Wales, een geslaagd in geleide economie experiment Vrijspraak gevraagd voor graaf van Rechte ren Limpurg Geboetseerde portretten van Maïa Metrakos Explosies rondom de plek, waar de „Faustus" wordt begraven Agenda voor Haarlem rubber laarzen gymschoenen pantoffels Hevig Vietminh-offensief in de Tonkin-delta Sultan Hamengku naar Celebes Wederom ontvangen: Onderzoek naar Duitse „ondergrondse" gestaakt Maar het land kreeg zvèl de wind in de zeilen Westerling verborgen gehouden Jongen overviel wielrijdster Nederlands scheepje in de Rijn gezonken Frans schip in Schelde gestrand en vlotgesleept Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Warouw: „Alleen met mandaat van Soekarno" O pruim in gs w e rk bij de Hoek Moderne smokkelaars gearresteerd Dames! Vooral nn Einstein weigert het presidentschap van Israel WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 Goed vijftien jaar geleden een econo misch en sociaal failliet, thans een land, dat industrieel op poten staat en zich de sociale welvaart heeft verzekerd, die voor West-Europa normaal is, ziedaar de ver rassende ontwikkeling, die Wales in een betrekkelijk korte tijd heeft doorgemaakt. Natuurlijk is de economische toestand van Wales niet beter dan die van de rest van Engeland en natuurlijk hebben de mensen liet er ook daar net niet goed genoeg. Maar waar in de rest van West-Europa de men sen zorgelijk de wenkbrauwen fronsen zijn de mensen in Wales eerder geneigd de toestand van thans te vergelijken met de zwarte jaren „tussen de oorlogen". En dan zijn ze bepaald optimistisch. Hoe dat allemaal zo snel in zijn werk is gegaan? Wel, we hebben in ons vorig arti kel uiteengezet, dat de Britse regering in 1936 begon met de introductie van indus triële spi*eiding om de afhankelijkheid van Wales van steenkool, staal en blik te ver minderen. Het was nog een wat onhandige regeling, want instede het ganse industrie gebied van Wales als een geheel te be schouwen, begon men maatregelen zo wel sociaal als economisch te treffen voor de ergste noodgebiedcn. Men begon met „trading estates", groepen van fabrie ken. met staatssteun gebouwd, waar indus trieën werden aangetrokken door bijzon der voordelige vestigingscondities. En nu mag het zijn, dat Engelse industrieën zich niet direct bijzonder geroepen voelden om in Wales aan de slag te gaan, verdreven Joodse industriëlen en andere anti-nazi's van het continent, zagen wel hun kans schoon. En zonder iets ten kwade van de Britse industrie te willen zeggen, kan niet worden ontkend, dat deze injectie van con tinentale intelligentie en werklust bijzon der heilzaam was. Het werd nochtans de tweede Wereld oorlog, die de beslissende stoot gaf. Want een land in oorlog heeft staal en kool en blik broodnodig en zo bevrijdde het jaar 1940, hoe rampzalig ook in vele opzichten, Wales voor het eerst van de gesel der werk loosheid. De drie basis-industrieën van Wales kwamen weer overeind en dat staan zij vandaag nog, want de behoeften aan staal, kool en blik zijn nog niet bepaald gedaald. Vandaar de bouw van de enorme staalwer- ken van Margam, die thans bijna klaar zijn en reeds grotendeels in productie zijn. Er was meer, de regering liet er tijdens de oorlog een hele serie fabrieken bouwen, die materiaal voor de strijdkrachten ver vaardigden. En reeds tijdens de oorlog werden de plannen gesmeed om Wales te vrijwaren van een nieuwe na-ooidogse ramp. Wel kwam er na de oorlog, door het sluiten of omschakelen van oorlogsfabrie- ken en door het demobiliseren der strijd krachten weer werkloosheid, ongeveer 100.000 man moesten nog eens de handen in de zakken houden, maar dat verschijnsel was van tijdelijke aard. Want inmiddels was er een nieuwe wet op industriesprei ding gekomen, die de kwestie ferm aan pakte. Het project werd uitgevoerd door de Board of Trade en een van de jonge economen van deze instelling kon ons in zijn „planning room" in Cardiff met ge rechtvaardigde trots vertellen van de resultaten. Lichte industrie 'in totaal zijn er thans ongeveer 400 nieuwe industrieën gevestigd, lichte indus trieën, die de meest uiteenlopende dingen maken, van ritssluitingen tot sigaretten papier toe. Zij hebben werk kunnen ver schaffen aan 100.000 paar handen en het werklozencijfer is thans gedaald tot 25.000. Dit is voor Wales normaal te noemen, aan gezien de mijnen debet zijn aan een groot aantal arbeidsongeschikten, mijnwerkers dus, die aan de 'gevreesde pneumoconiosis lijden, een longziekte, die wordt veroor- ADVERTENTIE WOENSDAG 19 NOVEMBER Concertgebouw: Italiaans operaconcert door „Bel Canto", 8 uur; tuinzaal: Neder landse Reisvereniging, propaganda-bijeen- komst, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van spiri tisten „Harmonia", psychometrische en hel derziende experimenten. 8 uur. Begijnhof kapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Palace: ..O. K. Nero", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tranen over Johannesburg", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Politicspionnen", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Lido: „Faust", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Van je familie moet je 't maar heb ben", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cap tain China". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Telefoon van een onbekende", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De ander", 8 uur. Con certgebouw: Optreden van de pianist Leon Fleisher, 8 uur. Zuiderkapel: Spreker ds. J. Kroon, 8 uur. Minerva: „Ambassadeur der muziek", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „O. K. Nero", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tranen over Johannesburg", 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Faust", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Van je familie moet je 't maar hebben", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain China", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Politiespionnen", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tele foon van een onbekende", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. zaakt door stof en die in Wales méér dan in welk ander mijngebied heerst. Er wordt zoveel mogelijk getracht, met name in de Grenfell- en Remploy-factories ook deze mensen in staat te stellen te werken, maar helaas zijn duizenden al te ver heen. Aan de andere kant zou Wales momenteel nog ongeveer 10.000 volwaardige arbeidskrach ten kunnen gebruiken. Een zeer belangrijke factor in de econo mische herleving van Wales is uiteraard de nationalisatie van de mijnen geweest, een nationalisatie waarvan de wenselijkheid ook door de conservatieven werd ingezien. De verbetering van de ongelukkige en ach terlijke outillage van de Britse particuliere mijnen eiste de investering van zulke ge weldige sommen, dat alleen de staat, die zou kunnen fourneren. Die outillage wordt nu geleidelijk verbeterd, er komen baden in de mijnen (voordien een ongehoorde luxe), de betrekkingen tussen werknemer en werkgever zijn verbeterd en het resul taat van dat alles is duidelijk te zien in een aanzienlijke productieverhoging. De pro ductie per man is thans voor het eerst zelfs hoger dan die in Nederland, waar overigens de winning niet zo gemakkelijk gaat als in Wales. Natuurlijk resten er nog een hele serie problemen, veelal van locale aard. Het hoge verbruik van steenkool in het binnen land heeft de exporthaven Cardiff een leelijke knauw gegeven. Er zijn plaatselijk r.og werkloosheidscijfers tot 7 procent en het minder belangrijke industriegebied in het Noorden is er een beetje bekaaid afge komen. Ook in de agrarische sector, die overigens geprofiteerd heeft van allerlei subsidies nu Engeland zoveel mogelijk voedsel thuis moet produceren, is alles nog niet botertje tot de boom. Maar vergeleken met hetgeen bereikt is, zijn dit normale zorgen. Men kan zich natuurlijk niet ontveinzen, dat Wales van 1940 af ineens de wind in de zeilen heeft gekregen en dat die wind zeer wel weer eens uit een andere hoek zou kunnen gaan blazen. Dat neemt niet weg, dat Wales dan beier voorbereid is dan na de eerste wereldoorlog om zich te verdedi gen tegen kwade dagen en dat het dan in ieder geval niet uit een verloren positie hoeft te starten. Hoe al deze kwesties zich projecteren op het dagelijks leven van het industriegebied in Wales, zal ik u in een volgend verhaal vertellen. Een verhaal over een bezoek aan de Rhonddavalley, eertijds het „dal dei- wanhoop" genoemd. Maar gezegd moet nu reeds worden, dat het allerplezierigst is om in een industrieel gebied te komen waar de dingen zo ten goede zijn gekeerd en waar de mensen, werkgever en werknemer, met goede moed de toekomst tegemoet zien. ADVERTENTIE W. L. B. In het sombere, grauwe dal van de Rhondda. het meest typische voorbeeld van de mijndalen in Zuid-Wales, verrijzen nieuwe fabrieken (voorgrond)Hun opgewekt en modern karakter steekt vrolijk af bij de mijnen en de grimmige huizen van vroeger. Zij hebben de zieke economie van Wales een fikse bloedtransfusie gegeven. De moei lijkheid is alleen om plaats voor hen te vinden in de volgepropte nauwe dalen. Want deze foto geeft een bedriegelijke indruk van wijdheid. Ge hoeft de afmetingen van de mijnschoorsteen echter maar in het oog te houden. Dinsdagmiddag heeft de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, mr. C. L. van IJsendijk, vrijspraak geëist tegen A. S. H. graaf van Rechteren Limpurg te Hummelo. aan wie ten laste was gelegd dat hij van 11 tot 16 April 1952 opzettelijk de oud-kapitein van het K.N.I.L. Westerling, die naar hij wist door de officier van justi tie bij de Amsterdamse rechtbank werd vervolgd, in zijn woning heeft verborgen. De president, jhr. mr. F. O. M. van Nis pen tot Pannerden, vroeg de verdachte, welke omstandigheden ertoe hadden geleid dat hij Westerling huisvesting had ver leend. De verdachte zei, dat hij een ver zoek van dien aard had ontvangen van de haer Fabius, redacteur van „De Nieuws brief". Hij kende Westerling niet. De heer Fabius had Westerling bij hem gebracht en gezegd het wenselijk te vinden dat Wes terling zich niet te veel in het openbaar zou vertonen. De verdachte zei met Westerling in de omgeving gewandeld te hebben. Hij had hem ook eens meegenomen in de auto. Westerling had hem verteld een der eerste medewerkers van generaal Spoor te zijn geweest. Toen hij uit de militaire dienst was gegaan, richtte hij een beveiligings dienst op voor het vervoer van producten naar de kust. Wat de A.P.R.A. betreft zei Westerling, dat deze mensen zijn volgelin gen waren. Zij meenden dat hij in staat zou zijn de zaken in Indonesië weer recht te zetten. Zij sloten zich vrijwillig bij hem aan. De verdachte verklaarde er niet mee op de hoogte te zijn dat Westerling vervolgd werd. Het was hem wel gebleken dat Wes terling bang was voor uitlevering aan Indonesië. Toen Westerling bij hem kwam had hij hem een schuilplaats laten zien. Toen het huis omsingeld werd, zei hij tegen Wester ling: „U weet waar u zijn moet". Verdachte: „Westerling stond zelf in dubio of hij zich zou aanmelden of niet. Ik zag dat hij de schuilplaats inging en het. luik sloot. Ik wist toen niet dat Westerling niet kon worden uitgeleverd". Westerling als getuige Hierna werd Westerling als getuige ge hoord. Het bleek dat hij thans gedomili- ceerd is in de gemeente Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde (Fr.). Hij zei niet vooraf te hebben kunnen weten waarom men hem zou kunnen vervolgen. Tegen de Nederlandse staat had hij niets onderno men. Ik kwam clandestien naar Nederland In Tilburg is een 19-jarige jongen aan gehouden die zich enkele keren schuldig heeft gemaakt aan aanrandingen. Aan de kanaaldijk te Tilburg had hij een vrouw overvallen die daar fietste. Hij sleurde haar van de fiets en dreigde haar in het water te zullen gooien wanneer zij haar geld niet afgaf. Toen de vrouw om hulp riep greep de jongen haar fiets en wilde zich daarmee uit de voeten maken, maar twee toegescho ten mannen konden hem nog juist grijpen. De politie werd gewaarschuwd, die hem naar het bureau van politie overbracht. Een onderzoek bracht aan het licht dat hij zich ook heeft schuldig gemaakt aan een ernstig zedenmisdrijf. De jongen, die een maand geleden uit een tuchtschool werd ontslagen, heeft be kend zich aan deze misdrijven te hebben schuldig gemaakt. KOBLENZ, (DPA) Dinsdag is in de Rijnhaven van Bingen, in de staat Hessen, een Nederlands vaartuig, het 400 ton metende motorschip „Nagold", eigendom van de rederij „Peter Koster", te Rotter dam, gezonken. De „Nagold" had Maan dag cement geladen. Het schip zou Dins dag de thuisvaart beginnen. Doordat de motor plotseling niet meer werkte, werd de „Nagold" tegen de boeg van een voor- anker liggend Rijnvaartuig gedreven. Hierbij werd een groot lek in de scheeps wand geslagen, waardoor de „Nagold" bin nen twintig minuten zonk. De opvarenden, twee mannen en een vrouw, wisten zich in veiligheid te brengen. Het 6141 ton metende Franse s.s. „Ma gellan" is gisteravond omstreeks zes uur, ter hoogte van Bath op Zuid-Beveland, in de Schelde aan de grond gelopen. Te middernacht bevonden zich bij de „Magellan" reeds een sleepboot uit Ant werpen en het bergingsvaartuig „Salvor II" uit Walsoorden. De schepen zijn er later in de nacht in geslaagd het schip vlot te trekken. De „Magellan" heeft zijn reis naar Antwer pen voortgezet. In Antwerpen zal een kielonderzoek worden uitgevoerd. Ned. Herv. kerk Beroepen te Dirksland W. de Bruyn te IJsselmuiden. Bedankt voor Hilversum H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven; voor Utrecht, (wijkgem. Croeselaan) H. C. Touw, thans studentenpredikant aldaar. Chr. Gcref. kerken Beroepen te Klundert M. Overduin te Woerden. Bedankt voor Zierikzee J. M. Visser te Enschedé. Geref. gemeenten Beroepen te Hendrik Ido Ambacht A. van Stuyvenberg te Nunspeet. Geref. kerken Bedankt voor St. Catharina (Canada) W. van Dijk te Gouda. Bedankt voor LuttelgeestKuinre H. van Benthem te Holwerd. ADVERTENTIE Onder controle van de Nederlandschc Vegetariërsbond. Een product van N.V. Noord-Hollandsche Margarinefabriek te Zaandijk. Het is niet gebruikelijk om in de rubriek beeldende kunst tentoonstellingen te be spreken, die in het atelier van de kunste naar worden gehouden. Een enkele keer menen wij echter van deze richtlijn te mo gen afwijken en de kleine expositie, die de beeldhouwster Maïa Metrakos-Kauffmann van 15 tot 29 November in haar huis te Heemstede heeft ingericht, leek ons een ge rede aanleiding om deze uitzondering te maken. Mevrouw Metrakos is leerlinge van professor Bronner, wiens lessen zij gedu rende drie jaren aan de Amsterdamse Academie heeft gevolgd. In haar atelier, dat u tussen 15 en 29 No vember in de middaguren kunt bezoeken, heeft zij een aantal in gips afgegoten por tretten van kinderen en volwassenen op gesteld. Vooral de kinderkopjes zijn zeer gaaf en vol van uitdrukking. Ze behoren tot het beste van haar werk. Op een tentoonstelling heeft men door gaans geen gelegenheid met de kunstenaar van gedachten te wisselen en - laten wij dat voorop stellen - dit is ook meestal niet gewenst. In een enkel geval kan zo'n ge sprek echter verhelderend werken en toen uit de mededeling van mevrouw Metrakos bleek dat het meisjesportret Gabriëlle, dat door eenvoud en strakheid uitblonk, haar laatste werkstuk is, gaf dit een duidelijk en hoopvol gezicht op haar ontwikkeling. Het bezwaar dat ik heb tegen veel van haar portretten is dat de détails, de trek ken om mond en ogen, niet verwerkt zijn, niet opgenomen in de gehele plastiek, waardoor de „gang" hinderlijk onderbro ken wordt. Beeldhouwkunst vraagt in nog sterker mate dan schilderkunst om een voud. Niet de eenvoud van een verarmend modernisme, maar de versobering van vorm, waaronder de fibratie van het leven voelbaar blijft. Maïa Metrakos geeft in haar beste portretten blijk dit kegrepen te hebben. Ik zou haar - ook dit is in deze ru briek ongebruikelijk - een raad willen ge ven: laat zij in een materiaal gaan werken dat meer weerstand biedt, laat zij eens in steen gaan hakken. Het teveel aan moge lijkheden dat de boetseerklei biedt, dwingt niet tot de beperking die zij kennelijk be hoeft. Sentiment en opmerkingsvermogen bezit zij in voldoende mate. Maar het ver geten van het model in de aandacht voor de plastische waarden kan haar niet scha den. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE Haarlem Meisjeskopje door Maia Metrakos- Kauffmann. Een Franse strijdmacht van pantser eenheden en infanterie is in Indochina „in een zeer zwaar treffen" met troepen dei- opstandelingen geraakt, terwijl zij zich terugtrok uit het gebied der Vietminh, dat zij ten Noordwesten van Hanoi was bin nengedrongen. Een Franse officier schatte de verliezen van de uniestrijdkrachten op 150 man. Aan de zijde van de Vietminh waren min stens 400 man gesneuveld. Het Franse leger heeft in allerijl vlieg tuigen van de Vietnamese luchtvaartmaat schappij gecharterd om troepen van de Franse Unie uit Zuid- en Midden-Vietnam naar het door de opstandelingen bedreigde Tonkinese bruggenhoofd te vervoeren. Rondom Van Jen, 125 kilometer ten Oosten van Hanoi, is een volledige divisie der opstandelingen samengetrokken. Een aantal Franse posten is hier omsingeld. Verder neemt de druk rondom Lai Tsjau en Quimh Nhai aan de Zwarte Rivier toe. Ook ten Zuiden van Hanoi neemt de Viet- minh-activiteit toe. In de afgelopen tien dagen zijn enige Franse posten gevallen. „Drie maanden strijd" De woordvoerder achtte de strijd in de Tonkinese delta een „aanzienlijke bedrei ging". Volgens de woordvoerder zal de nieuwe gevechlscampagne ongeveer drie maanden duren. Hij verklaarde, dat de Vietminh-opstandelingen in de laatste twee weken ongeveer 4.000 man aan doden, ge wonden en gevangenen hebben verloren. om te weten te komen waarvoor men een vervolging tegen mij had ingesteld. Dat hij tijdens de omsingeling in een schuilplaats kroop noemde hij een verklaarbare reac tie na hetgeen hij in de oorlog heeft mee gemaakt. Hij hield rekening met de moge lijkheid van uitlevering aan Indonesië. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir dat de verdachte zeer zeker had kun nen vermoeden dat er in Nederland tegen Westerling wegens één of meer straf bare feiten een vervolging zou worden ingesteld. Westerling had op het ogenblik van zijn. arrestatie nog geen enkel stuk ontvangen waaruit hem kon blijken dat hij toen reeds werd vervolgd en waarvoor. De stukken werden pas na zijn arrestatie uitgereikt. Hoe de verdachte dan wel had moeten we ten dat de vervolging tegen Westerling door de officier van justitie te Amsterdam reeds was begonnen, was de officier niet duidelijk en hij moest dan ook bekennen er niet in geslaagd te zijn dit zeer belangrijke element uit de dagvaarding te bewijzen. Aangezien echter het bewijs van deze we tenschap van de verdachte noodzakelijk is cm tot een veroordeling te kunnen komen, meende de officier dat het aan de verdachte ten laste gelegde niet bewezen kan worden. Hij vroeg daarom vrijspraak. De verdediger, mr. J. H. Arnold, sloot zich aan bij deze eis van de officier van justitie. Hij betoogde dat de verdachte niet wist dat tegen Westerling een vervolging was ingesteld. Westerling zelf was daar trouwens ook onkundig van. De rechtbank zal op 2 December uit spraak doen. Luitenant-kolonel Warouw, die zoals gisteren is bericht zichzelf het gezag op Celebes heeft toegeëigend, heeft op een persconferentie medegedeeld van Sultan Hamengku Buwono, de minister van De fensie, een radiogram te hebben ont vangen, waarin rapport werd gevraagd en waarin werd aangekondigd, dat de mi nister van Defensie en de chef-staf van de Landmacht, kolonel Nasution, naar Ma kassar zouden komen. Luitenant-kolonel Warouw zei, dat hij hierop had geant woord, dat hun overkomst alleen aan vaardbaar zou zijn met een mandaat van de opperbevelhebber. Inmiddels zijn twee kapiteins van het hoofdkwartier in Dja karta te Makassar aangekomen. De gouverneur van Celebes, de heer Sudiro, die met een aantal vertegenwoor digers van de politieke partijen en volks organisaties dé persconferentie bijwoonde, verklaarde, dat hij in voortdurend contact staat met de centrale regering. Nader overleg is pas mogelijk wanneer president Sukarno terug is uit Sumatra. ADVERTENTIE Skiton petten Kinder pullovers Wantjes Corduroy bretelbroekjes Wollen marine skibroeken Prima loden jassen HAARLEM ANEGANG 19. IEL 21413 De Oudste Speciaalzaak van Haarlem Aan de veranderde toeleg bij de ruiming van de „Faustus", die in de vaargeul van de Nieuwe Waterweg steekt, om dit schip in de zachte bodem onder de kleilaag weg te laten zakken, is gisteren al dadelijk krachtig uitvoering gegeven, üm de klei laag open te breken voor de zandzuigers, die het graf voor de Faustus zullen maken, waren gistermiddag rondom het wrak negen dieptebommen tot ontploffing ge bracht. Voor het hele karwei zouden achttien van deze bommen nodig zijn. Gistermid dag volgden nog meer ontploffingen. Een echopeilboot zal met een echolood de om geving van het wrak afpeilen om de uit werking op de bodem na te gaan. Hoewel twee dagen geleden de rijkswa terstaat buitengaats een proefexplosie heeft laten plaatsvinden om de kracht er van te meten en er van luchtdruk boven de waterspiegel toen weinig te merken was geweest had men gistermorgen toch voor alle zekerheid de bewoners in de buurt van het wrak aangeraden de ven sters te openen opdat de ruiten niet zou den springen. Zo zat een deel van Hoek van Holland een tijdlang in de woonka mer te rillen van de kou. maar toen van de eerste plof niets te horen was en er van luchtdruk geen sprake bleek te zijn, haastte men zich de vensters weer te sluiten en de kachel op te porren. Men kan zich de nieuwe opzet het best zo voorstellen, dat in een kring rondom het schip de kleilaag als een koek wordt doorgesneden, waardoor het wrak als het ware op een eilandje van klei komt te liggen. Dit eilandje zal tenslotte tegelijk met het wrak in de zandlaag verdwijnen. Geschat wordt, dat de zandzuiger, die na deze voorbereidingen aan het werk kan gaan, ongeveer een half millioen kubieke meter zand zal moeten verwerken. In Hoek van Holland ligt de grootste zandzuiger van Nederland, namelijk de „Batavus" van de firma T. den Breejen van den Bout te Aerdenhout. Het is echter in het geheel niet zeker, dat deze de werkzaam heden zal moeten uitvoeren, omdat er een onderhandse aanbesteding zal moeten ge schieden. Verwacht wordt, dat in ieder geval in de loop van deze week met het zandzuigën kan worden begonnen. Willem Ruys proefkonijn De „Willem Ruys" waarvan nog niet is te zeggen of zij in de nacht van Donder dag op Vrijdag binnen zal varen, dan wel de ochtend moet afwachten, zal door haar ongewone afmetingen in Hoek van Hol land als „proefkonijn" gelden, sinds hel gebeurde met het Panamese schip de vaargeul tijdelijk aanmerkelijk heeft ver smald. De ervaren loods, die het schip zal krij gen, zeide dat het hem er om gaat, of men het kan halen om tegen een uur 's nachts BUENOS AIRES (Reuter). De Ar gentijnse politie heeft Dinsdag te Buenos Aires medegedeeld een smokkelbende, die met. vliegtuigen smokkelwaar uit Uruguay in Argentinië binnen bracht en die er een eigen vliegveld op na hield, te hebben op gerold. Vijftig personen, waaronder tien piloten zijn gearresteerd. Onder de arrestanten bevinden zich twee Spanjaarden en een Italiaan. De politie zoekt nog naar veertien andere, in deze grootscheepse smokkelbende betrokken, personen. De politie greep in na acht maanden voorbereidend werk. Uit haar mededelin gen blijkt, dat de smokkelaars elkander vaak onderling bedrogen, door voor te geven dat de politie de hand had weten te leggen op bepaalde zendingen smokkel waar. In werkelijkheid verkochten zij dan de contrabande ten eigen bate. buitengaats te liggen en of men dan direct kan lopen. Wel is dat het uur, waarop het uitgaand verkeer gestopt is en kunnen er dus geen „tegenliggers" zijn, maar men mag niet de minste risico lopen. Het moet mogelijk zijn het wrak rustig te passeren. Arriveert men later buitengaats, dan moet het „na de vloed" worden. Voor het bin nenkomen wordt thans in ieder geval een tijdsduur van ongeveer zes uur gerekend. Lukt het omstreeks een uur. dan verwacht de loods dat men omstreeks half negen 's ochtends aan de Lloydkade in Rotter dam kan meren. Naar de mening van de Lloyd is het al dus dat bij het binnenvaren er een mo ment komt, dat het schip reeds half in de Waterweg ligt, terwijl de andere helft nog buiten is. Zou er stroming zijn, dan is het schip minder goed bestuurbaar. In ieder geval wil men geen enkele kans lopen om op het wrak te stolen. Men dient dus de gelegenheid af te wachten, dat er geen stroom staat. ADVERTENTIE Hamea-Gelei voor Uw handen TEL AVIV (Reuter). Dinsdag is in Tel Aviv officieel bekend gemaakt, dat profes sor Albert Einstein een aanbod om presi dent van Israel te worden, heeft afgewezen. Het aanbod was vorige week door de Is raëlische ambassadeur te Washington, Aba Eban. gedaan namens premier Ben Goerion. Prof. Einstein verklaarde in zijn ant woord „zeer geroerd te zijn". „Ik geloof echter, dat ik niet geschikt ben voor deze functie", zei hij. De 73-jarige wis- en na tuurkundige voegde hieraan toe, dat hij nooit een taak op zich nam, die hij volgens zijn geweten niet lot een bevredigend ein de zou kunnen brengen. Hij zeide slechts „enige kennis over de natuur en de stof felijke wereld" te bezitten. In 1933 moest prof. Einstein tengevolge van de anti-semietische politiek van het Hitler-bewind Duitsland verlaten. Zeven jaar later kreeg hij het Amerikaanse staats burgerschap. Zijn hele leven is hij pacifist geweest en voorstander van een wereld- federalisme. „Amerikanen wisten van niets", zegt Donelly BONN, 18 Nov. (Reuter). De Ameri kaanse Hoge Commissaris in West-Duits- land, Donelly, en de Hessische premier, Zinn, hebben bekend gemaakt, dat de Amerikaans-Duitse commissie van onder zoek naar de illegale werkzaamheid, die door een anti-Sovjet-Russische verzets groep zou zijn bedreven, haar werkzaam heden heeft opgeschort. In een gemeen schappelijke verklaring wordt gezegd, dat het is gestaakt. De hoge commissaris, aldus de verkla ring, is overtuigd en de minister-president aanvaardt, dat geen illegale binnenlandse politieke activiteit van enigerlei aard van deze „technische groep" (die betrekkingen onderhield met de „Bund Deutscher Ju- gend") bekend was aan, of beschermd werd door de Amerikaanse autoriteiten. Alle leden der organisatie, die door de Duitse autoriteiten waren gearresteerd na de onthulling van het bestaan van de groep, zijn sindsdien vrijgelaten. De pro cureur-generaal bij het Federale Hoogge rechtshof heeft Dinsdag verklaard, dat een onderzoek om vast te stellen, of de groep enige Duitse wet heeft overtreden, wordt voortgezet.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5