„Zeemanspot" en overheid - tweezijdig probleem Zilveren ziekenhuis vraagt ons „steentje" Herr Andersen liet grote nieuwe trawlers bouwen Lantaarn Ab de Jong Agenda voor Velsen Old Clothes New TAXI NODIG? Kennemer Beroep op burgerij en oud-patiënten Autorijschool 5000 Maatbeperkingen zijn allang vergeten rn CHR. VISMAN ZATERDAG 15 NOVEMBER 19 5 2 7 „Eens, maar nooit meer „Verhoudingen vaststellen Johan Winkler over Kaj Munk Eéndags-bazar van „Samenwerking" Burgerlijke Stand BEL 5000 REVUE VAN DE ZUIDZIJ I BOEKEN VULPENNEN POSTPAPIER Negen nieuwe woningen kunnen worden betrokken REMINGTON JUNIOR RITER Zeelieden Toen de communiquatie met Engeland gedurende de Duitse bezetting volslagen onmogelijk werd, zijn de gages van de Nederlandse zeelieden, die in geallieerde dienst werkten, gewoon aan de gezinnen in bezet ge bied doorbetaald: de illegaliteit spande zich er voor en de rederijen deden mee en de mannen in Engeland legden een deel van hun beloning terzijde of be hoorden dit althans te doen om dit bedrag te ver goeden. De regering in Londen verklaarde zich bij monde van haar minister Steenbergh garant voor de bedragen, die deels dank zij de rederijen in Ne derland, deels via de ondergrondse naar de achter gebleven gezinnen vloeiden, en alles leek „goed te zitten". Maar er is in die wilde oorlogsjaren van 19401945 wel eens meer uitgegeven in Engeland dan het be drag, dat er overbleef na aftrek van de gezinstoelage en aan de andere kant kregen de benarde families in Holland wel eens grotere bedragen dan hen rechtens toekwam. Maar dat kwam allemaal wel in orde, dacht men en de schulden zouden niet zo schrikbarend hoog oplopen, dat er direct na de bevrijding niet aan aflossing te denken viel. Anders gelopen Het is allemaal anders gelopen. De overheid pre senteerde de schepelingen, die gedurende de oorlog D-day meemaakten en hun kostbare vrachten tussen torpedo's en mijnen door manoeuvreerden, de reke ning nü, zeven jaar na dato. Er was in vele ge vallen meer opgemaakt in Holland, dan er gespaard was in Engeland en de staat had zich wel garant ver klaard, maar nu wilde de staat toch wel eens geld op tafel zien. Wat in 1943 neergelegd is voor een mud aardappelen, moet op dit moment in feite terugkomen als een jaar huur of een slaapkamerameublement. En degenen wie de rekening werd aangeboden, zijn geschrokken van de vaak ontstellend hoge schulden, die zij nog aan de Staat dei- Nederlanden bleken te hebben: f 6000, f 11.000; meer nog soms. Als de schuldenaar dan inmiddels gepensionneerd was tegen een fractie van het bedrag, dat hij gedu rende de oorlog verdiende, is er geen denken aan, dat dit kapitaal terugbetaald kan worden. Direct na de oorlog had dat nog gekund, misschien, maar nu? Het geld is gedevalueerd, en elke cent is er weer één; ook in de gezinnen, wier man en vader tijdens de strijd ter zee tegen de asmogendheden een belegde, een dubbelbelegde boterham verdiende volkomen terecht overigens, want het was geen plezier reisje naar Moermansk of Casablanca, rond Vuurland of naar de Kaap. Er is een spaarpremie van 10 uitgekeerd in de oorlog, maar toen die verzilverd zou worden na de bevrijding, moesten de spaarders merken, dat al deze kleine bedragen geblokkeerd waren, als de afrekening met de „Stichting week- en maand- brieven" (die de verrekening administratief regelde) niet in evenwicht was. Dit alles drukt op vele gezinnen als een loden last. Er zijn vragen over gesteld in de Kamer, er is indertijd voor gestaakt (onder leiding van de E.V.C.) en velen der be trokkenen zeggen: „Als er weer iets gebeurt, ben ik er niet meer bij". „Nooit weer Het is een ingewikkelde papieren winkel geworden en de schuldenaren zijn vol gestopt met documenten en brieven. Werkelijk gemaand is er nog niet, maar in menig gezin ligt een afrekening op de kast met een schrikbarend hoog déficit. Er is een „Zeeliedencomité" opgericht, dat de zaak warm houdt, er wordt geconfe reerd en geschreven en wanhoopsbrieven gaan naar de betrokken ministeries. Maar de treurige ondergrond van dit alles is, dat terecht of ten onrechte de vaderlandsliefde een knauw kreeg door een ambtelijke traagheid en een schending van een belofte gedaan in het illegale „Kompas", de spreekbuis van de Londense regering. Een belofte overigens, die door minister Steenberge nooit met woorden is bevestigd: namelijk, dat er geen sprake van terugvordering der uit deze „Zeemans pot" voortvloeiende schulden zou zijn. TWAALF JAAR na de 16e September 1940, toen de oude „Stad Schiedam" van de „Halcyon Lijn" onderweg naar Halifax met 20 leden der bemanning tengevolge van een torpedo of een mijn zonk op een naamloze plek in de Atlantische Oceaan, heeft Nederland nog een „zeemansprobleem". TIEN JAAR nadat op de 14e September 1942 de „Suriname" van de Koninklijke Nederlandse Stoomvaartmaatschappij, onderweg van Trinidad naar New York, getorpedeerd werd en met 13 opvarenden in de diepte verdween, liggen de resten van een moedig stuk werk voor de geallieerde oorlogvoering nog in een bundel paperassen ver gaard. ZEVEN JAAR nadat de „Sihigo" van de Konink lijke Faket op 15 Maart 1945 bleef in een zware cycloon bij Grafton Passage" en negen leden harer bemanning het leven verloren, is er nog geen klaar heid in de afrekening met de zeelieden, die er wèl het leven wisten af te brengen. DAT ER over dit vraagstuk beroering is ontstaan, kan nauwelijks verwonderlijk heten. Maar dat er twee kanten aan deze zaak te ontdekken zijn, is evenzeer waar. Wij hebben geprobeerd u deze beide argumentaties voor te leggen in de twee bijgaande beschouwingen. Hopelijk kan de staatscommissie, die de ministerraad over dit onderwerp van advies moet dienen, tot een voor alle partijen bevredigende conclusie komen. Regering: De morele plicht van de schuldenaar om zijn schulden terug te betalen is een algemeen erkende. Ook voor een zeeman, ook voor een illegaal, ook voor een burger, die in de hongerwinter een paar honderd gulden leen de om zijn gezin in leven te houden. Dat vele in geallieerde dienst varende Nederlandse zeelieden niet op tijd geld opzij hebben gelegd om de (natuurlijk) later in het vaderiand opduikende schul den van het achter gebleven gezin te dekken, is mis schien verklaarbaar te rechtvaardigen is zulk een handelwijze moeilijk. Terwijl de gezinnen in het be zette Nederland op de liefdadigheid waren aangewezen, is er aan de overkant misschien te veel „opgemaakt". De regering zag dat in Londen en minister Steenberge heeft toen nimmer verklaard, dat die „oorlogsschul den" kwijtgescholden zouden worden; hij heeft slechts meegedeeld, dat de regering zich garant stelde voor de voorschotten, die aan de achtergebleven gezinnen, werden verstrekt. Dan allemaal Als de kwestie van het verschil in waardering van het geld een rol zou spelen, zou de regering het hele Ne derlandse volk, dat in de benauwdheid van de bezet ting schulden maakte om het naakte leven te redden, schadeloos moeten stellen en als de regering de ge varen, die de zeeman ginds heeft getrotseerd, zou incalculeren, zou zij ook de illegaliteit nee iedere Nederlander de uit de oorlog voortvloeiende mate riële schade moeten vergoeden. Want ook in Neder land lag de dood durend op de loer. En heel Neder land is er armer op geworden. „De zeeman is in geen enkel opzicht vrijgesteld van zijn verplichtingen tegenover zijn gezin" heeft minister Wemmers verleden jaar geantwoord aan ds. Zaal, het A.R.-lid van de Tweede Kamer, dat vragen stelde over de „Zeemanspot". En daar waren de Centrale van Koopvaardij-officieren en de vakbonden het mee eens. Bovendien heeft de onder geallieerde dienst varende zeeman voortdurend de ge legenheid gehad, zijn schulden jegens het thuisgebleven gezin aan te zuiveren, zegt de regering, ook toen de bevrijding een feit en de portefeuille nog niet leeg was. Er is echter in diverse gevallen niét gereserveerd en dat wreekt zich nu in de af rekeningen. Het wreekt zich. Dat wil echter niet zeggen, dat het zich zonder aanziens des persoons moet wreken. Ten eerste is inderdaad het Koninklijk Besluit F 123, dat de hele ceel garantiebe palingen voor de in oorlogstijd varende zeelui bevatte, dermate verward, dat zelfs een jurist er grijze haren van krijgt; ten tweede liep de administratieve afwikkeling der afrekeningen niet vlot, omdat er een dikke tienduizend rekeningen doorworsteld moesten worden en daarenboven heeft de regering al een gedeelte van haar vordering op de zeelieden uit de oorlog laten schieten: die op de gezinnen, waarvan man of vader bleven tengevolge van het oorlogsgeweld. Menselijke conclusie Straks komt de Staatscommissie, die deze ingewikkelde materie bestudeert, met haar conclusie bij de ministerraad. Het zal hopelijk een menselijke conculsie zijn, die rekening houdt met de huidige materiële omstandigheden van de schuldenaren en die er waarschijnlijk niet op uit zal zijn, de mensen het vel over de oren te halen. Vergeet niet, dat de afrekening geen dwangbevelen zijn, maar louter cijferreeksen ter vaststelling van een bepaalde verhouding. „We zullen zien, hoe die op te lossen is", had de regering er eigenlijk in begrijpelijke taal bij moeten zetten. Aan het eincl van deze maand om precies te zijn op de 27e November viert het IJmuidense Antoniusziekenhuis zijn vijfentwintigjarig bestaan een feest, dat oude herinneringen oproept aan een kwart eeuw geleden, toen het mo derne ziekenhuis van nu in de kinder schoenen van een tuchtschool stond. Dat is dan ook het enige contact, dat dit inmiddels zo hogelijk gewaardeerde hos pitaal had met een sombere instelling als een tuchtschool, sindsdien heeft er volop zonneschijn geheerst in de zich uitbrei dende gebouwen aan de Zeeweg en al die vijfentwintig jaren lang is het bést gegaan met de nonnen in IJmuiden, die zich vaak met een wonderbare tact door de moeilijkheden van een „neutraal" en door de gemeente gesubsidieerd ziekenhuis moesten heenslaan. Dokter R. P. van de Veld, de genees heer-directeur, jubileert de 27e mee. Ook hij heeft in menig hart een warm plaatsje gekregen en het zal ook hem hoogstwaar schijnlijk niet aan hartelijke handdrukken ontbreken, als er die dag van 3 tot 5 uur gerecipieerd wordt. Eigenlijk mogen we het nog niet hele maal vertellen, maar IJmuiden gaat zijn jarige ziekenhuis een aandenken offreren, een aandenken, dat in de eerste plaats voor de patiënten bedoeld is en waaraan een breed-opgezet comité van aanbe- geling zijn volledige steun heeft ge geven. Dat comité werd gevormd op verzoek van de Velsense burgemeester en het zal namens de burgerij en uit naam van de vele oud-patiënten op 27 Novem ber het huldeblijk aanbieden. Er zijn in middels vele honderden circulaires in zee gegaan en er liggen ettelijke intekenlijsten door de gemeente verspreid (er is er nog een bijgekomen bij de firma De Ruijter, aan de Driehuizerkerkweg) en wie dus zijn gave liever niet op de girorekening van de Dienst voor Sociale Zaken te Vel- ADVERTENTIE reinigt uw kleding. CHEM. REINIGING Koningsplein 10 - Tel. 4886 IJmuiden De Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den houdt Maandag 17 November in het Hervormde Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan in IJjrxuiden-Oost een ge meente-avond. De heer Johan Winkler, hoofdredacteur van „Vrij Nederland" zal daar een lezing houden over de Deense predikant en schrijver Kaj Munk. De heer Winkler heeft zelf de boeken van de Deense auteur ver taald, tevens verscheen een levensbeschrij ving van Munk van zijn hand. Wijkcommissies voor het comité „Revalidatie kinderverlamming" Ten kantore van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken wordt Woensdag 19 November een vergadering gehouden van het onlangs in Velsen opgerichte comité „Revalidatie kinderverlammingspatiënten". De agenda vermeldt onder meer de instal latie van de wijk-commissies. sen (18905) ten name van de secretaris penningmeester van het comité stort, kan bij de „houders" der intekenlijsten te recht. Het zou mooi zijn als er om maar wat te noemen een moderne bi bliotheek kon worden aangeboden namens de Velsense burgerij, want de huidige boekerij is niet je dat. De Oud-Katholieke Damesvereniging „Samenwerking" heeft voor haar jaarlijkse ééndags-bazar of verkoopmiddag weer één dag gekozen om ten behoeve van de paramenten voor de Oud-Katholieke kerk haar handwerken aan de man en vrouw te brengen. In het Oud-Katholiek verenigingsge bouw, waar deze bazar Dinsdagmiddag om drie uur officieel wordt geopend, wor den nu al voorbereidingen getroffen. Behalve de stands met heel fraaie, maar ook en speciaal met het oog op de vele vissers in IJmuiden nuttige hand- en breiwerken, zal er een theeschenkerij zijn. Voor de jeugd is er de altijd weer aan trekkelijke grabbelton. Maar ook het „rad van avontuur" zal zo tegen sluitingstijd 's avonds elf uur nog meehelpen de omzet te vergroten. GEBOREN: J. C. M. Holt—Peeperkoorn, z„ De Ruyterstraat 127, IJmuiden-O.; C. M. KompierEhinger, z., Wijk aan Zeeërweg 111 rd, IJmuiden; A. van DeeGroenendijk, z., Lekstraat 45, IJmuiden; M. K. Karstens— Verschoor, d., Burg. Rambonnetlaan 5, IJmui den; J. T. M. FestenDomen, z., Meervliet- straat 4, Velsen; G. VisserTimmerman, z., Waalstraat 11, IJmuiden; A. Kostervan de Haar, z., Kluijskenslaan 2. Santpoort; J. Ste vensButter, d., Frogerstraat 20, IJmuiden; H. Veltman—Naberman, z., Vechtstraat 65, IJmuiden; N. KloosBeerthuizen, z., Wil- lemsbeekweg 74. IJmuiden-O.; J. M. Groen Beertsen. z., Bakkerstraat 8, IJmuiden; E. BakkerBoontjes, d., Tuindersstraat 64, IJmuiden-O.; C. van der Gaagvan dei- Steen. d., Scheldestraat 52. IJmuiden. OVERLEDEN: N. Willeme, 51 j., echtge note van A. J. van Aalst, Ladderbeekstraat 115, Velsen-N. ONDERTROUWD: G. L. Boogerd, Kleis 77, Uitgeest en C. Fortuin, Cypressenstraat 27. IJmuiden-O., toek. adres: J. E. de Witstraat 8, Uitgeest; N. G. Dam, 1ste Helmerstraat 81, Amsterdam en E. M. Westerhoven, Hoofd straat 174, Santpoort; toek. adres: Kanaal straat 14, IJmuiden; C. Kistemaker, D. Har- toghstraat 14, IJmuiden en H. I. Dolleman, J. Kostelijklaan 10, Velsen, toek. adres: Edisonstraat 44, IJmuiden: J. van Es, Burge meester Rambonnetlaan 45, IJmuiden en A. Woud, Bestevaerstraat 11. IJmuiden-O.; P. van Schie, Rijksweg 297, Santpoort en P. W. van der Lem, Rijksweg 295, Santpoort, toek. adres: Rijksweg 295. Santpoort. GEHUWD: G. N. Hoogzaad en G. C. van der Vlugt, Hagelingerweg 88, Santpoort; L. P. H. Ti el en en J. H. M. Outmaijer. Hagelin gerweg 51, Santpoort; J. J. G. P. Pilanen en G. J. M. Hooibrink, Litslaan 20, Santpoort; H. G. Uhrlep en H. J. Capaan, Duinweg of Duivelslaan 48, Santpoort; P. van Til en J. W. Rosier, Vareniusstraat 2, IJmuiden. Drie winkelpanden Uit ons verslag omtrent de opening van de nieuwe winkels aan de Kennemerlaan bleek niet duidelijk, dat architect A. ten Broeke drie van de tien winkels met woonhuizen bouwde, waaronder één dub bel hoekpand met twee bovenwoningen. Prins Charles, het zoontje van Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh, vierde Vrijdag zijn vierde verjaardag. Naast hem zijn zusje, de tweejarige prinses Anne. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd instructeur. KENNEMERLAAN 136 IJMUIDEN Katholieke Arbeiders Vrouwenbond Het bestuur van de Katholieke Arbei ders Vrouwenbond heeft voor Dinsdag avond 18 November in de R.-K. meisjes school aan de Corverslaan een ledenver gadering uitgeschreven. Hieraan wordt medewerking verleend door de parochiële band „The Veno's". In de loop van het seizoen wordt met de KAV-leden een ex cursie gemaakt naar het PEN te Bloe- mendaal. Het schip, dat hierbij afgebeeld is tijdens de proeftocht op de Elbe in September 1948, is een van Duitslands eerste trawlers, die na de oorlog het levenslicht zagen. De C. P. Andersen (HH. 281) behoort tot een serie Duitse trawlers met beperkte afmetingen. Zij mochten niet groter zijn dan 400 reg. ton bruto en niet harder lopen dan 12 mijl. De geallieerde Contróleraad had deze bepalingen uitgevaardigd, die inmiddels allang niet meer van kracht zijn. Dit neemt niet weg dat we in Duitsland enige trawlers aantreffen die afsteken bij de schepen die daarna in dienst gesteld zijn. In ieder geval waren de rederijen, die in 1948 tot nieuwbouw over konden gaan, er mee gered, want uiteraard had de oorlog zijn sporen nagelaten. HBll - Zo had de rederij C. Andersen in 1939 zeven stoomtrawlers beschikbaar en toen de oorlog afgelopen was bleek dat er slechts één de strijd had doorstaan. Dit was de in 1939 gebouwde Reemt (HH. 265). Later kwam er nog een boven water, doch dit schip verkeerde in een staat, die het niet als een „overlevende van de oor log" deed beschouwen. Niettemin is men er toch aan begonnen om er een visserij - schip van te maken en daar is de Ho- waldtswerke in Kiel volkomen in geslaagd. Het vaartuig, Gisela (HH. 269) genaamd, kreeg een schuine voorsteven en een krui serhek alsmede een nieuwe machine. In 1920 gebouwd kon een bijna nieuw schip in 1948 in de vaart gebracht worden. De opdracht voor de bouw van de A. P. An dersen werd verstrekt aan de Deutsche Werft A.G. in Hamburg. Het was in 1948 dat deze .nieuwbouw" ter "visserij kon vertrekken, spoedig gevolgd door een zusterschip, de Ursula (HH. 283) even eens aan Andersen toebehorende. De schepen meten elk net minder dan 400 ton, (399 en 152 netto reg. ton). Zij zijn lang 43.76 m, breed 8.20 en diep 4.09 m. De machine kan 650 ipk. ontwikkelen. De namen die bovengenoemde schepen heb ben gekregen waren niet nieuw bij de rederij Andersen. Roemrucht verleden Dertig jaar geleden beoefende deze Hamburgse visserij maatschappij de vis serij met 4 trawlers, de Gisela, Ii-mgard, Margot en de Sagterland, elk circa 225 ton groot. In 1923 schafte men zich de toen drie jaar oude „Bromberg" aan en dit schip is Andersens eerste „Ursula" ge worden. Langzaam breidde de vloot zich uit door trawlers van andere rederijen aan te kopen, alle boten daterende uit de ja ren vlak na de eerste wereldoorlog. Nieuw bouw kwam eerst in 1934 tot stand. De Hamburgse werf H. C. Stülcken kreeg een bestelling van Andersen voor de bouw van een trawler van 423 ton met een machine vermogen van 750 ipk. en dit schip werd de eerste C. P. Andersen, gemerkt HH. 213. En bij dit ene schip is het niet ge bleven. In 1936 kwam de „Gustav Körner" er bij, een jaar later de „Carl Stangen", weer een jaar verder de „Otto N. Ander sen" en met de „Jochen" en de „Reemt" in 1939 werd de voor-oorlogse periode af gesloten. De meeste kleine boten konden worden afgevoerd en het vernieuwde be zit kon weldra aan de oorlogvoering deel nemen. Vijf schepen hebben hun strijd gestreden en vonden hun einde ergens op de bodem van de zee; thans is men zover dat dit verlies weer is ingehaald. Waren het in 1948 de C. P. Andersen en de Ursula, die er bij kwamen, in 1949 kwam van de werf in Liibeck de Carl Wilkens (HH. 293) gereed, een schip van 400 ton en 600 pk. De Paul Liibcke (HH. 298) spande wat grootte betreft de kroon met 639 ton, 800 pk. en een laadcapaciteit van maar even- Prijsschieten Ze vonden het maar emmes, dat de pont door een defect aan de klap niet wou, want dan had je een reuze smoes om te laat op school te komen. Eén noteerde al luid keels het'nummer van de pont in het geheugen van zijn colle ga's, want dan was je gedekt, als het verhaal niet geloofd werd. Tot zover was het heel begrijpelijk en plezierig ik was vroeger ook verzot op een open brug of een ander ob stakel, dat het verzamelen van schoolse wijsheid in de weg stond. Nóg wel een beetje, trouwens. Maar toen één van die jon gens een kanon van een cata pult uit de zak haalde en met overleg op de meeuwen mik te, die boven het kanaal aan het stuntvliegen waren, daar bij onmiddellijk gevolgd door het ganse stel, was het plezier er ineens helemaal af. Een schrobbering van een mede passagier gaf niets, ze bleven rustig afweergeschutje spelen met die catapults. Als er op de Nijverheids school eens gevraagd werd, wie er alzo in het bezit is van een goed-geconstrueerde cata pult, dan zouden er wellicht heel wat van die geniepige jongenswapens, die helaas telkens weer voor allerlei narigheid worden gebezigd, voor de draad komen. Helaas. Velserbeek en herfst Als u zomaar eens een op welling krijgt, om naar Vel serbeek te gaan, moet u het beslist dóen ook, want het is daar nu rustig en eigenlijk veel mooier dan in het drukke hoogseizoen. En de beesten staan allemaal al langs het hek om te verkondigen, dat ze blij zijn, dat u er an komt met een zakje brood. Echt blij van wege het feit, dat ze niet zo veel brood meer zien de laat ste tijd, want de dierenhuis houding is weer aangewezen op het normale voer, dat uit de gemeentebuidel wordt ge strooid en dan is elk korstje een taartje. De heiden zijn desnoods bei'eid pootje voor u te gaan baden en de ganzen snuiven hard, als het zakje opengaat. Allemaal vanwege de pure pret om die mens met zijn txactatie. De eenden, die van de zomer slechts op roomboter - gebak afkwamen, vechten nu weer gezellig om een blokje brood, waar de bijl op om krult en de zilvei-fazant ver liest al zijn deftigheid bij het voorblijven van zijn gade als er een bete van voor de jaar telling door zijn gazen dak komt dwarrelen. Echt, u moet nü eens naar Velserbeek gaan. Het wordt zo gewaardeerd, ziet u. Nat antwoord De zingende schare Sintere- maartens van Dinsdagavond al dan niet georganiseerd heeft bij een iegelijk in de ge meente Velsen warm onthaal gevonden met appels, noten en koekjes. Maar ex-gens in de gemeen te woont een iemand, die niets van zulke kinders moet hebben, want elk kind, dat daar aan de deur belde met een f lakkei-end kaarsje in de hand en twee stralende ogen vol vei-wachting kreeg de kou- we douche van zijn leven, doordat hij met een scheut koud blus water werd afge straft, die alle kaarsjes en koolrapen in de kinderhanden en alle glimlichtjes in de kin derogen doofde. Ik vind het maar om van te rillen. Geen werk Maar aan de andere kant is er Dinsdagavond hier en daar wat gebeurd, waaruit een deel van koude douches als boven vermeld te verklai-en is. In de brievenbus bij Galavaci aan de Kennemerlaan hebben de kleine vx-ouwen en mannen het bijvoorbeeld grondig be dorven, door een paar bran dende stompjes kaars door de gleuf te duwen, zodat ver scheidene zakenmensen door brand geteistei-de correspon dentie ontvingen en er zelfs een waardevol accountants rapport half verkoold is. En in de Ti-ompsti-aat is het voorgekomen, dat rancuneuze jongetjes uit wraak voor een trage, onvoldoende of hele maal geen bediening de vloermat via de bus voorza gen van een bx-andend eindje kaars. Voor de goeden is het jam mer, dat ze moeten boeten voor hetgeen die paar kwa den uitspookten. Telefoontjes De nijvere mannen van IJmui- dens havenkarxtoor, die de g&- zonken „Faustus" in gedeel ten op hun boterham kregen, zijn Maandag vanwege de naar IJmuiden evacuerende „Nieuw Amsterdam" in vijf uur tijds 324 keer opgebeld en daarvoor was er al ruim 200 keer ge zegd, dat de Nieuw Amsterdam zo en zo laat weer uit de Coenhaven ging vertrekken. Tenslotte was die telefoon niet meer vast te houden. Roodgloeiend! LAMFENIER tjes 5000 kisten, welke in 1950 bij de Ho- waldtswerke in Hamburg het licht zag, waax-mede het aantal van 6 was bereikt. Tenslotte schafte men zich een als onder zeebootjager ingerichte trawler aan, die wel een vex-bouwing moest ondergaan, doch intussen gereedgekomen is en zich al onder de naam Heinrich Ihde (HH. 286) temidden van de vissende schepen op zee bevindt. Zo is de rederij Andersen de slagen van de oorlog alweer te boven gekomen. Nieuwe schepen, nieuwe namen met uit zondering van de C. P. Andersen en de Ursula, die voor de tweede maal aan in Hamburg thuisbehorende trawlers ge geven zijn. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) ADVERTENTIE WIST U dat weer met zorg onze voorraad voor de feestdagen is gekozen Wij nodigen U beleefd uit tot een bezoek. KLAVER'S BOEKHANDEL Edisonstraat 7 Tel. 5326 IJmuiden Nu nog. de zaak met het achterom. Het gereedkomen van het blok van ne gen woningen van herbouwplichtigen aan de Doelmanstx-aat heeft wel heel wat voe ten in aarde gehad, maar nu is het dan bijna zover. Nadat de eerste aannemer uit Haarlem wegens financiële moeilijkheden niet aan zijn verplichtingen tegenover de betx-okken pax-ticipanten heeft kunnen vol doen en de woningen enige maanden lang half afgebouwd bleven, werd de afbouw overgenomen door een aannemersfirma uit Bevex-wijk. Deze is met de werkzaam heden zover dat de woningen waarschijn lijk nog voor het einde van November kunnen woxxlen betrokken. ADVERTENTIE Met St. Nicolaas is het beste voor hem nog niet goed genoeg. Deze onverwoestbare Portable schrijfmachine, in luxe uitvoering voor slechts 295.—. Uit voorraad leverbaar. Wijk aan Zeeërweg 4 - IJmuiden-Oost Tevens reparatie-adres voor ieder soort en merk schrijfmachine onder garantie. Zaterdag 15 November Rex, 20 uur: „Alarm bij de kustwacht". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Het zevende kx-uis". Herv. Jeugdgebouw Rembrandtlaan 19.30- 23 uur: Bazar. Zondag 16 November Rex, 10.15 uur: Humanistisch Verbond, mevrouw Van WijkEriks. Rex 15 en 20 uur: „Alarm bij de kust wacht". Thalia, 15 uur: „Koningin der Wildernis", 19 en 21.15 uur: „Het zevende kruis". Maandag 17 November Raadhuis 1012 uur: Spreekuur burge meester. Rex, 20 uur: „Alarm bij de kustwacht". Thalia, 20 uur: „Een vrouw van slechte reputatie".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7