Twee welkome cadeaux bij het zilveren jubileum J Agenda voor Beverwijk „Jubeltonen" in Rex Visserij -varia Hercules vierde feest Castricum Tweemans - duikboot wordt gelicht IJmuiden Wellicht internationaal zwemfestijn „De Vreemdeling" van Antoon Gooien 8 De heer W. van Arnhem over financiering van het bedrijfsleven Hotac moest het tegen Heemstede afleggen Inenting tegen pokken Twee jongelui aan de slag Dr. Portielje voor „Elckerlyc" Bij VZV's jubileum Volgend voorjaar viering Bunkerwagendrijver J. Timmer door zijn makkers gefêteerd WEEKABONNEMENTEN Arbeider kreeg gloeiend stof in de klomp Scheepvaart DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 op de jubileum-gymnastiekuitvoering van de Christelijke Gymnastiek Vereniging „Hercules" sprak ds. F. C. Willekes, de ere-voorzitter van de zilveren turners, een korte herinneringsrede uit, waarin hij gewag maakte van de verandering, die de Christelijke gymnastiek verenigingen in het algemeen de laatste jaren hebben onder gaan. In zijn voorwoord tot het programma zegt ds. Willekes ondermeer: na 25 jaar zal niemand het meer in zijn hoofd halen om bezwaren te maken tegen de oefeningen die door de jonge en oude Herculanen worden gedaan. Ook de kleding is in de loop der jaren veel gemakkelijker en sportiever geworden. Dit alles is voor ons een bevrijding geworden en in 't bijzonder voor de hedendaagse jeugd. We leven niet meer zó krampachtig en danken God voor ons lichaam, dat Hij ons gegeven heeft. De Bijbel zegt zelfs, dat wij met ons lichaam God mogen verheer lijken". De leden van „Hercules" lieten zien hoè: met opgeheven hoofd en korte smetteloos witte broeken en rokjes turnden zij dat het een lieve lust was. Van de kleine pukken af, waarvan men nauwelijks zou geloven, dat ze al „los" kunnen lopen, tot de vol wassen dames en heren toe, allen deden zij hun best om de genodigden in het K.S.A.-gebouw te bewijzen dat „Hercules" reden tot feestvieren heeft. De prestaties waren goed en zij werden met enthousi asme verricht. Als bijzonder gewaardeerd punt in het overvolle programma zal de jubileum- dans nog lange tijd in herinnering blijven, evenals de Tiroler dans in bijbehorende costuums. Het toestel-werken is gisteravond ge handicapt door het gemis van een be trouwbare evenwichtsbalk, maar dit nut tige toestel is met vereende krachten ter plaatse gebracht als geschenk van de ouders van de leden Namens de oudercommissie bood de heer J. Donken het waardevolle stuk materiaal met enige toepasselijke woorden aan. Het geld, dat opgehaald was, was weliswaar met voldoende, maar de leverancier en maker van het toestel had uit liefde voor de gymnastiek het restant cadeau gedaan. Voorzitter Jac. Tabak dankte de ouders voor hun initiatief en moeite en liet de Voor een twintigtal leden van de Bever- wijkse bestuurdersbond sprak gisteravond de heer W. van Arnhem over het onder werp „Hoe financieren wij de uitbreiding van het productie-apparaat". Spreker beweerde allereerst dat er een grote overeenkomst bestaat tussen het plan van de arbeid, zoals dat in 1937 werd uit gegeven en het huidige welvaartsplan, waarna hij een uiteenzetting gaf over de moderniseringen en uitbreidingen der gro tere bedrijven uit de winst of door lenin gen op de kapitaalmarkt. Vervolgens deed hij enige ideeën aan de hand voor het aan trekken van gelden, benodigd om bedrij ven uit te breiden, te moderniseren of op te richten. Ook werd de belastingpolitiek in Neder land besproken, vooral in verband met de omstandigheid dat verschillende zaken de belastingpenningen eigenlijk zelf nodig hebben voor aanschaffing van nieuwe en modernere machines, waarbij spreker op merkte, dat de overheid in tijden van hoog conjunctuur zal trachten om gelden te spa ren voor minder goede tijden. Tenslotte wekte de heer Van Arnhem allen op om de idee van het welvaartsplan van het N.V.V. in persoonlijke gesprekken te propageren. De competitiewedstrijd tafeltennis Heem stede II—Hotac I is volgens verwachtingen verlopen: met een 82 nederlaag moesten de Hotac'ers Dinsdagavond weer naar huis terugkeren. Zoals gewoonlijk was de eerste partij voor F. de Loor, die hij vrij gemakkelijk won. De tweede verloor hij echter na veel span nende momenten in drie sets en ook in de derde partij leed hij een nederlaag. J. Wee- nink startte goed, maar zijn eerste partij liep op een nederlaag uit. De tweede werd ge wonnen en de derde verloor hij weer. J. Meyer lukte het niet een partij te winnen. De uitslagen waren ditmaal: F. de LoorHazelhof 10: F. de LoorP. v. Eyk 01; F. de LoorJ. Oud 01: J. WeeninkHazelhof 01; J. WeeninkP. v. Eyk 1—0; J. WeeninkJ. Oud 0—1; J. Meyer Hazelhof 01; J. MeyerP. v. Eyk 01; J. MeyerJ. Oud 01. Volgende week speelt Hotac I een thuis wedstrijd tegen Winfield II. Voetballers en supporters samen uit Woensdagavond kwamen de leden van de voetbalvereniging de „Kennemers" en van de supportersvereniging Rood-Zwart in het clubhuis bijeen voor een tweede contact avond in dit seizoen. De voorzitter de heer M. Lindner kon een groot aantal leden van beide verenigingen welkom heten. Men hield zich bezig met klaverjassen, sjoelen en bil jarten De uitslagen van de eerste avond werden bekend gemaakt en de prijzen zijn tevens uitgereikt. Klaverjassen: 1. W. Smit 36 p.; 2. mevr. Schaaper 35 p.; 3. W. Schweitzer 35 p.; 4. A. Priester Jr. 35 p.; 5. H. v. d. Plas 34 p.; 6. mevr. Tromp 34 p. Sjoelen dames: 1. mevr. Smit 340 p.; 2. mevr. Zwaan 339 p. Biljarten: 1. K. Smit 125 p.; 2. K. van Frank 108 p. Donderdag 20 November. Bioscopen: geen voorstellingen. Kennemer Theater, 8 uur: Arbeiders To neel Fonds „De nieuwe egelantier" met „Glazen speelgoed". Vrijdag 21 November. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Star- lift". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Küssen ist keine Sünd". W. B. Theater, 8 uur: „Complot cripple creek". balk meteen maar door de dames inwijden, hetgeen prima verliep. Als tweede cadeau bood de heer Donken de bondsvlag van het Nederlands Christe lijk Gymnastiek Verbond aan, zodat, al thans volgens de heer Tabak, in het ver volg geen N.C.G.V.-vlag meer behoeft te worden geleend. Namens de R.K. Gymnastiekvereniging „SSS" werd een prachtig bloemstuk over handigd, waarvoor het bestuur uitermate dankbaar was. Teneinde in staat te zijn, nieuwe toe stellen te kopen en oude te vernieuwen, was een verloting op touw gezet, waaraan zelfs de aanwezige burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens en wethouder N. Pas- schier niet ontkwamen. Na een uitstekend uitgevoerde bal oefening door de dames-leden kwam het einde van deze zeer geslaagde avond, die op gebruikelijke wijze door ds. Willekes werd gesloten. De Beverwijkse kinderen beneden de twee jaar kunnen Maandag 24 November tussen twee uur en halfdrie kosteloos worden in geënt tegen pokken. De inenting heeft plaats in het badhuis van het Witte Kruis aan de Baanstraat. De dag daaraanvolgend, dus Dinsdag 25 Novem ber komen de jeugdige Wijk-aan-Zeeë- naartjes aan bod. Deze worden om twee uur verwacht ten huize van de arts W. Netelenbos aan de Julianaweg 71. De moeders mogen echter in geen geval haar trouwboekje en inentingskaart ver geten mee te nemen, zo melden burgemeester en wethouders van Beverwijk. MARKTPRIJZEN Andijvie 1730; bloemkool 2244; bospeen 1733; waspeen 1224; tomaten 1852; prei 1126: knolen 1225: spruiten 2765; boe renkool 21—32' rode kool 6—10; groene kool 816; gele kool 7—10; breekpeen 7—10; uien 823; bieten 7—12; appelen 9—20; peren 5—17. Twee ondernemende Castricumse jonge lui, de heren A. Kuys en B. Streuli, vatten enige tijd geleden het plan op een sinds 1943 aan het Castricumse strand liggende tweemans-duikboot te lichten. Voor dit karwei de boot is in de loop der jaren een flink eind in het zand gezakt kregen zij toestemming van de Rijks waterstaat en ze kochten vervolgens het wrak van de dienst Oorlogsdomeinen. In samenwerking met de firma W. Borst uit Bakkum ondernam men Woensdagmorgen bij laag water een poging om het geval te lichten. Alles verliep echter niet naar wens, zodat men hedenmorgen zijn geluk nog eens zal beproeven. Het is niet denkbeeldig dat de motoren van de boot, van Duitse herkomst, nog geheel intact zijn. In ver band daarmede vertegenwoordigt zij nog een behoorlijk bedrag aan geld. De boot ligt bij paal 45. De Castricumse Kunstkring „Elckerlyc" houdt Donderdag 27 November zijn derde culturele bijeenkomst in het Corso-theater. Het bestuur van de Kring heeft de oud directeur van de Amsterdamse Artis, dr. A. F. L. Portielje bereid gevonden een voordracht te houden over de wonderlijke en merkwaardige dierenwereld. Een toe lichting met lichtbeelden zal deze causerie te aantrekkelijker maken. Wat de tuinders kregen Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Castricumse tuinders Woensdag de volgende prijzen: Spruiten A 38-65, spruiten B 16-28, an dijvie 9Y2-18, witte kool 4, prei 15-201/2. appelen 7, peen 4 8'/2. peen 3 11 -13J/2boe renkool 15-201/2. soep 3, rode kool 10'/2, groene kool 5-10uien 20y2. De voorbereidende werkzaamheden voor het jubileum, dat de Velser Zwemvereni ging ter gelegenheid van het 25-jarig be staan volgend jaar Juni hoopt te vieren zijn Woensdagavond in „Kennemerhof" door het jubileumcomité in den brede be sproken. De verschillende commissies voor dit doel in het leven geroepen, brachten verslag uit van de stand van zaken. Hoe wel er geen definitieve besluiten zijn ge nomen kwam al vast te staan dat 4 Juni een grote feestavond in Thalia wordt ge geven met bal na, voorafgegaan door een receptie in „Kennemerhof" op 30 Mei. Tevens werd overwogen uit propagandis tisch oogpunt tegen die tijd een filmmiddag voor de scholieren te geven, waar rolprent documentaires over de zwemsport vertoond zullen worden. Het zelfde programma zou dan 's avonds voor belangstellenden wor den herhaald. Ook denkt men het volgend seizoen in het kader van het jubileum grote zwem wedstrijden, al of niet van internationaal karakter en een waterpolotournooi te or ganiseren. De charme van een kleurig-gemonteerde show heeft gisteravond het uitverkochte Rex-theater stormenderhand veroverd: René Sleeswijk's Nederlandse revue bracht onder auspiciën van de AVRO een lawine van vrolijkheid binnen de muren van deze schouwburg aan de rol en het succes was niet in de laatste plaats te danken aan het jubilerende duo Walden en Muyselaar, dat zijn vijftiende verjaardag-in-combinatie viert met deze revue „Jubeltonen". De ontwapenende zotternij van de klein ste van het haast' klassiek wordende stel heeft wonderen gedaan, ook in deze zaal: de schetsen waarin hij het verdrukte, dom me mannetje speelde hebben een algemene leverschudding veroorzaakt en het moge waar zijn, dat de onzin van Willy Walden hem niet tot de fine fleur onzer kleinkun stenaars verheft, de manier waarop de Hollandse soldaat werd gepersifleerd in het meesterlijke kolderverhaal over de NATO- samenwerking in militair verband bewijst, dat deze oude rot toch wel een heel zuiver gevoel voor de mogelijkheden van zijn genre heeft. En dat hij bewust niet verder springt dan zijn polsstok lang is. In een entourage van kostbare balletten, waarin de lieftalligheid der (uit Engeland geïmporteerde) „London Westend Stariets" deed vergeten, dat het met de eenvormig heid van de dames wel eens op een ac- coordje werd gegooid, zijn deze „Jubel tonen" over het voetlicht gescandeerd. Razend-snelle changementen en een ver bluffende routine deden de „Jubeltonen" aldus samenvloeien tot een vlotte toonlad der met soms uitstekende „loopjes" zo als de „panterkooi". Bert van Dongen en het quintet „Harten Vijf" zorgden met de Engelse sopraan Betty Emery voor de muzikale lijn in het geval en al zong Betty wel wat erg diep uit het lieve keeltje en al konden we Bert alleen maar helemaal bewonderen in een Frans chanson, de vaart, die het geheel kreeg, maakte alle onvolkomenheden goed. Er was af en toe aanleiding tot een die pere waardering. Zoals het zotte gesprek voor het doek zich ontwikkelde tussen drie naar een hotel zoekende toeristen, zoals de „moderne" huwelijksmoraal op de hak werd genomen, maar vooral, zoals die NATO-soldaten een vergeeflijk loopje namen met de West- europese verdediging: dat was meer dan revue rechttoe-rechtaan. En .het ballet kwam af en toe ook boven zijn kunnen uit, zoals bijvoorbeeld in het voortreffelijk geënsceneerde „Parijs 1900" en de „Idylle in Alpenland". Dat was on danks de 160e keer in successie, vlekkeloos. Toen de klaterende finale een eind maakte aan deze plezierige avond, kon de AVRO er van overtuigd zijn, dat ze een flink stuk goodwill had gekweekt in IJmuiden. Gelukkig bleken de moeilijkheden met de voorverkoop te elfder ure een oplossing gevonden te hebben, zodat er ook op dit punt geen ontevredenheid is gerezen. De heer W. de Clercq stak voor de aan vang een goedbedoeld propaganda-speechje af. J. F. De bekende Brabantse auteur Antoon Coolen heeft „De Vreemdeling" zeker niet voor amateurs geschreven. De première hiervan werd in 1935 door „Het Nieuw Schouwtoneel" van Ko van Dijk en Frits Bouwmeester gegeven. Nochtans vinden amateurs, die een opvoering aandurven, in dit stuk een dankbare speels tof. De re gisseur heeft daarbij tot eerste taak de prachtige sfeer aan te brengen, waarmee de schrijver de gebondenheid van het ge zin Hamers wil illustreren, zonder welke het conflict geen betekenis heeft. De C.J.M.V. beproefde Woensdagavond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost haar krachten op dit toneelspel, waar uit bleek dat men de moeilijkheden enigs zins heeft onderschat. Het is niet onwaar schijnlijk dat Antoon Coolen met de fami lie Hamers, welke hij in dit stuk ten to nele voert, het ideale gezin trachtte te symboliseren. En dit. bereikt: hij door mid del van een aantal meesterlijk geschreven taferelen, waarin bijna elke claus een die pere betekenis heeft, welke de regie even wel volkomen ontging. De mooie scène tussen Agnes en haar moeder in het eer ste bedrijf, waardoor de toeschouwer het nobele karakter van de smid wordt geopen baard, verliep vrijwel onopgemerkt in de trant van een koffiepraatje. Ook de slot taferelen, waarin de schrijver een prach tige tegenstelling wist te bereiken, door Agnes voor haar broers het subtiele lied van de zwaan te laten zingen, terwijl de gierende storm buiten de komst van de vreemdeling aankondigt, werd elke zin ontnomen door een zonderlinge beslissing van de regisseur. Hij veroorloofde zich na melijk de vrijheid dit lied te vervangen door een per gramofoon ten gehore ge brachte schlager over „moonlight". Lang niet altijd werd de juiste overeenstemming tussen woord en beweging in acht geno men en verder ging door een achteloos gebruik van de tekst veel van de taal schoonheid verloren. Dit falen van de regie is vooral te be treuren, omdat de werkende leden van deze toneelgroep zeker in staat geacht mo gen worden hun taak met een beter bevre digend resultaat te volbrengen. Zo was Jaap Guijt een beheerste Elooy Hamers, door deze smid de verlangde robuuste ge stalte te verlenen zonder de onkreukbaar heid van dit karakter in het nauw te bren gen, Arnolde Mooy-Van 'der Linde assis teerde hem hierbij als de liefhebbende en trouwe moeder. Rie Jonge jan speelde een temperamentvolle Agnes, die meermalen uitblonk. Wim Kwak zorgde in dit milieu voor het vereiste contrast in de rol van de niet onsympathieke, maar voor deze men sen toch te nuchtere onderwijzer. Wim Krul en Jaap Ruiten, twee bijzonder jeug dige medewerkers, leverden een paar le vendige en vlotte jongenstypes. Het is misschien voor Jaap de Koning een teleurstelling te moeten vernemen dat zijn opvatting van Peter Berg, de vreem deling, er radicaal naast is geweest. Maar dit is mede te wijten aan de regisseur, die nimmer had mogen tolereren dat zijn tekst zo gedragen, bijna gezwollen, werd gelan ceerd. De eenvoud werd hier vervangen wScwflSwMgfc' Op de terreinen voor proefnemingen van het Engelse ministerie van Oorlog te Farn- borough, Hampshire, zijn demonstraties gegeven met een nieuw militair voertuig met aandrijving op de vier wielen. Het vehikel, „Champ" genaamd, is uitgerust met een „snuiver"-apparaat, waardoor het in staat is tot een bepaalde diepte onder water te rijden. Hier ziet men de „Champ", bestuurd door een „kikvorsman", op het punt een tot een hoogte van twee meter met water gevulde „tank" binnen te rijden. Links, naast de voorruit, de „snuiver"-buis, welke bij het rijden op het land neergeklapt kan worden. Het 25-jarig ambtsjubileum van de heer N. J. Timmer, bunkerwagendrijver bij de Hoogovens is een gezellig feest geworden, dat door alle aanwezigen spontaan werd meegevierd. Namens de directie werd de erkentelijk heid voor de trouwe plichtsbetrachting uitgesproken door directeur P. R. Bentz van den Berg, die de jubileum-enveloppe overhandigde. De chef van de afdeling hoogovens ir. A. K. Vroege sprak er zijn vreugde over uit de bunkerwagendrijver Timmer te kun nen toespreken en feliciteren, omdat het gevaar gedreigd had, dat als gevolg van ziekte de jubilaris niet meer in zijn oude functie hacl kunnen terugkeren. Dat dit wel is gebeurd, noemde hij een geluk voor de superieuren, maar niet in het minste voor de heer Timmer zelf, die een grote liefde voor zijn werk koestert en zich eigenlijk nergens anders „thuis" voelt. Dit is niet te verwonderen: het werk aan de bunkerwagen de trait d'union tussen de Buitenhaven en de hoogovens is een zwaar, maar vera.nt vvoordel >jk werk. Tenslotte sprak ir. Vroege zijn erkente lijkheid uit voor de medewerking, die hij steeds van de heer Timmer had mogen ontvangen en overhandigde hij hem het eervol getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij. „Niek" is een goed collega en we hebben altijd goed met hem samengewerkt, meen de de heer J. A. van Eeden, die namens de jubileumcommissie in een kort en harte lijk speechje het jubileumgeschenk over handigde. De fraaie leunstoel werd door de heer Timmer direct „bezet" en daar hoor de de jubilaris het feestgedicht aan, waar in de heer J. Beentjes op geestige wijze de levensloop van de heer Timmer naging en ook aan mevrouw Timmer, zoals door alle sprekers werd gedaan, hartelijke woorden wijdde. Aan hel eind van het floor de heer T. de Vreeze voorgedragen feestlied gewerd me vrouw Timmer een knaap van een taart en het echtpaar samen een luid en gemeend driewerf hoera. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. door een volkomen misplaatste rhetoriek, waarmee een onnatuurlijk dramatisch ef fect werd verkregen. Dit is vooral te be treuren, omdat Jaap de Koning deze rol technisch zeker aankon. Ondanks deze gebreken heeft het pu bliek de voorstelling met gespannen aan dacht gevolgd, zodat er alleszins aanlei ding is voor de verzuchting, dat het al weer veel te lang geleden is, sedert An toon Coolen van zich deed horen als to neelschrijver. JAN VAN DAM Gistermorgen kreeg de 42-jarige arbei der P. T. uit Uitgeest tijdens werkzaam heden bij de stofput van de Hoogovens gloeiend stof in een van zijn klompen. Hij liep hierdoor brandwonden aan de rechtervoet op en moest ter verpleging in het Rode Kruisziekenhuis worden op genomen. VANGSTBERICIITEN UIT ZEE Nacht van 19 oo 20 November KW 3 5 k.; KW 9 25 k.; KW 18 1 k.: KW 42 5 k.; KW 37 10 k.; KW 167 40 k.; KW 161 70 k. Uit halve vleet: KW 147 35 k.; KW 49 20 k.; KW 50 10 k.; KW 123 80 k.; KW 173 15 k.; KW 129 10 k.; KW 159 100 k.; IJM 283 30 kantjes. Kanaal visserij KW 40 15 k.; KW 176 20 k. Geen vangst hadden: KW 43. KW 124. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 27 kantjes. Scheveningen: 27 kantjes. Katwijk: 27 kantjes. De andere schepen hebben beschutting gezocht wegens het slechte v/eer. VISSERIJBERICHT URK Woensdag voerden 72 vaartuigen aan: 10.118 pond snoekbaars, prijs f 0.47f 0,51134 pond rode baars f0,79—f0,83; 1206 pond voorn f 0.09—f 0,11; 5186 pond blei f0,10—f0,14; 46 pond karker f 0,28 en 10 pond snoek f 0,60 f0,65, alles per pond. Aardij'k, 18 v. Le Havre n. Antwerpen. Alderamln, 18 v. Sfax. Alwaki, 18 v. Bahia. Arundo, 13 v. Hull n. Key West. Aalsum, 19 v. Calcutta te Rotterdam. Alphacea, 18 v. Baltimore n. Norfolk. Alphard, 17 te Montevideo. Axeldijk, 13 v. New Orleans n. Houston. Amstelvaart, 19 v. Kaapstad n. Teneriffc. Agamemnon, 18 240 m. NO. FJores. Athena, 18 100 m. ZW. Lissabon. Ampenan, 13 240 m. ZO. New York. And ijk, 18 820 m. O.NO. Bermuda. Angos, 19 v. Isiar.iboel te Pyli. Armilta, 13 140 m. Z.ZO. Tourane. Arnedijk, 19 van Hamburg te Bremen. Aagtedijk, 18 170 m. O. Bahia. Alibireo, 13 260 m. N. ten O. St. Paulsrock. Almdijk, 13 v. Bremen te Hamburg. Amsteldijk, 18 210 m. W.ZW. Finisterre. Arendsdijk, 13 630 m. O. Cp. Race. App'ingedam, verm. 19 v. Valencia n. Sharpness Barendrecht, 18 v. Punt a Cardon n. Berre. Bloemfontein, 18 v. Port Elizabeth n. East Lon don. Blijdendijk, 13 v. Baltimore naar Norfolk. Blommersdijk, pass. 19 vroeg Scilly's. Bali, pass. 18 Kp. Vincent n. Marseille. Baud, 19 v. Singapore te Tj. Priok. Britsum, 10 Kaap Tenez gepass. Buniaibaai, 13 v. Tj. Priok n. Cheribon. Bintang, 13 430 m. N. Honoloelcc. Boissevain, 13 400 m. NO. Tristan da Cunha. Bonaire, 18 430 m. ZW. Plymouth. Caltex Delft, pass. 18 ten Z. Kreta. Cleodora, v. Chittagong te Singapore. Cottica, 13 v. Trinidad n. Paramaribo. Caltex The Hague, 38 v. Rotterdam n. Sldon. Caltex Leiden, pass. 10 Kp. St. Vincent. Celebes, pass. 18 Daedalus. Clavella, 18 560 m. Z. ten W. Kp. Guardafui. Cascade, 14 te Cienfuegos. Danae, pass- 18 Ouessant. Diemerdijk, 13 v. Rotterdam n. New York. Duivemiijk, 13 120 m. NO. Flores. Delftshaven, 18 150 m. ZW. Lissabon. Drente, 13 530 rn. NO. Fayal. Elmina, 19 v. Luanda te Loöito. Erinna, 19 v. Singapore te Madras. Esso Den. Haag, pass. 18 Sombrero eil. Eemdijk, 18 v. New Orleans n. Bronsville. Eos, pass. 18 Galela eil.. Esso Amsterdam, 18 600 m. ZW. Fayal. Etrema, 18 780 m. NO. Bermuda. Felipes, 16 te Puiubukom. Gord'ias, 18 v. Cavallo n. Xstanboel. Graveland, 18 140 m. N. St. Paulsrock. Hector, pass. 18 Kp. Finisterre n. Gibraltar. Heemskerk, 19 te Duinkerken. Haarlem, 18 1030 m. ZW. Flores. Helder, 17 740 m. Z. ten W. Fayal. Helena, 19 v. Trinidad te Paramaribo. Hera. 18 740 m. ZW. Lands End. Hersllda, 18 v. Huacho te Pascamayo. Hestia, 18 v. Aruba n. Cartagena. Kaimana, 19 v. Tj. Priok te Singapore verw. Kedoe, pass. 13 Golf v. Bougie. Leuvekerk, 18 v. Madras. Linge, pass. 13 Finislerre n. Dakar. Loosdirecht, 19 v. Damman n. Mëna al Ahmadi Laurenskerk, 19 te Bombay. Leerdam. 19 13.30 u. voor Hoek van Holl. verw. Lindekerk, pass. 19 Gibraltar n. Marseille. Laagkerk, 18 te Genua. Lekkerkerk, pass. 19 Ouessant. Lissekerk, pas. 18 ten O. Massawah. Loenerkerk, pass. 18 Kp. Vilano. Larenberg, pass. 18 Kp. St. Vincent. Lekhaven, 18 180 m. W. Monrovia. Malvlna, 18 v. Mena al Ahmadi n. Pladju. Marisa, 19 v. Beira te Bombay. Marken, 19 v. Genua te Marseille. Mervvede, 18 v. Brownsville n. New Orleans. Modjokertb, 18 v. Belawan n. Singapore. Maasdam, 19 v. Vlissingen te New York. Macoma, 16 v. Algiers te Bombay. Muiderkerk, 18 v. Karachi n. Aden. Min jak, 19 te Samarinda. Mitra, 19 v. Singapore te Pladju. Mure na, 18 580 m. NW. Lacadiven. Malea, 18 1450 m. W. ten Z. Madeira. Metula, 18 270 m. O. ten Z. Esperancebaai. Nieuw Amsterdam, 10 v. Amsterdam te N. York Noordam, 18 760 m. W. ten Z. Scilly's. Nieuw Holland, 18 v. Belawan n. Singapore. Noordwijik, pas. 18 Goeree. Nestor, 18 260 m. NW. Kp. Finisterre. Omala, 18 v. Chittagong n. Singapore. Oranje, 19 v. Amsterdam te Tj. Priok. Oranjestad, 18 te Antwerpen. Overijsel, 18 Sabang gepass. Ovula, 18 v. Belfast r,. Dublin. Ondlna, 18 580 m. NO. Curagao. Poelau Laut, pass. 18 Perim n. Suez. Polyphemus, pass. 18 Gibraltar n. Londen. Prins Fred. Willem, 18 v. Hamburg. Prins Fred. Hendrik, 18 in Galop kanaal. Prins Joh. Willem Friso, 18 870 m. O. ten Z. Belle Isle. Prins Willem II, pass. 18 Kaap Whattle. Prins Willem IV, 18 970 m. W.NW. Lands End. Rotula, 18 op de Theems. Roebiah, 20 San Francisco verwacht. Rondo, pass. 19 Perim naar Damman. Rijndam, 19 ca. 12 u. v. New York in Nieuwe Waterweg verwacht. Riouw, 18 te Genua. Rijnland, 21 ca. 4 u. v. Buenos Aires voor IJmui den verwacht. Reael, 21 v. Soerabaja Ie Tj. Priok verw. Rita, 19 v. Pladju te Tjilatjap. Sehie, 18 v. Vigo n. Rotterdam. Soestdijk, 18 v. Colombo n. Djibouti. Stad Arnhem, 19 v. Narvik te Cardiff. Stad Schiedam, 18 v. Amsterdam te Casablanca. Straat Makassar, 19 v. Durban, te East London. Sommelsdijk, 17 v. Havana te Vera Cruz. Stnabang, 18 v. Tj. Priok n. Benkulen. Stad Vlaardingen, 18 270 m. W. Scilly's. Stanvac Djirak, 18 v. Tj. Uban n. Saigon. Straat Malakka, 19 v. Hongkong te Manilla. Scherpendrecht, 18 390 m. N. ten W. Flores. Stad Breda. 18 760 m. W. Scilly's. Straat Banka, 18 260 m. NO. Tristan da Cunha. Tabian, 19 v. Tj. Priok te Singapore. Talisse, 19 v. Singapore te Belawan verw. Tcro, 18 v. Baltimore n. Philadelphia. Tiba, 18 v. St. Vincent n. Recife. Tjitjalengka, 18 Tamatave n. Mauritius. Taria, 18 v. Rotterdam n. Curagao. Titus, pass. 18 Ouessant. Tjimenteng, 16 te Durban. Tamo, 18 v. Buenos Aires te Rosario. Ta wall, pass. 18 ten O. Port Soedan. Tjiibadak, 19 v. Melbourne te Fremaritle. Tomori, p'ass. 19 Perim n. Aden. Toragikol, 19 te Sampiit. Tosari, 18 105 m. O.NO. Derna. Tasman, 14 v. Singapore naar Kobe. Tjibodas, 16 v. Singapore n. Kobe. Trompenberg, 18 760 m. ZW. Lands End. Van Riebeeck, 13 v. Sorong n. Kaitlal. Van Riemsdijk, 13 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Van Heutz, 16 v. Kobe n. Hongkong. Waterman, 18 290 tn. NW. Fremantle n. Aden. Willem Ruys, pass. 18 Finisterre n. Southampton Willemstad, 18 v. Aruba n. Port. Limon. Waal, 18 v. Piraeus te Alexandria Op en af. De markt heeft gisteren vreemd gedaan: sommige soorten zakten aanmerkelijk en weer andere stegen met sprongen. Zo moest tong het onderspit del ven met f 2,20 per kg voor de lappen en f 1,60 voor de overige soorten, terwijl de grote schelvis opliep tot f 65 en braat wist te promoveren tot f 45. Makreel en haring werden eveneens duur betaald. Grote ma kreel varieerde van f 28 tot f 25; kleintjes deden van f 22 tot f 20. Verse haring no teerde f 18 tot f 14 per 50 kg. De schol (waarbij de grote de boventoon aangaf als exportartikel) bracht het tot f 60 per 50 kg. Bergen de beste. De drie Vemmers, die gisteren aan de markt lagen, gaven el kander niet veel toe. De Sumatra, die een gebroken Kanaalreis van 8 dagen achter de rug had, noteerde f 19500, de Duyvis deed f 19800 voor een 14-daagse visreis en de Mary maakte f 19600 voor 11 dagen op de vis. De Bergen echter spande de kroon met zijn f 23700 voor de 13-daagse visreis. Van de liaringloggcrs viel ditmaal het genoe gen van de hoogste besomming te beurt aan de KW 18, die er f 9300 uit sleepte. Steken of naar huis. Daar de weers omstandigheden gisteren plotseling ver slechterden, waren de Kanaalvissers ge noodzaakt te gaan steken of naar huis te komen. De meeste schippers, die meenden een klein reisje binnen te hebben, verko zen het laatste. Tot de binnenkomers be hoorde o.a. de Gelria met 1100 kisten Ka naalharing en de Abraham met 1400. Ver der kwamen Donderdag nog aan de afslag de Medan met 210 k. schelvis en piepers, 120 makreel, 70 kabeljauw en gul, 40 zwar te koolvis, 50 haring. 80 wijting en 70 dich te wijting, de Shamrock met 10 kabeljauw en gul, 260 makreel, 180 schelvis en pie pers, 50 wijting, 15 stokkebit, 5 platvis, 15 koolvis, 15 radio en 50 dichte wijting en de KW 51 met 34 tong en andere fijnvis, 28 schol en 6 diversen. De Limburgia had 270 schelvis, 250 makreel, 50 dichte wij ting, 20 kool, 10 haring, 70 wijting, 35 ra dio en 30 „stijve". Ilaastig binnenkomen. Het slechte weer heeft ook de plannen van vele Noord trawlers danig in de wa'r gestuurd. Sche pen, die aanvankelijk pas voor de Zater- dagmarkt zouden komen, besloten er een punt achter te zeiten en kwamen vervroegd naar huis. Als eerste gegadigden voor de Vrijdagmarkt meldden zich o.a. de Hoop met 600 kisten totaal, waarvan 250 k. ma kreel en 200 k. schelvis, de Eli Chénévière met 50 k. makreel, 180 schelvis, 60 piepers, 100 zwarte koolvis, 150 dichte wijting, 70 gestripte wijting, 80 haring en 10 stokke bit. Van de Kanaalboten worden nog ver wacht de Claesje, de Post Boy en de Haar lem. In en uit. Woensdag kwamen binnen (opgave tot 16 uur) de UK 79 48 16 163 62, HD 89 24, IJM 62 57 240 129 3, TX 19 4 24 GD 25, WR 7, KW 189 51 127. Naar zee vertrokken de UK 8 241 94 78 49 79 172, HD 47 89 116 184, TX 19 24 4, KW 18 en de TX 11. Inhouden. De schipper van de UK 70, die met een vangst van 40 manden plat en fijnvis te IJmuiden binnenkwam, vond het beter de vangst naar elders aan de man te brengen en vertrok met de lading nog „in" naar binnen. Tool uit. Van de Poolse vloot vertrok naar zee de Cania. Terugslag. De vangsten van de; Engel se walvissers waren in de nacht van Dins dag op Woensdag slecht. Een en ander was Woensdag al aan de afslag merkbaar, daar er practisch geen verse vis door de loggers werd aangevoerd. Ook is er Woensdag geen steurharing gezien. Net in schroef. Met het net in de schroef is de BU 33 aan de (langzame) thuisstoom bezig. Marktprijzen. Heilbot 2,50-1,15, gr. tong 2,55-2,10, gr.m. tong 2,02-1,73, kl.m. tong 2,03-1,67, kl. tong I 1,90-1,65, kl. tong II 1,10-0,80, tarbot I 2,50-1,80 per 1 kg. Tarbot II 76, tarbot III 70, tarbot IV 43-35, kl. griet 26-22, schartong' 42-20, kl.m. schol 60-51, kl. schol I 42-37, kl. schol II 36-15, schar 24-13, bot 29-27, v. haring 18-12, ma kreel 21,50-15, gr. schelvis 94-82, gr.m. schelvis 83-73, kl.m. schelvis 51-45, kl. schelvis I 48-42, kl. schelvis II 36-12, wij ting 24,50-8, gr. gul 50-45, midd. gul 37-36, kl. gul 28-17, kl. leng 31, kl. haai 28-25,50, ham 74-65, kl. heek 65, kl. heek I 55-48, kl. heek II 40-30, poontjes 15-9, lommen 30. kl. koolvis zw. 21-14,50, kl. koolvis wit 28- 25,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 196-144, gr. koolvis zw. 55-41,50, gr. koolvis wit 70-61, gr. leng 64-61, gr. heek 298 per 125 kg. Marktaanvoer. 365 kisten tong en tar bot, 5 heilbot, 5 griet, 13 tongschar en schartong, 655 schol, 52 schar, 9 bot, 2615 haring, 905 makreel, 390 schelvis, 815 wij ting, 125 kabeljauw en gul, 26 leng, 29 kl. haai, 11 ham, 30 heek, 9 poon, 406 koolvis, 105 diversen, totaal 6570 kisten. Wieldreeht, 19 100 m ZW. Makassar. Woensdrecht, 13 83 m. N. ten NW. Alexandrië. Winterswijk, 13 140 m. W. ten Z. Cp. Race. Zeeland (SSM), 18 v. Amsterdam n. Newcastle. Zuiderkruis, 18 v. Walvisbaai n. Las Paimas. Zonnewijk, 13 van Port of Spain. KLEINE VAART Afigarve, 18 v. Goole te Aviles. Aries, pass. 18 Lands End. Att, 18 v. Antwerpen le Avonmouth. Bab-T, 13 te Iggesund van Gdynia. Bill, 18 v. Anlw. n. Ipswich. Bernisse, 21 v. Sunderland te Loriënf verw. Oairpo, 18 v. Cork n. Drogheda. Deneb, 17 v. Hayle n. Grangemouth. Den/i, 19 v. Rotterdam te Gdynia. Do Hard, 18 v. Hernosand te Fraserburgh. Dcpa, 19 v. Caen te Anitwerpen. Eljo, 19 v. Antwerpen tc Stockholm. Fiducia, 18 v. Boston n. Maassluis. Frisia, pass. 19 Gibraltar. Goote, 21 v. Rouaan te Casablanca verw. Gaasterland, 18 v. Kingstyun n. Rotterdam. Harold, 13 v. Helsinki n. Rotterdam. Har tel, verm. 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Ilast T, 18 v. Gibraltar n. Dublin. Hast V, 18 v. Anitw. n. Jersey. Hagno, 18 v. Belfast. Haskeiiand, 18 v. Lellh n. d. Tyne.. Hebe Nobel, 19 v. Goole n. Rotterdam. Ingeborg, 19 v. Vlaardingen te Rouaan.' Import, 18 v. Antwerpen te Lissabon. Marcella. 19 v. Port Jerome te Loriënt. May Star, 18 v. Spezzia te Valencia. Megrez, 19 v. Bordeaux n. Fedala. Monica, 19 v. Southampton n. Londen. Maasym, pass. 19 Brunsbüttel. Markab, 18 470 m. NO. Flores. Menkar, 18 v. Casablanca te Rouaan. Midsland, 18 v. Grarugeniouth n. Rotterdam. Mizar, verm. 19 v. Rotterdam n. Gdynia. Njord, 18 v. Port Talbot n. Antwerpen. Noord, 19 v. Billiimgham n. Shellhaven. Netta, pass, 19 Brunsbüttel. Nottingham, 18 v. Hartogen naar Goole. Pavo, 18 te Amsterdam van Zaandam. Ponto, 18 Brunsbüttel gepass. m. Zaandam. Prior, 19 v. Amsterdam te Barcelona. President Roosevelt, verm. 19 v. IJmuiden n. Stettin. Shamrock, pass. 19 Brunsbüttel. Somba, pass. 18 Brunsbüttel. Tilly, 18 v. Zaanidam n. Rotterdam. Tom v. d. Heide, 13 v. Granville n. Concarneau Westlaan, 13 v. Hamburg n. Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburg, 13 v. R'dam te Dover met ber gingsvaartuig. Ebro, pass. 18 Finisterre. Pooizee, 13 v. Natal n. Dakar. Rode Zee. met boor 18 620 m. W.NW. St. Vincent Witte Zee, met stoomschip 19 80 m. N. en O. Kp. Guardafui.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10