Wensen van Tweede Kamerleden inzake het onderwijs Agenda voor Beverwijk NYLON Elk 2e paar f 1-REDUCTIE Elk 2e LAKEN fl- REDUCTIE JAKO Velen achten benoeming van een staatssecretaris nodig Kin der postzegel-actie begint Maandag Minister Donker over de zaak-SchalIenberg Santpoort IJmuiden Luidsprekers ZATERDAGTROEF ANTI RHEUMA VRIJDAG 14 NOVEMBER 19^2 11 Verzacht het kinderleed Bloemendaal koopt grond in de gemeente Velsen Mysterieuze arrestatie van Duitser in België Goederenwagon gekraakt tussen lege trein en locomotief Steekpartij in Weesp berecht Vijf jaar neëist tenen bankwerker Ouden van dagen vermaakten zich Scheepvaart CHRIS DUIN KLOOSTERSTAAT 35 Huisvlijt artihe /en lOosterduinPlein 90-92J tL „^Jit het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen blijkt, dat vele Kamerleden het optreden van de nieuwe minister, mr. Cals, met vertrouwen tege moet zien. Vele andere leden, die voor het werk van mr. Cals als staatssecretaris eveneens grote waardering hadden, be treurden het, dat minister Rutten niet zelf de door hem ontworpen onderwijsplannen zal kunnen verwerkelijken. Men achtte het wenselijk spoedig te Veten in welke richting de nieuwe be windsman zijn beleid denkt te voeren. Vele leden vroegen zich af of de onderwijspro blemen de huidige minister evenzeer ver trouwd zijn als zijn voorganger. De be noeming van een staatssecretaris achtten zij dringend nodig, met name nu zulk een omvangrijke wetgevende arbeid in het verschiet ligt. Invoering van kosteloos onderwijs over de gehele linie achten zeer vele leden één van de maatregelen, nodig om te komen tot de mogelijkheid dat allen, die hiertoe de capaciteit en de lust bezitten, het ge hele onderwijs van lager tot hoger kun nen volgen, ongeacht de financiële positie der ouders. Afschaffing van het schoolgeld, ook in dien dit beperkt wordt tot de lagere school, was echter voor verscheidene leden een denkbeeld, waartegen zij reeds aan stonds stelling wensten te nemen. Vele leden wezen er op, dat door het ministerie een circulaire aan de schoolbe sturen is gezonden, volgens welke ter be rekening van de gezinsreductie op het schoolgeld alleen zouden medetellen de leerlingen van openbare of van rijkswege gesubsidieerde scholen. Dit scheen hun een beperking van de reductie, welke met de strekking van de desbetreffende bepaling verlichting van de lasten der kinder rijke gezinnen niet in overeenstem ming is. Vele leden vroegen of de minister wil o\erwegen aan de avondlycea de bevoegd heid toe te kennen zelf eindexamens af te nemen. Vele leden zouden gaarne het standpunt vaji de nieuwe bewindsman vernemen in zake het vraagstuk van de gehuwde onder wijzeres. Zij drongen aan op het bevorde ren van een bevredigende oplossing van de kwestie der leraren-salarissen. Verscheidene leden drongen erop aan, dat de minister het ontwerp-Kleuteronder- wijswet alsnog zodanig zal wijzigen, dat voor het bijzonder kleuteronderwijs finan ciële mogelijkheden worden geschapen om zich behoorlijk te ontwikkelen. Vele leden zouden gaarne vernemen of de regering niet van mening is, dat de tendenz tot vermindering van het aantal studenten op den duur zal leiden tot een tekort aan intellectueel kader. De maatschappelijke positie, waarin de studenten voor een belangrijk deel ver keren, is een vraagstuk, aldus vele leden, dat in toenemende mate de aandacht van ae minister verdient. Sommige leden vroegen de aandacht van de minister voor de werkstudenten, die door de benarde financiële positie, waarin zij verkeren;'te weinig tijd aan hun studie of aan het behoud van hun gezondheid kunnen besteden. Verschillende leden vroegen zich af of In huize „Snoekheuvel" van de stichting „De Opbouw" te Amersfoort gaat de deer nis uit naar een 7-jarig meisje, dat na maandenlange verpleging in een zieken huis de vorige week naar dit kindertehuis is teruggebracht. Het meisje zal nooit meer geheel genezen. Haar moeder heeft het kind. het vorig jaar op een stenen bakje mei kokend water gezet, waardoor het dLusdanig is verbrand, dat het levenslang verminkt zal blijven. De moeder is uit de ouderlijke macht ontheven. Vele Nederlandse verslaggevers, die deze week op uitnodiging van de stichting „Voor Het Kind" een excursie langs ver schillende kindertehuizen hebben gemaakt, hoorden de directeur van huize „Snoek heuvel" dit verhaal vertellen. Hij zei er nog bij, dat een van de belangrijkste rede nen, die de moeder tot haar vreemde ge drag aanleiding had gegeven, een futiliteit was: Het kleine meisje had rossig haar. Dit irriteerde de moeder in hoge mate. Na de „Snoekheuvel" zagen zij nog vele andere kindertehuizen. Zij zagen debiele kinderen, zwakzinnige, krankzinnige, moei lijk opvoedbare, zieke en verwaarloosde kinderen, allen jonge mensjes, die gehol pen moeten worden en dan ook daad werkelijk geholpen worden. Niet alleen door de verplegers, niet alleen door hen, die de tehuizen op gang houden, niet al leen door de oveiTieid, die dikwijls enige subsidie verleent, maar vooral ook door het Nederlandse publiek zelf, dat lelken- jare vrijwillig een bijdrage levert, die steeds groter is geworden en dit jaar naar gehoopt wordt een millioen gulden zal be dragen. Want het publiek gaat in steeds groter getale kinderpostzegels en kinder- kaarten kopen. De vorige maand zijn de gezonde kinde ren reeds met bestelformulieren langs de huizen geweest en hebben bestellingen ge noteerd. Welnu, Maandag 17 November begint de postzegelactie 1952 pas goed. Maandag verschijnen de nieuwe zegels. Maandag ook zal de stichting „Voor Het Kind" namen het Nederlands comité voor kinderpostzegels beginnen met de verzen ding van de bestelde zegels en kaarten aan de scholen, zodat de kinderen in de loop van de volgende week de zegels en mapjes aan de huizen zullen komen afleveren. Maandag ook zullen in alle postkantoren de speciale stands van de comités open gaan. Slagzin voor de komende verkoop is dit jaar: „Plak 1 maand kinderzegels". Geble ken is, dat weliswaar de verkoop ieder jaar omhoog gaat, zodat ons land lang zamerhand geen slecht figuur meer slaat tegenover Zwitserland en Denemarken, maar dat de totale verkoop aan zegels toch slechts voldoende zou zijn voor het beplak ken van de poststukken, die in ons land gedurende één week worden verzonden. Zwitserland doet het beter: Daar gaat ge durende de gehele maand December bijna geen enkel poststuk de deur uit zonder een kinderpostzegel. De zegels blijven meer dan een jaar gel dig, dus tot eind 1953 toe. De verkoop sluit echter op 16 Januari a.s. de regering langzamerhand haar lijdelijke houding ten aanzien van de titulatuur niet dient te laten varen. De verlangens van de belanghebbenden (architecten, ingenieurs, middelbaar technici, accountants) zijn al gemeen bekend. Deze leden achtten het nu de emigratie zulk een grote omvang heeft aangenomen, van belang, dat emigranten, die in het be zit zijn van Nederlandse diploma's, zo no dig tegen een geringe betaling een aan vullend diploma kunnen verkrijgen, ge steld in verschillende buitenlandse talen, waarin tevens officieel wordt vermeld, welke eisen zijn gesteld voor het behalen van dit diploma en welke bevoegdheden het hier te lande verleent. De minister van Justitie heeft in zijn antwoord aan de Tweede Kamer mede gedeeld de mening van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, dat het juister ware geweest, indien in de zaak Schallen- berg in een eerder stadium tot het gerech telijk vooronderzoek zou zijn overgegaan, te kunnen onderschrijven. Anderzijds dient hierbij niet te worden vergeten, aldus de minister, dat het on middellijk na het overlijden van Schallen- berg ingestelde onderzoek naar de doods oorzaak en ter opsporing van eventuele daders geen positieve aanwijzing had op geleverd voor de veronderstelling dat be trokkene door een ander van het leven zou zijn beroofd. In de aanvang bestond derhalve nog geen voldoende aanleiding voor het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek, hetgeen het te meer ver klaarbaar maakt, dat in de loop van het verdere onderzoek niet op het juiste mo ment hiertoe is overgegaan. In de zaak betreffende de diefstallen ter nadele van Menten en in de zaak-Schal- lenberg, omtrent welke aangelegenheden aan de vaste commissie voor privaat- er strafrecht inzage is verleend van de des betreffende dossiers en waaromtrent de vaste commissie aan de Kamer heeft ge rapporteerd, zijn geen nadere aanwijzin gen verkregen. Wat betreft de zaken, waarin de enquête commissie regeringsbeleid 1940-1945 een strafvervolging heeft aanbevolen, merkt de minister op, dat in het geval van vermoe den van meineed het onderzoek is beëin digd. Het resultaat hiervan heeft geen vol doende aanleiding kunnen geven om tot het instellen van een strafvervolging over te gaan. De minister kan niet zeggen, dat hij zonder critiek is over de wijze, waarop dat onderzoek is gevoerd. De betreffende stukken worden door hem ter griffie van de Kamer gedeponeerd ter vertrouwelijke inzage voor de leden. Wat betreft de mishandelingen in de Harskamp heeft de minister zich gewend tot zijn ambtgenoot van Oorlog. Deze is voornemens om in deze kwestie een sa menvattende nota aan de Kamer uit te brengen, aan de hand waarvan definitief beoordeeld kan worden of terzake nog ver volgingen dienen te worden ingesteld. De heer J. P. A. Nijssen te Haarlem heeft de gemeente Bloemendaal de gron den met daarop staande loods zijnde de voormalige Bloemendaaise vuilnistort- plaats te Santpoort (gemeente Velsen) aangeboden voor f 85.000. Het terrein heeft een oppervlakte van 17.110 m2. De in 1912 gebouwde loods, bestaande uit dunne wanden van gewapend bel on met enige grote deuren, werd gebruikt voor het onderbrengen van wagens, karren en gereedschappen. B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee, dat op aandrang van het gemeentebestuur van Velsen besloten is het terrein niet meer als vuilnisstort plaats te gebruiken of te doen gebruiken. Volgens het uitbreidingsplan van de ge meente Velsen is het terrein gelegen in een gebied, bestemd voor agrarische doel einden, waarop het stichten van daartoe benodigde gebouwen mogelijk is. Volgens advies van de Rijkslandbouw- consulent te Lisse moet het uitgesloten worden geacht het terrein op rendabele wijze als tuingrond in orde te maken en te gebruiken, doch het zou wel als weiland kunnen dienen, d.w.z. na een zeer grondige bewerking want het terrein is nu nog zeer oneffen en vol stenen, glas, scherven en ander niet verteerbaar afval. De gemeente Velsen heeft op 14 Augus tus een bod gedaan van f 5.211, wat naar de mening van B. en W. te Bloemendaal te laag is. Het thans door de heer Nijssen aan de gemeente Bloemendaal gedane aan bod van f 85.000 komt hun aannemelijk voor. Daarom stellen zij de gemeenteraad voor de grond en de loods aan te kopen. Het terrein is thans verhuurd en zal ver huurd blijven. BRUSSEL (Reuter) Een veertigjarige Duitser is gisteren te Verviers (België) ge- 1 arresteerd, naar aanvankelijk verluidde op beschuldiging van spionnage. Te Brussel wordt vernomen, dat de bij Verviers gearresteerde Duitser Erich Klare, door de veiligheidsdienst is overgebracht naar Brussel. In bevoegde kringen wordt met betrekking tot deze aanhouding nog medegedeeld, dat het hier geen diefstal van militaire documenten betreft. De aange legenheid heeft een internationaal karakter door bepaalde aspecten, zo heet het, doch heeft niet het belangrijke karakter dat in sommige krantenberichten eraan wordt ge geven. Het Belgische ministerie van Justitie heeft later tegengesproken, dat er belang rijke documenten gestolen zouden zijn. De aangehouden Duitser zou evenmin van spionnage worden beschuldigd. In een communiqué van het Belgische ministerie van Justitie is meegedeeld, dat militaire en burgerlijke politie en recher cheurs in de afgelopen vijf dagen in het grensgebied van Verviers een grote razzia hadden gehouden om voorgenomen „mis dadige activiteit" door infiltratie van bui tenlandse verdachten te voorkomen. Op straat werden trams en auto's aangehouden om de papieren der inzittenden te contro leren en in hotels werd een onderzoek in gesteld naar de aldaar verblijvende vreem delingen. Hedenmorgen om halfelf is bij Schiedam door tot nog toe onopgehelderde oorzaak een lege electrische trein tegen een goede renwagen gebotst die aan een stoomloco motief gekoppeld was. De goederenwagen werd grotendeels vernield. Twee wagens van de electrische trein liepen uit de rails en kantelden, waardoor een paal van de bovenleiding omver gedrukt werd en het dradennet naar beneden kwam. De be stuurder van de electrische trein brak een been. Van de vier sporen ter plaatse waren er drie versperd. De lading van de goede renwagen, die tussen de electrische trein en de locomotief werd gekraakt, lag over de spoorbaan verspreid. Spoedig na het ongeluk waren twee spo ren vrijgemaakt, zodat de treinen weer konden passeren. De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren vijf jaar met aftrek geëist tegen de 41-jarige bankwer ker H. ten H. uit Weesp, wie een poging tot moord op de 45-jarige Weesper hout handelaar Van Vreeswijk ten laste was gelegd. De verdachte verklaarde, dat Van V. en hij op 30 Juni in het kantoor van de eerst genoemde in een hevige worsteling gewik keld waren toen hij hem de messteken had toegebracht. De lezing van de houthandelaar luidde dat de verdachte geruisloos was binnenge komen, zijn hand over zijn ogen had gelegd, hem achteruit had getrokken en hem een steek in zijn borst had toegebracht. Uit de verklaringen van getuigen a charge' en a décharge bleek, dat Ten H. een wrok tegen de houthandelaar koesterde. Deze was leider van evangelisatie-bijeen komsten en had zich vele malen met de huwelijksmoeilijkheden van Ten "H. be moeid. Daarbij zou hij naar Ten H. meende, steeds de partij van diens echtgenote ge kozen hebben, die de evangelisatiebijeen komsten placht bij te wonen. Voor de echt scheiding die volgde stelde Ten H. de hout handelaar verantwoordelijk. De officier van justitie, mr. W. B. J. Aberson, zeide in zijn requisitoir de poging tot moord bewezen te achten. Hij citeerde het psychiatrisch rapport, dat Ten H. zeer licht verminderd toerekenbaar, een ge vaarlijk en aggressief type noemt. De ï-aadsman van de verdachte zeide on der meer dat de verdachte nooit de bedoe ling had gehad de houthandelaar van het leven te beroven. Op 27 November zal de rechtbank uit spraak doen. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen na tuurkunde de heer J. M. van Langen uit Velsen. De bejaarden uit Santpoort-station, Santpoort-dorp en Driehuis hebben gister avond in „De Weyman" genoten van een programma dat de „F. W.-boys" (Plaat- wellerijboys) hun smakelijk hebben op gedist. De animo voor deze avond, die georga niseerd was door de commissie tot ont spanning voor ouden van aagen in Velsen, was groot. De zaal was tot de laatste plaats bezet en het publiek heeft zijn goedkeuring over het gebodene duidelijk geuit. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 13 op 14 November KW 2 10 k.; KW 5 20 k.: KW 14 30 k.: KW 23 10 k.; KW 73 6 k.; KW 138 10 k.; KW 47 50 k.; KW 140 20 k.; KW 36 5 k.; KW 83 10 k.: KW 38 20 k.: KW 29 40 k.; KW 32 10 k.; KW 78 40 k.; KW 50 20 k.; KW 173 17 k.; KW 15 3 k.; KW 43 4 k.; KW 44 3 k.- KW 110 10 k.; KW 176 3 k.; KW 37 35 k.; KW 95 20 k.; KW 127 50 k.; KW 175 5 k.; KW 56 17 k.; KW 70 85 k.; KW 122 70 k.; KW 134 50 k.; KV/ 129 20 k.; KW 159 85 k.; KW 161 25 k.; KW 163 10 k.; KW 170 30 k. Uit halve vleet: KW 3 10 k.; KW 7 20 k.; KW 6 70 k.; KW 9 20 k.; KW 41 40 k.; KW 49 25 k.; KW 123 35 k.; KW 65 55 k.; KW 168 15 k.; KW 25 160 k. nog 48 netten halen; KW 147 9 k. nog 48 netten halen; KW 54 25 k. nog 10 netten halen; KW 144 10 k. nog 20 netten halen; KW 18 5 k. nog 20 netten halen; KW 20 15 k. nog 20 netten halen: KW 39 45 k. nog 30 netten halen; KW 42 85 k. nog 20 netten halen; KW 67 90 k. uit 60 netten; IJM 75 5 k. uit 25 net ten; IJM 283 5 k. uit 20 netten. Kanaal vangst KW 141 20 k.; KW 48 15 k.; KW 40 20 k. Geen vangst hadden KW 151, KW 167, KW 22, IJM 74. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 27 kantjes. Scheveningen: 27 kantjes. Katwijk: 27 kantjes. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: RO 15 Antje f 10.600. Verse vislogger: KW 28 f3360. Verse haringloggers: KW 159 f5140; KW 6 f3750; KW 124 f6600. Kotters: IJM 208 f 3400; WR 67 f 2800; KW 210 f140; KW 35 f570; KW 60 f420; KW 27 f2020. Vrijdag 14 November. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Detec tive Story". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Allés voor de show". W. B. Theater, 8 uur: „Jungle Jim en de skeletmannen". N.H. Ver.gebouw, Populierenlaan: Tele visie-avond „Gieteling". Zaterdag 15 November. Bioscopen: als Vrijdag 14 November. Aalsdijk, pass. 12 SciUy's. Adinda, 13 v. Bangkok te Pladju. Albireo, 13 te Bahia. Alehiba, pass. 12 Ouessant. n. Antwerpen. Alwaki, 12 v. Santos n. Rio de Janeiro. Ampenan, 12 v. Galveston te New York. Alamak, 13 van Port Soedan n. Suez. Aldabl, nacht 12-13 v. -R'dam te Buenos Aires. Aideramin, 13 v. Port Said n. Sfax. Alben-a, 13 v. Antwerpen te Rotterdam. Alpherat, 12 v. Buenos Aires n. R'dam. Amsteldijk, 12 v. Rotterdam n. New Orleans. Arendsdijk, 12 v. Norfolk te New York. Averdljk, 12 v. Corpus Christi te New Orleans. Aludra, 15 Madras verwacht. Almkerk, 12 v. Rotterdam te Hamburg. Amstelvaart, 13 v. East London te P. Elisabeth. Appin-gedam, 12 te Genua v. Savona. Aard ijk, 13 460 m. W. Flores. Alioth. pass. 12 Dover. Amstelveen 12 200 m. ZO. Diego Garcia. Andijk, 12 t.h.v. eU. Wight. Arkelijdk, 12 320 m. ZW .Lauds End. Bloemfontein, 1 te Kaapstad. Barendrecht, 13 v. Curasao te Punta Cardon. Blijdendijk, 12 v. Boston te Philadelphia. Boskoop, 12 v. Bremen n. Antwerpen. Bennekom, 12 200 m.-N. Flores. Bonaire, 12 720 m. ZW. San Miguel. Callisto, 13 v. Rotterdam te Norfolk. Celebes, 12 v. Genua n. Port Said. Cistula, 13 v. Singapore te Fremantle. Clavella, 13 v. Napels te Mombassa. Congostroom, 14 v. W. Afrika te A'dam verw. Corilla. 12 in Golf v. Oman. Doogedijk, 13 te Cristobal. Delft, 13 v. Pisco te Paita. Diemerdijk, pass. 12 Vlissingen. Delsfhaven. 12 300 m. ZW. Kp. Blanco. Duivendrecht, pass. 12 ten N. Kp. Blanco. Elmina, 12 v. Cotonu n. Pointe Noire. Ena, 12 v. Madras te Vizagapatam. Esso Amsterdam, 12 v. Rotterdam n. Aruba. Edam, 12 v. Halifax. Esso Den I-Iaag, 12 550 m. NO. Guadeloupe. EOs, 12 200 m. N. ten O. Finiisterre. Etre>ma, 12 400 m. O.ZO. Cp. Farewell. Friesland (KRL), pass. 13 Minicoy n. Djibouti. Friesland (SSM). 12 v. Amsterdam te Setubal. Farmsum. 12 330 m. W.NW. Flores. DANSSCHOOL R. MAR TENS, Edisonplein 1. Neem voor uw feestavond nog en kele privélessen. Gevr. NET MEISJE voor 4 halve dagen p. w. bij J. v. d. Kolk, Ger. Doustr. 28, IJm.O. Beschaafde Weduwe z'oekt alle voorkomende WERK ZAAMHEDEN van 9—12 uur of later. Brieven L 2372. Gériefelijk RUIM HUIS te koop in H'lem omg. Pijn- boomstr. 5 k„ compl. badk., tuin. Vrij te aanv. f 10.000. Br. no. 1790 Wensing's Adv. Bur.. Haarlem. 25 ct. WARME VLEESCRO- QUETTEN, kersvers en geu rig haalt u bij Slagerij Hoog land, Bloemstraat 13. Ver koop alleen tijdens de nor male winkeluren. Bestellin gen voor uw feestjes worden bezorgd. Tel. 4503. ST. NICOLAAS en ZWARTE PIET COSTUMES te huur bij: N. C. Mentink. Dames en Herenkapper. Driehuizerkerk weg 103. Tel. 4250, Driehuis. STANDAARDNYLONS f 2.95 geheel geminderde nylons extra lang. zeer elast. f 3.95. ragfijne nylons met fantasie hiel van f 7.90 nu f 5.95. Beu- sekom, K. Wilhelmstraat 16, IJmuiden. Voor ruime sortering van SI GAREN, sig., tabak, pijpen v.a. 75 ct. naar Sigarenmaga zijn „De Sport", Wijk aan Zeeërweg 146. KLOMPEN DRAGEN IS GE ZOND en goedkoop. Al v.a. f 1.50. Mansmaten f 2.75. B. C. de Jong, Willemsbeek- weg 94, Strengholtstraat 4, IJmuiden-O. WIJ POLITOEREN uw an tieke meubelen. Br. L 2374. NAAIMACHINES, meer keus betere service, Jan Geyl- voet Jr. Doelstr. 35, Hrl. Op- ger. 1900. Repar. inr. Telef. no. 13538. EXCELSIOR STOFZUIGER f 139, groot zuigvermogen. B. de Vilder en Zn.. Velser- duinweg 173. Tel. 4402. Bet. in overleg. KLOMPSOKKEN van leer beschermen uw voeten tegen wind en weer. B. C. de Jong. Willemsbeekweg 94, Strengholtstr. 4, IJm.-O. DIERENBESCHERMING. Liefdevolle tehuizen gezocht voor 2 vondelingen: 1 poesje en 1 katertje, beide pl.m. K- j. oud. Zwart-wit get. Af te halen bij Mevr. van Dijk, Tuindersstraat 19, na 6 uur. WILGEN KLOMPEN zijn be ter; zij slaan niet door. B. C. de Jong, Willemsbeekweg 94 Strengholtstr. 4, IJm.-O. EEN KNAL-SIGAAR van 13 en 18 ct. K. V. W. Neemt proef. Aardige surprises voor St. Nicolaas. E. Kort-Koster Casembrootstraat 29, IJm.-O. KLOMPSCHOENEN voor de winter, vanaf f 7. B. C. de Jong, Willemsbeekweg 94, Strengholtstr. 4, IJm.-O. Aankomen lopen J. WIT POESJE. Teg. adv.k. terug te h. Beukenstr. 42, IJm.-O. MOOI HUIS i. d. Edisonstr. ruilen voor huis omg. Ju- lianabrug. Brieven L 2373. TE KOOP: 4 stoelen. 2 arm stoelen. eikenhout f 55, kin derledikant f 15, box f 10, haard, prima brander f 55. C. J. van Sluisstraat 9, IJm. TE KOOP: prima herenfiets f 27, frames dames of heren f 3, voor en achterwielen, haardkachel prima f 25, kin- derledikantje f 10. Neptunus- straat 22 zw., IJmuiden. TE KOOP: h. winterjas, vlag m. st., 20 pl. k. traproeden m. haken. Ger. Doustr. 39, IJm.- Oost. Te koop goed onderhouden KINDERWAGEN f 35. Van Speykstraat 21. Te koop: wit emaille KO- LENFORNUIS z. g. a. n. B. Rambonnetlaan 24. IJm. Alle soorten ETUIS, voor rij bewijs, paspoort, foto's enz. G. Oldenburg, Lagersstr. 14. Te koop gevr. een JEKKER voor dik persoon. Br. L 2371 Te koop gevr. SJOELBAK m. schijven. v. Tuyllweg 1, Velsen. Te koop: goede DAMES FIETS. Te bevr. Fultonstr. 9, IJmuiden. U.S.A. Ie KEUS de originele SPELLBOUND 30 denier, 51 gauge, van 6.90 NU Extra sterk en lang met volle mindering. 2-PERS. FLANELLEN LAKEN van 7.90 NU Groote Beer, 13 v. New York te Rotterdam. Ganymedes, 12 te Barranquilla. Gordias, 12 v. Piraeus n. Bleusis baai. Groote Kerk, 12 v. Suez n. Port Said. Garoet, 13 v. Bremen te Antwerpen. Gena, 12 950 m. NO. Goudelope. Hydra, .13 v. Rotterdam te Amsterdam. Heslla, 13 v. Trinidad n. Guanta. Hathor, 12 v. Famagust n. Mersin. Heelsum, 12 230 m. W.NW. Key West. Helder, pass. 12 ten W. Kp. Finisterre. Hei ena, 12 100 m. O.NO. Bonaire. Heldcon, 13 v. Jacmel n. Baralhona. Hera, 12 840 m. ZW. Flores. Ilos, 12 v. Fort Liberie n. New York. Joh. v. Oldenbaraevelt, pass. 12 Ouessant. Jagersfontein, 12 400 m. Z. Cp. Palmas. Japara (KRL), pass. 12 Khor.va Morya. Kota Inten, pass. 12 Singapore n. Rotterdam. Kieldrecht, 13 te Alexandrië. Kola Agoeng, 12 v. Semarang n. Soerabaja. Laertes, pass. 13 Gibraltar n. Liverpool. Lekkerkerk, 12 v. Genua. Llndekerk, 12 te Amsterdam. Leuvekerk, 13 v. Colombo n. Madras. Leopoldskerk, 13 v. Rotterdam te Hamburg. Lu-na, pass. 12 Kp. St. Vincerut. Leerdam, 12 990 m. W. Lands End. Lekhaven, 12 200 m. NO. Madeira. Loppersum, 12 1C0 m. N. ten O. Finisterre. Mariekerk, 13 v. Durban te Lorenzo Marquez. Meliskerk, 12 v. Genua n. Port Said. Malea, nacht 11-12 v. Curasao n. Lissabon. Meerkerk, 13 te Suez. Maasdam, 12 v. Cobh. Myonia, 13 v. Port Said n. Gibraltar. Murena. 12 voor anker Mena al Ahmadi. Maaskerk, 12 dwars Kp. Lopez. Macoma, 12 1G0 m. O. Rar Fartak. Marisa, 12 360 m. W. Seychellen. Nieuw Amsterdam, 12 v. Southampton. Nigerstroom, 12 v. Abidjan te Takoradi. Overijsel, 12 v. Port Swetteniham n. Penang. Oranje, 13 te Colombo. Oranjefo-n'tein, 12 v. Haintarg n. Antwerpen. Orndlna, 12 700 in. ZW. St. Maria. Ootmarsum, 12 250 m. W. ten N. Flores. Prins Fred. Willem, 13 te Le Havre. Poelau Laut, 13 v. Cochin n. Halifax. Prins Willem IV, 12 v. Montreal n. Le Havre. Prins Willem V, 13 te Detroit. Prins Alexander, 12 330 m. O. ten N. Belle Isle. Prins Willem II. 12 230 m. W. Cp. Wrath. Prins Willem III, pass. 12 Port Colbo-rne. Polydorus, 12 100 m. Z. ten O. Kreta. Poseidon. 15 v. Ciudad Trujillo te New York verwacht- Pygmalion, 12 Cp. Misslssippirivier. Riouw, 12 Suez verwacht. Rotula, pass. 12 Azoren. Rijndam, 12 110 m. Z. Sable eil. Rijnkerk, 13 v. O. Afrika te Amsterdam. Rondo, 12 te Beyrouth. Rita. pass. 12 Oostkust Malak'ka. Rodas, nacht 12-13 Martinique. Roebiaih, 12 560 m. W. Honolulu. Rijnland, 12 230 m. Z.ZW. Palma. Schiedijk, 13 te Port Said. Slamat. 12 v. Soerabaja n. Semarang. Straat Banka, 12 v. San Francisco do Sul naai; Kaapstad. Salawati, 14 Rangoon verwacht. Stad Maastricht, 12 v. R'dam n. Lulea. Stad Dordrecht, 13 v. Rotterdam n. Palermo. Stad Schiedam 13 v. Amsterdam n. Casablanca Stad Vlaardingen. 12 v. Wabana te Vlaardingen Sibajak, 13 5100 m. O. Oostp. Timor 171 Soera baja verwacht. Saidiia, 12 te Pladju. S tam va c Djirak 12 v. Penang n. Telokanson. Salatiga, 1-2 in Str. Malakka n. Madras. Saroerra, 12 v. Tarakan n. Soerabaja. Sarpedon, nacht 12-13 v. Port au Prince 16 New York verwacht. Seherpendrecht, 12 230 m. O. Kp. Hatteras. Schie, pass. 12 Zuidpunt Sicilië n. Vi-go. Sigli12 t.h.v. Selatan. Sliedrecht, 12 75 m. O. Rio Grande. Sloterdijk, 12 220 m. O. Savanna. Sumatra, pass. 12 Pantellaria. Tara, pass. 12 Fernando Noronha. Thalatta, 21 te Suez. Themisto, pass. 12 Bahamas. Tosari, 15 10 u. Suez verwacht. Teiresias, 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Ti-ba, 12 90 m. NW. Kp. Finisterre. Tomori, 133 v. Suez te Sa-faga. Ta wall, pass. 12 ten Z. Minicoy. Tero, 12 370 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. ANEGANG 22 HAARLEM - TEL. 19743 Tiberius, 13 v. Paramaribo te Willemstad verw. Tjlsadane, pass. 12 Kp. Varella. Tomini, 13 470 m. Z. Kp. Lucas. Trompenberg, 12 1070 m. W. ten Z. Flores. Van Riemsdijk. 12 v. Makassar n. Semarang. Wonosari, 12 v. Mena al Ahmadi n. Khor- ramshar. Westerd'am, 12 510 m. O. ten N. Cp. Race. Waal. 12 van Napels naar Piraeus. Willem Ruys, 12 20 u. v. Suez n. Southampton. Wicldreeht, 12 te Palembang. Waingapoe, 12 Str. Malakka gepass. Westland, 12 200 m. N.NO. Rio Grande. iJsel, 12 te Algiers. Zonnewijk, 11 170 m. Cp. Hatteras. Zeeland, (KRL). 12 t.h.v. Djeddah. Zaan, 12 van IJmuiden. Zuiderkruis, 12 510 m. N.NW. Kaapstad. Zijpenberg, pass. 12 Bahama's. Zeeland (SSM), 13 v. Hamburg op de Tyne. KLEINE VAART Arnhem, 12 v. Coleraine n. Swansea. Ary Seheffer, 12 v. Lissabon n. Rotterdam. Albergen, 14 v. Requejada te Antw. verw. Arr.oudspolder, 14 v. Lissabon te Antw. verw. Att, 13 v. Rotterdam n. Antwerpen. Bab-T, 1-1 te Gdynia van Amsterdam. Barracuda, 12 v. Helsinki n. Hamina. Canada, 12 v .Delfzijl op rede Sllgo. Casablanca, 11 v. Agad-ir te Nantes. De Ruiter, 12 v. Kotka n. Londen. Doklaan, 12 v. Sikea te Wisbech. Dcni, 13 v. Bamdiholm te Rotterdam verw. Duiveland, 12 v. Rotterdam te Dover. Davien-a Goekoop, 12 v. Caen te Antwerpen. Diligentia, 13 v. Kiel te Vlaardingen verw. Echo, 13 v. Amsterdam te Dublin. Express, 12 v. Le Havre n. Parijs. Frisia, 13 v. Fedala te Sete verwacht. Fedalah, 13 v. R'dam te Dublin verwacht. Fiducia. 12 v. Maassluis te Boston. Glashaven, 13 v. Delfzijl te Kopenhagen verw. Henrica, 12 v. Esbjerg n. Rotterdam. Haskerland, 13 v. Goole te Harllngen. Hondsrug, 14 v. Lulea te Krimipen a.d. Lek verw. Hast I, 13 nog te Gibraltar. Martel, 13 v. Antwerpen te Hamburg. Import, verm. 13 v. Antwerpen n. Lissabon. Julia, pass. 12 Brunsbüttel. Jan Herman, 12 v. Boulogne n. Duinkerken. Leuvehaven, 13 v. Rotterdam n. Antw. Larix, 12 te Amsterdam van Stocka. Metke, 15 v. Londen te Ronnskar verw. Marcella, 13 of 14 v. Gorvfrevllle te R'dam verw. Monica, 13 of 14 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht (nacht). Maasym, 13 v. Ellsmereport te Rotterdam verw. Markab, verm. 14 v Dublin n. New York. Mirfa-k, 13 v. Amsterdam te Aarhuus. Myfex, 13 v. Stettin te Wisbech verw. Mypuck 13 v. Port Talbot te Manchester verw. Maymere, 13 v. Napels te Valencia verwacht. Maystar,. 12 v. Glasgow te Spezzia. Nassauha-ven, 12 v. Rotterdam te Gothenburg. Noord, 13 v. Billingiha-m n. Shellhaven. Norma, 12 v. Goole naar Gweek. Netta, 14 v. Londen te Malmö verw. Noorderhaven. pass. 13 HoLtenau. Peter. 12 v. Fakse te Sikea. Peter Swenden. 10 v. Kingslynn te Blytlh. Pavo, 12 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Ponza, 12 te Sundsvall v. Emden. President Roosevelt, 14 v. Bornholm te R'dam verwacht. Prima, pass. 12 Holtenau. R. P. S.. 13 nog te Manchester. Suriname, 12 v. Methil te Gothenburg. Silvaplan-a, 12 v. Kalma-r naar Rotterdam. Sirius, 12 te Londen. Soemba, 12 v. Vlissingen te Rostock. Spes, 12 v. Boston n. Bervi-lle. Swallow, 12 v. Marseille n. Casablanca. Teun, 11 v. Terneuzen te Antwerp-en. Tilly, 13 te Zaandam van Gefle. Texel, 13 v. IJmuiden n. Hamburg. Twee Gebroeders. 12 v. Bordeaux te Fedala. Ton, verm. 13 v. Rotterdam n. Drogheda. Urmajo. 12 v. Harlingen n. Aberdeen. Vlieland. 12 van Rouaan. Vrijburgh, pass. 12 Burlings. Vrouwepolder, 14 v. Rotterdam te Lissabon verw. Wilpo, 11 van Domsjo n. Zaandam. Westkust. 12 v. Beyle naar Wasa. Wim, 12 v. Kopenhagen naar Ronskar. Westlaan, 13 v. Rotterdam te Bremen verw. Zwerver, 12 v. Southampton te Middlesboro. SLEEPVAART Rode Zee, met boor pass. 12 ZO. St. Maria. „Ik koop m'n pak maar liever in Amsterdam!", zei d'r eentje. „En dan gaan we 'n mooie film zien van Ali Baba en de Veertig Rovers, en dan zijn we platzak!" zei de ander. De derde Amsterdammer zei niets, hij nam 'n spoorkaartje richting Beverwijk en kocht een prachtig costuum bij Chris Duin, en hield veertig gulden over B EVER WI3 K Voor FINEER- EN INLEGWERK LINOLEUMSNEDE RAFFIA WERK HOUTSNIJWERK SPOORWEG- en SCHEEPSMODELBOUW KNIPPEN en PLAKKEN Dus voor alle vrije tijdsbesteding leveren wij alle materialen. ALLE Talens Olie-, Plakkaat- en Waterverf in voorraad. Grote sortering VERFDOZEN. BOUWPLATEN - MODELINE enz. enz.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13