Gulden- en rijksdaalderbiljetten' Nederlandse PoPPenfiims worden vervangen door zilver UNO-commissie verwerpt Zuid-Afrikaans standpunt Dulles wordt minister van Buitenlandse Zaken der V.S. Ongerustheid in de Saar over Duitse aansporing tot boycot Weerbericht Eniwetok Haarlems Dagblad Er wordt gewerkt aan belastingherziening Het woord is aan Nederland stemde (tevergeefs) tegen instelling van studie-commissie Meer aandacht voor Azië, minder economische steun voor Europa Gevaar voor Europese samenwerking indien zij resultaat zou hebben Werving van 200.000 man begint 19 Januari 67e JAARGANG No 115 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 296e JAARGANG No 275 Honderd kinderen op Philippijnen ontvoerd Eisenhower gaat in het geheim naar Korea voor Italiaanse kiezers „Willem Ruys" kwam zonder moeite binnen De schade: een gehavende voorsteven Ongebruikelijke verdeling van Amerikaanse hulp Eerbewijs voor Juin Poolvlucht geslaagd Italiaans kamerlid uit communistische partij De nieuwe broodprijzen Geen evolutie in de plantenwereld? Bescherming Bevolking Rechtspositie van noodwachten geheel geregeld Bureaux: Kenncmerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.tl. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZOALS U WEET is enige tijd geleden een waterstofbom op de atol Eniwetok tot ontploffing gebracht. Amerikaanse geleer den hebben die helse machine aangeduid als een baby-waterstofbom. Ik vind dat een slecht gekozen term: dat men zo iets zuivers, onschuldigs, afhankelijks als een klein kind in beeldspraak koppelt aan een zo verschrikkelijk vernietigingsmiddel is stuitend. Om het nog wat duidelijker te maken met een paar oude versregels: Als 't kindje binnenkomt juicht heel het huis gezin; men haalt het met een lachje en zoete woordjes in. Probeert u dat eens toe passelijk te maken op de explosie van Eniwetok. De geleerde mannen hebben overigens opgemerkt „dat de vernietigings mogelijkheden van een dergelijke baby bom kunnen blijken uit de algemeen aan vaarde mening, dat slechts de warmte ontwikkeling van een ontploffende atoom bom in staat is een waterstofbom tot ont ploffing te brengen". Een diplomatieke zin. De geleerden schijnen zich te verschuilen achter een algemeen aanvaarde mening, zoiets als die van heel het huisgezin, het huisgezin der mensheid clan, dat in meer derheid dat soort nieuws maar in gelaten heid aanvaardt en er liever niet over na denkt. Sommigen doen dat wel, al is het geen aangename bezigheid en voelen opnieuw hun ontzette verbazing over het onbegrij pelijke feit, dat de mensheid de bewape ningswedstrijden met hun steeds afschu welijker vernietigingsmiddelen zich maal laat ontwikkelen zonder ertegen in verzet te komen. Misschien mag ik eraan herin neren, om nog even op die treurige baby beeldspraak terug te komen, dat door bom men en andere wapens ook in deze door explosies verlichte eeuw ook talloze kin deren om zeep zijn gebracht. Misschien mag ik er niet aan herinneren: het past niet in de mode der gelatenheid. Maar het gebeurt toch. Als ik mijn pen bedwing en het niet als de kreet van afschuw doe klinken, die de cynische mededelingen over babybommen op Eniwetok doen opwellen is dat alleen, omdat naar hartstochtelijk betoog in deze tijd blijkbaar helemaal niet geluisterd wordt. Ge moet niet denken dat waterstofbom men alleen de belangstelling van Ameri kaanse geleerden genieten. Natuurlijk niet. De Russen hebben ook de atoombom, en als zij daarmee nog niet een waterstofbom hebben aangestoken zullen zij het binnen kort wel doen: zo niet op een koraalrif, dan op een ander soort eilandje. Zij zijn alleen wat geheimzinniger met die dingen. Stalin is goed op de hoogte; dat kunt u zelf lezen uit de naam van die atol: en ie weet 't ook. Hij weet nog veel meer, even als de Amerikanen. Wij zitten in Europa tegenwoordig een beetje achteraf, niet meer midden in de beweging zoals vroeger. Maar degenen onder ons, die opgelet heb ben beseffen dat er behalve atoombommen en waterstofbommen ettelijke andere wa pens zijn ontwikkeld of wel „verbeterd", zoals men dat noemt: napalmbommen bij voorbeeld, en bacteriologische wapens al zijn die nog niet toegepast, en geleide pro jectielen en piloot-loze vliegtuigen. Ge herinnert u misschien de Duitse V. I's en V. 2's. Verschrikkelijke dingen nietwaar? Welnu, die zijn volkomen verouderd; zon der twijfel enorm verbeterd. Kolossaal toch, die wonderen der techniek. Zelfs als men het eens zou worden over het niet toe passen van atoom- en waterstofbommen, zelfs als men ze nooit zou gebruiken uit wederzijdse vrees (zoals men het gifgas achterwege liet in de tweede wereldoorlog) dan nog zou men beschikken over nieuwe wapens, die een derde losbarsting nog weer veel erger dan de twee voorgaande zou den maken. Ieder die zijn gezond verstand gebruikt weet dat. De strijdmiddelen en de wijze van oorlogvoering in 19401945 waren sterk verschillend van die in 1914 1918. Dat heeft men wel moeten merken. Welnu, als er een derde wereldoorlog mocht komen zal die weer heel anders zijn dan de tweede. En weer erger. Ieder die zijn gezond verstand gebruikt weet ook dat. En hoe de strijd verlopen zal weet tevoren geen mens. Ook geen generaal. Men weet ook tevoren niet welke positie of stelling of „bruggehoofd" men zal blijven bezet ten en welke niet. Want men heeft geen ervaring met de practijk van verscheidene moderne en „verbeterde" strijdmiddelen en kent in het algemeen eikaars krachten niet nauwkeurig. Dat weet iedereen die zich vorige oorlogen herinnert en de voor spellingen in de aanvang, ook door militai re deskundigen, die later kant noch wal plegen te raken. Wij hebben vermeld, naar aanleiding van Eniwetok, dat in Amerika slechts de pre sident der Verenigde Staten beschikt over de bevoegdheid om te bepalen, of een der gelijk verschrikkelijk wapen als de water stofbom al dan niet zal worden gebruikt. Men acht het zeker dat dit onderwerp ook bij de jongste ontmoeting van president Truman en zijn opvolger Eisenhower ter sprake is gekomen. Misschien verklaart dat dan de (over de wereld rondgeseinde) afwezigheid van de brede glimlach, die zo onafscheidelijk aan de verschijning-in-het- publiek van Amerikaanse staatslieden is verbonden. Men kan zich dat voorstellen. Hetgeen ik mij nu al sinds 1914 niet kan voorstellen is, waarom niet van alle kan ten een protest tegen de aanmaak en het gebruik van deze en andere wapens los barst, dat in zijn kracht ook over de gren zen der totalitaire landen zou doordringen en daar het verzet doen ontwaken, dat een eind zou maken aan die domme gelaten heid, die volkomen afwezigheid van enige zin voor gemeenschappelijk zelfbehoud, waarin men maar.niets doet. En zelfs nauwelijks critiek uit. H- P- Het Philippijnse persagentschap heeft Donderdag bekend gemaakt, dat 104 scholieren te Ceboe zijn ontvoerd. Men vreest, dat zij als slaven zijn verkocht. Deze kinderen zijn volgens het agent schap in de laatste twee maanden op raad selachtige wijze uit Ceboe verdwenen. Een van hen, een veertienjarige jongen, wist te ontsnappen. Hij vertelde dat hij op een Zaterdagavond door een aantal on bekende mannen werd gedwongen in een gesloten vrachtauto te klimmen, waarin zich reeds een zestigtal jongens bevonden. Vervolgens werden de kinderen inge scheept en naar Iligan op Mindanao ge bracht. Daar gelukte het de jongen te ont komen. In de Memorie van Antwoord naar aan leiding van het voorlopig verslag over de begroting van Financiën voor 1953 heeft de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, medegedeeld, dat het voornemen bestaat om binnen afzienbare tijd een be gin te maken met de vervanging van de muntbiljetten van f 1 en f 2,50 door zil veren specie. Om verschillende redenen wordt het evenwel wenselijk geoordeeld om het for maat en het gewicht van de huidige zil veren guldens en rijksdaalders te herzien. Aangezien hiertoe wijziging van de Munt wet 1948 noodzakelijk is, werd het juister geacht om bij de opstelling van de Munt- begroting 1953 voorshands uitsluitend re kening te houden met aanmaak van 50 millioen centen, in stede van reeds nu vooruit te lopen op bovenbedoelde wets wijziging. Belastingen Over de belastingherziening deelt de minister mede, dat hoewel de talrijke in cidentele doch veelal ingrijpende wijzi gingen waartoe de omstandigheden telken male nopen, uiteraard een remmende in vloed hebben op het tempo, waarin aan een algehele herziening en aanpassing van de belastingwetgeving kan worden gewerkt, aan een zodanige herziening en vereenvoudiging ingespannen wordt gear beid. Aangezien de nauwe samenhang tus sen de belastingen naar het inkomen, het vermogen en de winst zich tegen het doen van partiële voorstellen verzet, kan even wel niet worden verwacht dat de regering de herzieningsvoorstellen nog in het lo pende zittingsjaar bij de Staten-Generaal aanhangig zal kunnen maken. De moeilijkheden welke aan een coördi natie van de Europese belastingstelsels, ook buiten het terrein van de douanewet geving in de weg staan, zijn bijzonder groot. Al staat.de minister tegenover een Nederlands initiatief in die richting niet afwijzend, zo moeten daarvoor toch de goede tijd en gelegenheid worden gekozen. Invordering Ten aanzien van de invordering deelt de minister mede, dat aan het tijdschema voor de aanslagregeling in de inkomsten belasting over de jaren 1948 tot en met WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft Don derdag bekend gemaakt, dat er tijdens het bezoek van generaal Eisenhower aan Ko rea een officiële „nieuwsverduistering" zal zijn. Om veiligheidsredenen, aldus werd verklaard, zal er geen vergunning worden gegeven voor het publiceren van nieuws zolang Eisenhower zich in Korea bevindt. Er zal ook geen program of regeling be kend gemaakt worden De Amerikaanse minister van defensie, Robert Lovett, verklaarde, dat deze rege ling door de nieuwgekozen president was goedgekeurd. Lovett zeide dat geen reis plan zal worden bekend gemaakt. Pas na het vertrek van Eisenhower uit Korea zul len berichten over zijn verblijf aldaar vrijgegeven worden. De perschef van de generaal, James Ha- garthy, heeft voorts medegedeeld, dat slechts drie journalisten de generaal zullen vergezellen. Hij had voorgesteld dat een „schrijvend journalist", een persfotograaf en een cameraman voor het opnemen van journaals zouden meegaan. 1952 nauwkeurig de hand is gehouden, zo dat met de aanslagregeling over 1951 begin December 1952 een aanvang kon worden gemaakt. Deze aanslagregeling moet tegen 1 October 1953 gereed zijn, zodat dan het jaar 1952 ter hand kan worden genomen. De achterstand in de aanslagregeling is dan nagenoeg ingelopen. De oude achter stand bij de invordering vermindert gelei delijk. De lopende invordering vertoont een bevredigend beeld. De voorbereiding van een ontwerp van wet tot herziening van de fiscale recht spraak is in samenwerking met het mi nisterie van Justitie thans voltooid, zo dat een spoedige indiening van dat wets ontwerp kan worden tegemoet gezien. Joop Geesinks filmstudio „Dollywood" heeft opdracht gekregen van de Italiaanse regering enige poppenfilms te vervaardi gen voor de verkiezingen in 1953. De be doeling van deze filmpjes is niet propa ganda te maken voor de een of andere politieke partij, maar de Italiaanse kie zers op te wekken aan de stembusstrijd deel te nemen. De filmpjes moeten in Maart 1953 ge reed zijn. Geesink is gisteren naar Rome vertrokken om met de Italiaanse regering besprekingen te voeren. De „Willem Ruys" is hedenmorgen langs het wrak van de „Faustus" de Nieuwe Waterweg binnengelopen. Er heeft zich geen enkele moeilijkheid voorgedaan. Het schip is op de vastgestelde tijd aan de Lloydkade te Rotterdam aangekomen. Om tien uur begon de ontscheping der passagiers. Vrijdagmiddag kwar over twaalf is tei hoogte van de sema- foor te IJmuiden di Katwijker logger KW 144 in aanvaring ge komen met het En gelse schip „Falcon". De logger liep aan zienlijke averij op. De foto brengt de schade in beeld. De voorsteven vertoont over de gehele lengte een diepe kloof. De logger ligt momenteel in de haven (Van onze correspondent in Brussel) Naar wij vernemen overweegt de M. S. A. (het Amerikaanse bureau voor de weder zijdse beveiliging) de verdeling van een gift van 100 millioen dollar aan Europa. Het gaat om een voorwaardelijke hulp, die zal worden verstrekt aan kleine industriële bedrijven. Met name zouden de bedrijfs leiders verplicht worden om de prijzen van hun gebruiksgoederen te verlagen, wan neer zij door modernisering van hun pro ductie-apparaat, mogelijk gemaakt door de Amerikaanse hulp, een lagere kostprijs bereiken. Dit Amerikaanse crediet werd reeds door het Congres goedgekeurd. Meer dan de helft er van zal aan Frankrijk en Italië worden toegewezen. Het is duidelijk, dat de andere Europese landen, die tot het Marshallplan toetraden, deze arbitraire André Maurois Als een man alles zei wat hij denkt zou men hem niet geloven. Men zou gelijk hebben. Wie ter wereld denkt alles wat hij denkt? verdeling van de M. S. A.-experts te Washington niet zonder protest zullen laten passeren. Aan België zou slechts 1 millioen dollar en aan Nederland 2 of 3 millioen dollar worden verleend. Maarschalk Alphonse Juin is gekozen tot lid van de „Académie Frangaise" in plaats van de overleden Jean Tharaud. Maarschalk Juin is opperbevelhebber van de NATO-landstrijdkrachten in West- Europa. NEW YORK (Reuter) De speciale commissie der UNO heeft Donderdag: met 45 tegen zes stemmen bij acht onthoudin gen het Zuid-Afrikaanse standpunt, dat de UNO niet bevoegd is de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika te bespreken, verworpen. Australië, België, Frankrijk, Luxemburg en Engelsen steunden Zuid-Afrika. Argentinië, de Dominicaanse republiek, Griekenland, Nederland, Nicuw-Zce- land, Peru, Turkije en Venezuela onthiel den zich. Vervolgens keurde de commissie met 35 tegen acht stemmen bij zestien onthoudin gen een voorstel goed om een commissie voor het verzamelen van feiten te benoe men. Deze zal het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika in het licht van de doeleinden en beginselen van het Handvest moeten be studeren. De tegenstemmers waren Dene marken, IJsland, Nederland, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Peru, Zweden en Zuid-Afrika. Tot de onthouders behoorden Australië, België, Canada, China, Frankrijk Griekenland, Luxemburg, Nicaragua, Tur kije, Engeland en Amerika. Met 36 tegen zeven stemmen en 15 ont houdingen nodigden de commissie de rege ring van Zuid-Afrika uit, haar volle mede werking te verlenen aan de commissie en verzocht zij de secretaris-generaal, de com missie het nodige personeel en de vereiste faciliteiten te verschaffen. Voorts besloot de commissie met 32 stemmen tegen zeven en 18 onthoudingen, het vraagstuk van de apartheid op de agenda van de volgende zitting der Alge mene Vergadering te handhaven. Tenslotte werd de desbetreffende reso lutie in haar geheel aangenomen met 35 stemmen voor, twee tegen (Peru en Zuid- Afrika) en 22 onthoudingen. De Scandinavische resolutie, die een be roep doet op alle leden-staten om hun poli tiek in overeenstemming te brengen met de verplichtingen krachtens het Handvest ter bevordering van de naleving van de rech ten van de mens en de fundamentele vrij heden, werd aangenomen met 20 stemmen voor, 7 tegen en 32 onthoudingen. Jooste, de leider der Zuid-Afrikaanse delegatie, verklaarde na afloop der verga dering tegenover verslaggevers, dat elke resolutie over de apartheidskwestie door Zuid-Afrika als van nul en gener waarde zal worden beschouwd, daar zij inmenging betekende in de binnenlandse aangelegen heden van de Unie, een inmenging, die door het Handvest nadrukkelijk verboden werd. Op de vraag, wat de Unie thans zal doen, zei Jooste, dat dit een zaak van de Zuid-Afrikaanse regering was. KOPENHAGEN (Reuter) De „Arild Viking" van de Scandinavische luchtvaart maatschappij (S.A.S.) is Donderdagavond, na een vlucht van Canada via het Noord poolgebied, op het vliegveld van Kopen hagen geland. ROME (Reuter) Luigi Silipo, lid van de communistische fractie in het Italiaanse pai-lement, heeft Donderdag zijn zetel be schikbaar gesteld en is uit de partij ge treden, omdat hij tot het Rooms-Katho- lieke geloof is overgegaan. Een meerderheid van afgevaardigden van rechtse en middenpartijen weigerde echter het aftreden van Silipo te aanvaar den. De Christen-Democraten meenden, dat het reglement niet verbiedt, dat een afge vaardigde, die van politieke richting ver andert, zijn zetel behoudt. NEW YORK (Reuter). John Foster Dulles is door generaal Eisenhower aan gewezen als minister van Buitenlandse Za ken in het republikeinse kabinet, zo heeft de generaal medegedeeld. Hij zal de senaat verzoeken de benoe ming van Charles Erwin Wilson als minis ter van Defensie te bekrachtigen. Eisenhower heeft verder Douglas McKay, gouverneur van Oregon, aangewezen als zijn minister van Binnenlandse Zaken. Dulles is een vooraanstaande figuur uit de twee-partijenpolitiek van Buitenlandse Zaken, die in de laatste tien jaar is ge voerd. Hij was republikeins adviseur voor buitenlandse aangelegenheden van presi dent Truman. IIü heeft ook het vredesver drag van San Francisco met Japan opge steld. Drie democratische presidenten, te weten Wilson, Roosevelt en Truman, deden hem een actief aandeel nemen in de formule ring en uitvoering van de Amerikaanse politiek. Op de jongste partij conventie ontwierp Dulles een buitenlandse politiek, waar mede zowel Eisenhower als Taft instem den. Waarnemers te New York zijn van me ning, dat het verkiezingsprogramma der republikeinse partij, dat hoofdzakelijk door Dulles werd opgesteld, een ongewoon nauwkeurige gids vormt voor de politiek, die van de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken te verwachten valt. De voornaamste punten van dit verkie zingsprogramma zijn: Het tot stand brengen van een verenigd Europa. Dulles verklaarde hieromtrent: ;,In West-Europa zullen wij onze vriend schappelijke invloed aanwenden zonder ons in de aangelegenheid van andere sta ten te mengen of imperialistische doelein den na te streven om een einde te ma ken aan de geschillen op politiek en eco nomisch gebied, die verhinderen dat dit belangrijke gebied de krachtige positie in neemt, die het toekomt). Het toepassen van het stelsel van ge meenschappelijke veiligheid om tegenstand te bieden aan Russische intimidatiepogin gen en communistische infiltratie. Plet beëindigen van de „negatieve, on vruchtbare en immorele politiek van het alleen maar tegenhouden van het commu nisme, waardoor talloze menselijke wezens aan tyrannie en een goddeloos terrorisme worden prijsgegeven". Plet beëindigen van „de verwaarlozing van het Verre Oosten". Het verwerpen van ,alle in geheime over eenkomsten, zoals die van Jalta, aange gane verplichtingen, welke neerkomen op hulp aan de communistische slavernij - methoden". Beperking van de Amerikaanse hulpver lening aan het buitenland en aanpassing hiervan aan het Amerikaanse economische vermogen. Nu met ingang van Maandag de maximum verkoopprijzen voor volkswittebrood en bruin-kropbrood met 1 cent per 800 gram worden verhoogd, heeft de Nederlandse Bakkerijstichting de bakkers geadviseerd de prijzen van het luxe wittebrood in het algemeen met 3 cent per 800 gram te ver lagen. Hoewel er geen wettelijke verplich ting tot het bakken van volksbrood be staat, heeft de bakkerijstichting zich bereid verklaard er voor zorg te dragen dat dit brood verkrijgbaar kan zijn. y— SAARBRÜCKEN. (Van de correspon dent van ANP). Het door Bonn aan de Saarbevolking gegeven parool om de ver kiezingen te maken tot een volksvotum voor herstel der politieke en economische banden friet Duitsland, heeft onder i de Saarlandse politici zowel verontwaardiging als verontrusting gewekt. De Saarlandse politie heeft er Donderdagochtend op ge reageerd door de Frans-Duitse leiding van het algemeen- vakverbond uit haar functie tc ontheffen. De president van het ver bond, Kulsch, en vyf bestuursleden werd door de politie verboden hun bureau te betreden. Hun functies worden thans waar genomen door leden van de pro-Franse socialistische partij van het Saarland. Voorts heeft de politie een der leiders van bet Duitsgezinde front, dr. Schneider, de uitreis naar Duitsland verboden. Hy zou op het congres der Duitse liberalen in Bad Ems hebben moeten spreken. In het Saarland prijkt nu van alle aan plakzuilen de leuze: „De Saar was, is en blijft Duits. De affiches, die tot een her stel der Duitse eenheid oproepen, zijn niet afkomstig van de verboden pro-Duitse par tijen, doch zy vormen de officieel toegela ten propaganda van de communistische partij. De Saarlandse politici zijn midden in hun verkiezingscampagne opgeschrikt door de ondersteuning, die de West-Duitse Bondsdag heeft gegeven aan de in het Saai-land gevoerde actie voor een verkie zingsboycot. Minister-president Johannes Hoffmann heeft de gedelegeerden van zijn Christelijke volkspartij heden tot een spoedconferentie opgeroepen, waarin over de ontwikkeling van de Saarverkiezing tot een soort volksstemming zal worden beraadslaagd. Inmiddels is de Saarlandse pers een campagne begonnen waarin de bevolking wordt gewaarschuwd voor de ernstige ge volgen van een boycot der verkiezingen. In de Saarbrücker Zeitung, die in de wan deling bekend staat als het blad van de Franse ambassadeur Grandval, schrijft de president van de Saarlandse landdag, Zimmer, dat „wanneer de Saarlanders dit wereldvreemde parool zouden volgen, het bolsjewistische gevaar voor geheel Europa dreigende afmetingen zou gaan aanne men". Voorts waarschuwt dit blad de be volking van de Saar, dat een wegblijven der meerderheid van de stembus „eens en vooral de mogelijkheid zou kunnen ver nietigen, dat de rechten en vrijheden van de Saar nog eens onder de garantie van de Europese landen zullen worden ge steld". Saarbrücken zou zich, volgens het blad, door het parool van Bonn te volgen, de kans ontnemen zetel van de Europese in stellingen te worden. Nog scherper heeft de Saarlandse Volks- zeitung, het blad van minister-president Hoffmann, op de verklaring van Bonn ge reageerd. Bonn heeft volgens dit blad ge nerlei recht om zich in de binnenlandse zaken van de Saar te mengen. „Wij heb ben waarschijnlijk meer reden om het be staan van echte, democratische vrijheden in de Bondsrepubliek te betwijfelen, dan omgekeerd", aldus dit blad. Dit blijkt vol gens het blad van Hoffmann reeds uit de „gelijkschakeling der Duitse pers in de behandeling van het Saarvraagstuk". Geen interesse Overigens wekt de Saarlandse bevol king zelf niet de indruk, dat zij zich sterk voor de verkiezingen interesseert. De ver gaderingen dei; vier toegelaten partijen worden matig bezocht. De straatpropagan- da beperkt zich vrijwel tot een zestal kleu rige affiches, die men overal in het Saar land broederlijk naast elkaar ziet hangen: het „Heim ins Reich" naast de Europese leuzen der regeringspartijen. Deze laatste trachten van de communistische propa ganda gebruik te maken om het volk te verzekeren, dat Duitse nationalisten en internationale communisten samenspannen om de Europese eenheid te voorkomen. De communisten hebben tot dusverre ongehinderd hun actie kunnen voeren. Gisteren heeft de regering nochtans be sloten het communistische partijblad „Neue Zeit" voor vijf dagen te verbieden, omdat het de regering had beledigd. Het is intussen nog uiterst moeilijk in het Saargebied een indruk te krijgen van de uitwerking van het boycot-parool. In gewijden verwachten, dat ondanks dit parool toch wel een meerderheid der Saar landers naar de stembus zal komen, waar bij het dan de vraag blijft, hoevelen hun ner blanco zullen stemmen. In 1947 heeft niet minder dan 9(J procent der kiezers aan de verkiezing deelgenomen. Algemeen hoort men de overtuiging uiten, dat voor het stemmental, dat de Christelijke partij van Hoffmann zal kunnen bereiken, veel zal afhangen van de houding der plaatse lijke Katholieke geestelijkheid. Daarom verwachten tegenstanders der regering een sterke invloed van het demonstratieve uittreden van de leider der Katholieke geestelijkheid, deken Braun van Saar brücken, uit de partij. Radio-Moskou meldt, dat bij een groot aantal proefnemingen van de Sovjet-bio loog Lysenko is gebleken, dat Darwin's evolutie-theorie onjuist is en dat de ont wikkeling van lagere tot hogere levens vormen bij planten niet geleidelijk ge schiedt, maar „plotseling en revolution- nair". Lysenko zou er in geslaagd zijn zulke plotselinge veranderingen kunstmatig te verwekken en te bewijzen, dat die veran deringen ook in de natuur konden tot stand komen. In een bijzondere bijeenkomst van de Stichting „Bevordering Bescherming Be volking" heeft de minister van Binnen landse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, medegedeeld dat op 19 Januari de lande lijke werving zal beginnen van 200.000 noodwachters, die nodig zijn voor de Be scherming Bevolking. Bij de wet en in Koninklijke Besluiten is en wordt de rechtspositie van de vrij willigers op ruime voet tot in finesses ge regeld. Dit geldt zowel de beloningen als sociale voorzieningen bij ziekte, ongeval, overlijden en dergelijke. Achter het geheel dezer dorre en ingewikkelde bepalingen ligt het beginsel van sociale rechtvaar digheid, dat meebrengt, dat de overheid zich het lot van de noodwachter die on evenredig nadeel ondervindt, aantrekt. Daarom is de regering, na het met de stichting gevoerde overleg, tot de conclu sie gekomen, dat de tijd rijp is om met de werving van vrijwilligers te beginnen. Donderdagmiddag heeft de Koningin een bezoek gebracht aan de internationale tentoonstelling van kindertekeningen, die in Utrecht gehouden wordt. De Koningin werd rondgeleid door de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. IETS HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets hogere temperaturen. 22 November Zon op 8.12 uur, onder 16.40 uur. Maan op 12.55 uur. onder 21.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 21 November Hoog water: 5.54 en 18.10 uur. Laag water: 1.29 en 13.46 uur. Zaterdag 22 November Hoog water: 6.38 en 19.00 uur. Laag water: 2.11 en 14.32 uur. cco»

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1