„Rassenpolitiek" voor het Humanistisch verbond 335 3 al 1 Joppers BI! SOH! ©IF F Agenda voor Beverwijk Agenda voor Velsen Glorieuze intocht van Sint in IJmuiden Visserij-varia KOLK's Meubelmagazijn 12.75 De andere kant van Kenya Havenberichten i I i r „Opwaarts" speelde in „Concordia" Geef een degelijk cadeau! Castricum 6 Opbrengst „Klaproos collecte" Feest Antonius ziekenhuis „Heuvelwijk" in haar schik Drukke tijd voor Gymnas tiekvereniging „SSH" Feest voor duizenden kinderen Kinderen omzeilen de agent „IJmond" in de zaalhand- bal-competitie „Moeder in het gezin" Motorrijders gingen in Castricum van start Dr. Jaap Kunst komt in Castricum Het onderwerp, dat mr. H. van Wijk uit Amsterdam Zondagmorgen onder auspiciën van het Humanistisch Ver bond, afdeling Velsen-IJmuiden, voor een tiental dames en heren behandelde, had een actueel tintje. In de nogal vrij kille bovenzaal van het Rex-Theater belichtte mr. Van Wijk de verschillende aspecten en perspectieven van de ras senpolitiek in Afrika, en meer in het bijzonder de toestand in Kenya. Alvo rens dieper te duiken in de huidige problemen bekeek de inleider in het kort de historische ontwikkeling van de politiek, zoals die door de Engelsen in Kenya is gevoerd. „Hoewel de Europeanen betrekkelijk laat dit deel van Afrika zijn binnengestroomd", zo begon mr. Van Wijk, „voorspelde zulks ook hier geen gunstige toekomst voor de kleurlingen. De Engelse regering installeer de een blanke bestuursraad, welke werd gevormd door afgevaardigden van de groep Britse kolonisten. Het hoogland met z'n uitstekend geschikte landbouwgrond had uiteraard een grote aantrekkings kracht op de blanken. En er groeide een politiek welke aan de hand van velerlei nieuwe wetten en voorschriften de inboor lingen systematisch op een tweede (en niets zeggend) plan schoof. De negers wer den verjaagd en in reservaten geplant, terreinen welke gespeend waren van elke vruchtbaarheid, waardoor vaak alle ele mentaire bestaansmogelijkheden aan deze mensen ontnomen werden. Dit schiep wan verhoudingen en ontevredenheid. De ont eigeningen bleven voortduren, de uitvoe rende macht van de gouverneur werd zelfs groter. Schadevergoedingen kregen de ge dupeerden niet. In het hoogland lagen dui zenden are kostbare grond braak, wach tend op eventuele belangstelling van immi granten, terwijl de teruggewezen Afrika nen met de handen in de schoot zaten in de dorre en ongezonde reservaten. De S'/a millioen kleurlingen mochten dus geen deel hebben aan de algemene ontwikkeling van hun eigen land. Een explosie in de donkere gelederen kon niet uitblijven. Na een van de vele op standen werd bepaald, dat de inboorlingen belasting dienden te betalen. Hierdoor wa ren zij gedwongen op de plantages van de kolonisten te gaan werken, die hun hono rarium eerlijk deelden in stokslagen en shillings". „De huidige situatie is eigenlijk gelijk aan die van twintig jaar geleden", aldus vervolgde mr. Van Wijk. „De laatste tijd wordt er veel geschreven over de Mau Mau, een zogenaamde geheime beweging van kleurlingen, die Kenya op bloedige wijze zou terroriseren. De feiten zijn ech ter niet ernstiger dan in het verleden of in andere gebieden, waar eenzelfde rassen politiek voortwoekert". Mr. Van Wijk zag deze verschijnselen als een gezochte aanleiding om de groep van ongeveer 40.000 blanken nog meer te be voordelen ten opzichte van de inboorlingen. „De weinige inlandse scholen in de reser- De in Velsen gehouden collecte ter ver zorging van de geallieerde oorlogsgraven in Nederland bracht Zaterdag f 1.489,35 op. Het comité is de burgerij erkentelijk voor haar offerzin en spreekt mede dank uit voor de belangeloze medewerking van col lectanten en collectrices. Het volledige programma van de jubi leumviering van het Antoniusziekenhuis en de huldiging van de mee-jubilerende dr. R. P. v. d. Veld, ziet er voor 27 November als volgt uit: 8 uur: H. Mis in de Paterskerk; 15 uur: Receptie in het ziekenhuis; 20.30 uur: Revue in het Patronaat. Zondag 16 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sambetty van Christi- nahamn. Gunhild Thorn van Rotterdam. Niobe van Rotterdam. Jimmy van Great Yarmouth. Niobe van Caen. Amstelstroom van Londen. Swift van Londen. Ringbom van Archangel. Illias van Delfzijl. Unden v. Otterbacken. Adeni van Christinastad. Parva van Archangel. Papendrëcht van Rotter dam. Surte van Londen. Wilpo van Domsö. Hebridian Coast van Newcastle. Berkel- stroom van Huil. Vertrokken zijn: Audin naar Drammen. Samland naar Norrköping. Brandaris naar Geffle. Robert naar Frederiksvarck. Mar Roja naar Bilbao. Titus naar Piraeus. Alster- tal naar Antwerpen. Marita naar Antwerpen. Baarn naar Zuid Pacific. vaten worden gesloten en de negers die nog .enigermate ontwikkeld zijn, zien zich achter tralies geplaatst. Hetgeen een ge leidelijke overgang naar een eigen bestuur natuurlijk verre van mogelijk maakt. Ik - en met mij vele insiders - zien het zo, dat op het ogenblik een kapitale denkfout wordt gemaakt door de blanken, die de onweerstaanbare bevrijdingsbeweging van S'/s millioen negers ten behoeve van 40.000 kolonisten tegen willen houden. Uit' humanistisch oogpunt is dit fundamenteel immoreel", zo besloot mr. Van Wijk. Het bestuur van de speeltuinvereniging „Heuvelwijk" is danig in zijn schik. Want de opbrengst van de bazar, die verleden week ten bate van het jeugd- en speeltuin werk van deze vereniging werd gehouden, bedraagt netto ruim 1250. Inderdaad een mooi resultaat! Mooi veld; geen korfbal Het goed bespeelbare veld op „Water vliet" ten spijt, kregen de spelers van Watervliet 2 van Haarlem uit op het laatste nippertje bericht, dat de korfbal wedstrijd tegen Koog Zaandijk 3 niet doorging. Gelukkig kon de tegenpartij, die op het punt van vertrek stond, ook nog worden gewaarschuwd. De Watervliet 2-twaalf konden onver- richterzake huiswaarts keren. MAANDAG 17 NOVEMBER ,De- Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: tective Story". Luxor Theater, 7 en 9.15 u.: „La Ronde". W.B. Theater, 8 uur: „Jungle Jim en de skeletmannen". DINSDAG 18 NOVEMBER Kennemer- en Luxor-Theater als Maan dag. W.B. Theater geen voorstelling. K.S.A.-gebouw, 8 uur: Feestavond St. Eioy. ADVERTENTIE m Het midden en betere genre Vnrir de chic .UNIC" Voor de chic „UNIC' Meeuwenlaan hoek Cèderstraat IJmuiden-Oost r T,el. 4206 KENT U -ÓNS SPAARSYSTEEM?' MAANDAG 17 NOVEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, !0 uur: N.V.S.H. lezing door G. Nabrink, Tuwelijksleven en huwelijksmoeilijkheden, ftex, 20 uur: „Alarm bij de kustwacht". Thalia, 20 uur: „Een vrouw van slechte •xutatie". DINSDAG 18 NOVEMBER Oud-Kath. Verenigingsgebouw, 15-23 u.: .dagsbazar (damesvereniging „Samen- ■rking"). Rex: Geen voorstelling. Thalia, 20 uur: „Een vrouw van slechte reputatie". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: V.V.IJ.- filmavond. In December onderlinge wedstrijden Voor de leden van de Kennemer Sta ten-gymnastiek vex-èniging „S.S.H." breekt een drukke tijd aan met een vol en ge varieerd programma voor de maand De cember, waarin de onderlinge wedstrijden, een filmavond en de algemene ledenver gadering worden gehouden. De activiteit van de leden in het wed strijd-programma begint op Zaterdag 29 November. Dan is er des middags in Wor- merveer de jaarlijkse tweekamp tussen Hercules-Hebe en S.S.H.waaraan ver schillende groepen deelnemen. Op 2 December wordt voor de kleuter afdelingen in het gymnastieklokaal van de Watervlietschool een St. Nicolaasfeest ge houden. Zaterdag 20 December wordt voor de leden in het clubgebouw „Watervliet" de film over de Olympische Spelen in Helsinki vertoond 's middags voor de jeugdleden en 's avonds voor de ouderen voor wie het programma wordt aan gevuld met andere interessante sportfilms en de avond wordt besloten met gezellig samenzijn. Voor Dinsdag 30 December is de alge mene ledenvergadering aangekondigd. Onderlinge wedstrijden De grootste belangstelling van de leden zal, evenals elk jaar in December, ook nu weer uitgaan naar de onderlinge wedstrij den om de persoonlijke kampioenschap pen. Deze nemen drie avonden in beslag. Bij de meisjes- en jongensafdelingen van 8 tot en met 11 jaar wordt op Dinsdag 9 December gestreden om de S.S.H.-jeugd- beker, die thans in het bezit is van Gré Hoorns. Donderdag 11 December moet Lia Leen- houts de Hoogovenstaten-wisselbeker ver dedigen in de meisjes- en jongensafde lingen van 12 tot en met 15 jaar. De groot ste wedstrijd is die van de afdelingen dames, senioressen en heren om de Van Wijnen-wisselbeker, die de heer J. Ver kerk vorig jaar heeft gewonnen. Alle wedstrijden zullen in de Water vlietschool worden gehouden. ADVERTENTIE Een, die heel veel belangstelling had voor de prestaties van het Nederlands elftal in de voetbalwedstrijd tegen de Engelse amateurs te Huil toas Piet Kraak. Hier zien we hem met zijn echtgenote luisterend naar het verslag voor de radio. De bal zit! Op het moment dat Sinterklaas Zater dagmiddag te kwart voor drie in IJmuiden uit de trein stapte en vergezeld door twee trouwe dienaren in een open landauer klom,begon een glorieuze tocht door IJmui den, IJmuiden-Oost en Driehuis, die in alle opzichten vorstelijk mocht heten. Al lang voor de aankomst had een steeds groeiende kindermenigte zich van de sta tionshoogten meester gemaakt en wachtte daar, trappelvoetend van de koude, vol on geduld op de komst van Zijne Heiligheid, zich onderwijl vermakend om vier zwarte Pieten, die op bromfietsen gezeten ere rondjes op het Stationsplein draaiden. De Sint werd opgewacht door een ont vangstcomité uit de Velsense Winkeliers- en Middenstandscentrale, die de tocht had georganiseerd. Na begroeting door een van de leden van dit comité, sprak de Sint per microfoon een welkomstwoord, niet ver getend te vermelden dat in Velsen de win- De R.K. toneelvereniging „Opwaarts", die het laatste jaar een aanzienlijk aantal donateurs heeft gewonnen, speelde Zater dagavond in „Concordia" voor deze con tribuanten haar eerste stuk van dit sei zoen: het toneelspel van Joh. van Eekelen en Jan Grosfeld: „Eén, die niet geteld wordt". In dit stuk wordt men geconfronteerd met de moeilijkheden in het leven van een jongeman, wiens moeder te vroeg gestorven is en wiens vader zich ver bindt met een harteloze vrouw, die alles over heeft voor haar eigen zoon en doch ter, maar de stiefzoon verstoot. Deze wordt dan het slachtoffer van zijn eigen deels verdorven leven om na jaren terug te keren, maar weer te verdwijnen na de ondervonden harteloosheid van zijn stief moeder. Als tenslotte allen zich tegen de moeder keren en er wederkerige verge ving is sterft hij, die niet geteld werd, in de armen van hen, die hem lief waren. Voor regisseur J. W. Schoot was het geen gemakkelijke taak met zijn krachter? van dit drakerige gegeven een redelijke opvoering te geven. Plij is hierin, ondank? de Van Eekelen-kenmerkende dialogen, wonderwel geslaagd. De hoofdpersoon, Alfred van P. M Langenveld, is een prachtige creatie ge worden, die de aanwezigen door zijn fas cinerend, soms wat té theatraal spel, boeide. In de fabrikant en vader, P. v. Lieshout, vond hij een rustige en be heerste tegenspeler. Zijn vrouw, mevr. v. Noort-Kuypers, voldeed als de onhandel bare, harteloze moeder wel goed, maar ze wist zich op het kritieke moment niet ten volle aan een zekere pose te onttrekken Van Corry Loogman, de ongekunstelde, waarheidslievende dochter des huizes, kan „Opwaarts" nog veel genoegen hebben Haar ongedwongen spel was realiteit, evenals dat van haar oudere broer Tom (J. Kelmers), die echter wel wat al te jong aandeed. Mej. R. Bakker, die als Annie Bossers, verpersoonlijkt in de verpleegster, tot haar stervende geliefde terugkeert, wist haar rol alle inhoud mee te geven. Van de overigen was ook L. Handgraaf als dokter te jong en zal P. Bos, die als vriend en musicus-in-smoking figureerde, moeten proberen zijn rol niet alleen maar op te zeggen. Dank zij een uitstekende rol- kennis van zijn spelers heeft reg.:sseur Schoot zwakke plekken weten „dicht te praten", zodat het publiek het geheel wel heeft kunnen waarderen. kels vol met de meest aantrekkelijke ar tikelen zaten. Onderwijl werd de stoet ge formeerd: vier „brommende" zwarte Pie ten voorop, daarachter een jeep van de Velsense politie, waarvan overigens een grote vertegenwoordiging op de been 'was om het verkeer te regelen, een geluidswa gen, de landauer (die alweer helemaal uit Lisse gerequireerd moest worden), een auto met het ontvangst-comité en daarachter een joelende kinderschaar steeds maar weer grabbelend naar de lekkernijen, die de zwarte Pieten met kwistige hand rond strooiden. Duizenden gelukkige kinderoogjes volg den onderweg de vriendelijk wuivende Sint. Zich alvast verkneuterend over de prettige dagen, die hun te wachten staan. Te half zes is de Goedheilig man weer van het station IJmuiden-Oost vertrokken, maar vannacht en de komende nachten zal hij nog wel eens over de Velsense daken moeten rijden. pccx»ooaxx)cxxooocooooooocoocoooccocoooocccxxcx:occioocoqc De bemoeiingen van velen, die het grote gevaar van oversteken door schoolkin deren van de Wijkerstraatweg zagen, leidden tot de instelling van een vaste oversteekplaats nabij de Heirweg, waar bij een politieagent geruime tijd vóór en na de schooltijden de behulpzame hand biedt. Nu deze methode heel wat onrust heeft weggenomenblijkt langzamerhand bij vele gelukkig niet alle schoolkin deren de gedachte op te komen „zich zelf wel te kunnen redden". De agent ziet herhaaldelijk de kinderen een eindje verder alleen oversteken. De „verkeers post" bij de Heirweg is zo gunstig mo gelijk gekozen voor de leerlingen van de R.K. scholen in de Corverslaan, de openbare Watervlietschool en de Her vormde en neutrale kleuterscholen. Hoewel sommige kinderen misschien een kleine omweg moeten maken om school of huis te bereiken, zullen ouders er goed aan doen hun kinderen nog eens nadrukkelijk te wijzen op de vaste over steekplaats. ff ij etaleren: LIGSTOELEN DAMESFAUTEUILS THEEMEUBELS ROOKFAUTEUILS P. Krugerstr. 60 IJmuiden - Tel. 4129 Centraal- en Voorzorgzegels worden aangenomen BHC versloeg de heren gevoelig Wegens de slechte weersomstandigheden en het wegblijven van de scheidsrechters is er in het weekeinde van veldhandbal niets gekomen, zodat voor IJmond drie competitiewedstrijden niet doorgingen. Daarentegen was er voor zaalhandbal, Za terdag en Zondag in het RAÏ-gebouw zeer grote belangstelling. Bijna alle districts elftallen nemen aan deze competitie deel. „IJmond" speelt in zaalhandbal met de eerste dames- en herenteams. Het spel wordt op een veld van 40 x 20 meter ge speeld; een team bestaat uit 10 spelers, waarvan er 7 direct in het spel worden be trokken. Als eerste team kwamen in Amsterdam de IJmond-dames in het veld. Zij speelden tegen W.V.G.V. Beide ploegen moesten eerst even wennen aan zaalhandbal. H. Porck van IJmond opende de score toen zij handig meer naar voren kwam, doch even later scoorde W.V.G.V. tegen (1-1). In de eerste speelhelft doelpuntten beide partijen nog eens (2-2), maar na de her vatting kreeg IJmond een vrij sterk over wicht. Hoewel er flink geschoten werd bleef het aantal IJmond-doelpunten we gens treffers op palen en lat tot drie be perkt. IJmond-dames startte dus goed met een 5-2 overwinning. Tegen B.H.C. deden de IJmond-heren het minder goed, hoewel in de eerste helft een bijna gelijk-opgaande strijd was te zien. Na enig verkennen nam IJmond de lei ding, maar B.H.C. had spoedig het ant woord klaar en nam met twee doelpunten de leiding over. De rust ging in met 4-3 voor B.H.C. Bijna was het weer gelijk toen IJmond uit een strafworp doelpuntte, doch de scheidsrechter keurde dit af. B.H. C. nam hierna het spel in handen en on danks goed werk van de IJmond-doelman in deze vreemde omgeving kon B.H.C. een 10-3 overwinning behalen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Voor de katholieke bond „Voor het ge zin" is Zondag in de meisjesschool aan de Corverslaan aan propaganda-feestavond gehouden, waar als spreker de in het dekenaat Beverwijk nieuw benoemde aalmoezenier van de arbeid, kapelaan Geraets, optrad. In een boeiende causerie over „de moeder in het gezin", weidde hij allereerst uit over het grote percentage van onkerkelijken van deze tijd, die vol gens spreker zijn voortgekomen, omdat zij in het gezin niet de basis van het leven hebben gevonden. Vele kinderen zijn vroeg „losgelaten" door de ouders, maar hoewel de jeugd thans vele spanningen heeft te verwerken, geloofde spreker, dat de kern van de zaak dieper ligt. Hij vroeg zich af hoe het komt, dat de mens zo wei nig geeft om het culturele en geestelijke welzijn. Aalmoezenier Geraets wilde daarom de problemen niet alleen filoso fisch en psychologisch bekijken, maar vooral theologisch. Hij wilde het vraag stuk bezien van God uit: bij de opvoeding van de jeugd moet van God worden uit gegaan, Die in staat is het werkelijke le vensgeluk te bevredigen. Na een diep gaande beschouwing van het Goddelijke mysterie en het mens-rzijn verklaarde de spreker, dat de goede moeder zich elke dag opnieuw voor haar kind moet offe ren. Vele moeders echter beseffen haar moeilijke taak niet en daarom ontstaat veel onheil, volgens aalmoezenier Geraets Op prettige wijze wist de parochiële band „The Veno's" voor en na de spre ker de aanwezigen met haar muziek en speciaal door de hawaiian-band bezig te houden. Na de rede volgden de vertoning van een film over het werk van de gezins zorg en een gezellig samenzijn, waarbi. ook nog is gedanst. Beverwijker eerste in de duo-klasse De ongeveer 50 deelnemers aan de be- trouwbaarheidsrit van de motorclub „Haar lem en Omstreken" tussen Castricum en Kraantje Lek, zijn Zaterdagmiddag om 1 uur bij hotel De Harmonie te Castricum voor een rit over 120 km van start gegaan. Op dat moment was het weer nog vrij be hoorlijk, zodat men vol goede moed de reis aanvaardde. De rijders waren over drie klassen ver deeld. Klasse A was voor de solo-rijders met een motor tot 200 cc. inhoud, klasse B voor solo-rijders boven 200 cc. inhoud en klasse C voor duo-x-ijders op alle motoren. De winnaars in de klasse A en B konden zich kampioen van Noordholland noemen, een eer die in de A-klasse de heer S. Schi-am van de M. C. Aalsmeer met zes straf punten voor zich opeiste. In de B- klasse werd de heer G. Spilt van de M. C. „De Uitlaat" uit 's Gravenzande winnaar met vier strafpunten. Bij de duorijders ging cle eerste prijs naar de Beverwijker Ver- Tafeltennisclub nieuw leven ingeblazen De leden van het Castricumse „Vitesse '22" kunnen weer tafeltennissen. Door al lerlei omstandigheden ging de onderafde ling „Hurry Up" vei-leden jaar ter ziele, doch tijdens een bijeenkomst in het Jeugd huis heeft men besloten de training op nieuw ter hand te nemen. Het ligt in de bedoeling binnen zeer korte tijd een trainer (ster) aan te stellen. ADVERTENTIE De originele blauwe jop- 'O 50 perstof. Prijs Ami Met stijging per maat Voor jongens en meisjes MANCHESTER PLUSFOURS Leeftijd 6 jaar Met stijging per maat INTERLOCK JONGENSSHIRTS en BROEKJES 69 ct. en 79 et MEISJES CAMISOLES EN DIRECTOIRES 69 ct. en 79 ct. Zwarte Directoires. 75 ct. OOSTERDUINWEG 26 IJMUIDEN-O. Sir Leslie Brian Frceston, de secretaris-generaal van de Zuid-Pacific-Commissie heeft een bezoek gebracht aan Nieuw-Guinea. De Gouverneur Van Waardenburg ontvangt sir Leslie Brian Freeston (links). Op uitnodiging van het plaatselijk Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling zal dr. Jaap Kunst Donderdag 20 November in zaal Roozendaal komen spreken over „Het levende lied van Nederland". Dr. J. Kunst is een van de prominenten in ons land op het gebied van volkskunst. Hij schreef on der meer een boek over de volkskunst op Terschelling en hij verzamelde een bundel onder de titel „Het levende lied van Nederland", die Donderdag ook voor zijn causex-ie zal gelden. De heer Kunst zal en kele dezer liederen ten gehore bi-engen, op de piano begeleid door mevrouw Wil Scheepers. Supporters gaan klaverjassen De supporters van de Castricumse sport vereniging „Vitesse '22" hebben een eigen klaverjasclub opgericht. Als wedstrijd lokaal heeft men het Jeugdhuis aan de Overtoom uitgekozen, waar iedere Maan dagavond de wedstrijden gehouden zullen worden. Het bestuur van de klaverjasclub ziet er als volgt uit: voorzitter: I-I. de Graaf, secretaris: J. Tromp, penningmeester: P. van Kessel. Als wedstrijdleider fungeert de heer B. Kamp. Nog deze week gaat men met de onderlinge wedstrijden beginnen. „Breskens" nog: schraal. Een tiental kotters der Urker vloot hebben reeds enige weken met voorlopig gering succes achter de hax-ing in het Kanaal gejaagd. Zaterdag kwam een „span" met 180 kisten vei--- haring binnen in IJmuiden. De vo rige dagen is de schrale vangst in Bres kens gelost. Normale prijzen. De noteringen zijn Zaterdag weliswaar aan de stijve kant ge bleven, maar toch was al goed merkbaar, dat de stormperiode voorbij raakt en dat de aanvoeren geregelder worden. De han del kocht dan ook wat gereserveerder en de tong zakte daardoor op f 3 af 2,90 en de slips kwamen op f 1,15 tot f 1,20 te- ï-echt. Bx-aatjes deden f28 tot f40, in welke variatie de kwaliteitsverschillen een grote rol speelden. Ook grote schelvis daalde af van het hoge niveau en bleef tussen de f 50 a f 45 hangen. Veel haring. Het beter weer maakte de Engelse walaanvoeren ook weer wat ruimer en de Zaterdagmarkt werd dan ook aardig royaal in de Engelse wal gezet, Aanvankelijk werden de kisten beloond met f 17, maar later zakte de waardering af tot f 14. Heel wat vandaag. In de vroegbeur- ten lagen vanmorgen de Flamingo (165 kisten schelvis, 180 makreel, 125 wijting, 40 kabeljauw en gul, 75 koolvis, 390 stij-. ve kabeljauwen, 25 kisten diversen en 63 radio; de Dirkje met 120 schelvis en pie« pers, 170 makreel, 30 wijting, 40 kabel jauw en gul, 20 stijve kabeljauwen, 10 diversen en 45 x-adio, de Polderman met 70 kisten schelvis, 50 makreel, 35 wijting, 60 kabeljauw en gul, 50 diversen en 600 stuks stijve. Voorts lag de Vikingsbank 70 schelvis, 450 makreel, 100 wijting, 120 ka beljauw en gul, 100 kolen, 30 stijve ka beljauwen, 60 diversen en 20 heek te los sen, gesecondeex-d door de hax-ingloggers KW. 9, 20 en 70, die samen voor 1500 kis ten walharing zorgden. Laat losten 10 kot ters, die totaal 485 kisten losten en 21 (14) loggers met 18.000 kilo tong en tarbot, 825 kisten schol plus 70 kisten hax-ing. Dikkoppexx voor de Marezaten. De beide Marezaten-trawlers Flamingo en Polderman, die vanmorgen voor de markt lagen, hebben het best getroffen met de kabeljauw. Het eerstgenoemde schip had 390 stijve en de Polderman maakte er 600 stuks buit. Morgen dunnetjes. Tot Zondagavond waren er nog geen tx-awlermeldiixgen bin nen voor de Dinsdagmarkt. Sleepie. De RO. 1, die Zaterdag ochtend in IJmuiden binnenviel, had de RO. 29 van dezelfde rederij op sleeptouw. Eex-st heeft het in de bedoeling gelegen, Vlaax-dingen binnen te lopen, maar daar het tij tegen zat, moest IJmuiden gekozen wox-den. Zaterdagmiddag sleepte de KW. 7 de 3 binnen, eveneens met machineschade. Gevonden: dertig netten. De TX 24, die dertig haringdrijfnetten in IJmuiden binnenbx-acht, die onderweg gevonden wa ren, heeft de kostbare vondst aan de strandvonderij overgedragen. In en uit. Zaterdag kwamen binnen de Urk 15, 163, 86, 115, 2, 86, 85, 59, 164, 53, 46, 120, 32, 186, KW. 133, 60, 95, 65, 77, 31. 94, 127, 37, 128, 140. 86, 124, 168, 161, 130, 159, 50. 23, 30, 25, 35, 78, 104, 29, 138, 91, 10, 12, 9, 114. 169, 162. 59, 27, 21, 166, 16, 39, 84, 108, 155. 43, 19, 26, 6, 44, 176, 37, 89. 41, 175, 69. 70, 20, 74, 64, 125, BU. 33, WR. 33, Texel 37, 32. 49, 33, 24, Sch. 25, HD. 7, 12, 25, IJm. 5, 204, 261, 53, 3, 20, 74, 230, 228, 229, 7, 11, 12, 183. Naar zee vertrokken de Urk 164, 68, 162, 104, 69, 91, 53 46, 15, 62, 126, 119, 136, 2, 176, 72, 52, 87, 59, 186, 243, 163, 176, Urn. 33, HD. 7, 12, 8, 79, 25, Tex. 24, 37, 49, 33, 32, RO. 15. Pools nieuws. Van de Poolse vloot kwam binnen de SWI 102 die te Spaanx- darn een reparatiebeurt heeft ondergaan. Naar zee vertrokken weer de GDY 154, de SWI 102 en de DROP. Haringaanvoer. Het was Zaterdag niet alleen een hele drukte met de vex-se aanvoeren doch ook werden er weer aar dig wat aanvoeren gezouten aangebracht. Binnen kwamen de KW. 65 met 140 kan tjes, de IJnx. 74 met 500 k.. de KW. 37 met 405 k., de KW. 127 met 72 k., de KW. 95 met 300 k., de KW. 140 met 427 k., de KW. 86 met 170 k., de KW. 124 zonder op gave, de KW. 168 met 528 k„ de KW. 161 met 36 k., de KW. 130 met 427 k„ de KW. 159 zonder opgave, de KW. 50 met 350 k„ de KW. 23 met 282 k., de KW. 25 met 70 k„ de KW. 78 met 355 k.. de KW. 39 met 70 k„ de KW. 43 met 606 k., de KW. 6 zon der opgave, de KW. 44 met 440 k., de Sch. 25 met 340 k., de KW. 176 zonder opgave, de KW. 3 met 374 k., de KW. 7 zonder op gave, de KW. 41 met 164 k„ de KW. 175 met 145 k., de KW. 70 met 277 k., de KW. 20 zonder opgave, de K.W. 29 met 544 k., de KW. 138 zonder opgave en de KW. 9 zonder opgave. Voor cle deur. Op slechts 15 of 20 mijl uit IJmuiden hebben de haringlog- gex-s op de haring gevist. Tot Zaterdag in de middag toe kwamen vele schepen ïxxet verse haring in de kvebben binnen om van de aardige prijzen te profiteren. Wisselen. De „Sch ooiT', clie Zatex-dag aan de markt was blijft voox-lopig binnen. De „Petten" (IJm. 49) .gaat met de be manning van de Schoor! naar zee. Besommingen. IJm. 71 Bloemendaal f 13670, IJnx. 39 Schoorl f 14070, HD. 79 f 8200, IJm. 204 f 1420, IJnx. 53 f 2850, RO. 1 f 660; verse hax-ing kotters: IJm. 75 f2510. IJm. 74 f 5270, KW. 37 f2810, KW 127 f7430, KW. 168 f3340, KW. 65 f6440, KW. 159 f5650, KW. 6 f5610, KW. 25 f 10300, KW. 67 f9740, KW. 86 f 1040. KW. 124 f2860, KW. 161 f6050, KW. 50 f3140, IJm. 226 f 580, IJnx. 3 f 1080, KW. 133 f2840, KW. 34 f3360, KW. 77 f2100, KW. 189 f 930, KW. 94 f 1300, KW. 128 f 1000, HD. 125 f 1360, RO. 29 f410, WR. 33 f3350, TX 33 f2570. Visserijbericht Urk. Vrijdag voerden 44 vaartuigen aan: 6345 pond snoekbaars, pi-ijs 52-57 ct.; 126 pond rode baars, prijs 67-76 ct.; 1496 pond blei, prijs 910 ct.; 2345 pond voorn, prijs 8-9 ct.; 22 pond karper, prijs 28-35 ct.; alles per pond. 56 pond lijnaal, prijs f 0.95 per pond. Prijzen. Heilbot 2.20-2, gr. tong 3,70- 2,90, gx-m. tong 2,15-2,02, kim. tong 2,11-2, kl. tong I 2,05-1,83, kl. tong II 1,31-0,98, tax-bot I 3,45-2,45, alles per k.g.; tarbot IV 36, tongschar 86-82, schartong 37, gr. schol 76-73, gx-m. schol 75-72, kim. schol 76-64, kl. schol I 54-48, kl. schol II 36-14, schar 24-13, v. hax-ing 18-11, makreel 23-12, gx\ schelvis 57-50, grm. schelvis 50-44, kim. schevis 46-36, kl. schelvis I 42-34, kl. schelvis II 33-15,50, wijting 26-8 gx\ gul 44-38, mid gul 36-22, kl. gul 28-20," kl. haai 23-21, ham 94, poontjes 16—13, kl. koolvis zw. 27-24, kl. koolvis wit 40-36, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 160-134, gr. koolvis zw. 64-59, gr. koolvis wit 82, alles per 125 kg. Aanvoer: 755 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 10 tongschar, 690 schol, 120 schar, 5015 haring, 395 makreel, 470 schel vis, 290 wijting, 190 kabeljauw en gul, 5 kl. haai, 2 ham, 5 poon, 86 koolvis, 75 di versen, totaal 8110 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8