Verbreding van het Noordzeekanaal maakt nieuwe loshaven voor Van Gelder nodig OLL CLOTHES NEW Archeologische vondsten bij de tankgracht te Velsen DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Agenda voor Velsen „Sint Maarten" gezamenlijk gevierd door buurt- en speeltuinverenigingen De portier aan de Corverslaan Plannen voor modernisering van het bedrijf en „directe" watervoorziening uit de Lek Twee nieuwe kotters voor IJmuidens vloot „Sportief" leidt in tweede klasse Havenberichten Winterwerk van „plaatwellers" 6 Thalia vertoont „De erfgename" „Bülk" eindelijk weg Schepen uit Katwijk en Ierseke overgeschreven Weekoverzicht Visserij op Urk „Mijn vader Pieter Jelles" DCIJ maakt in hoofdklasse kans op positieverbetering Guirlandes van lichtjes door de kou In divi dualis ten Nieuw Amsterdam weer uit Coaster „Alsterdann" met maehineschade binnen Saende-Kijk Uit: de strijd der gelijke krachten Samen met „Voor allen" en ABCC WOENSDAG 12 NOVEMBER 19 52 De Velsense papierfabiek van Van Gelder Zonen zal in een verre toe komst - hoe ver is op dit ogenblik met de beste wil van de wereld nog niet te zeggen - moeten omzien naar een andere loshaven voor haar grond stoffen. De verbredingsplannen van het Noordzeekanaal zullen namelijk een flinke hap van de Noordelijke oever van het kanaal afhalen en daar mee wordt Van Gelder's huidige steiger van het plaatsje verjaagd, dat door de loskranen en de kademuren sinds het einde van de vorige eeuw is ingenomen. Het ligt in de bedoeling een nieuwe los haven voor Van Gelder te creëren tussen de plek, waar ze nu ligt en de havens van de stoompontveren meer naar het Oos ten dus, zodat het Noordzeekanaal dan zonder al te veel bezwaar aan gene zijde van zijn oever kan worden rechtgetrokken. In principe heeft de directie van de pa pierfabriek de toestemming van de direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat reeds op haar plannen verkregen, maar het tijd stip van de aanvang er van is nog onzeker. „Comfortabeler" kanaal Dat rechttrekken van de toegang tot de Noordersluis van het Oosten uit is uiter aard van grote betekenis voor de bevaar baarheid van het kanaal, dat straks mèt tunnel en zónder spoorbrug toch al een heel eind „comfortabeler" wordt voor de zeeschepen, die naar en van de hoofdstad gaan. In het kader van de plannen der papier fabriek past uitstekend de verplaatsing van een deel der houtopslagterreinen naar de Oostkant van de Wijkerstraatweg, waar sinds enkele weken het hout op Ameri kaanse manier op hopen wordt gestort: de nieuwe „papierhaven" zal een heel stuk dichter bij deze opslag van papierhout komen. Een tweede niet te onderschatten voor deel van zulk een nieuwe haven, die zo weinig inspringend mogelijk gehouden zal worden, is het feit, dat de lossende hout schepen in de toekomst niet langer in het kanaal, maar er „naast" komen te liggen, wat op zichzelf alweer een schrede naar een volmaakter verkeer door het kanaal zal kunnen betekenen. Interne moderniseringen Het zijn overigens niet de enige plannen, die bij de directie van Van Gelder gekoes terd worden: een modernisering van de cellulosefabriek en een daarmee samen hangende vernieuwing van de rest van het bedrijf zijn voorlopig weliswaar nog harte- Het verhaal van „de erfgename" dat Thalia in een speciale voorstelling brengt, is een bewerking van de roman van Henry James „Washington Square" en het gege ven is zo simpel als het maar kan: de wrede teleurstelling van de met een min derwaardigheidscomplex behepte Cathe rine Sloper in haar liefde voor de lage bruidschatjager Morris Townsend, die de benen neemt, maar na vijf jaar terug keert, vergiffenis smeekt en haar weder om ten huwelijk vraagt. Catherine stemt toe. Maar als Morris op de bewuste dag aan haar woning klopt is het tevergeefs. Nu is het Catherine die de afspraak niet na komt: haar wraak voor vijf bittere ja ren. Het accent in deze film valt vrijwel ge heel op de spelkwaliteiten van de hoofd rolvertolkster: Olivia de Havilland. Dit is geen verfilmd toneel, eerder een herwaar- dering van de speler. De muziek van Aaron Copland verscherpt de bedoelingen van de regisseur en maakt mede deze film tot een goed product. De Duitse sleepboot „Bülk" is vanmor gen om zeven uur met de beide salon- bootjes, die hij onlangs in de storm beide op de Noordzee verloor en die door de „Allan V/ater" en een Engels schip wer den opgepikt, naar de sloper vertrokken. „Kleine kracht" houdt verkoopavond De Christelijke jonge meisjesvereniging „Kleine Kracht" houdt heden, Woensdag avond, in het gebouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden haar jaarlijkse ver koopavond. Tevens zijn aan deze avond, waarvan de baten nuttig aan het komende Kerstfeest worden besteed, enige attrac ties verbonden, zoals een theetent en grab belton. Pontklep wilde niet De klep van pont 9, die gistermiddag omstreeks één uur van de Noordzijde zou vertrekken weigerde pertinent omhoog te gaan, waardoor er een kwartier vertra ging in de dienst ontstond. Het pontperso- neel heeft het euvel provisorisch verhol pen. Woensdag 12 November Raadhuis 1415 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. Rex, 20 uur: „De vroüw van Mr. Craig". Thalia, 20 uur: Feestavond D.S.S.. Optre den Rens van Dorth. Doopsgezinde Kerk, Helmstraat, 20 uur: Kamermuziekavond. Donderdag 13 November Rex, 20 uur: „De vrouw van mr. Craig". Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „De Erfgename". Hervormd Jeugdhuis Rembrandtlaan, 15 uur: Modeshow. ADVERTENTIE wensen, maar ze maken zeker kans op een verwezenlijking. Zweedse adviezen in dit opzicht worden al ingewonnen en een punt als een gecentraliseerde houtaanvoer voor de cellulosefabrieken in Velsen is een in tegrerend bestanddeel van deze projecten. „Directe" Lekwatervoorzicning De -watervoorziening van de Velsense papierfabriek baart zorgen, zoals de hele watervoorziening van dit deel van Kenne- merland steeds ongemakkelijker wordt wij hebben daar in het verleden reeds meermalen uitvoerig aandacht aan be steed. Uit een gesprek, dat ivij hadden met. de fabrieksdirecteur van Van Gelder's papierfabriek te Velsen, ir. J. Tromp bleek, dat de consequentie van een nieuwe verbreding van het Noordzee kanaal voor de Velsense fabriek is een toekomstige verplaatsing van de losha ven. Dat er bovendien nog meer projec ten „in het vat" zitten, blijkt xiit neven staand artikel. Wanneer straks echter de watervoorzie ning via een pompleiding uit de Lek ter hand wordt genomen, zal ook Van Gelder daar wel bij varen, want men is van zins, Van Gelder een directe aftakking van deze pijpleiding te geven, opdat de groeiende behoefte aan fabriekswater gedekt kan worden. Al met al gaat de Velsense papierfabriek een nieuw tijdvak tegemoet een ont wikkeling overigens, die nog lang niet vast omlijnd is, maar die een uitbouw van de Nederlandse couranten- en boekdruk papierindustrie mogelijk zal maken. Tegen die tijd kon de portier van Van Gelder in Velsen wel eens aan de Corvers laan zetelen. „Van Gelder", zoals het bedrijf aan de Noordelijke oever van het kanaal ligt. Rechts de lossteigers, die verdwijnen moeten. Naar wij vernemen, is de IJmuidensc kottervloot met twee schepen uit andere havens uitgebreid. Allereerst liet zich overschrijven de schipper-cigenaar E. de Vries uit Katwijk aan Zee, schipper- eigenaar op de kotter „Marianne" (KW. 10), een schip van de bekende Kromhout klasse, die na de oorlog veel furore maak te. Het schip werd met vele anderen ont worpen door de Amsterdamse scheepste- kenaar Zwolsman en het is gebouwd bij de werf van Sijmonsbergen in Amsterdam in het jaar 1950. Het werd voorzien van een 200 pk. Kromhout-motor, het meet 65 ton en is 25 meter lang. Bovendien heeft zich naar IJmuiden la ten overschrijven de schipper-eigenaar J. de Waal uit Ierseke, reder van de kotter „Twee Gebroeders", een veel ouder schip dan de Marianne. Deze voormalige Y 93 heeft een 120 pk. Kromhout-diesel en meet 41 ton. Het bootje werd in 1927 ge bouwd. De Marianne zal evenals de Twee Ge broeders onder dezelfde naam en dezelfde eigenaar blijven varen zij verhuisden beiden naar IJmuiden maar de visserij nummers worden respectievelijk IJM. 7 en IJM. 3. De afgelopen week was de weersgesteld heid bijzonder slecht voor de snoekbaars visserij. Een groot deel van de vloot was dan ook niet in staat deze visserij uit te oefenen. De vangsten per span waren onbevredigend. Deze varieei-den van 80 tot 300 pond per dag. De noteringen voor snoekbaars waren vrij constant: per pond van f 0,44 tot f 0,50. Aan voer van rode baars was gering. De prijzen liepen van f 0,55 tot f 0,64. Voorn en blei no teerden per pond van f 0,08 tot f 0.10, karper per pond van f 0,25 tot f 0.35, snoek f0,53 per pond. Enkele partijtjes bot noteerden per pond van f 0,29 tot f 0,34. De weekbesommingen der sleepvissers varieerden per span van f 100 tot f 600. Door enige vaartuigen werd Noordzeevis aangevoerd. De prijzen voor de verse vis wa ren voor wijting f 0.20; schol f 0,40 tot'f 0,50: schar f 0.24; tong van f 0.91 tot f 2,33; rode ponen f0,30. Alles per kg. Besommingen per vaartuig van f450 tot f540. Aangevoerd werd: 273 pond lijnaal; 7479 pond snoekbaars; 161 pond rode baars; 317 pond voorn; 2281 pond blei; 46 pond karper; 6 pond snoek; 78 pond bot; 320 pond wijting; 80 pond schol k.m.; 26S0 pond schol kl.; 40 pond schar; 596 pond tong; 16 pond tarbot en 80 pond ponen. De totale omzet aan de afslag bedroeg f5100. Donderdagavond komt Jelle Troelstra in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat voor het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, afdeling Velsen, voor dragen uit zijn boek „Mijn vader Pieter Jelles". De wedstrijden om het clubkampioenschap van Noordholland zijn even stopgezet, om het wereldtournooi te volgen. De maand November wordt echter wel gebruikt om de afgebroken en uitgestelde partijen te spelen. De stand in de hoofdklasse is nu: gew. gel. verl. pnt. Gezellig Samenzijn 5 1 0 11 Jozeph Blankenaar 5 1 0 11 O. D. V. 5 1 0 11 Oosterkwartier 5 0 1 10 Haarlemse Damclub 3 1 1 7 Door-Com-Groot 3 1 2 7 D. C. IJ. 2 0 3 4 Weesp 1 1 4 3 Zaandam 1 1 4 3 C. D. A. 0 2 3 2 D. W. W. 0 1 5 1 St. Bavo 0 0 6 0 Tegen CDA heeft DCIJ een (gewonnen) wedstrijd moeten afbreken. Ook tegen HDC staat er nog een afgebroken wedstrijd, met 108 in het voordeel van de Haarlemmers, maar als Postma (DCI.T) zijn winstkansen weet uit te buiten, krijgen zowel HDC als DCIJ er een wedstrijdpunt bij. Sportief leidt in tweede klasse In de tweede klasse van het district Haar lem en Omstreken is het de IJmuider dam club Sportief, die na drie wedstrijden de lei ding heeft. Wel staat er nog een in 99 stand afgebroken ontmoeting tegen Hoofddorp, maar het is goed mogelijk, dat Sportief zon der kleerscheuren uit deze match te voor schijn komt. De stand in de afdeling luidt: Sportief Beverwijk II Hoofddorp Beverwijk III Haarlemse Damclub III Cruquius V. K. D. II K. N. C. II D. C. IJ. II gew. gel. verl. pnt. Er heerste Vrijdagavond een geweldige spanning in het clubgebouw van Sportief, speciaal in het eerste gedeelte van de avond, maar hoe later het werd des te beter de IJmuidenaren er in kwamen. Sportief begon met 2 punten voorsprong omdat aan bord twee een speler van VKD ontbrak. VKD liep echter al spoedig in en wist zelfs de stand op 24 te brengen. Daar J. Bos en G. Mooi aan bord tien hun meerderen vonden in G. Kraak en V. Andringa zag het er niet zo mooi uit. Sportief liet echter de moed niet zakken en het was H. Andrea die de stand op 44 bracht. J. Wesselius zorgde ervoor dat zijn club de leiding kreeg, door zijn tegenspeler met nog 10 stukken tot overgave te dwingen. J. Lichtendahl speelde remise tegen N. van Bakel en zo werd de stand 75 in het voor deel van Sportief. P. Bakker won daarna aan bord 7 van P Spanjaard en J. Jonker speelde remise tegen G. Faay (stand 106). H. Buys verraste zijn tegenspeler volkomen door een prachtige damcombinatie en zorgde er tevens voor dat zijn club de overwinning behaalde. J. de Boer speelde remise tegen G. Hesselman en zo eidigde deze ontmoeting in een 137 overwinning voor de IJmuidenaren. In de onderlinge competitie werden nog enige wedstrijden gespeeld. Daar won W. Hoefakker de afgebroken partij van H. Dijk huizen in afd. B I. De verdere uitslagen luiden: P. Westerwal J. de Ruiter 02; J. MuntzK. Lichten dahl 20; S. HaverC. Buys 02; W. d. RooyE. Wijker 20. Vrijdagavond speelt Sportief I tegen HDC in het Sociaal Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen. Ondanks de gure Noordooster van gis teravond, die door de straten joeg en een verblijf buitenshuis nu niet bepaald tot een pleziertje maakte, zijn de massale Sint-Maarten optochten door IJ muiden- Oost en Oud-IJmuiden een volledig succes geworden: zowel voor de organisatoren, de kijkers als voor de opgetogen peuters, die met een kleurige lampion en een op gewonden snuitje meestapten achter de muziek. Weinig Velsense peuters zullen op hun normale tijd naar bed gegaan zijn. Zo groot was het aantal deelnemers. De wens die de organisatoren moeten hebben voorgestaan, om de jeugd deze avond vast te houden en de gang langs de huizen zoveel mogelijk tegen te gaan, is vervuld, al zag men hier en daar de afzonderlijken, die weliswaar een oogje aan de optochten waagden, maar zich juist nu de kans op een rijke buit niet lieten ontgaan. Concurrentie De tocht, georganiseerd door de vereniging Oud-IJmuiden, die niettegenstaande de concurrentie van de speeltuinvereniging D.S.S. (die weer met de zusterverenigin gen van IJmuiden-Oost meeliep), veel be langstelling trok, werd „bijgestaan" door een pierement, waarachter het flakkerende lint van lichtjes door de straten golfde. Aan het einde der tocht wachtte de kin deren versnaperingen, zodat zij toch niet met lege handen huiswaarts keerden. En daarbij hebben verscheidene winke liers eens de hand over het hart gestreken en de schare voorzien van appels (een hele kist vol soms), snoep en koekjes. In IJmuiden-Oost groeide de stoet naar mate men het eindpunt naderde, en wel een duizend kleurige lichtjes in alle moge lijke variaties bewees, dat de moeite, die de ouders zich getroost hadden hun kin deren van dit festijn te laten genieten, niet vergeefs is geweest. Wij hoorden een vader verzuchten, dat „Sint Maarten hem twee uur had gekost", maar het plezier waarmee hij even later twee peuters in de optocht begeleidde, bewees dat hij het niet zo erg had gevonden. De speeltuinverenigingen D.S.S., Heuvel- wijk, In Veilige Haven en Vrij en Blij ver dienen alle lof voor hun ondernemingslust en de muziekverenigingen die voor opge wekte tonen zorgden, komt eveneens een pluim toe. Vis voor vier Ook Velsen-Noord heeft die hartverove- rende' sfeer van Sinte-Maarten gisteravond ten volle gekend de eerste „lichtbakens" verschenen daar al voeg in de avond en alras werd dit deel der gemeente over stroomd door de jonge zangers. Velen had den er ondanks de winkelsluiting terdege op gerekend en zelfs verscheidene winkeliers hadden de deur op een kier ge laten, om deze jaarlijkse cliëntèle vlot af te helpen. En een naar huis terugkerende haringkoopman verraste vier meisjes met evenzoveel gebakken visjes.... Sinte-Maarten trok ook door Beverwijk en Castricum Evenals ieder jaar op 11 November trok ken ook gisterenavond weer talrijke Be- Ondanks de goedbedoelde pogingen van ons, grote mensen, om de Sinte- maartenviering in wat wij noemen ge ordende banen te leiden, is er gister avond precies 12.345 keer aan Velsense deurbellen gebeld door stoeten indivi- dualisten-met-koolrapen-en-kaarsjes. En er is 12.340 keer opengedaan, want vijf mensen hadden de bel afgezet of werden kwaad op het nachtelijk ge spuis, dat uit bedelen was gegaan. Sant poort, OiLd-Velsen, IJmuiden, enfin, alle onderdelen van deze wijde gemeen te waar mensen op een kluitje wonen, zijn afgeschuimd door de pukken tus sen drie jaar (en drie turven) en de groten, die óók graag een snoepje in casseren al staan ze er bij met een ge zicht van „We moesten mee. om op de kleintjes te passenmevrouw". De regen heeft ze niet kunnen verjagen en de optochten met. lampions hebben ze niet van de straat weten te houden, deze individualisten onder de Sinter- maartens. Eigenlijk maar gelukkig, want het is niet te ontkennen, dat deze ene jaarlijkse bedelpartij langs de hui zen haar bekoring heeft, nog daargela ten, dat de folkloristische inslag zelfs in dit kille Westen met zijn fabrieken een bepaalde, ongrijpbare waarde heeft. Daarom hebben wij gisteren 96 keer opengedaan. verwijkse kinderen met verlichte ballon netjes, uitgeholde bieten of sierlijk uitge- prikte dozen langs de deuren om in ruil voor het „Sinter Maarten-liedje" een koekje, appel of snoepje in ontvangst te nemen. Het gure weer ten spijt belden de eersten reeds tegen het vallen van de duis ternis bij de huizen aan en de sprookjes achtige, ongeorganiseerde optocht door de straten hield wel tot ongeveer negen uur aan. Zolang Sinte Maarten gevierd zal worden, zolang zullen er nog wel mensen zijn die dit kinder-festijn niets minder dan bedelen vinden. Maar welke rijke man zal niet graag wat snoepjes uitdelen bij het zien van die frisse, door kaarslicht besche nen kindergezichtjes. In Beverwijk is gis teren tenminste geen- enkele „gierigaard" gesignaleerd. De af en toe neerplensende regenbuien hebben ook de Castricumse jeugd Dinsdag niet kunnen weerhouden het Sint Maarten feest te vieren. Honderden kinderen be wogen zich op straat al of niet voorzien van een zelfgemaakte lampion, beiden aan bij de ingezetenen, van wie niemand de jeugd met lege handen heeft laten ver trekken. Het drukst is het geweest in de dicht bevolkte woonwijken waarvan de Dorps straat de kroon spande en er bleken heel wat „rijke mannen" (en vrouwen) in Cas tricum woonachtig te zijn, getuige de tas sen ja zelfs kussenslopen die door de jeugd volgepropt met allerhande lekkers werden mee gedragen. Kort na de oorlog werden door de heer Calkoen uit Velsen bij de tankgracht al daar, op enige honderden meters ten Oosten van de Rijksweg, Romeinse schei-ven aan getroffen. Prof. Van Giffen te Groningen, die deze scherven determineerde, was van mening, dat zij te plaatsen zijn in het mid den van de 1ste eeuw, een datering, die door vondsten uit de laatste maanden werd bevestigd. Onder de archaeologica bevonden zich ook enige scherven terra sigillata, d.i. rood gekleurd, hard gebakken Romeins aarde werk soms met het stempel van de maker. Zo werd te Velsen een scherf aangetroffen met de naam van Ingenuus, een potten bakker die omstreeks 50 na Chr. in het Zuidelijk gedeelte van Gallië werkte. Fries-Bataafs aardewerk werd vrijwel niet gevonden, wel een aantal prachtig ge fossiliseerde beenderen. Deze waren vooral afkomstig van een koe en varken, verder van een paard, geit of schaap, een ree en van een groot soort hond. Tot voor enige tijd was in Nederland uit de praehistorie en uit de Romeinse tijd nog maar één vondst bekend van een dergelijke grote hond, n.l. van de Linderbeek in Överijsel. Een derde vondst werd kort geleden ge daan in een Germaanse nederzetting te Santpoort-dorp uit het begin van onze jaartelling. De Romeinen hebben het slachtvee ver moedelijk gekocht, misschien ook wel ge roofd, van de inheemse bewoners. Hun ruilmiddel kan vaatwerk geweest zijn, dat van een veel betere kwaliteit was dan dat van de Germanen. Inderdaad treft, men in Fries-Bataafse nederzettingen in de ge meente Velsen scherven aan van Romeins aardewerk uit de tijd, dat de Romeinen zich in deze plaats ophielden. Prof. Van Giffen opperde de mogelijk heid, dat wij bij de tankgracht te doen heb ben met een legerplaats van de Romeinse veldheer Corbulo, toen deze in 47 na Chr. de Cauchen, een aan de Noordelijke wad- denkust wonende Germaanse volksstam,, bestreed. De Cauchen, aangevoerd door de uit het Romeinse leger gedeserteerde Can- ninefaat Gannascus, maakten het de Ro meinen met hun tot in Gallië voerende plundertochten danig lastig. De Ro meinse geschiedschrijver Tacitus verhaalt, boe Corbulo bij deze veldtocht zijn grotere schepen, die met drie roeibanken waren uitgerust, over de Rijn liet varen, terwijl de kleinere boten door kreken voeren. De veldtocht verliep gunstig voor de Romei nen; de Cauchen werden verslagen en Gan nascus moest vluchten. Toen Corbulo de vijand echter wilde achtervolgen, werd hem dit door keizer Claudius verboden en moest hij zich met zijn troepen terugtrekken tot achter de Oude Rijn, waar een' reeks van versterkingen werd aangelegd. Naast al gemene veiligheidsmaatregelen kan ook het voor krijgstochten gevaarlijke en ver raderlijke waddengebied in het Noordwes ten en Noorden van ons land aanleiding zijn geweest van deze onverwachte en voor Corbulo zo teleurstellende maatregel. Merkwaardig is, dat in Fries-Bataafse nederzettingen te Velsen tot nu toe nog geen Romeinse scherven werden aangetrof fen van later datum dan die welke uit de tankgracht bij de IJ-polder te voorschijn zijn gekomen. In het algemeen kan men n.l. verwachten meer 2de en 3de eeuwse Romeinse archaeologica te vinden dan 1ste eeuwse, daar in de 2de en 3de eeuw de handel van de Romeinen met de Noordelijk gelegen gebieden veel intensiever was dan in de lste eeuw. Het is natuurlijk mogelijk, dat de Romeinen om de één of andere reden een tijd lang de streek om Velsen hebben gemeden. Een meer plausibele verklaring lijkt schr. echter, dat de Ro meinen na hun terugtocht op de Oude Rijn in het midden van de lste eeuw, de Ger manen hebben gedwongen Velsen te ver laten. Bekend is toch, dat de Romeinen uit een oogpunt van verdediging buiten de linies een voor de inheemse bewoners ver boden zone hadden ingesteld. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ook onze streek van dit „niemandsland" deel uitmaakte. Goed beschouwd kan echter alleen een eind- datering van het te Velsen gevonden Fries- Bataafse aardewerk beslissen of er al of niet na de eerste helft van de lste eeuw hier Germanen gewoond hebben. Een tijds bepaling van het inheemse aardewerk is echter buitengewoon moeilijk, daar zowel het baksel, als de vorm en de versiering van de potten eeuwenlang vrijwel dezelfde zijn gebleven. Naast een grondiger onder zoek van het Germaanse aardewerk moe ten ook nog meer Fries-Bataafse nederzet- ADVERTENTIE De „Nieuw Amsterdam" is hopelijk voor Rotterdam voor de laatste keer gisteravond om tien uur ten tweede male door de IJmuidense Noordersluis gegaan en ondanks het late uur en de kou ston den er ettelijke belangstellenden op de sluiskade, om het drijvende paleis uit te wuiven. Om 22.10 uur verliet het vlagge- schip van de Holland-Amerika-Lijn de pieren, op weg naar New York. Vannacht om half één is de coaster „Al sterdann" met maehineschade in IJmui den binnengesleept door de „Nestor". Het scheepje kwam uit Delfzijl en kreeg op de rumoerige zee een mankement aan de mo tor. De „Alsterdann", die 430 ton meet, is bij de Noordersluis gaan liggen. Vrouwendag Partij van de Arbeid. De jaarlijkse Vrouwendag van de Partij van de Arbeid zal door de afdeling Velsen- Noord van de Vrouwenbond op Vrijdag 21 November worden gevierd in het clubhuis „Kindervreugd" aan de Doodweg. Het programma voor deze avondbijeen komst vermeldt de medewerking van mevrouw De Man, met declamatie en zang van mevrouw Jo I-Iekkertvan Eijsden. Mevrouw W. BlomkwistLub uit Am sterdam zal als spreekster optreden. Dinsdag 11 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Soldek van Gdansk. Iris van Gothenburg. Baarn van Antwerpen. Kirkaut van Le Havre. Stad Breda van New Orleans. Suzanna van Onega. Santa Catha- rina van Bahia. Rönskar van Kalmar. Ens- gat van Mantyluoto. Vertrokken zijn: Mirfok N naar Aarhus. Kitty Danielsen naar Stettin. Hilda Thorn naar Genua. Stad Dordrecht naar Rotterdam. Wallonia naar Rouaen. Johan v. Oldenberne- veldt naar Port Said. Nieuw Amsterdam naar New York. tingen in Velsen en omgeving worden on derzocht, willen wij te weten komen of de Germanen in onze streek inderdaad hun haardsteden op last van de Romeinen heb ben moeten verlaten. In Velsen ligt nog een ander interessant probleem op een oplossing te wachten, n.l. of het IJ in de Romeinse tijd een tak was van de Rijn of dat het alleen water afvoer de van het Noordhollandse veengebied. Pas na een gecombineerd archaeologisch, geologisch en palaeontologisch onderzoek van de laag, waarin de Romeinse scherven bij de tankgracht worden aangetroffen, kunnen wij dit te welen komen. Misschien blijkt dan wel, dat er toch nog een kern van waarheid schuilt in de hardnekkige Kennemer Rijnsage en in de romantische door de duinen slingerende rivier van de botanicus Van Eeden. Hoe het ook zij, een opgraving bij de tankgracht wordt zowel door de vak- als door de amateur-archaeoloog met spanning tegemoet gezien. Is Corbulo inderdaad in Velsen geweest- en legde hij in deze plaats voor zijn veldtocht tegen de Chauken een bevoorradingsplaats aan? Wat was de vorm van de versterking en zullen wij de aanlegsteigers voor de schepen terugvin den? Over niet al te lange tijd zal misschien het antwoord op deze vragen kunnen wor den gegeven. B. J. WIELAND LOS. Het eerste tiental van de schaakclub „Kijk Uit" is op bezoek geweest bij d® schaakclub „Saende" te Zaandam. De voor» lopige uitslag 4-4, bewijst, dat de spelers hun uiterste best hebben gedaan om tot een zo gunstig mogelijk resultaat te ko men. De twee afgebroken partijen geven Kijk Uit een klein kansje om de overwin ning te behalen, maar dan moet minstens IV2 punt uit deze twee partijen komen. Dat is wel mogelijk, daar Visser in zijn afgebroken stelling beter staat. Gordijn aan het eerste bord bereikte een zeer gunstig spel, echter de tijdnood speelde hem parten en bij het afbreken was zijn voordeel minimaal; het zal wel op remise uitdraaien. Aan het tweede bord speelde Wijdogen en hij kwam door een fout van zijn tegenstander reeds in de opening twee pionnen voor en speelde verder een ge wonnen spelletje. De Haas aan bord drie stelde zijn tegenspeler voor grote proble men, die deze niet vermocht op te lossen; toen bovendien de tijd begon te dringen, raakte hij de draad kwijt en werd mat gezet. Lanser aan het vierde bord ontweek handig een voor hem opgezet valletje en won daardoor een pion, wat voldoende was om te winnen. Aan het vijfde bord vergiste Hendrikse zich in de volgorde van een reeks zetten, wat hem op verlies der partij kwam te staan. Visser concentreerde al zijn aandacht op een vrijpion, maar de analyse zal uit moeten maken of er wer kelijk winst voor hem in zit. Stals aan bord zeven bouwde een voortreffelijke stelling op, maar zijn tegenstander wist alle klippen te omzeilen en toonde zich de meerdere. Evenzo verging het Kiste- vnaker, die een prima stelling opbouwde, maar de beslissende stoot ontbrak en hij moest de eer aan zijn tegenstander laten. Kraaienoord aan bord negen was prima op dreef en was het eerst uit: na ruim een uur spelen had hij het eerste punt voor Kijk Uit gescoord! De Ruiter, die voor De Boer was ingevallen, kon het niet bolwer ken en werd volgens de regelen der kunst mat gezet. Het zesde tiental van Kijk Uit speelde thuis tegen „Het Oosten" 4 en hoewel de voorlopige stand 2V2-2is, zal het wel op een nederlaag uitdraaien voor de Kijk Uiters; van de vijf afgebroken partijen staan er enkele op verlies, zodat de uitslag wel 6-4 zal worden voor Het Oosten. .Maandag 17 November ondergaan het derde en het zevende tiental de vuurdoop, respectievelijk tegen HWP 2 en SSCH 2. Het zevende heeft wel een kansje om tegen de spoorwegmensen uit Haarlem de punten thuis te houden. Beide wedstrijden worden in' het club lokaal van Kijk Uit gespeeld. Het bestuur van de personeelsvereniging „De Plaatwellerij" heeft voor zijn leden een veelzijdig programma voor de komende wintermaanden gereed, waarbij contact is gezocht met en medewerking is gekregen van de A.B.C.C. te Beverwijk voor cultu rele filmavonden en HO V-concerten en van de Cultuerele Stichting „Voor Allen" te Velsen voor wat betreft toneeluitvoeringen. Voor Donderdag 13 November is een overeenkomst gemaakt met de personeels vereniging van Maters te Beverwijk voor de in ,,'t Centrum" te houden causerie met kleurenfilm over „Marokko, de tuin van Allah", door de heer D. van Sijn. Diezelfde avond zullen andere plaatwel lers het Luxor-theater bevolken bij een culturele filmvoorstelling en op 20 en 26 November kunnen in „Rex" te IJmuiden- Oost toneeluitvoeringen worden bezocht en begin December draait de film „De eeuwige stilte." Verder staan voor December op het pro gramma een HOV-concert te Beverwijk; een lezing over „De overwintering op Nova Zembla" voor de Culturele Club en indien er in een zaal kan worden voorzien, volgt de uitvoering door de eigen toneelclub in gebouw „Concordia", waarna het jaar wordt besloten met een Oudejaars- of wild- avond. Voor het nieuwe jaar is het programma voor de Plaatwellers in grote lijnen ook al uitgestippeld, met in Januari een kleuren film over Java en Sumatra; een bezoek aan een opera en een culturele filmavond, die ook in Maart wordt gehouden. In deze maand wordt weer een HOV-concert in Beverwijk uitgevoerd en zal een lezing met lantaarnplaatjes worden gehouden over de internationale zeesleepdienst. Er zal deze winter bovendien gelegen heid zijn een bedrijfs-tafeltenniscompetitie te spelen. In April hoopt het bestuur het seizoen te besluiten met een toneeluitvoering door de eigen toneelclub. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8