Verrassende overwinning van IJmond op SSVU: acht-zeven \";sps Keller en Van Dijk verbeterden hun positie achter de leiders ALPHENAAR Gramofoonplaten •Clowntje Rick De zaak-Andreas HFC-ers op de golfbaan Om de wereldtitel dammen Nu vijf Nederlanders bij eerste acht Prof. Johanna Westerdijk nam afscheid 4 DE ZAALHANDBALCOMPETITIE HUIDKLACHTEN Gymnastiek Adspiranten van Bato gaven uitvoering IJshockey Canada en Amerika niet naar wereldkampioen schappen 1953 Motorsport Wildrit RAC-West Zwemmen Nederlandse zwemmers staan achter in Spanje Boksen Bos tegen Anglee Sport in 't kort Uitmuntend geslaagd Voor de kinderen Variété-artisten in Amsterdam bijeen Kerkelijk Nieuws FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) t DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 Vorige week was IJmond de enige ver liezer en alle overige handbalploegen uit onze omgeving kwamen met winst thuis. Deze week verraste IJmond echter met een keurige zege op S.S.V.U., terwijl de overige ploegen de mindere bleven van hun tegenstanders. De Velsenaren hebben het echter niet cadeau gekregen. Het spel van IJmond was veel beier dan in de eerste wedstrijd en dit heeft de doorslag gegeven. Een ver diende achtzeven overwinning was de beloning. De eerste klasser Concordia had geen gemakkelijke dag. De dames hadden het voordeel, dat Vriendschap Annie Westdijk miste. Met rust had Concordia reeds een viereen voorsprong. De eindstand was vierdrie. De Concordiaheren verloren van Aals meer met zeventienacht. Dat het geen eenzijdige vertoning is geworden, doch een zeer spannend duel pleit voor de Haarlem mers, die ondanks de achterstand moedig bleven volhouden. Kort na rust (84) heeft het er even naar uitgezien, dat Con cordia in zou lopen. De stand werd op negenzes gebracht, doch enkele doelpun ten \an onder anderen Siem de Jong en Klaas Moenis deden de hoop weer in rook opgaan. Rapiditas verloor Rapiditas speelde tegen W.V.G.V. en kon er niet inkomen. Het wilde niet vlotten en men had voortdurend met pech te kampen. Vele doelpunten wer den wegens cirkelfouten afgekeurd. W.V.G.V. had intussen een grote voor sprong genomen. Het was al 144 toen Rapiditas beter ging spelen en een machtig slotoffensief inzette. Joop Philippo, de beste man van Rapi ditas, wist tweemaal te scoren en Jan Bul- ters volgde dit voorbeeld na. Rapiditas kon W.V.G.V. echter niet meer bedreigen. De IJmonddames hebben de nederlaag tegen Aalsmeer (41) te wijten aan het verwaarlozen van de verdediging. Aals meer kwam keer op keer vrij voor het doel. Ook de afwerking van de aanvallen liet bij IJmond te wensen over. Vrijwel alle ballen werden op Mies Klesser ge speeld, die echter te goed verdedigd werd om gevaarlijk te kunnen worden. Dat Aalsmeer niet tot een hogere score is ge komen, is te danken aan IJmonds doel- vrouwe. In de damesafdeling 2 B kon ook A.V.A. het niet tot een overwinning bren gen. Het had in D.V.V. een gelijkwaardige tegenstander. D.V.V. won tenslotte met éénnul. De Adelborsten hebben hun eer ste wedstrijd van Zondag tegen Aals meer verloren zij het met de eervolle cijfers (108). De tweede wedstrijd, die tegen S.S.V.U., wonnen zij echter (74). Veldhandbal De wedstrijd van de dag in de Afdeling ADVERTENTIE zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met "onder Op de banen van de Kennemer Golfclub is een golfwedstrijd gespeeld tussen oud-voetballers van HFC en leden van de Kennemer Golfclub. Het resultaat was, dat de Kennemer Golfclub met 9(4 tegen 8'2 won. De uitslagen waren: (eerst worden de namen van HFC genoemd). Foursomes: L. J. Sodderland (12) en M. G. Jonker (18) verliezen met 5 en 4 van M. Wetselaar (7) en mr. H. J. Hüffer (15); J. G. H. van de Stadt (20) en J. Sturm (20) win nen met 1 up van F. Antonietti (9) en mr. H. J. Ferwerda (15); I. Herkenhoff Konersmann (21) en H. van de Stadt (20) verliezen van mr. Th. Verspyck (16) en ir. F. D. Calisch (18) met 2 up; jhr. B. Th. Elias (23) en J. de Jonge (24) verliezen met 6 en 4 van J. Nielsen (16) en J. A. van Wufften Palthe (27); L. J. Breure (28) en mevrouw B. Niel sen (13) winnen met 3 en 1 van mr. W. Aber- son (20) en J. E. Theunissen (24); H. J. de Jong (29) en H. Reinders Folmer (30) verlie zen met 6 en 4 van J. C. van der Zouwe (23) en ir. C. Gelderman (24). Singles: L. J. Sodderland verliest met 4 en 2 van M. Wetselaar; J. H. C. Muller wint van F. Antonietti; E. Lefebvre wint van mr. H. J. Ferwerda; M. G. Jonker speelt all square tegen mr. II. J. Hüffer; J. G. H. van de Stadt verliest met 3 en 2 van J. Nielsen; J. Sturm wint met 2 en 1 mr. Th. Verspyck; I. Herkenhoff Konersmann verliest met 2 en 1 van ir. F. D. Calisch; jhr. B. Th. Elias ver liest met 1 up van mr. W. Aberson; J. de Jonge wint met 3 en 1 van J. C. van der Zouwe; L. J. Breure wint met 3 en 2 van ir. C. Gelderman; H. J. de Jong wint met 6 en 4 van J. E. Theunissen; H. Reinders Folmer verliest met 4 en 2 van o. a. van Wufften Haarlem was het treffen tussen B.G.V. en Concordia 2. Het is een aardige wedstrijd geworden, waarbij B.G.V. de geboden kan sen ten volle heeft uitgebuit. Rejack, de Vries en de gebroeders Wehnes waren er steeds als de kippen bij, om fouten van de verdediging af te straffen. Met rust had B.G.V. een vijf-drie-voorsprong, waarna Concordia tot zesvijf ophaalde. Het werd tenslotte een verdiende B.G.V.-zege (97). Een grote schare belangstellende ouders en familieleden van de jeugdige Bato-leden alsmede een aantal genodigden, waaronder de heer S. Heijers, inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding der gemeente Haarlem, het dagelijks bestuur van de Kennemer Turnkring en afgevaardigden van zusterverenigingen gaven blijk van hun belangstelling bij de eerste winteruitvoe- ring van Bato, die Zondagmiddag gehou den werd in de gemeentelijke Concertzaal in Haarlem, waar de adspiranten en een klein groepje mannelijke junioren optra den. Naar de voorzitter van Bato, de heer A. J. Fortgens in zijn openingsrede mede deelde, was deze uitvoering anders opgezet dan voorheen. Men zou thans geen presta ties zien doch meer massaal werk, omdat getracht was, zoveel mogelijk alle adspi ranten te laten deelnemen. Hoewel dit streven voor de executanten en voor hun ouders wel erg prettig is, deden de gemaak te fouten echter nogal eens afbreuk aan het geheel, hetgeen bij de klapoefening en de vrije oefening van de jongste meisjes goed was te merken. Het nummer klassikaal brug met onge lijk gestelde leggers van de meisjes en het gewone klassikaal brugturnen van de oud ste meisjes was van behoorlijk gehalte. De oefening met een knots van de meis jes werd zeer correct uitgevoerd, al had den wij er gaarne wat meer zwaai-bewe- gingen ingezien, toch was dit wel een van de beste nummers. De oudste meisjes lieten ook nog tremplin paardspringen zien, waarvoor zij door de aanwezigen luide beloond werden. Als laatste vermelden wij het optreden van de beide kleuterafdelingen. De afde ling Zuid liet onder het zingen van een aardig kinderlied een serie, op dit liedje afgestemde bewegingen zien, en de afde ling Noord demonstreerde oefeningen over de Zweedse banken. Het optreden van bei de groepen was zeer goed. De kinderen werden dan ook luide toegejuicht. Tegen het einde van de middag deelde de voorzitter nog mede, dat de gelden, ver kregen door de verkoop van de program ma's, overgedragen zouden worden aan hef comité St. Nicolaasfeest Kindertehuizen en dat Bato het plan heeft voor zijn rekening St. Nicolaas de gast te doen zijn bij een der Haarlemse Kindertehuizen. Een plan dat terecht grote instemming verkreeg. Canada en de Verenigde Staten hebben, zoals bekend, na de jongste Olympische Winterspelen verklaard, dat hun ploegen niet meer in Europa zouden uitkomen, zulks in verband met het aan hun adres geuite verwijt, dat zij te ruw zouden spe len. In dit standpunt is tot nu toe geen wij ziging gekomen en het geldt eveneens voor het tournooi om het wereldkampioenschap, dat van 5-15 Maart 1953 in Bazel en in Zürich wordt gehouden en waarvoor zij zijn uitgenodigd. Voor het wereldkampioenschap hebben Zweden, Groot-Brittannië, Duitsland en Zwitserland reeds ingeschreven. En voor het kampioenschap der B-landen, Italië, Frankrijk en in beginsel Nederland. De „Wildrit" van de RAC-West, district Haarlem, werd door meer dan 87 équipes verreden. Het traject dat zeer listig was uitgezocht voerde o.a. door terreinen, waar, behalve kartonnen haasjes die de weg aan duidden, ook veel echt wild te bespeuren viel. Dat de prijzen eveneens uit „wild" be stonden valt af te leiden uit de naam van deze zeer geslaagde rit. De uitslag werd: 1. Hoogeveen en de Voogd, 11 strafpunten; 2. Van Beers en Jansen, 13 strafp.; 3. Heer en mevrouw Kokkes. Mejuffrouw Schade en mevrouw Gatso- nides verwierven de damesprijs. Na de eerste dag van de ontmoeting tus sen zwemmers uit Spanje en Nederland, die ter gelegenheid van het jubileum van de Koninklijke Zwemclub van Santa Cruz de Teneriffe wordt gehouden, leidt Spanje met 28 tegen 21 punten. Op de 100 meter- rugslag voor dames wist onze landgenote Geertje Wielema de eerste plaats te bezetten in 2 min. 37.8 sec., waar-mede zij een enorme voorsprong had op haar tegenstandster Encartina Fernan dez, die er 3.26.8 over deed en als tweede aantikte. Op de 100 meter- vrije slag werd Han- nie Termeulen winnares in 1.08.5. Geertje Wielema had 1.12.2 nodig en klasseerde zich daarmede tweede. Bij de heren leverde alleen de 200 me ter rugslag een Nederlandse overwinning op. Van der Veen legde de afstand af in 2 min. 31.2 sec., hetgeen 6 sec. sneller was dan Kees Kievit, die als tweede aankwam. Enrique Granados verbeterde op de 400 meter vrije slag het Spaanse record en werd eerste in 4 min. 49.8 sec. Jorge Gra nados werd tweede in 4.51.2. De 200 meter schoolslag was voor Jesus Dcmingues met 2 min. 44 sec. Keller had juist 0.2 sec. langer nodig en tikte als tweede aan. Het is nu zeker dat het gevecht tussen Harrie Bos en de Amerikaanse neger Charlie Anglee op tien December in de Apollohal in Amsterdam doorgaat. Deze partij is vastgesteld op tien ron den in het middengewicht. Over de ver dere programma worden nog onderhande lingen gevoerd. SCHULTE—PETERS TWEEDE IN ZÜ RICH. In Zürich werd een koppelwed strijd over honderd kilometer gehouden. De Zwitsers Koblet en Von Bueren wonnen in 2 uur en 50 seconden. Onze landgenoten SchultePeters werden tweede in deze wie lerwedstrijd. WIELRENNER BEVILACQUA GEWOND- Tijdens wedstrijden in het Perón-velo- droom in Buenos Aires is de Italiaan Bevi- lacqua ten val gekomen. Men meende eerst dat hij ernstig gewond was, zodat hij naar een ziekenhuis werd vervoerd. Daar bleek echter, dat hij alleen maar talrijke schaaf wonden had opgelopen. DERKSEN EN VAN EST WONNEN IN GENT. In Gent werden internationale wielerwedstrijden gehouden met als hoofd nummer een koppelwedstrijd over honderd kilometer. De Nederlandse combinatie Derk- sen—Van Eest won in 2 uur 5 minuten 45 seconden. HDZ WON DRIEKAMP IN DüSSELDORF. Zonder Hannie Termeulen is de HDZ (Amsterdam) er in geslaagd een driekamp met Düsseldof '98 en de Düsseldorfse dames zwemclub te winnen. Het programma be stond uit een aantal estafettes, waarvan de HDZ het alleen op de schoolslag-estafette niet tot een overwinning kon brengen. In de 6 x 100 meter borstcrawl estafette werd voor Ria Vonk de uitstekende tijd van 1.08.1 afgedrukt. ADVERTENTIE FALCON MANTELS - JASSEN ADVERTENTIE Maar beter af bent U met 'n pakje van die goudgele De PURE VIRGINIA SHAG van Dobbelmann De zeventiende ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap dammen, die gisteravond in restaurant „Die Raekse" in Haarlem werd gespeeld, heeft voor de koplopers P. Roozenburg en Dagenais geen verandering gebracht. De Nederlander be hield zijn punt voorsprong door een overwinning op de Italiaan Fanelli en Dagenais bleef op de voet volgen omdat hij de Nederlander Bizot een nederlaag toebracht. De Nederlanders Keller en Van Dijk verbeterden hun positie wel daar zij beide zege vierden en de Fransman Bonnard onverwacht een nederlaag leed tegen de Italiaan Salctnik. De overige uitslagen van gisteravond waren als volgt: Post (N.-Afrika) Forclaz (Zwits.) 2-0; Verpoest (België)Van Dijk (Ned.) 0-2; King (China)Wim Roozenburg (Ned.) 1-1; Gédance (Zwits.)Huisman (Ned.) 1-1; De Descallar (N. Afrika)Keller (Ned.) 0-2; Fankliauser (Frankrijk)Deslauriers (Canada) 0-2. De partij tussen de Belg Verpoest (wit) en onze landgenoot Van Dijk (zwart) had het volgende verloop: 1. 32—28 20—24; 2. 37—32 18—23; 3. 34—30 14—20; 4. 30—25 10—14; 5. 42—37. Wij geven de voorkeur aan 41—37. 5.4—10; 6. 47—42 12—18; 7. 28—22 17x28; 8. 33x22 18x27; 9. 31x22. Door deze voortzetting tracht wit de nor male ontwikkeling van lange vleugel van zwart te verhinderen. 9.8—12; 10. 32—27 2—8; 11. 37—31 12—18; 12. 31—26 7—12; 13. 27—21. Precies op tijd, daar anders 11—17 volgt met enig voordeel voor zwart. 13.16x27; 14. 22x31 24—29; 15. 38—32 12—17; 16. 43—38 1—7; 17. 49—43 8—12; 18. 31—27 17—22; 19. 36—31 11—17; 20. 27—21. Gewoonlijk speelt men hier 4136. 2228 van zwart gaat niet. Er volgt dan 2722 en 31x2. 20.20—24; 21 21—16 6—11. Reeds bij de negentiende zet wezen wij op liet doel van wit, namelijk op het vast houden van zwarts lange vleugel. Nog steeds is dit de opzet. Zwart dreigt nu met 2430, 22—28 en 19x47. 22. 31—27 22x31; 23. 26x37 18—22; 24. 41—36 13—18; 25. 29—33. Dreigt 35—30, 33x4; 25. - - - 913; 26. 4439. Aangewezen was 43—39; 26.22—28: 27. 33x22 17x28; 28. 46-41 3—8; 29. 40—34 29—40; 30. 35x44. Wit moest 45x34 slaan. 30. - - 23—29; 31. 32x34 14—20; 32. 25x23 18x49; 33. 49—34 49—35; 34. 37—31 13—18. De partij is practisch beschouwd reeds beslist. 35. 4237 2430. Waarom dit offer? 36. 34x25 35—13; 37. 37—32 13—9; 38. 41—37 Eindelijk was het zover.... de grote zomervacantie was begonnen! Ze hadden meester goedendag gezegd en een prettige vacantie gewenst; en toen wa ren ze voor 'n poos voor 't laatst de schoolpoort uitgegaan. „Fijn, hè?", lachte Rick. „Nou zijn we een hele maand zo vrij als 'n vogeltje in de lucht!" „Nou!", juichte Bunkie. Door de zonnige straat wandelden ze naar huis. Het was heel anders dan gewoonlijk. Nu wisten ze, dat ze morgen niet naar school hoefden. Niet, dat ze een hekel hadden aan de school, maar ja.iedere jongen vindt het fijn, om vacantie te hebben, niet? „Ik ben benieuwd, waar we heen zullen gaan in de vacantie", zei Rick. „O, oom Tripje zal best weer iets prettigs hebben bedacht!", meende Bunkie. En hij had gelijk. Later op de dag riep oom Tripje de jongens bij elkaar en toen vertelde hij het grote plan voor de vacantie. En wat denk je, dat het was? Wel. oom Tripje vertelde de jongens, dat hij een grote autobus had gehuurd; en daar waren alle bankjes uit gehaald en vervangen door gewone meubels. Dat was dus een soort rijdend huisje geworden! „En daarmee gaan we nou een fijne reis maken!", zei oom Tripje. 9—13; 39. 31—26 11—17. Zwart dreigt nu met 1721, 12x21, 1520 en 3x22. Op dit ogenblik mag zwart deze combinatie nog niet gebruiken, daar hij dan zijn dam zou verliezen door 32—27. 40. 43—39 10—14; 41. 39—34 7—11; 42. 16x7 12x1. Wit geeft op. Twee varianten Dagenais speeldt tegen Bizot een oude De Haas-variant, terwijl hij tevens een aanval trachtte te ontwikkelen op Bizot's korte vleugel. Zeer onverwacht schakelde de Ca nadees over op de Roozenburg-variant en nu raakte wit verward in de vele combinaties. De positie van Bizot werd zo slecht, dat hij, om snel verlies te voorkomen, een stuk moest offeren. Toen echter Dagenais kort daarna een doorbraak naar dam forceerde, was het met Bizot gebeurd. BonnardSaletnik was een zeer onregel matige partij, waarbij Bonnard reeds in de opening enig voordeel behaalde. Saletnik wist door handig manoeuvreren zijn nadeel weg te werken. Een kleine positiefout van Bonnard gaf Saletnik gelegenheid het spel in handen te nemen. Hoewel Saletnik de Fransman een stuk wist af te dwingen, zag deze kans naar de damlijn door te breken. Hij slaagde er evenwel niet in de dam te nemen en tenslotte moest hij de vlag voor zijn tegenstander strijken. Post en Forclaz zijn volkomen kansloos en speelden dan ook een rustig, klassiek par tijtje. Na de opening liet Forclaz zijn korte vleugel opsluiten, hetgeen zijn stelling er niet beter op deed worden. Toch wist de Zwitser lang stand te houden. Toen hij ech ter de remise-voortzetting miste, liet Post zich de winst niet meer ontgaan. Een 3228 opening werd door Wim Roo zenburg tegen King tot flankpartij omge bogen. Roozenburgs spel was iets beter. King kon aan de aanval van onze landge noot het hoofd bieden, maar moest niettemin het centrum aan zijn opponent laten. Roo zenburg maakte hier goed gebruik van en won een stuk in het eindspel. In een zeer benarde positie wist King nog juist remise te grijpen. Fanelli kreeir teren Piet Roozenburg al spoedig de rand vrij. Piet Roozenburg kon hier goed op combineren en drukte de Italiaan volkomen uit het centrum. In het middenspel wist Fa nelli zich door enige ruilingen wat te her stellen, maar zijn centrum bleef een zorgen kind. Bij de aanvang van het eindspel kwam Roozenburg één stuk voor, maar de stand zat vol met meerslagvalletjes. Nadat Roozenburg deze had weggewerkt, eindigde de partij in zijn voordeel. Huisman zocht het tegen Gédance in het klassieke genre daarbij het uitruilen zoveel mogelijk verhinderend. In het middenspel had hij belangrijk tempi-voordeel. Gédance kwam in het centrum sterk op en wist Huis man in de verdediging te dringen. Deze maakte echter in het eindspel geen fout en zo werden de punten gedeeld. De Descallar speelde tegen Keiler sterk op de aanval. Dit was een kolfje naar de hand van onze landgenoot die een sterk centrum bouwde en later overging tot een flank- aanval. Keller had toen belangrijk voordcel, dat in het middenspel zodanig aangroeide, dat De Descallar een stuk moest offeren. Keiler gaf de Noord-Afrikaan geen kans meer op herstel en stevende rechtstreek op de zege af. De stand De stand na de zeventiende ronde luidt thans: 1. P. Roozenburg 26 pnt.; 2. Dagenais 25 pnt.; 3. en 4. Keller en Van Dijk 22 pnt.; 5. en 6. Bonnard en Huisman 21 pnt.; 7. en 8. Verpoest en W. Roozenburg 19 pnt.; 9. Des lauriers 18 pnt.; 10. Saletnik 18 pnt. (uit 17 partijen); 11. Bizot 17 pnt.; 12. King 16 pnt.; 13. Gédance 12 pnt.; 14. Verleenen 11 pnt.; 15 en 16. Fankhauser en Post 10 pnt. 17. Fa nelli 9 pnt. (uit 17 partijen); 18. De Descal lar 8 pnt.; 19. Forclaz 2 pnt. Zaterdag is in „Gooiland" te Hilversum afscheid genomen van prof. dr. Johanna Westerdijk, hoogleraar in de plantenziek- tenkunde aan de universiteiten te Utrecht en Amsterdam. Prof. dr. V. J. Koningsberger voerde het woord als voorzitter van de stichting phy- topathologisch laboratorium „Willie Com- melin Schol ten", van welk laboratorium mej. Westerdijk sinds 1906 directrice is geweest. Sedert 1907 is in dit laboratorium tevens gevestigd het centraal bureau voor schimmelcultures, waarvan mej. Wester dijk directrice is. Prof. dr. Cornelia G. van Arkel sprak namens rector en senaat der Amsterdamse universiteit en tevens namens de Vereni ging van Vrouwen met Academische Op leiding. Namens de Nederlandse Plantenziekten- kundige Vereniging en namens het huldi gingscomité gaf dr. J. G. ten Houten een overzicht van het zeer belangrijke werk dat prof. Westerdijk, ook voor de Planten- ziektenkundige Vereniging heeft verricht. Hij deelde mede dat een Johanna Wes- terdijk-Fonds is gesticht, dat het funda menteel en toegepast wetenschappelijk on derzoek op het gebied van huidschimmels, plantenziekten en antibiotica zal steunen. Dr. Ten Houten zei voorts dat Zuid- Afrikaanse vrienden van prof. Westerdijk haar een reis naar Zuid-Afrika aanbieden. Voorts bood hij een geschilderd portret aan, dat geplaatst zal worden in het labo ratorium Willie Commelin Scholten, als mede een radio-gramofoon met enige lang speelplaten. Voorts spraken prof. dr. L. C. P. Ker- ling, die prof. Westerdijk opvolgt als di rectrice van de stichting Willie Commelin Scholten, prof. dr. A. J. P. Oort, hoog leraar in de phytopathologie te Wagenin- gen, die een speciaal Westerdijk-nummer van het tijdschrift der Nederlandse Plan- tenziektenkundige Vereniging aanbood. Namens de medewerkers van het labo ratorium spraken nog dl'. J. A. von Arx en de heer J. Kiljan. Des avonds werd in de schouwburg Gooiland door leerlingen van prof. Westerdijk een revue ten tonele gevoerd, waarin een overzicht van haar werk werd gegeven. Onder leiding van de heer Willi Feitman. (Duitsland) is Maandagmorgen in hotel American te Amsterdam het congres van de internationale organisatie van variété- artisten begonnen. Secretaris-generaal van de bond is de heer Rodi Roeters (Ne derland), die dit eerste congres van de fe deratie heeft georganiseerd. Er zijn om streeks 25 leden uit verscheidene landen aanwezig. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Driebergen (vac. wijlen P. de Bruijn): C. M. Graafstal, legerpredi- kant te Ermelo; te Perth (West-Austra- lië) Presb. Church: M. J. Bonting te Rijns burg. Aangenomen naar Silvolde (toez.): L. Boer te 's Heerjansland. Geref. Kerken Beroepen te Wijhe: W. Wiersinga te Vis vliet. Aangenomen naar Marknesse: G. M. W. Steen te Balk en Wyckel. Geref. Gemeenten Beroepen te Ederveen: H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Holland-Amerika Lijn keert 12^ pet. interim-dividend uit In de vergadering van commissarissen der Holland Amerika Lijn is besloten over 1952 een interim-dividend uit te keren van 12'/2 waarvan 10 in aandelen en 21/2 in contanten. De resultaten over de eerste 10 maanden van 1952 der Holland Amerika Lijn staan niet ten achter bij die over dezelfde periode van het vorig jaar, zodat kan worden aan genomen, dat het voordelig saldo van de winst- en verliesrekening 1952 meer dan voldoende zal zijn, om een restdividend gelijk aan het interim-dividend uit te keren. De heer J. Tjalma viert op 1 December zijn zilveren ambtsjubileum als burgemeester van Hoogeveen. ADVERTENTIE His Master's Voice, Columbia, Parlophone, Decca, enz. KRUISWEG 49, HAARLEM. 15) Maar hij geeft zich nog niet gewonnen. Hij moet onder duiken en zich door de moeilijkheden heen slaan. Wat er dan ver der nog van terecht komt, zal later wel blijken. In New York is een onderwereld, waar men niet op een enkele moord kijkt. Daar kan hij wel contact mee krijgen om zich voorlopig schuil te kunnen houden. Maar zijn eerste taak is, zijn uiterlijk te laten veranderen. Met moeite vindt hij zijn weg naar de Chinese wijk, waar hij bij een klein en smerig kapperszaakje op zijn wenken wordt bediend. P „U wenst uw uiterlijk te veranderen? Hoofdhaar afscheren en een snor, lijkt u dat niet het beste? Dan herkent u uzelf niet meer. Ik kan u ook een neusoperatie aanbevelen, dat is zeer effectief, maar dan moet ik u naar een ander verwijzen". „Neen, dank u, scheren en een snor lijkt mij voorlopig afdoende". „Mag ik u verder nog aanraden van kleren te veranderen?" dringt het man netje na zijn arbeid aan. „Dat is altijd aan te bevelen. Een heel andere stijl van kle ding, dat is zeer belangrijk. Ik weet een uitstekend adres. Links af en dan direct om de hoek, bij „mooie Johnny" „Mooie Johnny" ontvangt Andreas met wantrouwige blikken. Een herculische ge stalte, die iets te nadrukkelijk goed ge kleed is. „Zeg het eens, wat scheelt er aan?" „Ik kom van Li Hung, die uw adres gaf", verklaart Andreas voorzichtig. „O, hoor ik goed dat u Duitser bent? Laten we dan Duits met elkaar spreken". De klank van zijn moedertaal maakt Andreas wat vertrouwelijker. Hij zegt iets over wisselen van kleding. „Heb je geld?" Zonder op het antwoord te wachten haalt Johnny brutaalweg de portefeuille uit de zak van Andreas, die niet waagt tegen te stribbelen. Hij telt het geld na. Ruim tachtig dollar. Tegen de verwachting van Andreas in geeft hij het weer terug. „Kom, wat heb je op je geweten?" Andreas wil protesteren, maar krijgt een dreunende klap tegen zijn gezicht van de geweldige hand van Johnny. „Dat maak ik uit, wat je hier wel of niet te vertellen helst. Zeg op, wat heb je ge daan?" Andreas waagt het niet langer tegen te stribbelen. „Doodslag". „Zeg maar gewoon moord hoor. Hoe heet je?" „Rolfneen, Günther Feldmann". „Ga maar weg, leugenaars helpen we niet". Bedeesd corrigeert Andreas zichzelf en zegt wie hij werkelijk is. „Dat klinkt beter. Dan hoef je me ver der ook niets te vertellen, want dan weet ik het al. Ik zal je helpen, want ondanks alles beval je me wel". Andreas trilt nog altijd van schrik. Hij is er zich zeer wel van bewust dat hij nu volledig aan de genade van deze „mooie Johnny" is overgeleverd. Gedwee en zon der weerstand trekt hij zijn eigen kleren uit en een ander pak, dat Johnny al heeft klaargelegd, aan. Het past redelijk. „Ik zal het schappelijk met je maken. Geef me maar vijftig dollar". „Wat?, ik dacht. „Je dacht? Hoeft niet. Doe ik wel. Be grepen?" „Ja, maar, ehkunt u het pak, dat ik achterlaat niet in rekening brengen?" „Wat dacht je? Dat heb ik toch al ge daan, anders was je heus niet met 50 dol lar klaargekomen". Met een schichtige blik vergelijkt An dreas zijn armoedige kleren met het keu rige pak, dat hij heeft uitgetrokken en op een stoel gehangen. Even gaat het door zijn hoofd, dat hij eigenlijk een behoorlijke hoeveelheid geldt toe zou moeten krijgen, in plaats van het grootste gedeelte van het schamele bedrag dat hij nog heeft af te geven, maar hij waagt het niet. verder te protesteren. Ze praten een klein uur over wat An dreas nu verder van plan is, en hij ca pituleert, door al zijn dringende proble men nu ook maar meteen open en bloot door Johnny te laten beoordelen. Andreas bekent, dat hij wel eens een paar maal een handtekening heeft ver valst, en Johnny weet dan, dat hij deze man gebruiken kan. Er wordt afgespro ken, dat hij zijn intrek zal nemen bij „Greet", waar juist een van de medewer kers van de bende waartoe ook Johnny behoort, uitgesmeten is, omdat hij verraad wilde plegen. Andreas voelt zich na dit uur in een andere wereld overgeplaatst, een wereld waarvan hij tot dusver alleen het bestaan kent uit verhalen en boeken. Een wereld van schaduwen, van angst en misdaad. Een duistere wereld vol drukkende gehei men. Maar tevens een wereld, die hem in zijn toestand aantrekt en tijdelijk veilig heid biedt. Wihoos aanvaardt hij alle regelingen, die Johnny voor hem treft. In een dakkamertje, dat over de om ringende daken uitziet, woont Andreas met zijn kamergenoot. Een gebocheld mannetje met een enorme neus, die er uitziet als een gier. Hij is lithograaf van zijn vak. Hij is een meester in het nama ken van allerlei officiële papieren. In een aansluitende, door een kast verborgen, ruimte is een werkplaats ingericht, waar allerhande zet- en drukmachimes staan, evenals goed ingerichte tekentafels. Alle mogelijk typen uit de onderwereld passeren regelmatig het oog van An dreas en zijn kamergenoot, die de „ge bochelde Henry" genoemd wordt. Allerhande documenten worden binnen gebracht, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en nagebootst. Van deze werkplaats uit gaan de papieren weer naar alle delen van dit uitgestrekte land. Andreas wordt nauwkeurig in zijn taak onderricht. Voortdurend, dag en nacht, is er iets te doen. Henry, op zijn eigen ma nier gul, laat Andreas telkens wanneer daar een kans toe bestaat, ook meedoen en meeverdienen. Andreas laat niet merken, dat hij zoveel mogelijk van zijn „verdien de" geld spaart. Zo blijft hij enkele weken verborgen; hij komt zelfs niet op straat. Maar pret tig voelt hij zich in deze omgeving niet. Per slot van rekening hoeft de politie maar eenmaal op het spoor te komen van deze bende, die weet hij veel welke vertakkingen en bezigheden heeft, en Andreas werdt ook gegrepen. Maar heb ben ze hem eenmaal, dan is hij ineens een prooi van een veel groter waarde, wegens zijn misdaden in Europa. Maar hii moet doorzetten, tot hij voldoende geld heeft om een andere weg in te slaan. Een weg naar Europa. Ja, hij wil naar Europa te rug, waar men hem zeker niet meer ver moedt. Hij heeft zelfs een plan, dat nog geraffineerder is dan zijn oorspronkelijke misdaad. Hij krijgt immers gelegenheid zich aan het gelaat te laten opereren. Men maakt een klein stompneusje van zijn vrij op vallend grote neus, en hij heeft het ge voel, dat zelfs zijn vrouw hem niet meer zou herkennen. Hij wacht daarna in stilte zijn kans af. Hij weet een foto te laten maken van zijn nieuwe uiterlijk en zelf brengt hij het met behulp van Henry zo ver, dat hij zich van allerlei identiteitspapieren kan voorzien. Dan komt het ogenblik, dat hij klaar is, behalve de moeilijkheid, dat hij niet vol doende geld heeft. Naar berekening moet hij nog een week of zes hard werken om voldoende te hebben voor de overtocht. Op dat moment komt het toeval hem te hulp. Het is midden in de nacht, wanneer hij door 't piepen van de deur gewekt wordt. Hij hoort een gesmoorde stem. „Slaapt hij?" Henry antwoordt fluisterend. „Als een blok. Wat is er aan de hand. Thomas?" Zou dat de lange Thomas zijn, die giste ren beweerde bij de nationale bank een mooie kraak te zullen plegen? Andreas houdt zich slapende maar luistert nauwkeurig toe. „De zaak is fout gelopen. Maar nu zit ten we met de buit. Frans schijnt gekletst te hebben. Als ik hem tussen mijn vingers krijg „Hoeveel is het?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6