Strijd der twaalf dam- meesters geheel „open" Klaas Toxopeus vertelt over „Vliegende Storm Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij-varia Kennemer c, Lantaarn Prognose voor het tournooi, dat Zaterdag begint Het jarige ziekenhuis zag spoken „Zij, die vergeten worden" in Thalia r Old Clothes New Dry Cleaning only Jubileumviering door het personeel ingezet „Een geloofsgroep naar de jeugd" Concert kinderkoor „De Goede Herder" Zaterdag wordt Sinterklaas ingehaald THALIA Contact-avond van de P.v.d. A.-V rouwenbond Vijfentwintigduizend pond snoekbaars op Urk „Be del avond' Denksport voor „bedrijfsontspanning" WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 Van onze damme dew erker) Als de wedstrijdleider Zaterdag in het Cultureel gebouw de klokken voor de eerste ronde in werking zet is er een damstrijd begonnen, die na het wereldtournooi verre weg de meest belangrijke wordt, die er op het dambord in het afgelopen jaar in Nederland is gespeeld. Elf dagen zullen de damliefhebbers uit geheel Kennemer- land van dichtbij kunnen genieten van het spel van buitenlandse en Nederlandse meesters. Het interessante is, dat de strijd tussen de 12 spelers geheel open ligt. Als grootste kanspaard start echter de winnaar van het vorige internationale tournooi dat D.A.M.A.S. in 1950 in Nederland organiseerde en waarvan Gordijn, vóór Piet Rozenburg (volgens het Sonneborn-Berger systeem) winnaar werd. Het is deze Haagse speler die in 1948 het kampioenschap van Nederland won, nu in uitstekende vorm is, en als één der ernstig ste candidaten voor de overwinning start. De tweede man, die een goede gooi zal ma ken naar de bovenste plaats is de 66-jarige Marcel Bonnard uit Lyon. Nu Chestem en Raichenbach zich uit het wedstrijdleven hebben terug getrokken, is deze grootmeester Frankrijk's sterkste speler geworden als enige overgebleven speler uit „de grote vijf" (Fabre, Weiss, dr. Molimard, Bizott), welke heel wat roem vergaarden. Fankhauser, 47 jaar is ook één keer kam pioen van Frankrijk geweest. Zijn deelne ming aan het wereldtournooi was gerecht vaardigd als derde afgevaardigde van de Franse dambond. De enigste Nederlandse speler, die een uit nodiging voor dit D.A.M.A.S. tournooi kreeg, Is de Leidenaar Wim Huisman (oud 29 jaar). Deze uitnodiging dankt Huisman aan 't feit, dat hij in dit werèldtoumooi ongeslagen bleef. In het IJmuidense tournooi zal Huisman als kanspaard nummer drie starten, doch hij zal wel rekening moeten houden met een of meer nederlagen. En als vierde kanspaard komt de Italiaanse meester Saletnik aan bod. Wie nog aan de kracht van de Italianen mocht twijfelen, is door de overwinning van Saletnik op de Fransman Bonnard in de 17e ronde van het wereldtournooi er wel anders over gaan denken. De vierde buiten landse gast, de Italiaan Fanelli zal een min der grote rol spelen, doch is technisch uit stekend, dus in staat, voor verrassingen te zorgen. Nederlanders aan bod Van de overige zes Nederlanders, is de kracht van de Oosterkwartier-man uit Haar lem, Wim de Jong ons allen wel bekend. Ook deze, een boezemvriend van Roozenburg, is tot grote dingen in staat en hij kan heel best direct de kop nemen. In 1950 won hij vóór Dukel cn Versé (Frankrijk's kampioen) het DAMAS-tournooi. H. J. Berk uit Haarlem (bord één van DOS) is misschien wel de zwakste speler in dit gezelschap. Maar het is toch een moeilijk te overwinnen tegenstander. Het optreden van de Utrechtenaren Noome en Den Har- togh is „nieuw". Wel zijn het geroutineerde tournooi-spelers, doch hun successen zijn erg wisselvallig. Vermeldingswaard is nog, dat de 42-jarige Henk Noome een zoon is van de Nederlandse meester-dammer Jan Noome en deze Jan Noome was weer een kleinzoon van de beroemde Nederlandse speler Arsi de Heer, die van 1780 tot 1852 voor de Ne derlandse en speciaal voor de Noordhol landse dammers roem en naam in dammers kringen heeft vergaard. Den Hartogh won al enige keren in Utrecht van de oud DCIJ-er de IJmuidenaar Piet Leythe, die thans in Utrecht speelt. De jubileumviering van het Antonius- ziekenhuis, die Donderdag haar officiële hoogtepunt bereikt met een receptie en een feestavond, is gisteravond in de besloten kring van het personeel alvast ingezet met een toneelvoorstelling. Dat de ingetogen lekezusters en de strenge medici op de planken hun vrouw tje en mannetje óók weten te staan, is in het Patronaat ondubbelzinnig bewezen met een succesvolle opvoering van de klucht „Het spook van de vrijburcht". Deze overbekende zotternij rond de tyrannieke figuur van de kaas-groothandelaar Van der Veer is er ingegaan als de welbekende koek en het publiek een heterogene ver zameling religieuzen en leken heeft zich kostelijk geamuseerd met de spokerij op het door deze parvenu gekochte kasteel. Al ging een groot deel van de aandacht uit naar de hoofdfiguren uit de ziekenhuis houding, die vaak in de onmogelijkste situaties terecht kwamen dank zij dat spook en deszelfs manipulaties, de waar dering voor het inderdaad soms vlotte spel was er niet minder om. Het wil ons voorkomen, dat de H.H. dokters en de D.D. verpleegsters bij het beschikbaar zijn van vrije tijdeen veelbelovende toneelploeg zouden kunnen vormen. Ondanks de gevoelige handicap van het plotseling uitvallen van de hoofdrolspeler door familieomstandigheden, is alles op rolletjes gelopen. Het spook werd ontmaskerd, de invaller voor de kaasboer sloeg zich met een ge routineerd gemak door de moeilijkheden heen zelfs door een afzakkende snor en de fotograaf heeft er voor gezorgd, dat een geneesheer van naam en faam als huis knecht vermomd vereeuwigd werd in een tête-a-tête met. Ach nee, laat deze gezellige avond wat de medewerkenden betreft met de mantel der naamloosheid worden bedekt. Er is namelijk meermalen zo goed geacteerd, dat de hele bezetting een pluim verdient, ook al werd op de grootste clementie aange drongen. Invaller F. Hunsche nam de taak van feestredenaar bovendien op zich en hij me moreerde in zijn speech je degenen, die op deze avond zo node gemist werden: figu ren als moeder Leonarda, moeder Liquoris en zuster Casimir,a. F. WOENSDAG 26 NOVEMBER RFX 20 uur: Velser Kunstkring, Johan Kaart: „De appels van Eva". THALIA 20 uur „Fanfaren der Liebe". LEGER DES HEILS, Edisonstraat, 15 en 20 uur: Hannele's hemelvaart. DONDERDAG 27 NOVEMBER THALIA 20 uur: Speciale voorstelling „Zij, die vergetén worden." PATRONAAT 20.30 uur: Zilveren jubi leum Antonius Ziekenhuis, revue. NED. HERV. JEUGDGEBOUW 20 uur: Oud-Kathplieke Jeugdgroep: „De Won derbloem". En tot slot van deze prognose het optreden van de twee IJmuider dammers B. Dukel en H. Laros. Het zijn twee gelijkwaardige tegenstanders, die zeker een plaats in de midden-moot zulen kunnen veroveren. Tot slot willen wij er op wijzen dat er in de speelzaal niet geanalyseerd mag worden door de toeschouwers en dat er een aparte zaal is (naast de speelzaal) waar de „onder zoekingstochten" op het dambord in alle stilte kunnen plaats vinden. Thalia geeft Donderdagavond één spe ciale voorstelling van „Los Olivados" („Zij, die vergeten worden"). Deze meesterlijke film van Luis Bunuel is een felle aanklacht tegen de kille liefdeloosheid der moderne maatschappij, waarvan vooral de op groeiende jeugd de dupe wordt. In de buitenwijken van de stad Mexico leeft de verwaarloosde jeugd in de meest miserabele omstandigheden en de misdaad tiert er wat men noemt welig. De film pakt het probleem echter reëel aan en als zodanig is zij een hooglijk te waarderen poging om het sociale - euvel, dat hier aan de orde gesteld wordt, in volle omvang onder de ogen te zien. Het pathos, waarmee het Zuidelijk tem perament af en toen gepaard moet gaan doet wel eens wat vreemd aan, maar niet temin blijft er een gaaf verhaal over, dat steeds weer overtuigt. In de Ichthuskerk wordt Donderdag avond de kerkelijke viering gehouden van het 40-jarig bestaan van de Groen van Prinstererschool. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer Ab. de Jong, zal Adriaan Ver schoor zich doen horen op het orgel en het Christelijk vrouwenkoor „Vox Jubilant" gaat enige liederen zingen. Hierna is het woord aan dr. R. J. v. d. Meulen, oud-predikant te IJmuiden. Hij koos tot onderwerp: „Een geloofsgreep naar de jeugd". Hierna zullen Adriaan Verschoor en het Chr. Vrouwenkoor verder de avond op luisteren. Het kinderkoor „De Goede Herder" zal Zaterdag 13 December in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan een uitvoering geven. Op het programma staan o.a. twee cantates „De Schoonste Feesklag" van Catherine van Rennes, en „De Jaar kring" van Attie Dieserinck. In het „King George V"-dok te Southampton ligt de Cunard Liner Queen Mary' waar zij haar jaarlijkse „grote beurt" krijgt. Na de blijde intocht van Sinterklaas in Beverwijk zal de bisschop ook Velsen- Noord met een officieel bezoek vereren. Vergezeld van maar liefst vijf Zwarte Pie ten wordt de goede Sint Zaterdagmiddag om half drie aan de spoorweghalte Hoog ovens opgewacht, zo meldt het hoofdkwar tier van de Goedheiligman. Daarna zal de feestelijke intocht in Noord beginnen, waarbij de bisschop en zijn helpers worden voorafgegaan door de R.K. harmonie „St. Caecilia". Een ondernemend zakenman heeft dit hoge bezoek voorbereid en zal de knechts opdracht geven om flink te strooien. Om half vier komt St. Nicolaas aan in het gymnastieklokaal van de meisjesschool in de Corverslaan, waar aan ode kinderen verrassingen worden uitgedeeld. Dinsdag 25 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Baltic van Swansea. Galathea van Archangel. Egret van Liver pool. Markelo van Karlstadt. Tom van Veste- ras. Luna van Rotterdam. Theresa Schiaffino van Huelva. Noordkaap van Sta vanger. Spaarnestroom van Liverpool. Rönskar van Kalmar. Finga van Oxelosund. Iris van Gothenburg. Catharina van Kopenhagen. Noordholland van Rotterdam. Amor van Hamburg. Grote Beer van Rotterdam. Wave Conqueror van Immingham. Sherwood van Newport. Maud van Persvicken. Maartje van Skoghal. Vertrokken zijn: American Defender naar Rotterdam. Franz naar Kiel. Teuna naar Breskens. Baltic naar Rotterdam. Georgios F. Andreades naar Hampton Roads. Wilpo naar Munksund. Okkrumdijk naar Rotter dam. Swift naar Londen. Wolanda naar Ud- devalla. Hogmarsö naag Pegby. Scorte naar Londen. Berkelstroom naar Hull. Civita naar West-Indië. Eemstroom naar Fowey. Egret naar Rotterdam. C-rebbestroom naar Londen. Teucer naar Liverpool. ,Wat er aan gevaar en ongemak door- geworden. Alles was zo snel gegaan, dat ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in één speciale voorstelling het bijzondere filmwerk ZIJ, DIE VERGETEN WORDEN Een realistische film die een ontzettend beeld toont van de verwaarloosde jeugd in de achterbuurten van Mexico-City. Onverbiddelijk realisme in een meesterlijke film Toegang boven 18 jaar. staan is, wat er aan mensenlevens gered is dat is niet het werk van mij, maar van o n s". Deze zinsnede uit het eerste hoofdstuk van het eerste boek, dat ooit door een redding boot.schipper werd gepu bliceerd, is in feite tekenend voor het ganse werk het eenvoudige verhaal van een man, die met een naam werd geboren, waaraan de zee te ruiken was: Toxopeus. Een naam van een geslacht van schip pers en vissers, dat op de Waddeneilanden met eerbied wordt genoemd, omdat het verbonden raakte met de hoogtepunten uit de Nederlandse reddingsgeschiedenis die geschreven is met een mengsel van bloed, zweet en zilt zeewater. Klaas Toxopeus, de schipper van de reddingboot „Insulinde" uit Oostmahorn, wier radio zo vaak door stormachtige nachten prikt als het spookt bij Borkum- merrif, en de buitengronden van de Wad den door de brekers tot een reusachtige teil met zeepsop worden geranseld. Klaas heeft daarvan verteld in de wat trage trant, die hij in de roef van de Insu linde misschien ook zou, gebruiken na! een geslaagde redding en dat is de voornaam ste charme van dit boek geworden:' het loopt rustig van redding naar redding en van herinnering op herinnering, maar het is desondanks van ongemene kracht ge worden. We zullen ter illustratie een stukje aanhalen een stukje proza, dat het zwaarste weer van jaren, de September- storm van 1935, beschrijft. Er was geen sprake van een reddingstocht alleen zomaar een reisje van Norderney naar Oostmahorn met de directeur van de KN ZHRM. Er kwam een „vreemde lucht" op zetten en Klaas vertelt: „Wat er uit kwam, vrijwel zonder waar schuwing, had ik nooit mogelijk gedacht. Volkomen onverwachts veegde er een dikke smeer wind over de zee. Nog dach ten we aan een harde bui, maar die dikke smeer wind ging in een paar ogenblikken over in stormweer. En het was alsof de zee er op had liggen wachten. Een half uur geleden was er nauwelijks deining. Nu liepen er direct zware bonken water, die je anders alleen maar bij langdurige stor men tegenkomt. We begonnen alles dicht te draaien: Reiniger! dook in zijn motor kamer. En toen was het vliegend weer onze vlaggen nog bij stonden. De maat- schappijviag in top kreeg ik met veel moeite in flarden gewaaid naar beneden". Dat Klaas de knapperige humor bezit, die in tijden van gevaar reddend kan wer ken, laat hij even verderop merken bij zijn beschrijving van de „achterin", waar niemand tijd had gezien om de zaak zee vast te sjorren. „Het koffiedik zat tegen het plafond. Twee petroleumstellen zwiepten over de vloer. Koffiekommen, brood, botei\ mes sen, suiker alles dweilde met de zee heen en weer in een vieze laag olie, koffie en melkIk veegde de boel in een hoek. nam de tafel en zette die er onder steboven voor". Achter de kim van een mooie heiige morgen kunnen de oi-kaan en de dood op de loer liggen, zegt Klaas Toxopeus. En dit beeld komt de lezer telkens weer in gedachten, naarmate hij met klimmen de spanning het boek doorleest. Dat er niettemin mannen als Klaas en Mees, zijn broer, wox'den gevonden, die de ox'kaan cn de dood tegemoet durven, blijft hem een raadsel, al proeft hij even het myste- rie van het zeemanschap, wanneer Klaas zegt: „Van mezelf weet ik alleen maar, dat ik varen altijd een mooi vak heb ge vonden. Zomaar een mooi vak". Uit. Punt. De sport van het varen, het gevecht met de ranselende zee en het macabex-e kans spel van een redding spelen daar natuurlijk wel doorheen, maar hoofdzaak blijft die aangeboi-en liefde tot de zee. Dit forse boek*), dat hopelijk de be langstelling voor het i-cddingwezen langs onze kust ver-diept en daarmee de liefda digheid versterkt waarop het ganse appa raat drijft, verdient de belangstelling, die het tot nu toe al oogstte. Meer zelfs dan dat. J. F. „Vliegende Storm" door Klaas Toxopeus, N.V. Int. uitgeversmaatschappij „Het Wereld venster" Amsterdam. Slepertje Er is wat goed te maken tegen over de beide mannen van het slepertje „Nooitgedacht II", dat in zijn dappere eentje de onlangs door die dikke Brit aangevaren logger „Wilhelmi- na" (KW 144) naar de veilige wal bracht. Want dat nette stukje werk van Krab en Hoenson.de twee snuffelaars in IJmuidens haven, die al vele jaren lang de tros gespannen aebben weten te houden, mag toch niet helemaal ontbreken. Zij waren het per saldo, die in stormgetij de beschadigde log ger met hun 159 paai-deki-acht- jes naar de vissershaven bi-achten. En dat was een knap stukje werk voor zo'n kleine man. Nóóit gedacht. Muzikale concurrentie Dat was Zaterdag een opge togen feest, toen IJmuiden plotseling openlucht-concert zaal werd voor een stel wijd- gebroekte Volendammers, die er op het schippersklavier en de grote tsjieng-boem van leer ti-okken, dat het daverde. Om die luidkeelse trompet en het andere kostelijke koperwerk niet te vergeten. Wat een jolijt, mensen, wat een pret, voorai voor de kinders, die soms gewoon van IJmui- den-Oost naar de Julianabrug emigreerden. Toen kwam de IJmuidense or gelman geschi-okken naderbij en hij zag, dat hij achter het net dreigde te slingeren. Waarop hij de enige manier betrachtte, die in zo'n geval overblijft, buiten de aftocht met de stille trom: de manier van het tegenoffensief. De or- gelpijpen hebben zich tot ber stens toe ingespannen. En die Volendammers maar harder oroberen en dat orgel nog maar harder en op het laatst gingen de beide bemanningen elkaar een verhaaltje vertellen, waar in bloemkooloren en bloedneu zen de voornaamste onderwer pen waren. Het is echt een mooi feest ge weest. In de Trompstraat te IJmui den. Nul komma één Met eerlijke verheugenis des harten heb ik gelezen, wat me neer Bergsma van de Emma- school mij met vele anderen heeft geschreven als reactie op mijn kwaaie stukje over de catapult-oogst van de vorige week. Om geen krant vol ca- tapulten te krijgen, alleen de reactie van deze aardige ULO- per. Hij is blij, dat hij tot de 0,1 behooi-t, die ik ruwgeschat aangaf als het getal dergenen, die als vaders en onderwijzers zijnde met straffe hand optra den tegen het euvel der cata- pulten-in-broekzakken. Me neer Bergsma heeft echter een ox-ganisatietje opgebouwd van goedwillende knapen, dat alle catapults in deszelfs omgeving op een bepaalde manier in handen van meneer Bergsma speelt. Hiermee en met de andere brieven van catapultverzame- laars voor het goede doel kan ik alleen maar erg blij zijn. Meneer Bergsma wordt hiei-mede benoemd tot officier in de Elastische Ox-de van IJmuiden. Er kunnen dus nog meer bij en wie mij namen weet te noemen van zulke be- vechters van wat een niet te onderschatten kwaad dreigt te worden, kan op een even eer- volle benoeming i-ekenen. Tot de orde zo dik wordt, dat het elastiek springt en er dus geen catapults meer gemaakt kun nen worden wegens gebrek aan grondstoffen. Het cijfer 0.1 is verandei'd in 7.3. Wie volgt? Plaatsbespreken (2 t.m. 678) Uw klachten over plaatsbe spreken zijn alle gelezen. Wij zullen er een witboek over moeten publiceren. Bij gebrek aan papier zullen wij echter liever even wachten. Dat wil óók wel eens helpen. Kruis-punt De laatste weken is het in onze goede Velsense gemeente zo stilletjes gebleven met het :reëren van moeilijke verkeers- situaties, dat er hoognodig weer eens wat diende te ge- beui-en, wilden ai-geloze fiet sers en onschuldige wandelaars niet al te veel in de watten erecht komen. riet is dan ook met een zucht /an verlichting en een gevoel lat we er nu wel zijn, dat ik 3e poging heb aanschouwd, om 3e nieuwe kruisweg van de Rijksweg aan het eind van de Parkweg zo riskant mogelijk te maken. Als u naar Amsterdam moet en u hebt uw Veilig Ver- keersvest met die aardige pantserlubbetjes en dat anti- val-wieltje niet aan, ga dan maar gei'ust binnendoor over 's Gravenzande. Want dat kruispunt is een kruis. Punt. Alles kan daar ongehinderd doorelltaar krioelen en elk mo ment gebeui-en er dan ook haast grote ongelukken, die nu nog goed zijn afgelopen, maar mettertijd ongetwijfeld offers gaan kosten. Ik wil de ontwerper van deze gelijkvloerse mensenval nog niet eens alles kwalijk nemen, want het kón bijna niet an ders, als gevolg van de nieuwe bocht door de polder naar de Amsterdamsestraatweg, maar het geval ligt er toch maar en het wordt van minuut tot mi nuut levensgevaarlijker. Behalve een driedubbele waar schuwing aan allen, die daar beroepshalve of voor hun ple zier het ijle lijf in de waag schaal van het snelverkeer gaan werpen, moge ik met klem en i-edenen een voorstel doen, om er stoplichten te plaatsen gauw en liever vandaag dan morgen. Voor de 'ietsers en de automannen. Want juist dat laatste stukje vóór de pont is meex-malen het toneel van een meedogenloze race „wie er het eerst is". Op die pont dan. Of, zoals ge wilt, .n het ziekenhuis. LAMPENIER. In de radiocabine van de „Insulinde' Rechts schipper Toxopeus. De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, afdeling IJmuiden heeft Dinsdag avond in „Flora" aan de Zeeweg een con tact-avond gehouden. Na opening door de voorzitster, mevrouw A. SchaarSanders, is door alle aanwezigen „Op naar het licht" gezongen, waarna een vrouwenkoortje het „Europalied" ten gehore bracht. Een propagandistisch woord werd ge sproken door mevrouw Blok-Wou's uit Rotterdam, waarbij zij o.m. de Kamerver- kiezingen in herinnering bracht. Het suc ces van de overwinning der P. v. d. A. schx-eef zij in de eerste plaats toe aan de persoon van dr. Drees en het feit dat de fakkeldi-agersactie zulk een succes bleek. Als hoofdzaak noemde zij echter het feit dat de politieke strijd veel meer dan vroe ger op sociaal en economisch gebied ligt. Ook de confessionele arbeider zou thans meer de strijd der arbeidersklasse beseffen. Zij meende voorts dat een beslissende win ter voor de deur staat met het oog op de in het voorjaar te houden gemeenteraads verkiezingen, de stemmenwinst zal dan geconsolideerd moeten worden. Mevrouw Blok betoogde voorts dat het regeringsprogramma al enige punten ver toont, die de P. v. d. A. bij de Kamerver kiezingen op het verkiezingsprogi'amma had staan. Tenslotte wekte spreekster de aanwezigen op om daarwerkelijk het werk voor de komende verkiezingen te steunen Een toneelspel met zang en declamatie, waarbij een draaiende wereldbol een rol speelde en waarin o.m. de rassenstrijd werd uitgebeeld, besloot deze bijeenkomst. Schooljeugd en „Gelaarsde kat" In het raam van de voorstellingen van het zangspel „De gelaarsde kat" door de onderwijzers-toneelvei'eniging „Kennemer- land" zal de opvoering voor de schooljeugd der openbare lagere ir. Krijger- en Water- vlietschool op Maandag 8 December in het Hervormd wijkgebouw aan de Dijckmans- straat worden gehouden. Prijzen. Heilbot 2.05, gr. tong 2.55- 2,30, giTTi. tong 1,70-1,48, kkn. tong 1,59- 1,52, kl. tong I 1.52-1,34, kl. tong II 0,92- 0,84, tarbot I 2,45-2,10, alles .per kg.; tar bot IV 42-32, tongschar 82, schartong 43, kim. schol 59, kl. schol I 40-38, kl. schol II 37-18, schar 22,50, v. haring 16,50-11, ma kreel 24-16, grm. schelvis 52, kim. schel vis 41-37, kl. schelvis I 34-29, kl. schelvis II 26-17, wijting 23-11,50, kl. gul 20, kl. haai 31,50-26, poontjes 22-20, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 232-228, alles per 125 kg. Aanvoer: 112 k. tong en tarbot, 8 tongschar, en schartong. 133 schol, 3 schar, 3660 haring, 135 maki'eel, 63 schelvis, 37 wijting, 10 kabeljauw en gul, 4 kl. haai, 6 poon, 9 diversen, totaal 4180 kisten. Helling en dok. De trawllogger R.O. 2 is op de IJmuidense scheepshelling ge plaatst om een nieuwe schroef te laten aanbrengen. De KW. 24 maakte gebruik van het dok voor reparaties aan het on-, derschip. De 50 kisten vis bleven aan boord en zijn gisteren gelost. Lekkerbekken. Voor export naar Bel gië worden voor rog. vleet en haaien hoge prijzen betaald. De Herman en Maria van Hattum, welke trawler's aan de Woensdag- markt losten, hebben met deze reis flinke partijen van deze vis buit gemaakt. Schip per Korbee van de Herman had zelfs een 200 kisten wat wel een record is voor deze dure export-vis. Wachten hielp niet. De paar loggers en kotters, die de Maandagmarkt voorbij hadden laten gaan in de hoop, de dag daarop een betere prijs te maken, zijn. niet beloond voor dit geduld: de handel bleef voorzichtig. Tong kon maar weinig meer opbrengen dan Maandag: de lappen deden gemiddeld f 2,50 tot f 2,60 en de grove slips schommelden om de gulden per kilo. De schelvis hield zich eveneens aan de f 55 tot f 50 voor de grote en f 34 voor de braatsoorten. Haring deed het. De verse haring heeft het gistei'en daarentegen best gedaan. Verdween er Maandag veel naar de vis- meelfabrieken, gisteren bleek de handel veel grager te zijn en de Engelse walaan- voeren konden f 13 tot. f 14 bedingen, ter wijl de Kanaalsoorten zelfs tussen de f 16 en de f 18 terecht kwamen. Post Boy, paas best. De enige trawler van de markt van gisteren was de Post Boy, die met ziin steven in de boter viel. De 1200 kisten Kanaalharing van dit schip brachten zo'n f 20.000 op na een tiendaag se reis. De verse vislogger IJm. 221 kreeg f 5950. Van de haringloggers werd de KW. 47 favoi'iet met het mooie sommetje van f6600. Vandaag wat, morgen weinig. Van morgen lagen er drie trawlers voor de wal. De Herman had totaal 1200 kisten, waarvan 110 schelvis, 160 makreel, 250 kool, 200 gestripte en 160 dichte wijting, 60 heek, 200 rog, haai en vleet en de Ma ria van Hattum zorgde voor 175 makreel, 200 schelvis en piepers, 170 gestripte en 40 kisten dichte wijting, 170 kool en 10 radio plus 40 stokkebit, 15 haring en 150 stuks stijve kabeljauwen. De Antje maak te het driemanschap vol met 100 kisten schelvis en piepex-s, 25 blanke koolvis en gul, 180 makreel, 15 wijting, 25 radio, 5 varia en 15 stuks „stijve". Voor de markt vón morgen staat inmiddels nog geen en kele trawler geboekt, mede doordat de Bloeanendaal opdracht.kreeg uit te blijven tot Maandag. Schi'aalhans wordt dus keu kenmeester. ADVERTENTIE Koningsplein 10 IJmuiden Tel. 4886 De aanvoer van snoekbaars was in de af gelopen week vrij goed. De vangsten van de vaartuigen afzonderlijk echter waren over het algemeen tamelijk onbevredigend. Deze varieerden namelijk per span en per dag van 70 tot 400 pond. Ondanks de behooi'lijke aan voer, was de vx-aag iets betex-, wat tot uiting kwam in enigszins betere noteringen, die per pond van f 0,49 tot f 0,59 beliepen. De aanvoer van rode baars was slechts gering, mede doordat inmiddels de maat op deze vis verhoogd is van 18 op 22 cm. De aanvoer van voorn en blei was goed. Noteringen voor beide vissoorten per pond van f 0,10 tot f 0,13. Karper maakte per pond van f 0,30 tot f 0,36. De weekbesommingen van de sleepnetvis- sex's varieerden per span van f 80 tot f 900. Bij de staandnetvissers was dit per vaartuig van f 50 tot f 270. Door enige schepen werd een kleine hoeveelheid Noordzeevis aange voerd. Een partij bliek noteex'de per mand van f3,25 tot f3,40. Aangevoerd werd: 25.460 pond snoekbaars; 500 pond i'ode baars; 4200 pond voorn; 7817 pond blei; 82 pond karper; 12 pond snoek; 748 pond zeevis en 33260 pond bliek. De totale omzet aan de afslag bedroeg on geveer f 16.000. In het Hervormd wijkgebouw aan de Dijckmansstraat wordt Vrijdag een „bedel- avond" gehouden. Deze avond, die is be doeld om de aangesloten verenigingen bij de Jeugdwerk-commissie financieel sterker te maken, krijgt het karakter van een bazar. Evenals vorig jaar zal hiexwoor wel weer veel belangstelling zijn. De uitslagen van de door de commissie voor bedrijfsontspanning der Hoogovens georganiseerde wedstrijden in klaverjas sen schaken en dammen waren deze week als volgt: Klaverjassen, eerste ronde: A.G. K. IIWalserij Boys 8-20; IJzeren kaart Mekog 15-25; Breng er eenVerzakers 15-23; DuvelsklauwGecombineerde 9-20; Altijd maar passenA.G.K. I 24-3. Tweede ronde: Hennep dotWalserij Boys 20-17; Breng er een—A.G.K. I 14-15; A.G.K. II Gecombineerde 20-13; MekogVerza kers 14-22; DuvelsklauwAltijd maar passen 27-22. Derde x-onde: Gecombineer deHennep dot 23-13; MekogA.G.K. II 1716; DuvelsklauwBi-eng er een 11-23; IJzeren kaartWalserij Boys 15-18. Schaken: Walserij West Fagama 1V2 4%: Lorna—UK Bë 4-1. Dammen: VisserMichel 2-0; Broersma v. Woensel 2-0; v. WoenselBx-oersma 1-1; MichelVisser 1-1.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9