IJmuiden nam Rotterdams taak van ontschepingshaven tijdelijk over „Alcura" greep met zijn eerste filmochtend direct zo hoog mogelijk Agenda voor Velsen Visserij - varia DAMESMODEHUIS Joh. Meyer Zn Korea-vrijzvilligers op de sluis Nachtelijke debarkatie van 121 „Sturgis"-passagiers N' Rotterdamse invasie bleef uit Weer schip op de kop Winkeliers doen mee aan kankerbestrijding „IJmuidens Roem" met muziek en cabaret Ha venberichten Dure storm Veelbelovend begin Nieuw tarief voor het gebruik van schoollokalen „Knalavond in het Jeugdhuis" Sluis of steiger Onderscheidingen uitgereikt in restaurant W.O. IJmuiden op volle toeren Na de Pool nu de „Westereems" vast Filmavond in de R.K. meisjesschool Bij elk pak KWF-lucifers een lot Grote hoeveelheden netten verspeeld ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 Zondagochtend is de Algemene Culturele Raad in Velsen zijn sympathieke taak in het Rex-theater begonnen met een voor stelling van de magnifieke rolprent „The River" van Jean Renoir, die daarmee land en volk van India benaderde op een wijze, welke de hoogste graad van artisticiteit bereikte. Deze serene film, ivaarop de heer D. van Staveren een prettige inleiding gaf, trok niet de belangstelling, waarmee dit meesterwerk enigszins naar waarde geëerd kan worden, maar niettemin is het een veelbelovend begin geweest van de jonge ,A.lcura", een positieve bundeling uit het „moderne" verenigingsleven binnen de gemeente Velsen. Wethouder H. de Boer, die met de secre taris der gemeente de heer J. Veenstra de overheid vertegenwoordigde, was evenals de heer G. W. F. de Man, de Culturele Ambtenaar aanwezig en hij beantwoordde de openingstoespraak van de heer A. van Maanen, praeses van de Alcura", met een krachtig pleidooi voor de culturele op bouw van de gemeente, welke even nodig is als de materiële. „Als we de gevaren van de massaficatie niet tegengaan", zo zei de heer De Boer, „dan geven we de ondermijnende krachten in onze maat schappij een kans: het culturele leven mag geen sluitpost op onze totale begro ting zijn". Hij haakte hierbij aan bij wat de heer Van Maanen had gezegd over de vrije tijdsbesteding, die een probleem is gewor den, nadat er eerst jaren hartstochtelijk is gevochten voor de vrije tijd. Met de be lofte, dat de „Alcura" in de toekomst nog meer gaat doen op cultureel gebied en de hoop op een goede ochtend, gaf hij het woord aan het lid van de filmkeurings commissie de heer D. van Staveren, die „The River" inleidde. Meditatief Dit schone product van de schilders- zoon Jean Renoir heeft alle beloftes in gelost. Als een der weinige meditatieve films, die het niet zozeer gaat om de actie en de spanning als wel om de pure sfeer van een onderwerp als een heilige rivier, die mensen en dingen aan haar oevers be heerst, is ze voor de volle honderd per cent geslaagd. Geen sterren, nauwelijks een verhaal slechts de stilte en de waardigheid van een volk, dat zich de erfenis van een eeuwenoude cultuur gaaf en levend heeft laten overgeven. Niet meer maar vooral ook niet minder heeft Renoir zijn publiek willen laten zien en hij koos daarvoor drie meisjes uit, rond wie zich de simpele intrige afspeelt: drie meisjes van totaal verschillende inslag en geaardheid, die voor het eerst de liefde ervaren. Renoir kreeg gelegenheid te over het verhaal te omspinnen met de poëzie van het land aan de oevers van de Gan ges, die hij ving in kleuren en stemmings beelden, in feesten en verschillende „ge zichten" van die rivier, de voedster van mens en dier de verpersoonlijking van Godheid en Aarde samen. De camera zwerft voortdurend weg van Sedert de in werking treding van het huidige „Tarief der vergoedingen voor het gebruik der schoollokalen" zijn de prijzen voor gas en electriciteit aanmerkelijk ge stegen. Het gevolg daarvan is, dat van deze in het tarief verwerkte kostenelementen 12,4 procent van de door de gemeente ge maakte kosten voor het medegebruik niet meer door de inkomsten worden gedekt. B. en W. achten dit niet juist en zij stel len voor, het huidige tarief te verhogen. Verschuldigd is voor het gebruik van: a. een gymnastieklokaal, met de daar in aanwezige toestellen of een gedeelte daarvan, gedurende 1 uur of een gedeelte daarvan per week, voor één jaar 101,50, voor elk volgend uur of gedeelte daarvan ƒ90; b. een gymnastieklokaal, zonder de daarin aanwezige toestellen, gedurende 1 uur of gedeelte daarvan per week, voor één jaar 83, voor elk volgend uur of ge deelte daarvan 72; c. een gewoon leslokaal, gedurende 1 uur of gedeelte daarvan per week, voor één jaar 65, voor elk volgend uur of ge deelte daarvan ƒ53.50; d. een kamer in een schoolgebouw, ge durende 1 uur of gedeelte daarvan per week, voor één jaar 49, voor elk volgend uur of gedeelte daarvan 38; e. een gewoon leslokaal voor een Zon dagsschool gedurende 1 uur of een ge deelte daarvan per week voor één jaar 53.50, voor elk volgend uur of een ge deelte daarvan 42.50. Wanneer het gebruik wordt toegestaan voor kortere duur dan 1 jaar, dan is ver schuldigd per keer 5,50 tot een maximum van de vorengenoemde bedragen. ADVERTENTIE onze grote collectie dassen eens voor gen. Schitterende is en zeer matige prijzen: ƒ2.95, ƒ3.95, ƒ4.95 en hoger. En vergeet niet, dat „hij" stellig graag een nieuw paar sokken heeft. IJzer sterk, prettig zittend, uit stekende kwaliteit. O.a. de bekende NOBBY SOKKEN Prijs 2.95 en hoger. KENNEMERLAAN 36 TELEF. 4453 ZEEWEG 377 IJMUIDEN DRIEHUIS MAANDAG 10 NOVEMBER Rex, 20 uur: „Hannoc, de Indiaan". Thalia, 20 uur: „Silver River". DINSDAG 11 NOVEMBER Rex: Geen voorstelling. Thalia, 20 uur: „Silver River". het centrale probleem een Amerikaan se oorlogsgewonde, die zijn geestelijke revalidatie probeert te vinden in het ge zin, dat zich half naar de rust van het Oosten heeft gewend. Het lukt niet. Het is ook niet zo belangrijk. Belangrijk is de rivier, de tijdeloos stromende en deze essentie haalt Renoir steeds naar voren met klare beelden, vol vreugde over de schoonheid, die er aan ten grondslag ligt. Octoberfeesten, lentefeesten spatten uit een en kleuren de zwoele nachten met vuurwerk en duizend olielampjes, waar de rituele dansen van het Hindoevolk met zijn diepe vroomheid het rhythme in aan geven, zoals de rivier het rhythme slaat in de eeuwigheid. Als „Alcura" zo doorgaat, ziet Velsen wellicht de hoogtepunten der cinématogra- fie óók nog eens. De Christelijke jonge vrouwen en man nen te IJmuiden hebben voor de eerste maal een gezamenlijke feestavond gepre senteerd, onder de titel „Knalavond". Nadat de jongeren reeds Vrijdagavond van het aantrekkelijke programma hadden genoten, waren de ouderen Zaterdagavond in het Hervormde Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan bijeengekomen, waar een vrij wel volle zaal zich enige uren aangenaam heeft vermaakt. Het pakkende openingstableau bracht er al dadelijk de vereiste stemming in, zo doende daarmee het pad voor de volgende optredenden effenend. Een Haarlems man doline-ensemble speelde wat pittige melo dieën, waarbij een schuchtere jongeman niet onverdienstelijk zong. Een schimmenspel met een daaraan ver bonden wedstrijd tussen enige dames en heren leverde een zware nederlaag voor de laatsten op, terwijl de dames zich met een prijsje beloond zagen. „Wie weet een oplossing" is een welis waar niet geheel nieuwe schets, maar ze oogstte niettemin een daverend succes, en de twee heren uit de zaal, die een oplossing voor een netelige situatie moesten vinden, wijdden er zich ten volle aan. Ook het ver dere verloop van deze avond met declama tie, muziek en tot slot een kampvuur, ken merkte zich door een prima stemming. Wijkeroog-winkelïers bespreken winkelsluiting Het bestuur van de winkeliersvereni ging „Wijkeroog" heeft de leden bijeenge roepen voor een vergadering, die Woens dagavond in de R.K meisjesschool aan de Corverslaan wordt gehouden. In deze bijeenkomst worden medede lingen gedaan over de winkelsluiting en besprekingen gevoerd over een eventuele St. Nicolaas-actie. Bij de gratie van Rotterdam's onge luk de blokkering van de monding van de Nieuwe Waterweg is IJmui den Zaterdagnacht voor het eerst sinds jaren weer eens debarkcringshaveyi ge weest. Deze improvisorische ontsche ping op de Noordersluis heeft eens te meer de noodzaak van een touristen- steiger in oud-IJmuiden bewezen, waar dergelijke eventualiteiten op een betere manier dan die van deze vreemde nacht zouden kunnen worden opgelost. Bovendien hoeft de sluis, die gedurende de laatste dagen toch al zo overbelast tvas. dan niet dienst te doen voor sche pen, welke alleen maar even IJmuiden aandoen om passagiers aan de wal te zetten. Het was ditkeer wel een enigs zins on-economische oplossing. (Van een verslaggever) TAARMATE de druilerige nacht van Zaterdag op Zondag vorderde, werd het duidelijker op de IJmuidense Noordersluis, dat de Amerikanen zich tóch niet zouden storen aan de hunkerende schare onder het natriumlicht langs de donkere kolk. Het troepenschip „General D. S. Sturgis", dat met 121 Nederlandse en Belgische Korea-vrijwilligers thuisvoer, had eigenlijk al de vorige avond om half negen in Rotterdam moeten debarkeren. Maar daar het wrak van de „Faustus" de Nieuwe Waterweg totaal versperde, stoomde het schip, zoals vele andere, door naar IJmuiden, waar het te vier uur Zaterdagochtend, nee toch niet: twaalf uur, welnee om zes uur zou binnenkomen.... Het is ruim één uur in de nacht geworden en al die tijd hebben het comité van ontvangst, de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranen burg, de militaire kapel, de Velsense politie, de ouders en vele belangstellenden naar het Westen uitgekeken. De kapitein van het Amerikaanse schip mocht geen positie opgeven en niemand wist, waar hij aan toe was. Zelfs de ha vendienst, die meestal wel aardig op de hoogte is van alles wat er binnenkom'';, kon het op geen stukken na vertellen. En bovendien was de drukte na de hevige storm van verleden week in de IJmuiden se haven zo groot, dat de sluizen een paar keer afgeladen waren met inkomende en vertrekkende schepen. Nieuw Amsterdam eerst Om een uur of acht kwam de Nieuw Amsterdam op visite. De geweldenaar, die geruime tijd voor Hoek van Holland heeft liggen wachten, werd doorgecommandeerd naar de hoofdstad des lands, zoals er zo vele schepen gedupeerd werden door de blokkade van de Nieuwe Waterweg en dat was dan ook de enige troost van deze kille nacht op de sluis: er was zo het één en ander te zien. En menig dienstplichtig soldaat met de kou in zijn botten had graag zijn soldij verhoogd gezien met de onkosten, die uit deze plotselinge drukte tengevolge van het zinken van de Faustus voortvloeiden. Tenslotte vlood men naai de warmte van een restaurant. Na de vele koffie en de uitsmijters in het Beverwijks restaurant Ter Burg is het hoge gezelschap Nederlanders en Belgen want er waren 11 Belgische vrijwilli gers op de „Sturgis" weer teruggegaan naar de sluis: om twaalf uur ongeveer zou het schip beloosd worden. In flarden mist is de grijze knaap ten slotte inderdaad de sluizen binnengeko men met langs de reling het khaki. Een militaire kapel onder leiding van sergeant J. Jansen speelde de beide volksliederen en spottend rolde daarna het eerste com mentaar van het schip: „We tekenen alle maal weer bij, want het is hier ongezel lig koud". Bij W. O. Dat dit maar een wrang grapje was, bleek later in de nacht in het restaurant van de Walserij Oost der Hoogovens, die als salie de réception was ingericht en waar de meisjes van het buffet hun slaap stonden te verbijten al hadden ze spontaan óók bijgetekend, toen het bericht kwam, dat het wel onmenselijk laat kon worden. Daar heeft mr. Kranenburg namens de regering de terugkerende militairen be dankt en verwelkomd. Hij hoopte, dat de moeilijkheden, die het vaderland ongetwij feld zou brengen met „de kiezen op elkaar" tegemoet getreden zouden worden. Met een driewerf „hiep-hoi" op de Ko ningin werd deze toespraak besloten en vervolgens zijn de vertegenwoordigers van de troep voor het front getreden, om de onderscheiding in ontvangst te nemen. Voor alle 110 Nederlanders en 11 Belgen (onder wie vijf Nederlandse lopende pa tiënten en één gewonde, die van boord gedragen moest worden) was er het kruis voor recht en vrijheid en voor de eerste keer de bronzen United Nations Ser- vise Medal met de zinspreuk „Voor ver richtingen ter verdediging der beginselen van het Handvest der Verenigde Naties". Twee hunner, die de reis naar Korea al eerder maakten, kregen de onderscheiding „voor recht en vrijheid" al vroeger. Twee hunner hebben de toezegging van een bi- zondere onderscheiding ontvangen: dpi. sergeant H. Kok, infanterist, die de tweede keer de Bronzen Leeuw ontving en eerste luitenant der infanterie jhr. A. W. Snoeck, die deze zelfde onderscheiding voor de eer ste keer verwierf. Beiden hebben zij zich op de 4e Januari van dit jaar onderschei den bij een aanval op een vijandelijke stelling, die uitermate taai werd verde digd. Alleen de batons werden in de Hoog- ovencantine uitgereikt: de versierselen zullen later door de Koningin in het paleis op de Dam worden opgespeld. Voor goedjes, ransels. Thuis? thuis zitten er Japanse speel- goedkope prullaria in de meeste Meer belangstelling De kapitein L. Schmeltzer, hoofd van het sociaal bureau van het depót der Ko ninklijke Landmacht vertelt daar wat over. Hij ziet de mannen als mensen gaan en als mensen terugkeren, hij weet, waar om ze gingen en hoe ze soms gewond terugkeren. Hij neemt met alle warmte van een meevoelend medemens de zorg voor de revalidatie op zich en kent de so- coale achtergrond van elke vrijwilliger, die door zijn handen ging. Straks, over veertien dagen, komen ze tijdens de de mobilisatie nog één keer bij hem terug, als ze tenminste gezónd terugkwamen en dan probeert hij de maatschappij een vol waardig lid aan te bieden. „Er is meer be langstelling voor Korea dan een jaar of twee geleden" zegt hij, „mij dunkt als ge volg van de veranderde maatschappelijke omstandigheden in ons land". Een mevrouw van de Sectie Welzijns zorg van het Ministerie van Oorlog reikt alle mannen een ballpoint met inscriptie uit en ze worden ingeënt. In de nacht wachten de bussen. Tussen twee zwijgende Belgische gen darmes in reist een Belgische vrijwilliger terug naar zijn land als gearresteerde voor een vergrijp, dat op Korea dubbel telde in de frontlijn en waar de Krijgs raad zich ginds over zal moeten beraden. De Sturgis vaart terug naar Bremen, om Amerikanen te halen voor verlof. De „Nieuw-Amsterdam" werd door de stranding van de „Faustus" gedwongen koers te zetten naar IJmuiden en lag Zaterdagavond in de Noordersluis op doorvaart naar Amsterdam, waar het schip ligplaats heeft gekozen in de Coenhaven. Loodsdienst, havenwacht en de wachters op de semaphore hebben hun handen vol gehad om de vele schepen, die als gevolg van het barre weer van Donderdag en Vrij dag hadden vastgemaakt aan de kanaaldijk in IJmuiden, in goede orde naar buiten te brengen. Maar ook op de Schreierstoren in Am sterdam werd op volle toeren gewerkt, hoewel IJmuiden het uiteraard zwaarder te verduren had. Op een gegeven ogenblik kwamen er een zestal uitvaarders tegelijk voor de Velser- brug en toen de Nieuw Amsterdam, gezien de stagnatie met de Faustus in Hoek van Holland, Zaterdagavond de Noordersluis binnenkwam, moesten alle vertrekkers blijven liggen, of voor zover mogelijk een onderkomen zoeken in de Middensluis. Daarbij kwam het voortdurende telefoon- gerinkel van het belangstellende familie leden, die de Korea-gangers op de General Sturgis wilden komen begroeten en geen tijd of uur van binnenkomst wisten, een probleem op zichzelf, ook voor de wachters van de haven. Zaterdag noteerde men 18 binnenkomers en 31 uitgaanders in betrekkelijk kort tijdsbestek, en Zondag, hoewel de drukte aanmerkelijk minder was, kwam het toch nog voor, dat er zes binnenkomers tegelijk schutten in de Noordersluis. De angst, dat het spaak zou lopen, door dat een deel van de „Rotterdammers" IJmuiden zou binnenvallen, is ongegrond gebleken. Een aantal kleine schepen, dat zich hiervoor had opgegeven, bleek de Water weg veilig te kunnen binnenlopen, zodat IJmuiden voor een werkelijke invasie ge spaard bleef. De Zuidelijke kop van de vissershaven in IJmuiden schijnt een bepaalde aantrek kingskracht op schepen uit te oefenen. Na dat enige dagen geleden een binnenstomen- de Poolse trawler daar korte lijd vast heeft gezeten op het basalt, voer in de nacht van Zaterdag op Zondag de coaster „Wester- eems" op dezelfde plek omhoog. Om half één raakte de kustvaarder, die naar de vissershaven onderweg was, uit zijn koers, maar ook nu heeft zijn onge makkelijke positie niet lang geduurd. Een sleper van Goedkoop trok er even flink aan en om kwart voor één had de coaster water genoeg onder zich om de reis naar de kant voort te zetten. De culturele commissie van de Katho lieke Arbeiders Jeugd (K.A.J.) heeft Zon dag in het gymnastieklokaal van de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan voor de leden van deze organisatie en talrijke belangstellenden een filmavond gegeven. De spanning van de interland voetbal wedstrijd DenemarkenNederland her leefde op het doek; de jongste Prinsjesdag in Den Haag liet de toeschouwers verwij len bij het sprookje van de Gouden koets en vervolgens hadden de Amerikaanse filmkomieken Abbott en Costello geen moeite om met een dwaas auto-avontuur de lachters op de hand te krijgen, waarna een komische tekenfilm werd vertoond. De film ,De man, die mij gegeven werd", een product van J. Arthur Rank, was de hoofdschotel. Na afloop van het filmpro gramma bleef men nog gezellig bijeen, waarbij het muziek-ensemble „The Vel- no's" zijn gewaarderde medewerking ver leende. Een aantal Velsense winkeliers heeft een actie op touw gezet ten bate van de kankerbestrijding. Dit geschiedt door mid del van verkoop van K.W.F.- (Koningin Wilhelmina fonds) lucifers. Ieder, die van heden af tot eind Novem ber een pak K.W.F.-lucifers koopt, krijgt hierbij een gratis lot. De lucifers worden voor dertig cent, per pak verkocht, maai de winst (ongeveer vier cent) komt. ten goede aan het fonds. Men rekent er op, dat gedurende deze korte tijd per gezin wekelijks een pak K.W.F.-lucifers wordt gekocht. Raadslid kocht eerste pak Zaterdagmorgen heeft de heer C. P. Maas, lid van de Velsense raad, officieel het eerste pak bij een der winkeliers in de Trompstraat gekocht. De heer Maas noemde het een groot voorrecht, dat hij de eerste mocht zijn die van deze sympa thieke gelegenheid om het fonds te steu nen gebruik maakte. Naast de t.b.c.- en de rheumabestrijding is kanker wel de voornaamste ziekte die onderdrukt moet worden, aldus de heer Maas, en op deze wijze kan iedereen zonder zich extra uit gaven te getroosten, meehelpen deze ziekte uit de wereld te helpen. Na de heer Maas kocht ook de heer A. P. Bakker van het Rode Kruis een pak, gevolgd door de heer C. de Jong, voorzit ter van de Velser Middenstandscentrale. En hiermede was het spits afgebeten en kregen de andere bewoners van de ge meente gelegenheid het hunne in deze zaak bij te dragen. Op 29 November zal commissaris J. P. Weyburg in het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein de trekking van de loterij verrichten. De stampvolle Patfonaatszaal bewees Zaterdagavond, dat de accordeonvereniging „IJmuidens Roem" vele getrouwe aanhan gers telt, die zich door het uitermate slechte weer niet hadden laten afschrikken om het optreden van hun club te kunnen bijwonen. Voorzitter Dirk de Groot gewaagde in zijn openingsrede dankbaar van die grote be langstelling. Niet alleen dat het aantal donateurs steeds groter wordt, ook het aan tal spelers breidt zich steeds meer uit, redenen waarom het orkest thans in drie afdelingen gesplitst is: A, B en C, die te zamen tachtig actief musicerende leden tellen. Het jeugdorkest heeft men geheel moeten reorganiseren en het zal op een andere avond optreden. Dirigent Dirk Wijker leidde daarop de afdeling A in met een pittig gespeelde Sousa-mars, die gevolgd werd door een keur van populaire operettewijsjes uit wer ken van Suppé, Offenbach en Zeiler. Bij de studie heeft „IJmuidens Roem" zich we derom in het bijzonder toegelegd op het samenspel en daarbij een goed oor gehad voor rhythmische effecten. De resultaten dezer studie waren duidelijk waarneem baar. Enkele leden van het orkest traden solis tisch op met enige bravournummers. Mejuffrouw M. Zwart heeft het reeds ver gebracht in het accordeonspel, maar fra seerde lang niet altijd op de juiste wijze; het duo harmonicaspelers, dat een keur van populaire wijsjes ten beste gaf, bracht de toehoorders al gauw aan het meezingen. De illusionist Dick Berton vertoonde de gebruikelijke behendigheidstrucs met zak doekjes, speelkaarten en eindjes touw. Conférencier Stoethaspel beschikte over doorgaans nieuwe en aardige grappen. Als acteur in een kolder-éénacter was hij aan zienlijk minder. Zijn tegenspeelster Cobi Bouwmeester, wier spel niet boven een middelmatig dilettantisme uitsteeg, was daar wellicht mede schuldig aan. Het beste nummer van de avond kwam ongetwijfeld van de clown-sneltekenaar Nicholls, wiens voortreffelijke entrée reeds een succes op zichzelf was. Hij ontpopte zich als een artist in de ware zin van het woord en verrichtte niet alleen knappe staaltjes met crayon en tekenpapier, maar eveneens als „August". Hij verstond daar enboven ten volle de kunst zijn nummer te „verkopen", hetgeen maar van weinigen gezegd kan worden. Na afloop van de uitvoering was „Flora" bijna te klein om plaats te bieden aan de vele danslustigen, die er tot ver na midder nacht bijeen gebleven zijn. A. J. v. d. W. Zaterdag 8 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Uddeholm van Karl stad. Stad Schiedam van Lulea Eda van Udea. Hilda Thorn van Hamburg. Audum v. Yxpila. Heluan van Gothenburg. Theresias van Londen. Randa Dan van Rochester. Petsamo van Moermansk. Jan van Archan gel. Agamemnon van Antwerpen. Rotti van Port Said. Vinga van Vesteras. Nieuw Am sterdam van Southampton. Elefric van Ar changel. Joost van Rafsö. Nero van Kopen hagen. Stad Dordrecht van Sagenito. Vertrokken zijn: Java naar Antwerpen Boskoop naar Hamburg. Gaasterland naar Hamburg. Salland naar Hamburg. Amstel- stand naar Golf van Maxico. Lekhaven naar Zuid-Afrika. Hydra naar Antwerpen. Boreas naar Rotterdam. Dido naar Rotterdam. Bra- zena naar Sunderland. Colgarve naar Ant werpen. Manoeran naar Hamburg. Madjoe II naar Surte. Friesland naar Cetubal. Holder- ness naar Goole. Schippersgracht naar Wis- mar. Jimmy naar Yarmouth. Bab F naar Gdynia. Engano naar Hamburg. Arran naar Hamburg. Helder naar La Guaira. Roelf naar Hamburg. Greenfinch naar Londen. Zaan- stroom naar Huil. Westerdok naar Londen. Baltic naar Vlissingen. Rex naar Bremen. Durward naar Leith. Algatha naar Rijn stroom naar Londen. Falkvik naar Thyne. Echo naar Rottei'dam. Visten naar Otter backen. Zondag 9 November kwamen binnen: Ge neral Sturgis van Korea. Westereems van Lowestoft. Harnö van Hollensund. Kalshas van Hamburg. Alberto Dodero van Antwer pen. Spaarnestroom van Fowey. Jelö van Oslo. Mica van Archangel. Ulmbruder III v. Gothenburg. Koningshaven van Oporto. Am- stelstroom van Londen. Uranienborg van Le Havre. Sailing van Archangel. Eastern City van Cancouver. Ahve van Londen. Eem- stroom van Swansea. Mirvak N van Rotter dam. Swift van Londen. Prior van Rotter dam. Hebridian Coast van Newcastle. Zee arend van Delfzijl. Berkelstroom van Hull. Plato van Tanger. Kolga van Haparanda. Vienti van Yxpila. Afina van Drogheda. Ar- dennia van Rotterdam. Delfland van Ham burg. Jason van Christiaanstad. Vertrokken zijn: Kitty naar Rotterdam. Oceaan Rancher naar Tanger. General Stur gis naar Bremershafen. Admiralengracht n. Rotterdam. Mjolmer naar Stockholm. Hodder naar Rotterdam. Josina naar Bremen. Pro metheus naar Newport News. Baltic naar Corck. Jacob Polman naar Liverpool Dur- wold naar Hamburg. Westereems n. Esbjerg. Bill naar Abadan. Eben Haëzer naar Londen. Tinborg naar Montreal. Duurte na de storm. De week is Za terdag afgesloten met een stevige markt, ook al doordat verscheidene kotters, die Vrijdagmiddag al binnen waren, hun ge ringe aanvoer inhielden tot vanmorgen, waardoor de plat- en fijnvisaanvoer be perkt bleef. Verse haring deed het even wel niet zo best: f 11,50 aan de onderkant en f 13 per kist als hoogste. Grove tong liep evenwel op tot f 4.- per kilo en de schol 3 en 2 noteerden respectievelijk f 22 tot f 30 en f 35 tot f 40. Grove schelvis haalde op haar sloffen de f 45 en zelfs de f 60 als het erg mooi goed was en de braatjes noteerden van f 35 tot f 40. Boffer. De enige trawler van de Za- terdagmarkt, de Vemmer Vios, had het moeilijk beter kunnen treffen: voor zijn ongeveer 1500 kisten sleepte hij om en bij f 38.000 bij elkaar en dat was voor een twaalfdaagse stormreis voorwaar geen slecht resultaat! De Robert William (KW 123) werd de eerste onder de haringlog- gers met f 5100. Twee welkomen. Het had er vanmor gen lelijk voor kunnen staan met de rond- vis-aanvoer, als de beide trawlers Abra ham en Herman er niet geweest waren. De Herman had ondanks het slechte weer toch nog 125 kisten haring, 160 wijting, 50 schelvis en piepers, 280 makreel, 375 kool en 30 rog weten buit te maken en de Abra ham zorgde voor 100 haring, 200 wijting, 150 schelvis en piepers, 200 makreel, 100 kabeljauw en gul, 100 kool en 25 varia. Uiteraard lagen de beide schepen in de vroegbeurt. Engelse wal. Vanmorgen kwamen van de Engelse wal drie loggers hun ha ring aan de man brengen en de 1500 kisten vangst vielen bij de handel erg in de smaak. De late beurten van vanmorgen werden ingenomen door 15 loggers, die niet meer hadden kunnen buit maken dan 4500 kilo tong, 230 kisten schol, 80 wijting en 115 varia, waarbij 12 kotters in totaal 350 kisten diversen zetten. Kanaalharing. De Vem-trawler „Su matra" zorgde vanmorgen voor 1500 kisten Kanaalharing. Maar eens naar huis. Na morgen kun nen er heel wat trawlers binnen verwacht worden, wier reizen door de storm vaak al te lang gerekt moesten worden, zodat ze nu nodig naar de markt moeten. Volgens de vertrekdata komen als eerste de Gelria en de Thorina (28 Oct.) naar huis, daarna zou de Tubantia (30 Oct.) kunnen komen met de Van Hattum (31 Oct.) als volgende. De Post Boy en Haarlem vertrokken de eerste November, de Flamingo, Antje, Bloemendaal, Polderman, Schoorl en Eve line (3 November) zijn de laatsten. In en uit. Zaterdag kwamen binnen de KW 114 25 120 104 19 18 40 189, AM 16 17 en 18, IJM 23 272 221, RO 1, KW 16 69 159 107 108 91 162 16 69 159, SCH 229, GDY 104. Naar zee: IJM 54 129 57 32 61. Zieke en gewonde aan boord. De SCH 229 heeft IJmuiden aangedaan om een zie ke man af te geven en ook de KW 189 moest de reis afbreken, om een patiënt uit Scheveningen, die de voorlaatste trek het ongeluk had het been te breken, af te ge ven. Terug op het nest. De Z 641 „Bel gian Researcher", de kotter, die inder tijd door de machinefabriek Zwart in IJmuiden werd gebouwd voor Belgische rekening, kwam in de ochtend van Zondag onverwacht op het oude nest terug. Het schip had namelijk de Z 274 „Marianne" op sleeptouw, welke laatste kotter met mo- torpech te kampen had. Marktprijzen. Heilbot 3.05-2,60, gr. tong 4,75-3,85, gr.m. tong 2,42-2,24, kl.m. tong 2,36-2,21, kl. tong I 2,10-1,93, kl. tong II 1,26-1,23, tarbot I 2,95-2,75 per 1 kg. Schartong 40-36, gr. schol 67, kl.m. schol 75, kl. schol I 57, kl. schol II 47-33, v. ha ring 16,50-11,10, makreel 20-12,50, gr. schelvis 62( gr.m. schelvis 56-54, kl.m. schelvis 55, kl. schelvis I 50-47, kl. schel vis II 36-17, wijting 36,50, gr. gul 54, midd. gul 46, kl. gul 35-30, kl. leng 42, kl. haai 22,50-22, ham 94-82, kl.m. heek 118, kl. heek I 64, kl. heek II 47, poontjes 19-14, kl. koolvis zw. 36-33, kl. koolvis wit 41-38 per 50 kg. Gr. kabeljauw 164-142, gr. kool vis zw. 81-71, gr. leng 91-84 per 125 kg. Marktaanvoer. 31 kisten tong en tar bot, 2 kisten heilbot, 4 tongschar en schar tong, 60 schol, 1400 haring, 835 makreel, 105 schelvis, 235 wijting, 12 kabeljauw en gul, 60 leng, 6 kl. haai, 6 ham, 7 heek, 6 poon, 181 koolvis, 30 diversen, totaal 2980 kisten. ADVERTENTIE Het midden én betere genre .Voor de cliic „UNIC" n -iL.VV. li- ■Meeüwénlaanhoek Céderstraat TJmmden-Oost Tel. 4206 KENT UONS SPAARSYSfEEM? Zaterdag zijn er heel wat loggers van de Katwijkse en Scheveningse vloot naar IJmuiden gekomen, die de storm in haar volle sterkte over zich heen hebben voelen gaan. De schade aan boord viel meestal nogal mee, maar het nettenverlies is over do hele linie aanzienlijk. De meeste loggers hadden namelijk zo veel netten verspeeld, dat men in de gun stigste gevallen nog maar 30 tot 40 stuks over had. Dit betekent voor de rederijen een zware verliespost, want niet alleen dat het drijf- want peperduur is, ook de spoedige ver vanging baart zorgen. Het is hoogtij onder de Engelse wal en de schepen zullen dus zo gauw mogelijk weer naar die contreien moeten vertrekken, mét de volle vleet aan boord. En als er dan van één rederij vijf of meer schepen tegelijk binnenkomen met eer armzalig restant netten in „het gat", geeft dat problemen. Niettemin mogen vele bëmanr'ngen zich gelukkig prijzen, dat cle schade zich tot het tenslotte vervangbare materiaal be perkte.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8