Ruim 100 van 135 millioen gulden in urgentieplan voor woningbouw IJnmidens slepersvloot krijgt weer een „Cycloop VELSENS RAAD BIJEEN Agenda voor Velsen Gisteren kiellegging van moderne Wijs mi i IIe r-s lepe r Havenberichten Visserij -varia Ziekenhuis op plaats va „Beeckesteijn"? „Postduivenavond" in „Flora' Santpoort 5 Langs de vloedlijn KAB toont „het goede boek" Motorkampioenen van Noordholland V.V.IJ. legde contact 99 „Kijk Uit" haalde punten binnen Oprechte belangstelling voor „Snelle wieken" „Het leven van Beethoven" in een speciale voorstelling Wat meer snoekbaars op Urk WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 De Velsense raad is gisteravond weer eens zeer duidelijk geconfronteerd met de indrukwekkende toekomst, die deze gemeente te wachten staat, bij de aanbieding van bet zo omvangrijke urgentieplan, waaromtrent door ons reeds uitvoerig is bericht, een millioenen opsommend boekdeel, dat de grote lijnen te zien geeft, waarlangs men de grootse ontwikkeling hoopt te leiden. Dat de te verwachten uitbreiding van bet zielental daarbij de allereerste zaak was, die het woord „urgentie" rechtvaardigde, bleek wel uit de toelichting van de voorzitter, mr. M. M. Kwint, dat van de 135 millioen gulden, die hierbij in het geding zijn, er ruim 100 millioen gulden met de woningbouw verband houden. Het bleek trouwens ook uit een samenvatting van enige leningen, waartoe de raad in deze zitting het college machtigde: 300.000 van de Rotterdamse Spaarbank, plus 1.125.000 plus 4.650.000 van de Bank voor Nederlandse gemeenten allemaal voor de woningbouw. Van het laatstgenoemde bedrag komt de helft reeds per 1 Maart 1953 ter beschikking en de andere helft op 1 Juni 1953, zodat, naar de wethouder van Financiën mededeelde, de woning bouwplannen voor het komende jaar financieel gedekt zijn. Ofschoon het urgentieplan de raad ter kennisneming werd aangeboden en deze dus, wanneer de verschillende projecten moeten worden uitgevoerd, nader er op zal kunnen ingaan, is er toch reeds door ver scheidene raadsleden over gesproken. De heer Luikman (P.v.d.A.) opende de rij door onder meer de vraag te stellen waar het college nog plaats zag in het dorp Velsen voor 36 woningen, die in de urgen tieklasse A vermeld staan voor dit ge meen tedeel. Vooral de heer Scheringa (Comm.) ging uitvoerig op de détails in. Hij achtte de plaats van het toekomstige algemene ziekenhuis in de urgentieklasse A nog geenszins een garantie, dat het er nu ook gauw zal komen, en meende dat verschil lende posten, die alle kantoorruimte voor Volksgezondheid betroffen, beter gecombi neerd hadden kunnen worden. Hij achtte een sirene voor brandalarm wat schrik aanjagend voor de bevolking waarbij hem uit de raad werd toegeroepen of hij wellicht een klokkenspel prefereerde en vestigde de aandacht op het zo gewenste nieuwe woonwagenkamp, dat hij tot zijn bekommernis helemaal naar de urgentie klasse F gedirigeerd zag. Voorts toonde hij zich er bezorgd voor, dat de objecten van dit plan wel weer eens op de lange baan zouden kunnen belanden, „door de zware verplichtingen, die ons land op zich neemt." Hij deed vele raadsleden vermoeid zuch ten toen hij nog eens de kwestie Oud- IJmuidcn aansneed, waarover juist in de vorige zitting zo uitvoerig was gesproken en zo grondig en unaniem was besloten. In het urgentieplan had de heer Scheringa namelijk gezien dat er in klasse A maar 40 woningen voor Oud-IJmuiden vermeld stonden. Hij achtte dit te weinig en gaf het college tenslotte in overweging het raad huisplan maar uit deze klasse weg te ne men en er 300 woningen voor in de plaats te zetten. Veranderingen mogelijk De heer Van Dongen (C.H.), die zijn bewondering uitte voor het omvangrijke werk, dat de opstellers van dit plan heb ben verzet, zeide het meer als een lei draad te beschouwen, over de afzonderlijke delen waarvan, wanneer ze aan de orde komen, nog genoeg gediscussieerd kar worden. Dit was de heer Verbeek (P.v.d.A.) met bem eens. Als mede-ondertekenaar van het plan voelde deze zich wel niet ge heel bevredigd betreffende verscheidene punten „maar", zo zeide hij, „de dynamiek in deze gemeente kan nog veel achter halen van wat hier is uitgestippeld. Even als de vorige spreker achtte hij het nut teloos om nu opnieuw de kwestie Oud- IJmuiden ter tafel te brengen, hetgeen hij van de heer Scheringa niet begreep, aan gezien deze er in de vorige vergadering zijn stem aan had gegeven, IJmuiden-West te bestemmen voor de industrie en af te zien van wederopbouw in dat gemeente- deel. Nadat de heer Lips (A.R.) zijn waar dering voor het plan te kennen had ge geven en de vraag had geuit of de bezet ting der technische diensten sterk genoeg was voor de uitvoering ervan, gaf ook de heer Maas (K.V.P.) te kennen, dat zich bij de komende ontwikkeling nog verschei dene problemen zouden kunnen voox-doen, waardoor verder in de toekomst nodig ge achte voorzieningen bespoedigd zouden moeten worden en andersom. Deze zeide een gebouw voor Sociale Zaken en Volks gezondheid in het plan te missen en vroeg of het juist was, dat men het voornemen had, deze diensten na de bouw van een nieuw raadhuis in het huidige gebouw on der te brengen. De heer Den Hollander (Comm.) verduidelijkte nog weer, wat zijn fractie genoot over Oud-IJmuiden had gezegd. Hij zeide dat, bij diens opmerking over het aantal genrojecteerde huizen daar, IJmui- den ten Westen van de Oranjestraat be doeld was. Woonwagenproblemen „Natuurlijk is dit plan geen wet van Meden en Perzen", zo beantwoox'dde de voorzitter de sprekers, „het is een overzicht van wat we in Velsen voor de toekomst van plan zijn te doen, op korte of op lange termijn. Omtrent het woonwagenprobleem deelde hij de heer Den Hollander mede, dat men twee motieven had voor het uit stel van de aanleg van een nieuw kamp. Ten eerste moet gewacht worden op het gereedkomen van de Velser tunnel voor dit kan worden verwezenlijkt en ten twee de zijn er wijzigingen in de Woonwagen- wet te verwachten, waarbij de woonwagens in centrale landelijke kampen worden on dergebracht. „Inderdaad zouden de Sociale Dienst en Volksgezondheid in dit gebouw kunnen komen als het nieuwe raadhuis klaar is," zeide hij tot de heer Maas, „maar de plaats is nog niet bepaald, dus dit staat zeker nog niet vast." Hoogbouw Wethouder Visser antwoordde de heer Luikman, dat hij in Oud-Velsen nog wel een plaats van klasse A voor de 30 wonin gen wist en wel op een terrein naast de Rijksstraatweg. Op een opmerking, die de heer Verbeek gemaakt had over het ge middelde aantal bewoners per woning, waarvan bij dit plan was uitgegaan, zei de wethouder, dat als rijksgemiddelde hier voor vier bewoners gold, maar dat de laatste tijd de gezinssterkte afneemt, zodat men het al op 3,6 heeft berekend. Er zal naar hij voorts zeide, veel meer hoogbouw worden toegepast, dan oorspronkelijk de bedoeling was geweest. De heer Den Hol lander daagde hij uit in IJmuiden ten Wes ten van de Oranjestraat nog een plaats aan te wijzen, die zich nog leende voor een woningblok van enige betekenis. Ziekenhuis Als derde lid van het college kwam wet houder De Boer aan het woord, die ten gerieve van de heer Scheringa vaststelde, dat het algemeen ziekenhuis ook in de ur gentieklasse A was aangegeven. „Inder daad bestaat er behoefte aan een dergelijk ziekenhuis, maar zij is niet zo schreeuwend als de heer Den Hollander haar deed voor komen", aldus de wethouder. „Wanneer hij dat wel vindt, moet hij het maar eens met cijfers aantonen." Nadat de heren Scheringa en Den Hol lander (Comm.) nog eens in tweede in stantie over de genoemde problemen het woord hadden gevoerd, werd het urgentie plan door de raad „voor kennisgeving" aangenomen. Het toekomstige ziekenhuis kwam nog eens ter sprake bij de bespreking van het voorstel tot de aankoop van „Beeckesteijn", doordat wethouder Visser verklaarde, deze plek uitermate geschikt te achten voor de houw van dat ziekenhuis. Het college kreeg van alle kanten lof voor het feit dat het als een terrier heeft vast gehouden aan het voornemen om dit land goed te kopen en dat het daar tenslotte in slaagde. Evenzeer werd het betreurd, dat hier een historisch gebouw zal verdwijnen, waar zelfs „een liefde in Kennemerland" ontbloeide, zo zeide de heer W a 11 h u i s, doelend op de bekende roman van Marie van Zeggelen. Bij het voorstel tot verhoging van het tarief voor het gebruik van schoollokalen vroeg de heer Verbeek (P.v.d.A.) of het college vasthoudt aan de gedachte, dat vergaderingen in schoollokalen niet thuis horen en wethouder De Boer kon dit bevestigen. Er wordt echter voor Velsen- Noord en Santpoort een uitzondering ge maakt wegens de daar heersende zalen- nood. Kleuteronderwijs Het voorstel tot overneming van het neutraal kleuteronderwijs in Velsen dooi de gemeente, die dus de volledige kosten weer gaat dragen, was volgens de heer Den Hollander (Comm.) de kroon op het werk van de communistische fractie, die daar voortdurend op had aangedrongen en op het werk, dat particuliere verenigin gen met zoveel opoffering hebben verricht. De heren De Groot (P.v.d.A.) en N u y e n s (K.V.P.) namen hem kwalijk dat hij de medewerking hiertoe van zijn eigen fractie als de enige in de hele raad afschilderde. „We hebben hier immers al lemaal jaren naar uitgezien", zei de heer De Groot. Wethouder D e B o e r legde de heer Lips (A.R.), die gevraagd had wat er door deze overneming nu veranderde, uit, dat hier mee een volledige gelijkstelling was ver kregen van het neutraal kleuteronderwijs met het openbaar onderwijs in het alge meen. Alle overige voorstellen, die reeds in dit blad vermeld werden, zijn hamerstukken geworden. In de twee vacatures aan de Adolf van Nassauschool te Santpoort werden met al gemene stemmen benoemd mej. A. E. van Eek te Arnhem en mej. B. Wibbelink te Delfgauw, beiden de eersten van de des betreffende voordrachten. met de Natuurbeschermings commissie Zaterdag 22 November houdt de com missie van Natuurbescherming in Velsen een excursie langs het strand. Ieder die zich interesseert voor wat er te vinden is langs de vloedlijn vooral in dit jaarge tijde is welkom. De deelnemers komen om drie uur in de middag bij elkaar op het „plateau" aan het eind van de strandweg. Als het weer nu maar een beetje milder wordt! De K.A.B., afdeling IJmuiden-West, gaat ook in die parochie een boekenten toonstelling organiseren. Deze zal gehou den worden in het gebouw Kerkstraat 2 boven. Een boekhandel uit Haarlem heeft zich bereid verklaard voor de boeken te zorgen en er komen dan ook werken op schier elk gebied; een afdeling jeugdboe ken vraagt bijvoorbeeld speciaal om de belangstelling. De tentoonstelling zal worden geopend op Zaterdag 22 November om half acht en blijft geopend tot 11 uur. Zondags is ze tot 1 uur epen en 's avonds van half acht tot 11 uur. Woensdag 19 November Patronaat, 20 uur: C.J.M.V. toneeluitvoe ring „De Vreemdeling". Rex, 20 uur: AVRO-revue. Thalia, 20 uur: „Een vrouw van slechte reputatie". Donderdag 20 November Gem. vergaderzaal Abelenstraat, 20 uur: 't Nut met inspecteur Frima: „Het re cherchewerk". Rex, 20 uur: Ned. Volkstoneel „De wereld heeft geen wachtkamer". Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Het leven van Beethoven". De officiële uitslagen van de .Kampioens- rit van Noordholland", die Zaterdag werden verreden, luiden: Uitslag lichte klasse. Ie prijs tevens kam pioen van Noordholland voor 1952 S. Schram, Aalsmeer 6 strafpunten; 2e prijs J. Veenbaas, Zandvoort 8 s.p.; 3e prijs S. de Graaf, Ronde venen 8 s.p.; 4e prijs W. Wierda, Aalsmeer 10 strafp. Zware klasse. Ie prijs, tevens kampioen van Noordholand voor 1952, G. Spilt, De Uitlaat 4 strafp... 2e prijs Kalmthout, Haar lemmermeer 5 strafp.; 3e prijs G. Brouwer, R'venen 6 strafp.; 4c prijs O. Moekei, Haar lem 7 strafp.; 5e prijs M. Molenaar, Haar lem 8 strafp. Duo-klasse: le prijs Verhoef 25 strafp.; 2e prijs G. de Graaf 37 strafp.; 3e prijs Mee ning 42 strafp. Teamprijzen: le prijs Haarlemmermeer 35 strafp.; 2e prijs Haarlem 53 strafp.; 3e prijs Aalsmeer 66 strafp.; 4e prijs Zandvoort; 5e prijs Alkmaar; 6e prijs Rondevenen. met een filmavond Een filmavond van WIJ betekent niet alleen een volle zaal, het houdt tevens in een minstens even groot aantal mensen die ach ter het net vissen. Zo was het ook gister avond weer in het Hervormd Jeugdgebouw op de eerste avond van ontspanning, die WIJ haar leden en belangstellenden bood. Het gaat er bij deze voetbalvereniging niet in de eerste plaats om de krachten op het veld met anderen te meten, het gaat om het onderling contact tussen de 170 leden. En het strikt culturele werk neemt daarin een belangrijke plaats in. WIJ is het sei zoen begonnen met een avond, waar het pu bliek geconfronteerd werd met natuurschoon, muziek, een tikkeltje sport en met het harde bestaan van onze vissers. Het natuurschoon was te vinden in de on vergetelijk mooie opnamen uit „Good old Engeland", de sport in de eerste plaats in de adembenemende rolprent over de „Alpen rally", de muziek in de showfilm „Sly old Gentleman" en'via de al vele malen ver toonde, maar steeds weer boeiende prent van ,,'t Schot is te boord" werd de visserij er bij betrokken. WIJ zou echter geen goe de beurt hebben gemaakt, als er geen inter landwedstrijd bij kwam en zo vormde het journaal van de strijd EngelandArgen tinië een niet te versmaden ondex-deel van het programma, dat met enige geestige tekenfilmpjes werd vol gemaakt. De contactavond is geslaagd en voorzitter J. Smit heeft IJmuiden nog meer beloofd: twee toneelavonden in het begin van het nieuwe jaar. Concert in de Bethelkerk In de Bethelkerk aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost geeft het gemengd koor „Laus Deo" uit Zandvoort onder leiding van Jan Klinkhamer Maandag 24 Novem ber een uitvoering. Het programma vex-- meldt werken van Bach (onder meer „Wachet auf, ruft uns die Stimme" en de Sonata IV in e) César Franck en Albert de Klerk. Het orgel wordt bespeeld door Jene Meilof. Sinds enige tijd heeft Londen een kolenmijn, die geheel compleet zou zijn, wanneer de kolenlagen niet ontbraken. Deze mijn is namelijk op volle grootte gebouwd. Hij beslaat een oppervlakte van 837 vierkante meter. Foto: Een Diesellocomotief staat gereed om de „kolentreintjes" uit het hart van de mijn op te halen. Van een verslaggever) In het vroege voorjaar van 1953 zal IJmuiden een nieuwe sleepboot rijk zijn de 412 ton grote „Cycloop" van het bureau Wijsmuller, opvolger dus van die befaamde oude „Cycloop", waarvan de IJmuidenaren die het weten kunnen, nu nog spreken op een toon van diepe eerbied. Want die eerste „Cycloop" was zo „handig", dat hij even lijnrecht achteruitstoomde als vooruit. Geen wonder dus, dat Wijsmuller dit ook op andere punten voortreffelijke slepertje uit vroeger jaren wil eren met het nieuwe schip. Gistermorgen te kwart voor twaalf is de eerste kielplaat gelegd op één van die kleine werven in het Groningse: Th. J. Fikkers in Foxhol en daar de opleverings datum in April ligt, wordt het opschieten aan het Winschoterdiep. Zoals het daar overal opschieten is, want sinds de vrachtenmarkt zich weer gunstig laat aanzien, torenen de karkassen van coasters-in-aanbouw bij tientallen tegelijk uit het mistige land omhoog. „Een sleepboot is weer eens wat anders" zeggen ze bij Fikkers dan ook, want het vorige bouwnummer, nummer 81, was de zoveelste coaster, die straks onder de naam „Ida Jacoba" proef gaat varen. Het wordt een mooi schip, die „Cycloop", dat is zelfs met lekenogen van de tekenin gen af te lezen. De grootte ligt tussen die van de Noordholland en de Stentor in en het zal dan ook een echte „Manus van al les" worden voor Wijsmuller, die allang naar vlootuitbreiding heeft omgezien. Met zijn dubbele Bolnes-diesel, die 1200 ipk moet leveren (er komt een omkeerkoppe- ling in en dat is één van de bijzonder heden van dit schip) zal hij zich zowel thuis voelen in het echte havenwerk als op de lange trip of in het bergingswerk. Voor dat laatste wordt de kiel uiteraard extra verstevigd met een stafkiel, die de bodem aanzienlijk solider zal kunnen ma ken. De heer F. Jonkman, chef van Wijs- muller's technische dienst, zag gistermor gen daar in Foxhol belangstellend de eer ste plaat van 750 kilo op de dwarshelling dalen en hij vroeg zich onmiddellijk met de vooruitziende blik van een bergings- deskundige af „hoe vaak we die platen zullen moeten vernieuwen." Maar de Cycloop zal wel tegen een stoot je kunnen, daar is meneer Fikkers uit Foxhol niet bang voor. Elf knopen De snelheid van het schip zal om en de bij 11 mijl bedragen „loslopend" na tuurlijk en voor de tros zal de Cycloop eveneens zijn mannetje staan. De sleep- winch is berekend op 4y2 inch staaldraad en de winch wordt electrisch bekrachtigd, waarnaast de tros verend op de trommel zal worden aangebracht, wat vooral bij bergingswerk zijn speciale voordelen heeft. De heer G. v. d. Vuurst, directeur van Wijsmullers sleepbedrijf heeft er gisteren eveneens met de neus bovenop gestaan: de kiellegging is weliswaar niet het belang rijkste moment uit de historie van een schip, maar toch wordt deze allereerste „steen" met een bepaalde bekoring om geven, temeer nu de oude naam „Cycloop" weer in IJmuidens havenbeeld terugkomt. Dat het schip inderdaad voor alle voor komende doeleinden wordt gebouwd, blijkt wel uit zijn hoofdafmetingen: 31.90 meter lang, (29.60 tussen de loodlijnen); 8.20 meter breed en 4.20 meter hol. Hij krijgt een gemiddelde diepgang van 3.20 meter, zal S2.5 ton olie kunnen bunkeren en neemt desgewenst 90 ton hallast en 28 ton zoet water mee. En dat hij snel zal kunnen wenden blijkt uit de 55 graden maximum- voeruitslag. De vier losse bergingspompen, die op de „Cycloop" geïnstalleerd zullen worden en die onder meer overgezet kunnen worden op een in moeilijkheden verkerend schip terwijl het slachtoffer naar een haven wordt gesleept, slaan er 120 kubieke meter water per uur uit en dan komen er nog ballastpompen aan boord, die bij brand kunnen inspringen. Comfort Scheepstekenaar J. Goedkoop uit Delfzijl heeft er een mooi schip van gemaakt niet alleen een mooi, maar evenzeer een comfortabel product. Het zal uitgerust worden met accommodatie voor 16 a 17 man; een aparte bemannings-messroom en een mess voor de officieren, badcellen en centrale verwarming, stromend koud en warm water over het hele schip en andere aantrekkelijkheden zullen deze „Cycloop" tot een waar juweel maken. Helaas moet er met alles rekening ge houden worden, want er is een voorziening getroffen om deze vreedzame IJmuidense sleepboot in geval van oorlog te gebruiken als koopvaax-dijbeveiliger, waartoe een lichte bewapening kan worden meege voerd. Moge ze nooit „afgaan" .11 Voor de bondscompetitie bonden twee tientallen van de schaakclub Kijk Uit de strijd aan tegen twee Haarlemse tientallen, het derde van Kijk Uit kreeg het tweede van „Het Witte Paard" op bezoek, en het zevende tiental was gastheer van SSCH, de club van de spoorwegmensen. Het is een succesvolle avond voor de IJmuidenaren gewoi-den: beide wedstrijden werden gewonnen. Vooral het derde leverde een beste prestatie: met 6Va3'A bleven de Kijk Uil-ers in de meerderheid. S. Kistcma- ker stond bij het afbreken een pion voor en daar de wedstrijd reeds beslist was, stelde hij remise voor, hetgeen zijn tegenstander graag accepteerde. Dit was eveneens het ge- van met Aarts, die een uitstekende stelling had weten te bereiken. Inmiddels hadden Ringers, V. Nieuwenhuizen, Tellier en A. v. d. Plas ervoor gezorgd, dat een ruime voor sprong was verkregen en toen Huiser er nog een remise aan toevoegde, was de zaak be keken. Het zevende deed het nog beter en wist een 73 zege te bewerkstelligen. Overwin naar van deze avond waren de nestor van Kijk Uit, Huisman, v. d. Berg, die een heel goede partij speelde; Vis Sr., v. d. Wel en R. Blok, terwijl v. Die Sr. en v. d. Veen een verdienstelijke remise maakten, evenals Hogewind. Alleen Korff kon het niet bol werken. Volgende week komen er drie teams in actie; het vierde en het vijfde tiental spelen een uitwedstrijd. Het vierde te Haarlem tegen Rolland 3 en het vijfde tiental gaat naar Zaandam om aldaar „Zaandam" zes te bekampen. Alleen het achtste tiental heeft een thuis wedstrijd en wel tegen Hoofddorp 2. De besturen van de gezamenlijke vere nigingen van postduivenhouders uit Velsen en Beverwijk hadden Dinsdagavond in „Flora" aan de Zeeweg een avond „om te smullen" belegd, zulks met de bedoeling de verenigingsbanden nauwer aan te halen. Na een kort openingswoord door de heer G. v. d. Winde waarin hij o.m. de Velsense ambtenaar voor de sport, de heer H. G. Smakman verwelkomde, hielde de heer L. Donders, de voorzitter van de Brabantse „Kampioenendag" een inleiding. Hij, een verknocht postduivenman, belichtte op onderhoudende manier een aantal facetten van de duivensport. De hoofdschotel van de avond, de film „Snelle wieken" heeft de aanwezigen ruim twee uur bizonder plezierig bezig gehou den. Allereerst kwam er een indrukwek kend overzicht van de kampioenen der verschillende afdelingen aan de beurt, waarna de camera de lossing van Deense duiven op Schiphol opving. Dat de duiven sport niet alleen een liefhebberij is, maar zich ook een sociale functie heeft aange meten bleek uit de opnamen van de ver schillende sanatoria, die met steun van deze sport zijn opgebouwd: ieder jaar wordt er circa 1 ton ingezameld! Uit de rolprent bleek verder dat ook Prins Bernhard zich tot de duivensport voelt aangetrokken. Na verschillende beelden van hokken, die tot de fraaiste in Nederland gerekend mogen worden en meer weg hebben van villatjes dan van „hokken" zonder meer, kreeg men tot slot in fraaie kleuren de koppen van beroemde vogels te zien. In een speciale voorstelling bi-engt Thalia Donderdagavond „Het leven van Beethoven" op het doek. De grote componist Ludwig van Beet hoven, die op 16 December 1770 werd ge boren vatte omstreeks 1800 liefde op voor zijn schone leerlinge Juliette Guicciardi. Zij echter voelde slechts bewondering en vriendschap voor de meester. Beethoven meende dat zijn gevoelens weerklank vonden en toen Juliette hem vertelde van haar liefde voor graaf Callenberg, is de smart om deze verloren liefde neex-geschre- ven in de Mondscheinsonate. Eenzaamheid werd het deel van deze be genadigde kunstenaar, wiens doofheid, die zich reeds in 1796 openbaarde, langzaam verex-gerde. Thérèse von Brunswick, een nicht van Juliette, weet hem echter langzamerhand weer tot werken te brengen. Als Beet hoven bij de kerkelijke huwelijksinzege ning van Juliette inplaats van de bruilofts muziek een treurmax-s ten gehore brengt, verwekt dit gx-ote consternatie. Juliette komt na enige maanden tot de ontdekking dat zij haar liefde aan een onwaardige heeft geschonken. Beethoven verlooft zich met Thérèse, die hem innig bemint. Juliette echter bekent Beethoven dat zij zich heeft vergist en inderdaad haar liefde hem toebehoort. Een brief, die Beethoven aan Juliette schrijft, wordt door Thérèse gevonden en zij denkt dat deze liefdesontboezeming haar geldt. Beet hoven wil haar deze illusie niet ontnemen, maar Thèrèse komt langzamerhand tot het bewustzijn dat Juliette nog niet is ver geten. Zij weigert hem te ti-ouwen, doch blijft zijn beste vriendin. De laatste jaren van zijn leven wachten hem nieuwe ontgoochelingen, waarvan zijn neef Karl de schuld di-aagt. In Maart 1827 sterft hij, op dezelfde avond waarop zijn genie in Wenen triom feert. De hoofdrollen in deze romantische film worden bezet door Harry Baur, Jane Holt en Annie Duccaux; de muziek is haar grootste kracht. Dinsdag 18 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bittern van Liverpool. Ioannes Zafirakis van Heyshamn. Mirfak N van Kopenhagen. Lutesant van Rotterdam. Oranjefontein van Antwerpen. Boskoop van Rotterdam. Norden van Christinahamn. Stan- well van Duinkex-ken. Oyravjall v. Antwer pen. Gudur van Stockholm. Texelstroom van Livei-pool. Helene van Antwerpen. Oostzee van Christinahamn. Wappu van Kotka. Vertrokken zijn: Hondsbosch naar Rotter dam. Unden naar Nordenhamn. Hercules n. Hamburg. Gaasterkerk xxaar Marseille. Ems- gat naar Rostock. Niobe naar Gent. Wester dok naar Kopenhagen. Adna naar Curaqao. Caribia naar Helnaes. Remmert naar Bre men. Zeeland naar Newcastle. Leda naar Falcom. Gunhild Thorm naard Malmö. Greb- bestroom naar Fowey. Burgundia naar Ant werpen. Heerengi'acht naar Londen. Jan n. Gent. Swift naar Londen. Eemstroom naar Leith. Mirfak N naar Rotterdam. Sandetti naar Middelhaimis. Westermarkt naar Wis- mar. Bittern naar Livex-pool. Surte naar Londen. Karskar naar Londen. Paschol naar Vestanvik. Edö naar Sundsval. Lichte stijging. Gisteren kon de rond- vis zich in weerwil van de stevige aan voer aardig handhaven. Voor plat- en fijnvis worden zelfs iets hogere prijzen ge boekt. Grote tong, die Maandag daalde tot f 2,50 per kg, haalde weer op tot f 2,75 en f 2,85 per kg en ook de grove slips maakte enkele centen per kg meer: f 1,25 per kg. Braatschelvis deed bij geschikte kwaliteit f 35 tot f 32 en de grote soorten varieerden van f 48 tot f 45 per kist. Ook de animo voor de hax-ing was goed en gemiddeld kon er f 14 worden genoteerd. Redelijke reisjes. De hoogste besom- mer van deze Dinsdagmarkt werd de Tzon- ne, die f 27000 maakte voor de 13-daagse reis. De Norma Maria haalde f 25000 voor de 12-daagse trip binnen en de haringlog- ger KW 38 stak zijn collegas de loef af door f 6800 te besommen. De IJM 7, die Maan dag met de vis „in" weer naar zee was ver trokken en Dinsdag aan de afslag ver scheen, werd de hoogste der kotters met f 2600. Drietal. Daar de Medan vanmorgen nog niet aan de afslag was, bleef de aan voer der trawlers bepei-kt tot die van de Bergen, de Cathax-ina Duyvis en de Mary. De opgave van de Mary bedroeg 160 k. schelvis en piepers, 100 zwarte koolvis, 30 kabeljauw en gul, 190 makreel, 150 haring, 200 wijting, 40 stuks stijve kabeljauwen en van de Duyvis 70 k. schelvis en piepers, 130 koolvis, 350 makreel, 50 haring, 160 wijting, 20 diversen, 20 radio en 100 stuks stijve kabeljauwen en de Bergen had 140 k. schelvis en piepers, 350 makreel, 85 ha ring, 60 kabeljauw en gul, 150 zwarte kool, 165 wijting, 55 diversen en 15 i-adio. Ver der waren er vele kustvissers en een enkele overweekse logger aan de afslag. Al met al bleven echter de plat- en fijnvisaanvoeren beperkt. Viex-honderd voor de heek. De paar kisten grote heek van de Noi-ma Maria werden niet cadeau gegeven en brachten rond f 400 per 125 kg op! Duet. Voor de Donderdagmarkt wor den verwacht de Medan en de Limbui-gia. Tot heden was nog geen specificatie der vangsten bekend. Restanten. Voor de rest van de week staan op het programma „De Hoop", die inmiddels al melding gaf voor de Vrijdag markt te komen met 600 kisten, de Sham rock, de Chénévière, de Vios en de Allan V/a ter. Roerloos maar niet hopeloos. De „Su matra", die de 11de November naar zee vertrok, kwam Woensdagmorgen nogal on verwacht binnen met 1100 kisten Kanaal haring. De VEM-mer had de reis door een defect aan het roer moeten afbreken. Voor de Kanaalharing bestond uiteraard alle be langstelling. In en uit. Dinsdag kwamen binnen (tot 16 uur) de IJM 226 60 7 16 61, UK 93 264 32 120 9, KW 122 83 38, HD 184. Naar zee vertrokken weer de IJM 249 202 318 239 215 226 7 25 213 183, UK 18 16 105 34 80 999 9 264 93, VD 60, CG 1, KW 127 3 86 78. Van de Poolse vloot vertrok weer naar zee de Maly Hoos. Haringaanvoeren. Van de haringvloot kwamen binnen de SCH 135 met 150 kan tjes haring, de KW 122 met 120 k., de KW 83 met 310 k. en de KW 38 zonder vangst opgave. Sardientjes. De eerste sardijn van dit najaar is door de garnalen vloot binnen ge bracht. Tussen de garnalen en scharren hebben de vissers de zilvervisjes buitge maakt en Dinsdagmorgen zijn ze verkocht. De garnalenbuit was overigens niet groot. Opslag. De beide kopeinden van de vissershaven worden als gevolg van de rij ke buit van de Engelse wal als openlucht opslagplaatsen gebruikt. Bij deze tempera tuur kan de steurharing zonder bezwaar buiten blijven liggen. Marktprijzen. Heilbot 3,05-2,15, gr. tong 2,55-2,30, gr.m. tong 2,10-1,96, kl.m. tong 2,09-1,98, kl. tong I 2,10-1,96, kl. tong II 1,10-0,94, tarbot I 2,80-2,55 per 1 kg. Tarbot IV 42, schartong 38-32, kl.m. schol 75, kl. schol I 54, kl. schol II 36-18, schar 26-18, v. haring 18-14, makreel 25,50-15, gr. schelvis 78-68, gr.m. schelvis 82-65, kl.m. schelvis 47-43, kl. schelvis I 46-35, kl. schelvis II 32,50-16, wijting 25-14, gr. gul 45-41, midd. gul 40-35, kl. gul 22, kl. leng 30, kl. haai 28-25, ham 84-65, kl.m. heek 90-70, kl. heek I 63-48, kl. heek II 37-37, poontjes 21-9, kl. koolvis zw. 23-31, kl. koolvis wit 34-28 per 50 kg. Gr. kabel jauw 514-134, gx\ koolvis zw. 62-52, gr. koolvis wit 94-90, gr. leng 70-64, gr. heek 4C0-372 per 125 kg. Visaanvoer. 112 kisten tong en tarbot, 11 heilbot, 5 tongschar en schai'tong, 96 schol, 11 schar, 930 hax-ing, 605 makreel, 295 schelvis, 320 wijting, 67 kabeljauw en gul, 43 leng, 74 kl. haai, 7 ham, 53 heek, 14 poon, 209 koolvis, 65 diversen, totaal 2810 kisten. Besommingen. IJM 1 Tzonne f 27300, IJM 6 Norma f 24860, IJM 213 f 875, IJM 7 f 2545, IJM 226 f311, verse haring: KW 83 f 4330, KW 122 f 6040, KW 38 f 6740. In de afgelopen week was de aanvoer van snoekbaars iets beter. De vangsten per span waren evenwel nog niet bevredigend te noemen, behoudens een enkele uitzonderling. Per span en per dag varieerden zij van 100 tot 400 pond. De noteringen voor snoekbaars die in het begin der week nog opliepen tot f0,58 per pond, liepen later weer terug tot ongeveer f 0,50 per pond. Aanvoer van rode baars was gering. Noteringen hiervan liepen op van f 0,62 tot f 0,78 per pond. Aanvoer van voorn en blei was bevredigend. Beide vissoorten noteerden per pond van f 0.08 tot f 0,12. Kax-per noteerde per pond f0,29 tot f 0.35. Aanvoer van andere vissoorten was er niet. De weekbesommingen der sleepnetvissers varieerden per span van f 200 tot f 1500. Bij de staannetvissers was dit per vaartuig van f 50 tot f 200. Aangevoerd werd: 93 pond lijnpaling; 25.505 pond snoekbaars; 537 pond rode baars; 3982 pond voorn; 8499 pond blei; 106 pond karper. De totale omzet aan de afslag bedroeg f15.149. Maranatha-samenkomst Vrijdagavond zal de heer J. P. Berre- voets in het kader der Maranatha-sameix- komsten spi-eken over het onderwerp: „De banneling mag weer thuis komen". Deze bijeenkomst zal, zoals gewoonlijk, plaats hebben in het lokaal aan de Gerard Dou- straat, uitgaande van de „Vei-gadering van Gelovigen". BENOEMING IN DE HUISHOUDRAAD Mevrouw B. Kortekaas-De Haan, wo nende te Santpoort is gisteren benoemd als lid van de Nederlandse Huishoudx-aad.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7