Velsens cultureel leven in de komende week Vissersmonument komt op de kop van de vissershaven Veertig jaar Gereformeerde school Agenda voor Velsen Velser Kunstkring Twee bokken helpen het Noordzee kanaal van zijn obstakel af Feest van de „Fakkeldragers" Driehuis Castricum VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 X3 Groen van Prinstererschool viert jubileum Strijd tussen gemeente reiniging en sneeuw Belgische trawler stuurloos Tonnen in Velsen met „Meeuwen boven Sorrento" NACHTWAKE BIJ GEZONKEN CEMENTBAK Kerkelijk Nieuws Wieldop als projectiel Motorrijder gewond bij botsing Duplicate competitiewed strijden bij Bricas Scheepvaart Deviezen voor zakenreizen Verhoging van de ziekenfondspremie Met een plechtige herdenkingssamen komst vierde men Donderdagavond in de stampvolle Ichthuskerk het veertigjarig be staan van de Groen van Prinstererschool. Van de met een schat van fraaie bloe men versierde kansel sprak de voorzitter van het schoolbestuur, de heer Ab de Jong, een herdenkingsrede uit. Achttien Januari 1909 stichtte men de Vereniging voor La ger- en Meer Uitgebreid Lager Onderwijs op Gereformeerde grondslag, maar het duurde niettemin nog drie jaar voor dat men de school in gebruik kon nemen. Met zeer geringe bijdragen van „de kleine man" heeft men het geld voor de bouw bijeen gebracht: ruim 30.000. Op 2 September 1912 werd met het geven van het eerste onderwijs aan 176 leerlingen begonnen. De voorzitter memoreerde de velen, die hun beste krachten aan de arbeid der Ver eniging hebben gewijd, in de eerste plaats het erelid, de heer P. Vervvoerd, wiens mo torische energie in schoolkringen spreek woordelijk geworden is. Eerbiedig herdacht de heer De Jong het onvergetelijke schoolhoofd, wijlen de heer T. van Popta, die door de hand van de be zetter gevallen is. „Een onderwijzer van de oude stempel", noemde de voorzitter de heer J. Feitsma, die steeds een betekenis volle, onmisbare figuur voor de school is geweest. „Onze school is geboren uit geloofs kracht". Met deze woorden richtte de spre ker zich tot het huidige schoolhoofd en diens collega's. „Dit legt u allen verplich tingen op, al zijn deze verplichtingen, in het bijzonder in deze visserijplaats, wel eens bijzonder zwaar". Met de wens, dat men verder zou mogen gaan in het spoor van hen die zijn voorgegaan, omdat die arbeid dan niet tevergeefs zou zijn geweest, besloot de voorzitter zijn gloedvolle herdenkings rede. Onder de aanwezigen bevonden zich de heren L. J. Veldhuizen, inspecteur van het Lager Onderwijs, J. Chr. Aschoff, wethou der van Onderwijs, afgevaardigden van be vriende kerkeraden, mevrouw van Popta en vele anderen. De vroegere predikant van IJmuiden- West, dr. R. J. van der Meulen, heeft daar op een rede gehouden waarin hij zich af vroeg of een Christelijke school in deze tijd nog wr' mag jubileren. Een vloedgolf van paganisme stort zich over de beschaafde wereld uit. De felste aanvallen van dit moderne heidendom zijn in ons land ge richt op het Christelijk onderwijs, omdat men dit terecht als een bolwerk van het Christendom beschouwt. In dit verband gispte spreker scherp de houding van de Hervormde Kerk, die geen pertinente schooldwang erkennen wil en een ieder de vrije keus van school wil geven. Niettemin oordeelde dr. Van der Meulen, dat men dit jubileum vieren moest, omdat dit de leden der Schoolvereniging en alle ouders zou sterken opdat men des te feller de aanvallen, die het Christelijk onderwijs te verduren heeft, zou kunnen afslaan. Het hoofd der Groen van Prinsterer school, de heer S. de Jong, sprak daarop het vaste voornemen uit om de oude begin selen ongeschokt te bewaren. Het artistieke inzicht van Adriaan Ver schoor heeft men tijdens zijn spel op het or gel der kerk weer ten volle kunnen bewon deren. Zijn interpretatie van „Pièce Heroï- que" van César Franck, een weinig gehoord werk van deze Franse meester, was zeer muzikaal en oogstte ongetwijfeld aller waardering. „Vox Jubilant", het Christelijk vrouwen koor, onder leiding van mevrouw Jo de Koeyer, heb ik wel eens beter op dreef ge hoord. Ondanks de orgelbegeleiding zakte het in het eerste lied een kwart toon en zong het vrij mat. De a capelle zang was niet altijd even rhythmisch, maar gaande weg herstelde het zich, zodat „Stilte" van Johan Brands en Theo van der Bij I's „Jesus Dulcis Memoria" bewezen, dat men het ook beter kan. „Vox Jubilant" voerde deze lie deren met meer animo uit en overwon daaramee de schuchterheid, die het begin van het optreden kenmerkte. A. J. v. d. W. „Zij, die bij dit eerste lustrum van De Fakkeldragers de grootste pluim verdient, is de onvermoeide leidster van de jeugd groep Aagje Zwemmer", zei de Oud-Katho lieke pastoor C. F. Nieuwenhuijzen onder daverende bijval toen hij deze aanvoerster van de Oud-Katholieke jeugdorganisaties Donderdag voor het voetlicht bracht in het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw. De spreker huldigde haar, omdat zij altijd voor „De Fakkeldragers" in touw is en haar geen moeite te veel is. Deze jeugdgroepen vierden dit feest met de opvoering van de oude vertrouwde kinderoperette „De Won derbloem", waarin kleurrijke costuumpjes en goed kapwerk te loven vielen. Het op treden der jeugd, waarvan velen voor de eerste maal in plankenland vertoefden, was bemoedigend. Voor de ouderen in de zaal was de onbe vangenheid der débutantjes wel heel amu sant. Want op zo'n avond moet men geen dril verwachten. Zoals de pastoor later verklapte, hadden „De Fakkeldragers" zo'n plezier in hun spel, dat er deze avond ongetwijfeld de eerste stappen gezet zijn op de weg naar een kinder-operettevereniging. Pastoor Nieu wenhuijzen wees er tevens nog op, dat men gebrek heeft aan geoefende leiders en leid sters voor dit jeugdwerk. Het zal zich in deze gemeente nog meer dienen te ontwik kelen, zo zeide hij. Mejuffrouw Zwemmer dankte de dames Berghuis en Van Veen uit Beverwijk, die bereid waren geweest het instuderen van de operette voor haar rekening te nemen. Zij overhandigde beide geroutineerde ope retteverzorgsters ieder een boek. De heer J. Zwart bracht namens de Oud- Katholieke Besturenbond gelukwensen over, die hij van een enveloppe met inhoud vergezeld deed gaan. Ook een bezoekster bleef niet achter en bracht een zelfde ge schenk mee. A. v. d. W. De gemeentereiniging in Velsen heeft als gevolg van de sneeuwval weer extra drukke dienst. Gisteravond is men begon nen met zandstrooien, maar toen het sneeuwen bleef aanhouden heeft men de pogingen gestaakt. Vanmorgen is een wa gen met zand uitgerukt om de gladde pun ten, speciaal op de busrpute, onder handen te nemen. Radio-Oostende meldde gisteren dat de Belgische trawler Marcel Z 248 op ongeveer 120 mijl benoorden Oostende wegens mo torstoring hulpeloos rond dreef. Het schip heeft geen radio aan boord. Volgens een bericht van de Franse traw ler St. Pierre et Paul heeft de Belgische trawler Marcel Z 248 geseind dat hij mo torstoring heeft en dat zijn radio defect is. Het vaartuig vroeg om assistentie. De Marcel Z 248 bevindt zich op onge veer dertig mijl West ten Noorden van Oostende. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Maria Anna, d. van G. M. Duijn en G. M. Poel. OVERLEDEN: Grietje Wijker, oud 77 j„ gehuwd met N. Wijker; Johanna Sophia Eli sabeth Hissink, oud 69 j., gehuwd met M. J. Th. Vas Dias; Maria Catharina Verhart, oud 64 j., gehuwd met H. Kooi; Cornelia Helena Maria Beentjes, oud 20 j.; Albertus Bos, oud 92 j„ weduwnaar van E. C. van Vliet; Neel- tje Ris, oud 85 j., weduwe van A. Besoyen. GEHUWD: J. A. P. Baltus en A. C. Tromp. Vrijdag 28 November Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Toneel voorstelling van „Fryske Trou". Thalia, 20 uur: „Een vrouw werd geschon den". Rex, 20 uur: „Onder narcose". Zaterdag 29 November Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: Cabaretavond van B.B.O. Thalia, 19 en 21.14 uur: „Een vrouw werd geschonden". Rex, 20 uur: „Onder narcose". Thalia, 15 uur: D.S.S. Sint Nicolaasfeest. Ofschoon de datum van de komst van Eisenhower strikt geheim wordt gehouden, zijn de inwoners van Seoel druk in de weer met de voorbereidingen voor de ontvangst. Aan het Kapitool in de stad is een spandoek aangebracht met een welkomstgroet en het opschrift: wij protesteren tegen het terugtrekken van de strijdkrachten der V.N. voor kinderverlammingpatiënten Het Comité Revalidatie Kinderverlam mingpatiënten in Velsen heeft besloten ge durende de periode van 29 November tot en met 5 December, een actie te beginnen teneinde 't gestelde doel een bedrag te verzamelen voor de „Stichting hét Gebrek kige Kind" te verwezenlijken. Gedurende deze periode zullen op di verse punten in de gemeente tonnen wor den geplaatst, met een affiche van de „Stichting het Gebrekkige Kind", waarin het publiek zijn bijdrage kan deponeren. Deze actie sluit aan bij de campagne van de Velser Middenstands- en Winkeliers centrale die eveneens tijdens de St. Nico- laastijd door hun bonnenstelsel met mede werking van het publiek een bijdrage wil len geven voor dit belangrijke werk. Geeft met blijdschap en met milde hand! „Wat van mijn gulden is overgebleven, wil ik aan de patiënten van de kinder verlamming geven", luidt het motto. MARKTBERICHTEN Gr. tong 2,65—2.55; grm. tong 1,831,69; kim. tong 1,80—1,57; kl. tong I 1,65—1,53; kl. tong II 1,11—1,01; tarbot I 1,90—1,65, per kg. Tarbot IV 33; kim. schol 52; kl. schol I 49—40; kl. schol II 48—16; schar 37—18; v. haring 15,50—11; wijting 20—8, per 50 kg. Aanvoer: 154 kisten tong en tarbot, 261 kisten schol; 16 kisten schar, 3865 kisten ha ring, 114 kisten wijting. Totaal 4410 kisten. Besommingen: verse haring SCH 7 f7755; KW 168 f9190; KW 65 f5410; KW 37 f5295. Kotters: KW 128 f664; KW 189 f528; KW 77 f662. 1 trawler met f21.400. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. Brou wer, Kon. Wilhelminakade 79, tel. 4507 en J. Mac Daniel, De Genestetlaan 4, tel. 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mevrouw Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts J. G. Lange, Wijk aan Duinenveg 3, tel. 4234. Van Zondagmorgen 9 uur tot middernacht neemt waar de arts J. Rolink, Geelvinck- straat 112, tel. 3745. Uitsluitend in spoed gevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar Apo theek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- scraatweg 145, tel. K 2560 3249 en Els- wout Apotheek, Bloemendaalse weg 341, tel. K 2500 16760. Op Woensdag 10 December voert de to neelgroep Herman Bouber, onder auspiciën van de Velser Kunst kring „Voor Allen" het spel van Hugh Hastings op „Meeuwen boven Sor rento". De uitvoering heeft plaats in het Thalia- theater aan de Breesaap- straat in IJmuiden. „Meeuwen boven Sorrento" heeft als plaats van handeling een bunker op een rotsachtig eiland in de buurt van Scapa. Het is de geschiedenis van een achttal Engelse zeelieden, zes matrozen, een ser geant en de commandant van een schip, die zich bereid hebben verklaard in vre destijd deel te willen nemen aan gevaar lijke proeven, die in deze onherberg zame streek zullen wordengenomen. De sergeant, aangesteld om orde en dis cipline te handhaven, laat geen gelegen heid onbenut om de matrozen op alle mo gelijke manieren dwars te zitten. Eén van de mannen is een geleerde op het gebied van radar en atoomenergie. Hij doet echter dienst als gewoon matroos en zijn scheepsmakkers komen weinig van hem te weten. Zij laten hem op goedmoe dige manier voelen dat zij in hem een man van standing zien. Bij een proefneming verliest hij het leven en dan gaan de ma trozen hem in een ander licht zien en be treuren dit verlies. De spanning tussen sergeant en matrozen wordt met de dag groter en de weerzin groeit als het blijkt dat hij zelfs hun rouw niet eerbiedigt. Het hoogtepunt wordt bereikt als een van hen, Lofty door het lot wordt aangewezen nach telijke proefnemingen met de comman dant te gaan verrichten. De sergeant, die door Lofty werd beledigd, dreigt hem op te sluiten en er vallen klappen. De com mandant verandert de voorgeschreven straf in een veertien daags verlof en laat de ser geant overplaatsen. Dit is het eind van de episode op Sorren to, waar nochtans allen met een tikje wee moed naar terug verlangen, omdat ieder mens de neiging heeft zich te hechten aan de plaats waar het lot hem bracht. Bij een suizende petroleumvergasser hebben M. A. de Ruyter en L. Hekman van wege de Rijkswaterstaat vannacht op het motorbootje „J. F. W. Conrad" de wake volbracht bij de in het Noordzeekanaal gezonken cementbak, die daar van Woensdag op Donderdag na een aanvaring met de „Schie" in de diepte verdween. Even naast de vaarroute van de ponten. Op de bok, die in de loop van de middag met een sleper van de firma Goedkoop bij het wrak arriveerde, begeleid door het roemruchte ber gingsscheepje „Hulp in Nood", brandden de rode lantaarns en het scheepvaartver keer is er behoedzaam langs heen gestoomd. Om een uur of drie ging de duiker van Goedkoop gistermiddag naar de diepte, om ae situatie on te nemen en twee uur later lag de strop om het gezonken vaar tuig. Er is door de veertig-tonsbok van de Amsterdamse bergingsfirma meteen ge trokken, toen de zaak stevig verankerd bleek te zijn en zowaar is het gistermid dag met die ene bok al gelukt, de bak een eind te lichten, zodat het gevaarte met het achterschip boven de oppervlakte van het kanaal uit kwam. Na de aanvaring en het duwtje, dat de pont het slachtoffer de nacht tevoren had gegeven, lag hij eerst in de lengte-as van het Noordzeekanaal, maar van lieverlee heeft men hem meer overdwars getrokken. Vanmorgen vroeg is een bok van de Amsterdamse Baliast- maatschappij, de eigenares van de veron gelukte bak, komen assisteren. Te diep in de modder Vanmorgen is de tweede bok inderdaad bij het wrak gearriveerd en men is direct Ned. Herv. kerk Beroepen te Deventer (toez.) S. Dotinga te Wijhe. Beroepen te Winterswijk (vac. A. War- tena), J. J. Sarober te Nieuw-Dordrecht. Geref. kerken Beroepen te Boskoop C. L. Ruben te Helpman (Gron.). Toen de IJmuidense ziekenauto gister middag in volle vaart onderweg was naar het ongeluk met de motorrijder te Drie huis, raakte de wagen bij het passeren van een andere een langs de Zeeweg ge parkeerde bakfiets. Een wieldop vloog van een der wielen en raakte een 70-jarige IJmuidense dame, die cp het trottoir liep. Zij kreeg een vleeswond aan het rechter been. Van de bakfiets werden enige fles sen melk en wat eieren afgegooid en de ziekenauto liep schrammen aan de zijkant op. VANGSTBERICnTEN UIT ZEE Nacht van 27 op 28 November KW 3 2 k.; KW 14 14 k.; KW 20 10 k.; KW 32 13 k.; KW 49 10 k.; KW 173 5 k.; KW 42 15 k.; KW 43 7 k.; KW 127 15 k.; KW 56 5 k.; KW 122 5 k.; KW 70 5 k.: KW 129 10 k.; KW 161 5 k.; KW 170 5 k. Uit halve vleet: KW 2 1 k.; KW 6 2 k.; KW 9 2 k.; KW 23 7 k.; KW 147 5 k.; KW 47 5 k.; KW 48 5 k.; KW 37 20 k.; KW 151 20 k.: KW 167 20 k.; KW 22 1 k.; KW 45 5 k.; KW 175 5 k.; KW 65 1 k.; KW 163 10 k.; KW 168 2 k.; IJM 74 1 k.; IJM 75 5 k. KW 141 30 k.; KW 83 60 k.; KW 38 60 k.; KW 29 3 k.: KW 39 55 k.; KW 123 7 k.; KW 78 5 k.; KW 15 55 k.; KW 85 25 k.; KW 176 30 k.; KW 110 60 k. Geen vangst hadden: KW 86, KW 67. Gemiddelde vangsten Eng. wal: 7 kantjes. Kanaal: 28 kantjes. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK ONDERTROUWD: Th. Beentjes en C. M. Rutten; P. D. van der Haagen en S. G. Bedeker. GEBOREN: Petrus M„ z. van Th. van Bak- kum en C. J. Noordermeer; Peter, z. van J. Klootwijk en C. A. P. Hoogmoed; Maria, A., d. van W. L. Aardenburg en A. J. Fenger; Andries W., z. van J. v. Dijk en G. Hak; Adrianus J., z. van W. Snijders en D. Ha- mersma; Roelofina H., d. van A. J. de Vries en D. Niemeijer; Maria E., d. van P. P. Vosse en A. de Boer; Lijdia, d. van T. v. d. Werff en A. Visser; Allegonda E., d. van B. Pijl man en A. Th. M. Hendriks; Tineke, d. van A. Vastenburg en W. Schneider; Johannes V., z. van C. v. Beek en A. A. Zwart. OVERLEDEN: J. Lievendag, 83 j., wede. van J. Komen. GETROUWD: A. M. Westenburger en A. M. C. Dekker; C. J. Brantjes en C. A. Hoog land; C. de Munk en Th. A. Suanet; J. T. C. Hartmans en J. Priester; A. Blom en J. D. Lijnslager; D. Roolker en N. van der Wissel. ZONDAG 30 NOVEMBER Bioscopen. Rex 15 en 20 uur: „Onder narcose". Thalia, 15 uur: „De drie Ca- balleros", 19 en 21.15 uur: „Een vrouw werd geschonden". MAANDAG 1 DECEMBER Personeelsver. „De Flaatwellerij", film avond „De Eeuwige Stilte", 20 uur Herv. Wijkgebouw Velsen-Noord. Nutsbibliotheek, uitlening van 19 tot 21.30 uur Heidestraat. Onderwijzers Toneelver. Kennemerland, St. Nicolaasfeest met een toneeluitvoe ring van „De Gelaarsde Kat", 19.30 uur „De Weijman" Santpoort. Toneelver. „Amicitia", Toneeluitvoering „Het Nichtje van de Antiquair", ten bate 'van Het gebrekkige Kind, 20 uur Zomer- 4tfst'; Santpoort. Bioscopen. Rex, 20 uur: „Onder nar cose", Thalia, 20 uur: „Bloedvlag boven Quinto". DINSDAG 2 DECEMBER Onderwijzers Toneelver. Kennemerland, als 1 December. Bioscopen. Rex geen voorstelling, Thalia, 20 u.: „Bloedvlag boven Quinto". WOENSDAG 3 DECEMBER Chr. Besturenbond „IJmuiden", propa- ganda-avond met toneelstuk „Als de poorten open gaan", 19.30 uur Herv. Donderdagmiddag heeft op het kruis punt Hofdijklaan-Genestetlaan een aan rijding plaats gehad tussen een personen auto en de IJmuidense motorrijder G. J. T. De auto werd licht beschadigd, maar de motorrijder kwam er met zijn motor min der goed af. Het voertuig was deerlijk ge havend en de berijder, een bewoner van de De Ruyterstraat, was aan het hoofd en een .voet verwond. Hij kon na geneeskun dige hulp naar zijn woning worden ge bracht. Daar er geen getuigen bij dit ongeval aanwezig waren, verzoekt de politie om inlichtingen omtrent de toedracht. Na 5 gespeelde onderlinge duplicate- competitiewedstrijden van de Castricumse Bridgeclub „Bricas" heeft het viertal Van KleefKossen en Van EikPeters de lei ding met 5 gewonnen wedstrijden, 10 pun ten en een score van 299146. Tweede op de ranglijst staan de families Schutter en Wemmers met 4 gewonnen, 1 verloren, 8 punten en een score van 247 152. De heren KlaasseMorelis en Tiem- straToepoel nemen de derde plaats in met eenzelfde aantal punten als nummer 2, doch een score van 212179. Het Comité Vissersgedenkteken IJmuiden deelt mee dat thans de beslissing is geval len over de plaats, waar het gedenkteken zal worden opgericht. Hiervoor is aangewezen de kop van de vissershaven. Het comité vertrouwt, dat deze keuze de algemene instemming zal hebben, omdat juist deze plaats de belang stelling van ieder, die met het visserij bedrijf is verbonden, heeft. Verder kan worden medegedeeld, dat het comité heeft besloten om zich ten aanzien van de uitvoering van het gedenkteken (keuze van kunstenaar en van ontwerp) te doen bijstaan door een deskundige commis sie van advies. De volgende heren hebben zich bereid verklaard in de commissie van advies zitting te nemen: M. S. Andriessen, beeldhouwer te Haarlem; H. P. Baard, di recteur van het Frans Halsmuseum te Haarlem en W. M. Dudok, architect te Hil versum. Deze commissie van advies zal zich thans op korte termijn beraden op welke wijze tot verwezenlijking van het gedenkteken kan worden gekomen. Ten slotte kan nog worden vermeld, dat er thans een bedrag van ruim 13.000 in gezameld is. Voor hen, die nog een bijdrage willen geven bestaat daartoe nog gelegen heid bij de kantoren van de Nederl. Handel Maatschappij, de Rotterdamse Bank en de Twentse Bank te IJmuiden. Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. Onderwijzers Toneelver. Kennemerland, als 1 December, 19.30 uur Thalia Schouwburg. Bioscopen. Rex, 20 uur: „Alles voor de show". DONDERDAG 4 DECEMBER Bioscopen. Rex, 20 uur: „Alles voor de show". Thalia, 20 uur: Speciale voor stelling „Terwille van mijn kind". VRIJDAG 5 DECEMBER Nutsbibliotheek, uitlening van 19 tot 21.30 uur Heidestraat. Bioscopen: Nieuw programma. ZATERDAG 6 DECEMBER Onderwijzers Toneelver. Kennemerland, als 1 December. 14.30 en 19.30 uur Patro naatsgebouw. Bioscopen wordt nader bekend gemaakt. Aagtekerk, 26 v. Singapore n. Port Swettenham. Alk aid, 26 v. Chittagong n. Aden. Axeldijk, 27 v. Galveston te Tanga. Aals'um, 27 van Hamburg te Rotterdam. Abbekerk, 25 te Kobe. Ald'abi, 26 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alnati, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Amsteldiep, pass. 25 Kp. Florida. Arendsdijk, 26 v. New York te Rotterdam. Aagtedijk, 26 v. Santos. Agatha, 27 v. Tj. Priok te Pladju. Albireo, 26 150 m. ZW. Kp. Finisterre. Alderamin, 26 95 m. ZW. Ouessant. Alpherat, 26 op rede Ilheos. Ampenan, 26 1100 m. ZO. New York. Arerrdskerk,27 v. Bremen te Antwerpen. Arnedijk, 26 710 m. W. Scilly's. Abbedijk, 26 170 m. W. Flores. Alphacca, 26 pass. Sombrero eil. Alwaki, 26 420 m. ZW. Bermuda. Amstelland, 26 290 m. Z.ZW. Recife. Amstelvaart, 26 380 m. NO. St. Helena. Arundo, 26 310 m. ZO. Fayat. Averdijik, 26 660 m. O. Kp. Race. Appingedam, 30 v. Valencia te Sharpness verw. Bengkalds, 26 v. Tjilatjap n. Tj. Priok. Boissevain, 27 te Durban. Borneo, 23 Algiers verwacht Baarn, 27 te Port of Spain. Bosohforutein, 27 v. Tanga te Mombassa. Batoela, 26 v. Ternate te Menado. Baud, 27 v. Maikassar te Ambon. Bawean, 25 v. Bandjermasin n. Soerabaja. Blommersdijk, 26 250 m. Z. Kp. Race. Breda, 26 v. Valparaiso te Talcahuano. Britsum, 27 op Weser. Buru, pass. 26 Str. Banka. Barendrecht, 26 1020 m. ZW. St. Maria. Binitang, 26 420 m. O-t.Z. Guam. Cleodora, 27 v. Singapore te Manilla. Cottlca, 27 te Paramaribo. Callisto, 20 v. Norfolk n. Japan. Caitex Leiden, pass. 26 Kp. Vilano. Caltex The Hague, 26 120 m. W. Kreta. Croneniburgh, pass. 26 Casquets. Celebes, pass. 27 Kp. Comorln. Corilla, pass. 26 Str. Messina. Dulvendrecht, 27 t.h.v. Finisterre verw. Dongedljk, 25 v. Los Angeles. Daüerdijk, 26 dwars Golf de Tehuamtepec. Delft, 26 450 m. NO. Guadeloupe. Diemerdijk, 26 360 m. ZW. Fayal. Esso Amsterdam, 26 v. Aruba n. Rotterdam. Esso Den Haag, 29 v. Aruba bij Hoek v. Holl. verwacht. Eos, 27 v. Volos te Salondkl. Fairsea, 27 ca. 22 u. v. Australië aan de Hoek v. Holland verwacht. Friesland, pass. 26 Kp. Finisterre. Gravel and, pass. 26 Kp. Finisterre. Gouwe, 26 v. Domsjo n. Zaandam. Gari, pass. 26 eil. Wight Garoet, pass. 26 Lissabon. Groote Kerk, pass. 26 Kp. Palos. Herslha, 26 v. Manta n. Buenaventura. Hera, 27 v. d. Zuid Pac.kust te Amsterdam. Hecuba, 26 v. Port au Prince te Ciudad Trujillo Hermes, 25 v. Philadelphia n. New York. Heelsum, 26 340 m. N.NW. Flores. Helena, 26 Trinidad verwacht. Hydra. 26 650 m. ZW. Fayal. Hos. 25 3370 m. N. Turks eil. Jagersfontein, 27 v. O. Afrika te Amsterdam. Java, 26 Lissabon gepass. Karossa, 26 v. Tepa n. Tobo. Kota Gede, 26 400 m. O. Ceylon. Lombok, 26 v. Mozambique. Leopoldskerk, 27 te Amsterdam. Linge, 26 v. Dakar n. Monrovia. Leerdam, 26 640 m. W.t.Z. Scilly's. Lekhaven, 26 650 m. NW. Kaapstad. Loenerkerk, 26 dwars Corsica. Maashaven, 26 v. Sapele n. Lagos. Maaskerk, 26 v. Freetown n. Dakar. Meerkerk, 26 v. Valencia n. Antwerpen. Mentor, pass. 26 Finisterre n. Rotterdam. Muiderkerk, 26 te Suez. Meliskerk, pass. 26 Minicoy n. Singapore. Murena, pass. 26 Sabang. Marken, 30 v. Indonesië aan de Hoek v. Holland verwacht Muiderkerk, 27 v. Suez naar Port Said. Maasdam, 29 ca. 23 u. Southampton verw. Molenkerk, 26 170 m. Z. Guardafui. Nieuw Holland, pass. 26 Lombok. Ootmarsum, 26 v. New Orleans n. Houston. Oranjefontein, 26 v. Tenerlffe n. Kaapstad. Overijsel. 27 v. Aden n. Djibouti. Ondina, 26 510 m. NO.t.O. Sombrero eil. Orestes. 26 990 m. ZW. Fayal. Prins Maurits. pass. 26 Kp. St. Vincent. Prins Willem v. Oranje, 25 v. Hamilton n. Mon treal. Polyaorus, 27 te Halifax. Prins Fred. Hendrik, 26 Kp. Race gepas. Prins Willem III, 26 dwars Grockviile. begonnen aan het slaan van de strop om het gezonken vaartuig. Er bestaat goede hoop, dat de cementbak vanmiddag gelicht kan worden, waarna men hem in het werk- haventje van de tunnelbouw droog zal zetten. De stagnatie van gisteren ontstond door dat het gezonken schip te diep in de mod der was gezonken, waardoor één bok het karwei niet aan kon. De regeling voor het verstrekken van deviezen voor zakenreizen heeft een aan zienlijke verruiming en vereenvoudiging ondergaan. Voor zakenreizen naar België, Luxemburg, Denemarken, Finland, Frank rijk, Griekenland, Ierland, Italië, Triëst, Joegoslavië, Noorwegen, Oostenrijk, Por tugal, Spanje, Turkije, Groot-Brittannië, Noord-Ierland, West-Duitsland, IJsland, Zweden en Zwitserland geldt thans, dat voor diegenen, die reeds gebruik maken van de algemene contingent-vergunning, een globaal contingent wordt vastgesteld, geldig tot 31 October 1953 voor alle bo vengenoemde landen tezamen. Het be draagt anderhalf maal de som van de be dragen, welke voor in 1951 begonnen rei zen werden verbruikt en van door de Ne derlandse Bank toegestane verhogingen in het tijdvak van 1 Mei tot 1 November 1952. De bestemming kan naar eigen behoefte worden bepaald, zodat de contingenten niet meer gebonden zijn aan de landen, waar heen in 1951 werd gereisd. Het maximum dagverbruik is gesteld op f 75. Voortaan zullen geen extra deviezen meer voor representatiekosten kunnen worden aangevraagd. Per persoon mag per reis niet meer dan de tegenwaarde van f 1000 aan reisdeviezen worden aangekocht. Voor diegenen, die tot dusverre nog geen gebruik maakten van de algemene con tingentvergunning wordt nu tevens de mo gelijkheid geopend contingenten aan te vragen. Met ingang van 1 Januari wordt de pre mie voor verplicht-verzekerden ingevolge het ziekenfondsenbesluit verhoogd van 3,8 tot 4 procent van het loon. Daar de ziekenfondspremie voor de helft ten laste komt van de arbeider en het maximum-dagloon thans 14 gulden be draagt moet van 1 Januari af op het loon 2 procent tot ten hoogste 28 pet. per dag, 1.68 per week, of 7,28 per maand wor den ingehouden. Poelau Laut, pass. 26 Malta. Prins Fred. Willem, pass. 26 Lissabon. Riouw, pass. nacht 26-27 Ouessant Reyniersz, 26 v. Ampana n. Gorontalla. Rotula, pass. 26 eil. Wight. Sliedrecht, pass. 25 Recife. Straat Malakka, 27 te Singapore. Sunetta, 26 v. Curagao n. Rotterdam. Stad Schiedam, 26 v. Casablanca te Rotterdam. Sibajak, 27 Ceylon gepass. Schie, 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Stad Maassluis, 27 v. Kirkenaes te Vlaardlngea. Stad Vlaardingen, 26 v. Wabana n. Rotterdam. Stanvac Bena'kat, 26 v. Sungeigerong n. Tj. Uban Stanvac Djirak, 27 v. Saigon te Haiphong. Swartehondt, 27 v. Soerabaja te Makassax. Sabang, pass. 26 Natuna eil. Sailand, 26 t.h.v. Lissabon. Saroena, pass. 26 Billiton. Soestdijk, pass. 26 Elba Cape. Stad. Alkmaar, 26 140 m. ZO. Shetlandse eil. Straat Makassar, 26 690 m. W.t.N. Kaapstad. Talisse, 27 v. Belawan te Colombo. Tiba, 26 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Tiberius, 25 v. Galveston n. New Orleans. Tjikampek, 26 te Kobe. Tjiluwah, 26 v. Soerabaja n. Makassar. Tawali, pass. 26 Algiers. Tjibodas, 26 220 m. O. Luzon. Tjitjalengka. 26 360 m. NO. Diego Garcia. Van Riebeeck, 26 v. Makassar n. Buleleng. Waal, 26 v. Beyrouth n. Catania. Willem Barendsz, 26 650 m. O. Paramaribo. Woensdreoht, pass. 27 Scilly's. Wonosari, 27 rede Bahrein. Willem Ruys, vertr. 28 ca. 13 u. v. R'dam n. Tj. Priok. Waiwerarg, 26-27 v. Singapore n. Soerabaja. Weltevreden, 26 v. Rotterdam te Antw. Waibalong, 27 te Belawan. Waimgapoe, 26 dwars Billiton. Winsum, pass. 26 Kp. St. Vincent. Winterswijk, 26 120 m. W.NW. Flores. Zuiderkruis, 27 te Las Palmas. Zonnewijk, 26 120 m. NW. Fernando Noronha. KLEINE VAART Actinia, 26 v. Kopenhagen naar Aarhuus. Al do, 22 v. Rouaan n. Grangemouth. Anna, 26 bij Corsica. Amoudspolder, 26 v. Rotterdam te Lissabon. Barendsz, 26 v. Rouaan n. Londen. Bemisse, 29 v. Nantes te Dordrecht verw. Casablanca, 26 v. Casablanca te Nantes. Diligentia, 26 v. Vlaardingen te Algiers. Deneb, 25 v. Newburg n. Londen. Depa, 26 v. Aarhuus n. Norrkoping. Dorlnda, 28 v. Par te Amsterdam verw. Elisabeth, 25 v. Gravelines n. Rotterdam. Evertsen, 27 v. Vasa n. Garston. Elisa, 26 v. Casablanca n. Huelva. Fedala, 26 te Theemsmondlng. Ferocla, verm. 28 v. Bordeaux n. Newport Mon Fiducia, 27 v. Middelbands n. Londen. Frem, 28 v. Kopenhagen te Rotterdam verw. Hartel, 27 v. Rotterdam te Antw- verwacht. Houtman, 26 v. Solvesborg n. Abo. Insco Mariner, 22 te Tamplco. Import, 28 v. Oporto te Antwerpen verw. Jakob Oorburg, 22 v. Tripoli. Java, 26 v. Randers te Antwerpen. Josef Swenden, pass 24 Holtenau. Julia, 28 v. Bordeaux te Rotterdam verw. Kortenaer, 28 v. R'dam te Helsinki. Kemphaan. 26 v. Waterford te Antwerpen. Leemans, 27 v. Wisbech n. Goole. Leny, 26 v. Bdrkenlhead n. Nantes. Mare Liberum. 23 v. Houston op kustvaart. Martje, 22 v. New Orleans n. Amtilla. Mascotte, 24 v. Tunis n. Benghazi. Moby Dick, 21 v. Mobile n. Port au Prince. Maasym, verm. 27 v. Gdynia n. Huil. Marcella, 27 v. Gonfreville te Rotterdam. Njord, 25 v. Londen n. Nazaire. Noord, 27 v. BUlingham te Shellhaven. Noima, 26 v. Queensboro n. Londen. Oceaan, 25 te Rendsburg. Palma, 26 v. Brake n. Rotterdam. Refuge I, 25 van Gravesend. Rema, 26 v. Abo te Delfzijl. Swallow, 28 te Port St. Louis verwacht Teun, 26 v. Gent te Antwerpen. Toos, 27 v. St. Nazaire n. de Humber. Tromp, 26 v. Blyth te Stockholm. Texel, 27 v. Rotterdam te Bremen verw. Twee Gebroeders, 26 v. Bordeaux n. Fedala. Uramis, 24 v. Port au Prince n. New York. Vrede, 26 v. Struer te Norressundiby. Van Gelder. 26 v. Newcastle te Hobro. Vrouwepolder, 27 v. Antwerpen te Rotterdam. Westland, 26 v. Londen n. Antwerpen. Westpolder, 26 v. Leixoes n. W. Hartlepool. Wiebold Bohmer, 26 v. Bordeaux n. Lissabon. SLEEPVAART Noordzee, 26 270 m. Z. Bahia. Zwarte Zee, 26 450 m. W.t.N. Flores.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 21