Duitse trawlers overvaren Nederlandse netten Velsens cultureel leven in de komende week Jiex JJieatet Agenda voor Velsen „Wilhelmina V met „Falcon i I door aanvaring lelijk gedeukt f Visserij-varia Havenberichten Drie man overboord Katwijkse logger deed het „netter' von VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 Logger met geschonden neus THALIA „Het recherche-werk" voor 't Nut „Vrouwendag" in Flora „Sportief" nadert kampioenschap Moeilijke wedstrijd voor „Watervliet" verwacht Gebroeders Postma leiden in hoofdklasse dammen BAKKER IJ MANTEN Druk programma voor IJmond-handbal mm Voor jonge hersens Ons nieuwe zveekraadsel De juiste lijn in het Jeugdgebouw 99 99 De eerste teelt als schipper op de „Wil helmina V" van Hendrik Nijg- uit Katwijk kreeg gistermiddag in de IJmuidense haven een ongelukkige onderbreking, toen zijn logger werd aangevaren door het Engelse stoomschip „Falcon", zoals we in onze vorige editie reeds kort meldden. Het ge beurde om kwart over twaalf ter hoogte van de semafoor op het moment, dat de KW 144 van rederij C. den Duik zou uit- stomen voor een kort reisje naar de Engel se wal en de mannen aan boord zich al enigszins verheugden op het feit, dat ze voor de Zondag weer binnen konden zijn, nu de haring zo dicht bij onze kusten is komen zwemmen. Leen Barnhoorn, de reepschieter, veer tien jaar oud stond met de afhouwer Jacob Remmelzwaal vijftien op de voor plecht, toen die Engelsman nog een meter of tien af was en toen zijn ze als een haas op het wegdek gesprongen, want een aan varing was niet meer te vermijden. Verkeerde reactie? Dat zag schipper Nijg ook: de reactie op de stoot op de fluit, ten teken dat hij stuurboord uitdraaide bij het passeren van de binnenkomende stomer werd op de brug van de Brit blijkbaar niet goed begrepen, want de „Falcon" haalde bakboord uit en met de steven ramde de kleine, maar blijk baar uitermate solide gebouwde logger zijn grote tegenstander. Die er alleen maar een schram aan de neus aan overhield. Met de „Wilhelmina V" zag het er aan vankelijk niet zo rooskleurig uit, want aan de stuurboordsteven was de huid dermate ver ingedrukt, dat de logger haast wel water moest maken. Dat zullen de matro zen Bas Ouwehand, Henk Oudshoorn en Jan Spies op dat moment vermoedelijk ook gedacht hebben, want ze sprongen in hun zenuwachtigheid gauw over boord. Gelukkig waren er helpende handen te over, om het driemanschap uit het koude element te halen en zelfs van de bagger molen werd er onmiddellijk assistentie ver leend, zodat ze een uur later alweer bij de kachel zaten. In tweeën Bij die kachel in de vooruit is het hele verhaal in geuren en kleuren losgekomen. Er zijn weer grapjes gemaakt en de drie vrijwillige zwemmers moesten nogal wat horen van hun maats. De schipper kreeg de Rijkspolitie aan tafel, die een lijvig pro ces verbaal opstelt en allemaal zijn ze ken nelijk een beetje trots op dat goeie ouwe loggertje, dat „die stoomboot evengoed in tweeën had kunnen snijden, niettan?" Maar op het moment van de aanvaring stond de vlag er even slecht bij: de zoet watertank in de voorpiek lekte zichtbaar en er leek niets anders op te zitten, dan het scheepje maar zolang omhoog te varen ADVERTENTIE (het theater met de beste films) HEDENAVOND 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur CARY COOPER in KLOKSLAG 12 (HIGH NOON) Een explosie van spanning, zo hevig als U nimmer tevoren beleefde! De film met de fascinerende song ,,High Noon".Toegang 14 jaar. MAANDAG. DINSDAG, WOENSDAG, 8 uur en ZONDAGMIDDAG 3 uur het daverende lachsucces FANFARE DER LIEBE U zult lachen zoals U in jaren niet heeft gedaan De film die overal een lachorkaan ontketent. DONDERDAG a.s. in onze serie speciale voorstellingen ZIJ. DIE VERGETEN WORDEN J Onverbiddelijk realisme in een meesterlijke film Toegang 18 jaar De leden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebben Donderdagavond in de vergaderzaal aan de Abelenstraat geboeid geluisterd naar inspecteur Frijma, die in de serie lezingen „De andere we reld" het recherche-werk onder de loupe nam. De inspecteur begon zijn lezing met een uiteenzetting over het begrip misdaad. Nederland kent twee soorten wanbedrij ven, namelijk overtredingen en misdrij ven. Deze laatste soort omvat zedendelic ten, ruwheidsdelicten en vermogensdelic ten. De heer Frijma die niet bijzonder diep op de psychologie der misdaad in ging, zeide wel dat de aanleg en omgeving de bouwfactoren voor ernstige misdadigers kunnen zijn. Als voorbeeld noemde hij dat bij een ruw, intelligent mens in een goede omgeving de ruwheid minder tot uiting zal komen dan hij een dergelijk iemand die dom is en in armoedige om standigheden verkeert. Het strafrecht, meende de heer Frijma, is in Nederland veel te zacht en de gevangenissen té ge zellig. Vooral bij bepaalde misdadigers zijn de straffen volgens spreker veel te licht en hij vertelde onder andere het ge val van een 71-jarige man die in totaal 35 jaar in de gevangenis had doorgebracht. Spreker kon zich niet voorstellen dat misdadigers vaak de risicofactoren durven aanvaarden. Hoewel cle heer Frijma zich over het strafrecht had uitgelaten, zeide hij dat voor de politie alleen de toedracht van het geval van belang is. Verder beschreef spreker de weten schapsmogelijkheden die de politie ten dienste staan. De afdeling IJmuiden van de Vrouwen bond van de P. v. d. A. organiseert Dins dagavond 25 November in de zaal van Flora een „vrouwendag". Er zal door een koortje gezongen worden en voor de pauze spreekt mevrouw Blok—Wouts uit Rotter- dam.Voorts staat er een declamatorium op het programma onder de titel „De aarde draait". tegen de wal. Wat dan ook gebeurd is. Later heeft een havenslepertje van Krab de „Wilhelmina V" naar de Noordzij ver haald. Men is niet zo heel erg blij met deze vrije dag en die daar op volgen zullen, want het seizoen onder de Engelse wal draait op volle toeren en elke dag is er écn, terwijl je van stilliggen ook niet wijzer wordt. Inmiddels is de reconstructie van dit ongeval niet gemakkelijk. Aangenomen kan worden, dat de Engelsman niet vol doende op het signaal van dé logger heeft gereageerd: er is namelijk geen antwoord- sein gehoord. Wel werd de KW 144, die een bezaan voerde, niet recht op de steven ge troffen, maar iets aan de stuurboordzijde, waaruit dus zou kunnen volgen, dat de logger door de bezaan iets uit de koers werd gedrukt. In het Culturele gebouw damde Spor tief I tegen HiD.C. Voor de IJmuidenaren was deze ontmoeting van belang, wilden zij aanspraken houden op het kampioen schap. Aan bord 1 kreeg J. Jonker zijn partij cadeau. W. 't Hart, die niet ongunstig stond in zijn middenspel, moest toch zijn meerdere erkennen in G. Valkema, C. Buys speelde remise tegen A. Reedijk en J. Sla ger eveneens tegen F. Vreenegoor; hierdoor was de stand 44. P. Bakker speelde een klassieke partij tegen A. Dolle; in het mid denspel dwong P. Bakker stuk-winst af en voor het eindspel bereikt werd, had Bakker de punten binnen voor Sportief. J. Lichtendahl verloor deze keer zijn partij van Lodewijks, doordat hij in tijd nood kwam (stand 66). J. de Boer won zijn partij van J. Kroes doordat hij een offer bracht; ook H. Buys won zijn partij tegen Groeneveld en H. Andrea was deze avond niet erg op dreef, waardoor hij zijn partij verloor. J. Wesselius kon de volle buit voor Spor tief bemachtigen en won in het eindspel, doordat hij een offer bracht. Eindstand 128 in het voordeel van D.C. Sportief. Ook werden er enige onderlinge wed strijden gespeeld. A. Ras won van R. Kof- feman, die de laatste tijd aardig kwam op zetten. De overige uitslagen luiden: E. RasE. Wijker 02; J. de RuiterH. Holt 20; J. MuntzW. de Rooy 20; P. Westerwal J. Bos 02; K. LichtendahlG. Mooi 2—0; H. Holt—E. Ras 2—0. A.s. Donder dag gaat het 2de van sportief naar Haarlem en zal de strijd aan moeten binden tegen Halfweg 2. Wij verwachten, dat Sportief 2 wel met lege handen naar huis zal gaan. Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet", dat zich door enkele nederlagen in de competitie gevaarlijk op weg heeft begeven naar de onderste regi onen op de ranglijst, zal Zondagmiddag bezoek ontvangen van ZKV I uit Zaan dam. De Zaankanters hebben het er tot nu toe heel wat beter afgebracht dan de groen gelen en nemen een zeer goede plaats in. Hieruit mag worden afgeleid, dat de Wa- tervlieters een moeilijke wedstrijd zullen krijgen, waarin het van begin tot einde hard werken zal zijn om althans de uitslag redelijk te houden. Het vierde twaalftal gaat op bezoek bij Aurora 3 in Haarlem. Watervliet I komt uit met de dames J. Kluft, T. Waagmeester, D. Hartman, C. v. Ladesteyn, B. Koet, R. Weymar en de he ren W. Berghuis, A. de Vries, S. Hartman, F. Vos, M. Veerbeek en J. v. d. Berg. De Water vliet-jeugd doet het nog altijd uitstekend. De A, B en C. aspirant-twaalf tallen zetten hun overwinningenreeks voort en versloegen opnieuw de tegenstan ders met veelbelovende cijfers. Voor Za terdagmiddag zijn de volgende wedstrij den vastgesteld: Watervliet jun.Ooster kwartier A; Watervliet A-Haarlem A; Wa tervliet B—Sport Vereent B; Watervliet C-Oosterkwartier. T. Postma en G. Postma hebben in de hoofdklasse de eerste twee plaatsen bezet. Dit resultaat dankte „Tommy" aan de overwinning op C. Kaan. Ceorges speelde zelf niet, maar staat relatief er met vier gespeeld, zeven punten, het gunstigste voor. Zijn broer heeft 6 gespeeld, 8 punten. Ott wordt zo langzamerhand geheel uit de kop groep gespeeld. Deze week was PI. Swier hem de baas. A. Beukema, die de DCIJ-gelederen is komen versterken, zal het best vinden in de hoofdklasse. Zijn eerste optreden tegen L. Vooys werd een puntenverdeling. In de eerste klasse behaalde Freeken zijn eerste succes tegen P. Kok Jr. De gebroeders Schadé rechtvaardigden hun verschijnen in het tweede tiental. In deze groep van 18 spelers bezetten de heren Schadé de 7de en 8ste plaats. Deze week speelden ze remise met Opa v. d. Bos en Zeeders. Brouwershoven speelde een verdienstelijk gelijk spel met v. Beelen. P. Kok Sr. wist Gravemaker te overwinnen en Braveboer versloeg D. Woord. De leider J. Waal, 7 gespeeld, 11 punten, was vrij. ADVERTENTIE Komt U ook eens kjjken bjj onze ST. NICOLAASTAFEL Driehuizerkerkweg 70 Tel. 4128 De Kanaalvisserij op de verse haring begint hoe langer hoe meer belangstel ling te trekken en naar schatting zwer ven er nu al zo'n zestig grote en kleine trawlers over een betrekkelijk klein stukje Noordzee. Bij dit gedrang kun nen ongelukjes haast niet uitblijven en nadat de IJmuidense trawler „Gel- ria" tijdens zijn vorige reis al een keel de dupe werd van een onvoorzichtige Duitse schipper, die dwars over het want van de kleine Hollander voer, waardoor een aanzienlijke schadepost ontstond, is het de laatste dagen ruzie in het Duitse kamp zelf. De Duitsers hebben bijvoorbeeld elkaar eergisteren vooral bij het „rondvissen", dat uiteraard heel wat handigheid en nog meer voorzichtigheid vereist, lelijk in het vaarwater gezeten, zodat de onderlinge radiogesprekken soms meer leken op een bijeenkomst in een „Bierkeiler" dan op het uitwisselen van gegevens Beter systeem Nee, dan zijn de Nederlanders toch echt netter met andermans netten. Woensdag -irt Beste kinderen, VRIJDAG, 21 November 1952. HIER ZIEN JULLIE dan de beeltenis van een beverrat, die meer dan gewone afmetingen had aangenomen vóór zijn dood, zodat dit plaatje moest ontstaan. Als je deze knaap dan ook eventjes vergelijkt met het lucifersdoosje dat daartoe naast hem ligt, dan kun je uitregenen, (als je voor dat vak tenminste een behoorlijk cijfer op je rapport hebt) dat het dier ongeveer acht en veertig centimeter lang moet zijn! Dat is geen kleinigheid, als je weet, dat een normale rat van dit soort op zijn hoogst negen en twintig centimeter meten mag (zonder staart!). De natuurlijke woonplaats van de beverrat is langs de met gras begroeide oevers van de Noord- Amerikaanse rivieren en meren, vooral in Canada en Alaska, dus daar waar het vrij koud is gedurende heel het jaar. Omdat het beest een mooie pels heeft: op de rug bruin, van onderen meer grijs, wordt er natuurlijk jacht op gemaakt. Men heeft een heleboel beverratten meegenomen naar Europa, waar het dier zich snel verbreid heeft. De rat op ons plaatje werd dan ook in Vijfhuizen in ons land gevangen. Jammer genoeg is het mooie beest schadelijk: hij graaft met zijn consorten soortgenoten) lange gangen door de dijken en ondermijnt op die manier onze waterkeringen. Nadat de beverrat dus om het geld (zijn jasje) Europa binnengevoerd werd, worden er nu weer allerlei maatregelen om het geld (on ze dijken) genomen, om hem uit te roeien. Natuurlijk gaat in onze brievenrij van vandaag de nieuweling voorop. CONDUC TEUR is van hax-te welkom en de schuil naam is ook dik in orde. Je moet me maar niet kwalijk nemen, dat ik van de twee namen, die je opschreef, de minst be langrijke koos. Maar ik vond deze naam nu eenmaal het aardigst en niet zo lang als die andere. Je trein is zeker nog altijd je liefste speelgoed of kijk je er niet zo veel meer naar om? HOEPELTJE was verleden week erg laat, zodat haar briefje niet meer beant woord kon worden in de krant. Je raadsel heb ik echter nog maar laten meetellen, al had je dan ook eigenlijk de straf ver diend, dat ook die punten je neus voorbij zouden gaan. Je andere briefje was ge lukkig op tijd. Ja, December is de gezel ligste maand van het jaar. Door de feest dagen gaat de maand snel en vergeet je de kou een beetje. Maar dan is het vaak alsof Januari extra-lang duurt, vind jij ook niet? SCHONE SLAAPSTER vergeet haar Tante Els vast niet. Ik kan me voorstellen, dat je als een blok in je bed viel na die vermoeiende bazar-avond. Maar je had ook een reuze-gezellige stand, geloof ik. Ook EIKEBLAADJE heeft niets dan lof voor de vorige Zaterdagavond. Was jij ook zo moe toen je thuis kwam? Veel succes met het zingen, hoor! Van NONJA kwam een gezellige brief. Je menu was weer voortreffelijk, meisje. Weet je wel, dat ik de volgende dag wel eens klaar maak wat jij me vertelt in je brief! De combinatie van de verschillende gerechten is zo goed, dat ik vaak denk: ja, dat ga ik ook eens eten. Is je zusje alweer beter? Je hebt nog veel op je pro gramma staan, hoor. Moet die winterjurk nog vóór Kerstmis af? Ook SONJA zette haar beste beentje voor in haar brief. Leuk, dat je me zo precies vertelde van die winkelopening in de Kennemerlaan. Het was precies alsof ik erbij stond. Jammer, dat dat feest nu juist op de avond van die bazar moest vallen. Je blouse is intussen klaar geko men, denk ik. Staat hij leuk? CLEMATIS is nu vast nóg kleverig van al het snoep dat ze op de bazar gewonnen heeft. Jij hebt wel een drukke avond ach ter de rug, zeg! Gelukkig kon je de vol- lag de Scheveningse logger „Voortman" voor de vleet, toen er brokken kwamen. De bemanning zag geen kans meer de vleet scheep te halen, doordat de reep gebroken was en er een paar netten aan de grond zaten. Er kwam echter hulp opdagen in de persoon van de schipper van de KW 170, die het geval uit de verte gevolgd had en spontaan bijsprong. De bemanning van de Katwijkse logger zag waarachtig kans, twintig netten te redden en de onfortuin lijke Scheveninger, die al zonder want naar de thuishaven was opgestoomd, kreeg on verwacht het kostbare want per auto thuis bezorgd uit IJmuiden. Nadat de KV/ 170 aan de afslag was geweest, had men de netten namelijk op een vrachtauto geladen met bestemming Scheveningen. Dit is een beter soort collegialiteit dan die van de rondrazende Duitsers. De slechte weersgesteldheid van vorige week. die ook de leden van de handbal vereniging „IJmond" parten speelde, heb ben voor de komende Zondag geleid tot een druk programma voor de Velsense handballers, volgens hetwelk drie thuis wedstrijden worden gespeeld en twee ploe gen zullen deelnemen aan zaalhandbal in het RAI-gebouw te Amsterdam. Het tweede IJmond-damesteam ontvangt Rapidij:as I en het derde elftal zal de da mes van Heemstede I op „Watervliet" ont- moeteh. Voor de gewone competitie spelen IJ mond 3-heren thuis AVA 2 uit Alkmaar. In de tweede poule zaalhandbal ontmoet het eerste IJmond-damesteam de Aals- meer-ploeg. Het eerste herenteam van IJ mond speelt tegen SSVV. Behouden teelt. Voor de bemanning van de logger KW 144, die Woensdagmorgen 267 kisten verse haring loste en toen met het verlaten van de vissershaven een aan varing kreeg met een Engels schip, is de haringteelt beëindigd. Hpt schip is in de vissershaven „leeggehaald" en zal voor reparatie van de voorsteven naar de werf gaan. gende morgen uitslapen. Jammer, dat je broertje niet mee kon. Is hij inmiddels ai- weer wat opgeknapt? APPELSNOETJE, je boek is evenals dat van Clematis en Tirolertje onderweg, hoor. Ik denk, dat jullie het Zaterdag of Maan dag krijgen. Maar het duurt in ieder geval niet lang meer. Ik ben erg nieuwsgierig als ik volgende week je brief open maak, wordt het mooi? Doen jullie niet mee aan de toneel-wedstrijd of komt jullie inzen ding misschien nog? Tot slot is hier TUINMAN die ook al platzak van de bazar is teruggekeerd. Je buik zal echter wel niet zo plat geweest zijn als je portemonnaie met al die olie bollen en appelflappen in je maag. Jam mer, dat ik niet even van dal feest heb kunnen genieten. Ik moest die avond ech ter juist ergens naar toe en je kan nu eenmaal niet op twee plaatsen tegelijk zijn. Tot volgende week! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 1S6, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). JOOOCOOOOCOOCCOCCCOOCCOCOCC TANTE ELS FELICITEERT: ASTA, die vandaag jarig is, LEES GRAAG en KOBOLDUS, die allebei Maandag hun jaarlijkse feestdag gaan vieren, KLEINTJE, die Dinsdag de bloemetjes buiten gaat zetten en MAR- KETENSTERTJE en EIKEBLAADJE, die beiden Woensdag hun geboortedag vieren. Van harte allemaal en plezierige dagen. De oplossing van het vorige puntenraad- sel is Bakkersknecht: (baal, aker, koel, keet, Edam, room, stil, klad, neef, echt, dut, hand, toen). Vijfentwintig punten heeft: niemand; Hoepeltje heeft 24 punten. Eikeblaadje: 22 Clematis: 20 Nonja, Tuinman: 15 Sonja, Appelsnoetje: 14 Conducteur, Hardloper: 10 Schone slaapster: 9 Meizoentje: 5 hoofdstad van Drente zware verkoudheid blessure een lot trekken wilde klimplant geschreven bericht bevel om te wachten dagelijks voedsel meisjesnaam duinvrucht herbergier beter dan goede ZONDAG 23 NOVEMBER IJmuider Harmonie, concert, 20 uur Pa tronaatsgebouw. K.A.B. IJmuiden-West, tentoonstelling „Het Boek", Kerkstraat geopend van 11 tot 13 uur en van 19.30 uur tot 23 uur. Bioscopen. Rex, 15 en 20 uur: „Twee harten. één melodie". Thalia, 15 uur: „Fanfare der Liebe", 19 en 21.15 uur: „Klokslag 12". MAANDAG 24 NOVEMBER Kerkconcert door het Geref. koor „Laus Deo" te Zandvoort en de organist Jene Meilof, 20 uur Bethelkerk, Zeeweg IJmui- den-O. Nutsbibliotheck, uitlening van 19 tot 21.30 uur Heidestraat. Bioscopen. Rex, 20 uur: „Twee har ten.... één melodie". Thalia, 20 uur: „Fanfare der Liebe". DINSDAG 25 NOVEMBER Varia, 50 jarig jubileum, toneeluitvoe ring met „Goud en Antiek", 20 uur Rex Theater. Anthonius Ziekenhuis, zilveren jubi leum, toneelavond, 20.30 uur Patronaats gebouw. Hervormde Toneelgroep IJmuiden-Oost, toneeluitvoering met „Maaike" van Ro- sita Peeters, 20 uur Iierv. Jeugdgebouw. Bioscopen. Rex: zie boven. Thalia 20 uur: „Fanfare der Liebe". WOENSDAG 26 NOVEMBER Velser Kunstkring „Voor Allen", toneel voorstelling door Johan Kaart met „De Appels van Eva", 20 uur Rex Theater. Bioscopen. Re.x: zie boven. Thalia, 20 uur: „Fanfare der Liebe". DONDERDAG 27 NOVEMBER Anthonius Ziekenhuis, zilveren jubi leum, revue 20.30 uur Patronaatsgebouw. Oud katholieke Jeugdgroep „De Fakkel- ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden tot en met Maandag Twee harten. één melodie met WILLY FORST. Een modern, geestig en muzikaal sprookje. Als je de gevraagde woorden (van links naar rechts) goed invult verschijnt op de kruisjes van boven naar beneden een naam.... Niet zomaar een naam, maar., enfin, zoek maar eens; als ik meer zeg wordt het te gemakkelijk „Het corset door olie eeuwen" Voor de tweede maal in een week tijds zijn de inwoonsters van Velsen geconfron teerd met „de juiste lijn". Ditmaal was het de Wala-fabrikant, die middels zijn zaak in IJmuiden heelt getoond hoe de goed geklede vrouw er behoort uit te zien. En ongeveer achthonderd dames heb ben van de geboden gelegenheid gebruik gemaakt en zijn „ter show" getogen in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan in IJmuiden-Oost. Of het nu precies ijdeleid genoemd moet worden, die de vrouw ertoe drijft haar figuur te ver beteren, zulilen we in het midden laten, er zijn ook heren-der-schepping die angst vallig hun embonpoint trachten te camou fleren. Zeker is het, dat de mannequins, die gisteren een groot aantal corsetten demonstreerden, haar vak verstaan en mevrouw Peters, die hij ieder model de toelichting gaf, heeft menige door het 'pu bliek gesetlde vraag beantwoord. Het zijn niet alleen de slanken, die bo gen kunnen op een goed figuur. Het is gisteren gebleken dat iedere vrouw de kans wordt geboden of zij kort, lang, dun of dik is. In een wolk van gazen shawls, van ruisende zijden rokken zijn de man nequins aan ons oog voorbijgetrokken en de bruidsstoet viel wel zeer in de smaak. Het is nu eenmaal een feit dat de Hol landse vrouw niet geacht wordt te beho ren tot de meest fragielen ter wereld. Ook in de middeleeuwen kon de vrouw in ons land gerekend worden tot de forse figu ren. Wat wel een grondige verandering heeft ondergaan is „het harnas" waarin de vrouw zich in de loop der eeuwen heeft gestoken. Het ijzeren corset uit 1550, dat van scharnieren was voorzien cn dat gisteren naast andere ouderwetse corset ten „aan den lijve" werd getoond, mocht dan al het voordeel hebben dat de vrouw tegen een stootje bestand was, van het „trapless" corselet van 1953 gaat grotere bekoring uit. Hoe het zij: de show is uit stekend geslaagd en het kopje thee, dat welwillend door een firma uit de Tromp straat werd aangeboden, was een welkome onderbreking van de twee uur aandachtig kijken naar de onberispelijke figuren, die door de zaal schreden. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn. uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328 en P. W. J. v. d. Toorn. Fr. Naereboutstraat 70. tel. 4084. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Haselen, Leeuwerik laan 52. tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. tel. 5259 of mevr. Bakker, Snclliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 2 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts: R. W. Fierstra. Zeestraat 88. tel. 3737. Van Zondagmorgen 9 uur tot middernacht neemt waar de arts L. J. Vreeling, Vondellaan 32, tel. 3364. Uitsluitend voor spoedgevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraatweg, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apo theek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: A. de Groot, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, tel. K 2560 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, telefoon K 2500 22181. dragers", viering 1ste lustrum met de operette „De Wonderbloem", 20 uur Herv. Jeugdgebouw. Bioscopen. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Zij die vergeten worden". VRIJDAG 28 NOVEMBER Nutsbibliotheek, uitlening van 19 tot 21.30 uur Heidestraat. „Fryske Trou", toneelavond 20 uur Herv. Jeugdgebouw. Bioscopen. Nieuw programma. ZATERDAG 29 NOVEMBER Buurtvereniging B.B.O., Cabaretavond, 20 uur Herv. Jeugdgebouw. Bioscopen. Wordt nader bekend ge maakt. Opvangen. Gisteren was het vaak hele maal mis met de markt, zo zelfs, dat de zaak door de bodem zakte en de opvang- regeling in werking trad. De kleine wijting was uiteraard onder de eerste slachtoffers- en van de 13 per kist zakte ze al gauw af tot de vismeelfabriek. Ook schelvis kreeg een zware klap en van de hoge Woensdag- notering 60) duikelde ze plotseling op rond 45, terwijl de braatjes terugliepen tot 30 en 24 per kist. De binnenlandse vraag leek gering te zijn, want ondanks de lage koersen was de handel opvallend, traag. Haring ook mis. De vele haringloggers, die gisteren mannetje aan mannetje voor de hallen lagen, hebben aan de prijs voor verse ook geen goed gedaan en het totaal van 4500 kisten was de handel kennelijk te machtig. Zodat de prijs terugliep tot 12 en 12,50 per kilo, wat voor velen een strop was. Loggers éérst. Ondanks het feit, dat de Abraham en de Gelria al vroeg in de Woensdagnacht binnenliepen, kwamen ze geen van beide gistermorgen aan bod. De rist haringloggers had alle losploegen in beslag genomen en de beide trawlers moes ten geduld oefenen tot vanmorgen. In Scheveningen was ook aardig wat aan de markt: de schepen, die daar Woensdag ochtend vroeg aankwamen, moesten tot laat in de middag wachten om een beurt te krijgen. Vandaag meer dan voldoende. Er was vanmorgen aan vis noch haring gebrek in de IJmuidense markt: behalve de twee Kanaaltrawler-s, die van gisteren over bleven, lag De Hoop te lossen. Het schip heeft 240 kisten makreel, 220 schelvis, 70 wijting, 50 kool, 40 radio, 25 haring, en 15 stokkebit. De Eli Chénévière zorgde voor 50 makreel, 180 schelvis, 60 piepers, 100 kool en kabeljauw, 150 gestripte en 70 dichte wijting, 60 haring en 10 stokkebit. De Wironkotter IJm. 209 kwam met 60 kisten platvis, fijn- en rondvis. Tenslotte waren er weer heel wat wekelijkse kotters en loggers aan de markt. Allan alleen. Al zal hoogstwaarschijn lijk de Allan Water Zaterdag in zijn eentje aan de afslag liggen, de vangstopgave van het schip ziet er zo florissant uit, dat de handel niet verlegen komt te zitten om vis. Het schip heeft niet minder dan 560 kisten schelvis bij zich plus 350 makreel en- 100 diversen. Na de ruime week is dit net een mooi besluit. Concurrenten. De beide verse vistraw- lers van de Donderdagmarkt, de Limbur- gia en de Medan gaven elkaar in de be somming weinig toe: allebei ruim 16000. Daar de Limburgia echter een dag korter uit is geweest dan zijn concurrent, ging dit schip met de eer strijken. De Shamrock deed het in zijn klasse ook niet zo slecht aan deze gedeprimeerde markt door 9900 te maken en van de vele haringloggers werd de Borneo (KW 127) verre de beste met zijn 7800. Van de kotters was de KW 12 de hoogste met 930. Marktprijzen cn aanvoer. Heilbot ƒ2 I,75; gr. long 2,652.35; grm. tong 1,65 1.51; kim. tong 1.551.44; fel. tong I 1,43—1,31; kl. tong II ƒ0,91—0.82; tarbot I 2,251,60, alles per 1 kg. Tongschar 7776; schartong 23,5020; kl. schol II ƒ34—13: schar 23—14; v. haring ƒ19— II.10; makreel 21,5011,50; gr. schelvis 6037; grm. schelvis ƒ5436; kim. schelvis ƒ4634; kl. schelvis I 4250; kl. schelvis II 3310.50; wijting 19,50 8: gr. gul 3734: mid. gul 35—32; kl. gul 19—16.50; kl. haai 23—11; ham ƒ81 66; poontjes 1816,50; kl. koolvis zw. ƒ19,5018: kl. koolvis wit 3626.50, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 180122; gr. koolvis zw. 5248; gr. koolvis wit 6461; gr. leng 57, alles per 125 kg. Aanvoer: 365 kisten tong en tarbot, 6 heilbot, 14 tongschar en schartong, 300 schol, 23 schar, 4610 haring, 610 makreel, 515 schelvis, 580 wijting, 55 kabeljauw en gul, 6 leng, 12 kl. haai, 2 ham, 13 poon, 74 koolvis, 25 diversen. In totaal 7220 kisten. Afwachten. Om een betere markt af te wachten loste de Sein 116 met 700 kisten verse haring aan de Vrijdagmarkt. De KW 74 besloot de 200 kisten verse haring in het ruim te bewaren, om zo snel mogelijk te schieten". Donderdag 20 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Deo Favente van La Palice. Netta van Kopenhagen. Oranjestad van Curacao. Westerdok van Londen. Danae van Caen Falcon van Londen. Hirondelle v. Londen. Zaanstroom van Londen. Feronia van Dordrecht. Danae van Lissabon. Vertrokken zijn: Echo naar Rotterdam. Wappu naar Rotterdam. Martha naar Aal- borg. Wormo naar Rotterdam. Oyrnafjeli naar Curacao. Helene naar Geffle. Eban n. Kopenhagen. Homo naar Tuntten. Martha Arens naar Hamburg.' Gudrun naar Antwer pen. Paberg naar Rotterdam. Strijpe naar Hamburg. Rijnkerk naar Hamburg. Brahman naar Rotterdam. Ramsater naar Gothenburg. Lungö naar Hernösand. Adeni naar Rotter dam. Sappho naar Swansea. Deo Favente naar Rotterdam. Saparoea naar Antwerpen. VRIJDAG 21 NOVEMBER Rex, 20 uur: „Twee hartenéén melo die". Thalia, 20 u.„Klokslag 12" (High Noon). ZATERDAG 22 NOVEMBER Rex, 16 uur: Receptie „Varia". Rex, 20 uur: „Twee hartenéén melo die". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Klokslag 12" (High Noon). Patronaat, 20 uur: Euphonie, Weens-pro- gramma.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 15