Ruim zeven millioen kinderen in Indonesië zonder onderwijs Indeling van toekomstige Oosterpolder in studie De fiscus en het wegverkeer Fa. B. ENGELENBERG DAM PO Wereldnieuws Zorgwekkend hiaat Gebrek aan onderwijzers scholen en materiaal De radio geeft Vrijdag Getergde soldaat stak kwelgeest met mes ij vechtpartij te water geraakt en verdronken? PANDA EN DE MEESTERDOKTER id het zo J 2 De vermiste chauffeur Kerkelijk Nieuws Vezels uit brandnetels DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 (Van onze correspondent te Soerabaja) Het is van meet af een van de dierbaarste wensen van de Indonesische regering ge weest om over tien jaar de algemene leerplicht voor kinderen van zes tot twaalf jaar over de gehele Archipel in te voeren. Deskundigen op onderwijsgebied hebben ent plan, waarvan door verscheidene ministers al is gewaagd, altijd wat sceptisch bekeken. Zij twijfelden aan de mogelijkheid, maar konden, bij gebrek aan cijfer materiaal de onuitvoerbaarheid, waarvan zij overtuigd waren niet aantonen. Thans is echter uit een door het Instituut voor Schriftelijke Onderwijsopleidingen (een instelling, die ressorteert onder het ministerie van Onderwijs) wel duidelijk gebleken, dat het scheppen van de mogelijkheid om aan alle kinderen tussen de zes en twaalf jaren in Indonesië onderwijs te geven, een schier bovenmenselijke taak is, die stellig niet in tien jaren volbracht zal kunnen worden. In het rapport kan men lezen dat er op het ogenblik in Indonesië, waar dus geen leerplicht bestaat, 12 millioen kinderen zijn, die onder deze leerplicht zouden vallen indien hij werd ingesteld. Van deze 12 millioen kinderen gaan er 43/2 millioen school. De overigen zijn van alle onder wijs verstoken, omdat er niet voldoende onderwijzers zijn, niet voldoende schelen en onvoldoende leermiddelen. Becijferd wordt, dat indien er geen dras tische maatregelen worden genomen om het aantal onderwijzers, want daar wringt de schoen, het wegwerken van de ove rige tekorten is een kwestie van geld zeer sterk op te voeren, er over 50 jaar. dat is dus in het jaar 2000, in Indonesië 30 millioen kinderen Van lager onderwijs ver stoken zullen zijn. In het rapport wordt aangetoond, dat het beetje -lager onderwijs in verhouding tot de enorme behoefte lang niet volwaar dig is. Vele lagere scholen hebben geen zesjarige cursus en het aantal onbevoegde onderwijzers, dat bij het lager onderwijs werkt, is legio. In West-Java bijvoorbeeld (in de overige gebieden van Indonesië is het beeld nagenoeg hetzelfde) zijn 83 per cent van de onderwijzers van de lagere school niet of onvolledig bevoegd. In plaats van de 7000 schoolgebouwen, die het lager onderwijs in West-Java nodig heeft, zijn er in dit gebiëd slecht? 2500. Van deze 2500 scholen zijn er ruim 1800. dat is dus 28 percent, driejarig in plaats van zesjarig. In West-Java, waar 17000 onderwijzers bij het lager onderwijs werk zaam zijn. komt men 8750 leerkrachten te kort. De kweekscholen leverden in het laatste cursusjaar aan het lager onderwijs in West-Java 250 onderwijzers af. Een druppel op een gloeiende plaat dus, die grotendeels wordt opgeslokt door overlijden en pensionnering van de oude garde. In het rapport wordt nu berekend dat het als men de leerplicht over tien jaren wil invoeren noodzakelijk zal zijn jaar lijks het onderwijzerscorps uit te breiden met.76.500 krachten. Gaat men werken met een vijftigjarig plan, dus invoering van de leerplicht "jh "2002, dan heeft men jaarlijks ruim 50.000 nieuwe leerkrachten nodig. Het rapport houdt het dan, zonder zieh uit te spreken over de wenselijkheid of mogelijkheid om over een bepaald aan tal jaren dé'leerplicht in te voeren, op 50.000 nieuwe onderwijzers per jaar, wil mén^ïiet? énig recht ëh enige zekerheid spreken van "hét aansturen op algemene leerplicht ""binnen afzienbare tijd. Het is duidelijk dat het absoluut onmogelijk zal zijn binnen enige tientallen jaren langs ADVERTENTIE Omlijstingen van schilderijen en prenten KUNSTHANDEL HAARLEM WAGENWEG 102 IEL 14011 - GR MARKT 14. TEL 12068 de weg van de normale kweekschooloplei ding in de kolossale behoefte te voorzien. Schriftelijke opleiding Men is nu van plan op te kleine schaal is daar enige jarengeleden reeds mee begonnen kinderen, die de lagere school met vrucht hebben doorlopen, tot onderwijzer op te leiden. Zij zullen twee jaar studeren met behulp van schriftelijke lessen, die worden toegelicht door bevoeg de onderwijzers van de lagere school. Na die twee jaar gaan zij gedurende enkele uren per dag praktisch werken om al vast een klein gedeelte van het grote onderwij zerstekort weg te werken. Gedurende die praktische periode studeren zij, nu geheel zonder hulp, verder aan de hand van schriftelijke lessen. Op het ogenblik telt het instituut voor schriftelijke onderwij zersopleidingen. dat de Bandung gevestigd is, ongeveer 40.000 leerlingen. Zoals wij hebben gezegd, heeft men zich tot doel ge steld jaarlijks 50.000 nieuwe onderwijzers af te leveren. Er ontbreken dus nog heel wat namen op de lijst van cursisten van het instituut. De eenjarige cursus is bestemd voor leerlingen, die de driejarige middelbare school, een soort ulo, hebben afgelopen. De animo van deze groep voor de nood- opleiding tot onderwijzer is echter zeer gering. Zij gaan liever naar een „echte" kweekschool. Over de kwaliteit van het volgens dit systeem gegeven onderwijs zeggen de or ganisatoren dat een- opleiding op een nor male kweekschool natuurlijk veel beter is, maar dat er eenvoudig geen andere keus is. Maakt men er geen gebruik van dan zullen vele tientallen jaren verlopen voor dat men in Indonesië de leerplicht zal kunnen instellen. Met welke getallen men hier op onder wijsgebied werkt, wordt duidelijk geïl lustreerd door de uitgaven van het insti- tuur, het werkt namelijk met leskranten. Op het ogenblik hebben deze kranten reeds een oplaag van 560 millioen pagina's per jaar. En men staat nu nog slechts aan het begin, want het aantal cursisten zal, wil men inderdaad komen tot. het afleveren van 50.000 onderwijzers 'per jaar., zeker moeten worden opgevoerd tót 200.000.' HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Viool en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Platen. 16.00 Het" Venusschoentje als kamerplant, causerie. 16.15 Klassieke muziek. 16.45 Pla ten. 17.00 Vocaal ensemble. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Fries program ma. 18.00 Platen. 18.45 Huismuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.30 Platen. 19.45 Lite raire wedstrijd. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bij eenkomst van Mannenbonden. 21.30 Radio Philharmoniseh orkest m. m. v. solist. 22.25 Kunstrubriek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Internationaal Evangelistatie- programma. 23.3024.00 Melropole-orkest en soliste. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en Mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.25 Radio feuilleton. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de huis vrouw. 14.20 Fluit, sopraan en piano. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Viool en gitaar. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Gemengd koor. 19.15 Pla ten. 19.30 Moreel Beraad, causerie. 19.45 De Vrije Gemeente te Amsterdam 75 jaar. 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. -20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux. 20.40 Leven op de Aarde, causerie. 21.00 Metropole Orkest en solisten. 21.35 Het leven betrapt. 21.55 Platen. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Actualiteit; Dokter's televisite; Denemarken, filmdocumentaire; Weerover- zicht: Triangel, cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Muziekkroniek. 18.15 Cau serie. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.30 Omroep orkest en solisten. 21.30 Kunstoverzicht. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.45 Pla ten. .12,55—23.00 Hieuws. Toen het Amerikaanse troepentransport- schip „General Le Roy Eltinge" in Augus tus in de Middellandse Zee voer het schip bracht een aantal vrijwilligers van Korea naar Nederland terug deed zich aan boord een incident voor, dat bijna met de dood van één der soldaten was geëin digd. Deze soldaat, een Surinamer, had zich door zijn plagerijen gehaat gemaakt bij zijn kameraden. Vooral een landsman van hem, de 24-jarige soldaat eerste klasse R. IT. L. uit Paramaribo, had veel van hem te ver duren. Zijn kwelgeest kende geen groter genoegen dan zijn ransel door elkaar te gooien en zijn uitrustingsstukken te be vuilen. Bovendien bespotte hij de pro-Ne derlandse gevoelens van L. Het getreiter ging zo ver, dat L. twee keer op het punt heeft gestaan overboord te springen. Op de avond van de elfde Augustus kwam het tot een uitbarsting. L. zat met enige soldaten te kaarten. Zoals gewoonlijk was hij weer het mikpunt van de plagerijen van de andere Surinamer, die hem de dop van een fles naar het hoofd gooide. L. zei hier iets van, waarop de ander hem aan viel en in het gezicht schopte. Later toen beiden naar kooi gegaan waren, was-L. plotseling met een mes in de hand naar de kooi van zijn kwelgeest gegaan en had hem in de borst gestoken. De Surinamer werd ernstig gewond; het mes drong door in zijn longen. Wegens poging tot zware mishandeling had L. zich voor de krijgsraad in Den Haag te verantwoorden. Op grond van het psy chiatrisch i-apport concludeerde de audi teur-militair, dat L. niet de bedoeling heeft gehad zijn kwelgeest te doden. De audi teur-militair ging echter niet zover als de commandant van L. en diens kameraden, die verklaard hadden, dat de getroffen Surinamer zijn verdiende loon had gekre gen en dat L. vrijuit ging. Daar L. aanzien lijk verminderd toerekeningsvatbaar was, toen hij de aanslag beging, vroeg de audi teur-militair een gevangenisstraf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De raadslieden van L. bepleitten de uiterste clementie. Zij wezen er op. dat L. zich destijds vrijwillig voor Indonesië heeft gemeld en een schitterende staat van dienst heeft als K.N.I.L.-militair. Ook op Korea heeft hij zich goed gedragen. De aanslag achtten zij het gevolg van een vlaag van verstandsverbijstering. De majoor M. Bak ker uit Hilversum vroeg de krijgsraad L. een kans te geven beroepsmilitair te blij ven. „Wij hebben niet zo heel veel siera den in de landmacht. Laten wij daarom voorzichtig zijn met deze man," zei hij. De krijgsraad heeft L. veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. Voorts zal hij zich moeten laten opnemen in het neurosehospitaal van de Koninklijke Landmacht. DP indeling van de Oosterpolder. is. thans mede van dè stedebouwkun- dige kant bezien, zo wordt in „Drie maandelijks Be richt betreffende de Zuiderzeewer ken" medegedeeld. Aanvankelijk is dit slechts globaal geschied ten be- noeve van de be grenzing van de DOlder, de uitmon ding van het Mïd- denkanaal in het [JseLmeer, de vorm van het rand- neer, de toegangs wegen van het oude land uit, en de belangrijkste bewoningskern. De indeling van de polder is daar na grondiger en met uitwerking van de opzet op een gro tere schaal bezien. Bij dit nog in bewerking zijnde ontwerp wordt aandacht besteed aan een net van verkeerswegen en waterwegen en aan een gunstige ligging van de woonkernen. Dit geschiedt zowel met het oog op de ont wikkelingskansen dezer kernen als ten aanzien van andere belangen, waaronder ook de recreatie. Er wordt gestreefd naar een zodanige indeling dat de onderlinge afstanden tussen de kernen noch te klein noch te groot worden, dat voorts goed ge vormde en logisch begrensde dorpsgebie- den van voldoende omvang ontstaan en dat tenslotte groepen van dorpen met ge meenschappelijke belangen tesamen be hoorlijke gemeenten kunnen vormen. Bij dit alles wordt niet volstaan met de Oosterpolder op zichzelf te beschouwen. Er wordt niet uit het oog verloren dat deze straks met de Zuider polder één geheel zal moeten vormen en dat ook goede verbindingen met de Wes terpolder nodig zullen zijn. Ten einde de inrichting van de Ooster polder als onderdeel van het gehele gebied der drie nieuwe polders te kunnen zien, is dan ook een indeling van dit gehele gebied in studie genomen. De ;sledebouwkundige sectie van de Dienst van de Zuiderwerken streeft ener zijds naar een groots karakter van het nieuwe land in overeenstemming met het grote formaat en de grote belangen van het waterbouwkundige en landmeetkun- Een verklaring van de Roosendaler M., die zich in hechtenis bevindt, heeft licht ge bracht in de zaak van de chauffeur Van B., eveneens uit Roosendaal, die sedert 14 No vember wordt vermist. M., die kostganger was in het gezin van de vermiste chauffeur heeft tegenover de politie verklaard dat Van B. dood is en dat zijn stoffelijk overschot in de Roosendaalse Vliet nabij Gastelsveer moet worden ge zocht. Dreggingen ter plaatse hadden Woensdag evenwel nog geen resultaat. De kostganger, die in verband met een fraudezaak gedetineerd is. gaf toe op 14 November met Van B. ruzie te hebben ge had toen beiden met een auto terugkeerden van Sint Filipsland. Op de weg tussen Steenbergen en Kruisland kwam de auto tot stilstand, waarna beide mannen, aldus de lezing van de kostganger, vechtend op de weg terechtkwamen en in een sloot vielen. M. wist daar weer uit te komen, maar toen hij Van B. uit het water trok bleek deze bewusteloos te zijn. De kost- S&gaan met de heffingen op het motor- Er zijn niet veel mensen, die zou den vragen of ze alsjeblieft belas ting mogen beta len. Toch is er meer dan een kwart eeuw gele den een groeo mensen geweest, die dat wel heb ben gedaan. In 1927 werd, op voorstel van ae weggebruikers zelf, de wegenbe lasting ingesteld. De automobilisten hadden dit initia tief genomen om door middel van deze extra belas ting de snelle tot standkoming vatn een goed wegen net te bevorderen. In 1932 kwam daar nog een tijdelijke heffing op ben zine bij. Deze tijdelijke heffing gaat nog heden ten dage door, maar met een bijna viervoudig tarief. Acht jaar na de invoering van de we genbelasting werd het Wegenfonds om zeep gebracht en de wegenbelasting ge transformeerd in motorrijtuigenbelasting met een aanmerkelijk hoger tarief, waarbij de hogere opbrengst ten goede moest ko men aan de andere vervoermiddelen, die zich niet zelf konden bedruipen. Na de bezettingsjaren is het crescendo ganger zette hem toen naast zich in de auto, maar al spoedig ontdekte hij dat de man overleden was. Hij nam vervolgens een andere weg naar Roosendaal en ontdeed zich bij Gastelsveer van het lijk. Hij legde het op de steile oever van de Roosendaalse Vliet, aldus zijn verklaring. Vermoedelijk is het daarna in het water gegleden. ADVERTENTIE I>aiitcs! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw banden wegverkeer. Reeds herhaaldelijk is van vele zijden aangedrongen de wegenbouw te versnel len. Doch telkens stuit men op de dood doener, dat er geen geld voor is. Toch Drachten diverse belastingen waaronder het motorverkeer gebukt gaat, na de be vrijding een half milliard gulden meer op dan is besteed aan de aanleg en het onder houd van wegen en bruggen. Grote gebieden in ons land behoren nog tot de zo genaamde onontwikkelde ge bieden. Men denke aan de Peel, aan grotë stukken in Drente en aan de Zuid-Oost hoek van Friesland, waar weinig goede wegen zijn. Wanneer iemand een auto houdt voor zijn genoegen (dat zijn er niet veel) dan is het ook billijk dat daarvoor belasting wordt betaald, mits deze belasting niet te hoog wordt opgevoerd. Maar degenen die een auto bezitten, omdat zij anders hun beroep moeilijk of in het geheel niet kunnen uitoefenen, worden door deze maatregelen extra zwaar getroffen. Niet in de eerste plaats omdat de belastingen zo hoog zijn, maar vooral ook omdat de gelden niet worden ge bruikt voor die projecten, waarvoor deze belastingen het meest nodig zijn. ADVERTENTIE Doclxtraul' 39 'i IlaarUm - Tol. I - OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS. LAKKEN Speciale Verfschenta's voor elke industrie dlge werk en met de uitgestrektheid van dit polderland en anderzijds naar mense lijke verhoudingen, teneinde een voor mensen en kinderen goed bewoonbaar ge bied te krijgen. Men beseft dat een groot nieuw stuk Nedferland wordt gemaakt met een groot aantal belangen van zeer ver scheiden aard, die alle behartigd moeten worden. Behalve de eisen inzake bemaling, scheepvaart en wegverkeer, vormen ook die betreffende de bewening een uitgangs punt voor de op te maken plannen voor de inrichting van de Zuidelijke polders. Daarbij doet zich de vraag voor hoeveel dorpen in de polders zullen moeten wor den geprojecteerd. De inrichting van het aan het Midden kanaal ontworpen centrum zijn eveneens ter hand genomen. ADVERTENTIE Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Ned. Hcrv. kerk Beroepen te Weert (toez.), C. Dolman Legerpredikant te Blaricum. Benoemd tot vicaris te Obergum M. G. Kamstra, vicaris te Utrecht. Gercf. kerken Beroepen te Ens (N.O.P.) G. P. Noote- b.oom cand. le Goes. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Overschild P. Veldstra te Kantens. Beroepen te Diever-Smilde J. Verkade le Zuidwolde (Dr.) Beroepen te Meppcl A. C. Noort te Nieuwe Pekela. Beroepbaar De heer W. Kamp. Rotterdarrt, is in de Oud-Geref. gemeenten beroepbaar ver klaard. De zaak ds. A. A. I.ocnJio.uts De classié Amersfoort der Geref. kerken heeft zich opnieuw beziggehouden mét de schorsing van ds. A. A. Leenhouts. Dr. F. II. von Meycnfeldt te Amersfoort bracht aan de classis rapport uit van zijn bespre king met ds. Leenhouts. De classis sprak na brede discussie uit, dat de schorsingS- gronden onjuist moeten worden geacht en deswege herstelde zij ds. Leenhouts in. zijn ambt en eer. Zij besloot aan de Particuliere Synode van Utrecht voor te stellen ds. Leenhouts. vervroegd emeritaat, te verlenen. Ds. Leenhouts, die 37 jaar 'oud is, werd in 1.941 predikant te Vlagtwedde en diende de kerken van Heerenveen, Enschedé en sedert 1950 die van Soest. Combinaties De Ned.' Ilerv. gemeenten te Asten, Deurne, Helenaveen en Someren zijn thans gecombineerd met één predikantsplaats. Hetzelfde geldt ook voor .de gemeenten Budel en Weert. Predikantstractementen De classis Haarlem der Chr. Geref. ker ken heeft een voorstel commissoriaal ge maakt, bedoelend te komen tot gelijkscha- keling van de predikantstractementen in de kleinere en grotere gemeenten, zodat ook de kleine kerken kunnen beroepen. Voorgesteld werd een minimumtractement van 4.000.door grotere gemeenten vrij willig aan te vullen, bijv. met kindertoe slag. De gelden zouden door een omslag uit de classis gemeenten moeten komen en de tractementen uit een centrale kas wor den betaald. Actie. De overgrote meerderheid van de mijnwerkers in Wesl-Duitsland heeft zich voor strijdmaatregelen en zonodig een staking uitgesproken, indien de geëiste verkorting van de werktijd onder de grond van acht op zeven en een half uur door de ondernemers wordt afgewezen. Vermissing. De Amerikaanse legerauto- riteilen te Berlijn hebben de Sovjêt- autoriteiten inlichtingen verzocht over twee leden van de Amerikaansce mili taire politie, die sinds gisterochtend vermist worden. Zij bewaakten nabij de grens tussen Oost-Duitsland en West-Berlijn een goederenwagon. Duitse ooggetuigen zeggen, dat zi.i ge arresteerd zijn op Oost-Duits gebied. Men vermoedt, dat zij bij vergissing dé grens zijn overgestoken. Eerder op de dag is medegedeeld, dat een te West- Berlijn gestat ionneerde Amerikaanse officier sinds Maandag vermist wordt.i Ook over hem zijn aan de Sovjet-auto riteiten inlichtingen gevraagd. Sneeuw. In vele delen van de Verenigde Staten heeft het gisteren zwaar ge sneeuwd, waardoor het verkeer is ge stremd. Te Omaha, in Nebraska, viel 18 centimeter. Sedert Dinsdag zijn daar vijftien personen tengevolge van de weersomstandigheden om het leven ge komen. De sneeuwstormen hebben we gen en spoorlijnen onbruikbaar ge maakt. Ook het luchtverkeer ligt stil. Terugroeping. De Zuid-Koreaanse Natio nale Vergadering heeft een resolutie aangenomen, waarin de onmiddellijke terugroeping van de minister van Bui tenlandse Zaken, Pyoen Joeng Tao, uit New York wordt geëist. Volgens voor standers van de resolutie heeft de mi nister de nationale vergadering in een kwaad daglicht gesteld door haar voor de UNO „links georiënteerd" le noe men,toen hij de arrestatie van 12 af gevaardigden op bevel van president Rhee verdedigde. Regeringskringen deelden mee, dat de president zich te gen de resolutie zal verzetten. Afscheid. De algemene vergadex-ing van de oi-ganisatie van de UNO voor on derwijs, wetenschap en cultuur (UNES CO) heeft het ontslag van de directeur- generaal, Jaime Torres Bodet, aan- vaai-d. De algemene commissie hoeft tevergeefs getracht: Bodet er toe te krij-" gen zijn functie te blijven waarnemen, toldat er een opvolger is benoemd. Nadat de conferentie het ontslag had aanvaaxxl, stonden de afgevaaixligden op en juichten de aftredende directeur- generaal luide toe. In een sfeer van grote emotie brachten vijf sprekers hulde aan Ton-es Bodet, die een kort afscheidswoord sprak. Stemming. De vrouwen in het Zwitserse kanton Genève zullen in een stemming op Zaterdag en Zondag haar' oordeel uitspreken over het al dan niét deel nemen van vrouwen aan het politieke leven. In Zwitserland hebben de vrou wen geen kiesx-echt. Alle vrouwen ouder dan 20 jaar kun-"' nen aan de stemming deelnemen. Mén schat dit aantal op ongeveer 73.900. Op de stembiljetten staat het. volgende: „Is het normaal en rechtvaardig, dat de vrouwen in Zwitserland, evenals de vrouwen van zovele andei-e beschaaf de landen, aan het politieke levep van haar kanton mogen deelnemen of ver dient het de voorkeur dat zij er zich van onthouden?" Belediging. De Italiaanse Kamer van Af gevaardigden heeft de parlementaire onschendbaarheid opgeheven van Luigi. Longo, ondersecretaris van de commu nistische partij in Italië. Hierdoor kan hij voor de rechter worden gedaagd op beschuldiging de Paus en het Rooms-Katholieke geloof beledigd te hebben. In December 1947 publiceerde een communistisch weekblad, waarvan Lon go toen directeur was, een spotprent, die de Paus weei-gaf in een tank, met een dollarsymbool om zijn hals, terwijl hij een aantal buitenlandse politieke figuren zegende, die geknield wapens van verschillend type droegen. Schade. Mgr. Herrera, bisschop van Mala ga, heeft Woensdag op een persconfe rentie te Washington vei-klaard, dat hij voor „een gematigde persvrijheid" in Spanje is. De bisschop deelde mee, dat de Spaanse regering bezig is een wets ontwerp voor de pers voor te bei-eiden. Op het ogenblik is de pex-s aan een volledige censuur onderworpen. Mgr. Herrera was tegen een volledige pers vrijheid omdat dan „bladen zonder principes een onherstelbare schade kunnen aanrichten aan de geest van de lezers". WTAARSCHIJNL1JK k je van „De Wilde Z kent u het sprook- 28. Het was duidelijk aan de hofarts te zien, dat de zwarte pil, die Joris hem had ingegeven, al werkte. Slaapdronken zwaai de hij op zijn benen en hij kon zijn ogen nauwelijks open houden. Haastig nam hij een witte pil uit de stopfles en slikte deze door. Dit scheen dadelijk te helpen; zijn ogen kregen weer hun sluwe uitdrukking en alle slaperigheid verdween. „Hè, hè", mompelde hij, het vertrek verlatend, „dat kikkert op! Maar dit zal ik die kwakzalver betaald zetten ik houd niet van zijn vreemde grapjes!" Nauwelijks was de dok ter de kamer uit of Joris sloop naar bin nen. „Welaan", mompelde hij, „mijn klei ne proefneming is bijzonder goed geslaagd! Thans weet ik dus, dat de slaapziekte van de koning wordt veroorzaakt door zwarte pilletjes, die zijn eigen hofarts hem heeft ingegeven en dat de witte pilletjes een tegengif vormen! Een waardevolle ontdek king, waarmee een beginnende arts zijn voordeel kan doen!" En hij maakte zich meester van de fles met zwarteen die met witte pillenMet beide flessen in de hand kwam hij even later zijn kamer binnen, waar Panda hem in spanning wachtte. „En, Joris", vroeg Panda, „heb je die zwarte pil al onderzocht?" „Natuurlijk", antwoordde Joris, „voor iemand met mijn medische kennis was dat geen zware opgave". „En wal heb je ge vonden?", vroeg Panda. „Dal wit en zwart elkaar opheffen", was het ontwijkende antwoord. dersen, waarin verhaald wordt hoe twaalf koningszonen door hun boze stiefmoeder in wilde zwanen worden veranderd, welke betovering alleen verbroken kan worden, wanneer hun zuster, prinses Eliza, er in slaagt hemden uit brandnetels te vervaar digen. „Gé moet ze plukken", zo zegt een goede fee tegen Eliza, „al branden ze uw huid vol blaren. Breek ze met de voeten, dan krijgt ge vezels als van vlas". Onder vreselijk lijden volbrengt 't dappere prinsesje deze opdracht en waarschijn lijk was zij daardoor de laatste die zich in West-Europa bezig hield met 'n huisindustrie, wel ke in oude tijden in onze stre ken algemeen moet zijn geweest Want de grote brandnetel levert inder daad een textielvezel en de oude naam „neteldoek" voor een bepaald weefsel zou er op kunnen wijzen, dat men deze vezel hier vanouds kende en gebruikte. Er zijn ons echter geen gegevens bekend waaruit zou blijken dat het als neteldoek bekend staande weefsel hier te lande ooit uit andere dan linnen- of katoenen vezels werd vervaardigd. Door de nomadenstam men in Siberië wordt uit de vezel van de daar inheemse brandnetel nog neteldoek geweven. In de eerste wereldoorlog zijn in Duits- land op grote schaal vezels uit brandnetels gewonnen om in de enorme behoefte aan textiel te voorzien. Aanvankelijk werden dè brandnetels boor deze industrie in het Wild verzameld, doch later ging men er toe over ze aan te planten: Na de oorlog verliep deze: industrie, doch zij werd op nieuw ter hand genomen onder net nazi bewind. Speciale rassen werden voor dit doel gekweekt en men is er door selectie zelfs in geslaagd bijzondere soorten van 3 meter hoogte te ontwikkelen. Ook in Nederland zijn proeven met brandnetels als vezelgewas genomen, vooral met het oog op een mogelijke vervangingsvezel voor de textielindustrie tijdens de laatste wereldoorlog, doch het economisch rende ment bleef steeds te laag. Men zal zich afvragen, hoe dit mogelijk is, aangezien de plant toch op de meest onverzorgde velden wil gedijen. Juist daarin zit een van de knepen. Want waar zien we de brand netel voornamelijk o'ptreden? Op mestvaalten, op erven, langs wegen en. sloten, kortom op plaatsen waar de mens leeft en werkt en waar zich dus veel stikstofverbindingen in de grond bevinden. In onbewoonde duinen of op heidevelden zult u geen brandnetels aantreffen. In tegenstelling met onze aanvankelijke mening, dat de brandnetel zijn eigen weg wel vindt, blijkt dus, dat de brandnetel bij teelt op grote schaal wel degelijk de menselijke zorg behoeft en wel in de vorm van een overbemesting aan stikstof. Dit alleen al maakt in normale tijden de cul tuur van brandnetels te duur, hoe zonder ling het ook moge klinken. De verwerking van brandnetelvezels in moderne machines ondervindt bovendien ook technische moeilijkheden, welke echter buiten dit bestek vallen. Niet buiten dit bestek valt echter de opmerking, dat u bij het nemen van een bad beter de kuip eerst met koud water kunt vullen, waarna met warm water kan worden bijgevuld, dan omgekeerd. U doet het natuurlijk juist andersom? Wij ook! Maar economisch is het niet. Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON, I

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2