Schepen van oude makelij Pont-als-een-jacht voer proef op het Marsdiep Asylbouw in Velsen in laatste stadium van voorbereiding Agenda voor Velsen „De wereld heeft geen wachtkamer" TAXI NODIG? Autorijschool! 5000 Kennemer t, Lantaarn Heemskerk Old Clothes New Dry Cleaning only De laatste van de zeventien Turkse „Gemlik" in December naar zee van Marmora Deel van rijksweg naar Amsterdam omgelegd Bevolkingsonderzoek vraagt huisbezoekers Jeugdgroep gaat contact zoeken met bestuur „Varia" in het goud 11 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Brekende draagbalk oorzaak van letsel BEL 5000 S.V.IJ. ontmoet Hoofddorpse Boys Inenting tegen pokken Nederlands Volkstoneel voor IJmuider Bestuurdersbond Doklaan in aanvaring met Johanna te Velde Fries toneel in Jeugdgebouw De Velser tunnelbouw Waardering uit overheidskringen ZATERDAG 2 2 NOVEMBER 1952 In het begin dezer eeuw lieten de toen weinige lJmuidense visserij maatschappijen trawlers bouwen in eigen land. Sommige werden opgezet naar het Britse type, aan andere gaf men een ander aanzien. We zouden het echtNederlandse stoomvissers- vaartuigen kunnen noemen omdat men dit soort schepen in Engeland niet aantrof. Alleen Frankrijk nam dat type wel in gebruik. Wat waren dat voor schepen? Een voornaam kenmerk was het lange voordek en ais een bijzonderheid gold, dat zij uitgerust waren met een voorroer. Behalve de trawlvisserij uitoefenen konden zij ook met de vleet vissen en dan is een ruim werkdek van groot belang, om ruimte ta hebben bij het kaken en zouten van de gevangen haring. Enkele van deze schepen hebben wij al eens besproken en voor vandaag is de keus gevallen op de Celestine Juliette IJM 36, een dergelijk type, indertijd eigendom van de Nederlandse Stoom visserij, die boven dien nog de Etty IJM 22 en de Burge meester Vening Meinesz IJM 97 bezat. Genoemde rederij stond onder directie van de firma Groen die haar schepen bij voorkeur in Nederland liet bouwen. Zij stond in nauwe relatie met de scheeps werf Bonn en Mees waar onder andere de pionier Betsy IJM 75 is gebouwd. Toch plaatste men ook bouworders bij een an dere werf en dat was Boele en Zoon te Slikkerveer. Zo kwamen daar gereed de Jhr. Carel Herman v. d. Brandeler IJM 33 en de Elsa I.JM 111 alsmede „het schip van de week" de Celestine Juliette IJM 36. Dit was in 1903 en met zijn 200 ton in houd, 36.04 m. lengte, 6.58 m. breedte en 3.43 m. holte was het in die beginperiode een trawler van kloek formaat, tenminste als wij een dergelijk vaartuig als stoom trawler willen betitelen; want de haring- drijfnetvisserij werd er net zo goed mee uitgeoefend. Als we oude haringstatistie ken er op naslaan komen we de Celestine gedurende de jaren 1908 tot 1916 ieder jaar tegen met haring, die met de vleet gevangen is. Diezelfde statistiek vermeld ook dat het zusterschip, de Burgemeester Vening Meinesz IJM 97 in 1916 van de 4e haringreis niet terugkeerde. Hoe anders liep het met de Celestine Juliette. Omstreeks 1918 draaide dit vaar tuig de visserij de rug toe en ging een an dere, tevens onbekende toekomst tegemoet in de vrachtvaart. Eigenaresse was Müller en Co.'s Algemene Scheepvaart Mij. in Rotterdam geworden, die behalve de beken de Batavier-boten toen slechts twee ook nog enkele schepen onder andere na men bezat. Zo verkreeg de „Celestine" de naam „Frigido", waarmede het als visserij schip had afgedaan. Nu is er in die tussentijd heel* veel ver anderd. Wij kennen allang geen schip bij Müller meer onder de naam „Frigido" waaruit we zouden op kunnen maken dat dit schip is gesloopt of op de een of an dere wijze is verongelukt. Niets daarvan. Hetzelfde schip, dat het volgend jaar de leeftijd van vijftig jaar hoopt te bereiken, vinden wij terug in Noorwegen onder de naam „Waer". Kopervik is de thuishaven en de heren Kr. Fischendorf en J. Haugan zijn er de eigenaren van.'Deze voor IJmui- den vergeten trawler houdt zeer zeker de naam hoog van Neerlands trawlerbouw van het begin dezer eeuw. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Tijdens het slopen van een niet in ge bruik zijnde staaloven in de Staalfabriek brak Donderdagmiddag een draagbalk, waardoor een gedeelte van de bemetseling losliet en naar beneden stortte. De opper man H. J. van G. uit Haarlem viel hier door van een ladder en kreeg verwondin gen aan hoofd en rechterbeen. De arbeider C. v. d. B. uit Krommenie werd door enige vallende stenen getroffen en liep kneuzin gen van de borst op. Beiden zijn zij naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd instructeur. KENNEMERLAAN 136 IJMUIDEN SVI.T trekt Zondag met twee elftallen naar Hoofddorp, het le en 4e komen respectieve lijk uit tegen Hoofddorpse Boys 1 en 3. In de huidige vorm en wanneer men in dezelfde onstelling kan verschijnen als de laatste weken moet SVIJ in staat worden geacht een gelijk spel te behalen tegen de kampioen van verleden jaar. Het 2e elftal trekt naar De Zilk om te trachten van Nispen 2 de beide punten te ontnemen, hetgeen vermoedelijk wel zal lukken. Het 5e ontvangt koploper BSM 4 om 12 uur maar dit elftal zal wel aan het kortste "eind trekken. De Junioren zijn vrij, de asp. A komen Za terdag om 2 uur tegen Stormvogels A op Schoonenberg uit. De B-asp. zullen trachten Kennemers D de beide punten te ontnemen. In Heemskerk wordt de jeugdige inwo ners de gelegenheid geboden zich kosteloos tegen pokken te laten inenten of her inenten. Donderdag 27 November tussen twee uur en half drie in de middag kan men zich in de St. Joseph-Ziekeninrichting aan de Kerklaan laten behandelen tegen deze ziekte. ADVERTENTIE ZATERDAG 22 NOVEMBER Rex, 16 uur: Receptie „Varia". Rex, 20 uur: „Twee hartenéén melo die". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Klokslag 12". („High Noon"). Hervormd Jeugdgebouw, Rombrandtlaan, 20 uur: „Euphonic", Weens concert, so liste Corry Bijster. Patronaatsgebouw 19.30, IJmuider Har monie. ZONDAG 23 NOVEMBER Rex, 15 en 20 uur: „Twee hartenéén melodie". Thalia, 15 uur: „Fanfaren der Liebe"; 19 en 21.15 uur: „Klokslag 12". („High Noon"). Patronaat, 20 uur Patronaatsgebouw monie. MAANDAG 24 NOVEMBER Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur burge meester. Rex, 20 uur: „Twee hartenéén melo die". Thalia, 20 uur: „Fanfaren der Liebe". „IJmuider Harmonie". 19.30, IJmuider Har- Toen in October 1949 het stuk „De wereld heeft geen wachtkamer" van Mau- rits Dekker bij het Amsterdams Toneel gezelschap zijn première beleefde, schreef de auteur ter inleiding, dat de atoombom hem sedert Hiroshima reeds had bezig ge houden. En hij waarschuwde voor de wan verhouding tussen de technische vooruit gang onzer maatschappij en de geestelijke ontwikkeling van de mens, waardoor een hachelijk spel gespeeld wordt met krach ten, waarvan de noodlottige gevolgen slechts ten dele kunnen worden voorzien. Doordat hij tenslotte te kennen gaf, zich door middel van het toneel rechtstreeks en levend tot de mensheid te willen richten, zou men van dit resultaat dus een harts tochtelijke aanklacht van de geladen kun stenaar mogen verwachten; een pendant van „De wapens neer!" of van „De neger hut van Oom Tom" een litteraire harte- kreet, die de toeschouwers niet alleen aan het nadenken, maar vooral tot daden zou aansporen. Zeer waarschijnlijk is Maurits Dekker oorspronkelijk ook van deze ge dachte uitgegaan, althans in het eerste be drijf van dit stuk. Maar daarna krijgt het dramatisch conflict plotseling een indivi dueel karakter, waardoor het primaire probleem van de gehele mensheid op één figuur wordt geconcentreerd. Prof. Thomson is met zijn onderzoskin- gen naar een vernietigende atoomslof zover gevorderd, dat hij het eindrapport binnen afzienbare tijd aan de regeringsvertegen woordiger, generaal Greenway, zal kunnen overhandigen. Zijn zoon James heeft al sinds lang met een hevig gewetensconflict le kampen en zegt zijn verdere medewer king op, omdat hij niet meer wil assisteren bij proefnemingen, die uiteindelijk tot de vernietiging der mensheid zullen worden aangewend. Op dezelfde avond, dat hij zijn vader van dit besluit in kennis stelt, dreigt het in het laboratorium verzamelde pyra- dium tot ontploffing te geraken, een ramp die aan tienduizenden mensen in de nabij geJegen stad het leven zou kosten. James bedenkt zich geen ogenblik en snelt naar beneden om de cadiumplaten in te druk ken, waardoor het onheil nog voorkomen wordt. Het onvermijdelijke gevolg van deze heldendaad is, dat hij zich moest blootstellen aan de fatale inwerking der gammastralen, waardoor hij gedoemd is langzaam te sterven. En dan neemt het stuk de wending, waardoor het probleem van de gehele mensheid tot dat van James en zijn naaste omgeving wordt teruggebracht. Hij heeft zich reeds met zijn lot verzoend en bezit zelfs de koelbloedigheid zijn afnemende lichaamskrachten in het belang der medi sche wetenschap te controleren. Maar dan wordt hij zich van zijn liefde voor.de labo ratoriumassistente Mary Holmes bewust en hierdoor krijgt dit naderend afscheid van het leven een dubbel tragisch karakter. Maar toch sloeg de auteur op dit moment de verkeerde richting in, want hoe drama tisch deze situatie dan ook mag zijn, met de atoomkwestie als zodanig heeft de in trige daarna nog slechts weinig gemeen. Het ongeluk in het laboratorium had im mers ook een onderzoeker naar een nieuw geneesmiddel kunnen overkomen. Slechts bet slot is dan weer een poging tot een be roep op de atoomgeleerden, wanneer prof. Thomson, door het lot van zijn zoon getrof fen, weigert het eindrapport aan de rege ring te overhandigen. Het tweede bedrijf is dan ook ongetwijfeld het best geslaagd, omdat de acteurs alleen hierin de gelegen heid geboden wordt naar een zekere climax te spelen. Behalve het slot van het eerste bedrijf valt er verder weinig actie te be kennen. Het is dan ook zeer de vraag of het stuk zoveel opgang zou hebben gemaakt, wan neer hierin niet de atoombom ter sprake was gebracht. Want dank zij dit actuele gegeven heeft Maurits Dekker met dit toneelspel zoveel succes behaald, dat het voor een Nederlands auteur bijna beang stigend moet zijn. Het is reeds opgevoerd in België, Duitsland, de Scandinavische landen en ook in Engeland, naar ik meen. En nadat in ons land eerst het Amsterdams Toneelgezelschap er een indrukwekkende serie voorstellingen van gegeven heeft, werd het daarna nog eens door het Neder lands Volkstoneel op het répertoire geno men. Dank zij de bemoeiingen van de Bestuur dersbond, kon Donderdagavond ook het publiek van IJmuiden in het Rex Theater van dit toch wel belangwekkende stuk ken nis nemen. En dat deze opvoering niet veel voor die van het A.T.G. onderdeed, is voor een groot deel te danken aan Jan I-Iundling, die zich klaarblijkelijk geheel in de rol van James had ingeleefd. Daardoor wist hij het tragische lot van deze jongeman boeiend en expressief tot uitdrukking te brengen Anita Menist slaagde er niet in de raak getypeerde huishoudster van Annie Ver hulst. te doen vergeten, maar Bé Schenk gaf daarentegen een overtuigende vertol kling van Mary Holmes. De overige acteurs konden, vooral door de geringe mogelijk heden die de schrijver hun bood, geen aan spraak maken op bijzondere prestaties. Het publiek was van deze opvoering merkbaar onder de indruk. Jan Hundling bleef, dank zij een sympathiek gebaar van zijn collega's, ten slotte alleen op het to neel achter, om een verdiende ovatie in ontvangst tc kunnen nemen. JAN VAN DAM. Op het ogenblik wordt te Goole een noodreparatie uitgevoerd aan het kustvaar tuig „Doklaan" van de N.V. Hannah te Rotterdam, welk schip enige dagen ge leden, onderweg van Wisbech naar Goole, voor Huil een aanvaring had met het kustvaartuig „Johanna te Velde" van de rederij N.V. Martenshoek te Delf zijl, onderweg van Delfzijl naar Goole. Beide schepen stoomden na de aanvaring op naar Goole. De „Doklaan" zal na de noodreparatie van Goole naar Antwerpen gaan. De afdeling Velsen-IJmuiden van de vereniging „Fryske Trou" zal op Vrijdag 28 November in het Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan voor leden een opvoering geven van „De nijboer fan Lyklemastate", een ernstig stuk in drie bedrijven van Abe Brouwer. DE VISSERS OP HET MARSDIEP hebben gisteren hun ogen uitgekeken aan de witte reus, die plotseling midden in hun nijvere doening terecht kwam. Dat moest haast een jacht zijn van een steenrijke Amerikaan of een schip met atoom voortstuwing. Aan een gewone veerboot heeft niemand gedacht, die de „Gemlik" met een vaart van zeventien knopen over het donkere water zag stuiven en toch was dit een „pont": straks vice-versa tussen Istanbul en de havenplaatsjes aan de zee van Marmora. Gebouwd is deze „Gemlik" op Boele's scheepswerven in Bolnes, met Marshall-hulp en in opdracht van de rederij Deniz, die meer in de Turkse wateren te brokkelen heeft dan de Helderse vissers in het Marsdiep. Drie volle da.gen heeft de „Gemlik" proefgevaren eerst voor anker en manoeuvreerproeven van Bolnes naar Den Helder, vervolgens gisteren voor de klas sieke „race op de mijl" in het Waaigat tussen Texel en het vasteland en daarna vanmorgen full speed terug naar Hoek van Holland. Op 2 December zal dit prach tige schip, een zusje van de al naar Tur kije koersende „Ayvalik" aan de rederij worden overgedragen en dan verdwijnt de blanke trots van Boele's scheepsbouwers naar de lichtblauwe zee van Marmora. Als de laatste van een omvangrijke or der der Turken in Nederland, dat 17 sche pen bouwde (13 millioen gulden) en daar mee een naam vestigde bij de opdracht gevers, die ons tot in lengte van dagen goodwill bij de zonen van Ata Turk zal verschaffen. Met een donkere slag hebben de beide Smit-BM diesels van 3600 pk. samen de „Gemlik" door het voezige water gejaagd. Kapitein E. Tangör was tevreden. De scheepsvaartinspectie was tevreden. De heer J. Boele, gemoedelijke directeur van een befaamd bedrijf, was ook tevreden. En ir. S. Ozgüner, de voorzitter van de Turkse commissie voor scheepsbouw in Nederland, die het toezicht hield over de uitvoering van de millioenenorder, was zelfs uitermate content met de Nederlan ders. die veel goedkoper en toch beter bouwen dan de buitenlandse concurrentie. Hollandse meter De echtgenote van de agent der rederij in ons land, mevrouw W. Veder-Boek, die als meter van de „Gemlik" fungeerde, heeft „haar" 982 tonner (1925 bruto) de beste wensen meegegeven voor een hope- De Rijkswaterstaat heeft medegedeeld dat een deel van de Rijksweg 6 (Velsen Amsterdam) in verband met de tunnel - bouwwerkzaamheden bij Velsen wordt om gelegd. Van Maandagmorgen half acht af zal het verkeer op deze weg worden geleid via een Zuidelijker gelegen omlegging. Deze begint ter hoogte van de loswal in het Noordzeekanaal en sluit voor de Parkweg in Velsen aan op de Rijksweg 9 (Haarlem- Alkmaar). Het gedeelte van de Rijksweg 6 van de loswal tot de Vélserponten wordt op hetzelfde tijdstip voor alle verkeer afge sloten. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken... of U nu op het platteland woont of in de nabijheid van een fabriek, U houdt uw huis op elk uur van de dag fris en verzorgd door Air-Wiek, dat alle onaangename luchtjes prompt wegneemt. lijk zee langdurig leven op de soms woelige van Marmora. In de machinekamer dreunen de diesels onverstoorbaar. Als een luxe-trein en daar lijkt die „Gemlik" qua interieur wel wat op gleed de negenhonderd-tonner twee, drie keer over de uitgezette mijl. Ze ventien en een halve knoop en nog wat, bij 210212 toeren. Dat is straks in zes uur van Istanbul naar Ba.nderma met za kenmensen en in drie kwartier van de Turkse hoofdstad naar Mudania met toe risten en familiebezoekers. Inferno Zo'n technische proefvaart wordt pas een belevenis in de motorkamer als de telegraaf de toerenteller met een sprong naar de tweehonderd jaagt en de thermo meters op de uitlaten langzaam oplopen tot bij de 300 gr. Celsius. „Tarnyol" oftewel volle kracht voor uit. Achteruit. De vloerplaten dreunen bij deze angst wekkende opeenhoping van kracht, „Aqirol" halve kracht de klepveren komen tot rust. Stuurboord-machine stop. Bakboord voluit! Smit's monteuren laten de hand op de tuimelaai-s rusten en hun gezicht, verraadt een diepe voldoening over dit zware lawaai van 3600 ingetoomde ras paarden. De „Gemlik" vaart terug naar Den Hel der een goed schip, waar Turkije trots op kan zijn. De enige, die er niet wel bii gevaren is, was een Rotterdamse fotograaf, die een tas met twee kostbare fototoestellen over boord zag duikelen. „Er worden huisbezoekers en -bezoek sters gevraagd, die bereid zijn in IJmuiden ieder 25 a 30 gezinnen te bezoeken in ver band met het bevolkingsonderzoek op t.b.c." Deze noodkreet bereikte ons via dc le afdeling van het raadhuis. Zo men weet is het in het belang van de volksgezondheid dringend nodig, dat iedere inwoner van Velsen zich grondig laat on derzoeken op tuberculose. De vele artikelen hieraan gewijd door overheid en medici hebben de noodzaak van dit onderzoek dui delijk en onomwonden belicht. In Santpoort en Driehuis is deze actie ten volle geslaagd, dank zij de medewerking van de mannen en vrouwen, die enige uren van hun vrije tijd offerden om „huisje-ruim-op" de be woners van deze delen der gemeente te bezoeken. Zij allen spraken van de wel willende houding van de mensen, die bijna allemaal doordrongen waren van het be lang van dit onderzoek. IJmuiden is groot en mede door de nieuw bouw uitgestrekt. Een aantal huisbezoekers heeft zich reeds spontaan opgegeven, maar dit corps dient uitgebreid te worden met vijftig krachten. De vraag van de chef van de le afdeling in het raadhuis, de heer D. Hogetoorn, is nu: wie is bereid een paar dagen te helpen? Inlichtingen en ins'ructies verstrekt de heer Hogetoorn en alles wat de bezoekers te doen hebben is per gezin het aantal men sen te noteren, dat zich aan het onderzoek, dat hoogstens vijf minuten in beslag neemt, wil onderwerpen. En dat maar over ge middeld 25 gezinnen! Het kan niet anders of ook in IJmuiden zullen voldoende men sen worden aangetroffen, die deze zeer tijdelijke taak op zich willen nemen. Het gaat om de gezondheid van het Neder landse volk en dus ook het Velsense volk! ADVERTENTIE A. N. YV. B. K. N. A. C. AUTORIJLES? met nieuwe wagen UW ADRES R EDM'S AUTORIJSCHOOL Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tclef. 8930 GEDIPL. INSTRUCTEUR NEUS 552 De afdeling Velsen van de Nederlandse vereniging ter bescherming van dieren heeft gisteravond een drukbezochte leden vergadering gehouden in het Hervormde Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. In bet bestuur werden gekozen baronesse me vrouw van Tuyll geboren gravin van Lim burg Stirum en de heer W. Boerlage. Er is een levendige discussie gevoerd over de opzegging van een aan'al lidmaat schappen van verschillende verenigingen door het Velsense bestuur en speciaal de beëindiging van het lidmaatschap der anti- vivisectievereniging deed nog al wat stof opwaaien. Tenslotte besloten de leden de subsidie voor deze vereniging te continue ren, evenals die voor het Blindengeleide hondfonds. Over het asylplan dat in een vergevor derd stadium verkeert, deed de heer G. Jansen enkele mededelingen; de zaak is thans op het raadhuis in behandeling. Het materiaal wordt al aangekocht. De benoeming van een eigen inspecteur ging niet door, maar zes damesleden zegden spontaan toe een oogje in het zeil 1e zullen houden in de gemeente. De politie kreeg een pluim op de hoed voor haar bizonder goede toezicht in de gemeente Velsen. Er werd nogal wat critiek uitgeoefend op de „verwaarlozing" door het bestuur van een op eigen initiatief gevormde en zeer actieve jeugdgroep (die liefst 100 leden aanbracht) en die nooit een bedankje heeft gehad, waarop de jeugd een brief „op poten" schreef aan het bestuur. Tenslotte Plaatsbespreking Een verontwaardigde moeder deed mij kondschap van een geval in een Velsense bioscoop, die te twee uur een film zou vertonen voor het jonge volkje ook haar spruit bevond zich onder de aspirant-toeschou wers. Enkele minuten na half 'wee. dus binnen de tijd. die door de usance is aangenomen als de termijn, waarin geen plaa+sbespreekrecht hoeft te worden betaald, vervoegde zij zich met de kleine filmliefheb ber aan het loket, waar dat dubbeltje wél werd gevorderd. Een andere moeder vraagt zich verontrust af, of haar peuter, die met het door heur geschon ken speldegeld bioscoopwaarts 'rok en met vele andere kin- ders werd heengezonden, om dat het plaa'sbespreek-dub- oeltje aan de toegangsprijs antbrak ook binnen dat halve uur recht gedaan werd. Het kind huilde zo bij die teleurstelling, toen het me' de cen'ies in het kou we knuistje teruggedrenteld kwam naar de Rivierenwijk ruim een half uur gaans van het bioscooptheater in kwestie. Gediplomeerd emigrant Past op, gij die dit land ver laten gaat voor een betere toe komst in de onbekende verte. Er schijnt bij een Amsterdamse drukkerij een diploma voor ulieden te zijn ontworpen en die diploma's zijn wel zeer fraai, maar ergens klopt het 'och niet. Met dat document kan de drager zich uitgeven als gediplomeerd clectrotechni- :us, geëxamineerd in Juli 1952. Was getekend: een aantal def- tige ingenieursnamen en een vertegenwoordiger van het mi nisterie van O., K. en W. De bijbehorende deftige lieden olijken echter niet te bestaan en dat hele diploma is dus ronduit nicolaas eduard pieter. Als u zulk een pampier wordl geoffreerd, kunt ge beter even de politie bellen, want zo'n brevet is zeer waardeloos, dunkt u en mij wel. Van zijn ponteneur gevallen Hij zat in een zeer lange auto, die op allerlei onhebbelijke plaatsen verzilverd was. Het volle Zuidelijke pontplein deed hem niets hij reed hard de pont op achter zijn grote ex portsigaar aan,maar daar stond een waakzame agent, die de dure automan vroeg, wie hem oet recht gafen zo. De meneer spuide niet alleen een stortvloed van grote, met goud-plombeer vergulde woor den, maar stak bovendien een hele jaargang papieren onder de neus van de agent, dat hii als onderdeel van het Ameri kaanse leger, de militaire po litie en de Secrete Service overal en altoos in NATO- Europa voorrang genoot. En nou die kleine Hollandse xgent maar weer. Daar had de 'xportsigaar het evenwel mee ,'etroffen, want de Herman- iader had toevallig zijn oplei ding als marinier in Amerika genoten en hij wist zo het een en ander van de papieren, die Uncle Sam aan zijn meest ver dienstelijke of geheime staats burgers uitreikt, wanneer zij met de gevelde auto ten strijde trekken. De meneer heeft toen wel moe ten toegeven,dat het hem voor heen overal gelukt was, de massa te overdonderen, maar dat deze veisense agent nem toch te glad af was. Met zijn excuses voor de grote 5-mond. Met nog eens zijn excuses voor de onhoffelijkheid. Maar de indrukwekkende pa pieren is hij kwijt en er is slechts één onaanzienlijk brief je voor teruggekomen: een zo genaamde Hollandse bon. En achter de file. En héél rustig. Service Er was ereis een Hoogoven man, die op een kwaaie Zater dag zijn loon afdroeg aan moe- der-de-vrouw. Moeder de vrouw was wat verstrooid en strooide de enveloppe met de kostbare papiertjes achteloos in de (brandende) kachel, me' het gevolg dat een week hard aanpoten goeddeels „tot asse verteerde". Met een gil en de blote hand i: ar echter nog wel wat gered, in een trommeltje gedeponeerd 2n naar het politiebureau ge bracht, want daar zouden ze er wel raad op weten. Ze wisten het: „gaat u voorzichtig naar de Nederlandse Bank, maar niet schudden." De Hoogovenist is behoedzaam bij de bank op bezoek geweest 2n zowaar: die betaalde nieuwe munt uit voor de verschroeide restanten van een flinke smak geld want de kinderbijslag was er ook bijgeslagen. Soliede hond Die Velser Noordse honden zijn blijkbaar uit gewapend beton opgetrokken. Deze week schui felde er één over de Wijker straatweg onder een auto; de nond ging door de botsing een oaar meter vliegen, kwam op rijn vier poten weer ter wereld ;n hernam met een verwon- ierd bruin oog, dat niet eens olauw werd, zijn weg. Maar de luto had een gezonde deuk in iet linker-voorspatbord en een lekke radiator, waarvoor meer dan 109 betaald zal moeten worden, wil de automobiel weer rijden. Catapultiana rn het kort ziet de oogst der catapultschutters er voor deze week als volgt uit: 1 bergeend gedood in Velserbeek. Dader: 14 jaar, Kwekerslaan, Sant poort. I paard, niet gedood, wel be zeerd, in landje te Driehuis. Dader: onbekend. 7 ruiten van nieuwbouw Gij- zenveltplantsoen. Schade: ƒ100. Dader: onbekend. \antal geschatte catapults in iroekzakken: 6394. antal vaders en onderwijzers, lie er wat tegen doen: 0,1. LAMPENIER. werd door de voorzitter, dokter P. C. de Weerdt toegezegd, contact op te nemen met deze jeugdgroep door het bestuur. Als contactman voor Velsen-Noord zal voor de afdeling optreden de heer van der Wall, Wenckebachstraat 74. Filmprogramma Na het huishoudelijk deel zijn er enige films gedraaid met het dier als grappige, ontroerende of alleen maar lijdzame hoofd rolspeler. Een tekenfilmpje over Woody Woodpecker, die niet slapen kon, opende de rij; een bizonder aardige documentaire over de vei'schillende terriers sloeg erg in en een fraaie kleurenfilm, die de wording van de konings- of monarchvlinder liet zien bepaalde het aandachtige publiek bij de wondermooie scheppingsdrift in de in sectenwereld. Tenslotte kwam een verhaal over een 4H-club aan bod, waaruit de tendenz tot vorming van jeugdwerkgroepen op allerlei gebied naar voren kwam. Vandaag viert de toneelvereniging „Va ria" haar 10e lustrum met een receptie in Rex. Burgemeester mr. M. M. Kwint schrijft ter gelegenheid van dit jubileum het vol gende: „Niet aan elk jubileum liggen ten grond slag de bijzondere verdiensten van de ju bilaris of jubilaresse in het veideden. Als er echter één vereniging is, die recht heeft haar 50-jarig bestaan op grootse wijze te herdenken, dan is het de toneelvereniging „Varia" wel. Met gerechtvaardigde trots mag zij terugzien op wat zij gedurende een halve eeuw heeft tot stand gebracht. Wat een opoffering hebben de medewerkers zich in die lange reeks van jaren moeten getroosten, wat een doorzettingsvermogen ook was er voor nodig om de vereniging te maken tot wat zij nu is. Zij, die op 22 November 1902 het initiatief namen bij de oprichting van „Varia" zullen zeker niet hebben vermoed welk een belangrijke plaats hun schepping 50 jaren later in het culturele leven in de gemeente Velsen zou innemeh. Maar zij zullen toen evenmin hebben bevroed, welke moeilijkheden nog zouden moeten worden overwonnen, alvo rens het zover zou zijn. Het verheugt mij zeer, dat men mij in de gelegenheid heeft willen stellen op deze plaats uiting te geven aan mijn oprechte bewondering voor datgene, wat de jubila resse dank zij de noeste arbeid van haar leden, aan Velsens bevolking heeft kunnen brengen. „Varia" mag echter, nu zij deze mijlpaal heeft bereikt, niet stil blijven staan. Zij heeft zich in de loop der jaren een taak on de schouders beladen, die zij niet meer af mag werpen. Zij zette zich in voor ver hoging van het culturele peil in de ge meente en zij heeft dat gedaan op een wijze, die alle lof verdient. Maar daar mede heeft zij ook voor de toekomst ver wachtingen gewekt, die zij niet onver vuld zal mogen laten. Velsens bevolking rekent op haar. Mogen allen, die thans een werkzaam aandeel hebben in het werk van de vereniging, de drang in zich gevoe'en tezamen te streven naar de verwerkelij king van dat schone doel". Ook de wethouder van onderwijs, sport en cuturele zaken, de heer H. de Boer, steekt zijn lof niet onder stoelen of ban ken. De heer De Boer noemt Varia niet alleen de oudste, maar ook een der beste amateurtoneelverenigingen in Velsen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13