Zwitsaletten Pepka D..Chi. Oplichting volgens scenario LOOSJES ts altijd goedkoperf Nog steeds sfeer van wantrouwen door misleidende advertenties Wereldnieuws ZocU ió Uet zo Ongeluk bij uitdeling van geschenken weer aan de orde De radio geeft Woensdag TRUMPY i„ KWAIITOT PERIODIEKE PIJNEN? De overval op de „Combinatie" PANDA EN DE MEESTERDOKTER 2 RECLAME LEIDDE TOT RECHTSZAAK Politie zorgde voor slotscène „De kern van de zaak" wordt verfilmd wint altijd Kroon verklaart beroep L.B.A. ongegrond Deining in het bloemboltenvak D' Zeerovers zyn waarschijnlijk zelf beroofd Amsterdammer trachtte gratis per auto te rijden Chlorophyll-iandpasia Noodzaak van de slaap DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 Maandagmiddag heeft de kantonrechter te Haarlem voor de tweede keer voort gezet de zaak tegen de eigenaar van een leerwinkel aan de Grote Houtstraat J. G., wie ten laste is gelegd dat hij bij een reclame-uitdeling op 26 Maart in zijn zaak niet voldaan heeft aan een bevel van de politie de uitdeling te staken. De ambtenaar van het O.M. heeft een hechtenisstraf van een week geëist. De kantonrechter zal over veer tien dagen uitspraak doen. Ook heeft de bedrijfsleider R. N. P. voor hetzelfde feit terecht gestaan; deze werd veroordeeld tot een geldboete van f 25, subsidiair vijf dagen hechtenis en een voorwaardelijke hechtenisstraf van vijf dagen met een proeftijd van twee jaar. Tijdens de behandeling der zaak is proces-verbaal opge maakt tegen een achttienjarige verkoopster, verdacht van het plegen van meineed. ADVERTENTIE Over deze zaak is destijds veel te doen geweest. Zoals bekend is, is een ruit van de étalage gebroken, waarbij elf kinderen min of meer ernstig gewond zijn. Toen de eigenaar op 30 Juli terecht stond waren de kantonrechter en de ambtenaar van het openbaar ministerie van mening, dat er nog meer getuigen gehoord konden worden die gezien hebben of er, nadat het bevel tot staken van het uitdelen van geschenken was gegeven, verder gegaan is met het uit reiken. De politie heeft een onderzoek in gesteld en een proces-verbaal bij het open baar ministerie ingediend. Een dame verklaarde gisteren als getuige, dat nadat de politie het bevel tot sluiten van de winkel had gegeven, de deur nog een keer is geopend en dat de bedrijfsleider wat uitgedeeld heeft aan de wachtende kin deren. Daarna is de ruit gebroken. Een tweeëntwintigjarige verkoopster had de vorige keer aan de kantonrechter ver klaard. dat er na het bevel der politie geen geschenken meer zijn uitgereikt. Hierop kwam zij thans terug. Zij deelde mee, dat de deur wel geopend is en dat er geschen ken zijn uitgereikt. De kantonrechter laakte het optreden van deze getuige. Het is voor haar geluk kig, dat zij op haar verklaring is terugge komen, want zij stond al met één been in de gevangenis, daar zij verdacht werd van meineed. „U hebt domme verklaringen af gelegd," merkte de kantonrechter op en hij vervolgde: „Men wil blijkbaar liever de politie in opspraak brengen dan verdachte. Het is meer dan treurig, dat men zo licht vaardig een meineed pleegt. U hebt met uw vrijheid gespeeld". Proces-verbaal tegen een verkoopster Een achttienjarig meisje uit Amsterdam, dat destijds tijdelijk in de Haarlemse win kel werkzaam was, had de vorige keer ook verklaard, dat de deur na het bevel der politie niet meer geopend is en dat er geen goederen meer uitgedeeld zijn. Zij bleef hierbij. De kantonrechter zeide het meisje van meineed te verdenken. De verkoopster ondertekende de volgende verklaring: „Na dat de brigadier opdracht had gegeven de deur te sluiten, heeft verdachte de deur gesloten. De deur is daarna niet meer open geweest nadat de ruit brak, ook niet even. De bedrijfsleider stond buiten. Wanneer hij ADVERTENTIE RED BAND-ROOSENDAAL. HOLLAND HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.05 Het leven op het land, hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-orkest. 13.50 La Terra e Libe- rata, oratorium (gr.pl.). 14.45 Voor de meis jes. 15.00 Strijkkwartet. 15.30 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Platen. 18.10 Viool, klarinet en piano. 18.30 Spectrum van het Chr. Organi satie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamer orkest en solist. 21.40 Figuren rondom Cal- vijn, causerie. 22.00 Platen. 22.05 In de Ara bische Wereld, causerie. 22.15 Alt, nenor en piano. 22.35 Internationaal Evangelisch Com mentaar. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws en commen taar. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Sopraan- en basblokfluit. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: Mijn vrien den, de Papoea's. 18.00 Nieuws. 18.20 Actuali teiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Reportage of platen. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Theater-orkest, klein koor en solisten. 20.45 De v/oekeraar en zijn erfgenaam, hoor spel. 21.30 Omroeporkest en soliste. 22.15 Suiker, causerie. 22.30 Strijkorkest. 22.55 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereld kampioenschappen dammen. 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Licht Omroeporkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Salonorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Middagconcert. 14.00 Schoolradio. 15.30 Voet balreportage EngelandBelgië. 17.15 en 17.25 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.40 Platen. 21.30 Idem. 22.00 Nieuws. 22.15 Lit- terair-muzikaal programma. 22.5523.00 Nieuws. is binnengekomen weet ik niet. Verdachte heeft na het bevel geen portefeuilles uit gedeeld." Eis: een week hechtenis Hierna was het woord aan de ambtenaar van het O.M. Deze was van mening, dat het optreden van de eigenaar een correctie verdient. Of verdachte medeplichtig is aan het uitlokken van meineed kon de ambte naar niet beoordelen. Hij eiste een hechte nisstraf van een week. De verdediger, mr. Marks, wilde de voor geschiedenis behandelen, doch de kanton rechter meende, dat dit niet nodig is. Plei ter merkte op, dat het eigenlijk wel nood zakelijk is, omdat z.i. het optreden van de politie de oorzaak is geweest van de wan orde. Mr. Marks zeide, dat er vele ver klaringen zijn afgelegd. Een der agenten zegt positief, dat verdachte geschenken heeft uitgedeeld en andere getuigen ver klaren eveneens positief, dat de bedrijfs leider tot uitdelen is overgegaan. De ver klaringen zijn tegenstrijdig en daarom kan volgens de verdediger geen veroordeling volgen. De kantonrechter zal op Maandag 8 De cember uitspraak doen. Bedrijfsleider veroordeeld Hierna had de bedrijfsleider R. N. P. zich te verantwoorden voor hetzelfde feit. Hij gaf toe na het bevel der politie toch geschenken te hebben uitgedeeld. Tegen deze verdachte eiste de ambte naar van het O.M. eveneens een hechtenis straf van een week. De verdediger achtte het ten laste geleg de tegen deze verdachte bewezen. Mogelijk is verdachte nerveus geweest en wrevelig, omdat politie-assistentie zo lang is uitge bleven. Hij verzocht clementie. De kantonrechter legde de bedrijfsleider een geldboete van 25, subsidiair vijf dagen op, benevens een voorwaardelijke straf van zeven dagen met een proeftijd van twee jaar. De Rotterdamse recherche heeft de der tigjarige kantoorbediende C. van der K. uit Vlaardingen en de eveneens 30-jarige vertegenwoordiger J. H. B. uit Rijswijk aangehouden, die een koopman in Rotter dam hebben opgelicht voor f 3500, waar van nog f 3000 is achterhaald. Zij hadden tevoren de te volgen gang van zaken op geschreven. Als in een filmscenario stond precies aangegeven wat er gevraagd en geantwoord moest worden. Eind vorige week vervoegde de verte genwoordiger zich bij de koopman en noemde zich hoofdcommies der directe be lastingen. De „hoofdcommies" zei, dat er in de toelichting op de balans 1950 51 van de koopman zwakke plekken zaten, die hij wel bij zijn chef wilde wegpraten voor f 3500. De koopman wilde eerst met zijn accountant overleggen, maar volgens de „ambtenaar" moest de zaak terstond gere geld worden. De koopman probeerde nog duizend gulden van de prijs af te krijgen, maar dat gelukte hem niet. Men ging vervolgens naar de bank, waar de koopman f 3500 opnam en het geld op straat aan de „hoofdcommies" ter hand stelde. De koopman stelde daarna zijn ac countant van zijn belevenissen op de hoogte en deze informeerde eens bij de belasting. Toen kwam aan het licht dat de koopman het slachtoffer van een oplich ter was geworden. Het kwam de politie verdacht voor dat de „hoofdcommies" zo goed op de hoogte was met de cijfers uit de boekhouding van de koopman. Zij hield daarom d'iens be diende aan, die bekende samen met de vertegenwoordiger het „scenario" voor de oplichting te hebben opgesteld. Bij hem werd een bedrag van f 1600 in beslag ge nomen. De vertegenwoordiger, die even eens een bekentenis aflegde, had nog f 1400 over. MET ST. NICOLAAS... EEN BOEK! Even kijken bij Ruime keus, ook in KALENDERS. Gr. Houtstraat 100 Tel. 17472 Rijksstraatweg 125 Tel. 23991 Nadat de Britse regisseur Carol Reed diverse romans van de schrijver Graiham Greene heeft verfilmd, is George More O'Ferrall in Afrika begonnen met de op namen van „The heart of the matter". Het gelijknamige boek verscheen in Nederland onder de titel „De kern van de zaak". In de hoofdrollen spelen Trevor Howard als Scobie en Elizabeth Allan als diens vrouw. Men verwacht, dat de film in de komende lente in circulatie zal kunnen worden gebracht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Moderne vrouwen bestrijden ze met: 'n Z W/ TSAL preparaat/ Naar wij vernemen heeft de Kroon het beroep, ingesteld door de stichting „Lande lijke bond van autobusondernemers" (L.B.A.tegen de beschikking van de commissie vergunningen personenvervoer van 4 Juni 1951, waarbij afwijzend is be schikt op haar verzoek om concessies ten behoeve van op te richten coöperatieve verenigingen, die het streekvervoer in vele gebieden des lands zouden bedienen, onge grond verklaard. De „Landelijke bond van autobusonder nemers" beoogt blijkens het door haar op gestelde plan voor een coördinatie van de autobusdiensten in het gehele land, alle ondernemers, die in Mei 1940 hun bedrijf maakten van het exploiteren van lijndien sten, bijeen te brengen in 31 op te richten coöperatieve verenigingen, die de autobus diensten in een gelijk aantal gebieden, die elk uit een oogpunt van vervoervoorziening als één geheel beschouwd kunnen worden, zouden verzorgen. (Het betreft hier name lijk een organisatie van „gedupeerde" bus ondernemers, die door de coördinatie van het vervoer in 1942 van de weg zijn ver dwenen). De leden van deze coöperatieve streek- vervoerondernemingen, zouden, zoals uit het „coördinatieplan" blijkt, onder leiding van een raad van bestuur en een directeur, ieder afzonderlijk optreden als exploitan ten van één of meer autobusdiensten, waarvoor aan de coöperatieve vereniging vergunning mocht worden verleend. De Kroon heeft overwogen, dat bezwaar lijk beoordeeld kan worden of een streek- vervoeronderneming, gevormd door samen werking van overigens zelfstandige bedrij ven, duurzaam en op een redelijke wijze in de vervoersbehoeften zal kunnen voorzien, indien niet ten minste verklaringen worden overgelegd, waaruit blijkt, welke onder nemingen het vervoer in de betrokken streek zullen verzorgen en dat deze onder nemingen tot de beoogde samenwerking bereid zijn. Deze verklaringen zijn niet overgelegd. (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) »E kwestie van de misleidende advertenties in Amerika heeft de gemoederen in het bloembollenvak in beweging gebracht. Het Weekblad voor Bloembollen cultuur vermeldde in z(jn beschrijving van het geval dat de beruchte wonderbollen van Nederlandse firma's afkomstig waren en dat de namen van deze leveranciers bekend waren. Deze werden echter niet genoemd, ook niet in de andere vakbladen en dit heeft een soort van afgrijzen verwekt bij vele exporteurs en kwekers, die hierin een soort bescherming van deze leveranciers zagen. In het weekblad voor Bloembollen cultuur verschenen ingezonden stukken, waarin om publicatie van de namen werd gevraagd. Zelfs had iemand zijn ongenoe gen geuit bij het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten. Bestraffing werd geëist. Deze open brief werd in hetzelfde blad ter kennis van het vak gebracht. Men zal zich herinneren, dat een Ame rikaanse firma met een prachtig verhaal in een groot aarntal Amerikaanse dag- en weekbladen gewoon „bijgoed" aanbood als bollen, die in de winter konden bloeien. Het Bureau Onpersoonlijke Reclame heeft kans gezien hier een stokje voor te steken, op grond van het feit, dat hier misleiding in het spel was. De campagne kon daar door worden verhinderd. Van Nederlandse zijde was hieraan dus niets meer te doen. Men oogstte in Ameri kaanse vakkringen veel succes met deze actie en een eventuele vervolging van de betrokken Amerikaanse firma zal daar moeten worden ingesteld. In Nederland lag de situatie iets anders. Natuurlijk hebben de bevoegde instanties zich beraden over ddt geval en men kwam tot de conclusie, dat een diepgaand onder zoek noodzakelijk was. Indien hieruit zou blijken, dat de Nederlandse leveranciers niet te goeder trouw waren geweest dan zou een vervolging niet achterwege zijn gebleven. Het Bedrijfschap voor Sierteelt producten heeft zich hiermede belast. De uitvoerpapieren zijn onderzocht en deze waren zoals te verwachten was in orde. Er is niet veel kans om te knoeien, omdat er een scherpe controle is op alle export-ar tikelen. Het heeft ook contact opgenomen met de justitie, die dit geval ter hand had genomen. De naam van de Nederlandse bloembollen was nu eenmaal in het geding gebracht en deze moet worden beschermd. Welke wet ten men ook opsloeg, nergens was een houvast te vinden. Steeds weer kwam men op het ene punt neer, kan kwade trouw worden bewezen? Slechts in dat ge val kan een mogelijkheid tot rechtsver volging worden geschapen. Vermoedens Men kan, en doet het ook, vele veron derstellingen opperen. Er wordt bijvoor beeld verteld, dat de Amerikaanse firma, die onder de naam „Holland Winter Gar den" adverteerde een zgn. schaduwfirma was, die gesteund werd d'oor anderen en slechts als dekmantel diende.Niemand kan echter bewijzen, dat in dit geval de Neder landse leveranciers de financiers van deze campagne waren. Ook kan men niet aan nemen, dat deze leveranciers voor grote bedragen aan een onbekende firma lever den. Het zijn echter slechts vermoedens en het zou helemaal niet vreemd zijn als deze leveranciers door een even mooi verhaal als in die advertenties stond waren geïm poneerd en daarom hun vertrouwen aan De politie van Nice heeft een zekere Pierre Poggio aangehouden, van wie men heeft kunnen vaststellen, dat hij zich aan boord van de „Esme" bevond, toen dit jacht begin October tussen Tanger en Cor sica de Nederlandse kustvaarder „Combi natie" enterde en beroofde van een lading Amerikaanse sigaretten. Poggio is naar Tanger overgebracht teneinde gehoord te worden door de rechter van instructie die het onderzoek in deze zaak leidt. Voorts heeft de politie de 34-jarige Amerikaan Sydney Paley aangehouden, toen hij met een vliegtuig uit Tanger te Madrid aankwam. Voorts zijn de kapitein, de eerste stuurman en de machinist van het Deense motorschip „Jes B 106" in hechtenis genomen. Uit een onderzoek aan boord van de „Jes B 106" is gebleken, dat met dit schip de uit de „Combinatie" ge stolen sigaretten, die men in de omgeving van Toulon op een landgoed van wijlen graaf Sforza heeft teruggevonden, zijn ver voerd. De politie vermoedt, dat de bemanning van de „Jes B 106" zich op haar beurt heeft meester gemaakt van de lading, wel ke de bende, die met de „Esme" opereerde, van boord van de „Combinatie" had ge roofd. Vier Britse zeelieden, die in het be gin van deze maand door de politie te Tanger werden aangehouden, hebben ver klaard, dat zij op de „Esme", een jacht van een Amerikaan uit Colorado City, hadden gemonsterd en dat zij onder be dreiging met vuurwapens aan de overval op de „Combinatie" hadden moeten deel nemen. 26. „Vooruit, dokter, mondje open en zeg „Aaah"!", zei Joris bemoedigend. De ver ontwaardigde hofarts had hier helemaal geen zin in, maar hij moest zijn mond wel opendoen, omdat Joris zijn neus dicht kneep. „Mooi zo, braaf!", zei Joris en te gelijkertijd gooide hij de zwarte pil han dig in de geopende mond. De dokter slikte enkele malen krampachtig. „Www wat gooide je in mijn mond?", riep hij, toen hij weer wat op adem was gekomen. „Een zwarte pil", antwoordde Joris een voudig, „die ik in het medicijn van de koning vond. Ik meende, dat wat gij goed voor de koning achtte, ook goed voor u- zelve zou moeten zijn". „Wat?!", riep de arts, „dan heb je me vergiftigdeh ik bedoel.Laat me los! Ik moet weg!!" „En nu moet ik opletten, wat hij gaat doen", mompelde Joris, „het snelst vindt men een remedie tegen een vergif, indien men het op een dokter uitprobeert!" die firma gaven. Er zijn tenslotte wel meer mensen op mooie verhalen ingegaan en zij moesten pas later ontdekken, dat het lou ter fantasie was. Men kan ze bijna iedere dag in de kranten lezen. Er worden nog meer veronderstellingen geopperd, die aLle op kwade trouw duiden. Te bewijzen is er echter niets en vermoe delijk zullen het wel raadsels blijven. De achtergrond van de eisen tot vervol ging en het publiceren van namen is ech ter niet alleen het feit, dat het publiek verkeerd werd bewerkt. De namen, die in het ged'ing zijn, zijn die van grote zaken. Met alle wantrouwen, waarover men in het bloembollenvak beschikt, dacht men, dat deze namen niet werden gepubliceerd omdat het grote firma's waren. Men hoort niet zelden verkondigen, dat er wel tot pu blicatie zou zijn overgegaan, als het maar kleine firma's waren geweest! Om dit te „bewijzen" grijpt men terug naar het proces dat deze zomer werd ge voerd, door een binnenlandse pakketten- handelaar, die wel werd veroordeeld, om dat hij niet leverde wat hij beloofde, n.l. een tuin vol bloemen voor een paar gul den. Men schiet echter te kort in het com bineren, want in wezen is in Amerika het zelfde gedaan. Ook daar mocht de re clame-campagne niet worden voortgezet. Was deze binnenlandse pakker een scba- duw-firma geweest dan zou men evenveel moeite hebben gehad om een kwade trouw van de leverancier te bewijzen als thans in het „Amerikaans-Hollandse?" geval. Ook de bevoegde instanties kennen de verhalen die in het bloembollenvak de ronde doen. Wij hebben bij enkele ge sprekken de indruk gekregen, dat men deze zaak gaarne eens rond had gemaakt. In de eerste plaats natuurlijk om het kwaad als dat werkelijk gepleegd was te bestraffen, maar ook zou men zeker niet ongeneigdezijn geweest om deze keer eens te bewijzen, dat men er niet slechts op uit is om kleine zondaars te bestraffen, en dat het „grote heren bijten elkaar niet" toch niet altijd opgaat. Zaterdagavond om half elf verzocht de vierentwintigjarige los werkman A. J. van S., wonende te Amsterdam, aan een chauf feur te Bergen op Zoom hem naar de hoofd stad te vervoeren. De Amsterdammer liet een bewijs zien, dat hij bij Werkspoor werkzaam was. De chauffeur vertrouwde de zaak en er bevond zich in de buurt een militair die ook naar Amsterdam moest. Deze werd in de gelegenheid gesteld de reis mee te maken. Onderweg deelde de los werkman mee, dat hij nog iemand in Haarlem 'moest opzoeken en daarom ver zocht hij naar Haarlem te rijden. In Haar lem aangekomen wilde de los werkman niet betalen en liep hard weg, achtervolgd door de militair en de chauffeur. Zij hadden de vluchteling spoedig te pakken en brachten hem ongeveer half een op het bureau van politie aan de Smedestraat. Als verdacht van oplichting is Van S. aangehouden; later is hij naar Bergen op Zoom overgebracht, omdat het feit zich aldaar had voorgedaan. De schade van de chauffeur was 80. De Poolse acteur Stanislav Zienciakiewicz, treedt op als maarschalk Stalin in de nieuwe Associated British-film „Top Secret". Inspiratie. Generaal Eisenhower heeft een bezoek aan het hoofdkwartier van de UNO gebracht. Hij was in gezelschap van John Foster Dulles, die minister van Buitenlandse Zaken wordt, en van zijn perschef James Hagerty. Het ge zelschap werd ontvangen door de demis sionaire algemene secretaris Trygve Lie. De generaal werd toegejuicht door het personeel van het secretariaat en het publiek op de tribune. Tot het legertje verslaggevers dat hem overal volgde, zei Eisenhower: „De mensen in dit gebouw en hun werk zijn samen het symbool van de hoop der vrije wereld op een vredige en veilige toekomst. Het is een inspirerende ervaring hier te komen." Zwakte. Premier Josjida van Japan heeft in de Kamer verklaard, dat Japan het materiaal en de morele kracht mist om opnieuw te bewapenen. De verdediging dient te worden opgebouwd naarmate de materiële positie van het land ver betert. Intussen moeten alle pogingen in het werk worden gesteld om mate rieel zowel als moreel sterker te worden. Temmen. De Natalse Parkraad heeft een poging ondernomen om de eland-anti lope, de grootste en vriendelijkste soort antilope in Zuid-Afrika, te temmen. De raad, die het experiment vorige maand is begonnen met zeven elandkalfjes, stelt zich ten doel de dieren volkomen tam te maken. De dieren zouden de markt van vlees kunnen voorzien en mogelijk ook van melk. Proces. Te Kapenguria, in Kenya, is Maan dag in een klasselokaal van een school, dat als rechtszaal wordt gebruikt, het proces begonnen tegen Djomo Kenjatta en vijf medebeklaagden. Kenjatta wordt in de tenlastelegging de leider van de Mau Mau genoemd. Kenjatta verklaarde niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Zijn verdediger verzocht het proces veertien dagen te verdagen. Dit was de tijd, die de Britse advocaat, die de beklaagden zal verdedigen, vol gens hem tenminste nodig heeft om Kenya te bereiken. De rechter besloot daarop het proces voor negen dagen te verdagen. Geschenken. De Noordelijken hebben de Britse strijdkrachten in Korea via luid sprekers Kerstcadeautjes beloofd. Deze zouden aan de prikkeldraadversperrin gen gehangen worden. Door de luid sprekers werd gevraagd: „Waarom ga je niet thuis Kerstmis vieren vrind? Je caueautjes zullen zoals gewoonlijk aan de prikkeldraadversperringen hangen." Vorig jaar hingen de Chinezen kleine geschenken, zoals pakjes sigaretten en sigarettenkokers aan een versierde kerstboom, die zij in door de Britten bezet gebied achterlieten. Duit in het zakje. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft tijdens een onderhoud mat de correspondent van een Canadees blad verklaard, dat de strijd tussen Oost en West niet tot Ko rea kan blijven beperkt en dat er slechts een einde aan gemaakt kan wor den „door Moskou te bombarderen". Rhee zei dat hij Eisenhower zou voor stellen dat twee millioen. Zuid-Korea- nen bewapend worden „om de commu nisten de Jaloe over te jagen." Geschil. De IJslandse minister van Nijver heid, Olafut Thors, heeft het IJslandse parlement medegedeeld, dat zijn rege ring zich niet zal neerleggen bij het besluit van de Britse viskooplui om IJslandse treilers in Britse havens niet te lossen. De mogelijkheid bestaat, dat de kwestie voor de een of andere inter nationale organisatie wordt gebracht. De IJslandse regering overweegt de volgen de stap in het geschil. Beperking. Het Britse Lagerhuis heeft Maandagavond met 301 tegen 275 stem men de conservatieve meerderheid van 26 een regeringsvoorstel goed gekeurd houdende beperking van het debat in de resterende stadia van het wetsontwerp voor teruggave van het genationaliseerde wegvervoer aan par ticuliere ondernemingen. Dit betekent, dat de hand zal worden gehouden aan een strikt tijdschema, dat tien dagen beschikbaar stelt voor de verschillende stadia van bespreking. Aan het einde van elke dag moet een bepaald punt zijn bereikt. Wat dan nog niet bespro ken zal zijn, zal onbesproken blijven. De regering heeft deze maatregel genomen uit vrees voor vertragingsmanoeuvres van de oppositie. ADVERTENTIE MIJN HARDT bovendien de waardevolste,namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 95 70 cc. bij Apochekers cn Drogisten HET klinkt misschien wat zonderling, maar de slaap die ons zo levenloos en inactief doet schijnen, is in werkelijk heid een der belangrijkste levensfuncties. Alle levende wezens, dus ook de planten, vertonen een regelmatige afwisseling van tijden van rust en tijden van bezigheid. De rustpauzen van de planten en de lagere dieren zijn echter niet gelijk aan de slaap van de hogere dieren en de mens. De slaap wordt door vele onderzoekers gerekend tot de instincten. Wanneer wij dit instinct be letten in actie te komen, bij voorbeeld door ingespannen arbeid, dan dwingt vermoeid- heid ons tot slapen. Deze slaapdwang is op den duur even onweerstaanbaar als de dwang tot ademhalen en de dwang tot drinken bij kwellende dorst. Vooral na de eerste wereldoorlog is het onderzoek naar het wezen van de slaap met kracht ter hand genomen, omdat in de jaren 1917 en 1918 de slaapziekte in Europa een ontstellende uitbreiding kreeg. Zorgvuldig onderzoek van de hersenen van gestorven patiënten bracht aan het licht, dat een zeer klein gebied, diep ver borgen in de hersenen, aangedaan was. Aldus werd het slaapcentrum ontdekt, dat in betrekking moest staan met de rege ling van de slaap. Evenals de mens be schikt over een centrum dat de ademha ling regelt, beschikt hij over een slaap- centrum. Zoals wij op deze plaats reeds hebben vermeld, wordt het ademhalings centrum geprikkeld door het koolzuur in het bloed, waardoor wij gedwongen wor den verse lucht in te ademen. Op gelijke wijze nu, blijkt ook het slaapcentrum te worden geprikkeld door stoffen die bij de lichaamsarbeid ontstaan. Het is bekend dat de Chine zen misdadigers ter dood brachten door hen gedurende vier a vijf dagen het slapen te beletten. Daarna trad on herroepelijk de dood in. De terroristen tijdens de Franse revolutie maakten eveneens van dit wrede middel ge bruik en naar het ons toeschijnt is deze martelmethode ook in onze tijd nog niet verlaten. Franse onderzoekers hebben aan getoond dat de doodsoorzaak door gebrek aan slaap gelegen is in de afbraakproduc ten der stofwisseling, waardoor een niet door slaap gerestaureerd lichaam, totaal wordt vergiftigd. Nu we het toch over vergiftigingen heb ben, is het wellicht belangwekkend ook eens aandacht te schenken aan de brand baren van sommige netels, die stoffen blij ken te bevatten, welke tot de sterkste ver giften worden gerekend. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2