Nuttige St Nioolaas Cadeauxü Agenda voor Beverwijk -Clowntje Riek NEDERLAND Met V E L P O N zie ie er geen barst van! De zaak-Andreas Beverwijk Castricum f 7. IJmuiden Velsen-Noord 7 Johan Winkler spreekt voor het Instituut Bondswedstrijden „Sans Atout" Beverwijks burgervader zal de Sint welkom heten Steeds spannender strijd bij St. Thomas Dr. Jaap Kunst speelde, sprak en zong voor het Instituut FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) Promotie en degradatie bij Bricas Veiling werd overstroomd met peen WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Voor de Sint 50 I. KAN Ds. Kalff sprak voor de Herv. Evangelisatie Vereniging Zangavond met orgelspel in de Ichthuskerk Voor de ki Wereld Jeugddag Kennemerstaten-boom- plantmiddag en nog wat Scheepvaart Onze Zaterdagoch tend- attractie VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 Maandag 24 November zal de heer Johan Winkler, redacteur van „Vrij Nederland", in dansschool Heemskerk, op uitnodiging van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling een lezing houden over: „Mijn reis naar Centraal-Afrika en mijn bezoek aan dr. Albert Schweitzer in Lambarene." De uitslagen van de viertallenwedstrij- den in de N.B.B. waren als volgt: Sans Atout I, heren Bos-Bloemendaal en Tabak -Hoogeboom spelen gelijk tegen Oefen Down I met 56-39 m.p.; Sans At'out IV, he ren Spruit-Bakker en v. Balen-Heine win nen van de Jump I met 56-33 m.p.; Sans Atout III, heren Berlü-Hoogeboom en Jan- sen-Geldermans winnen van Never Down I met 56-39 m.p.; San Atout IV, he ren Schelvis-Zoontjes en Krab-Tabak win nen van Jump II met 66-30 m.p.; Sans Atout V, heren Eeckhout-Haver en Worst- Wegman verliezen van Never Down II met 37-70 m.p.; Sans Atout VI, heer en mevr. Thomas en mevr. Tabak-heer Biben winnen van Jump III met 33-11 m.p.; Sans Atout VIII, heer en me\!r. Konz en mej. Hamel-heer Koudijs winnen van Sans Atout VII met 44-36 m.p.; Sans Atout IX, heer en mevr. Tabak en heren Iioen-v. Groningen verliezen van Never Down IV met 2631 m.p. De uitslagen in de competitie van Sans Atout luidden deze week: Afd. A.: 1. heren Krab-Tabak 116 m.p., 2 heren v: Balen- Heine 106^ m.p.; 3. heren Bos-Bloemen daal 103jj m.p.; 4. heren Blom-Nijman 99J-2 m.p.; 5. heren Spruit-Bakker 99 m.p.; heren Tabak-Hoogeboom 94 m.p.; 7. heren Groot-Plooij 86m.p.; 8. heren De Kruif- Hoogeboom 84*A m.p.; 9. heren W. en G. de Boer 82A m.p.; 10 heren Berlü-Hooge boom 79Yi m.p.; 11. heren Geldermans- Oosterveen 75 m.p.; 12. heren Schelvis- Zoontjes 72X' m.p.; 13. heren Eeckhout- Haver 72m.p.; 14. heren Luttik-De la Leijne 71 m.p.; 15. heer en mevr. Thomas 54 m.p.; 16 heren v. d. Linden-Hooge- boom 51 m.p. Afd. B: 1. heren Groen-Oosterhout 102%. m.p.; 2. heer en mevr. Admiraal 97A m.p.; 3. heren Worst-Wegman 93 m.p.; 4. heren Braam-Stiphout 92)4 m.p.; 5. he ren Kleine-Tand 92)4 m.p.; 6. mej. Hamel heer Stallz 89 m.p.; 7. heren Hamers-v. Groningen Jr. 88,'4 m.p.; 8. heren v. Zon- Jansen 78 m.p.; 9. heer en mevr. Konz 76Js m.p.; 10. heer en mevr. Vollaerts 76A m.p.; 11. heren Hilberts-Steenbergen 75 m.p.; 12. mevr. Tabak-heer Biben 73 m.p.; 13. mevr. Sehaafsma-heer Klesser 69A m.p.; 14. heren Koopmanschap-Hoogeboom 69 m.p.; 15. heer en mevr. Winkel 64 m.p. MARKTNIEUWS Op de gisteren gehouden schorseneren- veiling bedroeg de aanvoer 22.000 kg. De prij zen waren weer hoger dan vorige week, er werd nu regelmatig rond de 50 cent per kilo betaald. De A-kwaliteit bracht van 4055 cent per kilo op. De B-kwaliteit varieerde van 2240 cent per kilo. Ook de breekpeen ging vlot weg er was een 5000 kg. die van 714A cent per kg. noteerde. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT ADVERTENTIE IcLEDIMG VAM W ZEEWEG 236 IJmuidcn-Oost Tel. 6302 Jongens-, Meisjes- en Heren jacks met wol en teddy ge- voerd in diverse kleuren v.a. J 17.50 Regenjassen en -mantels v.a. ƒ13.75 Wollen vesten, diverse kleu- r ren ƒ22.50 Overhemden v.a. 6.95 Wollen Shawls 3.95 Grote keus in Zelfbinders vanaf 1.25 Voorzorg- en Centr. Spaarfondszegels De route, die St. Nicolaas Zaterdagmid dag na zijn aankomst om 3.15 uur door Beverwijk zal volgen is als volgt: Stations plein, Breestraat, Peperstraat, Kerkstraat, Toi-enstraat, Baanstraat, Moensplein, Zee straat, Koningstraat tot aan 't Centrum'. Op het Stationsplein zal de goede Sint worden toegesproken door de burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. De Beverwijkse Harmoniekapel zal, traditie getrouw, de kindervriend vooraf gaan. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Franciscus Ch. L. z. van Fr. P. de Cock en A. A. Goedhart; Johannes C., z. van J. M. A. Oldenburg en H. v. d. Weide; Anna H. C., d. van E. Ch. A. Disco en G. J. Oldenburg; Josephine, d. van J. v. d. Steen en C. Krommenhoek; Lourinus, z. van R. A. v. d. Watering en M. E. Smit; Gerard J., z. van I. Velde en J. Meester; Metje, d. van A. Brandjes en M. v. Eist; Sara, M., d. van J. Fr. Grapendaal en S. P. de Jong; Hendricus G. A., z. van J. M. Hout en M. H. A. v. d. Koek; Jacob, z. van G. Warink en S. v. Rijs- sen: Edward N. H., z. van P. v. d. Linde en G. J. W. E. Frantzen; Hubertus R. Th., z. van R. Th. Pletting en H. Bijtenhoorn; Johanna M., d. van D. Loocks en J. van 't Veer; Catha- rina H.. d. van W. Kuijer en K. v. d. Steen; Alida, d. van C. Butter en A. v. Lier; Wig- bertus Chr. M., d. van J. Chr. Sturk en T. G. W. Schulte; Marco, d. van N. Gaaijk en M. v. Amersfoort. ONDERTROUWD: P. H. Bens en E. Mul der: C. Olivier en W. A. Huhl; H. Strijker en E. Snijders; J. Steenkamp en P. de Wijs. OVERLEDEN: A. Griekspoor, 83 j., weduw naar van C. Dirks; A. Hubert. 76 j., geh. met G. Hoogenstrijd; J. Kruk, 75 j., geh. met Du Pau. GETROUWD: St. Brinkman en M. v. d. Zwan; J. Koopman en A. C. Kraakman; G. Timmer en M. C. Niesten; J. P. Niesten en C. M. Ettema. ADVERTENTIE I ROSLEDEREN JASSEN ƒ125.— VRIJDAG 21 NOVEMBER KENNEMER TPIEATER 7 en 9.15 uur: Starlift" LÜXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Ktissen ist keine Sünd". W.B. THEATER 8 uur: „Complot cripple creek". ZATERDAG 22 NOVEMBER BIOSCOPEN Als Vrijdag. Een van de verrassendste uitslagen van de onderlinge wedstrijden bij de R.-K. Castricumse damclub St. Thomas is onge twijfeld de nederlaag van de koploper in de tweede afdeling, C. Ory, tegen num mer vier op de ranglijst, P. v. d. Himst geweest. De laatste speler komt er steeds beter in en behaalde op de laatste wed- slrijdavond beide punten tegen zijn voor zitter binnen. Ory heeft echter nog steeds de leiding met 15 punten uit 11 wedstrij den en zijn clubgenoot staat als vierde ge klasseerd met 13 punten, eveneens uit 11 wedstrijden. De dammer P. Rietveld, die de tweede plaats inneemt, liet ook al een steek vallen door gelijk te spelen van de in de staartgroep bengelende H. Lute. De derde man die kans maakte op het kam pioenschap in deze afdeling, C. Juffer mans, deelde in de misère en verloor van S. Groentjes. Alleen A. Rietveld bleek in goede conditie te zijn door van A. Dagclet te winnen. In afdeling I ging B. Beentjes op de goede weg voort en bond nu J. Kabel aan zijn zegekar. Een eervol gelijk spel be haalde G. Sprenkeling tegen de sterke speler P. Ruiter en C. v. d. Himst bevocht een overwinning op A. Stet. Cor Reinders moest ditkeer in J. van Velzen zijn meer dere erkennen. Bij de spelers van de derde afdeling vielen de volgende uitslagen te noteren: A. Bakker-Fl. Zonneveld 11, L. de Rid- der-J. Steeman 20, N. Kroone-J. Groen 0—2, A. Collet-G. Tromp 0—2, B. v. d. Schaaf-Chr. Staal 20. De culturele bijeenkomst, die het Cas- tricums Instituut voor Arbeidersontwikke ling Donderdagavond in zaal Roozendaal organiseerde, heeft alle voorgaande over troffen. Niemand minder dan dr. Jaap Kunst, een prominente figuur in ons land op het gebied van volkskunst, heeft een boeiende lezing gehouden over „Het leven de lied in Nederland". Het dient gezegd dat dr. Kunst het niet alleen bij spreken heeft gelaten. Hij zong ook enkele liederen van oudsher, daarbij aan de piano door mevrouw Wil Scheepers begeleid: minne liedjes, soldatenliedjes, zeemansliedjes en slaapliedjes.Van het uitgebreid répertoire, waarover dr. Kunst de beschikking heeft, genoten de aanwezigen naar hartelust. Wanneer de spreker de nadruk wilde leg gen op de melodie nam hij zijn viool en speelde een lied zo zuiver en ragfijn als men nog maar zelden gehoord heeft. Het was een avond die bij vele aanwe zigen nog lang in herinnering zal blijven. 12) Op zijn hotelkamer gekomen laat Kirch- ner zich telefonisch met zijn bureau in Stuttgart verbinden. Uitvoerig vertelt hij zijn directeur Schmidt over zijn ervarin gen van de laatste dagen en aan de an dere kant van de lijn wordt zwijgend maar met spanning geluisterd. „Ik acht het uiterst noodzakelijk", zegt hij, „mevrouw Andreas in Zwitserland nauwkeurig gade te slaan in al haar con tacten. Ik ben er zeker van dat zij tezijner- tijd contact heeft met haar man. Ik ben er van overtuigd dat die nog leeft, en dat zij dat weet". „Bent u daar werkelijk van overtuigd?" „Ja, heel beslist. Bijvoorbeeld omdat ze direct na het zogenaamde ongeluk aan het personeel toevallig had ik vandaag contact met een ontslagen dienstmeisje verboden heeft om de telefoon aan te ne men, wanneer die overging en ook haar dochter schijnt ze dat verboden te hebben". „Ja, dat klinkt uiterst verdacht". „Bovendien kocht ze iedere dag alle kranten, die ze maar te pakken kon krij gen". „O, om een eventuele advertentie als contactmiddel te lezen?" „Dat vermoed ik wel. Ik denk haast, dat haar man geen gelegenheid meer tot contact heeft gehad, of in ieder geval contact niet raadzaam achtte, toen hem ineens de veel vettere kluif dan de ver zekeringssom, namelijk die' erfenis van Feldmann in handen scheen te zullen vallen. Bovendien bleek dat moeilijker dan hij aanvankelijk gedacht moet hebben en toen moest hij ineens, zonder veel arm slag in contanten naar Amerika vertrek ken. „Alle eerbied voor je concentratiever mogen, Kirchner! Wat is nu het beste om te doen?" „Op de een of andere manier wou ik via het hoofdkantoor bereiken, dat ik mede werking van officiële zijde krijg. En dan onze mensen in Zwitserland nauwlettend het oog laten houden op mevrouw An dreas". „Neen, Kirchner, ik heb een ander voor stel. Dat laatste laat ik liever aan jou over. Ga er heen en probeer de zaak te ontrafelen". „Maar dat gaat in de papieren lopen!" „Dat mag toch niet hinderen? Jij zit hier nu eenmaal achter aan, en jij keu' de finesses beter dan wie ook. Een pc duizend mark komt er toch niet op aa.., als het gaat om het al of niet uitbetalen van tachtigduizend mark?" Aan het einde van de derde drive der tweede serie zijn bij de Castricumse brid geclub Bricas de koppels die promoveren en degraderen weer bekend geworden. De koppels Koning-Schats en Glorie-Steeman bezetten in afdeling A de laatste twee plaatsen met respectievelijk 32 en 27 pun ten, waardoor zij overgaan naar afdeling B. De heren T. van Eik-P. Peters en de heer en mevrouw Teerink, die in B tot de besten behoorden met 45 en 43'/2 punten, promoveren naar afdeling A. Hoewel de familie Offenberg in deze laatste drive het niet slecht deed, moet zij toch met de heren G. v. 't Hul-G. Lan- genbei-g plaats gaan maken voor de eerste twee koppels uit afdeling C. Dit zijn de heiden Ivangean-J. Lagrand en de dames Gerritsen-Zwart, die, dank zij cen hoger algemeen totaal over de gehele serie, over gaan naar afdeling B. De aanvoer op de speciale peen-export veiling van Donderdag in Casti-icum be reikte het hoogtepunt van dit seizoen. In totaal is er 87000 kilo op de mai-kt ge bracht, zij het dan in verschillende kwali teiten. Voor de export bleek 39000 kilo geschikt te zijn, waarvan 17000 kilo B- peen. De prijzen hiervoor waren f 12-f 14 per 100 kilo. Kwaliteit C ging van de kar voor f 10.90-f 12.30 per 100 kilo. Het bin nenland nam 8000 kilo af tegen een prijs van f 7.20-f 9.90. De tuinders zoi-gden voor 40.000 kilo stekpeen, waarvoor zij f 4.25 per 100 kilo kregen uitbetaald. Voor het eerst overschi-eed de schorse- nei-enaanvoer de 10.000 kilo. De veiling kreeg 15.000 kilo te verwerken. Nero 1 verwisselde voor 4353 cent van eigenaar en Nero 2 voor 2529 cent per kilo. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Johannes Petrus, z. van P. Beentjes en C. Welp; Cornelis Maria, z. van M. Hopman en A. Veldt; Johanna Paulina Maria, d. van W. G. A. van den Bei'k en P. J. School; Maria Anna Afra, d. van A. Bij man en P. M. de Groot; Agnes Jacoba, d. van E. J. Lute en J. A. Mous; Robert Raymond, z. van A. Frieswijk en T. Oedekerk. ONDERTROUWD: Henri Johannes van Dooi-en te Alkmaar en Veronica Catharina Vendel te Castrioum. OVERLEDEN: 8 Nov., Johannes Nicolaas Tool, oud 3 w., z. van J. C. Tool en A. C. Spaans te Castricum, overleden te Alkmaar; Nicolaas Hermanus Bosschietei', oud 73 j., wedn. wonende te Haaidem. ADVERTENTIE KINDERKAMER KLOKJES met Walt Disneyfiguren vanaf JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2, Haarlem, Tel. 13004 Voor de tweede contactavond van de Hei-vormde Evangelisatie Vereniging in Castricum bestond Donderdag een grotere belangstelling dan voor de eerste bijeen komst. De komst van ds. Kalff uit Benne- broek, die ook hier ter stede door zijn grote redenaarstalenten een zekere bekendheid heeft gekregen, zal daar niet vreemd aan zijn geweest. De spreker had tot onder werp: Bestaan er engelen? Alvoi-ens ds. Kalff deze vraag ti-achtte te beantwoor den gaf hij tal van voorvallen uit de H. Schrift, waai-in volgens de spreker de en gelen meer dan 150 maal woi-den genoemd. „Een mens wil graag de dingen zien. En gelen kan men echter niet aanschouwen, doch het feit dat Christus hen zag en daar van mededeling doet in de H. Schrift mag voor ons een aanwijzing zijn om te gelo ven dat zij er ook werkelijk zijn". Aldus de spi-eker, die in staat was zijn gehoor aandachtig te boeien. De bijeenkomst werd door de heer J. Joor met gebed geopend en het Christelijk Gemengd Dubbelkwar- tet „Cantabille" uit Beverwijk verleende vocale medewei-king. Onder het motto „Wij hebben een lied voor de wereld" heeft de Evangelisatie commissie een zangavond geoi-ganiseerd in de Ichthuskexic teneinde aan de algemeen Christelijke liederen in bi-edex-e kring be kendheid te geven. Zoals de leider van deze bijeenkomst, de heer Ab. de Jong gisteren in zijn openingswoord meedeelde, zullen dei-gelijke avonden deze winter ge regeld gehouden worden. Gezien de grote belangstelling en ge- hooi-d hetgeen men Donderdagavond zong en speelde mag het comité deze eerste bij eenkomst alleszins geslaagd noemen. De gemeentezang nam op het programma de voornaamste plaats in. Met ondei-steuning van orgelspel door de heer Henk Bakker werden gezamenlijk of door vrouwen en mannen afzonderlijk oude en vertrouwde gezangen ten gehore gebracht. De heer Ab de Jong heeft ieder lied met een korte sa menvatting over het ontstaan en de beté kenis ei-van ingeleid. Zijn toelichting mag men voor avonden als deze onmisbaar noemen, omdat deze de diepei-e zin van hetgeen men zong schei-per belichtte. De wisselzangen gingen het vrouwen koor vlotter af dan het koor der marmen, hetgeen eveneens het geval was met het rhytbmisch zingen der Psalmen. Bas Teyl, die over een beschaafd baritongeluid beschikt, vervulde de soli in enkele geestelijke liederen. Het spel van Jaap de Vlugt is sinds ik het de laatste keer hoox-de. enoi'm vooruit gegaan. Hij ontwikkelde een klare, volle toon op de trompet en blies zijn soli muzi kaal en vol overtuiging. Henk Bakkex-, een der organisten der Ichthuskerk, Ipegeleid- de. Hij wist door vaardig registreren aan het orgelspel kleur te geven. Hij gaf ook twee vlot gespeelde orgelfanlasieën van Cor Kee over de Psalmen 62 en 65 ten beste. A. J. v. d. W. Weet je, wat Bunkie daar op het stuk papier zat te schrijven? „Ik zit opgesloten in de school. Help me eruit!" Dat was de boodschap, die hij schreef. Dat ivas slim bedacht, maar hij had ook nog een ander plannetje. Want als hij dat papier zomaar uit het raam gooide, zou het misschien op de speelplaats vallen, en dan zou er nog niemand erg in hebben. Dus wat deed hij? Hij nam zijn zakdoek en zocht een touwtje op; en toen knoopte hij daarvan een kleine parachute! Ja, dat was geen kwaad plannetje. Die zakdoek zou netjes naar beneden zweven en door de wind een eind weggedreven worden; en ook zou de zakdoek direct in het oog vallen! Eindelijk was hij ermee klaar. Onder aan het touwtje bond hij een stukje hout, om het zwaarder te maken, en ook maakte hij er het papier met de boodschap aan vast. En toen boog hij zich door het open raam en floep!.daar gooide hij de paraciiute naar beneden. Gelukkig, het ging goed. De zakdoek bolde uit en zweefde netjes naar de laagte terwijl de wind hem een heel eind ver meenam. Bunkie keek het ding in spanning na. Zou het lukken? Ja, de parachute kwam nu boven de straat terecht. En daar liep juist een agent. Die kreeg de parachute precies tegen zijn gezicht! Hélawat zullen we nou hebben?", zei de agent. Hij pakte het ding en las het papier Het algemeen Nederlands Jeugd Verbond houdt op 22 November een feestavond ter viering van de Wereld Jeugddag in zaal „Floi-a" aan de Zeeweg 113. Aan het programma zullen onder meer medewerken: „De Zingende Zwervers" uit de Zaansti-eek, toneelgi-oep „Uilenspie gel", „De Vrolijke Brigade", en een accor deonist. Bal na tot 1 uur. Zaal open om half acht. Aanvang om 8 uur. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 20 op 21 November KW 3 70 k.; KW 5 60 k.: KW 24 85 k.; KW 25 70 k.; KW 18 100 k.; KW 50 100 k.; KW 123 200 k.; KW 42 100 k.; KW 43 140 k.; KW 37 140 k.; KW 130 34 k.: KW 45 120 k, KW 56 70 k.: KW 70 17 k.: KW 122 60 k.; KW 124 70 k.; KW 129 80 k.; KW 159 100 k.; KW 161 50 k.; KW 168 60 k.; uit halve vleet: KW 147 90 k.: KW 140 85 k.; KW 38 80 k.: KW 20 60 k.: KW 32 170 k. uit halve fleet; KW 49 70 k. uit halve fleet; KW 9 50 k. uit ged. fleet; KW 173 100 k. nog 25 halen; KW 167 34 k. nog 20 halen; KW 22 80 k. nog 40 halen; KW 127 70 k. nog 45 halen: KW 175 100 k. nog 20 halen; IJM 74 100 k.; IJM 283 120 k. uit halve fleet. Kanaal visserij: KW 141 20 k.; KW 86 20 k.: KW 67 60 k.: KW 39 24 k.: KW 41 30 k.; KW 78 18 k.: KW 44 6 k.; KW 85 60 k.; KW 167 15 k.; KW 140 170 k. nog 20 netten halen. Gemiddelde vangsten onder de Eng. wal 84 k.; in Kanaal 34 k. De vereniging „Kennemerstaten", die haar naam kreeg na de omzetting en struc- tuurwijziging van de vereniging ..Hoog- ovenstaten", waardoor deze grote en vele onderafdelingen omvattende vereniging op „eigen wieken" ging drijven, was nadien voor een belangrijk deel aangewezen op nauwere medewerking van de onderafde lingen en haar leden. Deze medewerking culmineerde deze zomer en de afgelopen herfstweken in de zelfwerkzaamheid van de leden van de aangesloten verenigingen en gold en geldt speciaal het onderhoud van het mooie sportcomplex „Watervliet". Dit ondei-houd kwam in hoofdzaak neer op die onderafdelingen, welke voor hun sportbeoefening van „Watervliet" gebruik maken. Voetballei-s, korfballers, athleten, handballers en anderen zoi-gden elke Zater dagmiddag voor een ploeg wei-kers en werksters, die met spade, hark en handen de aanleg van „Watervliet" onderhielden en onkruid-vrij maakten of met pot en kwast de kleedlokalen, de tribune, het hek werk enz. in een nieuw vex-fkleed hebben gestoken. Dit werk geschiedde onder de naam „Hé- ho-actie", die nu voor de winter een be sluit zal vinden met een feestelijke finale, waarbij ook nog voor de grote onderlinge wedijver in dit werk van de verschillende clubleden een beloning zal worden gegeven. Zaterdagmiddag woi-dt door de werkers van de „Hé-ho-actie" op „Watervliet" een boomplantmiddag gehouden van half drie tot vier uur. Daarna is er een algemeen appèl in het Jeugdhonk van „Watervliet", waarbij thee en koek worden aangeboden, opgeluisterd met liedjes bij de gitaar. Voorts wordt een hersengymnastiek-wed- strijd gehouden tussen ploegen dames- en heren-medewerkers en ten slotte zal aan deze Kcnnemefstaten-leden een oorkonde worden uitgereikt. ADVERTENTIE Aardfjk, 19 te Antwerpen. Agamemnon, pass. 19 Flores. Alderamin, pass. 19 Kp. Bon. Algendb, 19 v. Antwerpen te Rotterdam. Amor, 20 Hamburg verwacht. Amstelpark, 19 v. Rotterdam te Oxelosund. Armilla, 20 v. Singapore te Haiphong. Alioth, 19 van Rotterdam naar Hamburg. Almdijk, 20 v. Hamburg te Rotterdam. Annenkerk, 20 te Aden. Arendskerk, 19 v Rotterdam n. Hamburg. Averdijk, 19 v. Havana n. Le Havre. Abbedijk, pass. 19 Bahama's n. Antw. Alphacca, 19 v. Baltimore te Norfolk. Aludra. 20 v. Vizagatapam. Almkerk, 20 v. Antw. te R'dam en vertr. 21 v. Rotterdam n. Australië. Aalsdijk, 19 340 m. Z. ten W. Sable eil. Alamak, pass. 19 Westelijk Kreta n. Genua. Aletta, 20 v. Pladju te Pennang. Amstelkroon, 19 rede Tj. Priok. Albireo, 19 470 m. Z. St. Vincent. Amstelstad, 19 670 m. O. ten N. Bermuda. Arundo, pass. 19 Dover. Britsum, pass. 19 laat Gibraltar. Ball, 21 Marseille verwacht. Bonaire, 20 laat Plymouth verw. Bloemfontein, 19 te East London. Baam, 19 230 m. W.NW. Finisterre. Baud, 19 v. Tj. Priok n. Semarang. Bawean, 19 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Bintang, 19 440 m. NW. Honolulu. Boissevain, 19 800 m. W. Kaapstad. CistuJa, 19 v. Albany n. Geraldton. Caltex Utrecht, 19 v. Sidon te Rotterdam. Ceronia, 19 v. Amsterdam n. Stanlow. Cronenburgh, pass. 19 Ouessant. Ceram, 20 ca. 21 u. v. Calcutta aan de Hoek van Holland verwacht. Celebes, 19 t.h.v. Port Soedan n. Belawan. Clavella, 19 350 m. Z. Kp. Guardafui. Corilla, 19 -t.h.v. Djeddah. Clio, 16 v. Cristobal naar Curagao. Cottica, 19 280 m. NW. Paramaribo. Delft, 19 v. Cristobal n. Curagao. Duiven dijk, 19 600 m. W. Finisterre 23 t.h.v. Vlissingen verw. n. Antw. Delfshaven, 19 180 m. ZW. Finisterre. Drente, 19 190 m. N. Fayal. Ena, 19 v. Calcutta n. Singapore. Eos, 19 te Malta. Edam. 18 v. New York te Boston. Esso Den Haag, 19 400 m. NO. Sombrero. Esso Amsterdam, 19 960 m. ZW. Fayal. Etrema, 19 660 m. O.NO. Bermuda. Friesland, 20 ca. 12 u. v. Setubal te Rotterdam verwacht. Fax-sum, 19 190 m. O.ZO. Bermuda. Friesland (SSM), 19 dwars Beachy Tead. Ragfijne LINKSE DAMESKOUSEN, lste keus, geen standaard 1-95. COUPONS PRACHTIGE KWALITEIT GRASLINNEN 230 x 150. met enige vlekken 3-95. U hebt dus een prima laken voor deze zeldzaam lage prijs. TROMPSTRAAT 8—10 - TEL. 5332 Gooiland, 19 v. Santos. Graveland, 19 530 m. Z. St. Vincent. Hathor, 19 v Megara n Messina. Heemskerk, 20 v. Duinkerken n. Antwerpen. Hercules, 19 v. Amsterdam te Hamburg. Haarlem, 19 730 m. ZW. Flores. Hector, pass. 19 Lissabon n. Gibraltar. Heelsum, 19 730 m. ZW. Ko. Race. Helder, 19 970 m. Z.ZW. Fayal. Hera, 19 500 m. ZW. Lands End. Hestia, 20 v. Aruba te Cartagena. Hydra, 19 220 m. W. ten N. Finisterre. Indrapoera, 19 rede Belawan. Hos, 17 v. Fort Liberie te New Yoi-k. Ino, 14 v. La Guaira te Curagao. Joh. v. Oldenbarnevelt, 20 te Port Said. Jagersfontein, 19 190 m. W. Kp. St. Vuicent. Kedoe, pass. 19 Kp. Bon. Klipfontein, 19 v. Amsterdam n. Bremen. Kota Baroe, 19- rede Semarang. Langkoeas, 19 v. Makassar n. Soerabaja. Leerdam, 19 v. New York te Rotterdam. Laagkerk, nacht 19-20 v. Genua n. Port Said. Liseta, pass. 19 Oostkust Malakka, Loenerkerk, pass. 19 Lissabon n. Genua. Lopperstun, pass. 19 Kp. Roca. Lekhaven, 29 210 m. ZW. Kp. Palmas. Limge, pass. 19 Burlings n. Dakar. Lutterkerk, pass. 19 Lissabon. Maas, 19 v. Tunis n. Messina. Mentor, 20 te Valencia. Mirza, 19 v. Balikpapan n. Singapore. Modjokerto, 20 te Singapore. Madoera, 19 v. Amsterdam te Tj. Priok. Manoeran, 19 v. Bremen n. Antwerpen. Meliskei-k, 19 t.h.v. Port Soedan n. Aden. Muiderkeik, IS 250 m O. Ras al Hadd. Murena, 19 360 m. NW. Lacadiven. Marina, 16 v. Houston te New Orleans. Maetsuycker, 17 v. Fremantle n. Singapore. Metula, pass. 19 Zuidelijk Esperance baai. Nieuw Holland, 20 Belawan te Singapore. Noordwijk, pass. 19 Casquets. Nestor, 19 440 m. NO. Fayal. Oranjestad. 20 v. Cristobal te Amsterdam. Omala, pass. 19 Kp. Negrais. Overijsel, 19 370 m. O. Ceylon. Ond-ona, 19 280 m. NO. Curagao. Polydorus. 19 v. Gibraltar n. Halifax. Prins Alexander, 16 v. Rotterdam te Montreal. Prins Willem V. 17 v. Rotterdam te Chicago. Prins Fred. Willem 19 v. Chicago te Rotterdam Prins Willem v. Oranje, 20 te Detroit. Phror.tis, 19 rede Belawan. Poelau Laut, 19 dwars Massawa. Parkhaven, pass. 19 Hebriden. Prins Joh W. Friso, 19 500 m. O. ten N. Co. Race Prins Willem II, pass. 20 Father Point. Pygmalion, 19 laat te New Orleans. Raki, 19 v. Baltimore n. Galveston. Riouw, 20 te Marseille. Rondo, 24 Damman verwacht. Rodas, 20 v. Trinidad te Kingston. Salatiga, 19 v. Vizagapatam n. Chittagong. Salawati, 19 v. Rangoon n. Muntok. Sarangan, 19 v. Belawan n. Penang. Schiedijk. 19 v. Port Soedan n. Aden. Straat Makassar, 19 East London n. P. Elizabeth Stad Maassluis, 19 v. Kirkenaes n. Rotterdam. Stad Maastricht, vertr. 21 v. Lulea n. Rotterdam Sumatra, 19 v Java te Amsterdam. Samarinda, 20 t.h.v. Guan. Saparoea, 20 v. Amsterdam n. Antwerpen. Singkerp, 20 v. Pondicherry n. Padang. Sabang, 19 v. Bandjermasin n. Soerabaja. Sambas, 20 te Palembang. Saroena, 19 v. Soerabaja n. Balikpapan. Siberoet, 20 te Menado. Stad Vlaardingen, 19 500 m. W. Scilly's. Slanvac Talang Akar, 29 v. Sungelgerong te Tj. Uban. Sarpedon, 16 v. Port au Prince te New York. Schie, 19 100 m. N. ten O. Finisterre. Stad Breda, 19 760 m. O. ten N. Cp. Race. Straat Banka. 19 970 m. W. Kaapstad. Tjibantjet. 19 v. Mombassa n. Dar es Salaam. Tero, 19 v. Baltimore te Philadelphia, romon, 20 v. Aden n. Belawan. Teiresias, 17 v. Hamburg te Liverpool. Tankhaven III. 19 v. Tj. Uban te Bangkok. Tawali, pass. 19 Daedalus Rif. Tiberius, 21 v. Grand Cayman te Mobile verw. Tjibodas, 19 v. Kidkang naar Yokohama. Tjiluwah, 20 v. Hongkong te Singapore. Tosari, 19 250 m. O. te Z. Malta. Telamon, pass. 20 Kp. Hatteras. Tiba, 29 220 m. Z. St. Vincent. Titus. 19 120 m. N. ten O. Finisterre. Tjitjalengka, 19 260 m. W. Mauritius. Trompenberg, 19 490 m. ZW. Lands End. Waterman, 19 720 m. NW. Fremantle n- Aden. Westland, 20 v. Amsterdam te Buenos Aires Willem Barendsz, 19 v. Curagao. Winterswijk, pass. 19 Sable eil. Waingapoe, 19 v. Soerabaja n. Kempo. Waiwerang, 19 te Seombawa. Wieldrecht, pass. 19 Zuidelijk Golf v. Boni. KLEINE VAART Albergen, pass. 20 Smalls. Atlantis, 22 v. Plymouth te Rotterdam verw. Beta, 20 nog rede Grangemouth. Brouwersgracht, pass. 20 Terschellingerbank Bab-T. 18 te Issesund van Gdynia. Birminghamg, 19 van Newcastle n. Rotterdam. Coolhayen, 19 v. Duinkerken naar Marokko. Catharina, 19 v. Amsterdam te Aarhus. Daje Bohmer, 19 v. Port St. Louis n. P. Lyautey Domburgh, pass. 20 Kp. Vilano. Duiveland, 20 v. Goole naar Rotterdam. Deo Duce, 20 v. Rouaan te Vlissingen. Echo, 19 v. Amsterdam n. Dublin. Elisa. 19 v. Blyth n. Veyle. Egbert Wagenbog, 18 v. Honfleur te Algiers. Evertsen, 19 v. Teignmouth te Abo. Frederik, 19 v. Moss naar Tofte. Havik, 21 vroag Rotterdam verw. Hagno, 19 v. Rotterdam te Dublin. Haskerland, 19 v. d. Tyne n. Amsterdam. Heemskerk, 19 v. Bridgewater te Cardiff. Hoflaan, 20 v. Rotterdam n. Caen. SLEEPVAART Blankenburg, 20 v. Dover te Rotterdam. Hudson. 19 v. Beira n. Zonguldak met sleep. Noordiholland, 19 180 m. Z. ten W. Ouessant. Kirchner zegt, voorzien van een monde linge volmacht, zijn uiterste activiteit toe. Commissaris Lippmann is met veel moeite zover te bewegen, dat hij de brie ven, die Sobatka uit zijn kantoor in de daartegenover gelegen brievenbus laat be zorgen, laat onderscheppen. Al na twee dagen is er een brief bij, die gericht is aan mevrouw Andreas. De brief zelf de eerste, die zij in Luzern zal krijgen vertelt niets nieuws, maar het adres van mevi-ouw Andreas is nu bekend. Althans, dat zij zich in Luzern bevindt, want de brief is postrestante geadresseerd. Kirchner brengt nog een vluchtig be zoek bij Lippmann, die hij verzoekt voor al de zaak Jochberg in de gaten te hou den. Misschien dat daar een nieuwe aan wijzing uit voort kan komen. Lippmann zegt dit toe. De volgende ochtend vroeg is Kirchner in Bazel, waar hij de eerste trein naar Luzern neemt. Op de avond van het vertrek van Kirch ner ontmoet Lippmann in het restaurant, waar hij zijn avondmaal nuttigt, een col lega uit Leipzig, die toevallig voor een dienstzaak op reis is. „Zeg Lippmann. Er zit me al een tijdje s dwars. Hier is toch indertijd dat on- .4 ijk gebeurd, waarbij die fabrieksdirec- eur Andreas is omgekomen?" Lippmann, tot nog toe nauwelijks luis terend naar het gepraat van zijn collega over koetjes en kalfjes, luistert ineens ge spannen toe. „Ja, inderdaad. Maar wat heb jij daarmee te maken?" „Och, te maken eigenlijk niets. Maar. er is me iets eigena'ai'digs opgevallen. Ik zag toevallig het portret van die Andreas in de krant en toen herinnerde ik mij op eens, dat ik diezelfde man op de zevende op het station in Leipzig heb gezien. Maar op de zesde is het ongeluk gebeurd. Dat kan niet kloppen, of ik heb iemand gezien, die veel op hem leek". Lippmann grijpt opgewonden de arm van zijn collega. „Meen je wei-kelijk, wat je daar zegt?" „Je onderschat mijn opmerkingsgave, als je er aan twijfelt, Lippmann! Ik zag hem wel degelijk en het viel me op, dat bij min of meer schuw deed. Pas een dag later zag ik zijn portret en toen wist ik meteen, waar ik dat gezicht eerder had gezien. Ik heb later gedacht, dat het mis schien een vergissing van de krant was, een verkeerde dag genoemd in het bericht van het ongeluk, maar die zaak heeft me toch nooit helemaal losgelaten. Van stonde af aan heb ik mij voorgenomen, je er eens naar te vragen". „Allemachtig, dan schijnt het dus toen waar te zijnen ik wou Kirchner geen ogenblik geloven". „Je doet zo opgewonden? Zit er iets achter die zaak? Kom, spuit op". Lippmann vertelt in het kort zijn bele venissen. „Ken jij overigens die Kirch ner?" „Een beetje. Lijkt me een heldere kop te hebben", repliceert de Leipziger achte loos. „Wat is jouw mening over deze zaak?" „Ik voor mij zou zeggen, dat Kirchner het aan het rechte eind heeft". „Daar twijfel ik nu geen minuut aan". „Waai- zit Kirchner momenteel?" „Hij zit achter mevrouw Andreas aan, ei-gens in Zwitserland". „Verstandige zet. Waar is het overschot van de verongelukte begraven?" „Hier op het gemeentelijk kerkhof". „Pi-obeer een vergunning tot opgi-aving te krijgen. Als de veronderstelling van Kirchner juist is, moet het via de over- blijfselen zijn vast te stellen". „Inderdaad, dat lijkt me nu ook wel de aangewezen weg. Wat denkt jij er van, heeft zijn zogenaamde weduwe iets van deze gang van zaken geweten?" „Dat is moeilijk zeker te zeggen, maar het ziet er wel naar uit. Het is in ieder geval zaak het scherp in het oog te hou den en Kirchner heeft dat gelukkig tijdig ingezien". „Tja, ik begin nu toch ook overtuigd te raken. Morgen laat ik alles in het werk stellen om een opgraving te doen. Dan pas kunnen we zeker zijn Tandarts Bulle kijkt enigszins ver schrikt, wanneer een politiearts hem een vei-koolde schedel vooxiegt. Maar als men hem de kiezen toont, ontwaakt zijn be i-oepsintei-esse. Ja, natuurlijk kan hij aan de hand van zijn boeken nagaan of dit het gebit is van mijnheer Andreas, die zijn patiënt was. Overigens liet Feldmann zich ook altijd door hem behandelen. Die gouden kroon aan de voorste linker bovenkies, die komt hem bekend voor. Het lijkt hem nog niet zo lang geleden, dat hij die heeft opgezet. Hij bladert in zijn boeken en vindt de gegevens over Andreas. Linker onder hoektand geplom beerd. Neen, dat klopt niet met het gebit. Dat gebit kan niet van Andreas zijn. Bulle zoekt naar de gegevens van Feld mann. Hier, daar staat het duidelijk, een half jaar geleden die gouden kroon. En daar dat afgebroken stuk van een boven- hoektand, dat klopt allemaal. Enigszins opgewonden gaat hij verdere overeenkom sten zoeken, en allengs groeit de zeker heid, dat hij hier het gebit en dus de schedel van Feldmann voor zich heeft. Commissaris Lippmann en de politiearts kijken elkaar veelbetekenend aan. Lipp mann schrijft de bevindingen van de tand arts op, leest ze hem voor en vraagt hem, of hij bereid zou zijn deze verklaringen onder ede te bevestigen. „Natuurlijk". „Dan hebben we hiermee zo goed als het bewijs van een afschuwelijke misdaad", zegt Lippmann huiverend. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 11