Protestanten in Italië hebben het verre van gemakkelijk Zvitsaletten Parijs verwacht, dat Schuman zal worden weggepromoveerd Agenda voor Beverwijk Fabrieksarbeider pleegde verzet tegen politie en krabde agent in gezicht -Clowntje Riek Kort en bondig De zaak-Andreas Gr on dzvettelijke godsdienstvrijh eid in de verdrukking BESTRIJD DIE GRIEP! Mayer mogelijk aan buitenlandse zaken, Schuman minister voor Europese kwesties Beverwijk Ppb Tumult in de Grote Houtstraat Giftige golfstroom teistert visstand DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 4 ...'ti Z.W/TSAL preparaat.' IEV speelde tegen BSM gelijk (1-1) Onze zangers Voor de kinderen Kerkelijk Nieuws Oorzaak lozing van industrieën FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) (Van onze correspondent in Rome Het aantal Protestanten bedraagt in Italië minder dan een percent der bevol king. Onder hen is één kerkgenootschap, dat der Waldenzen, dat heel oude papieren heeft. Hun hervormer, Pietro Valdus, leefde van 1140 tot 1217. De beweging van Valdus, door de Rooms Katholieke synode van Verona in 1184 als ketters veroordeeld, verbreidde zich in Zuid-Frankrijk, Zwit serland. Italië, Bohemen en Hongarije. Doch in de dertiende eeuw werden de Waldenzen op zo meedogenloze wijze ver volgd, dat zij vrijwel werden uitgeroeid. Slechts een kleine groep in de Alpendalen, langs de tegenwoordige Frans-Italiaanse grens, bleef bestaan. Hun kerk, door de Synode van Dordt erkend, gelijkt veel op de Waalse kerk en heeft thans ongeveer 80.000 leden, waarvan ruim tweederden Italiaanse burgers zijn. Zij wordt geduld en heeft, daar de Waldenzen ten dele wel gestelde burgers zijn en hoge posten be kleden, een heel wat groter invloed op het Italiaanse leven dan men, gezien het ge ringe aantal leden, zou verwachten. Theorie In de laatste honderd jaar zijn er ver schillende andere Protestantse kerkge nootschappen ontstaan. Het concordaat dat tegelijk met het verdrag van Lateranen tussen de Heilige Stoel en Italië werd af gesloten, laat het bestaan van niet-Rooms- Katholieke kerken in Italië toe. De grond wet van 1947 verklaart uitdrukkelijk, dat allen het recht hebben, vrijelijk hun gods dienst te belijden, in welke vorm ook, er propaganda voor te maken, in het open baar of in besloten kring de cultushande- lingen te verrichten, mits deze riten niet strijden met de goede zeden". Daarover is in de laatste tijd heel wat te doen. Eerst werden vooral op Sicilië en in het zuiden kerken gesloten van de Pinkstergemeente, de Pentecostalen, een secte, die in Italië een kleine 200.000 volgelingen telt. Het gaat hier meestal om eenvoudige mensen in kleine plaatsen. Emigranten, die uit Amerika terugkeerden, hebben deze dienst verbreid en hun succes moet vooral daar aan worden toegeschreven, dat de simpele boeren en herders bij die samenkomsten voor het eerst de woorden van de Bijbel hebben gehoord in hun eigen taal en niet, zoals in de Rooms-Katholieke kerken, in het voor hen onbegrijpelijke Latijn. en practijk Al is het wat overdreven over geloofs vervolging te spreken, toch zijn door al te ijverige politie-ambtenaren dingen gedaan, die men in een beschaafd land als Italië niet zou verwachten: aan predikanten werd verboden hun ambt uit te oefenen, kerken werden gesloten en in enkele ge vallen werden de voorgangers zelfs gevan gen gezet en mishandeld. Beroep op Mussolini Wat dit laatste betreft, wijzen wij er op, dat wij het niet persoonlijk konden controleren, daar het gaat om afgelegen plaatsjes op Sicilië. De politie beroept zich bij haar optreden tegen de Pinksterge meente op een politie-verordening, door Mussolini in 1930 uitgevaardigd, waarbij de samenkomsten werden verboden, daar zij als „gevaarlijk voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid der deelnemers" werden beschouwd. In de wijze, waarop de Pentecostalen herhaling van het Pinkster- wonder afsmeken en menen te beleven, is een extatisch element, dat herinnert aan de „revival"-bijeenkom'sten in de Verenig de Staten. Thans verkeert ook een tweede kerkge nootschap, de „Church of Christ", in moei lijkheden. Deze gemeente beschikte te Rome over twee kerken, die kort geleden ADVERTENTIE met de snel en feilloos werkende Dinsdag 18 November Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Detec tive Story". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „La Ronde". K. S. A. 'gebouw, 8 uur: Feestavond „St. Eloy". Woensdag 19 November Bioscopen als Dinsdag. door de politie werden gesloten. Hetzelfde gebeurde met kerken in andere steden. Te Rome was de aanleiding, dat uit Amerika komende zendelingen (Italo-Amerikanen) er predikten. Na krachtig protest bereikte men, dat de leden van de „Church of Christ" in besloten kring mogen bijeen komen, mits de voorganger zich uitsluitend richt tot burgers van zijn eigen nationa liteit. Ook is dit wel heel iets anders dan men in de grondwet leest. Protestactie Een comité, waarin onder meer vele vooraanstaande geleerden zitting hebben, heeft het voornemen een „witboek" uit te geven, waarin de staat er van zal wor den beschuldigd, de grondwettelijke bepa lingen inzake vrijheid van godsdienst niet na te leven en ten deze onder invloed te staan van de Katholieke Actie en de Orde van Jezus. De aartsbisschop van Milaan, kardinaal Schuster verklaarde in een herderlijk schrijven: „Ons geloof wordt niet opge drongen en de R.K. kerk heeft steeds de vrijheid van geweien beschermd door voor te schrijven, dat zelfs de Joden ongestoord hun synagogen konden bezitten". Dat men over die opmerking in Israelietische kringen nog al gebelgd was, is duidelijk. Het week blad „Israël" zei daarover onder meer: „Wat zou de kardinaal er van zeggen, wan neer vooraanstaande Protestanten in En geland of Amerika, of Joden in de staat van Israel betoogden, dat de eerbied voor de vrijheid van geweten in hun land zo geweldig groot is, dat zelfs aan Katholie ken wordt toegestaan, er kerken te onder houden?" Wanneer Koningin Elizabeth volgend jaar Juni naar de Westminster Abbey rijdt om te worden gekroond, zullen de klokken van „St. Margaret", Westminsterhaar aan komst aankondigen. De chefluidervan het groepje van tien, de heer W. H. Hewett, een 66 jaar oude taxi-chauffeur, geeft tijdens een repetitie aanwijzingen. Een van de weinige voetbalwedstrijden, die Zondag doorgingen was de ontmoe ting tussen BSM en IEV te Haarlem om de OHC-beker. In deze wedstrijd was IEV behoorlijk te gen BSM opgewassen. Doch pas na een half uur schoot Prinsen hard in, maar de bal werd weggewerkt. De scheidsrechter zag hierbij een overtreding, waarop een strafschop volgde, die Prinsen in schoot (01). BSM hield dapper vol en vijf mi nuten voor de rust beoordeelde doelman Van Tunen de bal uit een vrije trap ver keerd. Door de bal van richting te veran deren werkte hij deze in eigen doel (11) De spelverhouding gaf na de hervatting aan beide ploegen verschillende kansen, die echter bij kansen bleven. Door dit ge lijke spel heeft IEV zich desondanks in de volgende ronde voor de OHC-beker ge plaatst. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor een bedrag van f4.056.990 beschikbaar te stellen ten behoeve van de uitvoering van werken ter verdere aanleg van het Amster damse Bos in de jaren 1953 en 1954. (Van onze correspondent in Parijs) In Parijse politieke kringen circuleren de laatste dagen opnieuw geruchten over een herziening van het Franse kabinet, die zeer binnenkort doorgevoerd zou worden. Er wordt in het bijzonder gesproken van een mutatie aan de Quai d'Orsay, het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken, waar dan de Katholiek Schuman door de radicaal René Mayer vervangen zou worden. In tegenstelling met vroegere plannen zou thans echter niet worden overwogen van Schuman zonder meer een ambteloos burger te maken. Een dergelijk onverbloemd ontslag zou het kabinet zeker niet overleven, omdat de Katholieken er bij herhaling geen twijfel over hebben la ten voortbestaan, dat zij in zo'n geval één lijn met de minister van Buitenlandse Za ken zouden trekken. En zonder de M.R.P. kan thans geen enkele centrum-regering staande blijven. Om dit gevaar te ontlopen, zou mén Schuman nu willen „verheffen" tot mi nister van staat om hem dan speciaal te belasten met de inter-Europese samenwer king. Een dergelijke functie heeft vroeger ook al e©ns bestaan, toen de socialist Guy Mollet minister voor Europese aangelegen heden was. Door René Mayer, die tot de rechter vleugel van de radicale partij behoort, de leiding aan de Quai d'Orsay op te dragen, zou Pinay, meent men hier, twee vliegen in één klap kunnen slaan. Hij zou daar- Maandagavond heeft de vereniging van houders van kanarievogels „Onze Zangers" een vergadering gehouden in Parkzicht. De voorzitter de heer J. C. van Kampen sprak een openingswoord en daarna was het woord aan twee Amsterdamse vogel vrienden, die de aandacht vestigden op de kanaries De heer H. Bijleveld sprak over de oor sprong der kanariesport en de heer Dors toonde lichtbeelden over de herkomst van de kanarie, deze is namelijk afkomstig van de Canarische eilanden. MARKTPRIJZEN Andijvie 1423L; bloemkool 17—38; bos- peen 1527; waspeen 1019; sla 36; toma ten 16—58; spinazie 37; spruiten 1961; prei 1023; knollen 1222; boerenkool 1122; rode kool 511; groene kool 612; druiven 23125; uien 1021; breekpeen 511; soep 410; bieten 7—12; appelen 7—21; peren 5—19. mee namelijk tegemoet komen aan de ver langens van de Gaullistische afvalligen, die voor hun onvoorwaardelijke steun aan het kabinet nog altijd het hoofd van Schu man blijven eisen, terwijl voor de buiten landse betrekkingen zo tevens profijt zou kunnen worden getrokken uit de goede persoonlijke relaties, die Mayer onder houdt met zekere Amerikaanse financiële kringen, die weer grote invloed moeten hebben op de leiding der republikeinse partij. Men meent, dat Mayer grotere kan sen heeft dan Schuman om met de nieuwe regering van Washington een degelijke basis voor een toekomstige betere ver standhouding te scheppen. Het heet, dat deze plannen vorige week vastere vorm hebben aangenomen tijdens de afwezigheid van Schuman, en zijn overhaaste terugkeer uit New York zou dan ook niet geheel vreemd zijn aan de voornemens, die de premier thans worden toegeschreven. Ofschoon de regering in zo'n herziene samenstelling zeer waar schijnlijk wel betere kansen zou kunnen maken om de begrotingsveldslag te win nen, die dezer dagen in zijn beslissende fase treedt, staat het toch nog zeer te be zien, of de Katholieken er zo maar in be rusten zullen, dat hun leider zou worden weggepromoveerd. Tot dusverre hebben ze Schumans handhaving aan de Quai d'Orsay in elk geval altijd als conditie voor hun steun en medewerking be schouwd aan Pinay's regering, die, naar hun smaak, toch al een veel te rechtse koers had ingesiagen. ADVERTENTIE Bontgevoerde Windbreakers Mr. P. Th. J. van Tetering, verbonden aan de afdeling sociale en ambtenaarszaken van het ministerie van Uniezaken en Over zeese rijksdelen, is benoemd tot directeur van de dienst van gezondheidszorg, sociale en culturele aangelegenheden van het gou vernement van Nieuw Guinea te Hollandia. c Daar zat Bunkie lelijk in de piepzak'. Wat moest hij nu beginnen? Hij liep naar het raam en keek naar buiten. „Ik zal het raam opschuiven en roepen", dacht hij. „Misschien hoort iemand me". Met een beetje moeite schoof hij het venster naar boven, en toen stak hij zijn hoofd naar buiten. Maar toevallig was er niemand in de buurt te zien. Toch zou hij het maar eens proberen. „Héééé!Héla!Ik zit opgesloten!Kan iemand me helpen?!", riep hij, zo hard hij kon. Maar er kwam geen antwoord. Hij probeerde het nogeens. „Hèèèèlp!Hèèèèlpü! Maar niemand hoorde hem. Bunkie kreeg het er benauwd vanZou hij hier de hele nacht opgesloten blijven, tot morgenochtend de school weer aan ging? Dat vond hij helemaal geen prettige gedachte. Maar wat was er inmiddels gebeurd? Toen de school uitgingkeek Rick rond naar Bunkie. maar die was nergens te zien. Dat Bunkie met de schriften naar boven was gestuurd door meesterdaar dacht hij niet aan. Rick bleef een poosje staan wachten bij de schoolpoort, maar eindelijk vond hij, dat hij lang genoeg gewacht had. „Bunkie is zeker al vooruit gegaan", dacht hij. En hij besloot dus maar, naar huis te gaan. Een week geleden heeft de fabrieks arbeider W. H. v. d. H. zich op het Ver- wuift en in de Grote Houtstraat, toen zijn onder invloed van sterke drank verkeren de vriend was aangehouden, tegen de po litie verzet. Hij werd later naar het Huis van Bewaring overgebracht en gisteren is de man door de politierechter te Haar lem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met bevel tot onmid dellijke gevangenhouding. Op Maandagmiddag om kwart voor vij ven zag een agent van politie op het Ver- wuift een los arbeider met een waggelende gang lopen. Hij achtte het raadzaam de ar beider naar het bureau van politie over te brengen. De man was in gezelschap van de fabrieksarbeider W. H. v. d. H. die zich met het geval bemoeide. Hij gaf de politie man een duw. Inmiddels verscheen per fiets een andere agent van politie die as sistentie verleende. Hij wilde de fabrieks arbeider beetpakken, maar deze begon te rukken en te trekken. Een derde agent van politie (in burger) kwam uit een der zaken in de Grote Houtstraat en toen hij zag, dat er verzet gepleegd werd, kwam hij te hulp. Deze sprong op de rug van de fabrieks arbeider die de agent in burger in- het ge zicht krabde. Midden in de Grote Hout straat wilde de fabrieksarbeider zich op nieuw verzetten en toen haalde de agent in burger zijn gummistok te voorschijn. Daarna verliep de arrestatie vrij rustig. De drie agenten van politie die bij de arrestatie betrokken waren geweest, wer den als getuigen gehoord. De agent in bur ger deelde mee, dat hij nog een litteken van het krabben in zijn gezicht heeft. Ver dachte heeft tegen hem gezegd: „Ik ga niet met je mee; ik onthoud je gezicht wel." Het was in de Grote Houtstraat wel druk. doch het publiek heeft zich rustig gedragen. De politiemannnen hadden alleen last van verdachte. Bij het verhoor van verdachte gaf deze de feiten toe. Hij had met zijn vriend wat borrels gedronken en mogelijk heeft hij daardoor niet geweten, wat hij gedaan heeft. Verdachte verklaarde er spijt van te hebben. Eis van vier maanden De officier van justitie noemde de zaak buitengewoon ernstig. Hij nam het ver dachte kwalijk, dat deze zich te buiten ging tegen een agent van politie die zijn plicht deed. Mogelijk heeft de man ge dacht „samen uit samen thuis", doch dan had hij mee naar het bureau van politie moeten gaan om daar het geval te bespre ken. Thans heeft hij een ambtenaar in diens rechtmatige uitoefening van zijn plicht belemmerd. Daarbij komt, dat hij zich is gaan verzetten tegen een andere agent van politie en dat hij een derde agent, die wel iswaar in burger was, heeft mishandeld. De sporen zijn nog op het gezicht aanwe zig. Verdachte heeft niet geweten, dat laatstgenoemde een agent van politie was, maar het publiek is op verzoek van de po- Ned. Herv. kerk Beroepen te Ameide en Tienhoven H. A. v. Slooten te Wierden. Aangenomen het beroep als pred. in al gemene dienst (als sccr. van de raad voor Kerk en School) J. Schaap te Meppel. Geref. kerken Beroepen te Winschoten A. Broek te Onstwedde. Aangenomen naar Wierum (Fr.) C. W. de Ruiter, cand. te Nijmegen; naar Zut- phen (2e pred.pl.) J. v. d. Berg te Ottoland. Bedankt voor Amsterdam (11e pred.pl.) J. Na wijn te Aal ten. Beroepen te Meppel (vac. C. P. F. Rij- per), L. G. Pleysant te Stadskanaal. Bedankt voor Buawoude H. C. Endedijk. te Wcrmer. Chr. Geref. kerken Tweetal te Meppel A. C. Noort te Nieuwe Pekela en J. H. Prins te Amsterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te Sunnyside (U.S.A.) A. Ver- gunst te Zeist; te Leerdam H. v. Gilst te Elspeet, die bedankte voor Vlaardingen. Bedankt voor Kruiningen F. Mallan te Bruinisse. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Kampen H. F. Huson, cand. te Dordrecht. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Oosterbeek-Wolfheze H. D. van Herksen te Onnen. Evang. Lutherse kerk Beroepen te Edam L. G. C. Grabrandt te Wildervank. Giften en legaten De zending van de classicale vergade ring Amsterdam der Ned. Herv.kerk ont ving uit Watergraafsmeer een legaat groot 4443.84.De kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk te Groningen ontving uit Haren een legaat groot 1500.De Ned. Herv. kerk van Voorburg ontving een gift groot 1000.te verdelen tussen diaconie en zending. De Chr. Geref. kerk te Groningen ontving een gift groot 1000.voor de tweede predikantplaats. De Ned. Herv. kerk van Delft ontving een gift groot 800 voor onderscheidene doeleinden. litie verplicht te helpen, als het nodig is. De officier van justitie eiste een gevange nisstraf van vier maanden met bevel tot gevangennenming. Mr. F. J. D. Theyse jr. bracht in herinne ring, dat verdachte te veel gedronken had. Hoewel het niet goed te keuren is, wat hij gedaan heeft, is het toch wel te begrijpen. Hij was immers met zijn vriend uit ge weest en vond het noodzakelijk deze te helpen. Verdachte heeft zich speciaal tegen de agent in burger verzet en wist niet met een politicman te doen te hebben. Pleiter verzocht een korte straf op te leggen. De politierechter nam het verdachte zeer kwalijk wat hij gedaan heeft, doch vond het prettig dat deze zijn fout inziet. Ver dachte heeft een der agenten ernstig mis handeld en heeft op ernstige wijze weder- spannigheid gepleegd. Ook is het verleden niet zo voorbeeldig, merkte de politierech ter op. Deze zeide er rekening mee te wil len houden, dat verdachte op de zitting een sympathieke indruk heeft gevestigd en hoewel de maximumstraf vier jaar is, wilde hij niet boven de eis van de officier van justitie gaan. De politierechter legde een straf van vier maanden op met aftrek van voorarrest. Na afloop der zitting stak verdachte de agent die hij mishandeld heeft de hand toe, doch deze weigerde dit gebaar van ver zoening te aanvaarden. Een zwarte golfstroom trekt op het ogen blik door het Wilhelminakanaal en "ver nietigt een zeer groot deel van de vissen. Gisteravond had de stroom reeds de sluis te Diesen bij Tilburg bereikt, honderden dode vissen achter zich latend. De stroom, die klaarblijkelijk giftige stoffen bevat en meer dan 100 meter lang is, heeft zijn oor sprong in Eindhoven. Daar zijn Zondag in het Beatrix-kanaal reeds honderden dode vissen in het water aangetroffen. De Eindhovense Hengelsportcentrale, die de visstand in het Beatrixkanaal bedreigd zag, waarschuwde de autoriteiten. Giste ren zijn watermonsters getrokken in het riviertje de Dommel en in het Beatrix kanaal, die door een afwateringskanaal onderling vei'binding hebben. Ook de Rijksdienst voor de Visserij inspectie houdt zich met deze verontreiniging bezig en heeft watermonsters getrokken in het Wil helminakanaal. De uitkomsten van het on derzoek der monsters zuilen morgen wor den vergeleken. Tot zolang moet men zich bij het zoeken naar de oorzaak der water vergiftiging tot veronderstellingen beper ken. Deze veronderstellingen gaan in de richting van de Dommel, waarin in dustrieën verontreinigd water lozen. Van hieruit is de vergiftigde watermassa naar het Wilhelminakanaal afgezakt. „AMICITLV" SPEELT VOOR LIEFDADIG DOEL. De toneelvereniging Amicitia geeft op Maandag 1 December in zaal Zomerlust te Santpoort een opvoering van het blijspel „Het nestje van de antiquair" van Hans Nesna, ten bate van de Nederlandse stich ting voor het gebrekkige kind. Deze voor stelling verdient dus in dubbele zin de be langstelling van het publiek: zowe: om het liefdadige doel, als om het feit dat het hier een landelijke première geldt. BINNENLAND In October is bij alle Nederlandse spaar banken ingelegd f79 millioen en terug betaald f71.9 millioen, zodat f7,1 millioen werd gespaard. De Rijkspostspaarbank be haalde een spaaroverschot van f 2,2 millioen, de bijzondere banken f4,7 millioen en de bankspaarbanken f0.2 millioen. Gedurende de maanden JanuariOctober werd totaal ingelegd f811,8 millioen en terugbetaald f749,8 milioen, zodat dit jaar tot nu toe f62 millioen is gespaard. In de overeenkomstige periode van vorig jaar werd f 137,4 millioen ontspaard. Tot lid van de Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting is benoemd dr. ir. F. Bak ker Schut, directeur van de Dienst van de Wederopbouw en de Stadsontwikkeling der gemeente 's Gravenhagc. Het Prins Bernhardfonds heeft f 7000 ontvangen. Dit is de opbrengst der gala première van Charles Chaplins „Limelight" in het Tuschinskitheater te Amsterdam op 6 November. De Koningin heeft Maandag in palejs Soestdijk de West-Duitse ambassadeur, dr. Karl Du Mont, in afscheidsaudiëntie ont vangen. Dr. Karl Du Mont is in September door het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken teruggeroepen. Begin volgende week houdt de Inter nationale Federatie van Variétéartisten een congres in Amsterdam. Er nemen afgevaar digden uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Denemarken, Noorwegen, Italië en Nederland aan deel. 9) Sobatka kijkt verschrikt op. „Andreas? Laat binnen komen." De rijzige figuur van Kirchner verschijnt in de deuropening. „Mijnheer Sobatka. U hebt mij geschre ven over de uitbetaling van de verzeke ring aan mevrouw Andreas. In verband daarmede kom ik u opzoeken." Sobatka staat verheugd op. „Ah, u komt het geld uitbetalen?" Kirchner kijkt hem wat spottend aan. „Uitbetalen? Neen, mijnheer Sobatka, ik wilde u juist iets anders vertellen. Voor lopig kan er geen sprake van uitbetaling zijn, aangezien er dingen aan het licht ge komen zijn, die een grondig onderzoek nodig maken." Sobatka's adem stokt even. „Verklaart u zich nader, alstublieft". „Mijn verontschuldigingen, maar juist u dient te begrijpen, dat in dergelijke za ken, wanneer er moeilijkheden rijzen, vaak zoiets als een beroepsgeheim moet bestaan." „Zoals u wilt. Dan mag Ik aannemen, dat wij verder niets te bespreken hebben?" „Waarschijnlijk niet, want u zult mij onder de huidige omstandigheden wel niet willen antwoorden op de vraag, die ik u wilde stellen." „Ik ken uw vraag niet, dus moet mijn antwoord op die veronderstelling schuldig blijven." „Mijn vraag was, of u indertijd, toen de politie voor het eerst bij u kwam voor het onderzoek van het ongeluk van An dreas, niet van de bankroete omstandig heden van de verongelukte op de hoogte bent geweest. U legde slechts gunstige verklaringen af. U hebt hem toch dikwijls rechtskundig bijstand verleend?" Sobatka gaat wat verneus op zijn stoel verzitten. „Thans kan ik geen vrijheid vinden u antwoord te geven." „Ik moet mijnerzijds helaas van iedere verdere uitkering afzien, wanneer ik op deze en andere vragen nog geen antwoord kan vinden." „Maar de politie heeft indertijd de zaak toch onderzocht?" „En is tot volkomen verkeerde resulta ten gekomen. Nu zelfs het vermoeden be staat, dat mijnheer Andreas een hand tekening vervalste om „Wat, hoe weet u daarvan?" De advo caat is onrustig opgestaan. „O, ik weet meer dan u denkt. U hebt het natuurlijk voor uw familie opgeno men, daar mag niemand iets kwaads van denken. Maar juist daardoor bent u als het ware mijn tegenstander. En het dunkt mij, dat wij elkaar in deze zaak nog wel eens meer zullen tegenkomen". Sobatka doet een paar stappen in de richting van Kirchner en verklaart op zachte, maar zeer nadrukkelijke toon: „U zult mij nimmer iets oneervols kunnen verwijten, mijnheer Kirchner. Ik behartig uiteraard de belangen van mijn zuster. Maar wanneer er onrecht in het spel is. sta ik ten volle aan uw zijde". „Wat is dan uw oordeel over die ver valsing?" „Daar heb ik nog geen bevredigend ant woord op kunnen vinden, hoezeer ik mij er ook voor heb ingespannen". „Het is nu een politiezaak geworden, zodat u zich verdere moeite besparen kunt". „O juist, mag ik eens vragen, gaan uw vermoedens in een bepaalde richting?" „Daar moet ik wederom het antwoord op schuldig blijven. Overigens wil ik u niet langer storen. We spreken elkaar nog wel nader. Ik moet thans eerst nog me vrouw Andreas bezoeken". „Die is vertrokken, mijnheer Kirchner „Waar kan ik haar dan bereiken?" „Zij is door de dood van haar man zo van streek geraakt, dat haar zenuwen ernstig geschokt zijn. Ik heb haar aange raden, op reis te gaan. Zij is naar Zwit serland vertrokken en heeft m<j een vol macht gegeven om voor haar op te tre den". „Dat vereenvoudigt de zaak wellicht. Dan heb ik alleen nog maar met u te ma ken". „Inderdaad". „Juffrouw, mag ik van u Stuttgart num mer 1707?" „Met welk nummer spreek ik?" „Met nummer.... o, dat weet ik niet. Ik spreek vanuit café De Zwarte Beer", „Dat is nummer 58. Hangt u maar op, u wordt teruggebeld". Inspecteur Kirchner verlaat de telefoon cel en keert naar zijn tafeltje terug. Nadenkend staart hij door het raam. Er liggen diepe rimpels over zijn voorhoofd. Allerlei wilde gedachten houden hem bezig, en hij probeert er een vaste lijn in te brengen. Feldmann Andreas er moet toch ergens een of andere duidelijke schakel tussen die twee gevallen te ont dekken zijn. De brief is vervalst, dat ver zekerde ook de gerechtelijke deskundige, die hij heeft geraadpleegd. Hij heeft hem ook de quitantie van Jochberg voorge legd. Ook vervalst, was het besliste oor deel van de deskundige. En wat merk waardiger was, hij hield tevens voet bij stuk met zijn bewering, dat de vervalsin gen door dezelfde persoon zijn gemaakt. Maar dan kan die vervalser niemand an ders dan Andreas zijn. „Maar houdt u mij ten goede", heeft Kirchner daar tegenover gebracht, „dat is toch onmogelijk. De brief aan mevrouw Behnke uit Leipzig is na het ongeluk ge schreven. Een dode kan toch niet schrij ven, laat staan vervalsen". De deskundige heeft toen nadenkend met de hand over het hoofd gestreken. „Toch blijf ik bij mijn mening". „Wilt u dus zeggen, dat...." „Andreas nog in leven, is. Ja, dat is de logische conclusie". Kirchner kreeg op dat moment een af schuwelijk denkbeeld. Het was of de schellen hem van de ogen vielen. „Tja, ziet u eens", vervolgde de des kundige, „voor mij staat het vast dat de vervalschingen door dezelfde persoon ver richt zijn. U hebt reeds geconcludeerd dat die ene vervalsching van de hand van Andreas is. Dan is de andere het ook, waaruit volgt dat Andreas niet bij het ongeluk om het leven is gekomen. Wat u daar verder uit wilt concluderen, is uw zaak, gelukkig niet de mijne". Na dit gesprek probeert Kirchner, wach tend op de aangevraagde verbinding met Stuttgart, weer verder te concluderen. De weerzinwekkende vermoedens, die hem op een gegeven moment hebben bestormd, laten hem niet meer los. Hoewel hij aan heel wat onaangenajme zaken gewend is, voelt hij toch een zekere afschuw voor wal hij verder misschien nog zal ontdekken. De'telefoon klinkt, en Kirchner gaat snel naar de cel. „Hier Secura". „Ja, met Kirchner, mag ik de directeur even?" „Ogenblik, ik verbind u. door". „Met Schmidt". „Mijnheer Schmidt. U spreekt met Kirchner. Ik volg een bepaald spoor in de zaak-Andreas. Dat noopt mij dringend om naar Leipzig te gaan. Kan ik daar toe stemming toe krijgen?" „Natuurlijk, kerel. We laten je hele maal de vrije hand. Laat alleen wat van je horen, als er schot, in de zaak zit". „Nog een vraag. Heeft Feldmann al iets van zich laten horen?" „Neen". „Dank u, ik hoop u morgen belangrijk nieuws te kunnen geven". „Zit er bedrog achter de zaak?" „Waarschijnlijk iets veel ergers". „Erger? Wat moet ik daaruit opma ken?" „Daar kan ik me nu niet over uitlaten. Ik schrijf er u nader over". „Accoord. Ik ben benieuwd". Kirchner is half in slaap gevallen van het dreunende rhythme van de treinwie len. Zijn denken is bijna overgegaan in dromen. Hij ziet een auto langs de weg suizen, aan het stuur een man met een duivelachtig uiterlijk, met grijnzend opge krulde lippen en klauwen die het stuur omklemmen. Naast hem zit een schuch tere, verlegen en wat angstige man. Hij heeft de trekken van Feldmann en er ligt iets radeloos in zijn blik. Af en toe lacht hij wat wezenloos als een beschonkene. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6