Bloemendaalse firma wegens ontslaggeven gedagvaard Minister Van de Kieft wil het blad „Wij van Financiën" handhaven Rotterdams koopman onderhield tedere en lucratieve connecties Velsenaar bestal een mede-arbeider Jiex JAeateC Kort en bondig Vier jaar geëist wegens oplichting van verschillende dames Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen 11 TWEEDE KAMER Maar een amendement tegen de begrotingspost krijgt wellicht een meerderheid V.V.IJ. ontvangt S.S.V.U. Arbeiders deden langzaam-aan HAARLEMSE RECHTBANK Critiek op de nieuwe melkprijs voor de boer Raad voor de Emigratie geïnstalleerd Enkele bezwaren uit de Eerste Kamer Rechthoekige benzinetanks VRIJDAG 2 8 NOVEMBER 1952 (Van onze parlementaire redacteur) Het vragenuurtje gaf minister Beel ge legenheid, naar aanleiding van mondelinge vragen van de heer Van Sleen (P v. d, A.), mee te delen, dat de burgemeester van de gemeente Varik niet geëist heeft, zoals de afgevaardigde had vernomen, dat degene die hoofd wil worden van de open bare school te Heesselt (dat deel uitmaakt van die gemeente) de kerk zal bezoeken. Wel heeft de bui-gemeester, rekening hou dende met de verhoudingen in de gemeen te, de wenselijkheid van kerkbezoek door het te benoemen schoolhoofd kenbaar ge maakt. Dat is, zo zei de minister van Bin nenlandse Zaken, toelaatbaar. Overigens blijkt een en ander de voorziening in de tegenwoordige vacature niet in de weg te slaan. Enigermate gerustgesteld, ofschoon r.iet geheel voldaan, legde de heer Van Sleen er zich bij neer, dat de minister zich niet nader in deze aangelegenheid zal mengen. De heer Gortzak (Comm.) kreeg toe slemming de minister van Justitie vandaag te interpelleren over de arrestatie van twee Indonesiërs, die zich ten onzent met poli tieke actie zouden bezig houden, waarvan vreemdelingen zich hebben te onthouden. De heer Gortzak had vernomen, dat het de bedoeling zou zijn de twee Indonesiërs heden (Vrijdag) per boot naar Indonesië terug te zenden. Daarom vond hij het ge wenst, niet pas volgende week Dinsdag te mogen interpelleren, tenzij de voorzitter de minister van Justitie er toe zou kunnen brengen voorshands het tweetal in kwestie niet uit te wijzen. Voorzitter Korten horst ver klaarde, dat een dergelijk verzoek niet op zijn weg lag. Mocht de minister van de on juistheid van zijn beleid overtuigd worden, dan zou hij echter zeker de heren nog wel van de boot laten afstappen. De heer Gortzak bleek door dit antwoord voldaan te zijn. Begroting van Financiën Hierna werden de debatten over de be groting van Financiën voortgezet. De heer We 11 e r (K.N.P.) bepleitte terugkeer door de regering van de door haar bewandelde kronkelwegen inzake het vraagstuk van effectenrechtsherstel. Haar fout was van het begin af aan geweest, dat zij geweigerd had te erkennen, dat de ge volgen van de roof tengevolge van „de ver_ bij s teren de verdwazing van de bezetter" op één lijn met materiële oorlogsschade te stellen was. De gehele Nederlandse ge meenschap heeft de plicht roofschade te vergoeden. De bestaande regelingen missen in feite alle redelijke rechtsgrond. Deze afgevaardigde nam het voorts met warmte op voor behoud van de uitgave „Wij van Financiën", dat, zo zei hij, „de ambtenaren van Financiën, die het toch al niet prettig hebben, tenminste de vreugde schenkt zichzelf gedrukt te zien." Het tot stand doen komen van een nieuw gebouw voor het departement zou de heer Weiter toelachen. Rechtlijnig moest het worden, en dan ware te hopen dat er ook recht lijnigheid op het gebied van de belasting heffing zou komen, dus geen opeenstape ling van tegelijkertijd opgelegde aanslagen, die velen nopen gedeelten van hun ver mogen te liquideren. Voordien had de heer Weiter al, zich aansluitende bij de hierover gemaakte opmerkingen van de heer Hof- stra (P. v. d. A.). zijn ergernis gelucht over de voorrechten, die functionarissen van in ternationale organisaties genieten wat vrij dom van belastingen en accijnzen betreft. Hij wilde verder nog ingelicht worden in hoeverre een deel van de „zwelling van ons deviezenbezit" eigenlijk een stuk nationale armoede demonstreert, omdat zij een ge volg zou zijn van de verkoop van effecten aan buitenlanders door zwaar onder de be lastingen zuchtende landgenoten. Nadat tenslotte de heer Reuter (Comm.) betoogd had, dat men hier niets doet aan belastingvei'laging, maar alles over heeft voor de oorlogsindustrie, kwam de minister van Financiën aan het woord. Minister Van de Kieft antwoordt De minister hoopt met de grootst moge lijke spoed de stichting van een nieuw ge bouw voor zijn departement te bevorderen. De opleidingskosten van een leerling aan de Belastingacademie zijn zo hoog 8430 per jaar), dat het bedenkelijk zou zijn vrouwelijke leerlingen toe te laten, zelfs een aan die academie studerend meisje zou misschien 'toch wel eens gaan trouwen. Na de publicatie „Wij van Financiën" in be scherming te hebben genomen, opperde de minister de vraag, of het niet een beetje te ver gaand dirigisme zou zijn om, zoals de heer Van den Heuvel wilde, aan het hoofd van het grote bedrijf, dat Financiën is, de gelden voor de door hem nuttig ge achte uitgave te willen onthouden. De toeneming van belasting-vrijstellin gen, door functionarissen van internatio nale organisaties genoten, vervult de rege ring met grote zorg. Enige deugdelijke grond voor dergelijke regelingen viel zijns inziens eigenlijk niet te ontdekken. Vervolgens verklaarde de minister zeer veel te voelen voor Europese integratie. Hij achtte het best mogelijk, dat men in de richting van een Europees belastingstelsel zal gaan. De betalingen binnen de Kolen- en Staalgemeenschap zullen geschieden binnen het kader van de Europese Beta- lings-Unie. Er zal daarvan eer een gunstige dan ongunstige invloed op ons verdere be talingsverkeer uitgaan. Van internationale zaken keerde de minister terug tot nationale aangelegen heden. Sprekende over de Herstelbank herinnerde hij aan de ontwikkeling van het Hoogovenbedrijf, waarbij de overheid eveneens financiert en aanvankelijk risico's heeft moeten aanvaarden. Hetzelfde geldt voor de KLM. Het lag voor de hand dat men abnormale risico's zou lopen: gewone banken waren destijds niet bereid noch in slaat om credieten ie verlenen, die herstel van de industrie konden bevorderen. Intussen moet men natuurlijk steeds méér terug naar normale- financiering van het bedrijfsleven. Belastingen Ingeval van opeenstapeling van aansla gen moeten de belastingautoriteiten, als de belastingschuldigen daardoor in moeilijk heden geraken, soepel optreden. In het eerste halfjaar 1952 is er voor f 50 mil- lioen aan buitenlandse effecten verkocht, maar de toeneming aan deviezen bedroeg f 1050 millioen, zodat het door de heer Weiter tussen het een en ander gelegde verband niet blijkt te bestaan. Met kracht wordt gewerkt aan de voor bereiding van een algehele herziening van onze belastingwetgeving. Afschaffing van de Personele Belasting, die grotendeels toekomt aan de gemeenten, wier belas tinggebied eer verruiming dan inperking behoeft, komt niet in aanmerking. De ver eveningsheffing kan de overheid niet mis sen. De minister bleek geen bezwaar te hebben tegen verlenging van de wet op de herkapitalisatie met één jaar. Bij de herziening der Inkomstenbelas ting zal de wijze van heffing zeer ernstig worden bekeken. Van trage behandeling der bezwaarschriften inzake de vergoeding van materiële oorlogsschade was geen sprake. Reeds 13.900 van de 21.000 ge vallen zijn afgehandeld. Tot slot sprak de bewindsman over het effecten-rechtsherstel. Men vergete niet, zo zeide hij, dat de effectenregistratie toch ook veel nut heeft gehad, want zonder deze maatregel zouden tal van effecten verloren zijn gegaan. Andere door de Duitsers be roofde Nederlanders kunnen niet bij onze Joodse landgenoten worden ten achter ge steld, voegde minister Van de Kieft de heer Weiter toe. Integrale vergoeding aan de laatste groep ten goede te doen komen en niet aan anderen, die zich ook van hun effecten beroofd hebben gezien, gaat niet aan. Heden, Vrijdag, zal hij met de mi nister van Justitie de tengevolge van dq ministerswisselingen geruime tijd achter wege gebleven onderhandelingen met de ene groep van belanghebbenden hervat ten en de volgende week besprekingen met de andere groep beginnen. Twee moties Bij de replieken diende de heer Scho u- ten (A.R.) een motie in, die zich richtte tegen de verplichting van studerenden aan de Belastingacademie te Rotterdam lid te worden van het studentencorps. Voorts diende hij, gesteund door C.H., K.V.P. en V.V.D., een amendement in, gericht tegen de begrotingspost voor „Wij van Finan ciën". Nog een andere motie kwam ter tafel, namelijk van de heer B i e w e n g a (A.R.) om te bevorderen, dat in overeen stemming met een door de Hoge Raad geveld arrest, ten gunste van hen. die vóór 6 Februari 1952 definitief in de heffing ineens zijn aangeslagen, ambts halve aftrek van belastingschulden van de aanslag zal plaats vinden. Tegen toepas sing met terugwerkende kracht van een rechterlijke uitspraak en dus tegen aan neming van de motie waarschuwde de minister met klem. Door aanneming van de motie-Schouten zou hij zich niet zeer be zwaard voelen. Stemming over de moties, het amende ment-Schouten en het begrotingshoofdstuk geschiedt hedenmiddag. Vietminh-troepen, die een aanval onder namen tussen Hanoi en Lai Chau, moesten terugtrekken, toen Franse strijdkrachten een tegenaanval ondernamen. Op ongeveer 50 km. van Lai Chau, ontvangt dit groepje strijders aanvullingen voor proviand en wapens uit de lucht. Het is pas veertien dagen geleden dat WIJ op bezoek ging bij SSVU en daar met 31 verloor. Maar de programma-leiding der K.N.V.B. heeft voor de 2e helft van de com petitie een geheel andere volgorde samen gesteld. waardoor Zaterdag de returnwed strijd plaats vindt. De uitwedstrijd zit de VVIJ'ers nog in de benen en men weet ongetwijfeld waar men aan toe is. Een gelijkspel kan er. mits er hard gewerkt wordt, misschien toch uit ge haald worden. Het programma van de andere elftallen luidt: IJmuiden 2—Kennemerland 2; IJmui- den 3—RCI-I; IJmuiden 4—Kinhcim 2; VEW 2IJmuiden 5. Junioren: IJmuiden b—Kennemerland b. Aspiranten: Kennemers a—IJmuiden a; Kennemers dIJmuiden c. De gehele middag heeft de R.otterdamse rechtbank zich bezig gehouden met een zaak tegen de 42-jarige in Paramaribo ge boren en te Rotterdam wonende koopman L. O. M., die enige vrouwen voor aanzien lijke geldsbedragen zou hebben opgelicht, haar daarbij een huwelijk in het vooruit zicht stellend. Volgens de dagvaarding had hij J. de M. uit Rotterdam opgelicht voor f 1500 en de weduwe A. de V., eveneens uit de Maas stad, voor 11.200. Voorts zou hij een vrouw uit Rijswijk (Z.H.) hebben uitge scholden. Tegen hem werd vier jaar ge vangenisstraf geëist. De eerste vrouw, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat hij had verteld employé van de Caltex te zijn en een zaak in overhemden in Caracas in Venezuela te hebben. Door een omwenteling van het regime aldaar moest hij hals over kop vluchten. Hij beweerde echter daar nog veel geld te hebben. In de zaak in Caracas stak nog een bedrag van dertig mille, zei hij. De vrouw leende hem toen ƒ700 en later nog eens 800. M. had gezegd vrijge zel te zijn en haar huwelijksvoorstellen gedaan. Langzamerhand verflauwde de relatie, zij kreeg na aandringen nog wat geld van hem terug, doch schoot er 1090 bij in. De weduwe De V. had de man in haar zaak leren kennen en volgens haar zeggen had zij hem in totaal aan 23.000 gehol pen, die hij besteed had aan kleren, een auto, nodig voor zijn zaken, een kantoor inrichting, als „handelsgeld" en voor een leslokaal, omdat hij naar zijn zeggen Spaans doceerde. Zij ontruimde haar woon kamer voor het kantoor. De grote meubelen Een firma in Bloemendaal, aanneemster van werken aan de nieuwe Rijksweg 43 te Heerenveen, heeft indertijd ontslag ge geven aan ongeveer 35 arbeiders, omdat zij volgens de uitvoerder door een langzaam- aan-actie de werkzaamheden traineerden. Tegen dit ontslag maakten de arbeiders een proces aanhangig, dat in eerste instantie voor het kantongerecht te Heerenveen werd behandeld op Donderdag 13 Novem ber. Dinsdag 18 Nvember werd tussenvon nis gewezen, waarbij gedaagde gelegenheid werd gegeven tot bewijsvoering op Don derdag 27 November. Voor de Haarlemse rechtbank had zich d.c vier en twintigjarige Haarlemmer M. J. te verantwoorden, verdacht van diefstal op de terreinen van de Hoogovens te Velsen. Van October 1951 tot Mei 1952 was hij bij een aannemer werkzaam geweest. In de vroege ochtend van 28 Februari kwam hij bij een houten keet van zijn patroon en nam daaruit een koffer, inhoudend kwitan tiezegels. coupons voor ziekenfondsen en geld. Later werkte hij bij een betonmaat- schappij, die eveneens op de terreinen van de Hoogovens een werk uitvoerde. Uit een colbertjas, dat in het schaftlokaal hing, heeft J. een loonzakje, bevattend een weekloon van 58,70 gestolen. De officier van justitie zeide, dat ver dachte twee ernstige misdrijven heeft ge pleegd. De rechtbank heeft te maken met iemand, die geen lering heeft getrokken uit vorige vonnissen. I-Iet bestelen van een mede-arbeider noemde de officier zeer ernstig. De eis luidde een gevangenisstraf van een jaar. Mr. C. Blankevoort bracht in herinnering welke maatregelen de justitie in het ver leden heeft genomen om verdachte tot een beter mens te maken. Het is niet gelukt. Pleiter achtte het van belang dat de ver dachte na zijn straf toezicht krijgt. Diefstal tijdens motorraces te Zandvoort A. H. v. d. A. uit Leidsendam reed iedere dag per motor naar zijn werkgever in Zoeterwoude. Toen zijn motor oud werd wilde hij een nieuwe hebben, waarvoor een bedrag van 2000 nodig was. Op 27 Juli begaf Van der A. zich naar Zandvoort, waar motorraces werden gehouden. Hij was in het bezit van een contactsleuteltje, dat op een bepaald merk van een motor paste. Tijdens de wedstrijden begaf hij zich naar de parkeerplaats voor motoren en nam er een mee. Bij de controle vertelde hij de bonnetjes verloren te hebben. Zijn aanvankelijk plan om de motor zelf te ge bruiken heeft hij laten varen; hij heeft het voertuig verkocht. Later is Van der A. aangehouden en Donderdag had hij zich voor de rechtbank te verantwoorden, ver dacht van diefstal. De officier van justitie eiste een gevan genisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Mr. De Gidts- verzocht de onvoorwaar delijke straf te bepalen gelijk aan het voor arrest. Met een auto van Zandvoort naar Amsterdam gereden Op 27 Juli des nachts om een uur wilde de Amsterdammer H. W. van Zandvoort naar de hoofdstad terugkeren, doch er reden geen treinen of trams meer. Hij was lang in de badplaats geweest, om een con flict met zijn daar vertoevend meisje bij te leggen. Om Amsterdam te bereiken nam hij een auto weg. Toen hij daar later met enkele vriendjes heed, heeft de politie hem aangehouden. H. W. had zichvoor de rechtbank te verantwoorden verdacht van diefstal van een auto. Hij deelde mee plan nen gehad te hebben de auto naar de eige naar te rijden, doch hij werd aangehouden. De eis van de officier van justitie luidde zes maanden gevangenisstraf, waarna mr. A. W. Hellema Jr. op merkte, dat verdachte de wederrechtelijke toeëigening ontkende. Voorts verzocht de verdediger rekening te willen houden met de minder gunstige ge zondheidstoestand van de verdachte. Werknemersverkl ar i ng onjuist ingevuld De zes en veertigjarige landarbeider B. van H. te Velsen was begin Augustus bij een landbouwer in de Spaax-ndammerpol- der werkzaam en moest voor de loonbelas ting een werknemersformulier invullen. Hij verklaarde gehuwd te zijn en vader van drie kinderen. Tex-zake valsheid in ge schrifte stond de man voor de Haarlemse rechtbank terecht. Ook was hem ten laste gelegd het kopen van een aantal goederen (sigaretten, brood, vlees, enz.) zonder te betalen bij winkeliers in Velsen en Assen delft. De eis van de officier van justitie luidde een gevangenisstraf van tien maanden. Mr. P. J. Prinsen Geerligs was van mening dat de ten laste gelegde flessen trekkerij niet bewezen was; vex-dachte had plannen later te zullen betalen, doch het was hem niet mogelijk, omdat hij wex-kloos was. Voorts vroeg pleiter een korte straf op te leggen. Konijn onder snelbinder In hoger beroep stond de Haarlemmer P. J. D. terecht, verdacht van mishandelen van een dier. Óp een avond in de zomer hield een Bloemendaalse agent van poli tie de Haarlemmer op de Zeeweg te Over- veen aan. D. had achter op zijn fiets een zak, waarin enige konijnen zaten, waar onder een levend. De agent had geconsta teerd, dat het levende konijn bekneld had gezeten tussen de snelbinder en de ba gagedrager. De man had de konijnen met strikken gevangen en aan de politieagent verklaarde hij, dat hij vermoedelijk ver zuimd had het konijn na de vangst te doden. De kantonrechter had D. een hechtenis- straf van vijf dagen opgelegd. Verdachte was in hoger beroep bij de rechtbank niet vei-schenen. De officier van justitie eiste een hechtenisstraf van acht dagen. De reohtbank zal op 11 December uit spraak doen. Zandvoorter was wederspannig De Zandvoortse timmerman C. H. t. B. had zich te verantwoorden ter zake van het aanwezig zijn achter de woning van een plaatsgenoot in de nacht van 2 op 3 September (exTvredebreuk), van het mis handelen van deze plaatsgenoot en terzake wederspannigheid, omdat hij zich bij het ovex'brengen naar het burec van politie bad verzet. De verdachte had in een café alcohol ge bruikt en had zich na sluitingstijd per fiets in de richting van zijn woning begeven. In de Haarlemmer-straat moest hij zijn fiets- lamp repareren en op dat ogenblik ging zijn plaatsgenoot hem voorbij. Er ontstond een woordenwisseling, waarna de voorbij ganger naar zijn huis ging, achtervolgd door Ten B. Deze liep zelf mee via een poort naar een achter-plaats. Daar ontstond een vechtpartij; de bewoner heeft daarbij zijn bewustzijn verloren. Inmiddels ver schenen politiemannen ter plaatse, die ver dachte naar het bux-eau van politie ver voerden. Deze verzette zich aanvankelijk, doch toen de politiejeep verscheen, is hij daarin gestopt. De officier van justitie was van mening, dat verdachte ongelooflijk brutaal en aan matigend is opgetreden. Hij meent meer Irx een zitting, die met. een kleine onder breking van 's morgens 10 uur tot 's avonds 19 uur duurde, werden voor het kanton gerecht te Heerenveen de getuigen gehoord van de zijde van gedaagde. De eerste ge tuige Eikelboom, hoofd-uitvoerder van de N.V. vex-klaarde, dat hij bij de aanvang van het werk op eigen initiatief de lonen van de arbeiders met 5% had verhoogd. In de tweede week zelfs met 10%, aangezien hij van oordeel was, dat de loonnormen in derdaad aan de lage kant waren. De arbei ders verklaarden echter, dat zij ook tegen deze yerhoogdte lonen bezwaar hadden. Zij wensten een loongemiddelde van 55 tot 60. De arbeiders werd medegedeeld, dat het College van Rijksbemiddelaars tegen deze voorgestelde ionen stellig bezwaar zou maken, omdat voor soortgelijke wer ken een lager gemiddelde wasvastge steld en er aldus precedenten zouden wor den geschapen. Van de zijde van de ar beiders werd hierop gereageerd door een langzaam-aan-actie. De prestaties liepen sterk terug en het gevolg was, dat de toe lagen werden ingetrokken. Per circulaire deelden de aannemers op 22 October aan d'e arbeiders mede, dat wanneer de prestaties niet verbeterden ontslag zoxi volgen. Toen de arbeiders op dit ultimatum reageerden door het nog langzamer aan te doen, volgde ontslag. De heer H. J. Heuperman als tweede ge tuige verklaarde hetzelfde en voegde er nog aan toe, dat de Rijkswaterstaat tot tweemaal toe had gedreigd het werk zelf in uitvoering te zullen nemen, als het tempo niet verhoogd zou worden. De derde getuige A. Bolsenbroek, uitvoerder van de N.V., verklaarde, dat hem door de arbei ders was meegedeeld, dat een langzaam- aan-actie hun enige wapen was, daar sta king hun door de bond was verboden. Dat de arbeidsprestatie ver beneden het gemid delde lag, meende deze getuige aan de hand van prestatiecijfers te kunnen aan tonen, gemaakt door een groep arbeiders, die thans bezig is hetzelfde werk uit te voex-en in uurloon. Thans wordt het dub bele uitgevoerd. Dit werd bevestigd door de vierde getuige J. Lippens, chauffeur in vaste dienst bij deze aannemers. Ook hij verklaarde, dat de arbeidei's opzettelijk beneden de normale prestaties bleven om daardoor hogere lonen af te kunnen dwin gen. Dit was hem uit mondelinge mede delingen van arbeidei-s gebleken. Na over leg met pleiters van beide partijen stelde de kantonrechter de contra-enquête vast op Donderdag 11 December. ADVERTENTIE ,Rex draagt de kroon voor beehl en toon" Vanaf heden tot en met Maandag ONDER NARCOSE De strijd om een mensenleven als nimmer tevoren verfilmd Woensdag en Donderdag ALLES VOOR DE SHOW met BETTY GRABLE. Een pracht showfilm in kleuren recht te hebben op de vrouw, dan de man die met haar getrouwd is. De spreker was van mening, dat de ten laste gelegde feiten zijn bewezen en eiste een gevangenissti-af van vier maanden. Mx\ B. J. de Boer was van mening, dat het misdrijf van erfvredebreuk niet vol tooid was en dat vrijspraak moest volgen. In de tuin heeft verdachte gepoogd zijn tegenstander te mishandelen, hetgeen niet strafbaar is. Wel is een vechtpax-tij ont staan, doch van mishandeling kan xnen niet spreken. Dat verdachte zich verzet heeft, is te begrijpen. Bij het veilaten van de tuin heeft hij een klap met een diensti'evolver gehad: toen hij zich hiervoor onder dokters behandeling stelde, constateex-de men een lichte hersenschudding en hij is een maand in een ziekenhuis geweest. Met een gummi stok heeft verdachte een fractuur aan een pols opgelopen. De man moet daardoor in zo'n bijzondere toestand geraakt zijn, dat het te begrijpen is, dat hij zich vreemd ge dragen heeft. Ook dit feit achtte de pleiter niet bewezen. vex-kocht ze en zij schafte zich kleinere aan. Er bleek van deze vex-halen niets waar te zijn. In het begin waren ook haar trouw- beloften gedaan. Een derde vrouw, die wegens huiselijke moeilijkheden heil bij hem zocht, had hem in totaal 660 gegeven. Ook haar had hij vei'teld vrijgezel te zijn en ook nu deed het vex-haaï over Venezuela en de zaak in overhemden opgang. Bij een vrouw, die hem naar zij zeide uit medelijden in huis had gehad, zou hij 25 hebben gestolen. Huwelijk op Aruba In de dagvaarding stond, dat verdachte gehuwd was met een zekere D. S., die op Aruba een winkelbedrijf „Libex-ty Store", heeft. Hij was vooxmemens van haar te scheiden en een raadsman had reeds con tact met een collega in de West opgeno men. Een rappox-t, dat uit West-Indië was ge komen, vei-meldde, dat M. in Columbia met D. S. was getrouwd, doch het huwe lijk staat niet bij de burgelijke stand in West-Indië ingeschi'even. De verdachte ontkende bij zijn verhoor alle oplichtingen. De auto was hem aan geboden, zei hij. Hij had de dames vex-- teld in ovex-hemden te handelen. Hij had niet verteld een zaak te hebben. Het West- Indische rappox-t noemde D. S. als enige eigenaresse van de zaak. Zij zou een ver mogen van zes millioen Arubaanse guldens hebben. In zijn requisitoir zeide de officier van justitie overtuigd te zijn, dat M. een doox-- trapte bedrieger en een hoogst kwalijk huwelijkszwendelaar is. „Het verhaal van Venezuela is het stereotype verzinsel. Zijn vrouw heeft een zaak op Aruba en hij ver legt in zijn verhalen deze heel slim naar Venezuela. Uitvoei-ig ging de officier verdachte's levensloop na en hieruit bleek, dat hij ook vóór zijn huwelijk met D. S. in West-Indië enige vrouwen met huwelijksvoorspiege lingen geld afhandig zou hebben gemaakt. De officier liet nog een aantal dames de ï-evue passei-en, met wie verdachte in re latie had gestaan. Voor een van haar „zong hij sentimentele liedjes bij een guitaar". Volgens de officier wees het psychiatrisch ï-apport op een misdadige aanleg. Hij eiste tenslotte een gevangenisstx-af van vier jaar. Zijn raadsman zeide, dat men niet moest vex-getcn, dat men met een zielszieke te maken had. Geen van de vrouwen had ooit naar hem geïnformeerd en zij deden pas aangifte, toen de relaties vex-bi-oken waren en zij bemei-kt hadden, dat M. aan veel wijverij deed, aldus pleiter. De reden, dat de dames hem geld gaven, was volgens hem een heel andei-e, dan de verhalen, die hij ophing. Hij verzocht tenslotte de recht bank alles te overwegen wat ten voordele van zijn cliënt strekt. Uitspx-aak over veex-lien dagen. Te Leeuwarden is de algemene vex-ga- dering gehouden van de Friese Maat schappij van Landbouw, onder leiding van de heer H. L. Dedden uit Wolvega. De minister heeft, zo zei de heer Ded den, enkele dagen geleden het nieuwe melkprijsbeleid van de regering groten deels bekend gemaakt. Afgezien van de vraag, wat het tot nu toe verzwegen deel van dit beleid zal inhouden, moet er reeds thans met klem tegen worden geprotes teerd. Zelfs wanneer de regering het een stemmig advies van het bedrijfsleven was blijven volgen, clan nog zou bij het inzin ken van de exportmarkt elke kostprijsver laging tengevolge van een verbeterde be en iiisvoering nadelig voor de boer gewor den zijn. Zoals de regeling thans is ge worden. zal cie gemiddelde veehouder on der ongunstige economische omstandighe den niet alleen geen ondex-nemersloon ontvangen voor zijn werk als bedrijfslei der, maar hij zal zelfs minder gaan ver dienen dan een vaste arbeider. De nieuwe tarweprijs beloofde al niet veel goeds, maar dat het huidige kabinet zo ver zou gaan, als thans met de melkprijs het ge val is, was niet te verwachten, zei de heer Dedden. die voorts de uiterste waak zaamheid geboden achtte ten aanzien van de toekomstige publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Wanneer het landbouwschap tot stand komt en er zal onverhoopt een omslag 'in de conjunctuur komen, dan zal dat landbouwschap bij de boeren in dis- creöiet geraken, ondanks het feit, dat de regering de prijzenpolitiek aan zich houdt. Het is daarom van belang, dat de bnex-en- stand zich massaal aansluit bij de vrije organisaties, zodat invloed kan worden uitgeoefend op hen, die in de P. B. O. zit ting zullen nemen, aldus de voorzitter. De Raad voor de Emigratie is gister middag door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, in het gebouw van de Sociaal-econo mische Raad geïnstalleerd. In zijn installatierêjde vestigde deze de aandacht op het jaax-lijks stijgend e migra tiecijfer. In 1947 vestigden zich bijna 7000 personen in verschillende emigratielanden, in 1948: 13000, in 1949: 14000, in 1950: 21000 en in 1951: 37000. Volgens schattin gen tot het einde van dit jaar zijn vertrok ken of zullen vertrekken in totaal 48000 personen. „Wanneer ik de zorg, waarmee nu de emigrerende mens wordt omringd, vex-ge- lijk met wat zo'n 50 jaar geleden voor hem werd gedaan, dan is er geen enkele x-eden om althans op dit gebied van achteruitgang te spreken. Ik heb trouwens wel meer de indruk, dat de klachten welke men thans wel hoort, meer berusten op een verge lijking van -het heden met het begeerde ideaal, dan met de werkelijkheid van het verleden. Hetgeen thans door particuliex-e organisaties en overheid voor de emigrant wordt gedaan op het terrein van voor lichting, voorbereiding, subsidiëring en na zorg, vindt in de eerste plaats zijn impul sen in onze gevoelens van menselijke ver bondenheid. Wij willen hen, die besluiten te emigreren helpen en steunen en de moeilijkheden voor hen zo gering mogelijk maken", aldus de minister. De commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft in zijn kwaliteit van vice-voorzitter van de Raad dank ge bracht aan minister Suurhoff en achtte het goed, dat er een groot college tot stand is gekomen waarin de vele aspecten en problemen besproken kunnen worden het geen tot een beter inzicht en oordeel kan leiden. BINNENLAND De Leidse hoogleraar in de stofwisse lingsziekten en de endocrinologie prof. dr. A. Querido, heeft twee aanbiedingen uit Amerika ontvangen. De Vandei'bilt Univer sity heeft hem uitgenodigd de leerstoel van experimentele geneeskunde te bezetten, en de United States Public Health Service heeft hem de functie van principal investigator in endocrinologie en metabolisme in het Klini sche Centrum van de Nationale Gezond heidsdienst te Washington aangeboden. Prof. Querido heeft besloten deze uitnodigingen niet te aanvaarden. Naar het Amsterdams Toneelgezelschap meedeelt zal de acteur Paul Hxif op last van zijn-dokter wegens laryngitis voorlopig niet mogen optreden. Hans Tiemeyer, die in een ziekenhuis wordt verpleegd, zal dit Zaterdag mogen verlaten, maar moet nog een maand rust houden alvoi-ens hij zijn werkzaamheden kan hervatten. De heer Sem Dresden 'neeft uit tech- nisch-ox-ganisatorische overwegingen bedankt als directeur van het bureau der stichting „Jeugd en Muziek". De Verenigingen voor Vreemdelingen verkeer in Gelderland en Ovërijsel zullen een actie ondernemen in Scandinavië om de bus sen uit Noorwegen. Denemarken, Finland en Zweden weer de route via Twente te doen volgen. Sedert 1949 is dit vex-keer in steeds sterkere mate via Groningen, de afsluitdijk en Amsterdam gegaan. Negentien Nederlanders, die door het Mutual Security Agency in de gelegenheid waren gesteld, gedurende ruim zes maanden aan verscheidene universiteiten in de Ver enigde Staten cursussen op het gebied van de landbouw en de veeteelt te volgen en bovendien het geleerde in de practijk te brengen, hebben met de ..Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn de terugreis aan vaard. Zij zullen op 2 December te Rotter dam aankomen. Hoewel Monnikendam pas over drie jaar. zijn 600-jarig bestaan als stad gaat vie ren is men reeds met de voorbereiding daar van begonnen. De Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft 't beschermheerschap aanvaard. Er is een ex-e-comité gevox-md waarin oud-Monniken- dammers zitting hebben. De actie van de V.P.R.O. voor het werk van dx\ Albert Schweitzer in Lambarene heeft 35.000 gulden opgebracht. B\j een brandje in een sthuur van een vogel- en zaadhandel in de Hobbemastraat in Den Haag zijn 60 kanaries in de rook gestikt. Baldadige jongens zijn waarschijn lijk verantwoordelijk voor deze brand. De brandweer trof bij de schuur een brandende matras aan. De Bredase rechtbank heeft de 29-jarige Til burger J. de W. veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstel ling van de regering. De W. had op 31 Maart te Biest-Houtakker een 19-jarig meisje over vallen en van het leven beroofd. Tot burgemeester van Krimpen aan de Lek is benoemd de heer R. Meijers te Schoonhoven. De heer Meijers is lid 'van het hoofdbestuur van de N.I.B.O.G. Tot het 'uit breken van de oorlog was de heer Meijers assistent-resident in Nederlands Indië. De heer Meijers is 52 jaar en heeft voor de Partij van de Arbeid zitting in clc gemeente raad van Schoonhoven. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer C. L. Reigersman te Haarlem. De heer W. Sylsma te An juni is be noemd als onderwijzer aan de Gereformeerde school aan de Ambachtstraat te Haarlem. Mejuffrouw S. Visser, 'schrijfster A van 's Rijks Belastingen te Haarlem (inspectie eerste afdeling) is benoemd tot adjunct-com mies-titulair van 's Rijks Belastingen. Dc commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer heeft hel Vooriopig Vérslag uitgebracht over de voorgestelde wijziging van de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelf standigen. Enige leden hadden bedenkingen tegen de aanvaarding door do Tweede Kamer van het amendement-Schilthuis waarbij, naar zij verklaren, verder gegaan is dan de door de regering beoogde aanpassing. Zij begrepen niet, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zich ten slotte toch bij het amendement-Schilthuis heeft neergelegd. Zij vroegen aan welke oorzaken het moet worden toegeschreven, dat het aanvankelijk geraamde bedrag van 15 millioen tot f 3 fx. millocn kan woi'deix teruggebracht. Is dit hieraan toe te schrij ven, dat de onder de wet vallende zelf standige ondernemerse in mindere mate aanleiding hebben gevonden van de door de wet in uitzicht gestelde rechten gebruik te maken dan bij het ontwerp van de rege ling was voorzien? Daar in ieder geval de betrokkenen in enigerlei vorm premie zullen moeten be talen, wezen deze leden er nadrukkelijk op, dat dit de regering te zijner tijd voor de verplichting steit, een rechtsgrond aan te wijzen, waarop de overheid zelfstandi gen in de maatschappij kan verplichten, een deel van hun inkomen voor bepaalde doeleinden te bestemmen, die bij hen zelf wellicht niet in de eerste plaats voor een voorziening in aanmci-king komen. Andere leden hadden tegen het wets ontwerp, zoals het oofspxünkelijk, op 1 Mei 1952 bij de Tweede Kamer werd inge diend, geen overwegende bezwaren. Zij waren echter van mening, dat de gevolgde methode van wetgeven niet juist is. De aanvaarding echter van het amendement- Schilthuis in de Tweede Kamer, waardoor niet slechts het bedrag van de bijslag maar ook de inkomstengrens wordt vex-hoogd, was oorzaak, dat het wetsontwerp de in stemming van deze leden niet kon hebben. In Nederland zijn tien grote benzine tanks vervaardigd van geperst staal, elk met een inhoud van 180.000 liter. Zij zijn bestemd voor ondex-delen van de in Enge land gestationneerde Amerikaanse lucht macht en zijn gemaakt door een machine fabriek in Rottex'dam. Een bijzonderheid van de benzinetanks is, dat ze niet rond, maar rechthoekig zijn. De reden hiervan is, dat de tanks uit elkaar moeten kunnen wox'den genomen cm ze naar Engeland te verschepen. Bo vendien moeten ze in het land van be stemming op elke gewenste plaats kunnen worden opgebouwd door militairen, die op dit gebied natuurlijk niet gespecialise zijn. Een voordeel van dit blokkendoo systeem is voorts, dat de tanks naar be lieven groter of kleiner kunnen worden gemaakt.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 19