Verhoging kinderbijslag voor kleine zelfstandigen De mens in In de eerste helft van dit jaar Contour van onze beeldende kunst emigreerden bijna 29000 personen Agenda voor Haarlem ORR Het gewijzigde legerplan en de internationale defensie-samenwerking Ongeveer 50 percent is afkomstig uit Noord- en Zuidholland WOENSDAG 12 NOVEMBER 19 52 TWEEDE KAMER Woningzoekenden opgelicht Nieuw Impresariaat Afwezigheid van schoonheidsnorm CIJFERS OVER EMIGRATIE Tienduizend gulden „geleend" van goedgelovige lieden West-Duitse ambassadeur uit Dublin naar Den Haag Bebossing moet worden uitgebreid Faillissementen „Oldenbarnevelt" met 1200 emigranten naar Australië o (Van onze parlementaire redacteur) In gevoelvolle woorden heeft voorzitter Kortenhorst bij het begin van de vergade ring de overleden president van Israel, de geleerde en staatsman prof. Weizmann, herdacht. Deze woorden maakten diepe in druk, in het bijzonder op dr. Amir, de ge zant van Israel, die, vergezeld van de ge zantschapssecretaris, in de diplomatenloge deze plechtigheid bijwoonde. Nadat de her denkingsrede van de voorzitter, waarin hij gewaagde van het wonder, dat zich had voltrokken door de verwezenlijking van het Zionistisch ideaal, van de grote hoedanig heden van hoofd en hart, eigen aan de zeldzame figuur, die Weizmann was ge weest, vertolkte minister Beel als vice- premier de gevoelens van de regering. Hij zei onder meer dat Weizmann's schepping, de staat Israel, een blijvende verrijking voor de gemeenschap der volken betekent. Na een korte schorsing keerde de Kamer terug tot de dagelijkse werkzaamheden. Het wetsontwerp tot wijziging van de noodwet inzake kinderbijslag aan zelfstan digen gaf de heer Mol (K.V.P.) aanlei ding te betreuren, dat de minister niet be reid was de beoogde verruiming meteen ook toe te passen, niet slechts wat het be drag van de bijslag betreft, maar tevens wat de inkomensgx-ens aangaat. De heer Schilthuis (P.v.d.A.) was van mening, dat die grens inderdaad van 2400 op 2800 kon worden gebracht. Zijn daartoe strekkend amendement ging er tenslotte zonder hoofdelijke stemming door, zij het met aantekening van het „tegen" der Christelijk-Historischen, Anti-Rcvo- lutionnairen en V.V.D.'ers. Van deze laat- sten was dit geen verrassing omdat hun woordvoerder, de heer Cornelissen, reeds bij het algemeen debat over het ontwerp de staf had gebroken over deze manier van steunvei-lening door de overheid aan de middenstanders. Deze moesten zijns inziens niet door dergelijke sociale middelen ge holpen worden, maar door verandering van de economische politiek. Mr. Beernink (C.H.) en de heer Sta pelkamp (A.R.) duchtten, dat tenge volge van verhoging van de inkomensgrens in deze noodwet de overgang naar een de finitieve regeling langer op zich zou laten wachten. Dit had minister Suurhoff ook al kenbaar gemaakt met het argument, dat nu het hier nog een geheel door de overheid gefinancierde noodregeling be treft, straks ónder een definitieve wet pre miebetaling vereist zal worden. Als nu de inkomensgrens wordt verhoogd, zou men er tenslotte wellicht in een aantal gevallen op achteruit gaan. Intussen had het aandrin gen van de heren Schilthuis en Mol, die in dit opzicht bijval oogstten bij de heer Gort zak (Comm.) uiteindelijk tot gevolg, dat de minister overstag ging en zich bereid ver klaarde het amendement over te nemen. Maar nu wist de voorzitter nog juist op tijd de voor het eerst in deze hoedanigheid in 'slands vergaderzaal optredende minister van Sociale Zaken voor een parlementaire zonde te behoeden door hem er op attent te maken, dat een minister een bestreden amendement niet pleegt over te nemen. Blijkbaar was dit minister Suurhoff, die als Kamerlid toch wel in dit opzicht ex-- varing had opgedaan, even ontschoten. Nadat de bewindsman kenbaar had ge maakt te hopen midden 1953 een defini tieve regeling te kunnen indienen, werd het amendement aangenomen. En vervol gens het ontwerp, zonder dat nu de Anti- Revolutionnaircn aantekening verlangden dat zij er tegen waren. In het ontwerp werd voorgesteld de kin derbijslag voor het vierde kind te verhogen van 0.30 tot 0.34 per dag en per kind en de bijslag voor het derde kind van 0.25 tot 0.28, een en ander met terug werkende kracht tot 1 Juli 1952. Door het amendement wordt de inkomensgrens ver- hoofd van 2400 tot 2800. Oorlog en Marine De rest van de middag was aan het al gemeen debat over de begrotingen van Oorlog en Marine gewijd. De heer Fens (K.V.P.) opende het vuur. Hij wilde echter geenszins minister Staf en zijn beide staatssecretarissen Moorman en Kranenburg bekogelen, want in het alge meen kon hij met hun beleid, ook met de tegenwooi-dige taakvexxleling, wel instem men, behoudens zijn door bijkans alle overige sprekers gedeelde bezwaar (slechts mr. Roos jen (A.R.) maakte hierop een uitzondering en wenste minister Staf niets tegen zijn zin op te dringen) dat bereidheid om ook nog een staatssecretaris voor de Luchtmacht te benoemen, ontbx-eekt. Latei- hield de heer V i s c h, fractiegenoot van de heer Fens en militair deskundige, zich spe ciaal met luchtmacht- en vliegtuigaange- legcnheden bezig. De heer Fens was niet tevreden over het zich niet houden aan de destijds op de N.A.T.O.-bijeenkomst te Lis sabon gemaakte afspraken. Dit ondermijnt zijns inziens het vertx-ouwen in elkaar en tevens dat in de N.A.T.O. Bovendien ducht te hij, dat op die manier de verdediging van het Westen met behulp van een soort „revolutiebouw" tot stand zou komen. Het plotseling loslaten door Nederland van het plan inzake vijf divisies vond hij vreemd en hij vroeg daarover een nadere uitleg. „Kunnen wij zulk een afspraak, zij het dan na ovei-leg met het internationale opper bevel, inderdaad zo maar wijzigen?" was zijn vraag. Intussen was hij toch bereid met de nieuwe koers mee te gaan, mits de bewindsman kon verzekeren, dat deze nu ook zou worden aangehouden. Toch wilde hij wel weten, of die nieuwe koers, waarin hij op zichzelf zeker veel goeds zag, drie divies met twee legerkorpsen, ook gevaren kan worden als er weersverandering op til is, te weten het tot stand komen van een Eui-opese Defensiegemeenschap. Terecht mei'kte hiei-na de heer V o r r i n k (P.v.d. A.) op, dat alle plannen door dit laatste beheerst worden, er aan toevoegende, dat de Europese Defensiegemeenschap, waar van hij beki-achtiging van het verdi-ag zo spoedig mogelijk wilde zien plaats vinden, een dienend orgaan van de N.A.T.O. be hoort te zijn. Eveneens bepleitte hij zo spoedig mogelijke inschakeling van West- Duitsland in de gezamenlijke verdediging. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Schijn bedriegt. Als U denkt, dat bovenstaande dunne lijn niet recht maar gebroken is, komt U even bedrogen uit als wanneer U denkt dat ieder hoofdpijntablctjc Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U aan het Baycrkruis. Deze afgevaardigde drong er voorts met klem op aan, dat het nu eindelijk eens zal komen tot een internationaal goedgekeurd plan, d,at stand zal houden. Hij verzocht de minister, duidelijk te maken, dat er geen sprake van is, dat de wijziging in het aan vankelijke plan beperking van onze mili taire inspanning zou betekenen. Tevens wenste hij een vei-klaring tegen zijns in ziens ongerechtvaardigde critick, onder meer van de Engelse journalist Chester Willmot (die volkomen ongegronde be weringen zou hebben neergeschreven met betrekking tot de wijziging van het aan vankelijke plan), op de tegenwoordige waai-de van onze ti-oepen. Aan de 1500 millioen per jaar ten be hoeve van de defensie moeten wij vast houden, merkte de heer Vori-ink op, maar mogelijk kon de verhouding tussen mili- taire en economische verdediging enige wijziging ondergaan. Wellicht kan ook iets worden verschoven naar de burgerlijke verdediging, die een integrerend deel van onze militaire inspanning uitmaakt. Even als de Synode van de Nedeidands Hervorm de Kei-k had gedaan, stelde de heer Vorrink de vraag of er wel voldoende aandacht wordt geschonken aan de geestelijke ach tergrond van de defensie. Zijn fractiegenoot Vermeer, die voor al personeelsaangelegenheden besprak, was dankbaar maar nog niet voldaan over de kans, die de minister het humanitaii-e thuisfi-ont wil geven met beti'ekking tot de geestelijke verzorging in het leger. Vermeld zij tenslotte nog, dat mr. Roos- jen (A.R.) informeerde over welke terri toriale en operationele eenheden ons land zal beschikken, wanneer de opbouwperiode voorbij zal zijn, hoe lang die periode zal duren en hoe lang na de eei'ste opkomst de militairen mobilisabel zullen zijn. In de avondvergadering werden tijdelijk de wapens in ploegen omgesmeed, want toen hield de Kamer zich met de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning bezig. Hierop komen wij terug tegen het tijdstip, waai-op minister Mansholt aan het woord zal komen. In Amsterdam is een 32-jarige vrouw aangehouden, die bekend heeft zich in een tiental gevallen aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Zij spiegelde haar slachtoffers voor, dat zij door haar bemid deling een woning zouden kunnen krijgen, waarbij zij liet doorschemeren, dat zij in contact stond met een ambtenaar van het huisvestingsbureau, hetgeen niet het geval was. Het geld, dat zij voor haar bemiddeling vroeg (meestal 300), moest dienen als beloning voor haar en voor deze ambte naar. In een drietal gevallen, waarin de slacht- offex-s te lastig werden doordat zij voort durend vroegen hoe de zaak cr bij stond, heeft zij hen door een kennis laten opbel len, waarbij deze zich vooi'deed als huis- vestings-ambtenaar en verklaarde dat de zaak spoedig in orde zou komen. De vrouw had pas een gevangenisstraf ondergaan wegens het plegen van soort gelijke oplichtingen. Op 1 October is de stichting Nederlands Theater Impresariaat haar werkzaamheden begonnen. Deze stichting, die te beschou wen is als de voortzetting van de met in gang van bovengenoemde datum opgeheven afdeling theater van de stichting Neder lands Impresariaat welke zich in de toe komst uitsluitend bezig houdt met de se rieuze muziek zal haar werkzaamheden uitstrekken over het terrein van het toneel en de danskunst. Mr. J. de Blieck, aan wie op zijn verzoek met ingang van 1 November ontslag werd vex-leend als directeur van het Nederlands Impresariaat, heeft de leiding van de nieuwe stichting op zich genomen. Het Ne derlands Theatex'-Impresariaat zal zijn arbeid verrichten zonder overheidssubsidie. Degene die een aanschouwelijk voor beeld wil zien van de cultuurcrisis waarin wij ons bevinden, raad ik aan zich naar het Prinsenhof te Delft te spoeden om daar in de pxachtige Gotische kapel de experi mentele kleur- en vorm-orgiën -van de heren Appel en Coi'neille voor zijn ver baasde ogen te zien opdoemen. Hoewel wij reeds gewend zijn geraakt aan veel won derbaarlijke combinaties van stijlen uit verschillende perioden, moet dit huwelijk tussen verstilde en gesublimeerde middel eeuwse ax-chitectuur en de iedei'e orde ont kennende, bij de gratie van de ongecon- ti-oleerde inval tiex-ende vormentaal, toch wel het wonderlijkste genoemd worden dat tot dusver vertoond is. Het vreemde en verontrustende is niet, dat de kunst voort durend evolueert, maar wel het vex-schijn- sel dat men, met negatie en vex'onacht- zaming van de afzonderlijke waarden, meent de ongerijmdste verbindingen - tot stand te mogen brengen. De heer D. H. G. Bolten, directeur van het Museum het Prinsenhof, merkt in de catalogus op dat onze tijd geen schoon heidsnorm meer kent. Dit te erkennen en gelijktijdig geleid door een „subjectief oordeel" de keuze te bepalen, mag men wel een onmenselijke opdracht noemen. De inrichters van tentoonstellingen stellen evenzeer een artistieke daad als de kunstenaar, zij het een anders geaarde. En evenmin als het kunstwerk ooit aanspraak mag maken op waarachtigheid als er geen overtuiging achter staat, kan een tentoon stelling ooit een „gezicht" hebben indien de afwezigheid van enige schoonheidsnorm erkend wordt. Dit subjectieve oordeel, dat in onze dagen zo hoog geroemd wordt, draagt het stempel der onverschilligheid, WOENSDAG 12 NOVEMBER Concertgebouw: Haarlems Chr. Mannen koor, 8 uur. Koningin Exnniaschool: Lezing over Spanje van heden, 8 uur. Begijnhof kapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Noorderkapel, Mina- hassasti'aat, spreker J. Sevensma, 8 uur. Rembrandt: „With a song in mij heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De schat van Monte Cristo", 14 jaar. 7 en 9.15 uur Luxor: „Tranen over Johannesbux-g". 14 jaax-, 7 en 9.15 uur. Lido: „Levend ingemetseld", IS jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Ontsnapping van Corregidor", 14 jaax-, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gemaskerde kapex-", 14 jaar, 7 en 9.13 uui'. Minerva: „Schipper naast Cod", .14 jaax-, 8.15 uur. Frans Bals: „In het hart van Cas- bah", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG. 13 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De waaier-patience", (Rotterdams Toneel), 8 uur. Concertgebouw: Optreden van Lucienne Boyex-, 8 uur Rem brandt: „With a song in my heart", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uui\ Palace: „De schat van Monte Cristo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uux-. Luxor: „Tranen over Johannesburg", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Levend inge metseld", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Ontspanning van Corregidor", 14 ]aar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gemaskerde kapers", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva „Schipper naast God", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „In het hax-t van de Casbah", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. In zijn nota over emigratie aan de Tweede Kamer deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid onder meer mede, dat het aantal emigranten sinds 1946 zeer sterk gestegen is. De cij fers van de afgelopen jaren zijn: 504 (1946), 6816 (1947), 13.837 (1948), 13.963 (1949), 21.330 (1950), 37.605 (1951) en 28.846 emigranten in het eerste halfjaar van 1952. In het eerste halfjaar 1952 gingen naar Canada 15.035 emigx-anten, naar de Ver enigde Staten 1367, naar Australië 6964, naar Nieuw Zeeland 2726, naar Zuid- Afrika 1775, naar Bx-azilië 82, naar Ar gentinië 65 en naar andere landen buiten Europa 102. In 1951 was evenals in voox-afgaande jaren ongeveer de helft van het totaal emigranten uit Noord- en Zuidholland af komstig. In 1951 emigreerden uit Groningen 2453 personen, uit Friesland 4006, Drente 1178, Overijsel 2055, Gelderland 3016, Utx-echt 1762, Noordholland 4725, Zuidholland 10198, Zeeland 577, Noord-Brabant 3577 en Limburg 1358. Per 1000 inwoners zijn de emigratie- cijfers over het eerste halfjaar 1952 voor Groningen 3,7, Fi-iesland 5,8, Drente 2,9, Overijsel 2,3, Gelderland 2,6, Utx-echt 2,9, Noordholland 2,8, Zuidholland 3, Zeeland 1,8, Noord-Brabant 2,4 en Limburg 1,2. Meeste Friezen gaan naar Canada De emigratie van de Friezen is in het bijzonder gericht op Canada. In mindere mate geldt dit eveneens voor Groningen, Drente, Overijsel en Zeeland. De cijfers over het eerste halfjaar 1952 geven het volgende beeld wat de emigratie naar Canada en naar Australië betx-eft: uit Gx-oningen x-espectievelijk 1058 en 442, Friesland 1993 en 348, Drente 626 en 150, Overijsel 941 en 363, Gelderland 1534 en 855, Utrecht 833 en 525, Noordholland 2202 en 1669, Zuidholland 3390 en 2040, Zee land 319 en 114, Noord-Branbant 1748 en 865 en Limbux-g 391 en 323. Van de 11.676 beroepsbeoefenaren, die in het eerste halfjaar 1952 emigreerden, kwamen de meesten uit de agrarische be drijven (2869), uit metaalbedrijven 1797, administx-atieve beroepen 1354, bouwbe drijven 1268, diversen 781, persoonlijke diensten 743, handel 713, verkeer te land 528, voedings- en genotmiddelen 483, kle ding, schoeisel 226. houtbewex-king 206, horcca-bedrijven 145, textiel 136, papier en gx-afische bedrijven 109, leder en rub ber 79, chemische bedrijven 67, vex-keer te water 70, mijnbouw 51, aardewerk, glas en steen 37 en bank- en verzekerings wezen 14. Groot aantal gereformeerden en katholieken Over de godsdienstige gezindte der emi gx-anten geeft de emigratie-nota voor 1951 en het eerste halfjaar 1952 de volgende cijfers: Rooms-katholiek 10659 en 9135, Nederl. Hex-vormd 10.001 en 7740, Gerefor meerd (alle overtuigingen) 10.852 en 7225, ovex-ige gezindten 1469 en 3144, zonder gezindte 4625 en 3144. Bij de emigranten met gereformeerde overtuiging bestaat voorkeur voor Cana da. Naar Australië en Nieuw Zeeland is het aantal rooms-katholieke emigranten stex-k toegenomen. In 1951 en het eerste half jaar 1952 vertrokken: met regeringsschepen respec tievelijk 21.541 en 19.312 emigranten, met Nedex-landse scheepvaartlijnen 3989 en 3779, met buitenlandse scheepvaartlijnen 5185 en 1342, met Nederlandse vliegtuigen 6783 en 4226, met buitenlandse luchtlijnen 93 en 78, met onbekende vex-voermiddelen 14 en 109. Tien maanden lang hebben de 38-jarige D. J. V. en de 44-jarige J. A. A. een goed leven geleid ten koste van een aantal lie den, die grif in de verhalen van het twee tal geloofden. De in Indonesië geboren A. deed zich veelal voor als ingenieur en bel de academici op, waarbij hij zich Soestro- muljono of Nothodiningrat noemde, namen van inderdaad in Delft gestudeerd hebben de Indonesische ingenieurs. Hij maakte een afspraak voor een ontmoeting en bracht dan de „kunstschilder" V. mee. De schilder moest voor een studiereis naar het buiten land en had geld nodig. Men was veelal wel bereid wat geld te lenen en zo heeft het tweetal diverse keren bedx-agen tussen 50 en 600 gulden gekregen, die nooit terug betaald werden. Totaal la-egen zij op deze manier ongeveer tienduizend gulden. De Amsterdamse recherche heeft in Zeist het tweetal aangehouden. Zij hebben be kend en zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Het Noordpool-ge bied was lange tijd, behalve in de ogen van enkele avontuurlijke ont- dekkingsreizigex-s, een streek van de aardbol die men beter maar links kon laten liggen. Maar luchtvaar- ders kijken er al lang met een schuin oogje naar, sinds zij zich be gonnen te realise ren dat de kortste luchtroutes tussen enkele belangrijke wereldcentra juist over dit gebied voeren. Om dat te zien, moet men er eigenlijk een glo be bijhalen, maar ook het bijgaande kaartje, waarvan de pool het cen trum vormt, illus treert het al aar dig. Het geeft een geheel andere in- dxmk dan de ge bruikelijke kaax-t- projecties, waarop men de Atlantische Oceaan ziet met links de Ver. Sta ten en i-echts Eux-opa. Gx-oot Brittannië en Ier land zijn er in een x*are lig gende stand op aangegeven, evenals Noorwegen en Zwe den. De getekende lijnen zijn de routes welke de Scandinavische luchtvaaxd- maatschappij S.A.S. (Scan dinavian Aix'lines System) volgend jaar denkt te gaan bevliegen, eerst ter vex-bin- ding van Scandinavië met de Westkust der V.S., later ook, met een aftakking bij Thule op Groenland, naar Tokio. Doet het niet merk waardig aan dat die rechte lijn over Canada naar San Francisco en Los Angeles zo dicht langs de pool loopt? De plannen van de S.A.S. zijn reeds in een vergevox-- derd stadium en de verwe- zenlijking wacht eigenlijk alleen nog op een paar lan dingsconcessies. En men moet dit helemaal niet zien als een doldx-iest vraagstuk, want er zijn al jaren van px-oef vluchten en waai'ne- mingen in het hoge Noorden aan vooraf gegaan. Die proefvluchten duren trou wens nog steeds voort en ex- gaat tegenwoordig geen week meer vuoroij dat er niet een paar vliegtuigen, meest van de Amerikaanse luchtmacht, op hun lange vex-kenningsvluchten boven de Noordpool komen. of om het zachter te zeggen: dat der ver moeidheid. Deze vermoeidheid deelt zich ook aan de bezoekers van een tentoonstelling als „Contour" mede. Is het dezelfde blinde subjectiviteit, die de inrichters er toe bracht een veel te groot aantal werken ter expositie te brengen, zodanig dat men gedwongen was de kleiplastiek, die juist tot het beste behoorde, in de vensternissen te plaatsen? In de verantwoording van de heer G. L. A. de Brouwere lezen wij: „Steeds nerveu zer gaat men (de kunstenaar) zich zelf uit beelden, registx-eert men psychische im pulsen zonder belangstelling voor het uit eindelijk resultaat van deze notities, het werkstuk". Zijn de inzenders voor „Con tour" deze mening ook toegedaan, of wordt zij over hun hoofden heen door de heer De Bx-ouwere gelanceex'd? Deze vx-aag dunkt ons van het grootste belang, want als er iets is waaraan geen behoefte be staat dan is het aan een nog intenser ver warring, die de kloof tussen kunstenaar en publiek eens extra komt vergroten. Hoe en waarom wil men van het pu bliek belangstelling vragen voor werk stukken, waarvan de kunstenaar zelve de uiteindelijke x-esultaten niet acht? Als de argeloze bezoeker daarenboven dan nog ver neemt dat de aldus „verantwoorde" ten toonstelling met steun van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en gemeentelijke overheid tot stand kwam, zal hij zich toch wel even de ogen uitwrijven. Ook veel goeds Met bovenstaande regels wil ik stellig niet al het geëxposeerde werk veroorde len. Voorshands geloof ik nog niet in deze „zelfgewilde eenzaamheid" die de heer De Brouwere de jonge schilders toeschrijft. Want deze onmenselijke hoogmoed zou hun tenslotte van alle levensbronnen af snijden en geen enkele „geestelijke impuls" zou dan nog uitkomst brengen. Tenslotte appelleert Karei Appel nog steeds aan de volstx-ekte naïveteit der kin dertekeningen. Maar behalve van hem en Constant en Corneille, hangen op deze tentoonstelling ook werken van Jan Gi"oe- nestein, de zeer begaafde verbeelder van het dierenleven, van Bob Buys, die de in timiteit van leven binnenshuis en in om sloten tuinen bezingt, van Albert Muis, wiens genuanceerd palet een grote eerbied en verrukking ten aanzien van de natuur verraadt. Daar is nog Kamex-lingh Onnes met zijn prachtig ceramiek, dat van een uiterst verfijnd gevoel voor materiaal en vorm getuigt. Zij allen en nog velen die aan de tentoonstelling „Contour" deelna men, wensen stellig niet te varen onder deze nihilistische vlag. Maar zouden zij dan ook niet eens inzage van de vaarroute vragen, voordat zij voor een volgende reis aanmonsteren? Zij zullen dit niet doen, omdat zij weten, dat de enige beloning die hun geboden wordt voor hun werk, gelegen is in de vol doening een enkele keer iets werkelijk schoons te mogen maken. Gezien van deze plaats, die inderdaad een eenzame plaats is, zullen zij met gerechtvaardigde onver schilligheid alle gesol, ook met hun wer ken glimlachend gadeslaan. OTTO B. DE KAT Nieuws vormt dat sinds lang niet meer. Dat vooral van militaii'e zijde veel be langstelling voor dit gebied bestaat, is niet zo vex'won- derlijk, want ook in de strategische plannen der grote wereldmachten is dat poolgebied een grote rol gaan spelen. De U.S.A. en de Sovjet Unie liggen, met de pool er tussenin, vlak tegenover elkaar! De Rus sen hebben van oudsher ook veel aan de poolexplo- ratie gedaan, ook vanuit de lucht. Er wordt thans van weex-skanten naar gestreefd, om geleidelijk aan ook in het hoge Noorden de nodige weer- en radiostations, als mede x-adarposien in te richten. Dat nu ook burgerlucht vaartmaatschappijen in ernst het poolgebied in hun werkingssfeer willen gaan betrekken, is echter wel eer. nieuwtje. De S.A.S. is niet de enige; ook Engeland denkt er al over, evenals ten minste één Amerikaan se maatschappij. De gepro jecteerde S.A.S.-lijn Stock holmLos Angeles zal een tijdwinst van 1012 uur opleveren in vergelijking met de lijn via New Found- land en New York, en dus aanzienlijk economischer zijn. De enige x-eden dat men er tot nu toe geen ge bruik van heeft gemaakt, is dat geschikte luchthavens voor tussenlandingen ont braken, waardoor te lange trajecten non-stop gevlogen zouden moeten worden, dus met veel benzine en dei-- halve te weinig „betalende lading" aan boord. Maar nu de laatste jax-en te Bodö in Noord-Noorwegen en te Thule op Groenland moder ne bases zijn ingericht, wordt dit geheel anders. Het vliegen in deze contrei en heeft altijd zijn bijzon- dex~e problemen meege bracht, die echter groten deels al geen problemen meer zullen zijn. Daar men vrijwel over de magnetische pool vliegt, is over een deel van de route het kompas niet te gebruiken. Herken ningspunten op de grond heeft men ook al niet, zo dat aan de navigatie hoge eisen worden gesteld, voor al wanneer ook de radio- vei'bindingen nog slecht zijn. Voor een belangrijk deel is men dan aangewe zen op astronomische navi gatie en in de zomer (als de zon hier niet ondex-gaat) zijn daarvoor alleen zon en maan beschikbaax-. Maar radio zal ook hier als navi gatiehulpmiddel een steeds belangrijker rol gaan spe len en zo is de tijd niet ver meer dat ook passagiei's- vliegtuigen hun geregelde lijntjes zullen trekken over dit maagdelijke werelddeel der witte stilte. d. G. Maarschalk Tito en zijn echtgenote hebben de opvoering bijgewoond van de opera „Aïda" te Zagreb. Gedeeltelijk zichtbaar achter hen de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Kardelj en zijn echtgenote. BONN (Reuter). Een West-Duitse re geringsfunctionaris heeft Dinsdag te Bonn medegedeeld, dat zijn regering heeft voox-- gesteld dr. Hermann Katzenbex'ger tot am bassadeur in Den Haag te benoemen. De 61-jarige katholieke dr. Katzenberger is thans gezant te Dublin. In een nota aan de Tweede Kamer heeft minister Mansholt medegedeeld, dat het bebossingspercentage in Nedex'land thans 7,6 bedraagt, hetgeen met uit- zondei-ing van Engeland, dat een percen tage van 6,5 heeft het laagste cijfer van alle West-Europese landen is. De beboste oppervlakte is sedert 1900 vrijwel constant gebleven op 250.000 ha. De oppervlakte grond, in gebruik bij de land- en tuinbouw, is van dat tijdstip af, mede als gevolg van belangrijke ontgin ning van woeste gronden, met 375.000 ha (15 procent) toegenomen. Het bos in in de loop van de laatste vijftien jaren meer en meer teruggedrongen naar de minder goede gronden, zodat het, om de houtpro ductie op peil Je kunnen houden, nood-- ^zakelijk is iiefc axessLiiit te breideii. ADVERTENTIE IRISSTR WOLLEN SPORTTRUIEN De Haarlemse rechtbank heeft op Dinsdag in staat van faillissement vex'klaard: C. Helder, koopman, Kastanjelaan 4, Zwa nenburg. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: W. Estarippa, vertegenwoox-diger, Pai'k- laan 11, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mi'. S. Groen, advocaat en px'ocui'eur te Haarlem. P. J. G. Harx-en. fabrikant, Dahliastx-aat 32, Haarlem. Rechter-commissai-is: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice. mejuffrouw mr. C. F. Kehrer, advocate en procureur te Haai'lem. J. Lust, sti-oohandelaar. Zuideinde A 252, Oostzaan. Rechtei'-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, advocate eix procu reur te Wormerveer. Wegens gebrek aan actief werden op 11 November 1952 opgeheven de faillissementen van: G. van der Wiele. fabrikant, Dorpsstraat 1049 b te Assendelft. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Cui-ator: mr. H. M. C. Dekhuyzen, advocaat en procureur te Zaan dam. P. de Moei, Wolf en Dekenstraat 27, Be verwijk, van beroep kellner. Rechter-com- xnissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. H. Colenbrander, advocaat en procureur te Beverwijk. Bij beschikking dezer rechtbank is in het faillissement van R. de Vries, railwachter, Kerkweg 8, Haai'lemmermeer als cux-ator be noemd: mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem. Groningers kwamen ondanks busongeluk nog net op tijd De „Johan van Oldenbarnevelt", het 21.000 ton metende emigi-antenschip van de Maatschappij „Nederland", is gistermiddag uit de Amstei'damse haven naar Austi-alië vertrokken. Aan boox'd bevinden zich 1110 Nederlandse en 129 Duitse emigranten. De Duitsers waren met een speciale tx-ein uit Bremen naar Amsterdam gereisd. De „Ol denbarnevelt" wox-dt 9 December in Free- mantle en 14 December in Melbourne ver wacht. Een autobus uit Stadskanaal, die een ge- zeischap emigranten en begeleidende fami lieleden naar Amsterdam moest bx-engen, heeft bij Smilde een aanrijding gehad met een militaire truck. De autobus werd tegen een betonnen muurtje gedrukt en een aan dit muurtje bevestigde ijzeren band ter lengte van vijf meter schoot los en drong aan de vooronderzijde de bus binnen. Het stuk ijzer boorde zich door de zitting van een juist verlaten stoel, scheidde een daar achter zittend verloofd paar en priemde in de dakbekleding, toen de bus met een schok tot stilstand kwam. Een der inzittende dames kreeg door deze schok een hersen schudding. De emigranten hebben de reis naar Am sterdam met een andex-e bus voortgezet en nog net op tijd de boot naar Australië kun nen halen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5