Duitse partijen bereiden zich voor op de slag om de Saar Geen geheime N.S.B. in Nederland, aldus de minister Weerbericht Beweging Eensgezindheid over aanmoediging aan Saarlanders om verkiezing te boycotten Nederland betwijfelt bevoegdheid der UNO inzake Zuid-Afrika Wel internationaal contact tussen neo-nationaal-socialisten Agent in Woerden doodgeschoten Het woord is aan Naguib dictator Lenstra weigert linksbuiten te spelen Lawines in Tyrol eisen twee doden Schelpenvissers keren terug naar het strand Wales Minister Luns terug naar Nederland Houding in kwestie Noord-Afrika in studie Nieuwe resolutie over Zuid-Afrika 67e JAARGANG No 109 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 269 Uitgave van de Grafische Bedrijven DamiaU- Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.t3. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONZE AMBASSADEUR TE LONDEN, mr. D. U. Stikker,en de West-Duitse bonds kanselier dr. Adenauer hebben verklarin gen afgelegd die duiden op hervatte be weging in de richting van West-Europese federatie. „Wij zijn veel dichter bij Euro pese eenheid dan in het algemeen wordt aangenomen", heeft Adenauer daarbij ge zegd. „Als het de Straatsburgse commissie voor de opstelling van een Europese grond wet zal gelukken haar werk te voltooien, zal er weinig meer overblijven van de depressie, waarin de Europese politiek zich op het ogenblik bevindt." Beginnend met dit citaat zou ik nog eens willen zeggen, dat de ontwikkeling van zaken hortend of wel schoksgewijze geschiedt. Het schijnt niet anders te kunnen. De verklaring van onze ambassadeur te Londen is voornamelijk interessant door haar toon. In deze toon hebben wij hem als minister niet horen spreken. Er moet bij gezegd worden, dat natuurlijk een uiting van een ambassadeur het standpunt van zijn regering weergeeft, waarbij dus met een iets blijkt van de ondernemingsgeest van ons nieuwe ministeriële tweetal aan Buitenlandse Zaken: het duo Beyen-Luns. De verwachting* door de ambassadeur uit gesproken omtrent spoedige bekrachtiging van het verdrag voor een Europese ver- dedigings-gemeenschap door het Neder landse parlement dat als eerste zou ra tificeren met een waarschijnlijke meerder heid van tachtig procent der Staten-Gene- raal kan geen verwondering ten onzent wekken. Hij heeft daar evenwel in zijn Londense persconferentie aan toegevoegd dat Neder land van mening is, dat de verdedigings gemeenschap een volledige federatie op po litiek en economisch gebied noodzakelijk maakt. Hij heeft gezegd dat de Nederlandse regering veel vertrouwen stelt in de hou ding van de huidige West-Duitse regering en van kanselier Adenauer met de persoon lijke commentaar: „ik ken Adenauer goed en ik heb de grootste bewondering voor hem. Uitingen zoals die van generaal Ramcke hebben in de laatste tijd bezorgd heid gewekt, maar wij vertrouwen dat dr. Adenauer in staat zal zijn het juiste demo cratische gevoel voor een Verenigd Europa te wekken." Dit is inderdaad de toon ener actieve politiek; zo moet hij ook verstaan zijn door het gezelschap journalisten, clie dit te horen kregen. En nu is het interessant dat vrijwel op hetzelfde ogenblik dr. Adenauer in een radio-interview zei, dat als de Straatsburg- se commissie haar ontwerp voor een Euro pese grondwet maar eenmaal voltooid heeft en er dus weer wind in de zeilen zal blazen, de stemming over de Europese verdragen in het Franse parlement ook anders zal uitvallen dan nu velen misschien vrezen. Verscheidene Franse partijen hebben de voorwaarde gesteld, dat de Europese ver- dedigings-gemeenschap een politieke grond slag moet krijgen; die grondslag is nu be- staanskwestie voor Europa geworden. De Duitse kanselier durft de federatie der zes landen aan. Een groter Europa is op dit ogenblik niet aan de horizon te zien. En de nauwere aaneensluiting van een deel van Europa betekent geenszins splitsing van het geheel, want zij zal leiden tot nauwere verbindingen met de staten, die er vooreerst niet aan willen deelnemen. Inderdaad. Dat is zowel ten aanzien van Engeland als van de Scandinavische landen te verwachten. Maar ge hoort al opnieuw de bezwaren van hen, die menen dat in een federatie van zes Frankrijk, Italië, de Benelux-landen en West-Duitsland de West-Duitsers te zeer domineren zouden. In de politieke opzet zou dat zeer zeker niet het geval zijn. Want niet alleen berust ieder federaal parlement op het beginsel, dat geen enkele deelnemende staat er een overwegend aantal zetels in krijgt (en ook geen statengroep). Maar bovendien zou West-Duitsland bij een proportionele ver deling van het aantal zetels zelfs niet in een sterkere positie dan Frankrijk of Italië komen te verkeren. Dit wat het. Huis van Afgevaardigden beti-eft. Als men ten aan zien van een te scheppen senaat het be proefde Amerikaanse stelsel volgde, zou den de grote en de kleine landen daarin door gelijke aantallen senatoren vertegen woordigd worden en aan de Senaat bij zondere bevoegdheden ten aanzien van het buitenlands beleid der federatie worden toegekend. Vrezen zij, die zo voor Duits overwicht beducht zijn, dit dan in economische zin? Op dit punt treedt de Nederlandse wens, onlangs ook al door minister-president Drees uitgesproken, dat politieke en econo mische eenheid gelijktijdig verzekerd zul len worden, naar voren. Waai-bij zich even wel nog steeds de vraag voordoet hoevee: economische waarborgen men zou willen verwerven; als men op dit gebied al te nauwkeurige eisen zou stellen zou weer jarenlang onderhandelen in uitzicht zijn. Als tenslotte sommigen het meest be nauwd zijn voor de Duitse arbeidskracht kan men daar slechts op antwoorden: ga even hard werken. Dit speciale soort be nauwdheid geldt overigens zeker niet in ons land. Andere volken, in de eerste plaats het Engelse, zouden tot het besef kunnen komen dat zij ook en vooral als er géén federatie zou komen tegenover de Duitsers genoodzaakt zijn, harder te gaan werken. Terugkerend tot kanselier Adenauer's verklaring moet ik nog citeren, dat hij de vereniging van Europa als de enige kans voor de thans levende generatie beschouwt. Wordt zij niet gegrepen, dan valt Europa onherroepelijk terug in nationalisme. „Bij ons heten de figuren van het verleden Ramcke en Schepmann. In andere landen dragen zij andere namen. Overal roeren zich de spoken. Men kan ze slechts met Europa vernietigen." Ons verheugt het dat de politiek-econo- mische gemeenschap van West-Europa tel kens weer op de voorgrond komt, omdat die een betere grondslag biedt clan een voorgestelde verdedigings-gemeenschap. In „Le Monde" van Dinsdag schreef de Frans man Maurice Duverger: „Te verkiezen is, dat men met de economische federatie voortgaat en vooral niet vergeet een poli tieke autoriteit op te richten, die het beleid van de federale economische diensten kan samenvoegen en tegelijkertijd de Europese idéé levend maken voor de openbare me ning. Met andere woorden: het is beter dat burgerlijk Europa voorafgaat dan militair Europa." Nu, dat geloven wij ook. R. P. BONN (A.N.P. en Reuter). Duitse politici willen aan de vooravond van de verkiezingsweek in het Saargebied naar de grenzen van Saarland oprukken om daar betogingen te houden tegen de afscheiding van het gebied van de Bondsrepubliek. De socialistische leider Erich Ollenhauer heeft aangekondigd, dat de sociaal-democrati sche partij op 22 November in Kaiserslau- tern nabij de grens van de Saar een grote betoging zal houden om tot de bevolking van het Saai-gebied te spreken. Het was volgens Ollenhauer de bedoeling deze be toging te doen bijwonen door zoveel Saar landers als maar mogelijk is. Ook de tot de regeringscoalitie van Bonn behorende libe rale partij heeft een „betoging van trouw" aangekondigd, die op 23 November in Ko blenz zal worden gehouden. Op beide beto gingen zullen ook vertegenwoordigers der niet toegelaten Duits-gezinde partijen van het Saa rgebied het woord voeren. De West-Duitse Bondsdag zal Dinsdag opnieuw de Saarkwestie behandelen. Naar de leider van de sociaal-democratische par tij, Ollenhauer, mededeelde, kan worden verwacht dat alle fracties van de Bonds dag haar goedkeuring zullen hechten aan een gemeenschappelijke verklaring, waarin het Duitse standpunt in zake de op 30 No vember in het Saargebied te houden ver kiezingen zal worden neergelegd. De lei ders der fracties zullen Maandag onder leiding van dr. Adenauer bijeenkomen om de tekst van deze verklaring op te stellen. De verklaring van de Bondsdag moet er volgens Ollenhauer toe bijdragen de bevol king van het Saargebied een richtlijn te geven voor haar houding bij deze verkie zing. Ollenhauer sprak de overtuiging uit, dat de Bondsdag zich achter de actie der niet toegelaten Saarpartijen voor een boy cot der verkiezing zal moeten stellen. Hij was evenwel niet bereid te verklaren, dat de politiek der huidige Saarregering een legitimatie zou verkrijgen wanneer meer dan de helft der Saarlanders op de toege laten partijen stemt. „Ook wanneer dertig of veertig procent der kiezers zich afzijdig zou houden, zou dit reeds als een zeer be langrijke politieke demonstratie moeten worden opgevat", aldus de sociaal-demo cratische leider. De Saarlandse minister-president Hoff mann had eerder verklaard, dat hij een deelneming van meer dan vijftig procent zou beséhouwen als een bewijs van instem ming van de meerderheid der bevolking met zijn politiek. Zou meer dan de helft der kiezers niet stemmen, dan zouden vol gens Hoffmann uit het votum „uiteraard democratische gevolgtrekkingen moeten worden getrokken". Hoffmann heeft ook de wens uitgesproken een onderhoud met Adenauer te hebben. De Duitse sociaal-democraten zijn vol gens Ollenhauer bereid zover mogelijk te gemoet te komen aan de economische be langen, die Frankrijk in de Saar heeft. De economische regeling behoeft volgens Ol lenhauer daarom „geen onderwerp van nationale spanningen" te worden. Coalitie op komst Ollenhauer noemde gisteren voor de buitenlandse pers de stabilisatie van de aanhang van de beide grote democratische partijen, Christelijk-democratische unie en sociaal-democratische partij, de belang rijkste factor van de Zondag in drie Duitse landen gehouden verkiezingen. „Dit en de Abe Lenstra zal niet tot de spelers beho ren, die morgen te Hull met het Nederlands elftal tegen het Engelse amateurteam uit komen, omdat hü niet linksbuiten wil spelen. Dit heeft de Fries twaalf uur voor het vertrek van de ploeg naar Engeland aan de KNVB meegedeeld. Lenstra voegde aan zijn mededeling toe, dat hij „er nog eens goed over had nage dacht, maar dat hij niet als linksbuiten in het Nederlands elftal wil spelen". Van de KNVB Vernemen wij. dat Louer van NOAD thans in de plaats van Lenstra de reis naar Huil zal meemaken. Dit wil echter niet zeggen, dat Louer ook zal worden opgesteld. Wie de linksbuitenplaats zal bezetten zal pas te Huil worden bekend gemaakt. grote politieke belangstelling, die uit de verkiezingen is gebleken, acht ik van het standpunt der democratie een verheugend verschijnsel", zo zeide Ollenhauer. Politie ke waarnemers meenden uit deze verkla ring van de socialistische leider de wens te kunnen afleiden bij de komende Bonds dagverkiezingen te streven naar een coa litie tussen deze twee partijen, wier aan hang in de bondsrepubliek ongeveer even groot geacht kan worden. Vertraging Opnieuw tekent zich inmiddels een ver traging af in de ratificatie van de Euro pese verdragen door de Duitse bondsdag. Het staatsgerechtshof te Karlsruhe heeft de president van de Bondsdag verzocht er van af te zien het debat over de verdragen eind November te houden. Het hof heeft namelijk het openbare getuigenverhoor over de vraag of de verdragen in overeen stemming zijn met de grondwet vastge steld op 26, 27 en 28 November. Bovendien is de behandeling van de verdragen door de buitenlandse commissie van de Bondsdag zodanig vertraagd, dat niet meer met een debat voor de tweede week van December kan worden gerekend. INNSBRUCK, (Reuter). Vier perso nen, onder wie een vrouw en een invalide man, die drie dagen in een berghut op het Zamserloch in Tyrol door een lawine van de buitenwereld waren afgesloten, zijn Donderdag door een reddingsploeg in goede gezondheid aangetroffen. Het dorpje Spiss, aan de Oostenrijks-Zwitserse grens, is nog steeds afgesloten. Volgens telefoni sche mededelingen is de toestand bevredi gend. Men heeft alleen te kampen met meelschaarste bij de bakkerijen. In Leu- tasch, boven Innsbruck, hebben twee la wines zich een weg door de plaats gebaand doch weinig schade aangericht. Het Paz- nauntal in Tyrol is eveneens afgesneden. Donderdag is het stoffelijk overschot opgegraven van de twee arbeiders van de magnesiumfabriek te Fieberbrunn, die de zer dagen door een lawine bedolven werden. Donderdag is in het Vredespaleis te Den Haag een buste van Gandhi door minister president dr. Drees onthuld. Bij het monumentdr. Drees (rechts); de Indiase ambassadeur B. N. Chakravarty (midden) en links de voorzitter van de Carnegie- stichting mr. S. J. R. de Monchy. De minister van Justitie, mr. L. A. Dn- ker, heeft aan de Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij niet beschikt over gege vens waaruit blijkt, dat in Nederland ge heime organisaties van voormalige Jeden der N.S.B. zouden bestaan. Evenmin, dat de bestaande organisaties van voormalige leden der NSB beschikken over andere inkomsten dan donaties en bijdragen uit eigen kring. Van activiteiten als het op maken van lijsten van personen, die zij zouden willen doden, is niets gebleken. Wel bestaan er contacten in Europees verband met overeenkomstige groepen in andere landen. Ook zijn volgens medede lingen in de pers op een onlangs in West- Duitsland gehouden bijeenkomst van „Rit- terkreuz"-dragers enkele Nederlanders aanwezig geweest. De minister deelt mede dat hij reeds voor het verschijnen van het Voorlopig Verslag maatregelen genomen heeft ter verzekering van toezicht op activiteiten van oud-NSB'ers. Ook heeft hij reeds toen zijn aandacht gericht op de mogelijkheid 11 De storm is geluwd. Langs het strand zijn de schelpenvissers weer aan het werk gegaan van optreden van strafrechtelijke of an dere aard tegen uitdagende manifestaties, welke zich uit haar aard richten tegen de Nederlandse bevolking, of speciaal kren kend zijn voor die groepen, die van de Duitse bezetting in bijzondere mate heb ben geleden of zich tegen die bezetting op bijzondere wijze hebben te weer gesteld. In overweging is of de bestaande wet geving voldoende basis biedt, dan wel een nieuwe voorziening van wettelijke aard noodzakelijk is. Gratie Het stemt de minister tot voldoening, dat hetgeen op het stuk van gratiever lening aan oorlogsmisdadigers bij de in terpellatie-Burger naar voren is gebracht, blijkbaar verhelderend heeft gewerkt, zo dat de leden over het algemeen geen be hoefte gevoelen thans op deze aange legenheid uitvoerig terug te komen. Nogmaals wijst de minister er op dat hij een langdurige gratiebehandeling, zoals deze in de zaalc-Lages heeft plaats gehad, zeer ongewenst acht in het bijzonder, waar het hier ging om het al of niet executeren van een doodvonnis. In zulk een geval be hoort alles gezet te worden op een snelle behandeling. Enigszins anders ligt het met de afdoening van andere gratieverzoeken van politieke delinquenten, vooral die van de langgestraften. Het is uiteraard nood zakelijk, dat iedere zaak diepgaand bestu deerd wordt. Juist hierdoor wordt een goede rechtsbedeling gewaai'borgd. Er wordt overigens naar gestreefd, zo snel mogelijk tot een eindbeslissing te geraken. De door vele Kamerleden geuite critiek op de wijze, waarop destijds het besluit politieke delinquenten 1945 is toegepast, kan de minister niet onderschrijven. De strekking van dit artikel is toch juist om de mogelijkheid te openen om hen, ten aanzien van wie aangenomen werd, dat zij schuld hadden, niettemin onvoorwaar delijk buiten vervolging te stellen, ten einde niet alleen een overbelasting van de bijzondere gerechtshoven en tri bunalen met onbelangrijke zaken te voor komen, doch ook de „lichte gevallen" niet langer dan onvermijdelijk was in bewaring te houden. Uit een onvoorwaardelijke buitenvervolgingstelling op grond van deze bepaling kon geenszins worden afgeleid, dat een bewaring ten onrechte is ondergaan. De minister kan geen aanleiding zien om voor hen. die nalatig bleven om van de in deze wet geopende mogelijkheid tot verzet tijdig gebruik te maken, alsnog een nieuwe beroepsmogelijkheid te openen. In de afgelopen nacht om tien voor vier is op de Utrechtse Straatweg te Woerden een agent van politie door twee onbekende daders neergeschoten. De daders kwamen uit de richting Harmeien en zijn na het plegen van het misdrijf verdwenen in de richting Woerden-stad. Beide daders waren per rijwiel en reden te Woerden zonder licht. "Vermoedelijk hebben deze daders onge veer een uur tevoren een poging tot in braak gedaan in de gemeente Harmeien. Van de daders is geen signalement bekend. De neergeschoten agent is omstreeks kwart voor vijf vannacht in het R.K. zie kenhuis te Woerden overleden. Het slacht offer, de 35-jarige A. van Eek, was gehuwd en had twee kinderen. Over de toedracht van de zaak vernemen wij nog het volgende: Tegen vier uur van nacht kreeg de politie te Woerden een te lefonische mededeeling uit Harmeien, dat daar een inbraak was gepleegd door twee mannen, die zich per rijwiel in de richting van Woerden hadden begeven. Hierna reed de agent Van Eek, vergezeld van een burger, op de fiets in de richting Harme ien. Ter hoogte van café „Eenhoorn" ont moetten zij twee mannen die zonder licht reden. Na sommatie van de agent om af te stappen, begonnen de beide onbekenden te vuren. Zij losten vier of vijf schoten. De agent werd in de buik getroffen, en zijn metgezel kreeg een schotwond in het been. De beide daders reden weg. In Harmeien is vannacht op drie plaat sen ingebroken. Veel heeft dit de daders niet opgebracht. In de eerste woning be droeg de buit f 17,50 en in de tweede f 10 benevens een groot aantal sigaretten. Wat er bij de derde inbraak werd gestolen, is nog niet bekend. Tenslotte probeerden de inbrekers het nog voor een vierde maal, maar hier werden zij gestoord, doordat de vrouw des huizes wakker werd en de politie alarmeerde. Seneca: Het essentiële van vooruitgang is, vooruit te willen. CAïRO. (Reuter). Te Caïro is officeel medegedeeld, dat ministerpresident gene raal Naguib voor de tijd van zes maanden volstrekte volmachten voor het bestuur van Egypte zijn verleend. Deze termijn wordt gerekend te zijn ingegaan op 23 Juli j.l., de datum waarop de militairen in Egypte de macht overnamen. Het desbetreffende besluit werd mede gedeeld in een Donderdagavond door de ministerraad uitgevaardigd besluit. Er is onder meer in bepaald dat alle na de staatsgreep getroffen maatregelen om „de veiligheid van de staat en het voortbestaan van de regering-Naguib te waarborgen", niet door gerechtshoven op hun wettigheid kunnen worden getoetst. Ook wordt verklaard dat het besluit niet aan de raad van state die tevens op treedt als het Egyptische opperste gerechts hof is voorgelegd, daar „er geen tijd verloren kon gaan met de bekendmaking er van". Wij beginnen vandaag met de publicatie van een serie artikelen over een van de boeiendste en nochtans minst be kende delen van Groot-Brittannië: Wa les. De artikelen zijn van de hand van een onzer redacteurendie zojuist het ganse land bereisd heeft en onze lezers zal vertellen over de vele fascinerende as pecten van dit land, waarin een En gelsman zich als een vreemdeling voelt. NEW YORK (A.N.P.) „De ontslag neming van Trygve Lie als secretaris-gene raal van de UNO is een betreurenswaardige stap en het valt te betwijfelen of deze in derdaad, zoals Lie zeide te hopen, zal leiden tot vermindering van de internationale spanning," aldus verklaarde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns in een exclusief interview met de correspondent van het A.N.P. De minister merkte op, dat het tijdstip waarop Lie zijn besluit had bekend ge maakt, ongelukkig gekozen was, aangezien het midden in de toch al zo scherpe debat ten van de Algemene Vergadering is ge komen. Hij schreef het besluit tot aftreden toe aan de ontmoediging van Lie in ver band met allerlei aspecten van diens positie. Mr. Luns vreesde, dat het zoeken naar een nieuwe secretaris-generaal weer tot nieuwe felle debatten zal leiden, zoals dat ook het geval is geweest in 1950, toen de kwestie van Lie's aftreden voor de eerste keer aan de orde kwam. Niettemin was hij van oordeel, dat met wat goede wil aan beide kanten zulk een discussie zou kunnen worden vermeden en een candidaat zou kunnen worden gevonden, die zowel voor de Westerse als voor de communistische landen aanvaardbaar zou zijn. Als voor beeld noemde hij de Mexicaanse perma nente vertegenwoordiger bij de UNO, dr. Luis Padilla Nervo, die twee jaar geleden ook de instemming van het Russische blok scheen te hebben. In antwoord op vragen naar zijn mening omtrent verschillende punten van de agen da der Algemene Vergadering, zei minister Luns, dat hij het jongste Russische voorstel inzake Korea „weinig aanmoedigend" vond, aangezien de benoeming van weer een nieuwe commissie nauwelijks verandering in de essentiële kwestie zou kunnen bren gen, maar wel tot nieuw tijdverlies zou leiden, en dat hij geen verwachtingen had van de resultaten van het hernieuwde debat over de wapenbeperking. De Nederlandse delegatie heeft zich ont houden van stemmen over de resolutie in zake de behandeling van presonen van In dische afkomst in Zuid-Afrika, omdat Ne derland twijfelt aan de competentie van de UNO om zich in deze zaak te mengen. „Twijfelachtige rechtspunten dienen te worden onderzocht door een rechtscollege," aldus de minister, „en in een geval als dit dus door het internationale gerechtshof. Er zit weliswaar ook een kant van mensen rechten aan dit onderwerp en volgens som migen zou dit tot gevolg hebben dat de Algemene Vergadering wèl competent is om zich ermee te bemoeien. Er zijn inderdaad kwesties, die door de competentiebeperkin gen heen kunnen snijden en waarbij men zich dus moet afvragen, welke kant van de zaak overheerst. Dit is des te meer reden om zulk een kwestie aan het internationale hof voor te leggen." Welke houding Nederland zal aannemen inzake de kwestie van Tunis en Marokko, hangt af van de resolutie, die hierover zal worden ingediend, zei mr. Luns. Dit is een zaak, waarvan de gevolgen voor heel West- Europa van belang kunnen zijn en die extra bemoeilijkt wordt door het feit, dat West-Europa en Amerika de Aziatiscli- Arabische groep niet voor het hoofd willen stoten. Voor Nederland komt daar nog bü, dat wü sterke banden met Frankrijk heb ben. De ontwikkeling van dit agendapunt zal dan ook voor de Nederlandse delegatie met de grootste zorgvuldigheid worden be studeerd. De minister zeide goede hoop te hebben, dat de Nederlandse delegatie spoedig zal worden versterkt met leden uit Suriname en de Antillen. Deze zullen zonder enige twijfel het Nederlandse standpunt delen inzake het niet langer rapporteren door Nederland over die gebieden, welk stand punt door enige Zuid-Amerikaanse landen en Indonesië wordt bestreden. De heer Luns, die vandaag naar Neder land terug zal vliegen, vertelde tenslotte, dat hij een algemeen oriënterend gesprek met zijn Indonesische collega, de heer Moe- karto Notowidigdo, had gehad en dat dit gesprek zeer aangenaam was verlopen. NEW YORK (Reuter) De speciale politieke commissie der UNO heeft haar debat over de apartheidswetten in Zuid- Afrika Donderdag voortgezet. De voorzitter Alexis Kyroe, deede mede, dat er een reso lutie van achttien landen was ingediend, waarin de vorming van een commissie wordt voorgesteld, welke de internationale aspecten en verwikkelingen van de rassen- toestand in Zuid-Afrika moet onderzoeken. In de resolutie wordt de Zuid-Afrikaanse regering uitgenodigd volledig met de com missie samen te werken. Prof. Bochari van Pakistan zei, dat hij een verklaring had gelezen, welke werd toegeschreven aan een Zuid-Afrikaanse leider en waarin werd gezegd dat de blan ken volgens Goddelijk voorschrift gesteld zijn boven de gekleurde volken. Hij wilde deze verklaring gaarne tqgengesproken zien. „Het probleem in Zuid-Afrika is er een, dat in geheel Afrika' bestaat. Hoe kan een blanke minderheid eeuwig haar overheer sing over grote niet-blanke volken hand haven? Het antwoord van Zuid-Afrika is: „Laten wij ze neerslaan, zolang wij de macht en de wapens hebben." Prof Bochari zei, dat, indien de „blanke overheersers" hun overheersing handhaven, „een botsing tussen deze blanke minderheid en deze grote meerderheid zeker is." Er vindt een revolutie plaats in Afrika, maar revoluties zijn „geen zondige dingen". De Afrikanen hebben het recht om te rebel leren, aldus Bochari. De Franse afgevaardigde Francois Lacos- te zeide, dat de kwestie, die hier wordt be sproken, „duidelijk binnen de nationale bevoegdheid en souvereiniteit van Zuid- Afrika" valt. Hij deelde mede, dat zijn delegatie zal stemmen voor de door Zuid- Afrika ingediende resolutie, waarin de be voegdheid der UNO in deze kwestie betwist wordt. De commissie ging daarop uiteen en zal heden weer vergaderen. XX»OT TiVXXODCOCOOCOOOOOOOCOOCCCOCOOCOOOOCCOOOCCOOCOrxXC»: NEVELIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met nevel of mist en plaatselijk enige lichte neer slag. Weinig wind. Tamelijk koud weer. 15 November Zon op 8.00 uur, onder 16.49 uur. Maan op 5.41 uur. onder 15.19 uur. Hoog en laag water in IJmuidexi Vrijdag 14 November Hoog water: 1.25 en 13.47 uur. Laag water: 9.19 en 21.29 uur. Zaterdag 15 November Hoog water: 2.07 en 14.22 uur. Laag water: 10.02 en 22.12 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1