Van premiebouw in Friesland is 80 percent voor arbeiders Overlevende van uitgemoorde Joodse familie stal van Krupp We don't give you the best cigarette in the world, but we do give you the best for 80 ets. A genda voor Haarlem Wijsheid IJzer- en staalprijzen sterk verlaagd Dronken chauffeur reed jongetje dood Werkconferentie over bedrijfsgezondheidszorg Hevige autobotsing op gladde weg Krijgsraad veroordeelde hem tot drie maanden voorwaardelijk en f500.- boete 3 TWEEDE KAMER Verlanglijstje voor minister Van de Kieft Wij van Financiën Hij is tot 2\ jaar veroordeeld „Geen ondernemersloon in nieuwe melkprijsgarantie" Geen nodeloos oponthoud aan Duitse grens meer Internationaal overleg in Leiden Loonadministratie voor de boer te ingewikkeld Twee doden en een ernstig gewonde Gas aangeboord in Wanneperveen Radarplan voor Waterweg spoedig verwezenlijkt DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 Van onze parlementaire redacteur) In zijn antwoord op de replieken heeft minister Witte gisteren in de Tweede Ka mer een verrassende mededeling gedaan over de particuliere premie-bouw. Men heeft in het algemeen de indruk dat eigen huizen met rijkspremie worden gebouwd door min of meer kapitaalkrachtige per sonen. Bij een pas ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat in Friesland 80 pro cent van de premie-woningen worden ge bouwd voor arbeiders. Van andere provin cies heeft de minister de cijfers nog niet binnen. Op het platteland, waar woningen goedkoper kunnen worden gebouwd dan in de steden, blijken vele arbeiders prijs te stellen op een eigen huis, zij het belast met hypotheek. Minister Witte was het er mee eens, dat er een tekort is aan middenstandswonin gen. De mensen uit de middengroepen, die wonen in met rijkspremie voor exploitatie gebouwde huizen, betalen veel te hoge huren, hetgeen voor deze groepen moei lijker te dragen is omdat na de bevrijding de stijging van hun inkomen in het alge meen vrij gering is gebleven. De begroting van Wederopbouw en Volks huisvesting werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Uit alle fracties kwam men minister Witte daarna de hand druk ken. Een bewijs ook dat men zijn toekom stig beleid met vertrouwen tegemoet ziet. Hierna kwam de begroting van Finan ciën aan de orde. De heer Ritmeester (VVD) stond hierbij nog eens vrij lang stil bij de moeilijkheden over de rechtsherstel- procedures inzake effecten. Hij brak onder meer de staf over het feit, dat de regering voor haar verantwoording neemt, dat via hetgeen er tijdens de bezetting in dit op zicht is gebeurd, de kosten van de kampen Westerbork en Vught betaald zijn door Joodse medeburgers, die daar gevangen hebben gezeten eer hun het lot van depor tatie en nog ei-ger wachtte. Dit noemde hij ongehoord en hij was benieuwd te ver nemen hoe men dit van regeringszijde kon verdedigen. Verder wilde deze afgevaar digde gaarne horen, hoe de regering dacht over het door hem geschetste plan om aan de verwikkelingen inzake rechtsherstel ten opzichte van effecten een eind gemaakt te krijgen. De heer Van de Wetering (C.H.), zelf lid van de Kamercommissie Effectenrechtsherstel, achtte het wel ver wonderlijk, dat deze commissie sinds 5 Juni niet meer met de desbetreffende ministers is samengekomen. Dit Kamerlid nam het min of meer op voor hen, die tot de zoge naamde beursstaking waren overgegaan. Verheugend noemde hij het dat bij vonnis van 19 Mei aan gedepossedeerden rechtwas gedaan, maar daarmee zijn allerlei kwesties nog niet opgelost. De moeilijkheden moeten tot een eind worden gebracht en de minis ter moge duidelijk verklaren, dat hij spoe dig hiervoor zorgt; anders scheen de C.H.- w oordvoerder een motie te overwegen. De heer Van den Heuvel (A.R.) overwoog een amendement om de post van 20.000 voor het blad „Wij van Financiën", dat alle ambtenaren van dat departement ontvangen, met 1,te verminderen. Deze afgevaardigde, die een reeks van andere punten besprak, zoals de SpaaiTaad, de Herstelbank en de personeelsbezetting, be toogde dat er aan zulk een de schatkist geld kostend blad geen behoefte bestaat, dat zelfs elke rechtvaardigingsgrond voor zijn bestaan ontbreekt. Herkapitalisatie vormde een van de aan gelegenheden waarmee zich vervolgens de heer Janssen (KVP) bezig hield. Hij drong aan op een verlenging van die wet met één a twee jaar. Verder bepleitte hij herziening van de regeling inzake de per sonele belasting. Ten aanzien van de kwes tie van het effectenrechtsherstel gewaagde de heer Janssen van het zeer ingenieuse plan, destijds door minister Lieftinck be dacht. Het ging niet aan als het tengevolge van het steeds maar rekken door een der belanghebbende partijen in het gedrang zou komen. De heer Engelbertink (KVP) vroeg of de minister bereid is spoedig de reeds in 1937 van regeringswege gedane belofte in te lossen om met de volksvertegenwoor diging overleg te plegen over de bestem ming (eventueel verkoop) van staatspan- den in de Wieringermeer en hieromtrent weldra een nota aan de Kamer over te leggen. De heer Hofstra (P. v. d. A.) roerde het deviezenbeleid aan en gaf te kennen, dat de betalingen voor de onderlinge han del in de producten van de Kolen- en Staalgemeenschap voorrang moeten ge- ADVERTENT1E In de Tweede Kamer heeft de heer Van den Heuvel (A.R.) aangedrongen op opheffing van het tijdschrift „Wij van Financiën", dat aan alle ambtenaren van het departement wordt toegezonden en dat de schatkist 20.000 per jaar kost. „Wat staat er in dat tijdschrift?", vroeg de heer Van den Heuvel. „Een artikel van anderhalve pagina over een belastingambtenaar, die een hoge onder scheiding heeft gekregen. Dan staat er met grote letters midden op een pagina: „Geef de Keizer wat des Keizers is." Dat weten de belastingambtenaren toch wel? Er staan ook puzzles in voor schakei's. Moet dat gebeuren op staats kosten? Dan is er een verhaal over een duif, die is komen binnenvliegen op de Kneuterdijk. Er staat bij, dat het 's middags gebeurde om kwart voor vijf, waarschijnlijk om de superieuren er op attent te maken, dat men er zo laat nog was. Die duif vloog in een kast, waar hij ging zitten op een dossier, dat al zes jaar oud was waarschijnlijk over de effectenregistratie dus. Dan wordt er vei-teld dat die duif een ei legde en dat zij ook nog iets anders achterliet om daarmee haar minachting voor de amb telijke werkzaamheden tot „uitdruk king" te brengen. Is het nu nodig dit allemaal te drukken op staatskosten?", vroeg de heer Van den Heuvel. „Ook andere departementen kunnen een der gelijk tijdschrift gaan uitgeven, want daar kunnen ook duiven binnenvliegen. Laten wij ophouden met die malligheid, die per jaar 20.000 kost. De kosten van expeditie zitten daar niet in. De kosten van de redactie ook niet. Die werkt na tuurlijk in de tijd van de baas." nieten. Gaarne zou hij het standpunt van de minister vernemen. Het initiatief van de Nederlandse regering om te laten onder zoeken wat er moet gebeuren aan Europese integratie bijvoorbeeld op economisch en financieelgebied, zulks naast de Europese verdedigingsgemeenschap, juichte de heer Hofstra toe. De Nationale Spaarraad heeft wel iets aan betekenis ingeboet, zo erkende de heer Hofstra, maar tevens achtte hij het grote aantal jeugdige spaarders verheu gend. Het zijn er 800.000 en in dat licht be zien mag men de 90.000 guldeh, die de Spaarraad kost, als goed besteed beschou wen. Vandaag wordt het debat voortgezet. Wegens de zeer belangrijke prijsverlagin gen, waartoe de Belgische en Luxemburgse walswerken van ijzer en staal onlangs zijn overgegaan, heeft de Nederlandse ijzer handel eveneens tot prijsverlaging be sloten. Met ingang van heden heeft de Neder landse ijzerhandel zijn prijzen voor leve ring uit hier te lande aanwezige voorraden aan de nieuwe Belgisch-Luxemburgse prij zen aangepast. In Juli van dit jaar zijn in Budel twee broertjes van 12 en 6 jaar aangereden door een auto bestuurd door een Belg uit Hamont. Het zesjarige jongetje was vrijwel op slag dood; zijn twaalfjarig broertje werd zeer ernstig gewond. De politie constateer de dat de chauffeur dronken was. De rechtbank heeft thans de chauffeur conform de eis van de officier van justitie tot 21/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het veroorzaken van dood door schuld. De veroordeelde heeft van Juli af tot de behandeling van de zaak voor de rechtbank in voorarrest gezeten. Hij heeft van appèl afgezien. Reactie van Christelijke Boerenen Tuindersbond Zoals reeds is bericht, heeft de minister van Landbouw de nieuwe melkprijsgaran tie bepaald op 20 cent per kilogram van het pas begonnen nieuwe melkjaar. In de gis teren te Leeuwarden gehouden najaarsver gadering van de Friese Christelijke Boe ren- en Tuindersbond heeft de voorzitter, de heer H. M. Gerbrandy, deze maatregel besproken. Hij constateerde, dat in het al gemeen het prijsniveau voor de landbouw producten niet gunstiger is geworden. De heer Gerbrandy meende zelfs te mogen zeg gen, dat er symptomen zijn, welke wijzen naar een op handen zijnde landbouwcrisis. Als een van die symptomen wees spreker aan de grote bereidheid van de regering de landbouwers meer vrijheid te geven. Wat de nieuwe melkgarantieprijs betreft, kon de minister, naar de voorzitter zeide, niet accoord gaan met de voorstellen van de Stichting voor de Landbouw. De bewinds man wilde niet in zijn calculatie opnemen de tien percent ondernemersloon. Gelukkig maar dat verandert volgens de spreker niets aan de houding van de regering ligt de werkelijke melkprijs boven de ga rantie. Nu de toekomst in de zuivel ongun stiger lijkt te worden, is de regering afge stapt van het in de garantieprijs opnemen van het ondernemersloon. Eerst ging de overheid accoord met twintig percent on dernemerswinst, later in feite met tien per cent ondernemersloon en nu zal alleen de kale kostprijs gelden met niets er bij. „Dat is wel heel erg kaal," aldus de voorzitter, „die het standpunt van de minister heel be denkelijk noemde". Naar aanleiding van de vele klachten die de A.N.W.B. bereikten betreffende het nodeloze oponthoud van reizigers aan de grens van West-Duitsland heeft de bond zich tot de pasafdeling van de Duitse am bassade gewend. De A.N.W.B. heeft thans bericht ontvan gen, dat maatregelen zijn genomen ter be spoediging van de controle der „Zahlkar- ten", de formulieren waarop een reeks persoonlijke gegevens van de reiziger moet worden ingevuld. Dit invullen geschiedde namelijk tot voor kort aan de grens, waar door een groot tijdverlies ontstond. Nu wordt aan de reizigers tegelijk met het visum een „Zahlkarte" verstrekt, zodat de reiziger dit formulier kan invullen voordat hij op reis gaat. De A.N.W.B. dringt er dan ook in het belang van de reiziger op aan dit te doen, daar het een belangrijke tijdsbesparing be tekent. ADVERTENTIE Onder auspiciën van het Europese Bureau van de Wereldgezondheidsorgani satie en in nauwe samenwerking met de In ternationale Arbeids-Organisatie, wordt van 29 November tot 9 December in het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden, een internationale werkconferentie over bedrijfsgeneeskunde gehouden. Daaraan nemen ruim vijftig vertegenwoordigers van tien Europese landen deel. Vele problemen der bedrijfs gezondheidszorg raken de algemene volks gezondheid enerzijds en de bedrijfsorgani satie en wettelijke voorzieningen ander zijds. De werkconferentie zal nu in het bij zonder gewijd zijn aan de samenwerking van de bedrijfsgezondheidsdiensten met diensten voor en organisaties van openbare gezondheidszorg. De voorzitter van de conferentie, dr. G. C. E. Burger, directeur van de medische dienst van Philips, deelde op een perscon ferentie mede, dat met het oog op dit on derwerp der besprekingen de delegaties uit de diverse landen zoveel mogelijk zodanig zijn samengesteld, dat daarin vertegen woordigers zijn opgenomen van de be drijfsgeneeskunde, de bedrijfsverpleging, de volksgezondheidsdiensten, de arbeidsin specties, sociale verzekering en de bedrijfs leidingen. De belangrijkste discussiepunten beloven te worden: het verband tussen absenteïsme en sociale voorzieningen, de positie en vorming van de bedrijfsverpleegster en de organisatie van en wettelijke regelingen in verband met de bedrijfsgezondheidszorg. Voorts komen nog ter sprake de gezond heidszorg ten aanzien van oudere arbeiders, de geestelijke aanpassing aan de arbeid, de revalidatie en dergelijke onderwerpen. Op de conferentie zulien vertegenwoor digers aanwezig zijn van Denemarken, Fin land, Duitsland, Engeland, Nederland, Ier land, IJsland, Noorwegen, Turkije en Zwe den en verder zullen waarnemers van diverse organisaties, benevens de sprekers, die niet gedelegeerden zijn, de besprekin gen bijwonen. In een vergadering van het hoofdbestuur van de Veenkoloniale Boerenbond, gehou den te Veendam, is geklaagd over de om vangrijke loonadministratie. De laatste ja ren is de loonadministratie voor de boer zo ingewikkeld en zo uitgebreid geworden dat vrijwel niemand deze nog correct kan uitvoeren. Vereenvoudiging op korte ter mijn werd een dringende noodzaakt ge acht. Uit de vergadering werden telegram men gezonden naar de ministers van So ciale Zaken, Financiën en Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, waarin ge vraagd wordt de loonadministratie te ver eenvoudigen. Bij een verkeersongeval te Hoogkeppel tussen Doetinchem en Doesburg zijn Don derdag twee personen om het leven geko men. Een derde werd zwaar gewond. Een personenauto, komende uit de rich ting Doesburg, slipte tengevolge van de gladheid van de weg, juist op het ogenblik dat uit de richting Doetinchem een met ijzeren buizen geladen vrachtauto nader de. Er volgde een hevige botsing waarbij de personenauto in elkaar gedrukt werd. De bestuurder, de 40-jarige J. D., directeur van een observatiehuis in Den Haag, werd zeer ernstig gewond. De 36-jarige A. K. uit Den Haag, die naast hem in de auto zat, was vrijwel op slag dood. Achter in de wagen zat de 13-jarige A. de B. uit Den Haag, die kort na het ongeluk is overleden. De vrachtauto werd licht beschadigd en kon op eigen kracht verder rijden. ADVERTENTIE WIJ GEVEN U NIET DE BESTE SIGARET TER WERELD, MAAR WIJ GEVEN U WEL DE BESTE VOOR 80 CENT. The one and only Golden Fiction Woensdag, precies twaalf jaar nadat hij door de Duitsers wegens zijn Joodse af komst als onderwijzer werd ontslagen, stond voor de krijgsraad te velde „West" de 40-jarige L. van der V. uit Amsterdam terecht wegens diefstal uit de villa van Krupp te Essen. De krijgsraad veroordeelde Van der V. tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden met een proef tijd van een jaar en een onvoorwaardelijke boete van 500 gulden subsidiair een maand hechtenis. Van der V., met zijn vrouw de enige over levenden van een door de Duitsers uitge moorde familie, deed in Juli 1945 dienst als sergeant-tolk bij de North German Coal Controll. Zijn onderdeel was gelegerd in de luxueuze villa Hügel van Krupp nabij Es sen. Van der V., die geheel berooid uit zijn onderduiktijd was gekomen ook het aanzienlijke vermogen van zijn schoon vader was door de bezetters geroofd had op dat ogenblik geld nodig omdat zijn vrouw een baby verwachtte. In dit geldge brek voorzag hij door enige stukken van DONDERDAG 27 NOVEMBER Begijnhofkapel: Concert Nely de Bock, Jetty Bossen, Henk de Graaff, Gé Michels, 8 uur. Minerva: „Emile Zola", 14 jaar, 8.15 uur. Zang en Vriendschap: Christian Science So ciety, dankdienst, 8 uur. Vishal: Vogelten toonstelling tot 22 uur. Luxor: „Het testa ment van dr. Mabuse", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De dood van een handelsreiziger", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De wolf van Sila", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mannen van staal", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het tovertapijt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Weldadigheidsvoorstelling „Veer tig jaar cinematografie", 8 uur. Palace: „O. K. Nero", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 28 NOVEMBER Concertgebouw: Concert IIOV, 8 uur. Vis hal: Vogeltentoonstelling van 1022 uur. Bioscopen: Nieuwe programma's, middag en avondvoorstellingen. Als het wintert buiten en de mussen met opgezette kragen tegen elkander zitten te kla gen, gaan uw gedachten naar zonniger oorden. Zij blijven niet bij de mussen in de dorre boomtakken hangen, maar vliegen met de trekvogels mee de zon achterna. En weet ge waar ge dan te recht komt? Het is een oord waar de daken van glimmend koper zijn en de huizen een koele vijver hebben op de plaats, waar bij ons de schuif deuren zitten. En rond die vijver zitten zwartogige jonge dames, in veel gouden siera den en weinig tulle gehuld, de ganse dag ijverig niets te doen. In dit land zoudt ge willen zijn op het moment, dat de waterleiding bij u thuis be vroren raakt en ge de kolen- rekening in uw blauwe vingers krijgt. De ooievaars en de zwaluwen zijn er, daar kunt ge van opaan, en ze zit ten lui op een warm dak naar de helle kleuren te kijken, die beneden in de straat door de schaduw gaan: witte mannen met rode mutsen op, vrouwen in geel en groen en rood, met bruine gezichten en lippen als vroege kersen. Zij hebben het slim bekeken, om zo te zeg gen, met te vluchten voor de sneeuw en het ijs, waarin on ze Hollandse kleuren tot mod der plegen te verzinken. Doch hoe in dat warme, kleur rijke land de mensen gelijk zijn als wij, kunt ge leren uit een verhaal, waarvan ge me de herkomst niet moet vra gen. Misschien heeft een zwa luw het verteld, die het had afgekeken toen zij op een ko peren koepel zat. In zo een pilarenhuis met pal men en vijvers midden in de kamers zit op een troon van tapijten de welgedane man, die pleegt te beslissen over het lief en leed van de men sen om hem heen. Daar kunt ge aan zien dat het een ver haal uit het verleden is, want tegenwoordig zitten die wel gedane mannen ook daar niet meer op tronen alleen te be slissen. Er komen twee kromme witte- hemdendragers met hun tul banden op tot voor de troon gekropen. Zij doen dat op blo te voeten, omdat dit daar een kwestie van beleefdheid is. Zij nemen hun hoofdelijke omslagen af en leggen de wel gedane hun zorgen voor. Zij zeggen dat zij ruzie met. elkander hebben gekregen over een flonkerend rond goudstuk, dat in het gangetje tussen hun huizen gevonden s. Ze hebben het beiden tege lijk zien liggen blinken, zij hebben zich tegelijk begerig gebukt om de schat te innen. Zij zijn daarbij met de hoof den tegen elkander geklabatst en hebben ruzie gemaakt. Het is van mij, zegt de een, het is van mij, zegt de ander. Daar kunt ge niet wijzer van wor den. En nu moet de hoogver hevene op zijn stapel tapijten er maar eens een mouw aan zien te passen. De hoogverhevene heeft spijt dat hijzelf niet wat eerder dan die twee schuifelaars door het gangetje is gekomen, dan was de kwestie geen kwestie ge worden. Hij zit een wijl te peinzen en op de slip van zijn tulband te kauwen, alsof hij zijn wijsheid aan het bijeen- scharen is. Hij heeft niet veel bijeen te scharen, maar zijn macht is gebouwd op de om standigheid dat niemand daar erg in heeft gekregen. En hij moet een wijs woord spreken om geen slapende honden wak ker te maken. Stelt u op elkanders stand punt, zegt hij. Dat is een wijs woord. Het leven heeft geen problemen als ge u op het standpunt van anderen ver moogt te stellen. Denkt u eens in, zegt de machtige, dat ge de ander bent. Wat zoudt ge dan willen? Welnu, dan be grijpt ge hoe veel zaliger het voor uzelve is, te geven dan le nemen. De twee kromme goudvinders kijken elkander aan, en dan ken de hemel in stilte dat ze de ander niet zijn. Maar in hun gemoed daagt de wijs heid. Het is plezieriger te geven dan te krijgen. Het is zalig van uzelve te weten, dat gc vrijgevig zijt geweest, dat ge de breedheid van opvatting hebt gehad, die een edel mens kenmerkt. Wat is dat een plezierig gevoel, denken zij beiden. Zij danken de machtige voor zijn wijze oordeel en zijn goedheid om hun klacht te horen. Zij gaan getroost en met goede voornemens heen, als betere mensen, met een zon in hun ogen en een licht in hun hart. Zo kan de mens de warmte van een verstandig woord tot in zijn gebeente ondervinden. In deze winterse koude zal dit simpele verhaal uit het land van de zon uw gedachten heb ben verwarmd. Het is beter dan naar de grauwe luchten te blijven zien en er kippenvel bij te zitten krijgen. Ge wilt weten hoe het verdel ging? De twee sukkelaars in hun witte boernoezen hebben bij hun gang door het paleis naar buiten hun gedachten eens laten werken. Zij zijn tot het besluit gekomen dat zij, elk voor zich, de ander de vreug de van dat plezierige geefge- voel niet willen misgunnen. Zij wachten beiden tot de ander met een breed gebaar ifstand van het schitterende goudstuk zal doen. Wie het ïerst spreekt, zal moeten zeg gen: Hier hebt ge het, want geven is zaliger dan te ont vangen, zie dat ge er gelukkig mee wordt. En daarom houden zij beiden de mond toe. Maar aan de uitgang van het paleis worden zij stilgehouden door een functionaris in een weids uniform, en zij moeten weerom hun schoenen uitdoen om niet onbeleefd te lijken. De functionaris is gestuurd door de machtige op de tapij ten, hij had nog even een kleinigheidje met hen te regelen. Zij moesten niet denken, dat zij goede raad en wijsheid voor niets en niemendal kon den krijgen, neen, dat was een misverstand. Het oordeel moest nog betaald worden, en de machtige had de prijs vast gesteld op één goudstuk. Dat kwam hem niet onredelijk voor, zo zegt de functionaris. De twee sloebers trekken hun schoenen weer aan en komen overeind. Zij geven het goud stuk, dat zij totnutoe samen hebben vastgehouden, aan de welgeklede incasseerder en treden naar buiten in de zon. Zij troosten zich met te zeg gen, dat zij nu beiden het plezierige geefgevoel hebben. Daar heeft onze heer voor ge zorgd, hij is de wijsheid zelve. En de machtige op de tapijten zucht, omdat hij weerom een zorg van zijn onderdanen heeft moeten overnemen. Hem wordt het aangename gevoel van te geven niet gegund. Hij moet het goudstuk bij al de anderen doen en zich troos ten met het gepeins, dat de wijzen der wereld de zwaar ste Jasten te dragen krijgen. Zo ziet ge dat daar in de warmte de mensen al niet slimmer zijn dan hier. Zij vechten met elkander om be zit, zij gunnen het elkander niet en gaan naar de macht om uitsluitsel te krijgen. Let op als ge met tweeën een goudstuk vindt. Ge kunt het beter snel en ge riefelijk met elkander delen. J. L. Krupp ter waarde van 3 a 4000 gulden te eigen bate te verkopen. De „Hausmeister" van Krupp schatte de waarde van deze voorwerpen op 10.000 D.M. De auditeur-militair noemde het geval- Van der V. een zaak met vele verzachtende omstandigheden. Daarom wilde hij niet de zware straf eisen, die op het zijns inziens bewezen ten laste gelegde, namelijk plun dering, staat. Hij vroeg een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een boete van drie honderd gulden. De raadsman van Van der V. vestigde in een uitvoerig betoog de aandacht op de el lende, welke de Duitse bezetting over Van der V. en zijn familie heeft gebracht. „Is het niet begrijpelijk", zo zei hij, „dat toen deze uitgeplunderde en vervolgde man binnenkwam in het rijke huis van de groot ste Duitse oorlogsmagnaat, Krupp's rijk dommen voor hem het aangewezen middel waren om in zijn armoede te voorzien? Mr. Dolk betwijfelde overigens of men wel van Krupp's eigendommen zou kunnen spreken. Naar zijn mening zouden de door Van der V. weggenomen voorwerpen zeer goed aan Joden toebehoord kunnen hebben, van wie Krupp ze op zijn beurt geroofd zou kunnen hebben. De raadsman merkte verder op, dat de Engelsen, met wie Van der V. samenwerkte, veel meer plunde ringen op hun geweten zouden hebben. Zij gaven volgens hem het voorbeeld. „Niet sympathiek" Hij merkte verder op, dat deze vervol ging, een gevolg van Krupp's eis tot schade vergoeding, niet sympathiek aandoet en maakte melding van de oppositie, die in het Engelse Lagerhuis tegen deze schadever goeding is gerezen. Op grond van de ver zachtende omstandigheden bepleitte hij de uiterste clementie. De auditeur-militair zag in het pleidooi geen aanleiding op zijn standpunt terug te komen. Het doet er niet toe, zo zei hij, of de weggenomen goederen van Krupp af komstig zijn. Beklaagde was daar als mili tair, niet als Jood. De raadsman vond dat dit standpunt niet van menselijke maar van formele over wegingen getuigde. De krijgsraad kwam daarna tot het bovengenoemd vonnis. Nadat een vorige boring in het Wan- neperveen-gebied een negatief resultaat had opgeleverd is Donderdag door de Nederlandse Aardolie Maatschappij bij een nieuwe boring in dat gebied gas aan getroffen. Na verder boren en productie- proeven waarmede nog enige tijd ge moeid zal zijn, zal kunnen worden vastge steld of deze vondst economisch van be tekenis is. De voortgezette proefnemingen langs de Nieuwe Waterweg hebben uitgewezen, dat het mogelijk is de lichtenlijnen van de rivier op het Radarbeeld vast te leggen. Onder deze omstandigheden zou het vol gens B. en W. van Rotterdam niet verant woord zijn het radarproject slechts ten dele te realiseren, temeer daar steeds meer schepen bij slecht zicht met behulp van eigen radar de Nieuwe Waterweg opvaren. B. en W. zijn dan ook voornemens het ge hele radarplan thans zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. De betrokken rijks instanties zijn van dit standpunt in kennis gesteld.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5