Kaapse kleurlingen gemeenschappelijke komen op kiezerslijst Westelijke verdediging door economische lasten vertraagd Verontwaardiging in UNO over Amerikaanse heksenjacht Trambotsing in Rotterdam Weerbericht Haarlems Dagblad Een onsterfelijke Engeland beperkt bolleninvoer Premier Malan maakt tactische manoeuvre Verbinding met „Bakir" tot stand gebracht New York Times over Nederlandse defensie Ike naar Europa Het woord is aan Kenya blijft woelig Ook prominente Amerikanen geschokt Postambtenaar kwam in brandend rijtuig om Toenemende kans op neerslag Dr. Patijn: Wij kunnen Zuid-Afrika's rassenpolitiek steeds moeilijker begrijpen" Het wachten is nu nog op hoog water Lissabonse doelstellingen onbereikbaar Nationaal park voor noodlijdende dieren 67e JAARGANG No 110 a Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 15 NOVEMBER 19'52 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 270 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.tl Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP DE VIJFDE NOVEMBER heeft Enge land weer zijn jaarlijkse Guy Fawkes Day gehouden. Gevierd is misschien een iets te sterk woord. Maar het is toch een vrolijke dag, vooral voor de kinderen. Zij steken vuurwerk af en „bonfires" aan. Zij maken grote poppen die zij triomfantelijk mee voeren en die „guys" geheten worden. Dit alles ter herdenking van de man, die de leider was van een groep samenzweerders in het verre verleden. „Remember, remem ber the fifth of November" zegt een En gels rijmpje. Herinner u de vijfde Novem ber van het jaar 1605, bijna drieënhalve eeuw geleden dus, waarop volgens de zorg- vuldig-beraamde plannen van een dozijn mannen Koning James I van Groot-Brit- tannië en Ierland met zijn parlement had moeten omkomen door de ontploffing van zesendertig vaten buskruit. Zij lagen in een kelder vlak onder de zaal in het House of Lords, waar Zijne Majesteit met zijn par lement bijeen zou komen. Zij lagen onder kolen en afval en waren bovendien be zwaard met ijzeren staven, om de uitwer king van de explosie te verhogen. Er was een lont aangelegd, die een kwartier brand- tijd zou vergen en daarmee Guy Fawkes voldoende gelegenheid laten om uit de buurt te komen. Maar het ging niet door. Want de vorige dag ontving een der raads lieden des Konings, Lord Monteagle, die behoorde tot hen die opgeblazen zouden worden, een anonieme brief waarin een vriend hem waarschuwde. De meeste sa menzweerders merkten dat er onraad was en namen de benen. Toen werden zij er gens in de provincie gepakt. Sommigen werden dadelijk doodgeschoten, anderen stonden binnen een paar maanden terecht en werden prompt tot de strop veroordeeld. Guy Fawkes, die namen van medeplichti gen niet onthullen wilde, werd gefolterd tot hij het deed. En op het. schavot hield hij een korte toespraak, waarin hij zijn be rouw betuigde. Hij was een man van goede familie, uit de stad York. Hij was zesender tig jaar oud. Als men hem op dat schavot had kunnen vertellen dat hij zich met zijn mislukte buskruit-samenzwering, met het Gunpowder Plot zoals het in Engeland heet, onsterfelijk had gemaakt zou hij dat zeker niet geloofd hebben. Maar ge ziet het: na drieënhalve eeuw wordt hij nog jaarlijks in zijn land herdacht. Niet zijn medeplich tigen, die het plan allang gemaakt hadden voor zij hem uit Vlaanderen haalden om de leiding van de zaak op zich te nemen. Niet Robert Catesby, die er eigenlijk mee begonnen was, niet Keyes, niet Sir Everard Digby, niet Thomas Winter alleen Guy Fawkes. De Times heeft zich onlangs over zijn onsterfelijkheid verbaasd. Ik wou daarin, op mijn manier, het Engelse blad bijval len. De reden kan niet zijn dat Engeland zich immer is blijven verheugen over de gelukkige ontsnapping van zijn grote ko ning James I (ik noem hem maar bij zijn eigen naam om de gebruikelijke afschuwe lijke vertaling Jacobus te vermijden). Hij was namelijk volstrekt geen groot koning, zoals de historici aangetoond hebben. Hij was de enige zoon van een vermaarde en tragisch aan haar eind gekomen vorstin, Maria Stuart Mary Queen of Scots en van Henry Stewart Lord Darnley. Hij was er als koning van Schotland in ge slaagd, zekere orde in zijn land te schep pen. Maar hij faalde als koning van Groot- Brittannië, bleek behalve zwak van ge zondheid ook zwak van karakter en voerde een weifelend beleid, waarop gunstelingen een alarmerende invloed uitoefenden. Over zijn redding kon men zich op den duur niet zo verheugen. Over de redding van een parlement uit het verre verleden kon men zich evenmin warm blijven maken. En de enige man die verdienste in de zaak heeft gehad schijnt eigenlijk de schrijver van de anonieme brief aan Lord Monteagle ge weest te zijn. Men heeft weliswaar nooit kunnen vaststellen wie dat was, maar zag er Francis Tresham voor aan, Monteagle's zwager, die aanvankelijk tegen de koning had gecomplotteerd maar zich later aan zijn zijde geschaard had. Welnu, men sloot deze Tresham in de Tower op en hij kwam in die staatsgevangenis rampzalig om. Als hij de koning en diens raadgevers, met inbe grip van zijn eigen zwager, inderdaad had gered moest hij daar wel voor betalen. Maar Guy Fawkes' naam is blijven leven. Guy Fawkes wordt jaarlijks herdacht. Het geen mensen, die in hun dromen naar blij vende faam streven, op de gedachte zou kunnen brengen dat zij zich temidden der onsterfelijken niet in uitsluitend goed ge zelschap zouden bevinden. Er zijn nog heel wat meer vreemde figuren bij, waaronder persoonlijkheden die in hun tijd koning of keizer of dictator waren en zich voorname lijk onderscheiden hebben door het aantal slachtoffers, dat zij hebben gemaakt. Voor enkelen, zoals de Romeinse keizer Caligula en de Russische tsaar Paul I, geldt daarbij het excuus dat zij volslagen gek waren. Guy Fawkes daarentegen heeft niet eens slachtoffers gemaakt. Zijn boze plan is mislukt. Moet zijn blijvende faam gezocht worden in de oorspronkelijkheid van zijn gedachte, om een koning met zijn parlement en zijn naaste raadslieden, een volledig staatsbestuur dus, in zijn geheel op te bla zen? Misschien ligt daarin de verklaring. Zelfs in deze twintigste eeuw, die al wel het een en ander op haar rekening heeft, lijkt het inderdaad nog een krasse onder neming, die nimmer is herhaald. Maar helemaal afdoende vind ik deze uitlegging ook niet. Traditie, die in Engeland zo sterk is, zal ook wel meedoen. Volgende geslach ten zijn maar steeds weer bereid, zoiets voort te zetten. En over drie jaar, als het precies 350 jaar geleden zal zijn, komt er ongetwijfeld een grote herdenking, met boeken en artikelen en radio-redevoerin gen, een historische tentoonstelling en een optocht. Het leven der mensen is een won derlijke zaak. Hun keuze van onsterfelij ken is het ook. R. p. LONDEN (Reuter). De Engelse mi nister van handel heeft vandaag aange kondigd, dat Engeland in de eerste helft van 1953 zijn invoer van bloembollen en bloem knollen zal beperken tot een waarde van 275.000 pond sterling. De invoer uit Frankrijk en België zal een waarde van ten hoogste respectievelijk 5.000 en 10.000 pond sterling mogen hebben. JOHANNESBURG, 14 November (Reuter) Premier Daniel Malan van Zuid- Afrika heeft Vrijdagavond te Johannesburg verklaard, dat zijn regering de Donder dag door het Hof van Appèl gedane uitspraak, houdende de onwettigheid van het nieuwe „hoge parlementaire hof", zal aanvaarden. Dr. Malan deelde verder mede, dat bij de in April te houden algemene verkiezingen de Kaapse kleurlingen op de gemeenschappelijke kiezerslijst zouden voorkomen. Bij de algemene verkiezingen zal aan de kiezers worden gevraagd de regering volmacht te verlenen tot maat regelen om de souvereiniteit van het parlement boven elke twijfel te verheffen. Dé juiste aard van deze maatregelen zou later worden bekendgemaakt. kaanse resolutie, waarin wordt verklaard dat de UNO niet bevoegd is om de Zuid- Afrikaanse apartheidsbepalingen te be spreken, zal steunen. Ook de Belgische afgevaardigde ver klaarde, dat de UNO niet het recht heeft in Zuid-Afrikaanse aangelegenheden tussen beide te komen. Over de jongste relletjes zei Malan, dat het de eerste taak van de regering is orde en rust te handhaven en leven en goed te beschermen. De regering zal zulks blijven doen. Zij heeft middelen hiervoor tot haar beschikking en het publiek behoeft zich niet ongerust te maken, aldus dr. Malan. Discussie in de UNO In de speciale politieke commissie, die zich bezighoudt met de rassenpolitiek in Zuid-Afrika, heeft Noorwegen, gesteund door Denemarken, IJsland en Zweden, een amendement ingediend op de ontwerp resolutie van de 17 landen. De Noorse landen willen uit de resolutie verwijderd zien de verwijzing naar vorige resoluties, waarin stond dat rassenschei ding noodzakelijk rassendiscriminatie moet zijn. De Nederlandse afgevaardigde dr. C. L. Patijn zeide, dat er twee verschillende ge zichtspunten naar voren zijn gebracht. Het ene beschouwde de besproken kwestie als een politieke aangelegenheid van het groot ste belang. Aan de andere kant was aan gevoerd, dat het hier duidelijk om een kwestie gaat, die in essentie een binnen landse aangelegenheid van Zuid-Afrika is. „Het zou onjuist zijn zowel met betrek king tot het Handvest als de wereldopinie, als wij zouden weigeren een zaak te be spreken, die velen ver buiten de grenzen van Zuid-Afrika duidelijk verontrust en die haar schaduw werpt over andere plaat sen waar mensen van verschillend ras te zamen leven. Maar de critiek van de UNO over de rassentoestand in Zuid-Afrika zou meer gewicht in de schaal leggen als de sprekers in het debat enkele van hun eigen binnenlandse problemen niet over het hoofd wilden zien", aldus dr. Patijn, die vervolgens een uiteenzetting gaf van alles wat de Zuid-Afrikaanse regering gedaan heeft voor de kleurlingen. Dr. Patijn zeide evenwel, dat het Neder landse volk het steeds moeilijker vindt de rassenpolitiek van de Zuid-Afrikaanse re- De sleepboten „Holland" „Seefalke" en „Hamburg" hebben gisteren kunnen vast maken met het Turkse schip Bakir, dat reeds een week op het strand van Schier monnikoog zit. Behalve de „Holland" zijn ook de sleep boten „Stortemelk" en „Texel" van de rederij Doeksen bij de „Bakir". De „Sacbadalona", die gisteren werd vlot- getrokken, vaart nu op eigen kracht naar Antwerpen. Men heeft van de wal af al het nood zakelijke voor een eventuele voortzetting van de reis van de „Bakir" aan boord ge bracht. Het wachten is nu op de spring vloed, die volgende week het noodzake lijke hoge water zal brengen om «het schip vlot te trekken. Ketting in de schroef Bij Goeree is gisteravond het vissers vaartuig „Stellendam 25" aan de grond gelopen. De reddingboot „Koningin Wil- helmina" uit Stellendam voer ter assisten tie uit, maar kwam door de dikke mist in aanvaring met een scheepston. De ketting waarmede deze ton was verankerd kwam in de schroef van de reddingboot. Om halfelf gisteravond voer de „Pre sident Jan Leis" uit Hoek van Holland naar de „Stellendam 25" en de „Koningin Wil- helmina". gering te begrijpen. Het kan het denk beeld van een politieke, economische en juridische scheiding niet aanvaarden. De Nederlanders zijn in de laatste wereldoor log getuige geweest van een uiterste ras sendiscriminatie onder de Duitse bezetting en hebben zich tegen deze maatregelen verzet met algemene stakingen en ten koste van hun eigen bloed. „Natuurlijk ligt deze zaak anders", aldus de Nederlandse afgevaardigde, „en geen verstandig mens zou de Zuid-Afrikaanse regering durven vergelijken met de nazi's, noch haar rassenpolitiek met de uitroeiing der Joden. Maar sinds die tijd kunnen wij het kwaad van een weloverwogen politiek van rassenonderscheid niet meer weg redeneren". Dr. Patijn zeide er niet zeker van te zijn, of de Assemblée wel het recht heeft in deze aanbevelingen te doen. Daarom zou Nederland zich onthouden bij de stemming over de gezamenlijke ontwerpresolutie. De Australische afgevaardigde Shaw verklaarde, dat Australië de Zuid-Afri- NEW YORK (Reuter). De Neder landse regering ziet zich bij de uitvoering van haar defensieprogram voor moeilijk heden geplaatst, zo schrijft de militaire medewerker van de „New York Times", Hanson W. Baldwin, in een artikel uit Den Haag. Nederland, zo zegt hij, is nog ver ver wijderd van het gestelde doel van drie goed geoefende en goed uitgeruste divisies. „De Nederlanders beschikken thans over één tamelijk goed geoefende divisie, die tamelijk goed is uitgerust, hoewel niet met moderne wapens. Andere eenheden be vinden zich in verschillende stadia van geoefendheid en uitrusting". Vervolgens gaat de correspondent na, Koningin Juliana heeft Vrijdag in Den Haag gewinkeld. De vorstin in de Hoogstraat, alleen opgemerkt door de fotograaf. De meeste West-Europese landen hebben de N.A.V.O. verwittigd dat hun economie geen opvoering en in vele gevallen zelfs niet de handhaving van de defensie- lasten van 1952 kan dragen. Dollartekor ten, interne problemen en overzeese ver plichtingen zoals de Indochinese oorlog in het geval van Frankrijk behoren tot de voornaamste factoren die werden opge somd. Officieel is volgens United Press te Parijs bekend gemaakt dat nu van alle veertien leden hun defensie-schattingen voor het jaar 1953 ontvangen zijn. Het ziet er naar uit dat de voltooiing van de westelijke militaire opbouw tot 1955 zal moeten wachten. Als laatste kwamen de schattingen van Engeland, Turkije, Portugal en Luxem burg binnen. De N.A.V.O. had de 15de No vember genomen als een „absolute" tijds limiet voor de rapporten, nadat de tijds limiet al tweemaal verlengd was om deze vier regeringen gelegenheid te geven op tijd aan hun verplichtingen te voldoen in verband met de geprojecteerde bijeen komst van de ministerraad. De ministers wilden op 15 December samenkomen in Parijs. De gegevens zijn echter zo laat binnen gekomen dat men niet op tijd gereed kan zijn met het volledige N.A.V.O.-overzicht. Deze vertraging betekent dat na Parijs een tweede zitting van de NAVO-raad gehou den zal moeten worden. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de zit ting in Parijs niet door kan gaan. Men krijgt dan een situatie zoals de bijeenkomst in Rome in December 1951, welke vooraf ging aan de grote conferentie van Lissa bon welke in Februari van dit jaar werd gehouden. In Lissabon was 1954 als het „critieke" jaar beschouwd. Volgens de geallieerde opperbevelhebber Eisenhower kon het Westen aan het eind van dat jaar voldoen de krachten verzameld hebben om doel treffender met Rusland te kunnen onder handelen. In Lissabon hoopte men dat men legen het eind van 1954 100 divisies en ongeveer 10.000 vliegtuigen in West-Euro pa kon hebben. ggggijilg De volledige vragenlijsten die thans door deskundigen van de NAVO tot een alge- mee;'! rapport worden bewerkt tonen dit belangrijke feit: De doelstellingen van Lis sabon zijn onbereikbaar. Hoewel maar weinig bijzonderheden omtrent de ingevulde vragenlijsten bekend zijn, zeggen betrouwbare kringen dat Bel gië, Engeland en Nederland defensie-uit gaven hebben voorgesteld die het bereiken van hun Lissabonse doelstellingen met 1 tot 3 jaar zouden vertragen. Bovendien wordt door Engeland de ge hele, door de Amerikanen geleide strate gie aangevochten met nieuwe plannen van Churchill. De Engelsman wil dat men zich meer op kwaliteit dan op kwantiteit con centreert en meer op vuurkracht dan op aantallen. Frankrijk heeft de raad verwittigd dat het niet de drie divisies zal opstellen welke volgens het plan van Lissabon door dat land zou worden geleverd tenzij de Verenigde Staten en andere bondgenoten een groter deel van de Indochinese oorlogs last gaan dragen. Mevrouw E. von Ilsemanngravin Ben- tinck heeft aan de stichting „Amivedi" te 's-Gravenhage een gedeelte van haar be zitting op de Hazenberg te Amerongen af gestaan voor de stichting van een nationaal park voor noodlijdende huisdieren. Om dit plan te kunnen verwezenlijken heeft de stichting „Amivedi" een bouwfonds ge vormd. De stichting wil als voldoende middelen beschikbaar worden gesteld het geschonken terrein inrichten als park voor noodlijdende huisdieren. B. en W. van Amerongen hebben hun medewerking toe gezegd. WASHINGTON (AFP). Er gaan hardnekkige geruchten in Washington, dat generaal Eisenhower, de nieuw gekozen Amerikaanse president, na zijn voorgeno men bezoek aan Korea en nog vóór zijn ambtsaanvaarding op 20 Januari aanstaan de, een reis door Europa zal maken. Mocht de generaal een dergelijk plan koesteren, dan zou zich de grondwettelijke vraag voordoen, of Eisenhower, als gekozen pre sident, toestemming van het Congres moet hebben om Amerikaans gebied te verla ten. Voor Korea geldt deze vraag niet, omdat dit op het ogenblik een strijdtoneel van het Amerikaanse leger is. Halifax: Konden wij weten wat de mensen het meest geneigd zijn zich te herinneren, dan zouden wij kun nen weten wat zij het meest ge neigd zijn te doen. wat de moeilijkheden zijn, en merkt hier bij op: „Er is een groot gebrek aan erva ren officieren, in het bijzonder wat betreft de hogere rangen, en aan piloten. Er be staat verder nog een opvallend tekort aan uitrusting". Naar de mening van Baldwin heeft het leger het bijzonder moeilijk. „Het is een impopulaire dienst en het is, in tegenstel ling tot de marine met al haar traditie en hoger soldij, moeilijk om er beroepsperso- neel voor lang dienstverband voor te krij gen". „Er zijn ook psychologische conflicten, die gedeeltelijk uit de geografische lig ging van Nederland en uit de historie voortvloeiend het defensieprogram be ïnvloeden. Het neutralisme verdwijnt slechts langzaam en hoewel de regering en het volk het Atlantische bondgenootschap steunen, houden zij niet van het denkbeeld van grote bewapening". „Tevens bestaat het probleem van de financiering van het bewapeningsprogram met handhaving van hetgeen op sociaal gebied bereikt is". NAIROBI (Reuter). De Britse autori teiten hebben dorpelingen van het district Njeri, ten Noorden van de hoofdstad van Kenya, Nairobi, medegedeeld, dat zij hun in beslag genomen vee terug kunnen ont vangen, als zij de moordenaars aanwijzen van het opperhoofd Nderi, die de vorige maand gedood werd door de Mau Mau. De gouverneur heeft de sluiting gelast van 34 Afrikaanse scholen, „omdat deze in verbinding stonden met de Mau Mau". Nog blijven 150 „onafhankelijke scholen" ge opend. Aan het einde van het kwartaal zullen zij echter gesloten worden, tenzij er in toegestemd wordt, dat de onderwijzers „gezuiverd" worden. Een organisatie van blanke koffieplanters in Tanganjika heeft een in het Noorden van het land geposte brief ontvangen, waarin de planters met de dood worden bedreigd. De brief is onder tekend: „Kikoejoe-jongens". Er zijn soort gelijke brieven ontvangen door andere or ganisaties. De politie stelt een onderzoek in. De algemene toestand in Noord-Tan- ganjika is normaal. Het Labourlid van het Britse Lagerhuis Leslie Hale heeft Vrijdag verklaard, dat de Afrikanen slecht worden betaald en behan deld. Hale is pas teruggekeerd van een tocht naar Afrika met het socialistische parlementslid Fenner Brockway. PHILADELPHIA (A.F.P. en Reuter) Ralph Bunche, hoofd van de afdeling van de UNO voor mandaatgebieden, heeft ver klaard, dat „de druk op het Amerikaanse UNO-personeel de oorzaak is van Abraham Fellers zelfmoord." Bunche zeide het er mede eens te zijn, dat de UNO met het land dat gastvrijheid ver leent, dient samen te werken als dit zijn veiligheid wenst te verzekeren, doch van Amerikaanse zijde dient men er op toe te zien, dat de internationale status van de UNO geëerbiedigd wordt. „Als Amerikaan" wenste hij te verklaren er van overtuigd te zijn, dat „op een heel enkele uitzondering na" de 2000 Amerikaanse employés van de UNO loyaal tegenover hun land staan. De Moskouse bladen verklaren in be richten uit New York, dat leden van de Amerikaanse commissie-McCarran (die een De onlusten in Zuid-Afrika Na de gevechten tussen politie en kleurlingen in East-London wordt een arrestant, zwaar bewaakt weggevoerd. Gisteravond zijn op de Beyerland- selaan te Rotterdam twee stoomtrams van de Rotterdamse Tramwegmaat schappij met elkaar in botsing geko men. Een postambtenaar die zich in de postwagen van een der stoomtrams bevond, de 48-jarige J. G. van der Vaate te Rotterdam, kwam bij dit on geval om het leven. De botsing geschiedde omstreeks vijf minuten voor half elf. Een tramstel kwam van Oud-Beyerland en vervoerde onge veer twintig passagiers. De andere stoom tram bestond uit een aantal wagons be laden met suikerbieten en kwam uit Rot terdam. De locomotief daarvan reed op het kruispunt tegen de achterste wagon, het postrijtuig, van de passagiersstoom tram. Het postrijtuig vloog onmiddellijk daarop in brand. In deze wagon bevond zich kort voor het ongeval nog een tweede persoon, maar deze was tevoren in de buurt van zijn wo ning uitgestapt. De postwagen brandde bijna geheel uit en de locomotief van de passagierstram stond na de botsing dwars over de rails. Brandweer en politie waren spoedig ter plaatse en na ongeveer een half uur was het vuur geblust. De brand in de post- wagon ontstond doordat door de botsing een butagascylinder, die voor de verlich ting van de wagon aanwezig was, kantel de, leegliep en vlam vatte. De zich in de wagon bevindende postambtenaar raakte bewusteloos en werd een slachtoffer van het vuur. Bij de brand gingen tientallen postzakken met inhoud verloren. Het K.N.M.I. deelt mede, dat de laatste dagen het weer in ons land onder invloed stond van een rug van hoge luchtdruk, die boven de Noordzee lag en een ver binding vormde tussen een hogedrukge- bied bij Ierland en een krachtig maximum boven Rusland. Er was hierdoor weinig wind, zodat de temperatuur 's nachts tot beneden het vriespunt kon dalen. Plaatse lijk kwam 2 tot 3 graden vorst voor. Aan de flank van het Russische hogedrukge- bied ontwikkelde zich gisteren boven Po len een storing, die, vergezeld van een uit gebreid neerslaggebied, naar Denemarken trok. In Duitsland bracht de storing op vele plaatsen sneeuw, in Denemarken regen. De storing deed vanmorgen die wind iets toe nemen uit Westelijke richting. Het neer slaggebied was toen tot dicht bij het Noord-Oosten van het land genaderd. De kans op enige regen nam hierdoor toe. Het behoeft hierbij nauwelijks te worden op gemerkt, dat geen vorst van enige beteke nis te verwachten is. onderzoek instelt naar subversieve activiteit onder het Amerikaanse UNO-personeel) geëist hebben, dat de UNO haar hoofd kwartier naar een ander 'land verplaatst, als zij er niet in toestemt, dat personeels leden „die de commissie niet aanstaan", ontslagen worden. Minister Acheson en zijn echtgenote hebben telegrafisch mevrouw Feller hun deelneming betuigd. Zij verklaarden „on uitsprekelijk geschokt te zijn." Dr. Frank G*fi.ham, de UNO-vertegen- woordiger voor Kashmir, zond eveneens een telegram. Vele diplomaten in New York verklaar den verontwaardigd te zijn over de methode van onderzoek, die naar zij zeiden, het moreel op het secretariaat van de UNO had vernietigd en een van de hoge functiona rissen in de dood had gedreven. Een hooggeplaatst Amerikaans lid van het secretariaat verklaarde, dat geen Ame rikaan „die bij zijn verstand is, zich in de toekomst voor een verantwoordelijke be trekking bij de UNO zou melden." Volgens waarnemers kon het moreel op het secretariaat niet lager zijn dan het op dit ogenblik is. Het is bekend, dat vele func tionarissen van plan zijn ontslag te vragen na de huidige zitting van de Algemene Ver gadering. Ook daar John Davies, een hoge functionaris bij de Amerikaanse hoge commissie in Duitsland, die zich volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken „voor overleg" te Washington bevindt, zou teruggeroepen zijn om voor een commissie van onderzoek getuigenis af te leggen over drie personen, die hij had aanbevolen voor overheids dienst en die later van communisme wer den verdacht. NEVELIG EN KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veel bewolking met hier en daar mist en plaatselijk enige neerslag. Weinig wind. Koud weer. 1G November Zon op 8.02 uur, onder 16.48 uur. Maan op 7.00 uur, onder 15.38 uur. 17 November Zon op 8.04 uur, onder 16.46 uur. Maan op 8.22 uur. onder 16.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 16 November Hoog water: 2.40 en 14.54 uur. Laag water: 10.3S en 22.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 November Hoog water: 3.15 en 15.29 uur. Laag water: 11.15 en 23.31 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1