Gokken is de lust en het leven van gemiddelde Australiër (/èpka Agenda voor Velsen Visserij -varia Op paardenrennen en in loterijen gaan dagelijks millioenen om IJmuiden Jeugd romantiseert het huwelijksleven Winkeliers verenigen zich rond Sinterklaas Castricum Beverwijk 5 „Maaike" bij de Hervormde toneelgroep IJmuider Harmonie concerteert „Dierenbescherming" Hout en houtstof voor de papierfabriek Causerie van G. Nabrink in Cultureel Centrum Gezamenlijke actie voor het gebrekkige kind Binnenbrandje bij „Hera" Haven berichten Huldiging van de heer Hollenberg C.S.V.-supporters vierden feest Dertigjarige „Reisduif" houdt tentoonstelling Scheepvaart DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 (Van onze correspondent in Australië) In Australië wordt gegokt op een manier, die een Nederlander versteld doet staan. Elke dag kan in de loterij de „vijftigdui zend", elke week de „honderdduizend", en soms ook de „tweehonderdduizend" als hoofdprijs in de wacht worden gesleept. Dit gokken in de loterij is echter nog mak, vergeleken bij het wedden op paar den. Na een der selectie-races, die aan de race om de Melbourne Cup voorafging, hadden de bookmakers en de toto op één dag meer dan zeven millioen gulden uit te keren. Het wedden zit de Australiër in het bloed en er is geen emigrant, die als hij geen principiële en morele bezwaren tegen het wedden koestert niet de een of an dere dag ook eens een gokje waagt. Wedden is een deel van het dagelijks beslaan van de Australiër en hij is er in grootgebracht. Zelfs kinderen op de lagere scholen wedden met pennies en halve pen nies op de paarden, die aan de start ver schijnen voor de Melbourne Cup, 's lands grootste nationale gebeurtenis, die thans weer achter de rug is. De Australiër wedt op paarden en op honden en als hij kans ziet op alles wat hem het genoegen van „zomaar wedden" kan verschaffen. Ik heb eens in een „pub" meegemaakt., dat iemand met z'n kameraad een weddenschap aan ging, dat er een vlieg tegen de muur achter hen zat. Toen hij z'n tien shilling gewonnen had, zette hij die weer in en zei: „En nu wed ik met je, dat die vlieg naar de broche van de barmaid vliegt". Hij heeft het nog gewonnen ook! Het wedden op de races is wettelijk ge regeld en gebeurt volgens de ook in Neder land bekende totalisator, maar de belang stelling is hier veel groter en er zijn geen grenzen. Er lopen echter ook tientallen bookma kers, bij wie men op alle mogelijke en soms onmogelijk lijkende manieren kan gokken op welk paard en welke race men dat wil doen. De overheid pikt ook een graantje mee. In één kwartaal beurt de staat rond drieëneenhalf millioen gulden, ongerekend de loterijen, waaruit een slordige acht mil lioen gulden wordt gebeurd. Evenals de dagelijkse loterijen bieden de enkele malen per week gehouden wedren nen (paarden zowel als honden) een beeld van de tot ongekende hoogte gestegen gok lust, onder een steeds groeiend aantal be zoekers. Onbetekenende races trekken op Zaterdagmiddag al 10.000 tot 20.000 men sen. De belangrijkere worden bezocht door tenminste 30.000 toeschouwers. Er rijden altijd extra treinen, trams en bussen naar de races, en op de toegangswegen is het een lange file van auto's, die gelijk in Nederland op bollen-Zondag meer staan dan rijden. De grote race De grote race is die om de Melbourne Cup, die elk jaar in Melbourne wordt ver reden. Wekenlang van tevoren houden de Australiërs zich bezig met het maken van gissingen. Zij lezen de kranten stuk in de tijd van de selectie-race, waaruit zal moe ten blijken, welke paarden op de grote race uitkomen. Er doen ook paarden mee uit Nieuw-Zeeland. Voor Melbourne en de staat Victoria is deze dag een feestdag, officieel erkend nog wel. In geheel Austra lië, tot diep in het binnenland, luistert iedereen, die niet zelf op de racecourse aanwezig kan zijn, naar de uitzending door de radio, en waar gewerkt wordt, denkt geen mens er aan om op het ogenblik van de grote race een hand uit te steken. Zo is het ook ditmaal weer gegaan. Prompt toen het startsein werd gegeven, klonk de stem van de Australische omroe per door de radio en hing heel Australië aan -zijn lippen. Op de kantoren en in de fabrieken, waar geen radio was, waren maal regelen getroffen om een verbinding tot stand te brengen via de telefoonlijnen. Er was ook nu op het hele continent geen ADVERTENTIE A. N. W. B. K. N. A. C. AUTORIJLES? met nieuwe wagen UW ADRES RE IJ M'S AUTORIJSCHOOL Hagellngerweg 134 - Santpoort - Telef. 8930 GEDIPL. INSTRUCTEUR mens, die het wagen durfde gedurende tien minuten een zaken- of privé-gesprek door de telefoon te houden. Ook In parlement Zelfs in de Tweede Kamer te Canberra werd de zitting onderbroken om de leden de gelegenheid te geven te luisteren. De voorzitter zei, dat het noodzakelijk werd geacht, dat de leden zich een wijle gingen verpozen. Hij vermijdt altijd angstvallig de woorden „Melbourne Cup" te noemen. De verering voor het paard is echter zo groot, dat van „Phar Lap" (een beroemd paard dat de Melbourne-race in een nog nimmer gebroken record heeft gelopen) een stand beeld in de hoofdstad van Victoria is op gericht. De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft onlangs echter een schilderij van „Phar Lap" uit een der kamers van het parlementsgebouw laten verwijderen, om dat het niet met de waardigheid van de omgeving overeenstemde. Op Dalray, het Nieuw-Zeelandse paard, dat ditmaal de race won, zette de eigenaar 450.000 gulden, maar in een voorafgaande race hadden anderen er al meer dan een half millioen gulden op verwed. Jockeys krijgen soms 85.000 gulden rijgeld. Dalray kreeg de hoofdprijs van 100.000 gul den plus de beker. ADVERTENTIE Door het tot stand komen van het Ne derlands Hervormde Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan is de mogelijkheid geopend tot uitbreiding van het jeugd- en vereni gingswerk. Dit is reeds gebleken tijdens de opening van het gebouw toen twee nieuwe groepen hun entrée maakten n.l. een muziekgezel schap en een toneelgroep. De toneelgroep is nu al in de gelegen heid te laten zien welke vorderingen er zijn gemaakt en heeft daartoe in studie geno men een toneelspel van Rosita Peters ge titeld „Maaike". Maaike is een spel van de zeekant en vooral actueel voor een kustplaats. Elders in het land vonden vorig jaar 200 opvoe ringen plaats. De „première" heeft plaats op Dinsdag 25 November. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 17 op 18 November KW 2 20 k.; KW 14 25 k.; KW 47 8 k.; KW 54 27 k.; KW 83 15 k.; KW 38 17 k.; KW 18 150 k.; KW 32 25 k.; KW 39 17 k.; KW 49 15 k.; KW 123 25 k.; KW 173 17 k.; KW 15 3 k.; KW 42 5 k.; KW 110 10 k.; KW 87 10 k.; KW 95 5 k.; KW 151 10 k.; KW 22 50 k.: KW 45 85 k.: KW 175 25 k.; KW 70 17 k.; KW 129 20 k.; KW 159 35 k.; KW 161 10 k.; KW 163 15 k.; KW 170 15 k. Uit halve vleet: KW 5 17 k.: KW 6 25 k.; KW 9 5 k.; KW 25 17 k.; KW 138 17 k.; KW 144 12 k.; KW 20 20 k.; KW 65 30 k.; KW 168 12 k.; KW 23 40 k. nog 40 netten hallen: KW 50 50 k. nog 30 netten halen; KW 43 40 k. uit 40 netten; IJM 283 10 k.; IJM 74 15 k. uit halve vleet. Kanaalvisserij: KW 141 60 k.; KW 48 60 k.; KW 40 40 k.; KW 85 40 k. Geen vangst hadden KW 147; KW 56; KW 124. Gemiddelde vangsten Vlaai-dingen: 24 kantjes. Scheveningen: 24 kantjes. Katwijk: 24 kantjes. U MUNHARDT De echte Chlorophyll tandpasta Tube 120 - 95 - 70 cl bij Apothekers en Drogisten Lucht in amusement na de pauze Zondagavond 23 November geeft de IJmuider Harmonie samen met haar jeugd orkest, „De Notenbouwers" en het accor deonduo „The Red Stars" een concert in het Patronaatsgebouw. Als een der belangrijkste nummers van het programma wordt Verdi's ouverture tot de opera „La forza del destino" uitgevoerd. Na de pauze wordt het accent naar het amusement verlegd en betreden „Noten bouwers" en „Red Stars" het toneel en Jan Steenbakker zal de nummers met een gezellig babbeltje aan elkaar lijmen. Vrijdagavond de 21e November wordt in het Hervormde Jeugdhuis een leden vergadering van de afdeling Velsen der Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren gehouden. Het huishoudelijk deel van deze verga dering wordt in beslag genomen door een agenda, waarop onder meer een verslag van de heer G. Jansen over asylbouw en een bestuursuitbreiding met twee leden voorkomt. (Door het bestuur zijn als can- didaten gesteld mevrouw C. van Tuyll van Serooskerken geb. gravin van Limburg Stirum en notaris W. Boerlage). Na de pauze worden er enige docu mentaires uit de dierenwereld gedraaid, waaronder de wording van een Konings vlinder, een grappig dierenfilmpje en een geslaagde beeldenreeks uit het boeren leven. Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen zijn Maandagmorgen twee zeeschepen in lossing gekomen. Het Finse s.s. „Adeny" voerde van de Finse haven Kristinestad een lading van 1045 vadem papierhout aan; het Zweedse s.s. „Borgundia" had in Gothenburg 1000 ton houtstof voor dit be drijf geladen. Drie missionarissen van Scheut, die uit China zijn verdreven, zullen binnenkort uit Hongkong naar België terugkeren. Zij werden sinds December van het vorige jaar door de Chinese communisten gevangen gehouden. De drie missionarissen bij hun aankomst te Hongkong. Voor een talrijk en aandachtig gehoor heeft de heer G. Nabrmk gisteravond in het Cultureel Centrum in IJmuiden ge sproken over „Huwelijksleven en huwe lijksmoeilijkheden". Hoewel er, volgens hem, vaak wordt geschreven over de be zorgdheid, die men koestert over de toe komst van het huwelijk, is het een ver heugend feit, dat de meeste jonge mensen zich daar weinig van aantrekken. Het hu welijk is voor bijna alle mensen „de" grote stap en zij stellen zich er veel meer van voor dan het ooit zal kunnen brengen, zo zei spreker. Jonge mensen, vervolgde hij, zien in het huwelijk de vervulling van al hun wensen, zowel sociaal-cultureel als materieel. Zij zien het vaak tevens als een bevrijding van de bevoogding van ouders en schoonouders. Spreker noemde als gevaren, waaruit de moeilijkheden in het huwelijk voortkomen, in de eerste plaats de te grote gespannen heid van de beide partners voor het hu welijk. Ten tweede het ontstellend gebrek aan kennis en in de derde plaats doordat men het huwelijk ziet als einddoel. Men leeft in de verwachting van een paradijs en deze verwachting valt buiten de proporties van wat een mens kan be reiken. Overal waar het innerlijk even wicht wordt verstoord, aldus spreker, is er botsing tussen ideologie en praktijk. Dan is het uitermate moeilijk weer in het goede spoor te komen. Wanneer men zegt dat de jeugd van thans zoveel wijzer is dan die van vroeger, overschat men deze. Want de jeugd weet veel, maar mist de juiste kennis van zaken, doordat de ouderen in traditionele weerstand niet over een hu welijksleven durven spreken. De jeugd krijgt daardoor neiging het huwelijksleven te romantiseren. De film is hier mede debet aan. Inplaats van een overdreven waardering, moet men komen tot een reëel inzicht in de persoon van de partner. Ziet men het huwelijk als einddoel, dan is er na het sluiten van een huwelijk geen inspanning meer nodig en behoeft men niet meer voor het levensgeluk te vechten. „Pit staat lijnrecht tegenover de wer kelijkheid van het leven", aldus spreker. „Het huwelijk is een begin, een nieuwe situatie, waarin men moet groeien en waarvan men iets moet maken". Spreker, die deze lezing hield voor de Vereniging van sexuele Hervorming noemde het van buitengewoon belang dat de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk in de loop van dit jaar bepaalde, dat ieder mens het recht en in sommige gevallen de plicht heeft op ge boorteregeling. De Synode, aldus de heer Nabrink, noemt het een voorbijzien van de menselijke verantwoordelijkheid om het leven maar op zijn beloop te laten. Er moet, aldus de Synode, scheiding worden gemaakt tussen geslachtsleven en voort planting. Spreker concludeerde dat veel leed, angst en wanhoop in het huwelijk overbodig zijn. De winkeliers in de hele gemeente Vel sen hebben de hoofden bij elkaar gestoken om een gezamenlijke „Sinterklaasactie" op touw te zetten. En dit is hun gelukt. De zaak zit als volgt in elkaar: Ieder die in een of andere winkel voor een gulden aan waren besteedt, ontvangt een zegel. De zegels, die in de loop der dagen worden verzameld, kunnen op een speciale kaart worden geplakt. De volgeplakte kaarten mogen op 22 en 29 November, op 1, 2, 3 4 en 8 December, voorzien van naam en adres worden ingeleverd. Op 8 December des avonds heeft de prijsuitreiking plaats. Iedereen ontvangt een verrassing, zodat niemand voor niets spaart. Een belangrijk deel van het binnengeko men bedrag zal worden afgedragen aan de commissie „Het Gebrekkige Kind" voor nazorg aan de slachtoffers van kinderver lamming. Een reden te meer zowel voor de winkelier als hun klanten om er volop aan mee te doen. Door het overspringen van een vonk raakte gistermiddag in de hal van de ma chinefabriek „Hera" aan de Zuidzijde een motorbootje in brand. De tank van het bootje, waarvan de motor moest proef draaien, was kort ervoor met benzine bij gevuld, zodat er flinke vlammen uitsloe gen. De snel ter plaatse zijnde brandweer wist het vuur met enkele schuimblussers te doven, zodat de schade tot geringe om vang beperkt bleef. Persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. Zangavond in de Ichthuskerk Donderdagavond 20 November zal er in de Ichthuskerk een „zangavond" belegd worden, welke ten doel heeft de bekende christelijke liederen samen te zingen. Zang van vrouwen, dan weer door mannen, zal met samenzang een aantal bekende chris telijke liederen doen weerklinken. Bas Teyl, bariton en Jaap de Vlugt, trompet verlenen hun medewerking en Henk Bak ker bespeelt het kerkorgel. Maandag 17 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Nottingham van Tyne Burgundia van Gothenburg. Eemstroom van Leith. Salland van Hamburg. Arena van Supez. Paschol van Dordrecht. Baron Elibank van Hornillo. Bomma van Drammen. Karskar van Karlsham. Saparoea van Hamburg. Pre sident Roosevelt van Roterdam. Teucer van Liverpool. Kitty van Rotterdam. Patria van Gothenburg. Ransater van Mariastadt. Ransel van Borga. Protee van Caen. Vertrokken zijn: Helencrest naar Hamburg Spanmore naar Bahia. Baarn naar Tx-inidad. Aptity naar Sas van Gent. Medon naar Ham burg. Croonenburgh naar Outon. Hebi-idian Coast naar Rotterdam. Cathai'ina naar Aar- hus. Kaap Falga naar Wismar. Diana naar Antwerpen. Nottingham naar Harlingen. Bore VI naar Londen. Jimmy n. Yax-mouth. Sussex Bii-cs naar Goole. De afdeling Castricum van de R.K. Fa- brieksarbeidersbond heeft op de in hotel De Harmonie" gehouden vergadering haar secretaris, de heer P. Hollenberg, hartelijk gehuldigd in verband met het feit dat hij 12i/2 jaar in het bestuur zitting heeft. Als eerste heeft de aanwezige bondsbestuur- der de heer K. Iieynis uit Amsterdam de jubilaris toegesproken, en vervolgens het cadeau van het hoofdbestuur, een vulpen, overhandigd. De leden van de afdeling lie ten hun gelukwensen bij monde van voor zitter J. Lute vei-gezeld gaan van een fraaie zilvei-en vork en een dito lepel. Namens de K.A.B. afdeling Castricum voerde de heer Th. Berlee het woord, evenals kapelaan J. Tesselaar het deed in zijn functie van geestelijk adviseur. In het tweede gedeelte van de bijeen komst heeft de bondsbestuurder gesproken over „De wachtgeld- en werkloosheidsuit kering", waarna de secretaris zijn harte lijke dank overbx-acht voor de vele blijken van waardering. De Supportersvei'eniging C.S.V. opende Maandag in hotel „De Rustende Jager" te Castricum het winterseizoen met een feest avond. De schrijver en componist van tah-ijke populaire liedjes André Meurs tracteerde het publiek op enkele van zijn succesnum mers. Als conférencier toonde hij zich eveneens heel wat mans. Nel Brink oogstte veel succes met haar aardige levensliedjes. Een keur van Napo- litaanse liederen werd door Eddi Canzoni ten gehore gebracht en een serie mee slepende melodieën door de accordeonnist Hennie Ackema. Aan het begin van de avond kreeg de voorzitter van de sportvereniging C.S.V., de heer P. L. Duinker, een gloednieuwe bestralingslamp aangeboden, waarvoor de gelden door vijf supporters wax-en bijeen gebracht. De verloting waarvan het batig saldo voor het St. Nicolaas-kindei-feest was bestemd, werd een groot succes. Met een gezellig bal werd de eerste supporters avond van dit seizoen besloten. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN Nadat verleden week de senioren van de R.K. Gymnastiekvereniging „Vitesse" on derling hebben gestreden om het clubkam pioenschap was Zondag de beurt aan de junioren. Het grote aantal jeugdige gym nasten dat aan de wedstrijden in de zaal van de R.K. Jongensschool deelnam, was er oorzaak van dat de afwikkeling van het wedstrijdi-ooster veel tijd vergde. Nochtans slaagde de technische commissie erin om alles vlot te doen vei'lopen. Bij de jongens van 1417 jaar bleek Frans Zaal de beste te zijn met een totaal van 47.9 punten. De wisselbeker kwam opnieuw in het bezit van Rika Groentjes met 43.5 punten. Maandagavond heeft de „Reisduif" een ledenvergadering gehouden onder vooi-zit- terschap van de heer G. van der Winden De vooi-zitter heeft op deze bijeenkomst de diverse prijzen overhandigd aan de winnaai's van de gehouden wedvluchten in dit seizoen. De heren Minnes en Visser kregen een wisselbeker voor de snelste oude en jonge duif, de heer D. Stiemer werd algemeen kampioen 1952 met 11399 punten. De vereniging bestaat dit jaar 30 jaar en ter gelegenheid daarvan wordt op 3 en 4 Januari een tentoonstelling gehouden in „Het Centrum". Op 10 Januari worden dan de prijzen van deze tentoonstelling uitgereikt op een feestavond in „Het Cen trum". Aalsum, 16 te Antwerpen. Aardij'k, 17 ca. 18 u. voor Le Havre verw. Albli-eo, pass. 16 Fernondo Noroirha. Al-degonda, 16 v. Bangkok te Pladju. Alphacca, 15 v. Boston n. Philadelphia. Alwakl, 16 v. Victoria te Bahia. Amstelkroon, pass. 16 Singapore n. Tj. Priok. Amstelpark, 16 v. R'dam n. Oxelosund daarna Ver. Staten. Abbedijk, 16 v. Galveston n. Rotterdam. Alamak, 17 v. Port Said n. Genua. A ld era min, 17 te Sfax. Alphard. pass. 16 Rio Grande n. Montevideo. Altair, 16 ten anker Rio Grande do Sul. Amor, pass. 16 Fimisterre n. Hamburg. Alohiba, 16 van Montevideo te Rotterdam. Alcyone, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Alhena, 15 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Aalsdijik, 16 410 m. O. Cp. Race. Abbekerk, pass. 16 Noordp. Luzon. Algenib, 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Almkerk, pass. 16 S2. Amor, 16 dwars Oporto n. Hamburg. Amstelland, 15 190 m. W. Flores. Andijk, 16 160 m. ZW. Flores. Anmenlkei'k, 16 1020 m. ZO. Guardafui. Arnedijk, 16 v. Rotterdam te Hamburg. Agamemnon, 16 340 m. W. ten Z. Ouessant. Alpberat, pass. 16 Rio Grande. Amsteidijk, pass. 16 Lizard. Amstelveen, 16 600 m. W. Anderhalfgraadskan. Arendsdijk, 16 270 m. Z. Kp. Race. Armilla, 16 110 m. Z.ZW. Kp. Padaran. Bantam, 17 v. Houston te New Orleans. Bennekom, 16 te Le Havre. Blitar, te Melbourne. Bloemfontein, 16 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Blijdienidijk,, 14 v. Philadelphia te Baltimore. Boschfontein, 17 v. rede Tanga te Dar es Salaam Breda, 17 v. Callao te Pisco. Billiton, 13 v. Soerabaja te Semarang. Boskoop, 16 v. Antwerpen te Rotterdam. Baarn, 16 van Amsterdam n. Zuid Pac.kust. Borneo, 15 v. Londen te Amsterdam. Binang, 3 Dec. Ballkpapan verwacht. Bandjermasin, 15 ten anker rede Muntok. Batoela, 15 v. Ambon n. Makassar. Biduk, 17 te Soerabaja. Blommersdijk, 16 v. Rotterdam te Antwerpen. Bontekoe, 16 v. Menado te Gorontalo. Bacchus, 16 v. New Orleans n. Curacao. Boissevaln, 16 490 111. NW. Tristan da Cuntha. Bonaire, 16 330 m. NO. Fayal n. Plymouth. Caltex Delft, 16 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Pernis, 17 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 16 ZW. Wight. Celebes, 16 te Port Said. Ceram, pass. 15 Gibraltar. Cistula, 16 v. Fremantle te Albany. Clavella. 16 v. Mombassa n. Mena al Ahmadi. Caltex Utrecht, 18 v. Sidon aan de Hoek v. Holland verwacht. Caltex Nederland, pass. Beachy Head. Corilla, 16 140 m. O t.en N. Aden. Cottica, 16 140 m. NO. Barbados. Dalerdijk, 16 te Los Angeles. Delft, 16 v. Buenaventura n. Cristobal. Diemerdijk, 16 v. Antw. te Rotterdam. Drente, 16 v. Rotterdam n. Charleston pass. 17 Ouessant. Duivendreoht. 16 ISO m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Dut ven dijk, 16 775 m. ZW. Flores. Eemdljk, 14 v. Noble te New Orleans. Eendracht, 16 v. Izmir n. Rotterdam. Elmina, 17 v. Pointe Noire te Luanda. Ena, 16 v. Vizagapatam te Calcutta. Esso Den Haag, 16 v. Ai-uba n. Rotterdam. Esso Amsterdam, 16 140 m. N.NO. Fayal. Esso Rotterdam, 16 190 m. N. ten O. Flores Eos, 16 60 m. ZO. Kp. de Gata. Erinna, 16 170 m. W.NW. Sabang. Etrema, 16 370 m. O. ten Z. Cp. Race. Farmsum, 16 700 m. O.NO. Bermuda. Felipes, 15 v. Teiokanson te Singapore. Friesland (KRL), pass. 16 Guardafui n. Djibouti Friesland (SSM), 16 Oporto gepass. Ganymedes, 15 v. Barranqullla n. Sagua. Gooiland, 15 v. Rio de Janeiro te Santis. Gordias, 15 v. Bleusis n. Salondkl. Gena, 17 v. Ciudad Bolivar te Port of Spain. Garoet, 16 v. Antwerpen te Rotterdam. Gadlla, 17 v. Stanlow te Swansea. Groole Kerk, pass. 16 Str. Messina. Graveland, pass. 16 Recife n. Las Palm as. Haulerwijk, 16 te Muscat. Heelsum, 15 v. Savanna n. Le Havre. Hersilia, 17 v. Pisco te Huacho verwacht. Heemskerk, pass. 16 Fimisterre n. Duinkerken. Hercules, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Hydra, 15 v. Amsterdam n. W. Indiö. Heimes, 15 v. Ctudiad Bolivar n. Port of Spain. Hestia, 16 v. Guana te Curacao. Haarlem, 16 540 m. ZO. Bermuda. HatJhor, pass. 16 ten N. Cyprus. Hector, 16 dwars Wight n. Gibraltar. Hecuba, 16 v. Philadelphia n. Port au Prince. Helder, 16 360 m. Z. ten O. Fayal. Helena, 16 v. Trinidad n. Paramaribo. Hos, 16 Cp. Hatrteras. Japara (KRL), 17 v. Rastanura te Damman. Joh. v. Oldenbamevelt, pass. 16 Kp. Bengut Jagersfontein, 16 55 m. NW. Kp. Blanco. Jupiter, 16 v. Samos te Izmir. Kedoc, 16 v. Gibraltar n. Port Said. Kertosono, 17 le San Francisco teruggekeerd. Kota Gede, 17 v. Penang te Belawan. Karaton, 17 v. Tj. Priok te Tegal. Karossa, 15 v. Makassar n. Amibon. Karsik, 15 v. Ballkpapan n. Tj. Priok. K leid recht, 16 170 m. ZO. Str. Messina. Kola Inten, 16 400 m. O. Dondrahead. Laertes, 16 te Liverpool. Langkoeas, 16 v. Soerabaja n. Makassar. Lawak, 16 v. d. Packust te Bombay. Leerdam, 15 v. Scilly's n. Antwerpen. Leersum, 15 te Antwerpen. Lemsterkerk, 17 te Suez. Liseta, 16 v. Pladju n. Bangkok. Lombok, 14 te East London. Loppersum, 16 v. Rotterdam te Safl. Leerdam, pas. 17 Vlissimgen n. Antw. Loenerkerk, pass. 17 Ouessant n. Genua. Leopoldtskerk, 16 v. Hamburg n. Antwerpen. Lieuve Vrouwekerk, 15 te Khorramshar. Luna, pass. 16 Kp. de Hague. Larenberg, 16 90 m. NO. Casablanca. Lekhaven, 16 100 m. Kp. Verde. Lekkerkerk, pass. 16 Lissabon. Lindekerk, 16 140 m. ZW. Ouessant. Linge, pass. 16 Guernsey n. Dakar. Maaskerk, 16 v. Cotonu te Accra. Madoera, 16 v. Singapore n. Tj. Priok. Malvina. 16 v. Bombay te Mena al Ahmadi. Mapla, 171 te Soerabaja. Mariekerk, 16 v. Lorenzo Marques te Beira. Marken, 16 te Genua. Marpessa, pass. 16 Kp. Leeuwin. ïvieusKerK, i« te Port Said. Mentor, 16 te Messina. Mirza, 17 v. Soerabaja te Ballkpapan. Modjokerto, 17 te Belawan. Molenkerk, 16 v. Suez n. Port Soedan. Maasdam, 16 130 m. O. ten N. Kp. Race. Maas, 17 v. Bougie te Tunis verwacht. Merwede, 16 v. Houston te Galveston. Macuba, 16 v. Mirl n. Singapore. Marisa, 16 570 m. W. ten N. Minlcoy. Meerkerk, 16 180 m. W.NW. Kreta. Murena, 16 in Golf van Oman. Nigerstroom, 15 v. Cape Coast n. Lagos. Noordam, pass. 16 Scilly's. Nigerstroom, 16 v. Cape Coast te Apapa. Nieuw Amsterdam, 15 820 m. O. ten N. Kp. Race. Nieuw Holland, 16 v. Port Swettenham n. Pe nang. Nestor, pass. 16 Beachy Head. Oranje, pass. 15 Sabang n. Belawan. Orion, 17 v. d. Middell. Zee, te Rotterdam. Ootmarsum, 16 370 m. O.NO. Bermuda. Ovula, 16 v. Heynam p. Belfast. Ondina, 16 650 m. NO. Martinique. Ophir, 16 dwars oil Bengkails. Oranjestad, 16 110 m. N.NO. Flnisterre. Orestes, 16 100 m. W. ten N. Trinidad. Phrontis, 15 v. Tj. Priok n. Belawan. Polydorus, 16 te Gibraltar. Prins Fred. Hendrik, 17 te Toronto. Prins Willem V, 15 v. Sarnia te Manitowoc. Prins Frederik Willem, 117 te Hamburg. Papendrecht, 16 v. Rotterdam te Amsterdam Poelau Laut, pass. 17 Guardafui n. Halifax. Prins Maurits, 15 te Antwerpen. Piancius, 15 v. Soerabaja n. Buleleng. Prins Alexander, 15 Fatherpoint. Prins Willem II, 16 450 m. NO. Belle Isle. Prins Joh. W. Friso, 16 260 m. W. ten Z. valentla. Prins Willem IV, 16 270 m. O. ten Z. Belle Is'.e. Pygmalion, 16 v. New Orleans n. Houston Radja, 16 v. Bahrein. Roepat, 17 te Tj. Priok. Rondo, 16 v Suez n. Damman. Rijndam, 16 340 m. W. ten Z. Valentla. Riouw, pass. 16 Str. Messina n. Genua. Reynlersz, 16 v. Donggala n. Kwandang. Rita, 16 v. Pladju n. Tjilatjap. Rodas, 16 v. Trinidad n. Kingston. Rijnland, 16 180 m. W. Lissabon. Rotula, 16 200 m. W.ZW. Ouessant. Salatlga, 16 v. Madras n. Vizagapatam. Samarinda, 16 v. Legaspi n. Los Angeles. Sarangan, 15 v. Colombo n. Belawan. Schie. pass. 16 Gibraltar n. Vigo. Schiedijk, 16 te DJeddah. Sibajak, 17 v. Wellington te Soerabaja. Slamat, 17 v. Cheribon le Tj. Priok. SHedrecht. 16 v. Buenos Aires n. San Lorenzo. Sommelsdijk, 15 v. Havana n. Vera Cruz. Stad Schiedam, pass 16 Kp Flnisterre. Stad Leiden, 17 v. Amsterdam te Vancouver. Sumatra, pass. 16 Flnisterre. Salland, 17 v. Hamburg te Amsterdam. Stad Dordrecht, 17 Flnisterre gepass. Saparoea, 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Sabang, 17 v. Soerabaja te Bandjermasin. Sambas, 16 v. Pontianak n. Simgkawang. Sarpedon, 16 New Vork verw. Singkep, 16 290 m. W. Colombo. Stad Vlaardangen. pass. 16 Wight. Stanvac Talang Akar, 15 v. Sungeigerong naar Tj. Uban. Swartehondt, 16 te Semarang. Soestdijk, 16 300 m. W. Sabang. Stad Arnhem, 16 dwars Shetlands eil. Stad Breda, 16 110 m. W. Scilly's. Talisse, 17 v. Tj. Priok te Singapore. Tara. 16 te Rio de Janeiro. Tarakan, 17 te Colombo. Teucer, 15 v. Liverpool. Titus, 16 v. Amsterdam n. Middell. Zee. Tabinta, 13 v. Halifax n. Alexandrië. Tosarl, 16 9,45 u. v. Suez. Tamkhaven III, 16 v. TJ. Uban n. Bangkok. Telamon, 15 v. Ciudad Trujillo n. Puerto Plata Teiresias, 15 v. Hamburg n. Liverpool. Thalatta, pass. 16 Jabal Altair. Tjiluwah. 16 v. Hongkong n. Singapore. Tjipondok, 17 v. Hongkong te TJ. Priok. Tawali, 16 160 m. O. ten Z. Aden. Tiba, 16 200 m. ZW. Palma. Tiberius. 17 v. Curaqao te Grand Cayman verw. Trompenberg, 16 160 m. N.NW. Flores. Waterman, Ï7 v. Melbourne te Fremantle. Wieldrecht, 16 v. T1. Uban n. Auckland. Woensdrecht, 17 te Suez. Westerdam, 17 v. New York te Rotterdam. Waterland, 17 Montevideo verw. Willem Barendsz, 16 t.h.v. Antigua n. Curaqao. Willem Ruys, 16 dw. Kp. Carbon n. Southampton Wonosari. 17 v. Khorramshar n. Basrah. Weltevreden, 16 v. Hamburg te Rotterdam. Waal. 15 v. Piraeus n. Alexandrië. Waingapoe, 16 v. Tj. Priok te Semarang. Waiwerang, 16 v. Banjuwangi n. Bali. Winterswijk, pass. 16 Oostp. eil. Anticosti. IJsel, 16 te Sevilla. Zeeland (SSM). 16 v. d. Tyne te Amsterdam. Zuiderkruis, 16 v. Kaapstad n. Amsterdam. Zijpenberg, 16 v Narvik te Mobile. Zonnewijk, 16 145 m. W. Dominica. kleine vaart Al garve, 18 v. Goole te A vlies verw. Att, 17 v. Antwerpen te Avonmouth verw. Audacia, pass. 17 Kp. Tenez. Bill, verm. 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Bab-T, 15 v. Gdynia n. Tggesund. Bemisse, 17 v. Sunderland, n. Loriënt. Casablanca, 15 v. Bordeaux n. Casablanca. Deni, pass. 17 Holtenau. Diligentia, vertr. 17 v. Vlaarddngen n. Algiers. Ferocla, 17 v. An'werpen te Drogiheda verw. Fld'ucla, 16 v. Maassluis te Boston. Frisia, pass. 16 Kp. Nao. Goote, passv 16 Ouessant. Henrica, 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Harold, 16 v. Karlskrona te Helsinki. Harte], 15 v. Hamburg te Bremen. Hast I, 16 nog te Gibraltar. Hast V, 16 v. Londen te Anwerpen. Ingeborg, verm. 17 v. Vlaardlngen n. Rouaan Jan Kreumer. 16 te Exeter. Joost, 15 v. Blylh n. Sundsvall. Larix, 15 v. Amsterdam n. Helsinki. May Mere, 15 v. Napels te Valencia. May Star, 16 v. Spezzia te Valencia verw. Marcella, 17 v. Port Jerome n. Loriënt. Mercurius, verm. 18 v. Shoreham n. Londen. Monica, 16 v. Londen n. Southampton. Njord, 14 v. Kilkeel n. Cardiff. Noord, 171 v. Shellhaven te Billingham verw. Norma, 15 v. Goole te Gweek. Oleum, 16 v. Oslo n. Beokton. Palma, 17 v. Bergen te Huil. Prima. 15 v. Nakskov te Horssens. R. P. S., verm. 17 v. Manchester n. Lissabon. Shamrock, 16 v. Kiel te Odense. Spes, 15 v. Boston te Berville. Soemba, 15 v. Nakskov te Naeslved. Spolanda, 16 v. Rotterdam te Antwerpen. Spora, 16 v. Milazzo te Benghazi. Ton, 16 v. Rotterdam te Drogheda. Timor, 17 v. Rotterdam te Dublin. Tyro, 16 v. Rotterdam te Dublin. Vecht, 17 v. Esbjerg n. Brussel. Vlier, 16 te Leixoes. Vrouwepolder, 16 v. Lissabon te Oporto. Wllpo, 15 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. sleep va art Loire, met stoomsohip 15 600 m. O. Guardafui. Nooidholland, pass. 16 Oporto. Rode Zee, met boor 16 330 m. ZW. St. Maria. Witte Zee, met stoomschip, 16 160 m. O. Socotra Niet in dat schoentjeZoals elk jaar tegen de feestdagen, waren Maandag 'de noteringen over de hele linie al aan merkelijk lager dan de voorgaande weken, maar de ruimere aanvoeren zijn daar ook wel debet aan. Het was overigens nog niet direct somber en daar de kwaliteit aan de eisen voldeed, kwam de vismeelfabriek er r.iet aan te pas. Het ergst daalde de fijnvis: grote tong, die eind vorige week 4 per kg deed, noteerde in de laatste afslagen niet meer dan 2,30 tot 2,60 per kg en de overige soorten (groot- en kleinmiddel) deden met moeite nog 1,80 tot 2. Ook de schelvis liet een veer, waardoor de grote soorten, die tot voor kort 60 noteerden, zakten tot 50 en 48. Braatschelvis boek te - bij knappe kwaliteit - 34 tot 30 per 50 kg. Haring was er voldoende. Behalve de al voorspelde 1500 kisten kwamen er Maan dag Engelse walvissers binnen, waardoor de totale aanvoer steeg tot 3000 kisten. De exporteurs namen ook nu weer een groot deel voor hun rekening. Als gemiddelde gold 15 tot 13 voor de grote soorten, 13 tot 11,50 voor de kleinere. Vivat Vikingbank. De „Vikingbank", die Maandag aan de markt was met een pracht schip, haalde de erepalm: een 13- daagse reis kon worden afgesloten met 28.000. De Flamingo bracht 't tot 20.600 voor een 14-daagse trip, de Dirkje, die een 10-daagse reis achter de rug had, deed het ook goed met 12.200, terwijl de veel gro tere Johannes Polderman genoegen moest nemen met 14.400 voor krap twee weken. Als hoogste van de haringloggers kwam de KW 41 uit de bus, die 8680 besomde. De kleine, maar dappere Amsterdamse NE- HIM-kotter AM 16 speelde weer eens de eerste viool onder de viskotters met een eindresultaat van 3840. Storm zakt, storm komt. Nu de ergste storm wat is geluwd, komen de schepen en daarmede de grote aanvoei-en los. Het is goed vissen na een bries, wat wel blijkt uit de aanvoeren der schepen, die de laat ste drie etmalen goede vangsten wisten te halen. Vandaag waren de Tzonne en de Norma Maria aan de afslag met ieder ruim 900 kisten. De aanvoer van de Tzonne be droeg 350 k makreel, 175 wijting, 75 schel vis en piepers, 100 kabeljauw en gul, 130 haring, 85 zwarte- en blanke kolen, 10 ra dio, 35 stokkebit en 25 stuks stijve kabel jauwen en de Norma zorgde voor 180 k. schelvis en piepers, 200 makreel, 120 blan ke koolvis, 50 gestripte wijting, 30 dichte wijting, 30 radio, 100 rog, 20 haring en 20 heek. Die rog en de enkele kisten heek trokken erg, vooral van de zijde der ex porteurs. Hoezee, heek! De paar kisten grote heek van de „Vikingbank", die Maandag marktte, werden door de exporteurs be taald met ruim 360 per kist van 125 kg. De kleine soorten waren naar verhouding aanzienlijk minder, daar deze maar 70 tot 80 opbrachten per kist van 50 kg. Middenweek geen gebrek. Ook over de Woensdagaanvoeren is geen klagen. Op het programma staan de Duyvis, de Mai-y. de Bergen en de Medan. Tot Maandag avond waren alleen de vangsten bekend van de twee eerstgenoemde: deze bedroe gen (Duyvis) 70 k schelvis en piepers, 130 kabeljauw en gul, 350 makreel, 50 haring, 160 wijting, waarvan 60 dichte, 20 diver sen, 20 radio en 100 stuks stijve kabeljau wen en de „Mai-y" met 160 schelvis en pie pers, 100 koolvis, 30 kabeljauw en gul, 190 makreel, 150 haring, 60 gestripte wijting en 110 dichte met nog 40 stuks stijve dikkop pen Verder zal Woensdag een aantal over- weekse- en Noordloggers de plat_ en fijn visaanvoeren voor zijn rekening nemen. Ziek. De Katwijk 47, die Zaterdag pas ter visserij vertrok, zag zich genoodzaakt wegens ziekte van een der opvarenden, Maandag weer naar de wal terug te keren. Een dokter constateerde een acute keel ontsteking, waarna de patient per taxi naar zijn woning in Katwijk werd ver voerd. De paar kisten verse van de KW 47 werden eerst nog even in de afslag ge bracht, alvox-ens men weer naar zee ver- trok om de schade in te halen. Zeemeeuw vleugellam. Bij het aan schot gaan onder de Engelse wal merkte de schipper van de KW 170 (Zeemeeuw), dat er iets met de motor niet in orde was. Al spoedig moest contact met de rederij wor den opgenomen. Om zo weinig mogelijk tijd te verliezen werd besloten (toen bleek dat het euvel op zee kon worden vei'hol- pen) de benodigde onderdelen Maandag met een uitvarende logger mee te geven. Vriezen of dooien. Ook Zondag waren de resultaten der Kanaalvissers nog zeer verschillend. Vele leden van het interna tionale vlootje, dat daar vist, boekten geen resultaten, maar anderen hadden meer succes. Van de Hollandse vloot was het de Post Boy, die een paar aardige trekken deed; de gi-otere loggers daax-entegen had den nog in het geheel geen succes. Ook de Belgische loggervloot deed het nog niet zo best, ondanks de 700 tot 800 pk, waarover deze schepen beschikken. Intussen ziet de handel reikhalzend uit naar enige aanvoe ren, daar ook de exporteurs nog wel wat kunnen gebruiken. Besommingen. IJM20 Polderman f 14420, IJM25 Flamingo f 20650, IJM 183 Vikingbank f 28300, R053 Dirkje f 12380, KW 16 f 3830, KW19 f 3660, KW166 f 2950, KW84 f 3810, KW108 f 3800, KW155 f 3577, KW89 f 2460, KW69 f 3600, KW 64 f 2570, KW26 f 3720, KW104 f 3230, KW91 f 2330, KW114 f 2580, KW24 f 3150, KW125 f 4350, KW107 f 2580, KW169 f 3520, KW59 f 3010, KW162 f 2930, R02 f 3020, AM16 f 3840, AM17 f 3720, AM18 f 3280, BU33 f 3540, IJM228 f 1350, IJM219 f 1740, IJM230 f 2070, IJM11 f 1880, KW31 f 2170, KW30 f 2210, KW35 f 620, KW27 f 710, KW12 f 1740, KW21 f 1850, KW998 f 2640. Ha ring: HL25 f 6290, HL135 f 1540, KW41 f 8680, KW20 f 7600, KW78 f 1100, KW39 f 2550, KW29 f 1040, KW175 f 1490, KW70 f 6010, KW138 f 4950, KW6 f 1220, KW7 f 7540, KW9 f 7350, KW47 f 3450. DINSDAG 18 NOVEMBER Oud-Kath. Verenigingsgebouw, 1523 u.: Eéndagsbazar. Herv. Jeugdgebouw, Reiribrandtlaan, 20 u.: V.V.IJ. filmavond. Rcx: Geen voorstelling. Thalia, 20 uur: „Een vrouw van slechte reputatie". WOENSDAG 19 NOVEMBER Raadhuis, 1415 uur: Spreekuur Wet houder van Onderwijs. Patronaat, 20 uur: Toneeluitvoering C.J. M.V. „De Vreemdeling". Rex, 20 uur: AVRO-revue. Thalia, 20 uur: „Een vrouw van slechte reputatie".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7