Verwaarloosd landgoed plaats voor villa's en wellicht een instituut Beverwijks huishoudboekje vermeldt diverse kleine plannetjes 'atwwe Imo&st* ABDIJSIROOP Huis niet meer te restaureren Agenda voor Beverwijk Wereldnieuws Tcclx ió het zo AUTO-RADIO 2 De radio geeft Donderdag Castricum rubber laarzen gymschoenen pantoffels Beeckensteijn wordt aan de gemeente verkocht Santpoort PANDA EN DE MEESTERDOKTER WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 BEGROTINGSKRUIMELS Riolering houdt herbestrating op H. J. MAERTENS N.V. Bijeenkomst van R.K.Vrouwegilde „Vrouwendag" voor de vrouwengroep EZZG moet startterrein afstaan Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Wasgoed hing niet veilig Belgen op jacht Watervliet verloor van OBZB (1-2) Conferentie van de „Zak-Bijbelbond" Kerkelijk Nieuws THALIA Vader van de geneeskunde Onderhoud van straten en pleinen is een belangrijk onderdeel van stadsverfraaiïng. Beverwijk heeft hiervoor op zijn begroting een aanzienlijk bedrag uitgetrokken. Hoewel het herbestraten van verschillende wegen en straten moet worden uitgesteld in verband met het aanleggen van riolering, is niettemin een bedrag van f 15.000.- geraamd om straat- en wegverzakking te herstellen. Voorts wordt geraamd voor het herbestraten van het gedeelte Arendsweg tussen Galgenweg en Populierenlaan f 16.200.f13.500.voor het opnieuw bestraten van de Kloosterstraat, enzovoort. Herbestrating van overige wegen en straten wordt geschat op f 25.860.Van het veilinggebouw 't Centrum tot de Baanstraat wordt een afscheiding gemaakt, die men berekent op f 250. Het onderhoud van de verlichte toren wijzerplaten en het stroomverbruik, ver meerderd met de post onderhoud en be diening en directie en algemeen beheer wordt geraamd op ƒ800,80. In 1951 be droegen de kosten hiervoor 367,50. Een aanmerkelijk verschil! Zuiveringsinstallatie Voor de kosten van de rioolwaterzuive ringsinstallatie is ƒ53.271,20 uitgetrokken. Hierin is 10.000 begrepen voor oliever- bruik, smeermiddelen en dergelijke en 37.671,20 aan lonen en salarissen. Nieuwe deurkrukken Niets, maar dan ook niets ontgaat het ge meentebestuur en de kleinste kleinigheden komen voor op de begroting. Voor wie het interesseert zij vermeld, dat er zelfs voor vijf nieuwe deurkrukken met patentsloten in de Huishoud- en Industrieschool 125 is begroot. Zes houten krukjes mogen 42 kosten en de meisjes hebben er gebrek aan een passpiegel met roede en gordijn en hiervoor raamt de gemeente 150. In totaal is voor deze school een post uitgetrokken van 9.067,07 tegen ƒ4.533,80 in 1952. De werkelijke kosten over 1951 lagen niet hoger dan 3.096,13. Pro memorie De kosten van het bouwrijp maken van gronden en de aankoop van grond staan pro memorie opgenomen, evenals in de vorige begroting. Van duplex tot simplex Ter gelegener tijd zullen de duplexwo- ningen ingericht worden voor ééngezins woningen. In verband hiermee wordt ten laste van de verlies- en winstrekening een extra storting in het reservefonds geraamd. Voor 39 wooneenheden bedraagt dit 1170. De raming van extra huur bedraagt 5.846,79. Totaal dus ƒ7.016,79. De bijdrage, die vermoedelijk in de ge meentekas gaat vloeien krachtens de „Be schikking bijdragen woningwetbouw 1948", zal aanmerkelijk hoger liggen dan in 1950- 1951 werd geraamd. Toen was dit bedrag namelijk geschat op 31.490,50, voor 1952- 1953 denkt men 203.622,55 binnen te krijgen. Subsidies en steun De kosten van sociaal-economische hulp verlening aan kleine zelfstandigen wordt geschat op 16.380. In de uitkeringen draagt het Rijk 50 procent bij, maar daar een steeds groter aantal belanghebbenden genoodzaakt is hulp in te roepen, moest het bedrag van 6500, dat in 1952 hiervoor werd uitgetrokken, aanmerkelijk hoger worden gesteld. In 1951 werd voor dit doel 8.224,19 besteed. De steun aan oorlogsslachtoffers, waar onder evacué's en gerepatrieerden uit In donesië mede zijn begrepen, wordt voor 1953 berekend op 70.000, tegen de raming in 1952 van 40.000. Hoewel de uitgaven voor gezinszorg in 1951 16.479,03 beliepen, is nochtans in de begroting het bedrag voor 1953, evenals ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Zang en piano. 14.00 Metropole-orkest en solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.10 Gewijde mu ziek. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levensvra gen en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 19.45—19.50 Toespraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gavarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest en solist. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Lancï- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Ontmoe tingen met Christopher Blaze, hoorspel 14.35 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Het arbeidsrecht in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Groninger Orkestvereni ging, Toonkunstkoor en solisten. In de pauze: 20.3520.45 Het culturele leven in Gronin gen, klankbeeld. 21.50 Ellen Nelson's Dilema, hoorspel. 22.25 De reis van Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 22.30 Platen. 22.50 De vrouw in gezin, maat schappij en staat, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Zang, orgel en viool. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Koorzang. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Operettemuziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platena 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije politieke tribune. 19.50 Platen. 20.00 Klank beeld. 20.20 Platen. 20.0 Concert. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55 —23.00 Nieuws. voor 1952, geraamd op 24.000. Hier vallen onder: gezinsverzorging en gezinshulp. De subsidie ter bevordering van het vreemdelingenverkeer in Wijk aan Zee wordt begroot op 600, vermeerderd met 1500 ten behoeve van de VVV voor Mid- den-Kennemerland, waaruit men mag con cluderen, dat er veel ter verfraaiing van dit gemeentedeel zal worden verricht. De leden van het R.K. Vrouwengilde in Beverwijk kwamen Dinsdagavond in de bovenzaal van „de Groentebeurs" bijeen. Een catechete van de Congregatie van vrouwen Bethanië heeft hier een lezing ge houden over de taak van de vrouw ten op zichte van het apostolaat. In haar lezing wees spreekster op de plicht van iedere vrouw de naaste te helpen om Christus te vinden. Aan het eind van haar voordracht haalde zij enige voorvallen uit haar prak tijk aan. Hierna werden voor de dames enige films vertoond, waarvan vooral „Detectives in angst" bijzonder in de smaak viel. De Beverwijkse vrouwengroep van de Partij van de Arbeid heeft Dinsdagavond in het Centrum de „Vrouwendag" gevierd, aan welke avond het dubbelmannenkwar- tet „De Verenigde Zangers" onder leiding van de heer H. van Dijk en de A.J.C. met muziek en spel hun medewerking verleen den. De presidente, mevrouw Schmohl, sprak in de keurig versierde zaal haar welkomst woord in dichtvorm uit, waarna de spreek ster van deze avond, mevrouw N. van Kra nenburg-Klein, het woord overnam. Allereerst wees zij op de vele dingen van alle dag, waarvoor ieder interesse moet hebben, waarna zij opmerkte, dat de drang der vrouwen, om een plaats in het volle leven in te nemen al bij Eva begon; door het plukken van de appel wilde zij immers de kennis deelachtig worden. Hierna sprak mevrouw Van Kranenburg over de plicht van de vrouw om de ver schillende problemen tesamen met de man op te lossen. Als de vrouw het „recht" heeft het schavot te bestijgen, dan heeft ze ook het recht de tribune te betreden, zo besloot zij haar voordracht. Tot slot van deze gezellige avond werd het lekenstukje „De Aarde draait" opge voerd. aan het infiltratieproject De Eerste Zaanse Zweefvliegclub zal binnen kort niet meer kunnen beschikken over haar startterrein in de duinen tussen Heemskerk en Castricum. Met. dit terrein heeft het de eigenaresse, het PWN, grote plannen ten aanzien van de drinkwater voorziening. Daar is namelijk een deel van het infiltratieplan geprojecteerd voor het water dat eerdaags uit de rivier de Lek wordt aangevoerd. Op de bij de zweefvliegers in gebruik zijnde Noord-Zuiabaan zijn reeds de eer ste werkzaamheden verricht. Door deze gang van zaken wordt de EZZC voor een voldongen feit geplaatst juist op het moment dat de club goed op gang kwam, evenals de Kennemer Zweef vlieg Club welke samen met de EZZC van het terrein gebruik maakte. Het is hopen dat men er in zal slagen voor de zweef vliegers een nieuw startterrein te krijgen. Groot aantal starts Het afgelopen zomerseizoen zijn er op De Brabantse Landbouw door beide clubs in totaal 650 starts gemaakt. Nog de afge lopen Zondag zijn er onder leiding van de EZZC-instructeurs N. Molenaar en E. L. Sanders 36 starts gemaakt. De Wormer- veerder K. Fontijn zag kans om zijn B- brevet te behalen. Van de EZZC leden hebben er 10 de afgelopen zomer een bre vet in de wacht gesleept. Haarlem In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft een tot dusver onbekend gebleven persoon het wasgoed medegenomen, dat aan de lijn hing aöhter de woningen van de families Tiebie en Zwetsloot in de Prin ses Irenestraat. Vermist worden een aan tal baby luiers en onderleggers. Van het gebeurde is aangifte gedaan bij de plaat selijke rijkspolitie. Zo oud als de duinstrook is de jacht. Kon men vroeger de duinen vrijelijk doorkruisen om het haas of het konijn te verschalken, later is dat anders geworden. Adelijke families legden hun servituut op de duinterreinen en gingen hun jachtdo- rrlèin beschermen. In de herfst en winter maanden werden er dan grote drijfjach ten gehouden, waarbij vaak de gehele dorpsgemeenschap te hulp werd geroepen. Maar ook deze tijden zijn veranderd. Het PWN kocht de duinen aan ten behoeve van de watervoorziening, en om het hout gewas te sparen, zuiverde het PWN de streek van overtollig wild. Evenwel wor den in het duingebied nog drijfjachten ge houden op het wild dat er nog is, zoals Dinsdag het geval .is geweest. Aan deze jacht werd deelgenomen door enige Bel gische industriëlen. De Gouverneur van de Belgische provincie Brabant beproefde er reeds eerder zijn geluk. ADVERTENTIE Watervliet heeft het op eigen terrein lelijk laten zitten tegen OBZB uit Amster- dag, dat tijdens de gehele wedstrijd zeker de minste was, maar zijn kansen tenminste wist te gebruiken. Het begin van de strijd deed voor de thuisclub het beste hopen. Na een slecht begin van het middenvak, dat de Water- vlietverdediging veel werk bezorgde, wist v. d. Berg na enkele minuten een verdedi- gingsfout van de gasten feilloos af te straf fen (1—0). Ook na de hervatting bleef Watervliet sterker in het veld, maar het aanvalsvak kon er niet voldoende „in komen". Het was dan ook niet te verwonderen, dat na onge veer een kwartier OBZB gelijk maakte (11). Na de vakverwisseling werd het er bij de thuisclub niet beter op. Ook de tweede Watervliet-aanval bracht er niets van terecht, hoewel de groen-gele ploeg sterker bleef. Zelfs het tweede Amsterdam se doelpunt vermocht niet de Watervlieters aan te sporen en vooral schotvaardiger te zijn. Bij een mooie doorbraak van Berg huis zou een doelpunt misschien de over winning hebben betekend. OBZB slaagde er ook niet meer in om te scoren, dus liet Watervliet in deze matige kor [bal wedstrijd nu de punten aan de Amsterdammers (1—2). ADVERTENTIE Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKERS 's werelds beste hoestsiroop Zó is het (1952) Na langdurige en vaak zeer moeizame onderhandelingen tussen de gemeente Velsen en de eigenaresse van het landgoed „Beeckensteijn" mevrouw A. Cremers-Boreel aan de Rijksweg te Velsen heeft de raad nu tenslotte een voorstel bereikt, om de verwaarloosde en door de Duitsers half verwoeste buitenplaats aan te kopen. Bij de prijsbepaling moest, aldus deze voordracht, rekening worden gehouden met de staat waarin de met camouflageverf bestreken en inwendig compleet uitgewoonde ge bouwen verkeren. De bedongen koopsom bedraagt f 151.158.in totaal, met welke prijs B. en W. accoord kunnen gaan. Hiervoor biedt de eigenaresse het herenhuis met voorplein, de oranjerie, opgaand hout, hakhout, park, vijver, lanen, moes tuinen en weiland aan, samen groot ruim 25 hectare. (In vroeger tijden was het buiten de zetel van de oprichter van het corps „de Huzaren van Boreel"). De voordracht deelt namens B. en mede: W. Hoewel wjj het betreuren, dat dit uit een historisch oogpunt belangrijke gebouw niet in zijn oude luister zal kunnen worden her steld, is het nodig, dat, indien de raad tot aankoop overgaat, aan dit landgoed een andere bestemming wordt gegeven. In de Nederlands Hervormde Kapel te Santpoort wordt Zaterdag een conferentie gehouden van de „Nederlandse Zakbijbel- bond", ring Kennemerland. In de rniddagbij eenkomst wordt gespro ken door ds. D. E. Boeke uit Haarlem, ds. D. ter Steege te Santpoort en mej. G. van Woerden, secretaresse Buitenland van deze Zakbijbelbond. In de avondbijeenkomst treden als spre kers op ds. M. W. J. de Kluis, Gerefor meerd predikant te Santpoort en J. Kits, directeur van het Bijbelinstituut te Drie bergen. Het geheel wordt opgeluisterd door zang van een dames-zangkoor. Ingevolge het uitbreidingsplan voor het gedeelte van de gemeente gelegen ten Zui den van het Noordzeekanaal, is de aan te kopen grond bestemd voor bebouwing met grotere villa's van een minimum inhoud van 600 m3, grootte der terreinen minstens 10 ha, of zoveel minder als de aangegeven terreinen bedragen en inrichtingen met een culturele-, sociale-, religieuze-, medische- of charitatieve doelstelling en met een maximum bebouwingspercentage van 2 »/o van de terreingrootte in één hand ten tijde van de ter visielegging van dit uitbrei dingsplan. Het ligt in het voornemen van B. en W. om van de onder de laatstgenoemde bebou wingsmogelijkheid gebruik te maken, met welk doel dit zal geschieden maakt nog een punt van overweging uit. Men neemt aan, dat het huis zal worden afgebroken. „Hier is jullie vleet". De Poolse kot ter „Kania" viste Zondag de 35 verloren gegane netten van de Sch 223, compleet met reep, joon en blazen op. De kotter heeft de netten te IJmuiden aan de Scheveningse rederij terug gegeven. Een walbemanning heeft hier de netten van de Poolse kotter van boord gehaald en schoongemaakt. Er kwam nog een aardig „vangetje" (bedor ven) haring voor de vismeelfabriek uit. 15. Timmerlieden en loodgieters?!", her haalde Joris verontwaardigd, „wat weer ga, herkent ge dan een beroemde dokter niet, als hij voor uw neus staat?! Hier, lees dit eens, dan zal het u wellicht duidelijk worden, dat ik de bekende dokter Escula- pus ben, die bij de koning is ontboden!" En met deze woordeii hield hij de schild wacht de oproep voor, die hij aan de wer kelijke dokter Esculapus had ontfutseld. Dit maakte indruk. „Neem mij niet kwa lijk, dokter", stamelde de schildwacht, komt u binnen, dan zal ik uw komst mel den". In de wachtkamer trok Joris zijn assistent vlug een doktersjas aan. „Als as sistent van een beroemde dokter dient ge zo gekleed te gaan", zei hij, „een genees heer dient altijd duidelijk kenbaar te zijn. Alleen domkoppen kunnen geen dokters van normale lieden onderscheiden". „Ahum!", zei iemand achter hem. „Wie hebben we daar?", vroeg Joris, zich om wendend, „wat wilt ge van ons, vriend?" „Ik ben de hofarts.... elicollega", antwoordde de binnengekomene. Ned. Herv. kerk Beroepen te Wesepe (O.), (toez.) P. M. van Waarde te Kuinre (O.) te Lienden (toez.) ds. mr. A. Luteyn te Giessen- Nieuwkerk. Geref. kerken Bedankt voor Heerde K. Reenders te Bedum. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Oldehove J. Meijer te Hoogeveen. Bedankt voor Eindhoven F. F. Pels te Almelo-Nijverdal. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Oosterbeek D. Driessen te Vlaardingen. Geref. gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. Bedankt voor Borssele J. B. Bel te Krab- bendijke. Vrije Evang. gemeenten De heer H. F. Huson te Dordrecht is be roepbaar verklaard. Beroepen te H. I. Ambacht H. F. Huson, cand. te Dordrecht. Doopsgezinde Broederschap Beroepen rond de Muria (Indonesië) R. Kuitse, prop. te Amsterdam, die dit be roep ook aannam. Examens. Voor het cand. examen theo logie is geslaagd de heer L. Koopmans, prop. te Amsterdam. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in onze serie speciale voorstellingen OLIVIA DE HAVILLAND in het boeiende filmwerk DE ERFGENAME (THE HEIRESS) Het dramatische verhaal, ook bekend als radiohoorspel, van een vrouw, die alles op het spel zette voor haar liefde. Een film van WILLIAM WIJLER, die ook „Mrs. Miniver" en „De beste jaren van ons leven" maakte! Toegang 18 jr. Woensdag 12 November Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Rio Grande". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het zeven de kruis". K.S.A.-Gebouw, 8 uur: Feestavond „St. Eloy". Donderdag 13 November: Bioscopen geen voorstelling. Luxor Theater, 8 uur: A.B.C.C.-film „Citi zen Kane". Kennemer Theater, 8 uur: Cabaret Wim Sonneveld. ,,'t Centrum", 8 uur: Lezing met licht beelden Pers. Ver. Maters. Jacht. Hadji Kamlon, de vogelvrij ver klaarde leider der Moro's, een Moham medaanse stam op het Philippijnse eiland Jolo, die zich in de afgelopen, zes jaar tegen de Philippijnse regering heeft verzet, heeft zich Maandag, te zamen met elf volgelingen, aan rege ringstroepen overgegeven. Twee batal jons hebben sinds Juli jacht gemaakt op Kamlon, die, tezamen met zijn vol gelingen, werd gezocht voor misdaden, waaronder moord en beroving. De beide regeringsbataljons hebben op Jolo strijd moeten voeren met onge veer vijfduizend Moro's. Prik. Met een speldenprik-politiek willen de Duitsgezinde verboden partijen in het Saargebied de bevolking oproepen de komende verkiezingen te saboteren. Zij hebben hun aanhangers gevraagd hun Duitse gezindheid te laten blijken door het dragen van een speld met witte kop. Regeling. Naar in New York is vernomen zullen Arabische afgevaardigden de Algemene Vergadering van de UNO voorstellen de verzoeningscommissie voor Palestina te vervangen door een commissie van zeven leden met als taak de vreedzame regeling van de Pa lestijnse kwestie, alsmede repatriëring, vestiging en schadeloosstelling van Arabische vluchtelingen uit Palestina. De huidige commissie, samengesteld uit Fransen, Amerikanen en Turken, zou volgens deze afgevaardigden niet in staat zijn haar taak te vervullen. Verbondenheid. In een Dinsdag te Rethon- des de plaats waar op 11 November 1918 de wapenstilstand werd getekend uitgesproken rede heeft de Franse premier Pinay de Franse verbondenheid met de Verenigde Staten en Groot- Brittannië bevestigd. Hij zeide: „In 1939 streden wij tezamen met onze bondge noten aan gene zijde van het Kanaal en de Atlantische Oceaan en thans beho ren wij meer dan ooit tot de gemeen schap van de vrije wereld". Over de inwendige twisten zeide Pinay, dat deze dikwijls ten onrechte als wanorde wor den beschouwd. Zij vormen echter „een extreme vorm van vrijheid". Landing. Een woordvoerder van de Franse generale staf van de strijdkrachten in Indo-China heeft Dinsdagavond mede gedeeld dat in het gebied rondom Phoe- doan, waar Maandag Frans-Vietna- mese parachutisten zijn geland, een zeer groot aantal opslagplaatsen is ont dekt. Dit gebied is zeer belangrijk voor de Vietminh vooral nu het oogsten van de rijst nauwelijks is begonnen en de Vietminh het gevaar loopt, dat de rijst door de Vietnamezen zal worden bin nengebracht. Program. De West-Duitse communistische partij heeft Dinsdag een nieuw partij program bekendgemaakt, waarin arbei ders, boeren, de „patriottische intelli gentsia" en „alle Duitsers van goede wil" worden opgeroepen zich te vereni gen voor een „revolutionnaire strijd" om de regering van Adenauer omver te werpen en de eenheid van Duitsland tot stand te brengen. Het program bevat voorts een economisch plan, bestaande uit zes punten, waaronder een agrari sche hervorming en het maken van de kolen-, de ijzer- en staal- en de chemi sche industrie tot „volkseigendom", evenals de grote banken en verzeke ringsmaatschappijen, „waarvan de eigenaren het nationale verraad van het Adenauer-bewind steunen." Nazi's. Franz Meyers, de minister van Binnenlandse Zaken van Noordrijnland- Westfalen, heeft Dinsdag medegedeeld, dat de activiteit van sommige oud-SS'ers zal worden nagegaan, omdat men ver denking koestert, dat zij de nazistische ideologie willen verspreiden. Het resul taat van het onderzoek zal binnenkort bekend gemaakt worden, aldus de mi nister op een persconferentie. Het doel van het onderzoek is voornamelijk, te voorkomen, dat de verboden neo-nazis- tische „Socialistische rijkspartij" (S.R. P.) in een of andere vorm terug zal keren. Jarig. Koning Gustaaf Adolf van Zweden vierde gisteren zijn zeventigste verjaar dag. Het Zweedse volk heeft hem een som van vijf millioen kronen aangebo den, afkomstig van een straatcollecte. Het geld zal worden gebruikt voor cul turele doelen. Onder de geschenken be vond zich ook een antieke gebedsrol, die de thans overleden Israëlische pre sident, Chaim Weizmann, had gezonden. Walvissen. Vijfentwintig Noorse walvis jagers zijn dit seizoen uitgevaren, uit gerust met een apparaat, dat het moge lijk maakt walvissen door middel van het geluid te verschalken. Het apparaat is onder aan het schip aangebracht en men kan er zeer sterke geluidsgolven mee uitzenden. De walvissen schrikken daar zo van, dat zij schielijk naar de oppervlakte komen. Zij verwijderen zich in een rechte lijn van de geluidsbron en geven daardoor de harpoeniers goede trefkansen. J^LHOEWEL reeds veel eerder in de geschiedenis opzienbarende genees kundige prestaties zijn verricht, zo wordt toch de Griek Hippocrates, die omstreeks 460 v. Chr. op het eiland Kos werd gebo ren, als de Vader der geneeskunde aange duid. Niet alleen dankt hij deze eretitel aan het feit dat zijn naam verbonden is aan een verzameling geschrif ten, waarvan men met vrij grote zekerheid verschillende als echt heeft kunnen aan wijzen, maar óók aan de om standigheid dat hij de eerste is geweest die bijgeloof van wetenschap heeft gescheiden, evenals de ambten van priester v en geneesheer. Zijn geschriften ademen de geest van nauwgezette waarneming en kenmerken een zuiver wetenschappelijke instelling, waarbij geen plaats wordt vrij gelaten voor filosofische theorieën of pries terlijke dogma's. moder- Van zijn oudere collega, de filosoof Empedokles, was afkomstig de leer der vier onvergankelijke elementen aarde- vuur-licht-water, welke leer men ook op de geneeskunde van toepassing ivilde doen zijn. Dit hield bijvoorbeeld in, dat koorts door het tegengestelde, dus door koude moest worden genezen. Doch Hippocrates veegde deze leer van de tafel met de uit spraak dat een dergelijke Ihc rie door geen enkele proefneming was bewezen en der- t halve in de geneeskunde niet mocht wor-(Nadruk verboden) den toegepast. Kunt u zich een ner" uitspraak voorstellen? Ook de vallende ziekte, die in die dagen aan de toorn der goden werd toegeschre ven, werd door Hippocrates aan het voor oordeel van bijgeloof en magie ontrukt, want hij schreef haar toe aan natuurlijke oorzaken, in de mens zelf gelegen. Maar in het bijzonder spreekt ook tot ons de hoge zedelijke waarde, welke Hippocrates aan het beroep van de arts toekent en het pleit voor de opvattin gen van die tijd èn voor de daarop gevolgde perioden, dat talloos vele generaties van dok toren elkaar sinds de dagen van Hippocrates het ambt en de volmacht heb ben overgereikt door het afleggen van de eed, die 2400 jaar geleden door de Vader der geneeskunde werd opgesteld. Vraagt u maar aan uw huisarts, of ook hij niet de zelfde woorden heeft gebezigd, die Hippo crates duizenden jaren geleden formu leerde. We spraken hierboven over genezing door het „tegengestelde", hetgeen in onze moderne oren nogal koddig klinkt. Toch hebben dergelijke theorieën tot in het midden van de 18de eeuw zich hier te lande gehandhaafd, bijvoorbeeld in de landbouw. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2