Veertigjarig „St. Eloy" recipieerde onder grote belangstelling Agenda voor Beverwijk Wijk aan Zee Santpoort IJmuiden Velsen 7 Districtsbestuur mettertijd naar Beverwijk „Beter honderd gulden naar de sport, dan vijftig naar de dokter" Luchtwachtdienst in Beverwijk Wipper-oefening Kindercircus op het toneel van „Minerva" Gereformeerd Jeugdhuis aan de Schipbroekerweg Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort „Euphonie" bereidt een Weense avond voor Zaterdagmiddagsport telt aanhangers genoeg Nog een Sint Maarten optocht Modeshow voor Jeughuis VVB op dreef tegen DSS (4-0) VGZ begint aan promoveren te denken Stormvogels 2 wint met 2-1 van 't Gooi 2 Kinheim dwong Zaandijk gelijk spel af ((1-1) Gelijk spel tussen Hollandia en Kennemers Verrassende zege van Wijk aan Zee Eechtrop handhaaft zich in bekerwedstrijden Scheepvaart Aantal leerlingen bij L.O. sterk gestegen Honderd Zuid-Afrikaanse volksdansers maken Europese reis Temidden van. een overweldigend aantal bloemstukken recipieërde het bestuur van de R.-K. Metaalbewer- kersbond „St. Eloy" Zaterdagmiddag in de „Groentebeurs" ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de bond. Onder degenen, die hun felici taties kwamen aanbieden bevonden zich burgemeester mr, H. J. J. Schol- tens, de wethouders W. Alberda en W. J. Vessies, de heer G. S. K. Blauw, deken B. G. Hosman, rector R. L. M. van Ginkel alsmede vertegenwoordi gers van N.V.V., C.N.V. en zusteror ganisaties van de jubilerende afdeling. De voorzitter van de afdeling Beverwijk van „St. Eloy", de heer G. P. M. Lapgen- dijk, heeft in zijn openingswoord zijn dankbaarheid geuit jegens de initiatiefne mers, die veertig jaar geleden de bond hebben opgericht. Na een overzicht gege ven te hebben over wat „St. Eloy" tijdens haar bestaan in Beverwijk en omgeving tot stand bracht, deelde hij mede dat de afdeling thans 753 leden heeft. De eerste spreker was de heer J. v. d. Hulst, die namens het hoofdbestuur de ge lukwensen kwam overbrengen. Hij zag Beverwijk binnen afzienbare tijd als zetel van het districtsbestuur. Aan het eind van zijn rede sprak hij de wens uit, dat het bestuur met dezelfde ambitie zou door werken en in de toekomst veel tot stand zou mogen brengen voor de bond. Deken B. G. Hosman noemde hierna „St. Eloy" een der belangrijkste vakver enigingen, omdat zij behalve voor het so ciale welzijn van de arbeiders er ook voor ijvert, dat de arbeiders zich in het be drijfsleven als goede katholieken gedra gen. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens sprak er allereerst zijn blijdschap over uit, dat de voorzitter na het hem overkomen ongeval toch aanwezig was. „Het gemeen tebestuur heeft veel belang bij het goed runctionneren der vakverenigingen", zo sprak hij, „immers gemeente- en afde lingsbestuur i-aken elkaar op verschillen de wegen". Hierna bracht nog een rij van sprekers hun mondelinge gelukwensen over; waar- Kerkelijke viering van Hercules-jtibileum Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de Christelijke gymnastiekver eniging „Hercules" is er Zondagavond in de Grote kerk een dankdienst gehouden. De voorganger in deze dienst was ds. F. C. Willekes, die als onderwerp van zijn preek „Ons lichaam een tempel van de Heilige Geest" koos. De predikant merkte allereerst op, dat het gemakkelijker is om elkaar in de sport te ontmoeten dan in de theologie. „Toch behoren kerk en sport bij elkaar", aldus ds. Willekes, „want lichaam en ziel behoren aan God en zijn ons ge schonken tot verheerlijking van Hem". Het verheugde hem dan ook dat door het ver enigingsleven de kerkelijke scheidsmuren waren vervallen en Gereformeerden en Hervormden bijeen waren gekomen. Vervolgens zette hij uiteen hoe onze voorouders alles angstvallig bedekten wat het lichaam aanging en de belangrijkste levensfuncties als onontkoombare zondig heid het liefst zover mogelijk wegmoffel den. „Het is echter beter honderd gulden aan de sport te besteden, dan vijftig aan de dokter", was het oordeel van de pre dikant, waarna hij opmerkte, dat wie zijn lichaam verwaarloost of vervuilt, tegen God's wil ingaat. Hij waarschuwde hierna echter tegen lichaamsverafgoding en over drijving op sportgebied. Als besluit van deze herdenkingsdienst zong de gemeente het bondslied van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond. Uitgaande van de Beverwijkse commissie van Steun Wettig Gezag zal Woensdag 12 November in 't Centrum een propaganda- avond gehouden worden, met het doel tot do oprichting van een korps luchtwacht dienst te komen. De bekende cantor en organist van de Lutherse Kerk te Utrecht, Willem Mudde, zo.l 15 November a.s. zijn 25-jarig jubileum vieren. Hij zal door vele prominente jigu- ren uit kerk- en muziekleven worden gehuldigd. MAANDAG 10 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Rio Grande". Luxor-theater, 7 en 9.15 uur: „Het ze vende kruis". W. B.-theater, 8 uur: „De wet van het oerwoud". DINSDAG 11 NOVEMBER K crr.er- en Luxor-theater als Maan dag W. B.-theater: geen voorstelling. onder de voorzitter der Amsterdamse ver eniging, de aalmoezenier van de arbeid kapelaan C. F. A. Geraets, de heer Wau- mans, die namens de plaatselijke propa- ganda-afdeling een lijst met namen van 67 nieuwe leden aanbood, de heer G. v. Leyden namens de A.N.M.B. en de heer F. Kuypers namens de K.A.B. afdeling Velsen-Noord. Zondagmorgen zijn in de drie parochie kerken missen opgedragen als kerkelijke viering van het jubileum. Zoals reeds eer der aangekondigd zullen de jubileum feestavonden in het K.S.A.-gebouw gehou den worden op 12, 18 en 25 November. Knetter jassende knettermannen De leden van de Kennemer Motorclub waren Zaterdagavond, wind en regen ten spijt, in grote getale opgekomen om in hotel „Parkzicht" een gezellige avond bij te wonen. Een nieuw spel deed hier zijn intrede, dat wel enige overeenkomst ver toont met klaverjassen: „knetterjassen", waaraan vooral de niet-klaverjassers een uitbundig plezier beleefden. Onder het genot van enkele kopjes en glaasjes met inhoud werd de avond in gepaste vrolijk heid doorgebracht. Juist in dit stormachtige jaargetijde is het harde noodzakelijkheid, dat beman ning en leden van onze redding maatschap pijen goed getraind zijn. Zaterdagmiddag oefende de afdeling Wijk aan Zee van de KNZHRM op het strand met het wipper toestel. In een straffe wind stond de af- vuur-installatie opgesteld, waaromheen de bedieningsmanschappen bedrijvig heen en weer liepen om de oefening zo goed moge lijk te laten verlopen. Enkele honderden meters verder was een imitatie-mast op gesteld, waar langs de raket diende te wor- dij geschoten. Na enkele „inschietingen" gelukte het om op enkele meters na de mast te raken: een schip, dat daar gelegen zou hebben, zou dus kans gehad hebben, vast te maken, hetgeen dan ook de bedoe ling is. De weersomstandigheden waren ongunstig, harde wind- en regenvlagen. Het resultaat stemde derhalve tot grote te vredenheid. Het Nederlands Kleinkunstbureau onder leiding van Ton Dolmonte toverde Zater dagmiddag in Minerva voor een zaal vol juichende kinderen een compleet kinder circus op het toneel. Er manipuleerde een goochelaar, elastische meisjes draaiden zich in de meest ingewikkelde bochten en ba lanceerden luchtig op rollende objecten, er werd over een koord gewandeld en ook de zich op de borst slaande, maar voortdurend falende „August" ontbrak niet. Het kleine meisje Pepita vestigde de aandacht op haar prille dressuurproeven met het grappige Këèshondje Willy", dat met de onver schillige allure van een ras artist aan de hem gestelde eisen voldeed. Met onafge broken verbazing staarden honderden kin derogen naar het toneel, waar het ene na het andere evenement werd voorgeschoteld. Er was ook een nummer waar zij zelf aan meewerkten: vier hunner mochten „prijszingen' voor de microfoon en de rest fungeerde als jury. Het werd de voordelig ste jury, die men zich kon denken, want zij besloot aan alle vier deelnemers maar een eerste prijs toe te kennen. Maanvis in een zwin Bij aflopend tij is Vrijdag in een zwin te Wijk aan Zee, een maanvis achter ge bleven. De heer Jaap Zwart, die de vis ontdekte, wist het dier te bemachtigen. De vis, die een gewicht heeft van onge veer 5 kilo, ligt ter bezichtiging in de éta lage van de heer Schilling aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden. De commissie van beheer van de Gere formeerde Kerk te Santpoort heeft ver zocht, aan de kerkeraad van deze kerk te verkopen een perceel grond, ter opper vlakte van ongeveer 700 m2, gelegen aan de Schipbroekenweg te Santpoort ten be hoeve van een aldaar te stichten Jeugd- of V erenigingsgebou w. Tegen inwilliging van het verzoek heb ben B. en W. van Velsen geen bezwaar. De verkoopprijs dient te worden gesteld op 9.per m2, met welk bedrag de aan vrager en het Prijzenbureau voor Onroe rende Zaken in het Ambstgebied Noord holland te Haarlem zich hebben verenigd. Twee drietallen voor de Adolf v. Nassauschool Ter voorziening in een tweetal vacatu res aan de Adolf van Nassauschool te Santpoort zijn de volgende voordrachten opgesteld: A. 1 mej. A. E. van Eek te Arnhem; 2 mej. E. J. Valk te Haarlem; 3 mej. M. G. Muntjewerff te Velsen. B. 1 mej. B. Wibbelink te Delfgauw; 2 mej. T. Mandemakers te Haarlem; 3 mej. M. J. de Waard te Haarlem. „Santpoort" schakers in onderlinge strijd Door de schaakclub „Santpoort" zijn voor de onderlinge competitie de volgende wedstrijden gespeeld: Groep I: Bilderv. d. Bronk 01, Pels dr. de Groot afgebroken, SterkG. Schuur man y2y2. In de afgebroken partij Pels De Groot staat de zwartspeler zeer gunstig. Groep II: SchweitzerVosman 10, HomanHouterman 01, Oosterling Haanappel 10. In deze groep is de eerste nederlaag van Vosman het belangrijkste feit. Houterman behaalde zijn eerste winst punt. Groep III: Van DijkHos 01, Leys- maVulling 10, PieterseLabouchere 10, WintersBaljet 01, Busselman Hoogzaad 10, VosIn 't Velt 01. Bal jet gaat aan de kop met y2 verliespunt. Vulling verloor voor de 5e achtereenvol gende maal en moet een beetje gaan op passen. Overigens valt ook in deze groep nog weinig te voorspellen. De reeds in de begroting voor het jaar 1952 geopperde mogelijkheid, dat de op neming van patiënten in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort zou moeten worden afgeremd wegens een tekort aan verplegend personeel, heeft zich vooral ten aanzien van de gediplomeerd verple- genden nog sterker geaccentueerd, zodat men voor het jaar 1953 voorzichtigheids halve is uitgegaan van een onderbezetting van ongeveer negentig plaatsen, aldus de len Gedeputeerde Staten van Noordhol land aan de Provinciale Staten mee. Het totaal te verplegen patiënten is des wege geraamd op 1410. De exploitatielasten, die, als gevolg van de nieuwe salarisregeling voor de leerling- verplegenden, de verhoging van de va- cantietoeslagen, de verhoogde uitkering van kostgelden bij vacantie en vrije dagen, de kosten van de werkloosheidsverzeke ring, de hogere brandstoffenprijzen en electriciteitstarieven, reeds aanmerkelijk zijn gestegen, worden bovendien beïnvloed door de hogere kosten aan rente en af schrijving, welke voortvloeien uit de sa nering der financiële positie van het zie kenhuis en de kapitaalsvoorziening voor een aantal zeer belangrijke buitengewone werken die in de loop van 1952/53 tot uitvoering zullen worden gebracht. Als ge volg van laatstgenoemde factoren stijgen de totale kosten aan rente en afschrijving in vergelijking met 1951 met f 121.000. Dr. W. Ploegsma, psychiater-neuroloog en directeur van het instituut voor medische psychologie te Amsterdam, die door Gede puteerde Staten van Noordholland is voor gedragen als geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Aangemoedigd door het succes, dat men vorig seizoen behaalde met een operacon cert, heeft het symphonie-orkest „Eupho nie" voor de eerste uitvoering in het nieuwe seizoen een licht programma inge studeerd, dat geheel is gewijd aan werken van operettecomponistën als Johann Strauss, Carl Zeiler, Franz Léhar en Em merich Kalman, die in de sfeer van het vroegere Wenen melodieën schreven, die een grote bekendheid verworven hebben: Geschichten aus dem Wienerwald, O Mad- chen, mein Madchen, Sah ein Knab' ein Röslein steh'n enzovoorts. Het symphonie-orkest „Euphonie" zal dit programma, dat „Een Weense avond" gedoopt is, Zaterdag 22 November ten ge hore brengen in de grote zaal van het Jeugdgebouw der Nederlands Hervormde kerk aan de Rembrandtlaan. Corry Bijster, sopraan, zingt liederen uit' de operettes „Der Tzarewitch" en „Friederike" van Franz Léhar. Concert meester Jack Stoffer van de II.O.V. diri geert het programma, waarop fantasieën uit „Der Vogelhandier" en „Die lustige Witwe" evenmin ontbreken als het Inter mezzo uit „1001 Nacht" en de wals „An der schonen blauen Donau". Binnenkort zal „Euphonie" 35 jaar be staan. In de afgelopen jaren heeft dit or kest zich voornamelijk bezig gehouden met het vertolken van klassieke werken, waar bij de namen van componisten als Mozart en Haydn vrijwel nimmer op de program ma's ontbraken. Niettemin wil men eveneens de lefheb bers van lichtere muziek in het werk van het orkest betrekken, zodat men, sedert de heer Stoffer de dirigeerstaf over „Eupho nie" zwaait, zich ook heeft toegelegd op het vertolken van selecties uit opera en operette. Deze veelzijdigheid zal de kring van belangstellenden voor de muzikale ar beid van het orkest ongetwijfeld doen groeien. Onder voorzitterschap van de heer J. Maurice werd er Zaterdagmiddag in het Verenigingsgebouw aan de Schans een op richtingsvergadering gehouden voor een Christelijke sportclub voor de Zaterdag middagsport. Een zeer groot aantal voet- bal-, korfbal- en handballiefhebbers be zocht deze vergadering, maar tot een de finitieve oprichting is het nog niet geko men. Woensdagavond 12 November zal in de consistoriekamer der Grote kerk een tweede vergadering worden belegd, waar alle belangstellenden zich zullen kunnen laten inschrijven. Thans wordt ons meegedeeld, dat ook de vereniging „Oud IJmuiden" een lampion optocht organiseert door Oud-IJmuiden op de 11e November. Deze optocht staat geheel afzonderlijk van het feest, dat georganiseerd wordt dooi de speeltuinverenigingen. De route is als volgt: Stationshoogte (op stellen), Kon. Wilhelminakade, Cronjé- straat, Bloemstraat, Lareystraat, Kruger- straat, Bothastraat, President Steynstraat, Keizer Wilhelmstraat, Bloemstraat, Oran jestraat, Breesaapstraat, Dirkstraat, Nep- tunusstraat, Conradstraat, Duinstraat, Nep- tunusstraat, Bloemstraat, Keizer Wilhelm- straat (ontbinden). WEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. Als onderdeel van de bazar, die voor het nieuwe Hervormde Jeugdgebouw te IJmui- den-Oost wordt gehouden, organiseert één der IJmuidense modehuizen, waarschijn lijk in samenwerking met een bontfirma, een modeshow in datzelfde gebouw op Donderdag 13 November, zowel des mid dags als des avonds. De Breesapers, die met Bruinzeel en v. cl. Ploeg als invallers voor Both en Zand uiikwamen, hebben in de wedstrijd tegen D.S.S. een verdiende 40 overwinning behaald, hoewel D.S.S. zeker niet veel min der was en het derde kwartier zelfs over heerste. De partijen waren in de aanvang goed tegen elkander opgewassen, met een tech nisch beter (en rustiger) D.S.S. Na 20 mi nuten gaf Bleeker een pass door aan v. d. Linde, die strak voorzette en invaller v. d. Ploeg schoot keurig in (10). D.S.S. nam nu het spel in handen, maar ondanks het werk van de snelle linksbuiten kon V.V.B. elk gevaar bezweren. Na de hervatting nam Kooimans bij V.V.B. de midvoorplaats in en speelde Bruinzeel rechtsbinnen. Vlietstra deed aan vallend uitstekend werk en hij was het, die na een kwartier de bal doorgaf aan v. d. Ploeg, die voorzette en Kooimans kon inschieten. Dit schot werd gekeerd, maar uit de schermutseling wist Kooimans toch te scoren (20). Vijf minuten later kon v. d. Ploeg zich op de zijlijn weer vrij spelen om met een fraaie trekbal Kooi mans opnieuw te laten doelpunten (30). D.S.S. gaf zich nog lang niet gewonnen, maar de V.V.B.-verdediging met De Wolf en Kil aan het hoofd wist van geen wijken. V.V.B. nam weer het initiatief en tien mi nuten voor het einde was het v. d. Ploeg, die voorzette. Hieruit schoot Bruinzeel in. De D.S.S.-doelman hield de bal niet klem en v. d. Linde bedacht zich niet om de eindstand op 40 te brengen. De Velsense tafeltennissers bewijzen nu wel, dat de training van Wil van Zoelen vruchten begint af te werpen, want van de vier V.G.Z.-teams nemen drie teams een vooraanstaande plaats in hun afde ling in. V.G.Z. 1 lijkt serieuze bedoelingen te koesteren, om de derde klasse te verlaten. Deze keer was het Oranje-Zwart 4, dat het slachtoffer van de promotie-aspiraties werd. Met niet minder dan 82 werden de Haarlemmers verslagen door hun Vel sense collega's. V.G.Z. 2 deed het niet minder en veegde het zwakke T.O.G. 5 achter de tafels van daan met niet minder dan 100. De pun ten werden vergaard door Groen, v. d. Wall en Luyben. V.G.Z. 1 staat nu aan de kop van afde ling 3A met 7 winstpunten uit 4 wedstrij den, echter op de voet gevolgd door Heem stede 4 en G.T.T.C. 6, beide met één winst punt minder, maar ook beide met een wed strijd minder gespeeld. De stand in de afdeling, waarin V.G.Z. 2 uitkomt is nu aan de kop Dios 1 3—6 24— 6 Geel-Wit 3—6 21— 9 V.G.Z. 2 4—6 15—15 Johez 34 228 Het derde team speelt ook een vooraan staande rol in de vierde klasse A. Een tegenvaller voor De Jong c.s. was echter het annuleren van de overwinningen van Jenny Kluft, in de wedstrijd tegen T.Y. B.B. 3, omdat zij op die datum nog geen officciële toestemming had, om in compe titie-verband in herenteams uit te komen. Daardoor werd de 73 overwinning gere duceerd tot een 55 gelijk spel. Desondanks neemt V.G.Z. 3, nu met 7 punten uit 4 wedstrijden de bovenste plaats in, vóór Dios 3 en P.S.V.H. 1, die beide deze week respectievelijk een 64 en een 28 nederlaag van de Velsenaren te incasseren kregen. Ondanks zijn onvoltalligheid heeft Storm vogels 2 zich toch de Gooi-reserves van het lijf weten te houden. Voor een aan zienlijk deel danken de blauwheimden hun overwinning aan hun doelman Piet Vader, die enige zeker schijnende doelpunten op fraaie wijze heeft voorkomen. Voorts viel het spel van de oud-eerste elftallers Van Opbergen en Meijer te prijzen. Met de rust leidde 't Gooi, dat toen de wind tot bondgenoot had gehad met 10. Na de rust wist Van Opbergen op prach tige wijze gelijk te maken en met een al even fraai doelpunt bezorgde De Haan zijn club de twee winstpunten. De Kinheimers, die in een gewijzigde opstelling uitkwamen met Groeneveld in de voorhoede, hebben het Zaandijk op „Tussenwijk" wel heel moeilijk gemaakt en als Kinheim een wat snellere voor hoede had gehad, dan zou reeds na het verstrijken van de eerste speelhelft een voorsprong zijn behaald. Maar het liep anders, toen drie minuten voor de rust Keirsgieter was uitgelopen om een hoge pass te onderscheppen en daarbij te ver afdwaalde. De kopbal van de Zaandijk- midvoor belandde voor de voeten van Poel, die geen moeite had om te scoren (0-1). In de aanval was Kinheim wel beter op dreef tegen het technisch goede spel van de gasten maar voor de Zaan- dijk-doelmond schoot Kinheim te kort. Zaandijk moest zich bepalen tot stug ver dedigen, wat vooral de spil goed afging, die Groeneveld zodanig schaduwde, dat hij weinig kansen kreeg. Toen Keirsgie+er even voor de rust de fout maakte en tegen de verhouding in Zaandijk de voorsprong cadeau gaf werd de stand dus 0-1. Overi gens deed de Kinheim-doelman uitstekend werk en onderschepte vaak de bal uit gevaarlijke voorzetten. Na de hervatting was Kinheim opnieuw sterker, maar doelpunten bleven uit. Twee minuten voor het einde nam Star- reveld een hoekschop, die Mol inkopte. De Zaandijk-doelman stopte het leder achter de lijn. maar de bal sprong terug en toen voltrok Muskee het vonnis (1-1). Bij de volgende Kinheim-aanval was Groeneveld doorgebroken; hij werd tussen twee Zaandijkers gemangeld, waarbij de rechtsachter de bal met de hand be werkte. De scheidsrechter zag dit echter niet, omdat hij toevallig net het eind signaal blies van deze aantrekkelijke wedstrijd. Het is De Kennemers niet gelukt, om winstpunten uit Hoorn mee te nemen; na een felle strijd eindigde deze ontmoeting in een 22 gelijk spel. In het begin wilde het bij de gasten niet erg vlotten en doelman Wilkes moest vaak redden. Na twintig minuten spelen had hij na een keihard schot van de Hoornse rechtsbinnen evenwel het nakij ken. (10). Hierna herstelde het Bever wijkse elftal zich van zijn inzinking en verplaatste het spel zich voor het doel van Hollandia. Na een voorzet van Janssen wist Mosk hierbij de stand op 11 te brengen. Vlak voor het ingaan van de rust gaf Bouvré het leder aan H. v. d. Sluis, die met een fraai schot de rust met 12 deed ingaan. Na de rust ontspon zich een gelijk op gaande strijd, met aan beide zijden even wel gevaarlijke aanvallen. Een fraaie trap even buiten het strafschopgebied werd de Kennemers echter noodlottig en keeper Wilkes, die de bal over de lat wilde wer ken, sloeg hem in doel. (22). In de laatste tien minuten waren de Kennemers ver in de meerderheid, maar Hollandia zette zich schrap en wist alle aanvallen te weren. Onder grote spanning kwam het einde van deze wedstrijd. Wijk aan Zee heeft in Alkmaar een even fraaie als verdiende vier-twee overwinning weten te behalen op het vrij sterke Alk- maarse Boys en daarmee bewezen dat de kustplaatsbewoners weer volop meetellen in de zware afdeling. De .voorhoede speelde voortreffelijk en de Alkmaarse achterhoede had de handen vol. In de achterhoede schitterde Snijders, die bovendien zijn steunende taak niet ver gat en zijn voorhoede regelmatig aan het werk zette. Het begin was al heel voor spoedig, voor Wijk aan Zee, want voordat de wedstrijd tien minuten oud was, had de oud-doelman De Blok reeds tweemaal ge scoord, zodat de bezoekers met een twee nul voorsprong rustig de toekomst tege moet konden zien. Het werd door Indrie vrij spoedig een twee, doch Wijk aan Zee hernam het of fensief en door v. d. Mey werd het een-drie. De Alkmaarse voorhoede slaagde er voor rust nog in de achterstand tot twee-drie te verkleinen. In de tweede helft was het een- zeer spannende strijd, waarin van krachts verschil nauwelijks sprake bleek. Om beur ten waren de doelen in gevaar, maar toen kort voor het einde De Blok bij een der aanvallen van de bezoekers de stand op twee-vier bracht, was de strijd beslist en keerde Wijk aan Zee met eèn verdiende overwinning huiswaarts. Het afgelopen weekeinde is voor de Be verwijkse hockeyclub „Eechtrop" weer succesvol geweest. Dit begon al in het be gin van de week met de aanmelding van het honderdvijftigste lid van de vereni ging. Voor de J. D. Treslingbeker wonnen het eerste en tweede elftal beide met 3-0 van de eerste twee elftallen van HDS. De wed strijd van Eechtrop III tegen HGC IV werd afgelast, evenals de competitiewed strijd van het vierde elftal tegen Hermes III. Het vijfde kreeg met 4-0 klop van Adelborsten III voor de competitie in de Onderbond Noordholland. Bij de dames handhaafde het eerste elftal zich eveneens voor de bekerronden door een zege van 2-1 op VVV I. Voor de zelfde beker (Amsterdambeker) verloor Eechtrop II met 3-0 van HDS I en de com petitiewedstrijd Eechtroo IVKraaien III werd door de speelsters uit Wormerveer gewonnen met 7-1. Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt, dat het aantal leerlingen bij het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs op 16 September vergeleken met die van 16 Ja nuari van dit jaar met 53.400 was gestegen tot 1.324.200, een stijging met 4.2 die veroorzaakt werd door het uitzonderlijk hoge geboortecijfer in 1946, dat in een aanzienlijk hoger toelatingscijfer voor 1952 dan voor 1951 resulteerde (respec tievelijk 235.600 en 211.600 leerlingen). De groei bij het openbaar (5.3 was sterker dan bij het prot.christel. (3.8%), het rooms-katholiek (3.7 en het neu traal bijzonder onderwijs (4,7 Op 16 September 1952 volgde 27.8 van alle leerlingen openbaar onderwijs tegen 27.6 op 16 Januari 1952. Voor het prot.christelijk, het rooms-katholiek en neutraal bijzonder onderwijs waren deze percentages op 16 Septembèr respectieve lijk 26.9. 43.4 en 1.9 tegen respectievelijk 27.0, 43.6 en 1.8 op 16 Januari. De percentages van de voor het eerst tot het lager onderwijs in 1952 toegelaten leerlingen bedroegen voor deze catego rieën respectievelijk 29.6. 27.5, 41.0 en 1.9 tegen resepectievelijk 28.9, 27.5, 41.8 en 1.9 in 1951. Honderd Zuid-Afrikaanse jongens en meisjes zullen in het voorjaar van 1953 een tournée door West-Europa maken met volksdansen, liedjes en muziek. De jon gelui zijn uit alle delen van de Zuid-Afri kaanse Unie gekozen door een speciale commissie uit de Raad voor volkszang en volksspelen. In Nederland zullen gedu rende twee weken ongeveer tien voorstel lingen worden gegeven, voornamelijk in de openlucht. Na het optreden in Neder land gaat de groep via België, West-Duits- land, Denemarken. Zweden en Schotland naar Londen, om daar tijdens de kronings feesten een uitvoering te geven. Half Juni keert men naar het vaderland terug. Hoe wel er in die landen grote belangstelling bestaat, is er geen tijd beschikbaar om ook Frankrijk. Zwitserland en Oostenrijk te bezoeken. De kosten van de overtocht per schin bedragen alleen reeds 140.000 gulden. De gehele onderneming staat on der leiding van dr. S. H. Pellissier, die sedert hij in 1911 de volksdans in Zweden „ontdekte" de grote promotor van deze vorm van volkscultuur in Zuid-Afrika is geweest. GEEN BESOMMINGEN Bij het ter perse gaan van deze editie wa ren er nog geen besommingen bekend. Al'blreo, 8 te Rio de Janeiro. Alclabi, 7 v. Santos n. Montevideo. Alderamin, pass. 7 Perim. Alamak, 3 v. Aden naar Suez. Ad'ri I, 6 21 u. v. Malta 9 ca. U7 u. Llvorno verw. Alwaki, 6 van Montevideo. Aagtedij'k, 7 350 m. ZW. Bermuda. Aalsum, 7 105 m. O. Kp. San Sebasüaan. Aardijk, 7 190 m. NO. Miami. Aletta, 3 v. Pladju te Saigon. Alnati, 7 140 m. Z. ten W- Fernando Noronha. Alchiba, 7 60 m. ZW. Madeira. Aliphard, 7 140 m. Z. Rio de Janero. Amstelkroon, 7 2 20 m. O.ZO. Ceylon. Amedij'k, 7 420 m. W. Scilly's Arur.do, 7 330 m. W. Scilly's. Axeldijk, 7 190 m. W.ZW. Flores. Breda, 8 te Paita. Bawea, pass. 7 ten N. TJ. Priok. Buru, nacht 7-8 v. Telokfeeton te Tj. Priok verw. Baarn, 7 v. Hamburg naar Antwerpen. Bantam, pass. 7 Kp. Hatteiras. Bloemfontein, 7 400 m. O. St. Helena. Bonaire, 7 660 m. N.NO. Paramaribo. Caltex Utrecht, 7 van Sldon n. Rotterdam. Ceram, 7 van Port Said. Cottica, 7 v. Madeira n. Barbados. Caltex Nederland, 8 v. Sldon voor de Hoek v. Holland verwacht. Caltex Pemis, 7 v. Rotterdam naar Sidon. Clavelia, 13 Mornbassa verwacht. Cleodora, 7 dwars Oostkust Ceylon. Corilla, pass. 7 Runsal Jebel. Coryda, 2 v. Miri n. Singapore. Callisto, 7 890 m. NO. ten O. Bermuda. Delfshaven, pass. 7 St. Paulsrock. Dalerdij'k, 7 250 m. N. Kp. Mendocino. Dongedijk, 7 810 m. O. Bermuda. Ena, 7 450 m. ZO. ten O. Madras. Kdam, 7 800 m. O. Cp. Race. Erlnna, 7 v. Miri n. Singapore. Falrsea, 7 110 m. ZW. Kreta n. Genua. Farm sum, 7 300 m. NW. Valentia. Gari, 7 v. Curasao te Caripito. Graveland, 8 Rio de Janeiro verwacht. Groote Beer, pass. 6 Sable eil. Groote Kerk, pass. 7 Guardaful n. Aden. Gaddla, 7 v. Belfast n. Avon trio utih. Gena, 7 140 m. N. San Miguel. Hava, 7 van Amsterdam n. Antwerpen. Hathor, pass. 7 Zuidelijk v. Kreta n. Tel Aviv. Heemskerk, pass. 7 ten Z. Kreta. Helena, 7 v. Port au Prince n- Ciudad Trujillo. Helicon, nacht 7-8 v. Gonaives te Port au Princa Hecuba, 7 170 m. Z. ten O. Kp. Hatteras. Hera, 7 190 m. NO. Guadelope. Hercules, pass. 7 Lissabon. Hestia, 7 800 m. NO. Barbados. Indrapoera, 7 v. Balikpapan te Semarang. Japara (KRL), 7 In Golf v. Suez n. Damman. Jagersfontein, 7 445 m. NW. Kaapstad. Kota Inten, 8 v. Amurang te Makassar. Kalianget, 8 te Padang. Kaloekoe, 7 v. Ambon n. Soerabaja. Lawak, 8 Marmagoa verw. Lombok, 7 Kaapstad verwacht. Lutterkei'k, 7 v. Port Said n. Melllla. Limburg, pass. 7 12 u. Azoren. Laertes, 8 te Napels. Laurenskerk, 8 Aden verwacht. Lissekerk, 8 v. Genua n. Port Said. Luna, 7te Algiers. Llseta, pass. 7 ZO. punt Sumatra. Langkoeas, 7 v. Semarang n. Soerabaja. Lieve Vrouwekerk, 7 nog te Basrah. Maaskerk, 7 v. d. baai v. Farta n. Novoredondo Maasland. 7 v. Itajai 9 Rio Grande verw. en 10 Porto Alegre verwacht. Mapia, 8 Penang verwacht. Marpessa, 7 v. Balikpapan n. Adelaide, Manisa, 7 v. Bel ra n. Bombay. Meliskerk, pass. 7 Gibraltar n. Suez. Mltra, 8 v. Gladstone te Balikpapan verw. Marken, 7 Suez verwacht. Myonla, 13 v. Melbourne te Mena al Ahmadi verwacht. Malvina, 8 v. Karachi te Bombay verw Malea, 7 430 m. NO. ten O. Guadeloupe. Mirza, 7 230 m. N.NW. Fremantle. Muiderkerk, 7 dwars Cochin n. Karachi. Mentor, 7 v. Lattakia te Iskenderun. Nigerstroom, 7 v. Freetown n. Monrovia. Nieuw Holland, 7 v. Tj. Priok n. Singapore. Orion, 7 v. Gibraltar n. Hamburg. Overijsel, 8 v. Cheribon te Singapore. Oranjestad. 7 650 m. NO. Barbados. Oberon, 6 v. New York n. Curagao. Ophir, 7 in Str. Malakka. Ondina, 7 200 m. W. Gibraltar. Oot-marsum, 7 Wight gepass. Polyphemus, pass. 7 Socotra n. Aden. Prins Maurits. pass. 8 Scilly's n. Le Havre. Pygmalion, nacht 7-8 v. Curasao te Puerto Plata Parkhaven, 7 240 m. Z. ten W. Scilly's. Prins Fred. Willem, 7 490 m. O. ten N. Belle Isle Riouw, pass. 7 Guardaful n. Djibouti. Rijnikerk, pass. 8 Finlsterre n. Arvtw. Rodas, 8 v. Trinidad te Barbados. Roebiah. 7 420 m. W. eil Wake. Rijnland, 7 600 m. z. ten w. St. vincent. Rottila, 7 930 m. NO. Sombrero. Rijndam, 7 240 m. 'O. New York. Sarpedon, 6 v. New York n. Port au Prince. Sumatra, 8 te Suez. Sunetta, 7 v. Santos te Paratiagua. Scherpendrecht, 7 v. Texes City n. Thames- haven. Sibajak, 8 200 m. ZO. Brisbane. Stad Breda, 11 v. New Orleans te Am?terdam verwacht. Schiedijk, 7 dwars Bona. Sigli, 7 In Str. Malakka. Said.ia, 7 te Pladju. Singkep, 7 360 m. NW. Perim. Stad Vlaardirugen. 7 660 m. W. Scilly's. Tara, 8 te St. Vincent. Tawali, 7 v. Penang n. Suez. Tjlpanas, 7 v. Tj. Priok n. Miri. Tjimeneng, 7 v. Durban n. Port Elizabeth. Tero, 8 Trinidad verwacht. Tiba, ligt laadklaar R'dam voor Porto Alegre. Tibia. 7 160 m. Z. Brisbane. Tomorl, 7 155 m. St:r. Messina. Tosari, 7 930 m. O. ten Z. Guardafui. Trompenberg, 7 270 m. Z. ten W. Kp. Hatteras. Themlsto, 7 430 m. O. ten Z. Bermuda. Tjiluwah, 7 v. Singapore n. Hongkong. Tjisadane, 8 v. Moji te Hongkong. Tjiwangi, 8 v. Singapore te Tj. Priok. Woensdireeht, 7 v. Mena el Ahmadi n. Gibraltar Wonosari. 7 v. Bahrein n. Koewait. Willem Barendsz, pass. 7 Azoren n. Curagao. Waterman, 8 210 m. W. ten N. Wellington. Waingapoe, 7 v. Tj. Priok te Belawan. Winterswijk, pass. 7 ten O. Cp. Canso. Zuiderkruis, 7 490 m. NO. Ascension ell. Zijpenberg, 7 510 m. O.NO. Bermuda. Schepen met passagiers, enilgrerenden en repatriërenden Aldatol. 7 v. Santos n. Montevideo. Alhena, verm. 14 v. Rotterdam n. Buenos Aires Alnati, 21 Amtw. 22 Rotterdam verwacht. Bonaire. 20 Plymouth 22 A'dam verw. Boskoop, verm. 21 v. Amsterdam n. Guayaquil Cottica, 17 Barbados verwacht. Fairsea, vena. 29 v. Rotterdam n. Sydney. Groote Beer, 13 v. New York te Rotterdam verw. Indrapoera. 7 te Semarang verm. 13 v. Tj. Priok naar Rotterdam. Joh. v. Oldenbameveit, vertr. 11 v. Amsterdam n. Melbourne. Maasdam, vertr. verm. 10 v. Rotterdam n. New York. Nieuw Amsterdam, 8 v. New York te R'dam verwacht. Noordam, verm, vertr. 15 v. Rotterdam n. New York. Oranje, 13 Colombo 19 Tj. Priok verw. Oranjestad, verm. 14 v. Madeira n. Plymouth. Rijndam, R v. R'dam te New York verwacht. Sibajak, 17 Soerabaja verwacht. Wateiman, 11 v. Wellington te Melbourne verw. Westerdam. vertr. 8 ca. 12 u. v. New York r.. Rotterdam. Willem Ruys, 13 Port Said 21 R'dam verw. Willemstad, 14 La Guaira verw. Zuiderkruis, 14 v. Amsterdam te Kaapstad verw. KLEINE VAART Annie. 8 van Hamburg te Bremen. Arnhem, 8 v. Propriano te Belfast verw. Betty, 8 v. Ipswich te Antwerpen. Bab-T, 7 v. Amsterdam n. Gdynia. 'De Ruiter, 7 v. Mid'delfart te Koika. Frlsia, 8 v. See te Fedalah verwacht. Gaasterland, 7 v. Leith n. Rotterdam. Harold, 7 te Karlskrona repareren. Hast III, 7 v. Caen te Hamburg. Hast IV, 7 van de Duins. Ingeborg, 7 v. Kopenhagen te Tromso. Lies, 8 te Stockholm. Marcella, 8 v. Brest te Le Havre verwacht. Megrez, 7 v. Safi te Agadir. Monica. 8 v. Ny'.ar.d te Kopenhagen verw. Mular., pass. 7 Kiel. Nooi-d, 8 v. Thameshaven n. Kingslynn. Oleum, 7 v. Immlngham n. Rotterdam. Palma, 8 op Nieuwe Waterweg wachtend. Ponto, 6 v. Emden te Hudiksvall. Pon<za, 7 v. Emden naar Sundsvall. Peter. 7 v. Gruvon n. 's Hertogenbosch. Twee Gebroeders, 7 v. Bordeaux n. Fedalah. Westkust, 7 v. Methll n. Veyie. SLEEPVAART Noordholland, pass. 7 ten W. Vigo. Oceanus, 7 rede Falmouth. Pooizee. 7 490 m. NO. ten N. St. Paulsrock. Witte Zee. m. stoomschip 7 110 rn. O.ZO. Mtnicoy Zwarte Zee, met stoomschip 7 iüö m. O. ten Z. Delawarebaai. VISSERIJ URK 8 November 1952 Zaterdag voerden 20 vaartuigen aan: 740 pond snoekbaars, prijs 0.46--0.50; 44 pond rode baars, prijs 0.65, *09 pond blei 0.09— 0.10; 49 pond voorn 0.080.09; 6 pond kar per 0.45; 14 pond snoek 0.65; 832 pond Noordzeevis, 0.25—1.00, alles per pond.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3