Bloem der IJmuidense zee- en liavensleperij gefêteerd Volleybalcompetitie met wis selend succes voortgezet IJmuiden gaat Zaterdag aan Piet Roozenburg buide brengen Agenda voor Velsen VEERTIEN KWART EEUWEN Herinneringen uit Wijsmulier-geschie denis, geschreven op zee en aan de kant Gebrek aan oefenzalen wreekt zich Dagenais ook naar de gemeente inspiratie" li Schrijfster van „Annetje" over Sinterklaas VGZ de mindere van Heemstede 4 Blauw-witte keurtroepen voor Zondag Dagenais komt in IJmuiden simultaneren Meer vismeel in IJmuiden Officiële ontvangst door Velsens gemeentebestuur Burgerlijke Stand Kajotters stellen speelgoed ten toon „Uw koninkrijk kome" overzag een jaar „De kunstenaar en zijn Schiider J. C. R. Heeck sprak voor schilders Mevrouw Annie SurinkGroen uit Drie huis, cle schrijfster van „Annetje", welk boek onlangs werd ingedeeld bij de 500 beste kinderboeken van Nederland, zal op 1 December in de AVRO-rubriek „Voor u mevrouw" spreken over „Sinterklaastijd vroeger en nu". De uitzending is van 15.15 tot 3 6.15 uur. DERTIEN MAAL minstens vijfentwintig jaren trouw aan het zeesleep-bedrijf van de IJmuidense firma „Wijsmuller" is gisteren vergaard in de benedenzaal van hotel „Augusta". „Minstens" een kwart eeuw, want verscheidene der daar ge huldigde vertegenwoordigers van wat wel eens „Hollands Glorie" is genoemd, zijn al veel langer aan deze IJmuidense rederij verbonden. Eigenlijk hadden er veertien mannen bijeen moeten zijn, maar één der gefêteerden was ziek. Een hartelijk toe spraakje van de directeur, de heer G. van der Vuurst, en een gouden armbandhor loge met inscriptie werd hun deel en van kapitein Maarten de Koe van de „Noord Holland", tot de oudste matroos van de firma, „ouwe Jen" alias Jan Krijger, hebben dezer dertien mannen de glorie van deze ochtend gevoeld als de kroon op een zwaar en vaak gevaarlijk levenswerk in dienst van de Nederlandse zeesleperij en het ber gingswerk. Temidden zijner commissarissen heeft de heer Van der Vuurst de dertien toege sproken en hij was er kennelijk trots op dat er onder het personeel van zestig man sterk veertien mannen te vinden waren, die het een volle kwart eeuw of langer uithielden bij „Wijsmuller". Dat een aantal van de zilveren jubila rissen niet gehuldigd is op het moment van hun vijfentwintigjarig dienstverband, was te wijten aan de oorlogsomstandigheden en het prozaïsche feit, dat er toen nog geen gouden horloges te koop waren. De heer Van der Vuurst greep even terug in de algemene herinneringen van het bedrijf, zoals die overgebleven zijn uit de na-oor- logse dagen. In 1946 trof men het wrak van de „Hector" aan, de „Nestor" werd in moten teruggevonden bij Verschure en de „Stentor" was de enige sleper zij het dan in deplorabele staat die nog bruik baar bleek. Kern bouwde op Een kern van prima personeel zorgde er evenwel voor, dat de rederij weer op toeren kwam zowel aan de wal als op zee. De grote sleepreis met het Juliana- dole van West Indië naar Indonesië in op dracht van de Bataafse werd een eers'e krachtproef en een succes. Toen de Noord Holland de vloot kwam versterken, was het ergste leed op materieel gebied geleden en als straks de nieuwe „Cycloop" in de vaart komt, kan „Wijsmuller" de grootse naam wellicht terugwinnen, die het bureau zich in vooroorlogse, jaren op bouwde over de zeven wereldzeeën. Als eerste kwam de boekhouder van de firma, de heer J. van Leeuwen, voor het front sinds 1919 al in dienst bij „Wijs muller", zij het voorlopig als contactman op een werf. Zijn prettig humeur en zijn keurige boekhouding, die zelfs voor de meest vernuftige accountant aan duide lijkheid niets te wensen liet, maalden hem, toen hij in 1930 naar IJmuiden kwam, tot een gewaardeerde kracht. Kapitein Maarten Kapitein Maarten de Koe, die in 1922 als stuurman in dienst trad en in 1925 tot kapitein promoveerde, verwierf zich al eerder een gouden tikkertje bij een ge slaagde logger-redding, maar grotere be kendheid nog kreeg hij in de oorlog, toen hij als gezagvoerder op de oude „Amster dam" naar Engeland uitweek en door dik en dun doorvoer. Ruim 250.000 ton scheepsruimte is door deze oude rot bin nengebracht en De Koe bestond het „om niet alleen dezelfde „Amsterdam" te houden maar ook met dezelfde équipage naar Holland terug te komen, ook al bood men hem eenmaal aan de overkant een betere marinesleper aan. Na de bevrij ding deed hij van zich spreken dank zij de expeditie met het „Julianadok", waar over hij het commando voerde. Ook kapitein H. van der Burg, thans onder meer op de Hector en erkend specia list op het gebied van verre „runners- reizen", die in 1922 als stuurman bij de rederij kwam, kreeg prijzende woorden te horen. In 1929 werd hij gezagvoerder op de „Utrecht" en na de oorlog voer hij op een gehuurde sleper om de havendienst weer op poten te helpen. Als tweede man, tijdens de reis met het droogdok gewerd ook hem velerlei waardering. Nu is Van der Burg kapitein op de „Hector" en „al tilt hij er wel eens zwaar aan" zoals zijn directeur opmerkte, „de resultaten zijn prima". Zijn runnerswerk is terecht befaamd over de hele wereld en men zal deze kapitein nooit vergeefs vra gen „eventjes hier of daar heen te gaan". Fè havenkapitein Als matroos kwam A. Broek in 1919 bij Wijsmuller thans is hij dé havenkapitein voor IJmuiden. Zijn vasthoudendheid bij bergingen heeft ook hem een uitstekende naam bezorgd, niet in de laatste plaats wegens zijn onveranderlijk-goede humeur. „Meester" J. Rob, die ook in 1919 bij de rederij in dienst trad, voer sindsdien op vele schepen en zijn ervaring heeft de maatschappij graag te haren nutte ge maakt bij de herbouw van de vloot. Thans is hij als eerste meester op de „Nestor" te vinden. Dezelfde functie wordt op de „Hector" waargenomen door G. Engeltjes, in 1919 als assistent bij Wijsmuller gekomen. Als tweede machinist op de „Amsterdam" was hij de ganse oorlog buitengaats en na de bevrijding voer hij zelfs enige tijd onder Belgische vlag, waarna hij zijn post als eerste meester op de kleinere schepen van de IJmuidense rederij aanving. De volgende jubilarissen kwamen ge tweeën naar voren: de beide eerste machi nisten W. Wolvers en W. Zwartveld, res pectievelijk van de „Stentor" en de „Hec tor". Ze kwamen ongeveer tegelijkertijd in dienst in 1919 als stoker-machinist op de „Junior" en de heer Van der Vuurst kon ze niet méér prijzen dan met: .„en ze staan altijd klaar voor de maatschappij". Uitbreiding havendienst Als matroos in 1922 in dienst gekomen, maakte N. Coster, thans op de Stentor, vele lange reizen en na de oorlog werd hij de schipper van de Junior. Nadat dit scheepje werd afgevoerd, is hij een tijdlang stuur man geweest, maar hopelijk zal er binnen kort een kapiteinsplaats vrijkomen, waar deze zeeman zich uitstekend thuis zal voelen. Wij vernamen, dat het in de bedoeling ligt de derde havensleepboot van het bedrijf per 1 December vast in dienst te nemen zodat er dan niet langer één schip voort durend in reserve ligt en dat wordt dan die vrijkomende kapiteinsplaats. De „Hector", die in de oorlog alleen, naar Engeland overstak, bewaart cle beste her inneringen aan zijn tweede machinist, T. Roeper, die tussen haakjes zijn schip nog steeds trouw is gebleven en er onder meer voor hielp zorgen, dat het slepertje niet tol zinken werd gebracht. Hij meldde zich na de geslaagde oversteek telefonisch bij ka pitein De Koe en voer sindsdien mee op de „Amsterdam" na de bevrijding kwam hij op de „Junior" terecht als stoker machinist, maar vandaar stapte hij weer terug naar de vertrouwde „Hector", „waai de machinekamer er altijd keurig uitziet". De beide reeds gepensionneerde perso neelsleden van het bureau Wijsmuller, die eveneens voor het traditionele gouden hor- Bij dc zeesleepbootmij. Wijsmuller te IJmuiden werden Woensdag kapiteins, stuur lieden, machinisten en andere leden van het personeel gehuldigd voor 25 of neer. jaren trouwe dienst. De jubilarissen werden vereerd met een gouden polshorloge, hetgeen zij niet onder stoelen of banken staken. loge in aanmerking kwamen, de voormalige tweede meester van de „Hector" J. Bam- bach en de oud-stuurman van de „Nestor", J. Klomp, kwamen eveneens op het jubi leummatje. Uit Nieuwediep bewees Bam- bach de maatschappij vele goede diensten, onder meer als stoker op de Drente en in de oorlog stak ook hij met de Amsterdam over naar Engeland. Klomp, die als ma troos in dienst kwam en eveneens jaren uit Nieuwediep voer op de oude „Cycloop", de „Drente" en de „Amsterdam", waarmee hij naar Engeland on: kwam, heeft boven dien zijn sporen verdiend als duiker. Eindje touw „Dit is een man van de oude stempel" zo waardeerde de heer Van der Vuurst hem „als bootsman moet hem aan dek geen eindje touw voor de voeten komen, dan blijft het daar beslist niet liggen. Als ma gazijnbeheerder in Nieuwediep bewijst hij de rederij ondanks zijn pensionnering nog vele goede diensten." Tenslotte kwam „de Ouwe Jen" aan de beurt, Jan Krijger, zoals hij volgens het doopregister heet. Als een van de oudste eens „ruzie aan dek" met hem geweest, maar Jan kwam altijd terug en hij is nog steeds voor alles te porren, zogoed voor kok, voor stoker als voor matroos. De zieke jubilaris, Freek van der Wiele, die ook al in 1919 aan de rederij verbonden werd en als kapitein op de Junior een grote be kendheid in IJmuiden verwierf, waarna hij stuurman werd op de verschillende haven slepers, sloot de lange rij van toegesproke- nen en nadat de heer Van Leeuwen uit aller naam voor de hartelijkheid van deze ochtend had bedankt in welk antwoord het vertrouwen op een goede toekomst doorschemerde, voerde schipper Martien Broek van de rederij Goedkoop het woord, om allen namens die rederij een gemeende gelukwens toe te zwaaien. Familie Grote ruikers seringen en anjers vorm den het bloemrijke geschenk, dat de echt genoten van de gehuldigden in ontvangst mochten nemen en toen er tenslotte kleine glaasjes en grote sigaren ter tafel versche nen, werd dit heuglijke Wijsmullerfeest voortgezet in de gezellige sfeer van een grote familie, wier kracht gevonden wordt Het eerste tafeltennisteam van de Vclser tafeltennisvereniging VGZ zag zich deze keer lelijk de voet dwars gezet door Heemstede 4. Tot 33 wisten de Velsenaron stand te houden. Van Eijk en de dubbelspel-combi natie v. 2.ijkSteevensz maakten echter een eind aan de illusies van VGZ. De eindstand werd 46 in 't voordeel van de Heemstede naren. De punten voor VGZ werden gescoord door Wijker 2 x), Ales (1 x) en Sweeren (1 x). Het derde team ging op de ingeslagen weg voort en won met niet minder dan 100 van Johez 4. Het was, zoals uit het score- verloop blijkt, een vrij eenzijdige wedstrijd waarin de punten voor de Velsenaren werden verzameld door De Jong, Zuidema en mej. Kluft. Ook hier handhaafde Roel Zuidema zijn ongeslagen record, zodat hij nu na zeven wedstrijden nog geen enkele nederlaag te incasseren kreeg. De VGZ-teams beginnen aan de laatste wedstrijden in de eerste competitie-helft. Ongeveer eind Januari zal aan de tweede helft worden begonnen. Het programma voor de laatste wedstrij den luidt: Dinsdag 2 December: PWN 3 VGZ 1; VGZ 2—GTTC 7. Vrijdag 28November: Johez 2VGZ 4. Het wedstrijdprogramma van „Stormvo gels" voor Zondag ziet er als volgt uit: Stormvogels IHeerenveen I, aanv. 2.30 u.; Stormvogels IIHVC II, aanvang 12.30 u.; Stormvogels IIIde Meteoor II, aanvang 12 u.; Stormvogels IVEDO IV, aanvang 12 u.; Stormvogels VZ.v.meeuwen V, aanvang 9.45 u.: IEV II—Stormvogels VI, aanvang 12 u.; Stormvogels VII—Hillogom VII, aan vang 9.45 u.; Stormvogels VIIIConcordia IV, aanvang 12.00 u. THBV—Stormvogels IX, 9.45 uur. De eerste twee elftallen verschijnen in deze opstelling: Stormvogels I: J. Venus D. v. d. Oever, Fr. Venus H. J. Snoeks, J. Tol. E. Westers J. P. Snoeks, J. Luppens. H. Angenent. R. de Boer, G. K. Drager Reserves: P. Vader, M. Ponte, K. v. Op bergen. Stormvogels II: P. Vader J v. Vliet, J. Broekhuizen A. Glas, P. Heilig, T. J. de Boer J. Meyer, P. Goedhart, Th. Efforn. C. Post, F. G. de Haan Reserves: W. C. Botvliet, Cees Zwemmer. matrozen hij kwam in 1926 is er wel in een voortreffelijke teamgeest. Zaterdagmiddag zal een comité, waarin vertegenwoordigd zijn zowel werkgevers als werknemers, het Velsense zakenleven, sportorganisaties en IJmuidens Bloei, de IJmui- denaar Piet Roozenburg op grootse wijze en officieel ontvangen in het clublokaal van de damclub IJmuiden hötel Kennemerhof, om hem daar te huldigen wegens het prolongeren van de werelddamtitel. Donderdag 27 November Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling, „Zij die vergeten worden". Herv. Jeugdgebouw: Oud-Kath. Jeugd groep „De Wonderbloem". Patronaat, 21.30 uur: Zilveren jubileum Antonius Ziekenhuis, revue. Cultureel Centrum, 20 uur: ds. J. Visser van Amsterdam „Hermann Zaïss en de gebedsgenezing". Vrijdag 28 November Raadhuis, 10.30—11.30 uur: Spreekuur wethouder van financiën. Rex, 20 uur: Nieuw programma. Thalia, 20 uur: „Een vrouw werd ge schonden". Met medewerking van de tamboers van de Hoogovenharmonie en een muziekcorps worden Roozenburg en zijn echtgenote Za terdagmiddag om 3 uur 15 op het station IJmuiden van de trein gehaald. Daarna zal zich een stoet, waarin het comité van ontvangst en de deelnemers aan het inter nationaal DAMAS damtournooi meegaan, naar „Kennemerhof" begeven, waar Piet Roozenburg een huldiging zal moeten on dergaan. Het comité van ontvangst is als volgt samengesteld: voor het gemeentebestuur: wethouder I-I. de Boer; namens de reders de heer W. G. Meyboom; voor IJmuidens Bloei de heer M. Roos; namens het perso neel van de Hoogovens (waar Roozenburg werkt) de heren J. van Beuningen en J. J. J. Wortelboer; voor de IJmuidense Vis handelvereniging de heer F. Osendarp; voor V.S.V. cle heer J. Scheeres; namens Stormvogels de heer Chr. Suwerink en voor de damclub IJmuiden de heer K. de Jong. Burgemeester mr. M. M. Kwint zal wor den verzocht als erevoorzitter op te treden. Nadat het comité namens de inwoners van de gemeente Velsen de wereldkam pioen zijn hulde heeft gebracht, bestaat er gelegenheid in hötel Kennemerhof tot fe liciteren. De Canadese grootmeester Dagenais, die op zo'n fraaie wijze de tweede plaats bezet in het juist afgelopen werelddamtournooi vertrekt op 7 December per vliegtuig naar Canada terug. Maar Dinsdag 2 December zullen de dammers van D.C.IJ. en Sportief in de gelegenheid worden gesteld in het culturele gebouw met Dagenais de degen te kruisen op het 100-ruitig bord. De Canadees speelt aan ten hoogste 45 borden en is verbazend snel met het simul- taanspel. Zondag treden Piet Roozenburg en Dage- Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat bij besluit van 25 Novem ber 1952, vergunning is verleend aan: de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. in IJmuiden, tot het uit breiden van het hoogovenbedrijf, door het oprichten van 2 bewaarplaatsen voor het opbergen van respectievelijk ontplofbare stof en granaten uit schrot, op het hoogoven- bedrijf in IJmuiden; aan de Chemische Fabriek „De Toekomst" N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van de vismeelfabriek, gelegen aan de Industrie straat in IJmuiden; aan de firma Servaas en Co. te Velsen, tot het oprichten van een timmerfabriek in het pand Middenhavenstraat no. 52 te IJmuiden. nais gezamenlijk als simultaanspelers op met een alternerende séance voor de dam mers in Kennemerland in „Die Raeckse" te Haarlem. Voorts worden de spelers en het bestuur van DAMAS en D.C.IJ. Zaterdagochtend officieel ontvangen ten Gemeentehuize. Zaterdagavond begint dan de eerste ronde van het Internationale damtournooi in IJmuiden. De voorzitter van D.A.M.A.S., dr. Venema uit Den Haag, zal het tournooi openen. Ook de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse dambond, de heer A. Busch uit Arnhem zal bij de opening het woord voeren. GEBOREN: C. M .M. Luijckxvan Daalen. z., Lange Nieuwstraat 474, IJmuiden; A. W. van der VoortAkkerman, 2 d., Strating- plantsoen 38. Velsen-N.; L. C. van Rixel— Vendel, d„ Kennemerlaan 101, IJmuiden; G. E. Broekhuizen—Luksemburg, d., IJssel- straat 22, IJmuiden: J. Raapvan Urk, z., IJsselstraat 28, IJmuiden; A. E. Piersma— Heuser, z., Wijk aan Zeeërweg 116, IJmui den; C. L. Dekker—Baars, 2 z„ Jan Kostelijk- laan 1, Velsen; M. J. PeekeiAardenburg, z„ Watervlietstraat 19, Velsen-N. OVERLEDEN: D. Zweers, 85 j., weduwe van .T. W. Hilbrander, van de Vondellaan 31, Driehuis: P. G. Hildering, 54 j„ echtgenote van G. de Hoog. Da Costalaan 18, Driehuis; G. Kuijper, 80 j., weduwe van H. Drijver, Gerard Doustraat 27, IJmuiden-O.; J. Filars- ki. 75 j„ echtgenoot van C. P. van Otteren, Wijk aan Zeeërweg 57, IJmuiden-O. Dc pas begonnen volleybal-competitie in de afdeling „Beverwijk", die Woens dagavond in het gymnastieklokaal van de Dacosta-school aan de Noorderlaan werd voortgezet, bracht wel duidelijk aan het licht, dat de meer geoefende spelers en speelsters door een betere techniek en een groter combinatiever mogen, de beste resultaten boekten. In de meeste gevallen mankeert het de deelnemende teams uit de IJmond aan oefen zalen en laat het zich denken, dat het voor de minder met zalen bedeelden moei lijk wordt om tijdens de competitiewedstrij den enig kans op succes te kunnen houden. Dit bleek althans bij de DGS-teams uit Ï.Tmuiden, die slechts eenmaal en nog wel in de openlucht een oefenpartij hadden ge speeld. In de wedstrijden TurnlustDGS (heren) en DGSTurnlust (dames) moesten de IJmuidense teams in de vier gespeelde sets de volle winst aan de tegenstanders laten. De Turnlust-teams serveerden ten eerste beter en waren over het algemeen meer be weeglijk in het veld. DGS zal ook moeien werken aan een betere veldopste'lling. Bo vendien werd de bal te hoog opgeslagen, waarbij de reactie op laag gesüeelde ballen nog te weinig wordt aangevoeld. Nonchalant serveren en opslaan van de bal brengt pun tenverlies met zich mee. Dit was in de eerste voorgaande wedstrijden DGSPlaatwellerij (dames) en DGSBeverol (heren) beter verzorgd. De wedstrijd tussen de twee Kennemers- dnmesteams was spannend. De beide plopgen gaven elkander niet vee! toe. maar ondanks beheerster serveren en combineren moest Kennemers 2, dat één set op het nippertje won, na de gelijke stand 1515, toch een nederlaag incasseren. De Ka jotters van IJmuiden-Oost, die speelgoed vervaardigden voor het St. Nico- laasfeest van de arme kinderen in hun parochie, geven Zondag aan belangstellen den gelegenheid hun werk 1e komen be zichtigen. De meisjes van de Margrete Sin- clairclub hebben evenwel ook deel aan deze „sneelgoed-fabricage". Zij zorgden name lijk voor de „aankleding". De tentoonstelling wordt gehouden in de tussenzaal van het Patronaat aan de Zee weg en is Zondag geopend van 10.3013 en van 15.3017 uur. ADVERTENTIE A. N. W. B. K. N. A. C AUTORIJLES? met nieuwe wagen UW ADRES RE IJ MS AUTORIJSCHOOL Hagelingerwcg 134 - Santpoort - Telef. 8930 GEDIPL. INSTRUCTEUR Bij Zutphen is eer., gnnitrein in botsing met een goederentrein gekomen. Vijftien wagens ontspoorden en drie werden ver nield. Tengevolge van de ontsporing werd de enkelsporige afrit van de IJselbrug versperd. De locomotief van de goederentrein liep uit de rails, maar viel niet om. De ravage op de plaats van de aanrijding. De uitslagen van de eerder gespeelde wed strijden zijn: heren: PSV—Plaatwellerij 3—1; DGSBeverol 4—0. Dames: DGSPlaat wellerij 31. Heren: TurnlustVCK 40. Van Woensdagavond zijn de resultaten: heren: TurnlustDGS (154; 1512; 153; 155) 40. Dames: DGSTurnlust (815; 9—15; 13—15; 9—15) 0—4: Kennemers I— Kennemers 2 (1512; 1512; 156; 1517) 3—1. In de school voor Christelijk Volks onderwijs aan de Van Langeveldstraat heeft de schoolvereniging „Uw Koninkrijk kome" onder leiding van ds. H. P. Huis man haar jaarlijkse ledenvergadering ge houden. Het verslag van de heer A. Geerlofs, secretaris, was voor een belangrijk deel gewijd aan de viering van het veertig jarig jubileum van de school en vermeld de voorts verschillende feiten uit het school- en verenigingsleven. Voor het na zien van de kasbescheiden van de heer J. Pa nis, penningmeester, werd een uit drie leden bestaande commissie benoemd. De periodiek aftredende bestuursleden, cle heren Chr. G. Holling, tweede voorzit ter en J. Panis, zagen zich herkozen. Het hoofd van de school, de heer W. B. Kleywegt, deelde bijzonderheden mede over de invoering van de nieuwe reken methode en over de resultaten van de schoolradio. Voorts vertelde de heer Kley wegt iets over het gebruik van een afzon derlijk handwerklokaal in de school, dat binnenkort waarschijnlijk tevens dienst zal kunnen doen voor handenarbeid. Na de beantwoording van een aantal vragen werden de aanwezigen in de gelegenheid ges'eld de nieuwe schoolmeubelen te be zichtigen. Hierdoor is het intérieur van de C.V.O.-school aanmerkelijk verbeterd. Een kunstenaar is nimmer voorgoed aan een bepaald onderwerp gebonden. Op welke wijze hij zijn kunst brengt, hangt onder meer af van zijn begaafdheid en zijn visie op bepaalde gebeurtenissen. Dit was de kern van het gezellige praatje dat de kunstschilder J. C. R. Heeck uit Bakkum gisteravond in de Nijverheids school in IJmuiden-Oost hield voor de leden van de studieclub voor schilders. Aan cle hand van platen heeft de heer Heeck zijn gehoor toen duidelijk gemaakt waardoor een kunstschilder kan worden geïnspireerd, hoe uit de voorbereidende studies de kleine compositiekrabbels ont staan, die daarna gevolgd worden door de détailweergaven. Hoezeer de schilder ook kan putten uit litteratuur, uit sagen en legenden, uit de Bijbel, uit de historie, de natuur of wat dan ook, het voorstellingsvermogen is bij iedere kunstenaar anders en derhalve ver schilt ook het productievermogen. Iedere schilder, en dit geldt zeer zeker voor cle schilders der oudheid evenzeer als voor de kunstenaar van heden, dient ken nis van anatomie te hebben, want niet elkeen schildert naar levend model. Na enige platen van Herman Prell (1854) te hebben besproken, die de détails van zijn fresco eerst van carton vervaardigde en via een stuk van Alma Tadema, ge- inspireerd op de tiende plaag van Egypte, kwam spreker tot het grote werk van Michel Angelo (14751564): de schilde ring van het plafond van cle Sixtijnse Kapel. Een werk dat vier jaren onafgebro ken inspanning kostte (15081512) en waarin 343 figuren door deze meester al leen wei-den vervaardigd. Bij de onder scheidene Bijbelse taferelen in dit gigan tische werk zijn de verschillende gemoeds gesteldheden van de figuren te onderken nen in bepaalde verdraaiingen en kronke lingen van het lichaam. Dit zijn mede ma nifestaties van de. rusteloosheid van het eigen hart van Angelo, aldus spreker. Paul Veronesse (15281588) werd geïn spireerd door de Bruiloft te Kana, een stuk dat echter een profane inslag kreeg door de vele „portretten van tijdgenoten" die erin zijn verwerkt. Lang weidde spreker uit over het werk van zijn leermeester prof. Jurres (1875 1946), die een zeer te waarderen schepping creëerde van het Bijbels gegeven van Jehu en Joram. Ook in zijn oeuvre over Don Quichote liet deze kunstenaar de tegenstelling in de figuren tussen idealist en realist tot uiting komen. Is. Israëls baseerde zijn werken op het dagelijks gebeuren: de militaire begrafenis, het vertrek van de kolonialen (1882). Zo heeft deze schilder, wiens eigen werk inspiratie vindt in de natuur, verscheidene grote figuren uit de schilderkunst bespro ken en hierbij niet vergeten dat al deze kunstenaars, hoe en op welke wijze zij hun inspiratie ontvingen, toch steeds een groeiperiode moeten doormaken, waardoor naar gelang hun leeftijd hun werk aan rijpheid wint.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13