Bevan verzamelt in geheime stemming een record-aanhang Volksbrood wordt duurder, luxe wittebrood goedkoper Weerbericht Lie treedt af India pleit in de UNO voor China en Afrika West-Duitsland zwicht niet voor de Arabische pressie Haarlems Dagblad Dertig stilleBevanieten in Lagerhuisfractie van Labour Commissie van goede diensten ingesteld voor Zuid-Afrika Prijsverlaging voor enkele bloemsoorten Eisenhowers reis naar Korea Het woord is aan Drie jaar geëist tegen Haagse zakenman Rustiger weer Neo-nazi's in Amerika Wij moeten de feiten accepteren Geen busdienst tussen IJmuiden en Amsterdam Mijnenveger voor Nederland Certificaten vervalst voor handel met communistische landen Opstand in Japans kamp 67e JAARGANG No 107 Bureaux: Kermemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 267 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6A1 - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE NOOR TRYGVE LIE heeft aan de algemene vergadering van de U.N.O. zijn ontslag als secretaris-generaal der wereld organisatie aangeboden. Het kwam niet onverwacht, maar het wekte toch opzien. Hij is als eerste secretaris-generaal be gin 1946 in functie getreden. Hij heeft nu bijna zeven jaar lang deze hoog ste post bij het secretariaat bekleed. Noch in zijn begaafdheid, noch in zijn energie is men teleurgesteld. In 1950, toen zijn eerste officiële ambtstermijn was af gelopen, heeft men hem dan ook tegen fel verzet der Russen in -met grote meer derheid herkozen. Zesenveertig landen stemden voor, vijf tegen. Maar in die vijf Oostelijke stemmen kwam juist het geschil tot uiting, dat tijdens zijn eerste ambtstermijn was gegroeid en dat was toe- gespiist in 1950, toen Lie een voor stander van het ingrijpen door een U.N.O.- leger in Korea was geweest: ingrijpen om Zuid-Korea tegen de Noord-Koreaanse aanval te hulp te komen, volgens het sta tuut der Verenigde Naties. Sindsdien be haagde het de Sovjet-regering, hem als een exponent van het Westen volkomen te negéren. In 1946, toen hij voor het eerst gekozen werd, uitte zich van Russische zijde geen verzet tegen zijn benoeming. De scheidende secretaris-generaal heeft in zijn voorgelezen verklaring vrij duide lijk doen weten waarom hij aftreedt. Wel iswaar heeft hij zich op persoonlijke rede nen beroepen en medegedeeld dat hij lang durig overlegd heeft met zijn gezin en met vrienden, maar uit het vervolg is wel ge bleken dat die persoonlijke redenen niet van strikt-particuliere aard zijn. Want hij heeft gezegd: „Ik wil dat de leden weten dat ik mij terugtrek in de hoop, dat dit de U.N.O. mag helpen bij het redden van de vrede en het beter dienen van de zaak van vrijheid en vooruitgang voor de gehele mensheid". Geen wonder dus dat men, zo als Reuter bericht, in New York gelooft dat zijn aftreden een poging is om ver effening van de geschillen tussen Oost en West gemakkelijker te maken. Deze com mentaar verschilt niet veel van Lie's eigen woorden. Ten overvloede heeft hij nog ge zegd: „Er kan een wapenstilstand komen als Rusland, China en de Noord-Koreanen oprecht zijn in hun wens, de strijd te be ëindigen. Als zij oprecht zijn is een nieuwe secretaris-generaal, unaniem gekozen door de vijf grote mogendheden, de Veiligheids raad en de Algemene Vergadering, mis schien van meer nut dan ik kan zijn". Ge zoudt hieruit kunnen afleiden, dat door Lie's heengaan de Russen opnieuw voor een feit gesteld worden. Zijn zij er in het algemeen nog toe bereid, mede te wer ken tot de benoeming van een secretaris generaal die niet uit hun sfeer komt, die dus niet uit Sovjet-Rusland of een der satelliet-landen afkomstig is? Dat zal moe ten blijken. De drie namen van candidaten, tot dusver in officiële kringen in Washing ton genoemd, duiden al op een begrijpelijk streven om iemand aan te stellen die buiten het Westelijk bondgenootschap staat. Als nummer één wordt tot dusver generaal Carlos Romulo. minister van Buitenlandse Zaken der Philippijnse republiek, ver meld. Hij is al eens voorzitter van de algemene vergadering van de U.N.O. ge weest. Hij heeft zich onderscheiden als leider van de (mislukte) pogingen om een Vier Mogendheden-conferentie tot stand te brengen. De Philippijnen zijn al sinds jaren formeel onafhankelijk, maar opgemerkt dient wel te worden dat de Amerikaanse invloed in dit land nog wel steeds groot is. Overigens is ook dit weer een generaal. De pas gekozen nieuwe president van de Ver enigde Staten is een generaal. Nu ook weer één op de hoogste post in de U.N.O.? De andere genoemde candidaten zijn de Mexi caan dr. Nervo en de Libanees Charles Maliti. Wysjinski heeft intussen alweer een rede gehouden, die ten aanzien van een moge lijke wapenstilstand in Korea weinig hoop geeft. Hij weigert nog steeds in te gaan op de Westelijke voorwaarde, dat de Noord- koreaanse en Chinese krijgsgevangenen vrij moeten zijn in hun keuze, of zij al dan niet worden gerepatrieerd. Volgens hem is dit een recht dat alleen voor politieke vluch telingen maar niet voor krijgsgevangenen geldt. Maar uit dit betoog van Wysjinski valt toch nog niet af te leiden dat Trygve Lie's offer vergeefs zou'zijn. De benoeming van zijn opvolger opent in elk geval een nieu we kans op onderhandeling. Zouden de Russen (die in 1950 de Poolse minister van Buitenlandse Zaken candidaat stelden voor het secretaris-generaalschap) er ook nu op staan dat een der hunnen benoemd zou worden, dan zou de positie wel zeer dui delijk worden gemarkeerd. Het zal misschien van belang blijken, dat omtrent Lie's datum van aftreding nog niets is medegedeeld. Men zou zijn aanbod van ontslag nog altijd kunnen afwijzen. Wel heeft de huidige voorzitter van de al gemene vergadering der U.N.O., de Cana dese minister van Buitenlandse Zaken Les ter Pearson, op Lie's voorstel de benoe ming van een nieuwe secretaris-generaal op de agenda geplaatst. De meest interes sante vraag is: worden de vijf grote mo gendheden het eens over een candidaat of niet? Voor Trygve Lie, die vóór zijn optreden bij de U.N.O. een uiterst verdienstelijke loopbaan als Noors minister achter zich had, is de huidige gang van zaken zeer zeker een persoonlijke beproeving. Hij heeft hard en eerlijk voor de vrede ge werkt eer het conflict in Korea zijn pogin gen verijdelde: hij is een man die onge twijfeld bij zijn levenswerk door hoge be ginselen is geleid. R. P. De politie van New Orleans (Amerika) heeft een vereniging van jonge nazi's op gerold. De groep bracht schade toe aan treinen, die door New Orleans reden. De leden van de groep gebruikten het hakenkruis als teken en zij hadden lidmaat schapskaarten, waarop een foto van Hitier afgedrukt stond met de zin: „Ik ben lid van de nazipartij" er op. Om lid te worden moest men eerst op en van een rijdende trein springen, straat lantaarns kapot gooien en een neger met een baksteen op het hoofd slaan. (Van onze correspondent in Londen) In de worsteling om het leiderschap van de Labourparty heeft Aneurin Bevan, de aanvoerder der linkse rebellen, weliswaar opnieuw het onderspit moeten delven, doch niettemin een belangrijk succes geboekt. Zoals men weet behaalde de Bevangroep op het congres van de partij in More- cambe een klinkende overwinning door de oude garde, inclusief Morrison, zo goed als geheel te wippen. Na de door Bevan verloren krachtme ting over zijn georganiseerde oppositie in de partij, wierp hij de leiding opnieuw de handschoen toe door zich, op grond van zijn aanhang in de partijafdclingen, can didaat te stellen voor de functie van plaatsvervangend fractieleider, die jaren lang door Morrison bekleed is. Niemand twijfelde er aan, dat de fractie, die in meerderheid achter de rechtse lei ders staat, Morrison zou herkiezen. Hij kreeg 194 stemmen. Het verrassende is nu, dat Eevan's aanhang in de fractie tot niet minder dan 82 Kamerleden was aange groeid! Dit is het grootste aantal stem men, dat Bevan ooit in de fractie op zich heeft verzameld. In Maart waren er 56 fractiegenoten, die met 'hem stelling namen tegen de be wapeningspolitiek der conservatieve rege ring, die in. wezen dezelfde was als die van het Labourkabinet. Bij de pas gehouden stemming over het verbod van de Bevangroep had Bevan 51 fractieleden achter zich. Het grote aantal Bevanstemmers is er waarschijnlijk ook het gevolg van, dat de verkiezing thans, in afwijking van de gewoonte, geheim was. Velen durfden nu op Bevan te stemmen, hetgeen zij in een open bijeenkomst wel licht nagelaten hadden. De 82 zijn waar schijnlijk niet alle echte Bevanianen, maar ook Kamerleden, die minder sympathiek tegenover Morrison staan en daarom aan Bevan de voorkeur gaven, alsmede dege nen, die Bevan wilden temmen door hem voortaan binnenskamers te laten fulmi neren in plaats van hem de vrijheid te gunnen van de wildernis, die dan ge vormd wordt door de achterbanken van de kamer, waar men niet gebonden is dooi de speciale verantwoordelijkheid, gedra gen door degenen, die op de voorste- bank zitten (met hét unieke voorrecht om hun benen op de massieve tafel voor de be pruikte speaker te mogen doen rusten), zodat Attlee en Churchill tegenover hem soms als het ware schoen-aan-schoen lig gen. Gunstig voor Bevan was ook, dat 14 fractieleden zich van stemming hebben onthouden. De barst in de Labourpartij blijft door de lijm heen duidelijker dan coit zichtbaar! Thans begint de laatste ronde van het Bevan-gevecht, namelijk de verkiezing van de fractieleiding, het zogenaamde schaduwkabinet, hoewel dit maar voor een klein deel het werkelijke kabinet op levert als een oppositiepartij tot de rege ring geroepen wordt. De Bevanianen, die jubelen wegens het bereikte resultaat inde verkiezing om het plaatsvervangend lei derschap der fractie, zullen waarschijnlijk vijf of zes candidaten stellen voor de open- gekomen twaalf plaatsen in het fractie bestuur. Vijfjarenplan De enige niet-Bevani'aan in de politieke moot van Labour's nationale uitvoerende raad, oud-minister Jim Griffiths, werd tot Morrison's opvolger gekozen als voorzit ter van de sub-commissie, die tot taak heeft het verkiezingsmanifest voor te be reiden. Bevan, die ook naar deze post dong, kreeg weinig steun. De grote lijn van het program zal op een speciale weekend-conferentie op 13 en 14 Decem ber worden vastgesteld. Het zal het vijf jarenplan voor een volgende Labourrege- ring bevatten. De détails hiervan zullen de kcmende maanden worden uitgewerkt. Men hoopt het program dan voor het mid den van het volgend jaar te publiceren. Bevan, Mikardo en Wilson zijn lid van de nieuwe commissie, maar vormen daar in slechts een minderheid. De rechtse leiders zitten in zoverre met de handen in het haai-, dat het partijcon gres zich duidelijk heeft uitgesproken voor de door Bevan beoogde politiek, met de nadruk op meer nationalisering en uitbrei ding der sociale voorzieningen. Zullen de plannen tot nationalisering van suiker, cement en de vleesgroot'handel, alsmede van takken der chemische industrie, die voor de vorige verkiezingen haastig wer den weggemoffeld, uit vrees voor verlies van de steun der middengroepen, weer op de proppen komen? In de voor Labour- teleurstellende uit slag van de plaatselijke verkiezing in High Wycombe zien Attlee en de zijnen een bevestiging van hun theorie, dat op schuiving naar links stemmen kost. In zoverre kunnen zij juichen, dat zij en niet de Bevanianen het bij het rechte eind hebben. Bevan juicht echter ook, omdat hij in de uitslag juist de bevestiging ziet van zijn eigen standpunt, dat niet een halfslachtige, doch een zich scherp afteke nende socialistische politiek de kiezers zal aantrekken. NEW YORK (Reuter). De leidster van de Indische delegatie, mevrouw Laksjmi Pandit, heeft Dinsdag in de Algemene Ver gadering der UNO verklaard, dat de UNO zich in de eerste plaats moet bezighouden met het zoeken naar een oplossing van de Koreaanse kwestie. „Ik moet opnieuw het standpunt van mijn regering weergeven, dat de volksregering van China moet wor den opgenomen in de UNO.Totdat de kwes tie der Chinese vertegenwoordiging ge regeld is in overeenstemming mot de wer kelijke feiten, moeten onze besprekingen hier onwezenlijk blijven". Mevrouw Pandit herhaalde, dat India sympathie gevoelt voor de verlangens naar volledig zelfbestuur van Tunesië en Ma rokko, vooral met het oog op hetgeen de UNO reeds met betrekking tot Libië en Indonesië tot stand had gebracht. „Elders op het Afrikaanse vasteland wordt de toestand snel slechter wegens het volgen van een rassenpolitiek, die er op gericht is de overheersing van het ene ras over anderen voort te zetten." Zij uitte de hoop, dat de UNO er in zou slagen vrede te brengen aan de volken van Zuid-Afrika. Mevrouw Laksjmi Pandit besloot met een beroep op de grote mogendheden „wier eenheid zeven jaar geleden het gebouw der Vijftien Italianen brengen een vierdaags bezoek aan ons land om de mogelijkheden van een uitbreiding van het Italiaanse vacantiebezoek te bestuderen. Dinsdag waren zij op het expositieterrein van de Flora te Heemstede. De buitenlandse gasten voor de erehal. Binnen enkele weken zullen, zoals nog in een deel vau on^e vorige oplaag is ge meld, de ma mumprüzen van het volks wittebrood en van liet bruine kropbrood met één cent per 83Ó gram worden ver hoogd. Het luxe wittebrood zal tenminste drie cent per 30n gram in prijs worden ver laagd. De prijs van het ongebuilde tarwe brood wordt niet gewijzigd. Ook Zeeuwse bloem, patentbloem en importbloem zullen in prijs worden verlaagd. Tot dusverre verstrekt de overheid op de goedkopere broodsoorten een subsidie, waartegenover staat, dat een extra heffing wordt gelegd op de duurdere bloemsoorten, zoals die worden gebruikt voor luxe witte brood, koekjes, en dergelijke. Het hierdoor veroorzaakte kunstmatige prijsverschil tussen het volkswittebrood en het ongebuilde tarwebrood enerzijds en het wittebrood anderzijds gaf, naar het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening meedeelt,aanleiding tot knoeie rijen, waarbij de subsidie niet aan haar be stemming beantwoordt. De regering is daarom genoodzaakt dit systeem te verlaten, zodat de kunstmatige prijsverschillen zullen verdwijnen. De gevolgen van deze prijswijzigingen betekenen voor een gezin van vier perso nen, dat bijvoorbeeld acht volkswittebro den en twee luxe wittebroden per week gebruikt, een vermeerdering van de uit gaven voor het volksbrood met acht cent: De uitgaven voor het wittebrood vermin deren echter met zes cent per week, zo zegt het ministerie. De datum, waarop deze prijswijzigingen ingaan, zal nog worden bepaald. UNO heeft opgetrokken en wier tegenstel lingen het thans dreigen te verwoesten". De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, zeide in zijn rede voor de Algemene Vergadering, dat kolo nialisme een ding uit het verleden is. „Meer dan de helft van de leden der UNO heeft de zorg voor ten achter gebleven ge bieden. Waarom moeten dan alleen de „be herende mogendheden" verplicht zijn in lichtingen te verstrekken aan de UNO?" Wat Korea betreft zeide Van Zeeland, dat alle deuren die naar overeenkomst leiden, .pndanks de opgedane teleurstellingen open moeten blijven. Commissie voor Zuid-Afrika De speciale politieke commissie der UNO heeft Dinsdag met 41 stemmen tegen één bij zestien onthoudingen een door de Ara- bisch-Aziatische groep ingediende resolu tie aangenomen, waarbij een uit drie leden bestaande commissie van goede diensten wordt ingesteld. Deze zal tot taak hebben onderhandelingen voor te bereiden tussen India en Pakistan enerzijds en Zuid-Afrika anderzijds over de kwestie der behandeling vón 360.009 Aziaten, voornamelijk Indiërs, in Zuid-Afrika. Met dertig tegen twaalf stemmen bij zes tien onthoudingen nam de commissie het gedeelte der resolutie aan, waarin op Zuid- Afrika een beroep wordt gedaan de uit voering van de bepalingen der wet op de afzonderlijke woongebieden voor de ver schillende bevolkingsgroepen op te schor ten, hangende de uitslag der onderhande lingen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Dinsdag in de Algemene Vergadering het Russische voor stel voor een nieuwe commissie van elf leden voor Korea van de hand gewezen als onmiddellijke oplossing van de impasse in de wapenstilstandsonderhandelingen. Drie aanvragen afgewezen De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft afwijzend beschikt op een drietal aanvragen om vergunning voor een busdienst tussen Amsterdam en IJmuiden. Twee van deze aanvragen hadden be trekking op een traject via de weg langs het Noordzeekanaal, de derde op een nachtdienst via Halfweg, Haarlem en Santpoort, waarbij ook de Hoogovens zou den worden aangedaan. De commissie stelt in haar overwegingen betreffende de aanvragen van de heer P. Visman te Velsen en de N.V. Lindbergh Touringcars te Amsterdam die beide een verbinding via Buitenhuizen hadden willen onderhouden dat in de vervoers behoefte tussen Amsterdam en IJmuiden (het zogenaamde eindpuntenvervoer) reeds voldoende wordt voorzien en dat er geen aanwijzingen zijn dat de behoefte aan intercommunaal tussenvervoer in deze dunbevolkte streek cle uitoefening van een autobusdienst zou wettigen. Daarom kan de aanvraag als strijdig met het belang van een duurzame en rede lijke voorziening in de vervoersbehoeften niet worden ingewilligd. In de beschikking wordt eraan herinnerd dat de N.Z.H. te kennen heeft gegeven dat. zij bereid is de exploitatie van een dienst over dit traject op zich te nemen indien die verbinding nodig wordt geoordeeld. Wat betreft de derde aanvrager, de heer H. de Jong te Amsterdam, deze had een nachtdienst willen onderhouden via de in de aanhef genoemde plaatsen. De commissie heeft overwogen dat de bediening van het vervoer over dat traject reeds in handen is van bestaande ver voersondernemingen en dat het nachtelijk vervoer dus ook door die ondernemingen verricht kan worden. Uitoefening van een autobusdienst door aanvrager wordt dus overbodig geoordeeld. (Reuter) De perschef van generaal Eisenhower heeft verklaard, dat hij hoopt aan het einde van deze week enige inlich tingen te kunnen verstrekken over Eisen howers voorgenomen reis naar Korea. Aangezien uitgebreide voorzorgsmaatrege len om de generaal tegen vijandelijke aan vallen op deze reis te beschermen worden verwacht, zullen deze inlichtingen beperkt moeten zijn. De perschef verklaarde, dat nog geen datum voor de reis is vastgesteld. Een Zuid-Koreaanse woordvoerder heeft te Poesan verklaard, dat president Syng- man Rhee generaal Eisenhower, wanneer deze een bezoek aan Korea brengt, om „veel grotere Amerikaanse hulp" wil vra gen en niet slechts in wapens voor de Zuid- Koreaanse militairen, doch ook in kleding en levensmiddelen. Hij verklaarde, dat het uit tien divisies bestaande Zuid-Koreaanse leger thans Amerikaanse wapens en ammunitie ont vangt, doch dat het zelf voor kleding en voedsel moet zorg dragen. Hij zei dat, indien het aantal Zuid- Koreaanse troepen zodanig wordt uitge breid, dat zij in staat zouden zijn de gehele frontlinie te bemannen, „de nationale eco nomie eenvoudig in elkaar zou storten, in dien wij zelf al deze militairen zouden moeten kleden en voeden." Te Fort Lauderdale in de Amerikaanse staat Florida is Dinsdag een voor de Ne derlandse marine bestemde mijnenveger te water gelaten- De Amerikaanse onderminister van Ma rine, Whitehair, die het schip doopte, ver klaarde, dat dit de eerste mijnenveger is, die wordt gebouwd als onderdeel van het program voor wederzijdse militaire bij stand van de Noord-Atlantische verdrags organisatie. Augustinus: Door geen enkel ongeluk wordt hij gebroken die door geen enkel geluk bedorven wordt. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de Haagse zakenman H. J. C. Cnr. van D. die terecht stond wegens de- viezenfraude en valsheid in geschrifte. Hem was onder meer ten laste gelegd dat hij certificaten had vervalst teneinde on wettig handel te kunnen drijven met lan den achter het IJzeren Gordijn. Uit de behandeling van deze zaak bleek dat deze transacties niet waren doorge gaan. Voorts kwam aan het licht dat een voormalige illegale organisatie in overleg met de Binnenlandse Veiligheidsdienst de verdachte als werktuig had willen gebrui ken om gegevens te verzamelen over de clandestiene handel tussen West- en Oost- Duitsland. De B.V.D. had echter laten weten dat zij Van D. niet kon dekken en dat zij niet officieel bij deze zaak betrok ken wilde worden. De verdediger, mr. R. F. Zoetmulder, was van oordeel, dat er op onverantwoor de wijze gebruik was gemaakt van de „kin derlijke geest" van zijn cliënt, die in het psychiatrisch rapport fantastisch van aan leg en gemakkelijk beïnvloedbaar werd ge noemd. De B.V.D.zo zei pleiter, wist van de falsificaties af en heeft ze stilzwijgend toegelaten. Uit de gang van zaken kon Van D. de indruk krijgen, dat hij met zijn ver valsingen het land een dienst bewees. De raadsman vroeg op grond van deze omstan digheden en omdat geen enkele transactie is doorgegaan, de uiterste clementie. De rechtbank zal 25 November uitspraak doen. Een in asbest gestoken matroos (links) rent over de baan van het vliegdekschip Essex", dat in de Koreaanse wateren opereert, naar een in vlammen gehulde „skyraider"die juist is neergestreken. De vlieger kon enkele seconden, nadat deze foto werd gemaakt, uit het brandende toestel springen en de brandweerploeg van de oorlogsbodem wist door snel optreden de machine te behouden. De brand werd veroorzaakt door hete uitlaatgassen, welke de gasolinedampen deden ontvlammen. BONN (D.P.A.). Het West-Duitse kabinet heeft gisteren de Arabische wensen met betrekking tot de tussen West-Duits land en Israel gesloten schadeloosstcllings- overeenkomst van de hand gewezen. De West-Duitse regering heeft de Arabische liga in Cairo telegrafisch medegedeeld, dat zjj tot omvangrijke economische onderhan delingen met de Arabische landen bereid is. Volgens een woordvoerder van de West- Duitse regering in Bonn is het mogelijk, dat de overeenkomst met Israel in Januari door de Bondsdag wordt bekrachtigd. Hij verklaarde met nadruk, dat van Arabische zijde niet met het afbreken van de diplo matieke betrekkingen is gedreigd, doch slechts met het staken van de uitwisseling op economisch gebied. Naar in Bonn verder'is verklaard, heeft de West-Duitse regering het Arabische verzoek om de bekrachtiging van de over eenkomst met Israel uit te stellen niet kun nen inwilligen. Men is in Bonn van mening, dat door de West-Duitse leveranties aan Israel de neutraliteit door West-Duitsland niet is geschonden. De West-Duitse bonds republiek heeft, aldus wordt opgemerkt, ook omvangrijke leveranties gedaan aan de Arabische landen die zich nog in een toestand van oorlog met Israel bevinden. A.N.P. De West-Duitse regering ziet zich, nu het contact met de in Duitsland verblijvende Arabische delegatie niet lot een oplossing van het conflict heeft geleid, tegenover een groeiende binnenlandse cri- tiek op haar beleid geplaatst. Deze critiek komt uiteraard voornamelijk van de zijde der Duitse exporteurs, die hun omvangrijke zaken met de Arabische landen in gevaar zien. Sommigen hunner hebben zelfs reeds het plan opgevat een belangengemeenschap In een concentratiekamp nabij Nagasaki, waar Koreanen wachten op deportatie naar Zuid-Korea, zijn Dinsdag zeshonderd Koreanen in opstand gekomen. De politie moest van brandslangen en traangas ge bruik maken cm de opstand te onderdruk ken. Vijf Japanse politiemannen werden gewond, aldus een mededeling van de Ja panse politie. Het is nog niet bekend, hoe veel gevangenen gewond zijn. te slichten, die zou moeten ijveren voor schadevergoeding voor de wegvallende or ders. Vooral in de economische pers wordt de regering verweten, dat zij de conse quenties van het verdrag met Israel niet tijdig genoeg zou hebben overzien en dat zij reeds in het voorjaar geuite Arabische bedenkingen niet voldoende serieus zou hebben genomen. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luchtdrukverdeling zijn nu belangrijke ver anderingen aan de gang, waardoor aan de periode met stormachtig weer voorlopig een einde is gekomen. Het oude depressie- gebied boven Scandinavië, dat een voort durende aantrekkingskracht uitoefende op oceaandepressies, nam in de afgelopen 24 uur snel in betekenis af, terwijl een rug van hoge druk langzaam van de oceaan naar de Britse eilanden trok. Onder in vloed van deze ontwikkeling namen de windkrachten in ons land af en werd de buiïgheid minder. Tijdens langdurige op klaringen daalde de temperatuur in de af gelopen nacht op verschillende plaatsen tot 1 a 2 graden onder het vriespunt. In de komende nacht zal het nog iets kouder kunnen worden. pOOOOCCOOOOOOOOOCXXX>OCOOC<XX>^DCODOCOOOOOCCCCOOCCOC)OrOOCO' RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met weinig bewolking, plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Overigens op de meeste plaatsen droog weer met morgen overdag nu en dan wolkenvelden. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Weinig wind. 1.1 November Zon op 7.56 uur, onder 16.52 uur. Maan op 3.12 uur, onder 14.52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 November Hoog water: 12.01 uur. Laag water: 7.20 en 19.40 uur. Donderdag 13 November Hoog water: 0.33 en 13.01 uur. Laag water: 8.27 en 20.39 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1