Zes maanden geëist tegen ieder der overige verdachten LOOSJES Mars en Venus aan de hemel Weinig punten van verschil met nieuwe minister van Justitie J Agenda voor Haarlem Zie Boven: Wereldnieuws De radio geeft Zaterdag PANDA EN DE MEESTERDOKTER Kano door rondvaart boot overvaren VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 Om de dood van de Haarlemse scheepsbouwer Achtjarige jongen bij brand omgekomen Straaljagers voor Nederlandse luchtmacht Heemsteeds meisje redde vierjarig kind Kerkelijk Nieuws TWEEDE KAMER Schipper in beroep voor de rechtbank Zoeft ia liet zo r Onmogelijke krachttoer J Gistermiddag: om half drie viel de hamer van de president van de Haarlemse recht bank mr. H. J. Ferwerda tot slot van <le laatste zaak in het proces om de geweld dadige dood van de 58-jarige Haarlemse scheepsbouwer J. C. M. D. Nadat de officier aan het eind van de' morgen vyffien jaar had geëist tegen de 24-jarige J. S., die zijn aanstaande schoon vader met enige hamerslagen Aan het le ven had beroofd, verschenen achtereenvol gens de weduwe van de verslagene, een zoon en de verloofde van een der dochters in het beklaagdenbankje. Do eerste twee werden ervan verdacht sporen van het misdrijf te hebben verdoezeld en het te hebben verzwegen, de laatste werd ver dacht van het wegmaken van het lyk. Mevrouw J. M. D.-K. hield vol, dat zij van de moord niet had geweten tot de dag waarop het lijk werd gevonden. Mr. Ferwerda wees haar op de onwaar schijnlijkheid van deze bewering, gezien de reeds afgelegde verklaringen. Ook zei de verdachte niets te weten van het wegmaken van de hamer. Ook zei ze niets te weten van geld dat haar door S. uit de portemonnaie van de verslagene zou zijn gegeven. Getuige J. B. was er echter bij geweest dat die portemonnaie in het bijzijn van de verdachte in het fornuis was gegooid. De volgende dag had zij hem verzocht de hamer stuk te slaan en in het water te zetten en de bloedsporen uit te wissen. Mr. Ferwerda hield de verdachte haar verklaring bij de politie, dat zij haar man omstreeks half zes, op de Catharijnebrug had zien lopen nog eens voor, terwijl vast staat dat D. toen al dood was, maar zij bleef bij haar verklaringen. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wilde rekening houden met het slechte leven dat verdachte bij D. had ge had, maar anderzijds vond hij haar hou ding zo onjuist dat hij de maximumstraf zes maanden gevangenisstraf op haar plaats achtte. Daarop las de president nog de ver klaring voor die Ans D. bij de politie had afgelegd, waaruit eveneens duidelijk bleek dat mevrouw D. alles onmiddellijk had geweten. Mr. Hellema Jr. meende toch niet dat er van een gericht streven tot misleiding bij de bewoners van de „Potemkin" sprake is. Er is hier sprake van aanwijzingen. ,.Dat kan voldoende zijn", interrumpeerde mr. Ferwerda maar ook van tegenaan- wijzingen, repliceerde mr. Hellema, die tot slot nog wees op de omstandigheden waarin mevrouw D. heeft geleefd. De maximumstraf achtte hij daarom al lerminst gerechtvaardigd. Vervolgens kwam de zoon J. E. D. voor, wie ten laste werd gelegd teer over een plas bloed in de werkplaats te hebben gestreken. Ook deze ontkende dit ten stelligste, zoals hij dat ook bij de politie en de rech tercommissaris had gedaan. De getuige J. 3. beweerde echter even stellig dat hij wist dat de verdachte J. E. D. het wel had gedaan. Mr. Van der Valk Bouman nam de zoon D. deze houding even kwalijk als hij het de moeder gedaan had en eiste eveneens de maximumstraf van zes maanden. Mr. Hellema achtte ook in dit geval ge- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Con cert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Harmonie orkest. 16.00 Kamer-orkest en soliste. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Klas sieke muziek. 18.45 Buitenlandse correspon denties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Par- lementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.30 Accordeon- ox'kest en solist. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Politie-kapel. 13.50 Radio-week journaal. 14.15 Orgelspel. 14.35 Friese poëzie. 15.00 Amateuruitzending. 15.30 Eerst denken, dan doen, causerie. 15.45 Jazzmuziek. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Radio Philharmonisch orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuitzen ding: Zoeklicht op de Westerse defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense mu ziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 22.55 Reis Prins Bernhard naar Midden- en Zuid- Amerlka. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkam pioenschappen dammen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (Gezamenlijk programma). 13.35—pl.m. 14.15 De aankomst van Sint Nicolaas in Amsterdam. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.15 Muzikale causerie met platen. 15.50 Vlaamse muziek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.00 Sopr. en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd progi-amma. 21.15 Platen. 21.30 Accordeonmuziek. 21.40 Platen. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. noeg tegenstrijdigheden in de getuigen verklaringen aanwezig om de vrijspraak van J. E. D. te vragen. De laatste verdachte was dan de acht tienjarige staalpillendraaier J. B., die zich moest verantwoorden wegens hulp bij het in 't water gooien van het lijk van de ver moorde scheepsbouwer, terwijl hij ook een bus met het kunstgebit van D. en an dere met bloed bespatte bussen in het water zou hebben gegooid. Dit verhoor liep zeer vlot omdat B. zijn aandeel prompt bekende. Mr. Van der Valk Bouman wilde reke ning houden met de waarschijnlijkheid dat B. onder pressie van S. had gehan deld en hij zou het onjuist vinden tegen B. meer te eisen dan tegen de leden van de familie D. Daarom eiste hij ook in dat geval een gevangenisstraf van zes maan den. Uitspraak in alle zaken 4 December. N.B. In ons verslag in ons blad van gisteren is het woord „niet" weggevallen uit een zin in het requisitoir van de Offi cier van Justitie. Men gelieve te lezen: „Een door en door slecht mens is deze ver dachte zeker niet." Bij een brand die Donderdag de woning van de arbeider Gerrits aan de Spreeu wenstraat te Almo in de as heeft gelegd, is een achtjarige jongen omgekomen. De ouders slaagden erin vier kinderen Li veiligheid te brengen, maar zij konden de oudste jongen niet meer bereiken. Hij kwam in de vlammen om. Buren hebben nog geprobeerd zich via het dak een weg naar de bovenverdieping te banen, doch deze pogingen moesten worden opgegeven. Op het ogenblik maken twaalf „Thun- derjet" straaljagers, bestemd voor de Ne derlandse luchtmacht, de vlucht van de Verenigde Staten via Groenland en Groot- Brittannië naar Nederland. Deze straalja gers worden aan Nederland geleverd als onderdeel van 't militaire hulpprogramma. Het is voor het eerst dat voor ons land bestemde „Thunderjets" van Amerika uit worden overgevlogen. Tot dusverre wer den deze straaljagers verscheept o.a. naar Kopenhagen en dan naar Nederland ge vlogen. ADVERTENTIE EEN BOEK MET ST. NICOLAAS, MAAR WELK??? Vraagt een zichtzending bij Gr. Houtstraat 100 Tel. 17472 Rijksstraatweg 125 Tel. 23991 Aan de twaalfjarige Maria Elisabeth Ra- vesteijn, mulo-scholier, wonende te Heem stede, is gistermorgen door de burgemees ter van de Haarlemmermeer, mr. J. F. Jan- sonius een gouden horloge uitgereikt, ter beschikking gesteld door het Carnegie- heldenfonds. Het meisje had op 16 April uit de vijver in het Bosplan te Hoofddorp de vierjarige L. Bogaard gered, door gekleed te water te springen. Met grote moeite wist ze de kleine op het droge te brengen. De burgemeester prees de kranige red ster en sprak er zijn voldoening over uit, in staat te zijn gesteld, deze prestatie met een stoffelijk bewijs van waardering te kunnen belonen. VRIJDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De Kersentuin" (Haag se Comedie), 8 uur. Lange Veerstraat 16: Openbare psychometrische avond Geestelijk Leven, 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereniging, spreker prof. ir. E. L. Selleger „Dogma en denkvermogen", 8 uur. Luxor: „Het testament van dr. Mabuse", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De dood van een handels reiziger", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Sin- ging Guns", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mannen van staal", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Küssen ist kein Sünd, alle leeft., 8il5 uur. Frans Hals: „Het tovertapijt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De dokter en het meisje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „O. K. Nero", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 22 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Hilde Crane" (A. T. G.), 8 uur. Luxor: „Het testament van dr. Mabuse", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De dood van een handelsreiziger", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Singing guns", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mannen van staal", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Küssen ist kein Sünd, alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het tovertapijt", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De dokter en het meisje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „O. K. Nero", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. A AN het uitspansel jA staan drie hemel lichamen, van links bo ven naar rechts bene den: Mars, Venus en de zon, netjes op een rijtje. Helaas krijgen wij dat nooit te zien: zolang de zon nog op is zijn de planeten onzichtbaar; vertonen Mars en Venus zich, dan moet de zon onder zijn (hoewel niet al te lang). Maar de twee planeten zijn dan op het ogenblik, vroeg in de avond te zien. Wie ze wil vinden, kan ze het best vanavond gaan zoeken: dan staat name lijk de maan er zo on geveer tussenin. De bes te tijd om te kijken valt rondom etenstijd, want de maan verdwijnt die avond om 20.11 uur on der de horizon en tegen die tijd gaan ook de bei de planeten onder (Ve nus, de Westelijkste van de twee, natuurlijk eer der dan Mars). De situatie van Vrijdag avond geeft een goed in zicht in de verhoudingen van dit deel van ons planetenstelsel. Wij mer ken bijv. op dat Mars hoger boven de horizon staat dan Venus. Alle planetenbanen liggen vrijwel in één vlak (al leen Pluto, de versie, maakt met zijn baanhel- ling van ruim 17 graden een uitzondering); daar uit volgt dus dat wij hun dagelijkse banen aan de hemel in vrijwel één lijn moeten zien lig gen met de dagelijkse boog die de zon be schrijft. Zo is het ook: daaromzien wij Venus, die zich dichter bij de zon bevindt, lager boven de Westelijke horizon staan dan Mars. Dat Venus dichter bij de zon staat kunt u ook aan de hemel zien als u even bedenkt op toelke plaats de zon (om 16.41 uur) onderging en waar zij zich nu dus moet bevin den. De afstanden van de diverse planeten tot de zon worden vaak ge geven in zgn. astrono mische eenheden". Eén zo'n „a.e." is de gemid delde afstand aarde-zon, oftewel 149.500.000 km. De gemiddelde afstand Venus-zon bedraagt 0,7233 a.e.; die van Mars 1,5237 a.e. (gemiddeld, omdat de planetenbanen geen cirkels doch ellip sen zijn en de afstanden tot de zon dus niet altijd even groot zijn; onze ei gen planeet is bijvoor beeld 's winters vijf mil- lioen kilometer dichter bij de zon dan 's zomers, hoe vreemd dit op het eerste gezicht ook lijkt). De naam avondster of morgenster die men Ve nus geeft, is nu meteen verklaard: doordat deze planeet zich dichter bij de zon bevindt dan wij, zullen wij haar altijd in de buurt van de zon zien, d.w.z. 's morgens wanneer zij zich ten Westen van de zon op houdt en 's avonds wan neer zij, zoals nu, Oos telijk van de zon staat. Er is dus nooit kans, Venus aan de midder nachtelijke hemel te zien, zoals Jupiter op het ogenblik. Bezitters van een kijker kunnen zien dat Venus er op dit moment uitziet als de maan wanneer zij van eerste kwartier naar vol loopt. Logisch: het zonlicht valt, van ons standpunt uit gezien, van „rechts" op Venus en zal dus maar een ge deelte van de naar ons toegekeerde bolhelft ver lichten. G. v. W. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Lage Vuursche G. Willem- sen te Hierden. Aangenomen naar Genemuiden G. H. van Kooten te Brandwijk, die bedankte voor Elburg, Ermelo (3e pred.pl.) en voor Aalst. Geref. kerken Beroepen te Ouddorp C. de Kruyk,cand. te Sprang-Capelle. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Drogeham P. Veldstra te Kantens. Beroepen te Mussel (2e maal) J. ten Hove te Terneuzen die dit beroep ook aan nam. (Van onze parlementaire redacteur) „Het kan verkeren," zei m r. R o o s j e n (A.R.) Donderdagmiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begro ting van Justitie, toen hij er op wees hoe enige jaren geleden een voorganger van minister Donker, „het juridisch geweten van het kabinet" als niet actief genoeg was beoordeeld. Daarentegen komt mr. Donker met een omvangrijk programma. „Hij doet denken aan een draver, die er naar hunkert weg te stuiven," zei mr. Roosjen, die hoopte, dat het de bewinds man zou gelukken. Hij drong er op aan, dat nu eindelijk een regeling inzake een leeftijdsgrens en pensioen voor notarissen tot stand zal komen, een wens, die even eens geuit werd door mejuffrouw mr. Tendeloo (P. v. d. A.). Zij noemde het verdrietig, dat een groot aantal andere zaken nog steeds niet is afgedaan, bijvoor beeld ontvijandingszaken, het rechtsherstel en de kwestie der effectenregistratie, waarvan nog 95.000 zaken afgehandeld moeten worden. Mejuffrouw Tendeloo bepleitte de instel ling van bijzondere civiele kamers in navolging van de bijzondere strafkamers die gemakkelijk de zaken tot een goed eind zouden kunnen brengen, en wenste dat alles vóór 1 Januari 1955 afgelopen zou zijn. Hoe denkt de regering de volksver tegenwoordiging bij het tot stand brengen van regelingen op het gebied van het in ternationale recht in te schakelen?, vroeg zij. Jkvr. Wttewaal van Stoetwe gen (C.H.) informeerde naar de positie van de naar Breda overgebrachte Duitse oorlogsmisdadigers. Zij noemde het voor de Kamer een erezaak op tijd haar bijdrage te leveren ten einde het regeringschema voor het tot stand doen komen van een nieuw Burgerlijk Wetboek vóór 1956 ver wezenlijkt te krijgen. Prof. mr. Oud (WD) bleek te dien opzichte wat sceptisch gestemd te zijn. Hij kan trouwens de urgentie hiervan niet zo inzien. De woordvoerder van de WD- fractie sprak ook over eventuele toeken ning van het verschoningsrecht aan jour nalisten. De persvrijheid is een zeer goede en grote zaak en het verdient aanbeveling de journalist het recht toe te kennen te weigeren in een proces zijn bron te ver melden, zei prof. Oud. Maar tevens moet dan de rechter beoordelen of de publicatie in geval van schending van een geheim in derdaad met het oog op het algemeen be lang is geschied. Zo niet, dan dient de journalist zelf de strafrechtelijke conse quentie van zijn publicatie te aanvaarden. Met betrekking tot justitie en pers merkte prof. Oud nog op, dat de president van de rechtbank te Amsterdam verkeerd had ge handeld door de pers niet behoorlijk ge legenheid te geven de behandeling van een kort geding bij te wonen. Leiding en controle van de rijkspolitie moeten in een rechtsstaat niet in één hand zijn, luidde een tenslotte nog door prof. Oud verdedigde stelling. Tot de door d s. Zandt (Stk. Geref.) aangeroerde punten behoorde de gratie verlening en instelling van beroepsmoge lijkheden voor in het begin te zwaar ge strafte politieke delinquenten. Mr. Verkerk (A.R.) besprak allerlei aspecten van de organisatie der politie. De eerste maidenspeech van Donderdag middag stak mej uffrouw mr. Zee- lenberg (P. v. d. A.) af. Naar vorm en naar inhoud viel haar rede bijzonder te roemen. De door minister Donker beraam de plannen inzake het nieuwe Burgerlijk Wetboek juichte zij toe en in het algemeen gaf zij haar instemming te kennen met het voorgenomen besluitvan de nieuwe be windsman, met wie zij in de Rotterdamse gemeenteraad nauw heeft samengewerkt en die in zékere zin haar politieke leer meester is geweest. Ook zij drong aan op spoed bij een pensioen- en leeftijdsgrens regeling voor notarissen. Zij spoorde voorts de minister aan het nodige te doen om de moeilijkheden, voortkomende uit de ge ringe plaatsruimte in de Huizen van Be waring, te ondervangen. In dit opzicht klaagde zij over een veelal te lichtvaardig overgaan door het Openbaar Ministerie tot het in voorlopig hechtenis nemen van ver dachten. Tenslotte drong zij er op aan, een geval van mogelijke meineed, waarop des tijds de door mr. Donker voorgezeten Par lementaire Enquête-commissie had ge wezen, nog eens ter dege te laten onder zoeken. Hierop volgde de tweede maidenspeech, te weten die van mr. Van Rijckevor- sel (KVP), die onder meer uitbreiding bepleitte van de groep statenlozen, die voor kosteloze naturalisatie in aanmerking komen. Met betrekking tot het rechtsher stel voor bezitters van effecten, stemde hij in met de in Mei van dit jaar door de af deling rechtspraak van de Raad van Rechtsherstel genomen beslissing. De we gens die beslissing plaats gevonden heb bende beursstaking veroordeelde hij scherp. Ook de afgevaardigde bleek, evenals later prof. Lemaire (KNP) voor een zekere erkenning van een verschoningsrecht van journalisten te voelen. Ook de heer Rit meester (WD) had het over de kwes tie van rechtsherstel en vroeg spoedig een einde te maken aan de volgens hem- chao tische toestand op dit gebied. Vandaag zal minister Donker ant woorden. 23. „Majesteit, uw drankje", zei Panda bedeesd, terwijl hij het koninklijke bed naderde. „Huh?", mompelde de koning, terwijl hij slaperig één oog opende, „drank je? „O, hum, zet het maar op de tafel". En vermoeid door dit gesprek sloot hij de open weer. Panda zette het glas neer en liep op de tenen naar de deur. Juist strekte hij zijn hand uit naar de knop, toen de deur plotseling open ging en hertog Bruno bin nenstapte, die bijna over Panda struikel de. „O, pardon!", zei de hertog verschrikt, ehik bedoel hoepel op! Ik moet de koning spreken". „Maar Zijne Maje steit slaapt", fluisterde Panda. „O, eh, welzei hertog Bruno, die erg ze nuwachtig scheen, „dateh.... daar heb je niets mee te maken. Vraag niets, ga wég en doe de deur achter je dicht wakker wordt". „Wat raar", dacht Panda, terwijl hij het vertrek verliet, „hij wil met de koning praten en hij wil niet, dat de koning wakker wordt! Dat vertrouw ik niet". Voorzichtig opende hij de deur weer op een kier en gluurde naar binnen. En wat hij toen zag, deed zijn wantrouwen nog stijgen. „Hij gooit stiekum een pil in het medicijn van de koning", mompelde De 45-jarige Haarlemse aannemer S. H., die op 1 Juni van dit jaar in het Zui derbuiten Spaarne met een rondvaartboot een kano overvoer, waarin twee twaalf jarige meisjes zaten, die zwemmend de kant wisten te bereiken, stond gistermid dag terecht voor de Haarlemse rechtbank. Hij was in beroep gegaan van het vonnis van de kantonrechter, die hem tot een boete van f 75 veroordeeld had. Hem was ten laste gelegd, dat hij geen vaart ver minderd had toen de zeer onervaren meis jes vergeefs voor hem weg probeerden te komen. S. H. hield vol, dat hij alles gedaan had, wat hij kon om te stoppen, maar dat de kano hem door de straffe wind voor de boeg gedreven was. De 18-jarige kantoorbediende F. P., die eerst met de twee meisjes gekano'd had en hen daarna alleen had laten gaan, zeide als getuige, dat de golfslag hen had belet uit de weg te komen en dat hij hen daarop had toegeroepen „blijf daar!" in de ver wachting; dat de boot hen wel zou ontwij ken. Niet alleen hij, maar ook twee an dere getuigen, de 59-jarige assurantiebe- zoriger T. G. en de 31-jarige bankemployé P. C. F.-S., die ter zitting gehoord wer den, hadden zich er over verwonderd, dat de boot regelrecht op de kano aanvoer, wélke naar hun inzicht heel goed ontwe ken kon worden. De rechtbank kreeg geen hoge dunk van de stuurmanskunst van H. en al evenmin van zijn hoffelijkheid, om dat hij na het gebeurde wel even vaart minderde en volgens zijn eigen verkla ring met een reddingsgordel naar ach teren liep, maar daarna, toen hij merkte, dat de meisjes goed konden zwemmen, weer doorvoer. Twee getuigen a décharge, zijn echtgenote P. M. H.-B. en de 27- jarige toneelmeester N. G., die beiden aan boord waren geweest, bevestigden, dat H. nog met een lijn had klaar gestaan om hulp te bieden. De officier van justitie laakte het ondes kundig optreden van H., dat zijns inziens de aanvaring had veroorzaakt en eiste te gen hem een boete van f 200 subsidiair 60 dagen hechtenis. Uitspraak op 4 December. ADVERTENTIE N.V. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v/h Brocades - Stheeman Pharmacia i Voorstel. Op een bijeenkomst van de ver eniging van leden yan Zuid-Afrikaanse gemeentebesturen, waarop de vier pro vincies Oranje-Vrijstaat, Transvaal, Natal en de Kaapprovincie vertegen woordigd waren, is door de blanke leden het voorstel gedaan dat de niet-blanke leiders der verzetsactie tegen de Zuid- Afrikaanse regering en volksmenners in bewaring zullen worden gesteld en zo nodig in bepaalde gebieden afge zonderd. Vlag. Woensdag is de Nederlandse vlag voor de ambtswoning van de commis saris der Nederlanden té Makassar, de heer Van Straten, neergehaald. De da der, een Indonesiër, werd kort daarna door een militaire wacht, die in de buurt is gelegerd, gegrepen. Het onder zoek is nog gaande. Gemeld wordt, dat aan de geestvermogens van de dader wordt getwijfeld. De heer Van Straten heeft zich tot de gouverneur van Cele bes gewend met het verzoek; maatrege len te treffen, teneinde een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Tegenspraak. De Egyptische ambassade te Parijs heeft Donderdag het bericht uit buitenlandse bron, volgens hetwelk 124 Egyptenaren Woensdag zouden zijn ge arresteerd na bij hen verrichte huis zoekingen, ten stelligste tegengesproken. Emigratie. In een Donderdag bij de presi dentiële commissie voor immigratie en naturalisatie ingediende verklaring zegt de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, dat de V. S. „aanzienlijk meer" immigranten uit Italië en andere overbevolkte Europese landen moeten opnemen. De Ameri kaanse immigratiepolitiek zou geen on derscheid moeten maken op grond van nationaliteit en ras en zou soepel ge noeg moeten zijn om de overbevolking in Europa en het vraagstuk van de vluchtelingen uit landen achter het „IJzeren Gordijn" te helpen oplossen. Het is geen toeval, dat het land met de grootste overbevolking, Italië, de groot ste communistische partij in West-Euro pa heeft, zei hij. Onderhoud. Generaal Eisenhower en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, hebben Donderdag tijdens een lunch in het Commodore-hötel te New York bijna twee uur van gedachtén ge wisseld. Eden was de eerste buiten landse staatsman, die een onderhoud met het nieuwe staatshoofd der V. S. heeft gehad. Waarnemers zijn van me ning, dat de spoed, waarmee minister Eden de bespreking gearrangeerd heeft, aantoont hoeveel belang Engeland hecht aan het standpunt van generaal Eisen hower over verscheidene vraagstukken. Uitwisseling. Premier Churchill heeft Woensdag in het Lagerhuis te kennen gegeven, dat Engeland de V. S. zal vra gen, hun geheimen betreffende de wa terstofbom uit te wisselen tegen gege vens over de Britse atoomproeven in Australië. In antwoord op een vraag van een Labour:afgeyaardigde, verklaar de de premier: „Ik hoop dat wij een gelegenheid zullen,hebben, aangelegen heden van deze aard met ,dc Ameri kaanse regering te bespreken, wanneer de nieuwe president der V. S. zal zijn geïnstalleerd". Streng. Het bestuur van Kenya heeft in de wetgevende raad medegedeeld, plan nen te hebben, om strengere maatrege len tegen de Mau Mau te treffen. Deze zouden onder meer inhouden, dat een strenger toezicht zal worden gehouden op de reservaten van de Kikoejoestam en de gebieden van andere stammen. Voorts zouden de leden van de stammen der Kikoejoe's, Embocken Meroe's zich moeten laten registx-eren en zouden scholen, die vei-dacht worden van het aannemen van een opstandige houding of die door het besluur ongeschikt wor den geacht, gesloten worden. Verder zou het bestuur expei'ts op het gebied van „psychologische oorlogvoering" in dienst nemen en ï'egelingen treffen, volgens welke gehele gemeenschappen gestraft zouden kunnen worden voor overtre dingen, in hun kring begaan. Zóne. De verboden zone langs de Duits- Nederlandse en de Duits-Belgische grens is met onmiddellijke inwerking- ti-eding opgeheven. Er zullen voortaan geen speciale vei'gunningen voor het betreden van deze zóne nodig zijn. De verboden zóne werd na de oorlog door de militaire autoriteiten ingestëld. Zij had ten doel ongewenste elementen uit de buurt der grens te houden en het smokkelen tegen te gaan. Bezoek. Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg meldt, dat maarschalk Tito in de tweede helft van Maart een bezoek aan Engeland zal brengen. Er is tussen de Britse <?n de Joegoslavische rege ring overeenstemming bereikt over de datum, aldus het persbureau. Zoals be kend, heeft de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, in September een bezoek aan Joegoslavië gebracht. Tito heeft zijn land sedert de breuk met de Kominform in 1943 niet meer verlaten. eh.... maar zachtjes, dat de koning niet Panda, „daar moet ik meer van weten!" WANNEER we zien hoe stoere verhui zers omvangrijke kisten met boeken of textiel de trappen op en af torsen, met een gemak als waarmee wij een tafeltje verzetten, of wanneer we hen getweeën zien manoeuvreren met piano's en brand kasten, dan rijst bij ons het ontzagwekkende besef dat deze geweldenaren een. geheel huis uit zijn voegen zouden kunnen lichten, mits hun slechts het verzoek daartoe bereikte. Het is dus verre van ons, de kracht en handigheid van verhuizers te onderschat- ten, maar een lichte kurken bol met een straal van 1 meter zal toch geen hunner kunnen tillen. En niet alleen zij blijven hier in gebreke, doch ook de sterkste ge- wichtheffer is het ontzegd dit voorwerp van de grond te lichten, alhoewel deze athleten toch wel van tillen weten! Komaan, wat kan die kurken bal we gen, 30, 40, 80, mischien 100 kilo? Als u het gewicht van deze bal aldus taxeert, onderschat u de zaak toch wel in erge mate, want het gewicht ligt dichter bij dat van eeil niet te grote auto dan bij de zwaarte van een piano! De controle op deze bewering is vrij eenvoudig. Een bol met een straal van 1 meter heeft een inhoud van bijna 4 ku bieke meter. Als die bol uit water was samengesteld, zou het geioicht daarvan dus 4000 kilogram bedragen, Oindat we in dit geval met kurk te maken hebben, waarvan het soorte lijk gewicht ongeveer 1/4 deel bedraagt van dat van water, weegt onze bal dus rondweg 1000 kilo. Nergens ter wereld wordt een mens gevonden die een dergelijk gewicht kan til len, zodat noch de kampioen gewichtheffer, noch de zwaartillendste verhuizer aan eigenwaarde behoeft in te boeten, nu ook hij in dit geval verstek moest laten gaan. O ja, en nu de koude nadert moet u te gelegener tijd ook eens proberen de teke ningen van de ijsbloemen op de ruiten te bewaren, zodat u ze ook 's zomers kunt bekijken. Ze zijn er mooi genoeg voor, dxinkt me? Haalt u niet de schouders op over zoiets onzinnigswant u kunt het werkelijk! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2