Zij wil weten hoe het publiek zou reageren op enige wijzigingen in het stadsnet Zandzuigers doen wrak van „Faustus" in de bodem zakken Opblazen duurt te lang en vergt teveel van de duikers Wereldnieuws Directie N.Z.H. dacht hardop aangevraagd De radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTERDOKTER COLD WAVE Sanapirin oclx ió het zo r 2 Geef n„gezonde' verrassing! Vreemdelingen op de Afsluitdijk Laren wijst samenvoeging met Blaricum af Borstelfabriek in Groesbeek uitgebrand EEN KLEINE INFECTIE Prijsrebus voor erefonds voor oud-verpleegsters Nationale Raad voor Pacific-aangelegenheden Amerikaans legermaterieel voor Nederland Rijkscrediet van f 21.5 millioen aan N.V. De Bary Bankpapier in China DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 De directie van de Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappij heeft een origineel idee gehad. Zij overweegt namelijk uit bedrijfseconomisch oogpunt een wijziging van het Haarlemse stadsnet maar heeft er de voorkeur aan gegeven met definitieve stappen te wachten tot zij de reactie van het publiek kent. Daartoe hield zij gisteren een bespreking met enkele redacteuren van de plaatselijke bladen, opdat zij ook de mening van de pers over haar voornemen zou horen. Wat de directie zich voorstelt komt in het kort op het volgende neer: het lijngedeelte Bloemendaal-Velserend van lijn 3 overbrengen naar een tweede verbinding tussen Haarlem en IJmuiden, die van het Broekbergerplein in Santpoort af zou samenvallen met de bestaande dienst via de Rijksstraatweg. Vervolgens de doortrekking van de bestaande lijn 2 naar Haarlem- Noord onder gelijktijdige opheffing van lijn 6, alsmede een routewijziging van lijn 4 tussen het station en het Planetenplein. Tenslotte deelde de directie nog een maat regel mede, die het stadium der overweging reeds heeft verlaten; zij heeft een tariefwijziging aangevraagd, waardoor voortaan niet meer acht, maar zeven ritten voor een gulden zullen worden geboden. KIpITIP dl8, blÜkt zün, daarop weer een tien till 1CIÖV ClllU^lllg minuten-dienst invoeren. De maatregelen die de directie van de N.Z.H. beraamt spruiten voort uit de ge- dachtengang dat er een middenweg moet worden gevonden tussen de nog steeds stijgende kosten van het stadsnet en de vervoersbehoeften over de bevolking van Haarlem en omstreken. Het gaat er haar niet om winst te maken, maar om de ver liezen binnen redelijke grenzen te houden. Het vervoer in Haarlem is een moeilijke zaak: het aantal „slecht weer-reizigers" is zeer groot, zoals uit de volgende cijfers duidelijk blijkt: In Januari 1950 en 1951 werd ongeveer hetzelfde aantal passagiers vervoerd: 1.766.000, in 1952 daalde dat tot 1.617.000, wegens het uitzonderlijk zachte weer. In Maart 1951 werden 1.655.000 reizigers vervoerd, dit jaar alweer door het milde klimaat slechts 1.450.000. In Mei daalde dat aantal met 169.000 ten opzichte van het vorige jaar, in Juni was het plotseling maar 37.000 minder, in Juli nam die daling even onverwacht weer toe tot 160.000, om in Augustus en September weer gestabili seerd te raken op een achteruitgang van ongeveer 36.000 reizigers. In totaal bedroeg het verlies aan reizigers in de eerste negen maanden van dit jaar één millioen. De maand October en het verstreken ge deelte van November waren veel gunstiger al weer door het slechte weer maar dit bracht juist ook weer vele problemen met zich: de frequenties op de lijnen 3 en 4, die juist door de slechte resultaten in de zomermaanden tot twaalf minuten-diensten waren teruggebracht, bleken onvoldoende. In het bijzonder op het traject Station Bloemendaal moeten soms drie extra-bus sen worden ingelegd. Daarom zal de N.Z.H., indien de toene ming van het vervoer op die lijnen besten- ADVERTENTIE RED BAND-ROOSENDAAL-HOLLAND HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Het leven op het land, hoorspel. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Metropole-orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vo caal ensemble. 13.50 Kamerorkest en so liste. 14.30 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel 17.50 Militaire causerie. 18.00 Platen. 18.10 Klarinet., altviool en piano. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Gees telijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch Orkest, vrouwenkoor, jongenskoor en soliste. 22.00 Figuren rondom Calvijn, causerie. 22.20 Platen. 22.30 Inter nationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschappen dammen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Licht muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Orgelspel. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Viool en piano. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Metropole-orkest en solist. 1/.50 Rege ringsuitzending: Vleugels over Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire causerie. 18.30 2 x 10 30, de rekening van het kind. 18.35 Dansmuziek. 19.00 De Katholieken en het Socialisme, causerie. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest, klein koor en solisten. 20.40 De be slissende winter, klankbeeld. 21.00 Platen. 21.25 Statenlozen, hoorspel, met muziek. 22.15 Vrijheid wekt een lied, declamatorium. 22.55 De reis van Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.54 Lichte muziek. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 en 16.15 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Het speel goed harer Majesteit, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. Andere moeilijkheden worden veroor zaakt door de geringe medewerking die het publiek verleent bij de éénmansbediening en de specifieke bezwaren van de nauwe passage door de binnenstad, thans nog ver hevigd door de Sinterklaasstoeten. De daar bij optredende vervoersspitsen van de „slecht-weer-klanten" maken vertragingen onvermijdelijk. De uitgesproken slechte lijnen zijn 2, 6 en 7, de eerste met een dag-opbrengst van 533, de tweede met 707 (dank zij Haar lem-Noord komt de opbrengst nog juist boven de kosten van 51 cent per kilometer uit) de laatste met slechts 94 gulden per dag. Combinatie lijtien 2 en b De zwak bezette trajectgedeelten van de lijnen 2 en 6 zijn respectievelijk Plein Station en PijlslaanStation. Door nu bei de lijnen te combineren tot een lijn Heem stede (Valkenburgerplein)Plaarlem-Noord zou dit bezwaar worden ondervangen, ter wijl er tevens een regelmatiger verdeling van de lijnen 1 en 2 (tezamen een zesminu ten-dienst) door zou worden bevorderd. Het Bos en Vaartkwartier zou dan uiter aard op lijn 3 zijn aangewezen, hetgeen de rentabiliteit van die verbinding ten goede zou komen. Een moeilijkheid zit in de avonduren: Heemstede heeft na half negen aan een twaalfminuten-dienst genoeg, Haarlem- Noord niet. Het beste zou zijn de nieuwe lijn 2 in de avonduren alleen op het traject Haarlem-NoordGrote Markt of Plein te laten rijden. Eindpuntenprobleem In Heemstede tobt de directie vooral met het eindpunt en probleem. De trajecten Raadhuisplein-Javalaan en Raadhuisplein- De Glip vergen twee bussen meer, bren gen lange stationnementen mee en leve ren verder maar weinig op. Voor De Glip zou natuurlijk de oplos sing zijn: splitsing van de Leidse lijn in Bennebroek in een dienst via De Glip (waarmee Bennebroek-Oost ook is ge baat) en een via de Herenweg. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft zich echter daar tegen verzet. Dit zou wel eSns tot gevolg kunnen hebben dat De Glip het voortaan maar alleen met de interlocale dienst Leiden- Haarlem moet doen. De afstand tussen het gehucht en de Herenweg bedraagt ten slotte slechts achthonderd meter. De directie van de N.Z.H. zou eigenlijk het liefst zien dat beide lijnen hun eind punt kregen op het Wilhelminaplein in Heemstede, een punt dat slechts 450 me ter van de Javalaan is verwijderd. Veiserend interlocaal Een ander probleem van geringe bezet ting levert het traject Bloemendaal-Vel serend op. Dat zou de directie der N.Z.H. eventueel willen vervangen door invoe ging van een parallelverbinding aan de bestaande lijn Haarlem-IJmuiden. Er zou dan een busverbinding Haarlem- Bloem endaal-Velserend via Middenduiner en Mr. Enschedéweg-Santpoort (Broek bergerplein) en verder de gebruikelijke route naar IJmuiden ontstaan. In de ge meente Velsen zouden de locale relaties dan beter worden, terwijl voor de ver voermaatschappij het aantrekkelijk is de Velserenders voortaan onder interlocaal ta rief te laten vallen. Voorts zou van lijn 3 in Bloemendaal het stukje Rustenburgerweg-Sterrebos- laan, althans in de winter, gevoegelijk kunnen vervallen. Voor het Kleverpark zou een verbetering kunnen worden bereikt door de routes van lijn 3 en 4 tussen Postkantoor en Santpoorterplein te combineren (vijf- a zesminutendienst) Via de Engelszstraat zou lijn 4 dan weer de Marnixstraat kunnen bereiken. De di rectie meent dat de route dan verder wel licht beter geheel door de Marnixstraat en de Mercuriusstraat kan worden geleid tot de Orionweg en van daar naar het Planetenplein. Commentaar De directie van de N.Z.H. heeft ons om commentaar verzocht op haar gedachten. Zij zou ook gaarne zien dat onze lezers dat doen, opdat zij weet hoe het Haarlem se publiek erop reageert. In de eerste plaats erkennen wij de noodzaak dat de exploitatie van het stads net wordt aangepast aan de bedrijfsuit- komst^n (waarbij de betrokken gemeente besturen blij mogen zijn dat zij niet voor de verliezen opdraaien, zoals in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht het geval is), maar daarnaast stellen wij dat uit psychologische overwegingen het niet raadzaam is een route al te vaak te wij zigen. Wij doelen hier in het bijzonder op Heemstede, waar men al aan zijn vierde wijziging in vier jaar toe is. Lijn 2 eindigen de aan het Valkenburgerplein en lijn 1 aan de Javalaan (waarachter in de naaste toekomst toch immers een nieuwe woon wijk ontstaat) lijkt ons een goed compro mis. De doortrekking van lijn 2 naar Haar lem-Noord schijnt ons zeer gelukkig toe, maar minder staat ons de door de directie gesuggereerdè verkorting van het traject RijksstraatwegJan GijzenkadeVondel- weg-Eksterstraat aan door de nieuwe lijn via de Roerdompstraat te laten rijden. Daardoor wordt de uithoek van de Indi sche buurt bij de Spaarndammerweg (pas nog uitgebreid met tweehonderd wonin gen) immers geïsoleerd. De voorgestelde routewijziging van lijn 4 is voor het traject PostkantoorSant poorterplein zeer toe te juichen, voor het gedeelte daarna echter zeker niet, omdat zij zich dan te ver van de bebouwing aan de overzijde van de Delftook een stads deel dat straks gaat groeien bevindt. Wat de aangevraagde tariefsverhoging betreft: wij vinden een besparing van vijf cent op zeven ritten ten opzichte van de gewone enkele ritprijs wel heel magertjes. De directie meent evenwel daar zeventig procent van de reizigers van rit- tenkaarten gebruik maakt dat door deze tariefsverhoging ongeveer zeventigduizend gulden per jaar op het tekort (dat voor dit jaar op ongeveer 160.000 gulden wordt begroot) wordt ingelopen. Onze conclusie is: de door de leiding van de N.Z.H. geuite gedachten zijn in het algemeen niet onredelijk. Alles hangt ech ter af van de regelmaat waarmee de dienst wordt uitgevoerd. Want daarop berust, zo als wij al eens meer hebben betoogd, de goodwill van de onderneming. Evenals in 1950 is ook in 1951 het aantal buitenlandse motorvoertuigen geteld, dat gedurende de zomermaanden de afsluitdijk passeerde. Dat waren in Juni 1470, in Juli 3411 en in Augustus 2403. Vergeleken met 1950 is het aantal buitenlandse motorvoer tuigen in 1951 met vijftien procent geste gen. De Zweden waren het talrijkst met 2500, daarop volgden de Belgen met 996, de Fransen met 692, de Denen met 621, de Zwitsers met 575, de Engelsen met 540 en de Duitsers met 375. Het gemeentebestuur van Laren heeft als eerste zijn standpunt bepaald inzake de door Gedeputeerde Staten van Noord holland voorgestelde herindeling der Gooi- se gemeenten. Het wijst de samenvoeging van Blaricum bij Laren af op grond van het verzet, dat tegen deze samenvoeging algemeen in Blaricum bestaat. Ook de ge meente Laren acht deze samenvoeging niet opportuun. Het gemeentebestuur van La ren kan zich ten dele verenigen met de grenswijziging met Hilversum. De voorgestelde grenswijziging met Bus- sum wordt door Laren geheel afgewezen. Gisteravond omstreeks kwart over ne gen ontstond brand in de borstelfabriek „Lola" te Groesbeek. De fabriek ligt vlak bij de spoorlijn Nijmegen-Kleef. In korte tijd stond het fabrieksgebouw, dat eigen dom is van de gemeente Groesbeek, in lich ter laaie. Het vuur breidde zich snel uit over de houten vloeren, zodat er aan red den niet te denken viel. De plaatselijke brandweer werd bijgestaan door de brand weer van Nijmegen, welke direct met groot materieel was uitgerukt. De. fabriek ver vaardigde voornamelijk afwasborstels voor export naar Amerika, Denemarken en Zweden. Er waren grote voorraden hout, cellulose en afgewerkte materialen opge slagen. De fabriek is verzekerd tegen be drijfsschade. Vroeger was in het gebouw een schoenfabriek gevestigd. ADVERTENTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende De plannen voor de ruiming van de „Faustus" bij Hoek van Holland, zijn op grond van duikerrapporten volkomen ver anderd. Het is namelijk gebleken, dat het wrak van de „Faustus" ruim drie meter in de grond is weggezakt. Het wrak zit zover in het zand, dat het niet mogelijk is het Noordelijke gedeelte van ongeveer 30 me ter, er van te verwijderen door middel van ontploffingen, zoals oorspronkelijk de be doeling was. Aangezien het horizontaal doorsnijden van het schip, gezien het mi nieme aantal duikuren niet een werk van maanden maar zelfs van jaren zou zijn, is men nu tot een andere oplossing gekomen. Men heeft thans besloten het schip die per in de bodem te laten wegzinken. Men wel dit doen door het laten springen van dieptebommen ter weerszijden van het wrak waarbij enige afstand in acht genomen zal worden, opdat men het wrak zoveel mogelijk heel wil laten en niet de kans wil lopen, dat brokstukken elders terecht komen. De bedoeling is om door het springen van deze dieptebommen de in de bodem aanwezige kleilaag, stuk te laten slaan. Is dat gebeurd, dan zal een grote zandzuiger worden ingeschakeld, die de zandlaag onder de klei zal moeten weg zuigen, waardoor het schip in de bodem wegzinkt. Van de Britse marine blijven de ber gingsvaartuigen „Uplifter" en „Succour", maar de „L.S.C. 15" en de „L.S.C. 16" gingen gisteravond om zes uur terug naar Dover. Zij zullen worden gesleept door de „Hercules" van de Nederlandse marine en de „Blankenberg" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst. Er is over de nieuwe plannen te Hoek van Holland nauw overleg gepleegd met de heer Black, het hoofd van de Britse Opruimingsdienst, die veel ervaring met dit werk heeft. Ook de Nederelandse ma rine was met het systeem van het laten wegzinken van een wrak bekend. Het was een van de vijf plannen, die bij de ruiming ter tafel waren gekomen. Er moest echter worden gewacht op inlichtingen van Rijks waterstaat over de samenstelling van de rivierbodem, waar alles van afhing. De zeer diepe zandlaag onder de klei zou het wrak geheel kunnen opnemen. Hel voor duikers Men is ook tot de nieuwe maatregel overgegaan, omdat het ter plaatse buiten gewoon gevaarlijk is gebleken voor de duikers door de zware stromingen, die er staan. Ook de Britse experts waren het er over eens, dat het een hel was daar bene den. Er is teveel bovenwater, dat van de Rijn afkomt en de tegengestelde onder stroming is eveneens te hevig. Zaterdag zou reeds een van de duikers aan de dood ontsnapt zijn, zó sterk was de stroming. Door de marine is medegedeeld, dat de „Faustus" met de masten naar zee gekeerd ligt. De masten hebben zich reeds in de grond geboord. Men hoopt het gehele wrak tien tot twaalf meter diep te kunnen laten zakken, dan blijft er voor de scheepvaart daar ter plaatse bij eb nog een hoogte van veertien tot zestien meter water over, hetgeen ruim voldoende is. Reeds vandaag zou men met de diep tebommen gaan werken. Zij zijn geladen met 250 kilogram trotyl. De kosten van het zandzuigen ter plaatse zullen ongeveer f 50.000 per week bedragen. Explosies Hedenmorgen werd volgens juist binnen gekomen berichten reeds een dieptebom tot ontploffing gebracht. Als een enorme uit gespreide parachute van bijna 15 meter hoogte hing secondenlang een massa water boven de waterspiegel in de monding van de Nieuwe Waterweg. Alle scheepvaartverkeer werd stilgelegd. De stremming zou in verband met de ont ploffingen enige uren moeten duren. 20. „Zo", mompelde de hofarts, zodra Panda en Joris om de hoek waren ver dwenen. „Thans moet ik vlug mijn bond genoten van de gang van zaken op de hoogte stellen". Na zich er eerst van te hebben vergewist, dat niemand hem volg de, sloop hij haastig de trappen van het paleis af, tot hij de donkere kelders be reikte. Hier ontstak hij een kaars en begon een tocht door de vochtige, kronkelende gangen. De dokter bleek de weg goed te kennen, want zonder aarzelen ging hij voort, tot hij een zware deur bereikte, waarop een groot wapenschild prijkte. Even bleef hij luisterend staan en, toen hij zeker was, dat niemand hem was ge volgd, gaf hij snel enige kloppen op de deur. Bij het horen van dit geklop spron gen daarbinnen twee edellieden overeind. „Open de deur Bruno", zei de ene, terwijl hij zijn zwaard trok, „en als het een nieuwsgierige is, die hier niets te maken heeft, dan zal ik hem staal laten proeven. Ha! Ha!" De twee waren niemand anders dan graaf Isengrim en zijn hayidlanger hertog Bruno Op Zaterdag 22 November zal de rebus, die Prinses Beatrix en haar klasgenoten hebben ontworpen ten bate van het Ere fonds voor Oud-Verpleegsters, in alle dag bladen, weekbladen en radiogidsen worden gepubliceerd. De inhoud van deze rebus is een opdracht aan het Nederlandse volk en bestaat uit een rijm van vier regels, waarvan de eerste regel is gemaakt en ge tekend door Prinses Beatrix. Binnenkort zal in de bioscopen een Poly goon-filmpje worden gedraaid over het leven van verpleegsters en oud-verpleeg sters. In ons land leven nog talloze oud-ver pleegsters in behoeftige omstandigheden. Zij moeten rondkomen van een uiterst klein pensioen, waardoor de meesten van haar in nood verkeren. Met deze rebus actie hoopt het erefonds, waarvan dr. P. Heeres te Haarlem voorzitter is, de nodige gelden bijeen te brengen om deze oud verpleegsters een onbezorgde oude dag te verzekeren. ADVERTENTIE Ja. maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem Te 's-Gravenhage is opnieuw opgericht de Nationale Raad voor Nederland voor aangelegenheden betreffende de Pacific, welke als zelfstandig orgaan samenwerkt met andere nationale raden, aangesloten bij het Institute of Pacific Relations. De raad is voorlopig als volgt samenge steld: dr. A. Loudon, voorzitter; mejuf frouw mr. M. A. Tellegen; prof. mr. F. M. baron van Asbeck; prof. dr. H. J. Boeke; mr. L. de Block; prof. J. J. L. van Duyvendak; prof. mr. J. P. A. Frangois; W. J. baron van Heeckeren van Molecaten; prof. S. Hofstra; dr. W. Hoven; E. P. van Marken; mr. H. van Riel; dr. W. A. F. Stokhuyzen; P. F. Zimmerman en dr. B. IJ. M. Vlekke, secretaris. In October brachten 15 schepen belang rijke hoeveelheden Amerikaans defensie materieel in ons land aan, voornamelijk verschillende soorten voertuigen, licht af weergeschut, geniematerieel en legerver- kenningsvliegtuigen. In de periode van Augustus tot en met September 1951 voerden 18 schepen totaal 3500 ton materieel aan. In de overeenkom stige periode van dit jaar leverden 34 sche pen ruim 9300 ton in Nederlandse havens af. Het aantal ontvangen legervoertuigen bedraagt 2000, waaronder begrepen de 1200 die door de Amerikaanse troepen in Duits land aan Nederland werden afgestaan. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het verlenen van een cre- diet aan de Handelmaatschappij H. Albert de Bary en Co N.V. De afdeling Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel heeft op 1 Juli 1952 in de zaak van het Nederlandse Beheers instituut en van de Commissie Gedeposse- deerden tegen de Handelmaatschappij H. Albert de Bary en Co N.V. te Amsterdam nietig verklaard de transacties, welke ge durende de bezetting betreffende de ver koop van Reichsmarken en Reichsschatz- anweisungen waren tot stand gekomen tus sen de Vermögensverwaltung und Renten- anstalt (VVRA) en De Bary. Dit heeft tot gevolg, dat De Bary aan het Nederlandse Beheersinstituut, vertegenwoordigende de boedel van de WRA, bedragen van res pectievelijk f 4.596.834.95 en f 16.106.947,54 moet betalen, vermeerderd met 4 pet rente van 15 Juni 1951 af tot de dag der voldoe ning. Uit hoofde van het bepaalde bij het Be sluit Vijandelijk Vermogen en bij de Wet van 10 Juli 1951 is ongeveer 96 pet van het aandelenkapitaal van De Bary overgegaan in handen van de staat. Op grond hiervan is de staat i-echtstreeks belanghebbende bij het ongestoorde voortbestaan van De Bary als bankinstelling. De regering heeft daarom gemeend zo danige maatregelen te moeten treffen dat De Bary haar bedrijf ongestoord zou kun nen voortzetten. Zij heeft aan De Bary een credietfaciliteit bij de Nederlandse Bank verleend tot een bedrag van f 21.500.000, zijnde ongeveer het totale bedrag der be talingsverplichting. De credietverlening zal zich over vier jaren uitstrekken. Het cre- diet zal slechts in uiterste noodzaak wor den gebruikt. Hoewel De Bary aan zijn verplichtingen uit hoofde van de uitspraak reeds heeft voldaan, is tot dusverre op dit crediet niet gedisponeerd, zo deelt de mi nister van Financiën aan de Tweede Ka mer mede. Nazi's. Bijna tachtig vooraanstaande func tionarissen van de in de bondsrepubliek verboden neo-nazistische „Socialistische Rijkspartij" en voormalige leden van de nazi-partij zijn als vertegenwoordigers van verschillende partijen bij de ge meenteraadsverkiezingen van 9 Novem ber in Neder-Saksen gekozen. Onder hen bevinden zich Wilhelm Schepmann, leider van de S.A.; Karl Lipka, S.A.- Standartenführer en Hans Wenke, S.S.- Hauptsturmführer. Critiek. In een Maandag door radio-Mos kou aangehaald artikel in de „Prawda", het officiële orgaan van de Russische communistische partij, wordt gezegd dat een aantal Russische geleerden er een monopolie op na houden en zich tegen critiek vrijwaren door „nieuwe krachten die pogen zich te doen gelden" de mond te snoeren. Er zou een gebrek aan verschil in mening bestaan op na tuurkundig en ander wetenschappelijk terrein. Het blad pleit voor een botsing der meningen als een wezenlijke voor waarde om zich van de eerste plaats in de wereld te verzekeren. Kazemat. Amerikaanse mariniers gebrui ken in Korea „tank dozers" tanks met de uitrusting van „bulldozers" - om in de vuurlinie van te voren gemaakte kaze matten aan te brengen. Deze kazemat ten, die twee ton wegen en van hout zijn gemaakt, kunnen in anderhalf uur worden geplaatst. Eerst wordt een kuil gegraven, daarna wordt het gevaarte van zes voet in het vierkant er in ge plaatst en vervolgens wordt aarde tegen de kazemat geduwd. Huwelijk. Heden zal te Beaulieu aan de Franse Rivièra een van de laatste over levenden van het huis Habsburg, de 36-jarige Prins Felix van Habsburg aartshertog van Oostenrijk in het huwelijk treden met dö 27-jarige Duitse Prinses Anna Eugenie Pauline van Arenberg. Het kerkelijk huwelijk heeft morgen plaats. Prins Felix is een broer van Aartshertog Otto. Hij is als zaken man werkzaam in Mexico, waar het paar zich na een huwelijksreis op Cuba zal vestigen. Herdenking. Günther Pawelke, de West- Duitse ambassadeur in Egypte, heeft Zondag een krans gelegd op het monu ment, dat op het slagveld van El Ala- mein is opgericht ter nagedachtenis van het Afrika-korps en generaal Rommel. Dit is de eerste keer, dat er door de Duitsers in Egypte een plechtigheid is georganiseerd ter herdenking van de militairen, die in de Libische woestijn zijn gesneuveld. Een delegatie van offi cieren van het Egyptische leger nam aan de plechtigheid deel. Verzekering. De Spaanse regering heeft Maandag in een schrijven aan de direc teur-generaal van de UNESCO, Torres Bodet., de vrije verspreiding in Spanje van alle publicaties van de UNESCO verzekerd. Afschriften van de brief zijn aan afgevaardigden, die de jaarvergade ring van de UNESCO te Parijs bijwonen, overhandigd. Waarnemers zien in de Spaanse toezegging een poging om de landen te beïnvloeden, die tegen de toe lating van Spanje zijn gekant en lan den. die hun standpunt in deze nog niet hebben bepaald. Dinsdag zal over deze kwestie worden gestemd. Men verwacht, dat Spanje zal worden toegelaten. Meerderheid. In Italiaans-Tyrol, dat de provincies Bozen en Trente omvat, zijn verkiezingen gehouden voor de regio nale wetgevende vergadering. Deze bei de Noord-Italiaanse provincies hebben een overwegend Duitse bevolking. Vóór de eerste wereldoorlog behoorde dit ge bied tot Oostenrijk-Hongarije. Mussolini poogde vergeefs de Duitse invloed geheel te doen verdwijnen. Ook uit de resultaten van de thans gehouden ver kiezingen blijkt, dat de solidariteit van de Duits sprekende boerenbevolking ongeschokt is. Op de Zuid-Tyroolse volkspartij (die der Duits sprekenden) is in Bozen ruim 64 procent van de stemmen uitgebracht. De grootste Ita liaanse partij, de christen-democraten, verwierf slechts dertien procent der stemmen. Bekrachtiging. Het Amerikaanse Hof van Appèl heeft Maandag voor de tweede maal geweigerd het vonnis tegen het echtpaar Julius en Ethel Rosenberg, dat op beschuldiging van spionnage in de atoom-industrie ter dood is veroordeeld, te herzien. De Rosenbergs kunnen nu alleen nog door een gratiebesluit van president Truman van de electrische stoel worden gered. ADVERTENTIE tegen kou, koorts en griep Beschermd in meé.r dan 25 staten. Koker 50 tabletten 80 ct. - 25 tabletten 45 ct. v. IN de 17de eeuw werd het bankbedrijf in Engeland voornamelijk uitgeoefend door goudsmeden, die aan de klanten, van wie zij goud in bewaring hadden genomen, bewijzen „aan toonder" uitreikten, welke recht gaven op de daarop vermelde be dragen. Uit deze bewijzen hebben zich de bankbiljetten ontwikkeld, die na de op richting van de Bank of Eng land officieel werden. Ook hier te lande heeft zich een derge lijk proces voltrokken, want lang vóór de Nederlandse Bank werd opgericht gaven de Rotterdamse Kassiers soms briefjes uit, die gaarne in be taling loerden aangenomen. Voorwaarde voor uitgifte van alle kas siers- of bankbiljetten was destijds uiter aard de dekking, want alleen deze waar borgde de volledige betaling van het te vorderen bedrag. En hoe primitief het ook moge schijnen, dat in de 18de eeuw slim me Schotse koffiehuishouders biljetten uitgaven, welke betaalbaar waren „aan de houder op vertoon, in geld of in drank" een feit is het dat zolang dergelijke par ticulieren de biljetten met naam en ver mogen dekten, muntontw aar ding weinig te vrezen was. Deed het bankpapier dus betrekkelijk laat zijn intrede in de Westerse economie, in China was het reeds 400 jaar eerder ingevoerd door Kublai Khan, de klein zoon van de roemruchte Djingiz Khan. Het systeem van de Keizer, dat door Marco Polo als het geheim der alchemisten werd beschouwd, scheen zeer simpel. Er werden biljetten vervaardigd van verschillende waarden, waarop een groot aantal amb tenaren hun naam zetten en hun zegel drukten. Als laatste drukte dan de opper ste muntmeester in de stad Kambulac waar zich de rijksmunt bevond er een vermiljoen gekleurd zegel op en daarmee was de kous af. Want op straffe des doods moest dit papier in alle delen van het rijk als wettig betaalmiddel worden aangenomen. Bij be schadiging van het papier geld konden tegen betaling van 3 der waarde nieuwe biljet- worden verkregen. Dat lijkt allemaal modern en in over eenstemming met de hedendaagse finan cieringsmethoden. Maar in één ding ivas de kleinzoon van Djingiz Khan griezelig ouderwets: hij zorgde namelijk voor een dekking van de bankbiljettencirculatie. Bij de handelskaravanen uit Indië en Perzië liet hij voor dit doel alle parels, juwelen, goudzilver, goudlaken, ivoor en andere standvastige kostbaarheden opkopen, wel ke goederen uiteraard eerst door 12 experts onderzocht en geschat waren. Na aankoop werden deze goederen in schatkamers op geborgen en dienden aldus tot dekking van het op zichzelf waardeloze papiergeld. En dan zullen we maar weer eens over stappen op de mieren, want die blijken, evenals wij, er huisdieren op na te houden! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2