Moeilijk begin, zware oorlogstijd en een niet gemakkelijk heden Vijf en twintig jaar „Stormvogel"- bestuurder Velsens cultureel leven in de komende week In December internationaal damtournooi in IJmuiden ZIL VEREN ZIEKENHUIS Visserij -varia Instituut veroverde zich een plaats in de Velsense gemeenschap Havenbe richten Blindedarm als kijkspul Chris Wijmer jubileert Kijk Uit-schakers aan zet Veertig jaar Groen van Prinstererschool Radio voor patiënten Frits de Ruyter vertelde voor „Suomi" Het gat, dat door de „Faustus" is geslagen Alleen IEV speelt ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 ER LIGGEN VIJFENTWINTIG JAAR tussen het moment, waarop in November 1927 de Velsense tuchtschool aan de Zeeweg werd ingewijd als ziekenhuis met 80 bedden en de dagen van nu, de dagen, dat er twee honderd blanke bedden opgesteld zijn in het Antoniusziekenhuis van de zusters Franciscanessen. Velsen staat wellicht aan de vooravond van een gemeentelijk ziekenhuis, maar de gebouwen aan de Zeeweg, waar het donkere habijt van de nonnen door de betegelde gangen ruist, zal voor velen „het ziekenhuis" zijn, ondanks alle tegenstand, die in de twintiger jaren loswoelde uit een gemeente, waarin zich velen „bedreigd" voelden door een katholiek instituut als dit, het nu jubilerende ziekenhuis. Ge makkelijk is die kwart eeuw niet geweest - aan het begin niet, toen de weerstand oplaaide en zich uitte in demonstraties op straat en rumoer in de raad, in het midden niet, toen de oorlog over Velsen sloeg en nu nog minder, nu de Nederlandse ziekenhuizen stuk voor stuk vechten tegen gaten in de exploitatierekening, die haast niet meer te stoppen zijn. November 1927. IJmuiden heeft een zie kenhuis. IJmuiden is er niet helemaal con tent mee, maar als het de eerste kijkdag is, komt de gemeente toch nieuwsgierig naai de Zeeweg, waar de zusters Franciscanes sen, geestelijke dochters van de moeder orde in Haarlem, die de Maria-stichting drijft, een hospitaal zijn begonnen. Het lawaai van vele stemmen weerklinkt door het holle gebouw, dat zijn doel zo vol komen veranderd zag. Rond de operatie kamer is het vooral druk, want dat wil men nu wel eens van dichtbij zien, zo'n witte tafel met zijn scherpe lichtbron er boven en zijn blinkend instrumentarium tegen de wanden. Laat er op dat moment net een accute blindedarmpatiënt binnenkomen, die on middellijk naar de operatiekamer wordt gedirigeerdDe nonnetjes hebben de belangstellenden vriendelijk doch dringend moeten verzoeken, van de tafeltjes in de gang af te gaan, want het kón heus niet doorgaan, dat het publiek meekeek, terwijl de chirurg dr. J. Kuijer de lastige blinde darm verwijderde. Jubilaressen en jubilaris Zo'n kleine gebeurtenis is nu nog in geu ren en kleuren blijven hangen onder de oudgedienden van het ziekenhuis, die straks het jubileum mee gaan vieren als zilveren zusters en zilveren geneesheer-directeur. Het zijn tussen haakjes: dr. v. d. Veld, zuster Helinis (kinderafdeling)zuster Ma- thildis (vrouwenafdeling); zuster Veriana (klasse-afdeling) en zuster Adelma (jon gens-afdeling). Langzaam is dat Antonius-ziekenhuis met IJmuiden mee gegroeid, langzaam verover den de zusters van het vluchtoord voor de zieken zich sympathie en waardering en toen de oorlog uitbrak, was er niet zo heel veel meer over van de oude aversie tegen de inrichting, die het burgemeester Riikens zo bijster lastig maakte het desbetreffende voorstel er bij de gemeenteraad door te krijgen. Houten gordijn Die oorlog. De Duitsers kwamen en vorderden de rechterhelft van het gebouwencomplex, waar nu de verpleegsters huizen, om er een militair hospitaal te vestigen. Links wer den de zusters en de patiënten samenge- duwd enter meerdere glorie bouwde men een mooie houten schutting als afscheiding, die even na het betreden van de hall al aangaf dat rechts mannen en links mensen huisden. Een chirurg en een stafarts zwaai den de scepter over de rechterhelft en eerlijk is eerlijk ze hielden zich redelijk, al moest dokter Kuijer, die nooit een blad voor de mond nam, wel eens stekelig wor den om der wille van de goede zaak. Er kwam een knaap van een bunker naast het ziekenhuis en de Duitsers woonden uit alle macht in de rechtervleugel, zodat er heel wat hersteld moest worden, toen ze eenmaal de hielen hadden gelicht. Eer het echter zover was, is het leed van het geteisterde IJmuiden in ziin volle om vang over het Antlionius-ziekenhuis ge trokken twee grote bombardementen deden de gangen en de zalen vollopen met gewonden en het eens zo rustige hospitaal kreeg de aanblik van een onder hoogspan ning werkend lazaret. Eer het zover was, moest ook dokter Kuijer onderduiken. Hij, die de bezetter een grote mond gaf als dat naar zijn oprechte mening hoognodig werd, was toevallig enigszins ingewijd in de aanslag op een politieman in Velsen-Noord en de illegali teit waarschuwde hem tijdig voor de con sequenties daarvan. Niet ten onrechte, want er waren immers bijwijze van répresaille al zoveel medici tegen de muur gezet als er een aanslag was gepleegd op een Duitse of Duitsgezinde meneer. Dokter Kuijer dook, werd gevat, gevangen en losgelaten, dook toen beter en redde het vege lijf. Tot opluchting van allen, die hem kenden. Iedereen, die hem toen gekend heeft, zal zijn gestalte voor zich kunnen halen: grote sigaar achteloos in de mond, kuierend langs het „houten gordijn" en waar nodig ruiter lijk critiserend. Reddende engel De voedselvoorziening heeft in die dagen meer dan één kopzorg gekost, maar pastoor Pronk is in tientallen knelgevallen de red dende engel .gebleken: hij heeft in die Vrijdag 14 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Gaasterkerk van Ant werpen. Alstertal van Antwerpen. Adna van Texas. Mulan van Rotterdam. Durward van Leith. Blyth van Goole. Libelle van Bremen. Continental van Rotterdam. Westermark van Rotterdam. Rigel van Rotterdam. Holderness van Goole. Windor van Barry. Bidrafjord v Kerni. Borgholm van Antwerpen. Argol van Delfzijl. Congostroom van Le Havre. Midas van Barcelona. Engano van Hamburg. Vertrokken zijn: Mantel naar Rotterdam. Lindekerk naar Marseille. Alberto Dodero naar Buenos Aires. Marieborg naar Hamina. Mendozo naar Buenos Aires. Bore III naar Topilla. Santa Catharina naar Bremen. Tora- fire naar Sunderborg. Jason naar Harpoton. Calchers naar Hamburg. Stad Breda naar Golf van Mexico. Arcadia naar Emden. Kehr Wieder II naar Hamburg. Nezo naar Gothen burg. Blyth naar Rotterdam. Kieldiep naar Nystadt. Brittgol naar Ostrand. Spurt naar Londen. Jelö naar Oslo. benauwde dagen telkens weer een gaatje gevonden, waardoor wat aardappelen, eieren of vetten te peuteren waren. Hij woonde toen in het ziekenhuis, maar zijn materiële steun is evenveel waard geweest als zijn nabijheid. Er is toen een klein drama geschied, dat de sfeer wel even tekent, waaronder de gemeenschap van dit ziekennuis leefde. Want in de stal stond stiekum een varken. Een clandestien varken, dat met afval vet gemest werd, tot het een veelbeloyende corpulentie bereikt had en de ingewijden dus likkebaardend de dag verbeidden,waar op het spek van deze krulstaart in de hon gerige magen van herstellende patiënten zou glijden. Alevel: het varken bleek op een kwade nacht in de stal om zeep gebracht te zijn en de slagers hadden de veelbelovende delen van hetzelfde gnuivend op gammele rijwielen geladen, om er elders grote kui pen mee te vullen of wellicht wel dikke Deurzen dikker mee te maken. En de rou wende varkensfokkers konden er niet eens hardop bij huilen, want dat varken was immers klandestien Ach ja, de moeder-overste uit die dagen heeft haar portie wel gehad. Betere dagen Maar die tijd is gelukkig voorbij. Betere dagen braken aan; het ziekenhuis werd zelfstandig en breidde zich verder uit met een magnifieke lighal en een modern zus terhuis. De 200 bedelen werden en worden voldoende geacht voor de 50.000 Velsena- ren (de landelijke berekening zegt, dat er drie bedden per 1000 inwoners nodig zijn) en er werd nimmer vergeefs een beroep gedaan op de hulp van het instituut aan de Zeeweg. Dat dit zo is, kan een iegelijk bevestigen, die de gastvrijheid van het ziekenhuis moest ondergaan. Daarom is dit jubileum een Velsens jubileum, ondanks de gericht- religieuze inslag van het Antonius-zieken huis, die evenwel nog nooit geserveerd werd aan de patiënten, die er niet van gediend waren. Zondag 16 November wordt Chris Wij mer „in het zilver" gevat. Dan is het name lijk 25 jaar geleden dat deze Stormvogel man in het bestuur van de voetbalclub iverd. gekozen. Van deze vijfentwintig jaren heeft hij er tweeëntwintig als secretaris gediend. De tegenwoordige voorzitter, de heer W. Chr. Suwerink, hield toentertijd de koor den van de beurs in handen en, doordat de secretaris, die er die tijd was, de zaken verwaarloosde, moesten deze koorden nogal eens geslaakt worden om de nodige boeten aan de bonden te betalen. Het bestuur heeft toen de zaak eens nauwkeurig bekeken en eensgezind werd er besloten een ander het secretariaat op te dragen. De heer Wijmer werd de man. De administratie werd herzien, zo schrijft voorzitter Suwerink in het clubblad dat als jubileumnummer verscheen. Oude kwesties werden afgedaan. Chris startte goed en het zaakje liep gesmeerd. Er is in de jaren dat Suwerink en Wij mer samenwerkten een hechte band tus sen deze beiden ontstaan. Martens als vice- voorzitter erbij maakte het dagelijks be stuur vol, dat in de beste harmonie de verenigingsbelangen behartigde. Het kampioenschap in 1933 bracht voor de secretaris veel aangename beslomme ringen mee. In de loop van de jaren heeft Wijmer bergen administratief werk verzet en dit wil heel wat zeggen. Want wie zo aan de buitenkant langs het lijntje staat, weet bij lange na niet hoe belangrijk het voor een voetbalvereniging is een goede secretaris te bezitten. Mooi werk, maar ook wat men noemt „vuil" werk moet gedaan worden. Chris Wijmer heeft door zijn grote liefde ADVERTENTIE A. N. W. B. K. N. A. C. AUTORIJIES? met nieuwe wagen UW ADRES REI] M S AUTORIJSCHOOL Hagelingerweg 134 - Santpoort - Telef. 8930 GEDIPL. INSTRUCTEUR Nadat Maandag de Bondswedstrijden werden gespeeld, zijn Donderdag de wed strijden voor de onderlinge competitie van de IJmuidense schaakclub „Kijk Uit" voortgezet. De afgebroken partij tussen Kistemaker en Kraaienoord is zonder verder spelen remise gegeven. Verder won Kistemaker zijn afgebroken partij tegen De Boer en werden de partijen tussen Spuls sr. en Plugboer remise. Wijdoogen wist de aan val van De Haas op de leidersplaats te weerstaan en speelde ook remise. Nieu- wenhuizen kon zich tegen Kroon niet staande houden en verspeelde een punt. Lanser gebruikte zijn kans om uit te lopen niet en kwam ook al niet verder dan re mise. Dit was tevens het geval met Zeyl- mans en Van Stekelenburgh, de heren ge ven elkaar geen duimbreed toe! Aarts werkte zich wat omhoog door van Sluiters te winnen, en Gravemaker krijgt de smaak te pakken en wist Marion er onder te houden. Vis sr. en Moleman moe ten nog een tweede zitting wijden aan hun partij, alvorens uitgemaakt kan worden, wie de sterkste is. Korf was goed op dreef en versloeg V. d. Berg, terwijl de partijen tussen H. de Boer en Krab, Böhm en V. d. Plas werden afgebroken. Voor Hoogzaad was het een goede week, daar hij uit twee partijen twee punten be haalde, respectievelijk van Brouwer en V. d. Veen. Voorts won de Vries van Spuls jr. en Tol voerde zijn puntental op ten koste van V. d. Doel. Vis jr. blijft op het goede pad voortgaan, nu won hij weer van Blok, Kooy versloeg V. d. Glind en de tweede partij tussen deze rivalen werd afgebroken. Strijker verste vigde zijn positie boven aan de ranglijst door Toornvliet te verslaan, terwijl Clee- ren een succesje boekte door van Toorn vliet te winnen. Wolthuizen liet zich een puntje afsnoepen door R. Blok en Aal- bersberg legde beslag op het punt tegen V. Die jr. Mevrouw Spuls kon de weg terug nog niet vinden en verloor nu van V. d. Wel, de Wolf deed het beter en versloeg zijn concurrent Korff, Hogewind toonde jzich de meerdere van De Jong. voor zijn werk Stormvogels door alle or kanen heen geholpen. Humor is een van zijn sterkste zijden en dit gepaard aan een doorlopend goed hu meur. heeft hem in brede kring populair gemaakt. Zondag is „de" dag, maar de officiële huldiging komt pas op een nader vast te stellen contactavond. Hoewel menigeen hem ongetwijfeld Zondag wel eens extra de hand zal druk ken. Donderdag 27 November kerkelijke viering De Groen van Prinstererschool bestaat 40 jaar. Het bestuur besloot, om dit feit niet helemaal zonder meer te laten pas seren en daarom was het Donderdag feest voor de kinderen, 's Middags gaven deze een uitvoering in de „Ichthusburcht". Het programma bestond uit voordrachten, sa menspraken en tableaux, waaraan niet alleen de leerlingen maar soms ook de onderwijzers (tot vermaak van de kinde ren). meededen. Tevens werd er nog een spannende reci- tëerwedstrijd gehouden en aan versnape ringen heeft het niet ontbroken. 's Avonds werd het programma uitge voerd voor de ouders, waarbij het uiter aard niet aan belangstelling heeft ont broken. De baten waren bestemd voor het aanschaffen voor een eigen filmtoestel. Donderdag 27 November zal het 40-jarig bestaan van de school officieel gevierd worden in de Ichthuskerk. Als spreker treedt dan op ds. R. J. v. d. Meulen, oud-predikant in IJmuiden, die zal spreken over het belang van het Chris telijk onderwijs. De avondwordt opgeluisterd door de organist Adr. Verschoor, oud-leerling dei- school, en het Christelijk Dameskoor „Vox Jubilant". Sinds kort kent het Antonius-ziekenhuis des Zondagsmorgens een soort well}ar e- werk voor de patiënten, dat aansluit bij de modernste opvattingen hieromtrent. De eigen radiodistributie verzorgt na melijk elke week een eigen programma: een lezing over een onderwerp, dat de patiënteninteresseert en een verzoek programma van yiuniofoonplaten, dat tot stand kwam dank zij de medewer king van een militair uit Heemskerk. Maar de bibliotheek is nog altijd te leeg en te eenzijdig. Ook daar zou meer mee te doen zijn voor de tijdelijke gasten van het ziekenhuis. Zoals er indien mogelijk ook heel wat te bereiken ware met een wire-recorder, die be paalde dingen vast zou kunnen leggen ter her-uitzending voor de zieken. Bij voorbeeld de komende jubileum-revue. Waaruit blijkt, dat het beroep op Velsen in de eerste plaats ten bate van de zie ken zelf is: een welgevulde bibliotheek en als het geld er Komt een moge lijkheid tot ontspanning van de patiën- tenschaar. DOOOOOOOOOCOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOOOOC Sleep. Vanmorgen vroeg kwam de RO 1 de IJmuidense haven binnen met de RO 29 op sleeptouw. Laastgenoemd schip had machineschade. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Maandag 3 November: st. Flamingo IJM 25, Schoorl IJM 39, 14 Nov. binnen, Bloemen- daal IJM 71, 14 Nov. binnen; mt. Johannes Polderman IJM 20. Dinsdag 4 November: st. Tzonne IJM 1, Vikingbank IJM 183; m. Dirkje RO 53. Woensdag 5 November: st. Norma Maria IJM 6, Bergen IJM 16, Catharina Duyvis IJM 60. Zaterdag 8 November: st. Limburgia IJM 54, Mary IJM 61; mt. Elie Chénévière IJM 32. Medan IJM 57. Shamrock IJM 129. Dinsdag 11 November: st. Gelria IJM 21. Vios I IJM 24. Tubantia IJM 37, Sumatra IJM 62, De Hoop IJM 73, Abraham VL 77; mt. Allan Water IJM 34, Doggersbank KW 75, Excelsior III KW 76; ml. Heemstede IJM 53, Wiillem Cornelis KW 16. Dirk KW 19, Concordia KW 26, Saturnus KW 69, Jan KW 84. Petronella KW 125, Gebroeders KW 166; mk. Koningin Juliana KW 133. Woensdag 12 November: st. Herman IJM 2, mt. Claesje RO 46; ml. Wiron III IJM 221, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Willempje KW 80, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104. Jacoba 107, Gebroeders KW 108. Avontuur KW 114, Arie KW 155, Aleida KW 169, Bruin vis RO 1, Dolfijn RO 2; mk. Twee Gebroe ders IJM 3, Texel IJM 5, Poolster IJM 11, Twee Gebroeders IJM 27, Wiron I IJM 210, Rex IJM 228, Dageraad IJM 229. De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240. Magda IJM 272, Anne Marie KW 27. Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tina KW 34. Prinses Mar griet KW 51, Twee Gezusters KW 77, Willem KW 94, Arendje KW 98. Jana KW 210, Ne- him I AM 16. Nehim II AM 17, Nehim III AM 18. Hendrikje BU 33, Pietertje HD 87. Donderdag 13 November: mt. Maria van Hattem IJM 10; ml. Verwachting I.TM 204: mk. Marianne IJM 7, Prinses Margriet KW 51. Vrijdag 14 November: st. Haarlem IJM 9; mt. Thorina IJM 33, Post Boy IJM 35, Wiron IV IJM 209. Haringdrijfnetvisserij Zaterdag 8 November: ml. Fierman Eduard KW 5, Rijnmond IV KW 15, Grietje KW 20, Helena KW 39, Maria Jacoba KW 73, Zee zwaluw KW 83, Wilhelmina II KW 138, On derneming KW 175. Gezina Geertui KW 176, Onderneming I SCH 140. Maandag 10 November: sl. Gesina VL 80: ml. De Arend KW 7, Robert William KW 123, Clara SCH 130, Astra SCH 229. Dinsdag 11 November: ml. Vertrouwen KW 6, Hubertha Gerarda KW 9. Hollandia KW 13, Orion KW 22, Sakina KW 32, Everard Christina KW 40, Rijnmond I KW 42, Noord zee KW 47, Elizabeth KW 40. Annie KW 54, Henk KW 56, Nelly Maria KW 70, De Vrouw Jacoba KW 122, Kees KW 124, Willy KW 141, Wilhelmina III KW 147, Java KW 159, Kat wijk III KW 161, Zeemeeuw KW 170, Everdia Jacomina KW 173, Oceaan III SCH 24, Bone faas SCH 95. Woensdag 12 November: ml. Martha I.TM 74, Wilhelmina I KW 25, Kees KW 124, Wil helmina V KW 144, Johanna Maria SCH 73, Jacob SCH 189. Donderdag 13 November: ml. Vertrouwen KW 6, Kees KW 124, Java KW 159. ZONDAG 16 NOVEMBER Rex Theater, 10.15 uur: Hümanistisch Verbond, mevrouw J. van WijkEriks over: „Is het de moeite waard onszelf te worden." Patronaat, 20 uur: Cabaretavond R.K. Bouwvakarbeidersbond. Bioscopen Rex, 15 en 20 uur: „Alarm bij de kustwacht." Thalia, 15 uur: „Ko ningin der wildernis"; 19 en 21.15 uur: „Een vrouw van slechte reputatie." MAANDAG 17 NOVEMBER De Nutsbibliotheek, uitlening van 19 tot 21.30 uur, Heidestraat. N.V.S.H. (Ned. ver. van Sex. Hervor ming) lezing, 20 uur, Cultureel Centrum, Lange Nieuwstraat. R.K. Vrouwenbeweging IJmuiden-West, ledenvergadering met inleiding door mevrouw Zwart over het Mater Amabi- liswerk, 19.45 uur. Kerkstraat. Bioscopen Rex, 20 uur: „Alarm bij de kustwacht." Thalia, 20 uur: „Een vrouw van slechte reputatie." DINSDAG 18 NOVEMBER V.V.IJ., filmavond met „Het schot is te boord" en „Aioenrally", 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. Bioscopen Rex: Geen voorstelling. Thalia, 20 uur: „Een vrouw van slechte reputatie." WOENSDAG 19 NOVEMBER C.J.M.V. IJmuiden-West, Toneeluitvoe ring met „De Vreemdeling" van Antoon Coolen, 20 uur, Patronaatsgebouw. Ned. Chr. Vrouwenbond IJmuiden-West, lezing door de heer Hofmeester over: „Regeert God de Wereld?", 20 uur, Cul- tureel-Centrum. Bioscopen Rex, 20 uur: Avro-revue. De „Suomi'Meden hebben Vrijdagavond in het sportpaviljoen „Watervliet" kennis gemaakt met de bekende athleet-midden- afstandloper Frits A. de Ruyter uit Am sterdam, die op vlotte en geestige wijze kwam vertellen uit zijn riik arsenaal. Suomi's voorzitter de heer H. J. Klaver begroette hem en de heer De Ruyter boei de direct zijn gehoor met een kernachtige verhandeling over de training. Hij verge leek daarbij de training van bekende ath- leten als Fanny Blankers-Koen, Wim Slijkhuis en anderen, om vast te stellen dat een athleet „iets ongezonds" doet, als hij maar twee dagen in de week traint, daar er eigenlijk minstens vier dagen moet worden geoefend. Er wordt op twee avon den door de intensivering teveel van het lichaam gevergd. Vervolgens schetste hij de buitengewone organische kracht van Zatopek, die door intensief trainen zonder grote kwaliteiten pas na zeven jaar zijn eerste wereldrecord vestigde. Dezelfde op bouw en concentratie paste en past ook mevrouw Blankers toe. Met belangstelling volgden de aanwezigen de uiteenzetting van de diverse trainingsmethoden, waar bij de Zweedse wel als de beste werd en wordt gekenmerkt: een opbouw in de win termaanden en rustige herhaling tijdens het wedstrijdseizoen. Betreffende het ro ken merkte de oud athleet op, dat dit vooral bij intensief oefenen funest is, daal de lichaamsconditie met ongeveer 20 pro cent achteruit gaat. Een gezonde en lang durige nachtrust daarentegen werkt uit stekend. De heer De Ruyter had er slag van om zijn persoonlijke ervaringen in het wed- strijdwezen met geestige anecdotes te krui den. Dank zij de medewerking van de heer Koelman uit Beverwijk werden vervol gens enige sportfilmpjes vertoond. Thalia, 20 uur: 20 uur: slechte reputatie." ,Een vrouw van DONDERDAG 20 NOVEMBER IJ.B.B. (IJmuider Besturenbond), toneel voorstelling met het Ned. Volkstoneel met „De Wereld heeft geen Wachtkamer" van Maurits Dekker, 20 uur Rex Theater. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, tweede lezing van de serie „De andere wereld", met als onderwerp: „Het recherche-werk door Inspecteur Frijma, 20 uur, Gem. vergaderzaal, Abelenstraat. Bioscopen Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Het leven van Beethoven". Rex, 20 uur: „De wereld heeft geen wachtkamer" door het Nederlands Volks toneel. VRIJDAG 21 NOVEMBER Gemeentcavond door ds. Brink, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. De Nutsbibliotheek, uitlening van 19 tot 21.30 uur, Heidestraat. Bioscopen Nieuw programma. ZATERDAG 22 NOVEMBER Symphonieorkest „Euphonie", Weens concert met solist Corry Bijster, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. IJmuider Harmonie, concert, 20 uur, Patronaatsgebouw. K.A.B. IJmuiden-West, tentoonstelling „Het Boek", Kerkstraat 2, geopend van 19.30 tot 23 uur. Bioscopen Wordt nader bekend ge maakt. Het is nu definitief, dat er door het dam- genootschap DAMAS een internationaal dam tournooi wordt georganiseerd te IJmuiden direct na afloop van de strijd om het wereld kampioenschap. Twee speelzalen van het Cultureel Ge bouw zijn reeds gehuurd voor in totaal elf speelronden. De opening van het tournooi is op Zaterdag 29 November en vervolgens wordt er gespeeld op 1 December, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10. 11 en 12 December. Donderdagmorgen is een scheepje door het gat gevaren, dat de „Faustus" in de Noor- derpier bij Hoek van Holland heeft gesla gen. Peilingen wezen uit, dat het gat oj het diepste punt 8 meter beneden N.A.P ligt. De lengte is ongeveer 40 meter. D< foto hierboven werd genomen uit dv scheepje van de Rijkswaterstaat. Men zie op de voorgrond het gat. Het bootje, tie meter'lang en drie meter breed kwam met gemak doorheen. Foto rechts: duiker daalt af om de juiste ligging w het wrak van de Faustus te bepalen. Op Zondagen en de St. Ncolaas-avond wordt dus niet gespeeld. Het staat reeds vast dat er zeven DAMAS-leden deelnemen en wel F. Gordijn ex-kampioen van Nederland, W. de Jong en H. Berk uit Haarlem, J. Noo- me en Den Hartogh uit Utrecht en de twee IJmuider DCIJ-leden Dukel en Laros. Van de buitenlandse deelnemers hebben reeds de Canadese grootmeester Dagenais (die thans leidt in het wereldtournooi) en Frankrijks sterkste dammeester Bonnard toegezegd om in IJmuiden te komen spelen. Het is voor de Damclub IJmuiden een hele eer dat het DAMAS-bestuur heeft verzocht behulpzaam te zijn met de organisatie van dit ongekend grootse damfestijn, dat de dam liefhebbers uit geheel Kennemerland gratis zullen kunnen volgen. Het aanvangsuur is telkens des avond te half zes vastgesteld en er wordt met een tempo van 60 zetten in twee uur gespeeld. Bondswedstrijden begonnen goed voor „De Jump" De IJmuidense bridgeclub de „Jump" speelde haar eerste bondswedstrijden en de uitslagen waren zo, dat team I van meet af aan de punten eerlijk deelde met haar tegen partij, zodat ook een gelijk spel het totale resultaat was, team II met de helft van de wedstrijd een flinke achterstand had, maar in de tweede helft zo wist in te lopen, dat er toch nog een gelijk spel uitkwam en team III tenslotte van het begin af haar tegen partij geen kans gaf, en met flinke cijfers de wedstrijd won. Team I: Jonker—Wittebrood en Born—de Jong spelen gelijk tegen Boekenrode I met 3033 m.p. Team II De Haas—Wey en KuysPorck spelen gelijk tegen Never—Down met 50—53 m.p. Team III: dames KramerSchoen en v. d. Berg—Amsing winnen tegen Sans Atout VIII met 6118 m.p. De overige leden speelden een Howell waarvan de voornaamste uitslagen waren: 1. MaarlevcldZandwijk 31'.'2 p.; 2. Laman Middelkoop 26,/2 p.; 3. echtpaar Vis 24 p.; 4. v. d. Burg—Kramer 24 p.; 5. dames Elzer- mande Haas 23'A p.; 6. Boerv. Loo 19V2 p. V,-n de voetbalclubs uit „Noord" zal alleen IEV Zondag een competitiewed strijd spelen tegen BSM te Haarlem. IEV verschijnt met de opstelling: W. v. Tunen; N.N. en W. Michel; A. Leering, Th. Koek en W. Castricum; J. v. d. Vlies, H. Duin, J. Bos, H. Prinsen en J. de Reus. DEM, AFDELING VOETBAL DEM I zal morgen uitkomen tegen Velsen I in een voetbalwedstrijd, die om 2.30 uur aan vangt. In de tweede ronde om de O.H.C.-beker spp"" DEM 2 tegen Heemstede op het DEM- •e'd. 'erder komen nog uit: Kinheim 3— »EM 4 om 12 uur op Tussenwijk en DEM 5 DIO 5 om 12 uur op het DEM-terrein. In cn uit. Vrijdag kwamen binnen de UK 90 9 114, SCH 1, HD 97 89 67, IJM 208 240, KW 28 163, WR 67 36 en de Texel 36. Naar zee vertrokken de IJM 249 241 202 318 en de 230. Haringaanvoeren. In de afgelopen week kwamen de volgende haringaanvoe- ren van de loggervlool binnen. Dit waren de KW 122 met 5 kantjes haring, de KW 18 met 400 k., de KW 40 met 355 k., de SCH 189 met 313 k., de KW 54 met 340 k., de IJM 74 met 378 k., de VL 80 met 565 k., de KW 45 met 283 k., de KW 141 met 86 k., de KW 70 met 500 k., de KW 22 met 361 k., de KW 9 met 320 k., de SCH 24 met 306 k., de SCH 333 met 238 k., de KW 170 met 260 k., de KW 42 met 240 k., de KW 173 met 358 k., de KW 144 met 142 k., de KW 124 met 400 k., de KW 159 met 240 k„ de KW 6 met 240 k„ de KW 124 met 350 k. en de KW 163 met 174 kantjes pe kelharing. Marktprijzen. Heilbot 2,80, gr. tong 5- 3,55, gr.m. tong 2,56-2,18, kl.m. tong 2,47- 2,10, kl. tong I 2,31-1,99, kl. tong II 1,62- 1,24, tarbot I 3,60-2,50 per 1 kg. Tongschar 84, schartong 39, gr.m. schol 77-65, kl.m. schol 75-69, kl. schol I 60-54, kl schol II 45-15, schar 28-16, v. haring 21-14, ma kreel 27-17, gr. schelvis 67, gr.m. schelvis 58, kl.m. schelvis 64-61, kl. schelvis I 62- 61, kl. schelvis II 47,50-24, wijting 36-12, gr. gul 68-45, midd. gul 52-42, kl. gul 41- 30, poontjes 21 per 50 kg. Gr. kabeljauw 190-140 per 125 kg. Marktaanvoer. 182 kisten tong en tar bot, 4 tongschar en schartong, 365 schol, 31 schar, 1345 haring, 100 makreel, 125 schel vis, 105 wijting, 35 kabeljauw en gul, 2 poon, 11 diversen, totaal 2315 kisten. Geen kotters, dure vis. Mede als ge volg van het wegblijven van de kotter- vloot, die deze week verlaat uitging, ont brak het ook gisteren op de IJmuider dis aan verse vis en wat er was, werd zo duur betaald, dat bijvoorbeeld de makreel het soms tot 25.bracht met 18.als on- derkantprijs en de schaarse schelvis voor 65.in andere handen overging, terwijl de braatjes graag 45.per kist noteer den. Haring ook duur. Onder deze omstan digheden werden er ook beste bedragen gemaakt voor de haring van de Engelse walvisserij: een gemiddelde van 18.- per kist was heel gewoon en af en toe schoot de prijs nog wel hoger uit ook. De latere aanvoerders van de Vrijdagmarkt zagen hun moeite zelfs beloond met 20. en zelfs 21.voor een kistje. Toen zakte de zaak. Nog duizend kis ten Engelse Wal haring werden Vrijdag middag door een viertal loggers aange bracht. Maar omdat in de late namiddag de prijs van 20 naar 15.zakte, besloot de schipper van de Noordster (KW 67) de haring te „ijzen" en de rest (ongeveer 250 kisten) vanmorgen te lossen. Driehonderd, elfduizend. Al had de Antje dan ook maar driehonderd kisten van de reis meegebracht, de hoge markt maakte veel goed door het schip met een besomming van 11.000.te bedenken en van de haringloggers spande de KW 124 weer de kroon, door 6670 voor een kort reisje naar de Engelse wal te maken. En drie dagen eerder besomde deze zelfde logger ook al 7100.De Java herhaalde eveneens zijn succes, door dit keer 5140 in de wacht te slepen als resultaat van een korte reis. Van de trawlloggers werd de IJM 208 de beste door 3400 als eind resultaat te boeken. Twee trawlers vandaag. Vanmorgen kwam er wat meer armslag voor de han del, al blijft het slechte weer de aanvoeren parten spelen. Behalve een paar Urker en Tesselse kotters lagen de Bloemendaal en de Schoorl aan de hal met respectievelijk 240 kisten makreel, 110 schelvis, 120 ka beljauw, 25 rog en vleet, 20 wijting, 15 di versen en 150 schelvis, 125 makreel, 35 kabeljauw, 45 diversen en 25 stijve. Maandag nog wat drukker. Als gevolg van de gerekte reizen belooft het Maandag weer wat drukker te worden: de Flamingo laat zich met zijn 600 kisten plus 300 stijve kabeljauwen vergezellen door de Polder man, de Vikingbank, Duyvis, Tzonne en mogelijk ook de Dirkje, die allemaal Maan dag of Dinsdag naar de visserij vertrok ken. Averij aan het voorroer. De logger KW 167 kreeg Donderdagavond tijdens de visserij onder de Engelse wal averij aan het voorroer, waardoor een aantal netten van de vleet in het roer bleef haken en er helaas „gepakt" moest worden. Na overleg met de rederij besloot de schipper naar een Engelse haven te stomen, om het manke ment te laten verhelpen. De 167 gaat zo gauw mogelijk weer aan schot, want tijd is in deze dagen veel geld Gezonken en hersteld. De kotter IJm. 206, die geruimen tijd uit de vaart is geweest in verband met de aanvaring waarbij deze kotter zonk, is thans weer zoverre hersteld dat het schip vandaag weer naar de visserij kan vertrekken.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8