P'$h de Énd sSplecfel Sporten Dagenais won in Winschoten extra-prijs van burgemeester Slechts enkele voetbalwedstrijden; normaal hockey- en korfbalprogramma „RITSA"De speciaalzaak I der J -Clowntje Riek Sport op Zondag Om de wereldtitel dammen KORFBAL HOCKEY ZAALHANDBAL VELDHANDBAL Heringa Wuthrich Nederlands elftal te Huil aangekomen Biljarten Hof van Holland ontmoette Groenendaal Haarlemmers verloren in een estafettewedstrijd STOFZUIGERHUIS u STOFZUIGERS?3-/,. Gr. Houtstraat 132 Tel. 16693 Verzending van zeepost Basketball Basketballcompetitie maar. hondenweer... Nieuw gevaar Biljart-stadion Ontevreden profs Hoofd kwijt Voor de kinderen Arbeiders ontslagen na langzaam-aan-actie ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 Omdat het Nederlands voetbalelftal vandaag tegen het Engels Amateurteam uit komt in Huil en het Rotterdams elftal Zondag om de Gouden Onafhankelijkheids beker het Bondselftal ontmoet, heeft de competitieleider van de KNVB voor Zondag slechts enkele voetbalwedstrijden vastgesteld. Van de Haarlemse verenigingen spelen alleen Schoten en HFC. En wel tegen elkaar op het terrein van eerstgenoemde in. Haai'lem-Noord. Bij vorige gelegenheiden reeds hebben wij geschreven dat Schoten op geen enkel tijd stip of onder geen enkele omstandigheid een vereniging is die zo zonder meer onder de voet kan worden gelopen. Dat hebben reeds enkele clubs uit de tweede klasse B van West I ondervonden. De geel-zwarten komen meer dan eens gedurende slechts enkele pe rioden in een wedstrijd vervaarlijk uit de hoek. En weten zij die ogenblikken ook nog productief te maken dan halen zij altijd winst uit die wedstrijden. Hoevele inzinkingen de ploeg verder ook moge hebben. En met HFC is het eigenlijk van hetzelfde laken een pak. Ook de HFC'ers zijn tegen standers die men nooit mag onderschatten omdat zij daar dikwijls genoeg een nuttig gebruik van weten te maken. Aangezien ech ter Schoten HFC zeker niet zal onderschat ten en omgekeerd ook niet, achten wij gezien ook de prestaties van dit seizoen een gelijk spel het meest waarschijnlijk. Na de nederlaag van Zondag jongstleden tegen Archipel, krijgt Oosterkwartier mor gen gelegenheid om tegen Excelsior uit Hil versum twee winstpunten rijker te worden. In de andere tweede klasse is Watervliet 1 vrij. In de derde klasse gaat Animo Ready een tegenbezoek aan Zaandam-Zuid brengen, waarvan in Haarlem met vijfdrie werd gewonnen. Ook nu ligt een Haarlemse zege in de lijn der verwachtingen. Sport Vereent komt te gast bij Indo in Amsterdam dat nog kampioensaspiraties bezit zodat de gasten op een warme ontvangst kunnen rekenen. Haar lem krijgt bezoek van Aurora. Een geheel open strijd is hier te verwachten met de meeste kans op een gelijk spel. Aurora 2 en Watervliet 2 krijgen bezoek respectievelijk van DTV 3 en Koog Zaandijk 3. De gasten hebben de beste kansen op succes. Na de onderbreking voor de hockeydag en bekerwedstrijden kan de komende Zondag als het weer tenminste meewerkt een volledig competitieprogramma worden af gewerkt. In de Westelijke eerste klasse A (heren) is vooral de ontmoeting tussen HHIJC en Togo voor de bovenste plaats van belang. De ontmoeting tussen BMHC en Hil versum op de velden achter Zomerzorg be gint om drie uur. In de opstelling is een verandering gekomen. P. Zeven en G. J. Koningsveld komen niet uit; hun plaatsen worden ingenomn door G. Rahusen die door een voetblessure, aan het begin van de competitie opgelopen, voorlopig was uitge schakeld en J. Boom. De opstelling is nu: N. Dalmeyer (doel); H. Reus en G. Rahusen (achter); Fr. van Olphen, aanvoerder, J. K. Hage en J. Boom (midden); H. Markus, R. Bunge, H. Bouwman, J. Minnema en J. Berkman (voor)Over de vooruitzichten valt weinig te vermelden. Hilversum zal zich zeker volledig inzetten, maar bij BMHC ligt de kracht eveneens in het voordeel van eigen terrein. In de promotieklasse zal BMHC III om kwart over een in Bloemendaal niet veel moeite hebben een zege op Togo II te beha len. Strawberries moet in Den Haag kunnen winnen van HGC III. Pn de wedstrijden HHIJC II—Alliance en nba-HDM II zullen de elftallen uit deze omgeving de punten wel aan de tegenpartij laten. BMHC II en Zand- voort zullen in de uitwedstrijden tegen Alk maar en Voordaan moeten zegevieren. Dameswedstrljden Ook bij de dames in de eerste klasse gaat de wedstrijd tussen Bloemendaal en Hilver sum, om half twaalf op het veld achter Zo merzorg. Met wat meer enthousiasme en goede wil is een Bloemendaalse overwinning zonder al te veel moeilijkheden te berei ken. Rood en Wit dat in Den Haag tegen HHIJC speelt, geven wij niet veel kans. Voor Alliance voorspellen we in het Heem- steedse Sportpark een overwinning op Togo II. De thuisclubs in de in Bloemendaal te spelen wedstrijden BDHC IIIPinoké (elf uur) en HBS—Laren, zullen het niet gemak kelijk hebben. In de afdeling B is de striid tussen de tweede elftallen van Rood en Wit en BDHC er een van de onderste tegen de bovenste van de rangslijst. De ontmoeting tussen Aeolus en Strawberries zal een of twee punten voor de dames uit Velsen moe ten brengen. „Het startschot", waarmede de voorzitter van de organisatiecommissie, de heer Bosje Zaterdagavond de tweede zaalhandbalcom petitie in West A opent, houdt de belofte van een nog groter succes in dan vorig jaar. In de eerste plaats is het aantal deelnemende ploegen gestegen van 90 tot 159 en in de tweede plaats zal men over het algemeen van beter spel kunnen genieten, gezien de erva ringen, die spelers en speelsters vorig jaar hebben opgedaan. Dit laatste heeft ook met zich meegebracht, dat men zich intensiever op de zaalhandbaltraining heeft geworpen. Een gunstig feit is ook, dat het publiek thans weet, hoe aantrekkelijk dit spel is, waardoor het ongetwijfeld in nog groter ge tale naar het RAI-gebouw te Amsterdam zal trekken. Haarlem is in sterkere mate vertegen woordigd dan vorig seizoen. Toen namen alleen de ploegen van Concordia deel. Debu tanten zijn de teams van Rapiditas, IJmond en Adelborsten (heren) en IJmond en AVA (dames). Intussen is uit de indeling dezer ploegen wel gèbleken, dat ze het over het algemeen behoorlijk zwaar zullen hebben, om tot resultaten te komen. Intussen draait de competitie in de afde ling Haarlem normaal. Voor morgen geeft het programma vooral bij de heren le klas, waar in de hoogste regionen een uiterst felle strijd wordt geleverd, enkele interes sante ontmoetingen. Bij BGV—Beverwijk geven wij BGV de beste papieren al is het Beverwijk wel toevertrouwd het de gasthe ren danig lastig te maken. Bij OSSRapidi tas 2 ligt de situatie in feite net zo: een OSS, dat op papier sterker is, doch dat van Rapi ditas 2 danig veel last kan ondervinden. Concordia 2 staat voor de zware opgave Tonegido in eigen huis te bekampen. Voor de Haarlemmers een niet te onderschatten waarschuwing op hun hoede te zijn. In de le klas dames zal BGV er eveneens goed aan doen op zijn tellen te passen. De CSV-voor hoede is meestal wel goed voor een paar doelpuntjes. HOC heeft de zege op IJmond 2 voor het grijpen. Concordia 2 geven we geen schijn van kans tegen het sterke Rapiditas, dat doelvrouwe Ank Stienstra wel geducht aan de tand zal voelen. ADVERTENTIE HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS OPSTELLINGEN VAN SCHOTEN EN HFC HFC komt morgen tegen Schoten als volgt uit: Doel: H. Heyting; achter: W. Dekker en R. Kammeijer; midden: J. van de Maesen, L. Molijn en W. Groot; voor: H. W. Winter, C. de Nijs, J. Moolenaar, T. Corbeth, en C. W. Winter. SCHOTEN heeft de volgende opstelling: doel: Kessens; achter: Joppe en Meijer; midden: Geurts, Van Veen en Hoogen- dijk; voor: Nenne, Tjeertes. Van Oos ten, Meenhorst en Keulemans. Scheidsrechter is G. G. Florin uit Am sterdam. Het Nederlands elftal met de begeleiders is Vrijdagmiddag te Huil aangekomen. Men heeft zijn intrek genomen in het Royal Station-hotel. In de avonduren hebben de spelers een bezoek aan een bioscoop ge bracht. Louer speelt linksbuiten De keuze-commissie van de K.N.V.B. heeft besloten om in plaats van Abe Len stra Louer van Noad als linksbuitenspeler op te stellen. Vrijdgavond is de eerste partij gespeeld om de zilveren bal tussen Hof van Holland te Haarlem en Groenendaal te Heemstede. De stand was 66. De uitslagen waren: De Groot (55) 55 27 7 2.03 Toepoel (40) 34 27 5 1.25 Kooijman (170) 128 41 16 3.20 Scholten (180) 180 40 21 4.50 De Bruyn (120) 120, 18 23 6.66 Van Koersel (120) 83 18 18 9.61 Spierenburg (40) 17 27 7 0.62 Van Dam (40) 40 28 7 1.42 Ketel (250) 239 24 37 9.95 Dijkstra (250) 250 24 58 10.41 Onvlee (40) 40 38 9 1.05 Petersen (40) 34 38 4 0.89 Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van „HETEY" te Amsterdam wordt een estafettewedstrijd gehouden, waaraan ook vier leden van „Hof van Holland" heb ben deelgenomen. Zij verloren hun partijen, doch behaalden het behoorlijke gemiddelde van 93 De uitslagen waren: Nieuwenhuis (70) 70 21 14 2.69 Loerakker (74) 60 26 11 2.30 Van Schaik (90) 90 21 28 4.28 Van der Veldt (134) 28 21 11 1.33 Boot (180) 180 23 30 7.82 Luyten (289) 120 23 28 5.21 Schiltus (147) 147 23 39 6.39 Dijkstra (305) 269 23 40 11.69 ADVERTENTIE Levert HAARLEM Ook voor reparatie en onderdelen voor alle morken Vóór hxtn vertrek naar Huil bekijken de Nederlandse voetballers een mascotte, voor stellende de Nederlandse leeuw, welke zij namens de directie van de K.L.M. kregen aangeboden. Aanvoerder Biesbrouck houdt het geschenk in de hand. Geheel rechts uoelman Landman. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: m.s. „Willem Ruys" (26 Nov.); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Oranje stad" (25 Nov.); naar Suriname: m.s. „Botne" (26 Nov.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.-W.-Afrika, m.s. „Oran jefontein" (18 Nov.); naar Canada: s.s. „American Defender" (20 Nov.); naar Ar gentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië, Chili en Paraguay: s.s. „17 de Dctubre" (19 November). De resultaten van de gisteravond in het Krelagehuis gespeelde basketbalwedstrijden zijn: Dames: HGA I—HOC I 10—14; HOC IV— Antilopen III 16—7; Antilopen II—HHC II 10—22. Heren: Schoten IIIAntilopen III 1730; Schoten I—Antilopen II 24—33; HHC II— Oosterkwartier II 1327; Harlem Tigers HGA II 29—12; IHJ III—SC Haarlem III 13—14; HGA III—HOC II 10—19; IHJ I— Oosterkwartier I 2748. ADVERTENTIE T\e beugelsport is een oude volkssport die vroeger in een groot gedeelte van België, Zuid-Nederland en het aan grenzende West-D uitsla nd werd be oefend. Bijna ieder café in die streken beschikte over een beugelbaan van aan gestampte leem waarop de beugelaars met slaghouten de zware beugelballen door een in de grond geplaatste ring of tegen de bal van een tegenstander moesten slaan. De opkomst van andere sporten speciaal het voetballen heeft echter in de laatste dertig jaren het beu gelen een gevoelige slag toegebracht, bi Venlo, waar vroeger tientallen beugel banen waren, is vorig jaar de laatste verdwenen. De beugelsport werd op het platteland van Noord- en Midden-Limburg zeer veel beoefend. Door moderne wedstrijdvormen in te voeren heeft de thans achttien jaar bestaande Noordlimburgse Beugelbond zelfs kans gezien de belangstelling weer enigszins te doen toenemen zodat er vorig jaar een veertiental verenigingen ver deeld over twee afdelingen een compe titie konden spelen en er eveneens ver schillende geslaagde tournooien konden worden gehouden. THANS bedreigt de beugelsport echter een nieuw gevaar. Er is een nijpend gebrek aan de geëigende ballen, die spe ciaal uit teakhout vervaardigd moeten worden. Ondanks daartoe gedane pogingen is men er niet in kunnen slagen om de be nodigde ballen te bemachtigen. Ook in Duitsland en in België heeft men tot nu toe vergeefs gezocht. Daar de meeste vereni gingen slechts over versleten materiaal of helemaal geen ballen beschikken is men genoodzaakt geworden van het spelen van een competitie af te zien. Met de weinig goede ballen waarover men beschikt zullen enige tournooien worden gespeeld. Mocht er in de naaste toekomst geen verbetering in de materiaalpositie optreden, dan vreest men dat de beugelsport zeer binnenkort zal moeten verdwijnen. DEZER dagen is de Nederlandse biljar ter Broekhuizen, die in Buenos Aires heeft meegedaan in het tournooi om het wereldkampioenschap driebanden, in Ne derland teruggekeerd. Dat de biljartwed strijden daar in Zuid-Amerika onder ge heel andere omstandigheden worden ge speeld dan in het rustige Nederland, dat heeft de driebandenspeler na zijn aan komst verteld. De organisatie van het tournooi, zo zei Broekhuizen, was typisch Zuid-Ameri kaans: veel ontvangsten met allerlei lieden die van zeer goede wil waren. De wedstrij den waren uitstekend georganiseerd, maar voor de Europeanen was het moeilijk aan het luidruchtige publiek te wennen. Soms was het lawaai zo erg dat de arbiters het aantal gemaakte caramboles door middel van het opsteken van vingers bekend moes ten maken. De eerste dagen werd in een prachtige schouwburg gespeeld, maar toen de in komsten te laag bleven werd het wedstrijd terrein verplaatst naar het Lunapark, waar zeventienduizend toeschouwers de partijen konden volgen. Op de laatste avond zaten er v eertienduizend liefhebbers van biljar ten op de tribunes Volgens Broekhuizen was het biljarten in Argentinië veel meer populair dan in Nederland, het geval was. Hij bezocht in Buenos Aires een zaal, waar zeker vijftig, grote biljarts stonden, benevens enkele „kleinere" zalen waar „maar" dertig of veertig biljarts stonden. Opvallend had de Nederlandse driebandenspeler gevonden dat het driebandenspel ginds door vrijwel iedere biljarter werd beoefend. REEDS enige tijd geleden is er in Enge land tussen de Players Union het lichaam dat alle Engelse beroepsvoetbal lers in zich verenigt en de Football League een verschil van mening ontstaan over de speelcondities. De minister van Ar beid heeft toen een commissie ingesteld die tot taak kreeg een onderzoek naar de moeilijkheden en de wensen van beide partijen in te stellen. In een schrijven ge richt aan de minister beklaagt de Spelers- Unie zich thans over het uitblijven van enig resultaat van dit onderzoek en vraagt enige spoed te betrachten. Tot de eisen die door de spelers worden gesteld en die nog steeds niet zijn inge willigd behoort het verhogen van de maxi mum bezoldiging tot twintig pond sterling. Ook wil de Players Union een wijziging zien aangebracht in het reglementsartikel dat de club de vx-ijheid geeft het overgaan van een speler naar een andere club te ver bieden. De secretaris van de Spelers-unie heeft nu verklaard dat hoewel het honox-arium bij internationale wedstrijden van twintig tot dertig pond sterling is vei-hoogd de Unie zal blijven aandringen op een bedrag van honderd pond per speler voor interna tionale wedstrijden en cupfinales. FOTOGRAFEN, die foto's moeten maken van sportwedstrijden hebben het dik wijls niet gemakkelijk. Het komt dikwijls op zeer kleine onderdelen van seconden aan om het juiste moment te nemen voor het maken van een goed plaatje. Zo'n mo ment heeft de fotograaf, die bovenstaande foto maakte tijdens de wedstrijd van Ar senal tegen het Engelse Amateursteam, ge kozen. Een van de voorhoedspelei-s van de tegenpartij heeft waarschijnlijk een bal op het doel van Ax-senal willen schieten, doch richtte daarbij niet goed zodat de bal naast ging. Daar wilde de keeper van Arsenal de bal opvangen maar vergiste zich waar schijnlijk in de snelheid waardoor hij schrok. Juist op het moment dat de bal de keeper passeerde knipte de fotograaf naast het doel dit plaatje. Een mei-kwaardige foto van een keeper die zijn hoofd kwijt is, was het resultaat. E. K. Alle kinderen waren weg. De bovenmeester ging het laatst; hij sloot de schooldeur en draaide die op slot. En toen was het heel stil en rustig in het gebouw, nu er geen kinderstemmen meer klonken.... Niemand had er meer aan gedacht, dat daar boven, op net rommeiKamertje, Bunkie nog zat. Dat was meester helemaal door het hoofd gegaan. En Bunkie? Nou, die zat nog rustig in zijn hoekje en sliep. Totdat hij op een ogenblik opeens wakker werd. Ilij geeuwde en het platenboek viel op de grond. Toen gingen Bunkie's ogen open. „Wat is dat? Waar ben ik?", dacht hij. Hij keek slaperig rond in het kamertje; toen wist hij opeens weer, waar hij was. „Tjeeik ben in slaap gevallen!", dacht hij verschrikt. „Ik moet gauw terug, anders vraagt meester, waarom ik zo lang ben weggebleven!" Vlug legde hij het boek op zijn plaats terug en toen wilde hij de kamer uitgaan. Hij draaide aan de deurknopmaar toen keek hij lelijk op zijn neus. De deur was gesloten! Wat was dat nou? Iemand moest, terwijl Bunkie sliep, de deur op slot gedraaid hebben. Ze hadden er natuurlijk geen erg in gehad, dat er nog iemand binnen was. Hoe hij ook probeerde, de deur bleef stevig dicht. Dat was ook wat moois! Na een rustdag is Vrijdagavond in Winschoten het tournooi om het wereldkampioen schap dammen voortgezet. De leider Dagenais versloeg W. Roozenburg en behield daardoor de voorsprong. Hij heeft vier punten meer dan Bonnard die remise speelde en Keiler. De uitslagen waren: BonnardGedance 1-1; PostFanelli 2-0; De Des- CailarFankhauser 2-0; DagenaisW. Roozenburg 2-0; BizotHuisman 1-1; ForclazKeiler 0-2; SaletnikDeslauriers 1-1; VerleeneP. Roozenburg 0-2; Ver- poestKing 1-1. De stand luidt: 1. Dagenais 16 p.; 2. en 3. Bonnard en Keiler 12 p. uit 8 partijen; 4. Huisman 12 p.; 5. en6. P. Roozenburg en Verpoest 11 p. uit 8 par tijen; 7. en 8. King en Bizot 11 p.; 9. Van Dijk 10 p. uit 8 partyen; 10. Saletnik 8 p.; 11, 12 en 13. Wim Roozenburg, Fankhauser en Gedance 7 p.; 14, 15 en 16. Deslauriers, De Descallar en Post 6 p. uit 8 partyen; 17. Verleene 6 p.; 18. Fanelli 2 p.; 19. 'Forclaz 1 p. Toen in 1945 de Canadese legers Win schoten bevrijdden stond in hun vaandels geschreven, „waar dit leger komt brengt zij vx-ijheid", aldus de woox-den van de burgemeester mr. dr. A. J. Romijn die de negende ronde van het tournooi had ge opend en als een bijzondere attractie een médaille uitloofde voor de winnaar van de partij Dagenais (Canada)—W. Roozen burg (Nederland). Deze médaille was voorzien van genoemde wapenspreuk, alsmede van het Canadese legerwapen. Direct na de opening viel Dagenais scherp de korte vleugel aan van zwart. Wim Roozenburg sloeg deze aanval af en bouwde een solide centrumstelling. Ten koste van een schijf drong wit door tot op rij 12 en belette zwart zijn ontwikke ling. Wim Roozenburg offerde daax-na een stuk, maar Dagenais had de betere stand en met grote zorg en bekwaamheid voerde hij deze partij tot winst. In een onregelmatige partij werd de Belg Vex-leenë door onze landgenoot P, Roozen burg weggevaagd. Na 23 zetten bleef de Belg niets anders over dan te capitulex-en. De partij SaletnikDeslauriers was zeer onregelmatig, maar ook nu volgde weer niet dat wilde spel van de Canadees. Sa letnik wist de stellnig goed te beheersen en had het beste deel van het spel. Des- lauriex-s viel toen de lange vleugel aan van Saletnik en verzekex-de zich van re mise. Tei-stond werd Forclaz van het mid denbord weggedrongen en Keller had het beste deel. Reeds bij de aanvang van het middenspel was er weinig hoop voor de Zwitser. In een stelling van 15 om 15 won Forclaz in een ljstig opgestelde combinatie, die Keller ten koste van een schijf een dam bezorgde. Forclaz trachtte nog wel enige kansen te scheppen, maar tever geefs. Hij moest de punten aan Keiler af staan. De partij De Descallar—Fankhauser begon met een theoretische 32-28 opening. Bij de aanvang van het middenspel liet de ontwikkeling van Fankhauser's lange vleugel te wensen over. Dit nadeel be heerste de partij, daar wit zeer tactisch de ontwikkeling op deze vleugel wist te verhinderen. In het middenspel moest Fankhauser twee stukken verliezen, waar na natuurlijk de partij volgde. Post die nog steeds zijn oude vorm niet gevonden had, kwam in de partij tegen Fanelli belangrijk beter te staan. De Ita liaan had zijn lange vleugel laten opslui ten en Post de korte vleugel. De stelling was dus ^eer moeilijk. Wanneer de stelling los komt kan Fanelli een stuk winnen. In tijdnood ontging hem dit. De grootste tegenslag was voor Fanelli echter dat zijn vlag viel, toen hij nog een zet moest doen. Hij vei-loor dus door tijdsoverschrijding. De twee Nederlandse invallers Bizot en Huisman moesten elkaar bestrijden. Zij deden dit in een klassieke partij. Na de opening was de stelling gelijkwaardig. Door handig manoeuvreren wist Huisman echter tempo-voox-deel te krijgen. Om dit tempo-verschil weer op te heffen stootte Bizot door met 28-22. Huisman ruilde een stuk. Weer ging Bizot naar het zelfde ruit en toen probeerde Huisman hem te om singelen. In het eindspel offerde Bizot twee stukken voor een doortocht. Winst bracht dit evenwel niet en de punten wer den gedeeld. Na een onregelmatige opening kreeg Verpoest het met zijn lange vleugel te kwaad, maar wist nadeel te voorkomen. Nu volgde een zeer interessant midden spel, waarin vele listen en lagen werden geprobeerd, evenwel tevergeefs. Door prima spel verkreeg King winnend voor deel, maar miste de juiste weg en na een tweede fout eindigde de partij in remise. Remise van Bonnard De partij tussen de 66-jarige Franse grootmeester Bonnard en de Zwitser Gedance was het belangrijkste tx-effen. Het was Bonnard nog nimmer gelukt om Gedance te verslaan. Thans eindigde de partij in remise. Het verloop van de partij was: Wit: Bonnard; zwart: Gedance. 1. 31—26 17—21; 2. 26x17 12x21; 3. 33—28 21—26; 4. 39—33. Deze soort van openingen vindt men niet in de boeken. De speler moet dus van meet af zelf spelen. 4.19—23; 5. 28x19 14x23; 6. 44—39 10—14; 7. 34—30 14—19; 8. 50—44 7—12. 9. 40—34. Zwart krijgt de gelegenheid de korte vleu gel op te sluiten. 9.11—17; 10. 44—40 1—7; 11. 32—28 23x32; 12. 37x28 9—14. Zwart 15 is dam door 30—24. Op 2520 volgt zeer sterk 3024. 13. 41—37 7—11; 14. 37—32 17—22; 15. 28x17 11x22; 16. 32—28 4—9; 17. 28x17 12x21. Wit wacht nog steeds of zwart 2025 wil spelen; ons inziens te vergeefs. 18. 46-41 19—23; 19. 41—37 14—19; 20. 49—44. Verhindert 15 door 3328, 3024 en 34x5. 20. - - - 6—11; 21. 33—29. Bonnard zoekt vex-wikkelingen. 21 .11—17; 22. 38—33 17—22; 23. 30—24 19x30; 24. 34x14 9x20; 25. 42—38 23x34; 26. 40x29 13—19. Zwax-t heeft de verwikkelingen vermeden en dreigt met 18—23. 27. 38—32 21—27; 28. 32x21 16x27; 29. 39—34 8x13. Ons inziens heeft zwart nu een betere stand. 30. 34—30 2—8; 31. 47—42. 3024 was verhinderd door 2228. Zou wit 4439 hebben gespeeld dan was 2228, 1924 en 13x44 gevolgd. 31 .27—31. Zwax-t verliest hierdoor zijn voordeel. 32. 36x27 22x31; 33. 42—38. Zeer juist, hei-stelt zyn lange vleugel. 33 .31x42; 34. 48x37 20—24; 35. 29x20 15x24; 36. 38—32 18—22; 37. 32—28? 24—29; 38. 33x24 22x33; 39. 45—40 19—23. Zwart tracht zich kansen te scheppen. 20. 44—39 33x44; 41. 40x49 13—18; 42. 43—38 23—28. Zwart heeft de betere stand. 43. 24—20 28—33; 44. 38x29 18—23; 45. 29x18 8—13; 46. 18x9 3x14; 47. 37—32 26—31. Hiermede werd de party remise gegeven. Geschil bij wegenaanleg in Friesland Voor het kantongerecht te Heerenveen is een zaak behandeld, die 21 georganiseer de arbeiders aaxxhangig hadden gemaakt tegen hun werkgever, de aannemersfirma N.V. Bolsenbroek, uit Bloemendaal. Bij werkzaamheden aan een gedeelte van de rijksweg GroningenHeerenveen zou den deze arbeiders volgens de aannemer aan een langzaam-aan-actie hebben deel genomen, tengevolge waarvan de aannemer niet aan zijn verplichtingen zou hebben kunnen voldoen. Hij had de arbeiders daar op ontslagen. De arbeiders hadden daarop bij het Heerenveense kantongei'echt een eis tot vernietiging van dit ontslag ingediend. Mr. H. Versloot uit Groningen, adviseur bij het Bureau voor Arbeidsrecht van het N.V.V., pleitte voor de arbeiders en mr. J. van Vliet uit Amsterdam voor de N.V. Mr. Van Vliet betoogde, dat de werk zaamheden aan de rijksweg waren uitge voerd volgens een wex-kverruimingsbestek. Bij uitvoering van een dergelijk bestek rust op de aannemer de verplichting het werk te doen uitvoex'en door handenarbeid. Een en ander bi-engt grote kosten met zich. Mr. Van Vliet hex-innerde er voorts aan, dat de lonen voor de arbeiders in het bouwbedrijf wettelijk zijn geregeld. Voor de arbeiders aan dit werkobject was het loon vastgesteld op 86 cent per uur. Volgens mr. Van Vliet was noch naar boven noch naar beneden afronding mogelijk, hoewel de aannemer van oordeel was, dat deze lonen te laag waren. Op eigen initiatief heeft de aan nemer toen het loon met 10 procent ver hoogd, wetende, dat hij hierdoor de voor geschreven regelingen overtrad. Maar de arbeiders, zo zei mr. Van Vliet, hebben niet gepresteerd, wat redelijkerwijs van hen verwacht mocht worden. Zij verdienden naar hun oordeel nog te weinig en hebben door een langzaam-aan-actie getracht de aannemer op de knieën te krijgen. Het resultaat was echter, dat de verhoging van 10 procent weer van het loon werd inge houden. Toen de arbeiders hiexma nog langzamer gingen werken, heeft de werk gever de arbeiders collectief ontslagen. De aannemer voldeed aan zijn verplichtingen, zei mr. Van Vliet, die nadrukkelijk be toogde, dat de arbeiders opzettelijk de pres taties belangrijk hadden vertraagd. Mr. Versloot vroeg een feitelijk on derzoek naar de gedragingen van de ar beiders. Tevens verzocht hij de kanton rechter de door de arbeiders ingestelde eis in te willigen. Na re- en dupliek en nadat de aannemer zelf de gang van zaken had uiteengezet en daarbij ontkende aan de door de ai-beiders gestelde voorwaarden inzake loonsvei'ho- ging te moeten en te kunnen voldoen, be paalde de kantonrechter de uitspraak op 18 November.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6