Belgische „roombaron" bedreef een lucratieve smokkelarij IN DE WERELDPOLITIEK KoreaVrede door geweld Europese integratie kan dollar tekort doen verminderen Reina Prinsen Geerligsprijs 1952 toegekend aan Kees Stempels A genda voor Haarlem Een Eeuw geleden Room werd gecondenseerde melk Lijdt niet langer Eervolle vermelding voor Zandvoortse dichter Vijftien jaar geëist tegen weduwe Bromfietsscooter '"Hoe is het ontstaand J Twee Indonesiërs in de hoofdstad aangehouden Min ister Zijlstra Betalingsbalans-surplus zal niet bestendigd kunnen blijven De moordzaak-Schreurs In 1 dag retour! Leo de Leeuwe 85 jaar Geiger niet vermoord Dit woordTUK „Wegens ongewenste politieke activiteit" DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 3 ANTWERPEN (A.N.P.). In het Ant werpse Paleis van Justitie zal op 8 Decem ber het volgende tafereel spelen van een opzienbarend zuivelschandaal, waarvan een vroegere dokwerker, thans „roombaron Desmedt" genoemd, de centrale figuur is. Tegen hem en enige medeplichtigen is we gens smokkel van duizenden tonnen room uit Nederland een boete van ongeveer 20 millioen francs geëist. Een enorm smokkelcomplot, waarbij ook Belgische douaniers betrokken schijnen te zijn geweest, alsmede enige Nederlandse zuivelfabrieken, waarvan twee der grootste in Zuidelijk Drente en in Brabant liggen, is met het aanhangig maken van een pro ces tegen Desmedt en de zijnen opgelost. Ruim anderhalf jaar echter hebben zij vrij wel ongestoord hun gang kunnen gaan. De „roombaron", die reeds voordien op smokkelgebied actief schijnt te zijn ge weest, kreeg zijn grote kans in de nawin- ter van 1950, toen de Belgische regering, op grond van verschillen in productieprij zen een heffing op uit Nederland ingevoer de boter legde. Zo kon concurrentie v/orden voorkomen, althans men dacht dat. Bij deze regeling voor roomboter werd echter vergeten om ook een heffing op Nederlandse room te leggen. En aangezien men uit room de roomboter fabriceert, nam de vrije uitvoer van Nederlandse room naar België een enorme vlucht. Zo konden bepaalde Belgische fabrieken goedkopere roomboter maken dan hun concurrenten. ADVERTENTIE Het Belgische ministerie van Landbouw stak spoedig een stokje voor deze lucra tieve, doch voor de Belgische producenten nadelige invoer en legde ook een heffing op room. Daarmede bleek het lek echter niet ge stopt. Desmedt en diens medewerker von den die roomimport nu eenmaal een voor delige zaak en besloten ermee door te gaan. Zij vonden uit, dat Nederlandse exporteurs uitvoermachtigingcn van het bedrijfschap voor zuivel moeten hebben, doch dat deze machtigingen aan de grenzen achterblijven. Zij wisten ook, dat de invoer van gecon denseerde melkin België vrij was. Dus werd room in Nederland aangekocht en onder uitvoermachtiging en van de juiste etiketten voorzien door de Nederlandse douane gebracht. Tussen de grensposten, in niemandsland, verdwenen de etiketten room" van de verpakkingen. „Het sneeuw de er etiketten", zo verklaarde een oog getuige. De verpakkingen werden dan om gedoopt in „gecondenseerde melk". Op een tweede factuur werd de room dan als ge condenseerde melk bij de Belgische douane binnengebracht. In het complot Cetuigen hebben verklaard, dat, althans op bepaalde Belgische grensposten, enig douanepersoneel mede in het complot moet zijn geweest. Zeer vaak zijn ladingen van deze romige gecondenseerde melk onge moeid doorgegaan, nadat douanepersoneel in optocht met pannetjes een „tol" in de vorm van hoeveelheden room had geïnd. In andere gevallen, wanneer monsters van de room moesten worden genomen, werd ijlings de „roombaron" gewaarschuwd, die dan vliegensvlug met zijn grote auto aan kwam suizen, een gezellig praatje op een douanepost maakte en dan tersluiks de roommonsters voor monsters „echte gecon denseerde melk" verwisselde. Toen de activiteiten van de „roombaron" en diens trawanten te zeer in het oog gin gen lopen, werd ingegrepen. De behande ling van deze affaire is zeer snel verlopen en nu is het wachten op een uitspraak. Merkwaardig is echter, dat sinds het met de room van Desmedt geen botertje tot de boom meer is, de frauduleuze invoer van boter uit Nederland weer hand over hand is toegenomen. Nog steeds bestaat de hoge grensheffing op boter, die door België en Nederland wordt gedeeld en nog steeds vinden vele smokkelaars, dat zij die heffing ook wel kunnen verdienen. In Nederland schijnt men tegen deze frau duleuze uitvoer ook ernstig bezwaar te hebben. De smokkelaars nemen immers vaak boter van inférieure kwaliteit mee naar België en schaden op die manier niet alleen de twee staatskassen en de Belgische producenten, maar ook de goede naam van de Nederlandse roomboter, die voor uit voer aan zeer strenge kwaliteitsbepalingen is gebonden. Het ligt dan ook in de lijn der verwach tingen, dat de Nederlandse douane steeds gestrenger tegen frauduleuze uitvoer van roomboter zal gaan optreden. ADVERTENTIE - door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoen de de pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Zuivert de nieren, is onscha delijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON: 1-pers. 12.50, 2-pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 - Haarlem Gistermiddag heeft de advocaat-gene raal bij het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch een gevangenisstraf van 15 jaar en terbeschikkingstelling van de regering ge ëist tegen de 42-jarige weduwe J. M. G. H. uit Zierikzec, wie de moord op het 80- jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs ten laste is gelegd. De misdaad is, zoals reeds eerder is be richt, begaan in Augustus 1946 te Bergen op Zoom, waar het boertje in het St. Catha- rinagesticht zijn levensavond doorbracht. Behalve moord waren de verdachte dief stal en verberging van de stoffelijke res- len ten laste gelegd. Zij werd in April van dit jaar wegens moord door de rechtbank te Breda veroordeeld tot een gevangenis straf van 10 jaar en ter beschikkingstelling van de regering. Op 17 September is de openbare behandeling van deze zaak voor het hof in Den Bosch aangehouden. Gistermiddag zeide de verdachte op nieuw dat haar onder verdachte omstan digheden overleden echtgenoot, de wacht meester der rijkspolitie G., de moord op Keesje Schreurs zou hebben begaan. Zij bekende schuldig te zijn aan de beroving en het mede doen verdwijnen van het stof felijk overschot in de achter het huis aan wezige put. Dat verdachte voor de rechtbank en het hof de moord ontkende, in tegenstelling met haar volledige bekentenis tegenover de politie van Bergen op Zoom en aan de rechter-commissaris in het arrondissement Breda, zou naar haar verklaring zijn voort gevloeid uit de omstandigheid, dat zij het nutteloze ervan heeft ingezien om haar man en de rijkspolitie te sparen. Volgens een verklaring van twee psy chiaters moet de vrouw niet in staat wor den geacht zoveel offervaax-digheid te kun nen opbi'engen om ter wille van een ander de schuld van een dergelijk misdrijf op zich te nemen. Een der psychiaters was van oordeel, dat de vrouw in het huidige sta dium als krankzinnig moet worden be schouwd, maar niet in die mate dat de be handeling van de rechtzaak zou moeten worden geschorst. De advocaat-generaal, die de verhalen en verklaringen voor het hof van de ver dachte als „druipend van onwaarachtig heid" en de verdachte zelf als „een leu genachtig mens" kwalificeerde, was van oordeel, dat alleen de grove hebzucht de drijfveer tot de moord is geweest. „Haar geweten is afgestompt", aldus de advocaat- generaal. Haar raadsman, mr. Van Ginneken uit Bergen op Zoom, achtte op juridische gron den het ten laste gelegde niet bewezen. Zo het hof verdachte toch schuldig zou be vinden, dan achtte de i-aadsman termen aanwezig om de geesteszieke verdachte niet een te lange gevangenisstraf op te leggen, maar haar na een korte straf ter verpleging te doen opnemen. Het hof zal over veertien dagen uitspi-aak doen. SLACHTOFFERS VAN GLADDE WEGEN In de Beemster is vanmorgen door de gladheid een personenauto geslipt en in een sloot gereden. Hierbij kwam de 25- jarige J. Schilder uit Spanbroek om het leven. Zijn vader werd exmstig gewond. De 25-jarige Kees Stempels uit Rijswijk heeft de Reina Prinsen Geerligsprijs 1952 gewonnen met zijn bundel korte schetsen, getiteld „De glazen bol". Een eervolle ver melding kregen de 21-jarige Magda Berg uit Leiden voor haar toneelstuk „Sofo- nisbe", de 21-jarige Fernand Auwera uit Antwerpen voor zijn bundel van twaalf verhalen „Het eerste, verlangen en andere dingen" en Ed Leeflang uit Zandvoort voor zijn gedichtenbundel „Vliegeren in de schemer". In haar verslag zegt de jury (die bestond uit Anna Blaman, Pierre H. Dubois, Adriaan Morriën, H. J. Smeding en Adriaan van der Veen) over de bundel van Kees Stempels onder meer: „In zijn intel ligente schetsen geeft hij een visie op leven en wereld, die meer zijn dan geval alleen. Zijn humor heeft als achtergrond dikwijls het irreële, magische, schijnbaar occulte, dat hij haast nuchter en zakelijk in de sfeer van het reële betrekt, waardpor hij er een haast barokke onwezenlijkheid aan verleent. Het raadselachtige wordt nog versterkt door het feit, dat de schrijver verklaring noch oplossing geeft, maar de lezer hiernaar laat gissen. Toch is zijn werk surrealistisch noch gewild of onbe grijpelijk. Zijn verhalen zijn gaaf, eenvou dig en schijnbaar gewoon." Veelbelovend toneelstuk Over Magda Berg zegt de jury in haar verslag, „dat zij bewezen heeft een toneel stuk te kunnen schrijven. Sofonisbe is goed opgebouwd, goed vakwerk. De handeling ontwikkelt zich geleidelijk, met de nodige spanning over de verschillende bedrijven verdeeld. Aan het gegeven uit de klassieke oudheid heeft zij af en toe door een ver- x-assend en siexdijk motief een pei'soonlijke toevoeging, iets zeer dichterlijks verleend. Enkele leden der jury hebben haar ernstig voorgedragen voor de bekroning. Anderen meenden, dat het werk te afgewogen, te zeer volgens de wetten, te veel een nog wat vlakke pastiche was geworden. Allen waren het er echter over eens, dat zij het métier voldoende beheerst om later, als zij een meer persoonlijke verhouding tot het leven gevonden heeft, een belangrijk toneelwerk te schrijven." Over de bundel van Fernand Auwera wordt gezegd, dat het verhaal „Een eerste vex-langen en andere dingen" de jury zeer heeft getroffen. Auwera heeft echter on voldoende zelfcx'itiek. De andei'e vex-halcn zijn te zeer uitgesponnen. Het is de eerste keer dat een Vlaming door de jux-y wordt onderscheiden. Over de bundel van Ed Leeflang wei'd tenslotte gezegd, dat men hier stellig reeds van een beginnend authentiek dichterschap kan spreken. Leef lang bezit niet slechts een poëtische gevoe ligheid, die men ook bij anderen aantreft. Zijn taal is ontraditioneel en zeer beeldend. Zijn belangstelling beweegt zich in een wijde ruimte. Meer dan eens bleek hij in staat een algemene problematiek in per soonlijke bewoox-dingen uit te spreken. Een gevaar, dat hem bedreigt, schuilt misschien in een zekere behaagzucht. Een coquetterie met uiterlijkheden, die zijn dichterschap aan het gehoor en het oog onttrekt. Was er vorig jaar over de poëzie-inzen- dingen weinig positiefs te vei-melden, dit jaar waren zij naar het oordeel der jux-y van een beter gehalte, ook al bleef het mex-endeel van beslist onvoldoende kwali teit. Gistermiddag heeft in de aula van de Universiteit der gemeente Amsterdam de uitreiking van deze prijs voor jonge letter kundigen plaats gehad. Vandaag is Leo de Leeuwe, de oudste operazanger van Nedexdand, 85 jaar ge worden. De Leeuwe eexx oom van de actrice Enny Mols-De Leeuwe heeft onze muziekdramatische cultuur vooral in het buitenland vertegenwoordigd. Hij was aan talrijke operaschouwbui-gen in Duits land verbonden, onder meer aan de hof theaters van Dax-mstadt en Wiesbaden en het Opernhaus te Essen. Hij gold als een van de beste Wagner-vertolkers. De diri gent Arthur Nikisch nodigde hem indertijd uit om onder zijn leiding de rol van David in „Die Meistex-singer von Nürnberg" te vervullen. SAARBRüCKEN, (AFP) De politie van Saarland heeft meegedeeld dat bij schouwnig van het lijk van Geiger is ge bleken, dat de dood niet het gevolg is van geweld. Geiger was een pi-o-Duits raads lid, die vorige week om het leven kwam, nadat vier politieke tegenstanders zijn huis waren binnen gedrongen. De Haarlemmer J. D. Walraven heeft een bromfietsscooter uitgevonden, die net als de bromfiets moet worden aangetrapt en daardoor f 100 lager in wegenbelasting is. De snelheid is ongeveer 45 km. De prijs f 550. Het motortje is aan de voorzijde aangebracht. DINSDAG 25 NOVEMBER Minerva: „Komediespelen" (De Vei-enigde Spelers), 8.15 uur. De Leeuwerik: Neder landse Vereniging voor Sexuele hervorming, 8 uur. Haarlemse Kegelbond: Stichting Ken- nemer Toneel Festival, vergadering, 8 uur. Luxor: „Het testament van dr. Mabuse", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De dood van een handelsreiziger", 18 jaax-, 7 en 9.15 uur. City: „De wolf van Sila", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Spaarne: „Mannen van staal", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het tovertapijt", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „De dokter en het meisje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „O. K. Nero", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 26 NOVEMBER Concertgebouw: Optreden van Tito Schipa, 8 uur. Schagchelstraat 26: Leger des Heils, inzegening van nieuwe plaatselijke officieren 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiritualis tisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. MinahassakapelSpreker L. J. Pasman, 8 u. Minerva: „Avontuur in de Alpen" (jeugd film) 2.30 uur. Heemsteedse Kunstkring, Zuid-Afrikaanse avond, 8.15 uur. Luxor: „Het testament van dx\ Mabuse", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De dood van een han delsreiziger", 18 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De wolf van Sila", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur., Spaarne: „Mannen van staal", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Het tovertapijt", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. 'Rembrandt: „De dokter en het meisje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „O. K. Nero", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Het herstel van de vrede in Korea, dat in vrijwel alle landen die bij deze nutteloze oorlog betrokken zijn, een hartewens is, wordt belemmerd door een verschil van mening tussen de twee oorlogvoerende partijen over de vraag, hoe de krijgsgevangenen moeten worden gerepatrieerd. Dit is waarschijnlijk een unicum in de geschiedenis van de oorlog een ge schiedenis overigens, die even oud is als de mensheid. Dat een wapen stilstand vei-hinderd wordt door de kwestie der krijgsgevangenen vloeit voort uit het feit, dat talrijke Koreaanse soldaten, die door de Noordelijke regering in de strijd werden geworpen, zijn overgelopen om te ontkomen aan het communistische regiem. Dit geldt ook voor Chinese „vrijwilligers", die na hun gevangenneming door de vei-bonden ti-oeperx de kans schoon zien om voorgoed weg te komen uit het onder een streng-communistisch regiem levend China. De Noordelijken willen deze „afvalligen" terug, de ver bondenen wensen deze mensen de vrije keus te laten. Hoe deze vrije keus moet worden georganiseerd zonder dat de tegenpartij reden heeft om te denken, dat druk wordt uitgeoefend op de gevangenen, is de kern van de moeilijkheid. Deze zaak houdt thans de UNO in New York bezig, terwijl de ondex-handelaars in Panmoendjom, die op deze kwestie stuiten, af wachten wat op „hoog niveau" zal worden beslist. Dat ook het Amerikaanse publiek van harte genoeg heeft van de oorlog in Korea, werd mede bewezen door de grote stem bus overwinning van Eisenhower, die in zijn verkiezingscampagne een grote plaats inruimde aan de leuze: „De oorlog in Korea moet eindigen". De Amerikaanse moeders hebben hem hiervoor haar steun gegeven en ook vele jonge Amerikanen zullen de „vredescandidaat" Eisenhower met hun stem hebben bedacht, omdat zij de kans, naar Korea te worden gestuurd om te stex-ven, wilden ontlopen. De democratische regering van Truman stond vóór de presidentsvex-kiezing voor de onmogelijkheid om een wapenstilstand in Korea te forceren door al te grote toe gevendheid tegenover de vijand, omdat zulk een politiek onmiddellijk door de re publikeinen zou zijn uitgebuit met het verwijt, dat Truman en de zijnen Amerika aan het communisme prijsgaven. Na de vex-kiezingen is het voor Truman nog moeilijker geworden, omdat hij nu wezen lijk rekening moet houden met de wensen der partij, die het bewind in Januari zal overnemen. Deze situatie heeft natuux-lijk de vlotheid der onderhandelingen in Pan moendjom, waar de Amerikanen de boven toon voeren, niet bevorderd. De in liqui datie verkerende democratische regex-ing te Washington heeft er geen belang bij, op de valreep nog grote dingen tot stand te brengen met het risico, dat ze verkeerd uitvallen en de democx-atische politiek voox-goed in discrediet brengen. Een van deze „grote dingen" zou een vrede in Korea zijn enerzijds een aanlokkelijk streven voor een regering die weet dat haar volk niets minder verlangt, anderzijds een ge- vaax-lijke onderneming omdat daarmee de oorspronkelijke leuze, Korea te bevx-ijden van de communisten, niet zou worden ge honoreerd. Truman laat het dus verder maar aan Eisenhower over, en deze is begonnen met het voor te stellen alsof hij door een tocht naar het oorlogsgebied de vrede met een handbeweging zou kunnen herstellen. Na zijn vex-kiezing heeft hij, met medewerking van zijn pax-tijmannen, zorgvuldig verme den verdere toespeling op deze „magische geste" te maken, doch hij heeft een andere intex-pretatie gegeven van zijn verkiezings leus, een interpx-etatie die de feitelijke on gegrondheid ex-van aan het licht bracht. Hij heeft namelijk laten doorschemeren, dat hij de vrede in Korea wil bevorderen door grotex-e militaire krachtsinspannin- gen, dus een vrede door geweld nastreeft, die de Amerikaanse moeders en haar zo nen niet veel bemoediging zal schenken. Hij heeft de pil verguld door te verklax-en, dat in de toekomst meer Zuid-Kox-eanen inplaats van Amerikaanse soldaten aan het front zullen woi'den gebruikt doch militaire deskundigen zien niet veel heil in deze wijziging, aangezien de Zuid-Ko- x-eaanse militaix-e training een grate achter stand heeft en deze inheemse soldatexx, on danks hun grote persoonlijke moed en idealisme, niet als evenwaardig aan de op moderne wapens getrainde Amerikaanse soldaat kunnen worden beschouwd. Deze deskundige bedenking heeft blijk baar ook bij de aanstaande px-esident doox-- gewerkt, want hij heeft enkele zijner naas te medewerkers; omkv moer d» aanstaande minister van Buitenlandse Zaken Dulles, uitspraken laten doen die erop wijzen dat er een hex-nieuwde, innige samenwerking zal komen tussen Washington en Tsjang Kai Tsjek, de Chinese nationalistische lei der op Fox-mosa. Thans heeft de aanstaan de republikeinse voorzitter van het Ame rikaanse Huis van Afgevaax-digden, Joseph Martin, zich geuit op een wijze die voed sel geeft aan de veronderstelling, dat deze politiek gekozen is met het oog op de Koreaanse oorlog. Hij heeft namelijk ver- klaard dat èn Japan èn China-Formosa moeten worden bewogen tot deelneming aan de Koreaanse oorlog. De uitbreiding, die op deze wijze aan de oorlog in Korea zou worden gegeven, zou er het karakter van een totale ooi-log in het Verx-e Oosten aan schenken, waarbij het gruwelijke spook van een derde wereld- oox-log onmiddellijk in de gedachten op rijst. Martin beweerde dat het bezoek van Eisenhower aan Korea met deze plannen in verband staat. Dit alles doorkruist de ingespannen po gingen van landen als India om de im passe van Panmoedjom te doox-breken met voox-stellen tot regeling van de krijgsge- vangenenkwestie. Engeland heeft zich bij deze pogingen aangesloten en er is Zon dag jongstleden een ernstige wrijving ont staan tussen de Engelse en de Amerikaanse U.N.O.-delegatie, omdat de Amerikaanse niet accoox-d wenste te gaan met het In dische voorstel. De Indische delegatie heeft daax-op haar voorstel naar de zin der Ame rikaanse bezwaren gewijzigd, doch ook nu blijven de Amerikaxien weigex-achtig, ter wijl de Russen het voox-stel om die aange brachte „Amerikaanse" wijzigingen niet meer lusten. Hier tekent zich dus in de schoot der U.N.O. een verschil van inzicht af over de Koreaanse ooi-log, dat wellicht een verdere verkoeling inluidt van de Engels-Ameri kaanse betrekkingen. De overwinning dei- republikeinen heeft indertijd in Engeland reeds de vrees daarvoor gewekt. Nu de republikeinse politiek in het Verx-e Oosten zich begint te manifesteren, blijkt die vrees niet ongegrond te zijn geweest. Voor de Amerikanen doemt het gevaar op, dat zij met hun politiek in het Verre Oosten de steun van hun Aziatische en Eux-opese bondgenoten zullen verliezen en misschien genoopt wox-den straks tegen minder aantrekkelijke voox-waarden de Koreaanse oorlog te beëindigen. Voor de wereld als geheel komt het gevaar naar voren, dat de Amerikanen op eigen houtje de prestigekwestie, die Korea voor hen ge worden is, zullen proberen te forceren. Dit zou niet alleen het oorlogsgevaar vex-gx-o- ten, doch tevens het voortbestaan van de U-Si.C* op het spq," scUffn, 4, I* Schooljongens zijn tuk op een pretje, voorbijgangers op een straatruzietje, alle mensen op een nieuwtje. Het woord betekent: begerig naar, verzot op. Het hangt samen met het Middel nederlandse wex-kwoord tucken, dat in het Duits zucken luidt en dat betekent: trekken, rukken. Men vindt het ook terug in de hengelaarsterm: tuk heb ben, die gebruikt wordt als de vis be gint te bijten en de dobber in beweging brengt. Daarvan afgeleid is de uitdruk king: iemand tuk hebben of tuk nemen voor: iemand er in laten lopen, iemand voor de gek houden, iemand laten „hap pen". In de zegswijze een tukje doen hebben wij met een ander woord te maken, dat toeven, dx-alen, talmen be tekent en dat dialectisch nog voorkomt. Er is wel verwantschap, wat bewezen wordt door de Zuidnederlandse uitdruk king een treksken doen voor: een dutje doen. Daarin komt immers liet werk- woox-d trekken weer te voorschijn. Gisteren zijn in hun woning te Amster dam door de vreemdelingenpolitie gear resteerd de Indonesiërs Sunilo, voorzitter van de organisatie Perhimpunan Indonesia en de heer Go Gien Tjwan, directeur van het Indonesische persbureau Antara. Zij zijn aangehouden op grond van het bedi-ijven van ongewenste politieke activi teit, zo wordt door de politie medegedeeld en het zou in de bedoeling van de mi nister van Justitie liggen hen na verhoor als ongewenste vreemdelingen uit te wij zen naar Indonesië. De waarnemend directeur van het pers bureau „Antara" deelde ANP mede, dat het Indonesische Hoge Commissai-iaat gis teren bij het ministei'ie van Buitenlandse Zaken inlichtingen heeft verzocht over de aanhouding en de aanzegging van uitwij zing tegen de heren Go Gien Tjwan en Soenito. Een zeer ernstig protest tegen de wijze waarop de aanhouding is geschied en te gen het onderbx-engen van de aangehoude nen samen met ci'iminele ai-restanten wordt overwogen. Er zal woi-den aange drongen op bekendmaking van de gronden, waarop de aanhouding en de eventuele uit wijzing berusten. Namens Go Gien Tjwan is aan de Buitenlandse Persvereniging in Nederland vei-zocht, in deze zaak tussen komst te verlenen. De aangehoudenen zul len aandringen op beroep bij de rechter lijke autoriteiten, aldus de mededelingen van de waarnemend directeur van „An tara". Het structurele dollartekoi-t van Neder land bedraagt 125 a 150 millioen dollar per jaar. Naar de mening van de regering zou het tot standkomen van een Europese integratie kunnen leiden tot vex-mindering van het dollartekort, in de eerste plaats door de grotere mogelijkheden, die daar door wegens het kostprijsverlagende effect ontstaan voor de export naar Amerika. Verder zal het wellicht ook mogelijk zijn minder uit dollargebieden en meer uit de E.B.U.-landen te importeren. Dit deelt de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, mede in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de be groting van zijn departement. De gunstige ontwikkeling van de Neder landse betalingsbalans sinds Augustus 1951 vindt zijn oorsprong in het verloop zowel van de import en de export als van de dienstensector, zo zegt de minister vex-der. Nadat de importen in het eei'ste halfjaar 1951 een hoogtepunt van 5200 millioen hadden bereikt, beliepen zij in de tweede helft van dat jaar en in de eerste helft van 1952 respectievelijk ƒ.4600 en 4400 millioen. De export vertoonde daarentegen een meer met de normale tendenz over eenstemmend verloop en bedroeg in de drie genoemde perioden respectievelijk 3400, 4000 en 4100 millioen. De daling bij de impoi-t valt sterk op. De factoren, die daai'op, naast het x-ege- ringsprogramma van Maart 1951, van in vloed zijn geweest, zijn te vinden in de achterstand welke bij de uitputting der be- gi'otingsgelden voor de defensie is opgetre den en in de neiging van het bedrijfsleven om op de na het uitbreken van het Korea- conflict gevoi-mde vooiTaadposities in te teren. De achterstand in de militaire uitgaven en de voorraad-intering zijn factoren van tijdelijke aard. De huidige situatie van een groot betalingsbalans-surplus. zal daax-om niet bestendigd kunnen blijven. Werkgelegenheid Op de vraag, wat naar het oordeel van de regering de ooi'zaak is van de betrek kelijk grote werkloosheid, antwooi'dt de minister, dat naar zijn oordeel verscheide ne factoren tot het ontstaan van de hui dige situatie hebben bijgedragen. Hoewel het totale volume van het binnenlandse verbruik thans niet lager is dan in 1951, heeft zich sindsdien bij de duurzame con sumptiegoederen wel een zekere teruggang vooi-gedaan. Op basis van 1949 100 be droeg in 1950 de volume-index van de to tale consumptie 100, in 1951 was dit cijfer 97; voor de eerste acht maanden van 1952 wei-d hetzelfde cijfer bereikt, hetgeen, ge zien de toeneming der bevolking, als een achteruitgang moet worden beschouwd. Voor de duurzame consumptiegoederen was het verloop voor de overeenkomstige periode 100, 88 en 84. Het lijkt aanneme lijk, dat zulks voor een groot deel samen hangt met het ophouden van de inhaal vraag, die r.a het herstel van de normale goederenvoorziening de aankopen lange tijd heeft gestimuleerd. In de bouwnijver heid is de wei'kgelegenheid met lager dan in de voorafgaande jaren, maar de onder - houdsweikzaamheden zijn gering. Het is verder de vraag, of de expoi't een peil heeft bereikt, dat nodig is voor het hand haven van een bevredigend peil der wex-k- gelegenheid. Investering Het achterblijven van de investeringen bij de bevolkingstoeneming kan volgens de minister nauwelijks invloed hebben uit geoefend op de wei-kgelegenheid. Tot mid den 1952 is van een teruggang van de om vang der industriële investeringen nog geen sprake geweest. Deze investeringen hebben zich de laatste twee jai-en c.p een peil van f 1350 a f 1400 millioen per jaar bewogen, hetgeen zeker voldoende geacht moet worden om de toeneming van de be roepsbevolking van de laatste j aren te kun nen plaatsen. De minister verheelt echter niet dat de vooruitzichten voor de naaste toekomst wat betreft het gelijke tred houden der industriële investeringen met de behoefte aan verruiming der industriële werkgele genheid tol grote bezorgdheid aanleiding geven. Hij beschouwt dan ook een beleid, dat gericht is op het handhaven van een voldoend hoog investeringspeil, als een zij ner belangrijkste taken. De mogelijkheid om risicomijdend kapi taal om te zetten in risicodragend kapitaal, zal door de instelling van een garantie fonds worden bevorderd. De toestemming voor het gebruik van tegenwaax-defondsen voor dit doel ten bedx-age van f 100 mil lioen is reeds verleend. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 24 November 1852: Daar ik ondergeteekende steeds voorzien ben van eenen goeden voorraad Galante rieën, Kramerijen en Kinder-speelgoed, zoo zal ik de prijzen iets lager stellen dan in het zoogenaamde Verkoophuis van Pastoor de Way er. Tc Zaandam, op den Duiker, P. GORTER. van 26 November 1852: Om den vreemden indruk weg te 1 nemen, welke de advertentie van P. Gor ter, aangaande het Verkoophuis te Zaan dam, natuurlijkerwijze buiten Zaandam verwekt, verklaart de Ondergeteekende, dat die advertentie onwaarheid behelst en vermoedelijk met een verkeerd doel geplaatst is. J. II. de WAY ER Pastoor te Zaandam (Advertenties).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5