Frankrijk doet economische concessies aan de Saar Minister van Verkeer vraagt wijziging van zijn begroting Regering zal maatregelen tegen leger-rebellen treffen De Welsh waken met trots voor hun taal en oude tradities Herenpolshorloge i. KAN Sterke troefkaart voor het spel der Frans-gezinde partijen Vijftien millioen voor nieuwe Fokker Amerikaanse en Engelse belangstelling De onrust in Indonesië Vreemde oproep tot eenheid in Sumatra 5 Arrestaties in Kenya en de Belgische Congo Brand in Amerikaanse zenuwinrichting A. Regout, bekend groot industrieel, overleden Wat KAN kan, kan KAN alleen Nederlandse coaster in sneeuwstorm gestrand Portretbuste van Churchill voor Rotterdams raadhuis Rijdende verkeers-paedagoog Nederlander ontwierp bekroonde UNO-zegel Smokkelaars gebruiken rookgranaten Stookolie vrij Vertrek van de Willem Ruys vervroegd DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Saarbrücken) In Saarbrücken lieeft men gisteren in regeringskringen met duidelijke en grote voldoening kennis genomen van het be richt, dat het Franse kabinet besloten had een aantal wijzigingen aan te brengen in de economische overeenkomst tussen beide landen, wijzigingen, waarop de Saarlanders reeds sedert enige tijd had den aangedrongen. Met deze wijzigingen wordt, zoals blijkt uit een brief die Schuman gisteren naar de Saar-regering heeft verzonden, in feite vooruit gelopen op het Europees statuut, dat Saarland door Frankrijk en Duits land in het vooruitzicht was gesteld. De Franse invloed op het economische leven, en op de exploitatie van de mijnen in het bijzonder, zal verminderen, het Franse veto-recht zal worden opgeheven en er komt een gemeenschappelijk arbitragehof, dat economische geschillen tussen beide partijen zal krijgen te beslechten. De voldoening over deze nieuwe rege ling is tweeledig. In de eerste plaats na tuurlijk vanwege de concessies zelf en len tweede omdat men hier verwacht dat Zondag door deze Franse toezeggingen de verkiezingskansen van de partijen, die niet terug willen naar Duitsland, aanmer kelijk zullen worden verhoogd. De Franse beslissing, zo merkt men hier op, werd zeker niet te vroeg genomen. Bij de dag, bijna bij het uur, werd het name lijk duidelijker, dat er hoogst nodig een Frans antwoord moet komen op de Duitse campagne, die langs de grenzen en ook wel in het land, steeds openlijker en dries ter wordt gevoerd, met het doel de Saar landers er toe te bewegen zich Zondag bij de stemming afzijdig te houden. De Duitsers zijn in de keuze van hun middelen niet kieskeurig en ontzien zich zelfs niet grove chantage te gebruiken. Zo wordt er ondermeer vlijtig met „zwarte lijsten" gewerkt, waarop alle voorstan ders van het huidige bewind, het „knup pel-regiem", zoals dat in de Duitse propa ganda geschriften wordt genoemd, zouden worden opgenomen. Al mogen dan ook de Duits-gezinde partijen officieel niet uit komen bij de verkiezingen, het is niet minder dan potsierlijk te beweren, dat zij door de regering „mond-dood" zouden zijn gemaakt, zoals ze dat zelf proberen te doen geloven. Voor de Duitsers over terreur spreken, zouden ze er wel goed aan doen even terug te denken aan een tijd, die nog niet zo lang geleden is. Perscampagne Op elke straathoek kan men bij de kiosken inderdaad alle Duitse kranten vrij krijgen, kranten waarin de Saarlan ders eenstemmig worden opgewekt Zondag door stemonthouding zich voor terugkeer naar Duitsland uit te spreken. Bij deze onverbloemde agitatie van de pers, en van de regering in Bonn, die zich al evenmin onbetuigd ïgat, doet het natuurlijk wel wat bevreemdend, om niet te zeggen huichel achtig, aan, dat nu de Franse regering uitgerekend door de Duitsers verweten wordt, dat ze, in tegenspraak met Schu- mans beloften, thans zou trachten door middel van toezeggingen, directe invloed op de verkiezingen van Zondag uit te oefenen. Plet is daarom zeker goed dat de Franse ambassadeur Granval er gisteren nog eens aan herinnerd heeft dat, zo er hier al van Franse concessies sprake is, men deze behoort te zien in het kader van de be sprekingen, die reeds maanden geleden tussen Parijs en Saarbrücken geopend werden, met het doel de economische overeenkomsten tussen beide landen op bepaalde punten te herzien. Die bespre kingen werden, met wederzijds goedvin den, onderbroken, toen Parijs en Bonn be sloten de mogelijkheden van een Europees statuut voor de Saar te onderzoeken. Nu dat onderzoek, overigens tot grote spijt van de Saarregering, op niets is uitgelopen, was het dus niet onlogisch, dat onderbro ken contact opnieuw op te nemen. Dat contact is zo nu dus hersteld, waarbij Pa rijs dan enkele beloften heeft gedaan, om de Saarregering op een aantal voorname punten tegemoet te komen. NAIROBI (Reuter) Te Thompsons Falls in Kenya zijn Woensdag achttien Kikoejoes, onder wie acht vrouwen schul dig bevonden aan het behoren tot het geheime genootschap der Mau Mau. De tien mannen werden veroordeeld tot 15 maanden dwangarbeid. Twee vrouwen kregen zes maanden en vijf vier maanden gevangenisstraf. Een meisje werd naar een verbeteringsgesticht gezonden. Op het terrein van Michael Blundell, de leider van de gekozen blanke leden van de wetgevende raad, werden 20 Kilkoejoes aangehouden op beschudiging van het af leggen van de eed aan de Mau Mau. Een jongen deelde mee, dat men hem aan zijn hals had opgehangen en zo gedwongen had de eed af te leggen. De politie van de Belgische Congo heeft een 20-tal leden van de verboden Kiban- goei-secte van medicijnmannen gearres teerd, die 25 jaar geleden ongeregeldheden heeft verwekt op de wijze van de Mau Man in Kenya, zo delen plaatselijke amb tenaren mede. Onlangs zijn te Elisabethville in het Oos telijk deel van de Congo „enige tientallen" leden van de verboden Kitawala-secte aangehouden. Volgens waarnemers maken deze beide secten propaganda tegen de blanken. HUNTINGTON (Reuter) Bij een brand, die Woensdagavond is uitgebroken in een zenuwinrichting te Huntington in de Amerikaanse staat West-Virginia -zijn veerten vrouwen en kinderen om het leven gekomen. De brand teisterde een gebouw van drie verdiepingen. Hot grootste deel van de slachtoffers wa ren kinderen die op de derde verdieping van het brandende gebouw waren opge sloten. Op elke étage van het gebouw waren volgens een lid van het personeel 60 tot 70 patiënten ondergebracht. Vooral aan de toezeggingen van eco nomische aard wordt hier te Saarbrücken een groot belang gehecht. In de strijd tussen de autonomistcn en clc officieel verboden partijen, die dus aansluiting bij Duitsland propageren, moeten de auto- nomisten het wel voornamelijk van ar gumenten hebben, die appèlleren aan het directe eigen belang van de bevolking. Niemand kan en zal natuurlijk ontkennen, dat de Saarlanders van oorsprong en uit hoofde van cultuur en taal Duitsers zijn en vandaar dan ook, dat Hoffmann en de overige autonomistcn, beschuldigd kun nen worden, dat ze de stem van het Duitse bloed het zwijgen op zouden willen leggen. Intussen wordt daarbij voor het gemak maar vergeten, dat Duitsland bij monde van Adenauer zich enkele weken geleden zelf nog in principe had uitgesproken voor Europeanisatie van de Saar, een oplossing waarbij uiteraard dat gebied evenmin zonder meer aan Duitsland zou kunnen worden gehecht. Hoe dat zij, tegenover deze aantijgingen kunnen de autonomistcn weinig anders doen dan wijzen op de tastbare voordelen, die de economische unie met Frankrijk het land heeft opge leverd. Een argument echter, dat de laatste jaren geleidelijk minder overtuigend werd, naarmate Duitsland zijn aanvanke lijke economische achterstand op Frankrijk begon in te lopen. En vandaar dan ook, dat het huidige economische statuut bij de gewijzigde omstandigheden zal moeten worden aangepast. Te Brussel is in de ouderdom van 77 jaar overleden de heer Adolphe Regout. De heer Regout was de oudste nog in leven zijnde vertegenwoordiger van een Maas trichts geslacht van groot-industriëlen, dat in twee eeuwen industrieel leven van Maastricht een zeer belangrijke rol speel de. Zijn grootvader stichtte in de eerste helft van de vorige eeuw de glas-, kristal en aardewerkfabriek „De Sphynx". Dit be drijf, dat een wereldnaam kreeg, werd in deze eeuw door Adolphe Regout als com mercieel leider overgenomen. Onder zijn leiding heeft „De Sphinx" wederom een grotere bloei bereikt, die tot aan de tweede wederoorlog voortduurde. Onder zijn be heer werd zelfs een personeelsbezetting van 3400 man bereikt. Thans werken in deze fabriek nog ruim 2000 personen. De heer Regout was sinds 1 Januari 1922 commercieel directielid en sedert 1934 voorzitter van de raad van bestuur van het bedrijf. In April van dit jaar heeft hij ook deze functie neergelegd en zich terug getrokken naar zijn verblijven, welke hij bezit in Val-Dieu en in Brussel. De plechtige uitvaart is Zaterdag 29 No vember'om 11 uur in de St. Gudule te Brussel. 17 steens anker Waterproof Shockproof Anti-magnetisch met centrale secondenwijzer.45. JUWELIER Bartcl.jorisslraat 2 - HORLOGER Haarlem Telefoon 13004 De Nederlandse kustvaarder „Ascunsion" is tijdens een sneeuwstorm bij Kudiksvall aan de Oostkust van Zweden aan de grond gelopen. Het schip krijgt enig water binnen en heeft ledige tanks. De „Ascunsion" was onderweg van Stet tin naar Iggesund. Het schip meet 400 ton en is eigendom van de Van Nievelt Gou- driaan en Co's Stoomvaartmaatschappij N.V. te Rotterdam. Kort geleden is de naam van de kustvaarder veranderd. Deze heette voordien „Matar-N". Tot dusver zijn loodsen er door de zware zeegang niet in geslaagd aan boord van het Nederlandse motorschip te komen. Een Zweeds bergingsvaartuig is op weg naar de „Ascunsion". De Rotterdamse Kunststichting heeft de beeldhouwer Wim Verbon verzocht een eenvoudige portretbuste te vervaardigen van Churchill, die tijdens zijn bezoek van enige jaren geleden aan Rotterdam tot ere raadslid werd benoemd. Mocht Churchill er in toestemmen voor hem te poseren, clan zal Wim Verbon zich voor de uitvoering van zijn opdracht naar Engeland begeven. Over de bestemming van het kunstwerk staat nog niets vast, al ligt het enigszins voor cle hand dat het te eniger tijd in het Rotterdamse stadhuis een ereplaats zal krijgen. Of dit echter nog bij het leven van de Britse premier zal geschieden, is zeer cle vraag. Bij de Tweede Kamer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, een neta van wijzigingen ingediend op zijn begroting, om gelden te verkrijgen voor de ontwikkeling van een verkeersvliegtuig ter vervanging van de Douglas DC-3 door de Fokker-fabrieken. De ontwikkeling en serie-vervaardiging van dit verkeersvliegtuig (F-27), met 2 schroefturbines en geschikt voor het ver voer van ca. 23 personen over een traject lengte van 500 tot 800 km., zal 15 millioen vergen. Een deel van de ca. 800 DC-3 vliegtui gen, welke op het ogenblik op de wereld in gebruik zijn, zal ongetwijfeld worden vervangen door vliegtuigen van grotere omvang. Niettemin is het onmiskenbaar, dat er een blijvende behoefte aan vlieg tuigen van het type DC-3 bestaat. Het re sultaat van een uitgevoerde enquête bij een aantal buitenlandse luchtvaartmaat schappijen wijst daarop. Ook is van de zijde van enige Ameri kaanse vliegtuigfabrieken belangstelling voor het F-27 project getoond. De grote Amerikaanse en Engelse vliegtuigfabrie ken zijn echter nagenoeg geheel bezet met militaire ordex-s en met de ontwikkeling van vliegtuigen, groter dan de F-27. On der deze omstandigheden worden de af- ADVERTENTIE SPECIAAL VOOR DE HAN0EN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. zetmcgelijklieden van de F-27 gunstig ge oordeeld. mits op korte termijn met de ont wikkeling een aanvang kan worden ge maakt. Deskundigen achten de ontwikke ling van de F-27 een veelbelovend project. De ontwikkeling van cle F-27 is voorts een logische stap verder in het werkpro gramma van de Fokkerfabriek. Het tech nische peil van cle ontwikkelingsstaf van Fokker is na de oorlog belangrijk opge voerd, mede door de ervaringen, welke zijn opgedaan. De stap naar het F-27 pro ject wordt dan ook, technisch gezien, ver antwoord geacht. Niet uit het oog is ver loren, dat de ontwikkeling van een ver keersvliegtuig bijzondere eisen stelt. Het moet daarom verheugend werden geacht, dat de KLM haar ervaring ter beschik king zal stellen van deze ontwikkeling. Gezien de ervaring, welke de Fokkerfa briek reeds heeft opgedaan, en mede gelet op ,de practijk, welke in het buitenland gevolgd wordt en welke ongetwijfeld steunt op gelijke ervaring, is het nodig, dat van de F-27 twee prototypen worden gebouwd, omdat de bouw van één proto type het plan te kwetsbaar zou maken. Voor het welslagen van de plannen is het nodig, dat met de serieproductie ten hoog ste VA jaar na de aanvang van de ontwik keling kan worden begonnen. Met de ont wikkeling van cle F-27 en de daarvoor benodigde investeringen is ca. f 15.000.000 'gemoeid, zegt de minister in zijn nota. Thans wordt goedkeuring gevraagd voor een eerste investering van f 5.000.000, te weten 4'1.000.000 in 1952 en f4.000.000 in 1953. Hierbij zij opgemerkt, dat de aange vraagde gelden niet ter beschikking zullen worden gesteld, alvorens de reorganisatie van de N.V. Fokker zal zijn voltooid. DJAKARTA (Aneta) Na een kabinets vergadering: van vier uur heeft de Indone sische minister van Voorlichting, Mono- nutu, Woensdagavond medegedeeld, dat de regering besloten heeft bepaalde maat regelen te treffen tegen een aantal func tionarissen van het leger. De minister wilde aan deze verklaring niets toevoegen. Voor. hot eerst sedert 16 October is het Indonesische parlement Donderdagochtend weer bijeengekomen in een vergadering van een half uur, met een record-opkomst van 179 parlementsleden. Plet voltallige kabinet, uitgezonderd cle minister van Bui tenlandse Zaken, Mukarto, die in Europa vertoeft, had op cle regeringstribune plaats genomen. Er was speciale bewaking van de mobiele brigade en de politie was ingeschakeld voor het handhaven van orde en veiligheid. De militaire wacht voor het parlementsgebouw was Dinsdag opgeheven. De leclen van de mobiele brigade, die van automatische wapenen waren voorzien, stonden bij de toegangen tot het erf van het gebouw op gesteld. Tijdens een plechtigheid te Palembang, waarbij luitenant-kolonel Kretarto het ter ritoriaal commando overdroeg aan de dooi de regering herbenoemde kolonel Bambeng Utoyo, heeft de gouverneur van dit gebied, Isa, een boodschap ter sprake gebracht, die Bovenstaand kaar tje geeft duidelijk de machtsconcen traties weer, wel ke zich achtereen volgens op Oost- Java, Celebes en Zuid-Sumatra te gen de minister van Defensie, Sïil- tan Hamenko Bu- richten krijgt men c0^CrS de indruk, dat het tarto erkend conflict in het le- was achtergelaten door de chef-staf van het Bataljon 305, in Zuid-Sumatra, cle eer ste luitenant Simandjutak, die Maandag middag dood in zijn woning werd aange troffen met een revolver in de hand. In een brief, clie men in een Bijbel aantrof, richtte de luitenant zich tot het Indonesische volk, in het bijzonder tot degenen, die betrokken waren bij de gebeurtenissen van 17 Octo ber. Hij hoopte, dat cleze gebeurtenissen geen vijandschap zullen teweegbrengen onder het Indonesische volk, dat broeder lijk wegen gezocht zullen worden om de moeilijkheden uit cle weg te ruimen en dat men daarbij voorzichtigheid zou betrach ten ter voorkoming van eventualiteiten, zoals broederoorlog. Simandjutak was 28 jaar, hij had zich in de vrijheidsstrijd on derscheiden. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Roem, betuigde namens de regering leedwezen mei zijn overlijden. Overvallen Voor de tweede maal binnen korte tijd is de rubberonderneming „Kaliminggir" in' het Tjilatjapse door ongeveer 250 gewa pende bandieten aangevallen. De bende vernielde het meubilair van het admini stratie-kantoor. Terwijl de bandieten nog bezig waren, wérden ze verrast door de komst van leger eenheden, waarna een vuurgevecht ont stond, dat enige uren duurde. De rubberonderneming Kawung, in het Madjenangse, is dezer dagen door een ge wapende bende aangevallen. Zeven onder nemingshuizen werden in de as gelegd. De bende ging er met 26 fietsen van door. De bende bestond uit 280 personen. gcr voornamelijk wordt veroorzaakt door de tegenstellingen tussen de voormalige guerilla-strijders van de T.N.I. en de oud-leden van het voormalige K.N.I.L. De offi cieren van dit voormalige K.N.I.L. zijn in het huidige Indonesische leger in de meer derheid. Het ministerie toil het Indonesische leger nagenoeg halveren in sterkte. De voormalige guerilla-strijders zijn nu bevreesd dat zij opzij gezet zullen worden. De „rebellerende" commandanten zijn dan ook allen oud-guerilla-strijders. Kort na elkaar hebben zij zich tegen de minister verklaard. Een propaganda-auto van het Verbond voor Veilig Verkeer, voorzien van een ge- luids- en een filminstallatie, zal als rijden de verkeerspaedagoog een rondrit door ons land maken en in samenwerking met plaatselijke afdelingen van het verbond propaganda maken voor veilig verkeer. De tournée begint Zaterdag in Delfzijl. De Vereniging „Het Hoogeland" (Chris telijke Vereniging tot Stichting en Instand houding van Arbeidskoloniën) zal op Woens dag 3 December te Utrecht haar 60-jarig be staan herdenken. Des middags \yorclt een officiële receptie gehouden. Er zijn maar weinig dingen in Groot-Brittannië waarover zoveel flauwe grapjes gemaakt zijn als de taal van Wales. Zoals in ons land de dikke dame op het strand een bron van inspiratie voor de fabrikanten van grappige prentbriefkaarten is, zd ziet ge in Engeland een man niet zijn kaak in het verband. En het onderschrift luidt dan: ..Ik heb geprobeerd een plaatsnaam in Wales uit te spreken". Het zijn inderdaad vooral de Engelsen, lot wier goede eigenschappen het spreken van vreemde talen'- nauwelijks gerekend kan worden, die zich vrolijk maken over de onuitspreekbarei woorden van een kleine zestig letters. Lijkt u dat wat overdreven? Dan moet ge maar eens naar bet eiland Anglesey gaan, waar ge het plaatsje vindt, dat luistert naar de naam: „LlanfairpwUgwyngyllgogerychwyrndrobwUllandysiliogogogoch". In de wan deling heet het Llanfair P.G., maar de complete naam slaat voluit op het stationnetje op een bord, dat net zo lang is als de tremen, die er sloppen. Die zo op het oog wat lachwekkende naam herbergt overigens een zeer poëtische schoonheid, want zij betekent: „Het kerkje van de heilige Maria in het valleitje van cle witte hazelaar vlak bij de snelle kolk en de kerk van de heilige Tysilio en de rode grot". Het aardige is, dat bijna alle plaatsnamen in Wales zulke omschrijvende plaatsaanduidingen inhouden en aangezien het land zo mooi en zo poëtisch is, zijn die namen dat voor cle Welshman ook. Dus vindt hij het allerminst aardig, wanneer gij er om lacht. Ge kunt overigens zijn hart stelen door te proberen de wat kortere namen correct uit tc spreken, iets dat geen enkele Engels man ooit lukt. Die naam Llanfair bijvoor beeld spreekt een Engelsman uit als Len- fèr. In werkelijkheid klinkt die dubbele 1 heel anders en de a spreekt ge op z'n Hol lands uit. Dan wordt het zoiets als Gjlanfèr, een beetje slissend uitgesproken. En de veel voorkomende naam Llewellyn luidt niet. Loewellin, maar Gjloewcgjlin. I-Iet Welsh is in feite helemaal geen ton- genmoorder, maar een plezierige, zangerige taal, waar ge overigens geen woord van verstaat. Dat zult ge gauw genoeg merken, wanneer ge ergens op het platteland in een pub terechtkomt (bijvoorbeeld in het berg land om Snowdon) waar de boeren hun glaasje bier komen drinken. Die boeren praten hun moedertaal, het Welsh, en wat u betreft zou hot net zo goed Russisch kunnen wezen. Al heeft het daar uiteraard net zo weinig mee té maken als met het Engels. Want het Welsh is een oude Kel tische taal, die cloor de eeuwen heen alle aanslagen op zijn bestaan heeft doorstaan. Het is een levende taal en allerminst een die door nationalisten met kunst en vlieg werk in het leven is gehouden. Ge zult dat gauw genoeg merken, wanneer die boeren uit beleefdheid Engels tegen u gaan spre ken. Dat is namelijk voor hen een vreemde taal, die ze soms helemaal niet zo makke lijk hanteren. Ge hoeft u nochtans hele- tje, dat in vele streken van Engeland voor „The King's English" wordt versleten. De mensen in Wales spreken het bedachtzaam uit, articuleren iedere lettergreep en laten het Engels bovendien zo plezierig zingen, dat het werkelijk past bij hun bloemrijke manier van spreken. Levende erfenis Misschien zijn er op het ogenblik maar 25 Welshmen die hun taal werkelijk de hele dag spreken. Er zijn er echter veel meer, clie haar redelijk beheersen en nu hét niet meer zoals vroeger in de „betere kringen" als onbeschaafd wordt beschouwd om Welsh te spreken, zien wij in tegen stelling" tot sommige onheilsprofeten een zeer behoorlijke kans, dat deze taal niet verloren zal gaan. Dat zou zonde zijn, evenals het zonde zou zijn, wanneer het Fries of het Iers teloor zou gaan. Wat er het. nut van zou zijn, om mensen clie twee talen zouden kunnen spreken, er toe te brengen zich tot één te beperken, is iets dat mij geheel en al ontgaat. Het lijkt mij echter toe, dat de Welsh helemaal niet van zins zijn hun nationale cultuur in een hoekje te laten dringen. Een van cle beste bewijzen daarvoor is wel liet Eisleclclfod, dat uit het grijs verleden da terend zang-, muziek- en dichlconcours, dat zich in een steeds stijgende populari teit mag verheugen. Men mag dit vooral ook weer niet zien als zo'n kunstmatig tot leven gewekt „stuk folklore", waarbij een aantal in vreemde, van pilo of andere ongebruikelijke stof vervaardigde costuums gestoken jongelie- maal geen zorgen te maken over onver- den zwetend heen en weer springen in het staanbaarheid, want het Engels zoals dat in Wales wordt gesproken, verslaat ge veel gemakkelijker dan het binnensmonds ge mompelde, door accenten verbasterde taal- ting, wordt zo ongeveer uitgesproken als obligate nummertje volksdansen. Dat Royal National Eisteddfod (het woord, dat niets anders betekent dan zit- „estèhfed") is misschien wel het grootste jaarlijkse evenement van Wales. Het duurt een week en wordt om de beurt in Noord en Zuid-Wales gehouden, soms in de klein ste plaatsjes, die met liefde de vrijwel on menselijk zware financiële en organisato rische lasten op zich nemen om voor de 15.000 toeschouwers en deelnemers te zor gen, die het festijn omvat. Het feest gaat gepaard met allerlei kleu rig" ceremonieel vol symbolische handelin gen, waarvan er een paar het zij in alle eerlijkheid gezegd vervalst zijn. Maar dat doet niets aan cle indrukwekkendheid af van een ceremonie als het „chairing of the Bard", de man die cle wedstrijd heeft gewonnen in het dichten op een vijf eeuwen oude versvoet en als vroeger zijn plaats als Bard in het hof van de Prinsen van Wales heeft verkregen. En dan is daar het plechtig verenigen van de twee zwaard helften, één uit het broederland Bretagne en één uit Wales. Maar bovenal zijn het die wedstrijden in dichten, declameren, koor- en solozang die het Eisteddfod zijn glans verlenen. Wedstrijden waaraan men sen uit alle lagen van het volk deelnemen. Daar zult ge een beroemde Bard zien, die met tranen van ontroering in zijn ogen luistert naar een boerenjongen ergens uit cle bergen, die volgens cle oude bardische tradities de verzen zegt, die hij in een jaar van eenzaamheid heeft gemaakt. Daar zult ge in de muziektent duizenden"geduldig en geboeid horen luisteren, terwijl koor na koor hetzelfde .verplichte lied zingt. En uren daarna wordt er gediscussieerd over de uitgebreide argumentaties, die de jury aan haar uitspraken verbindt. Trots van ivaies Kijk, dit is een cultuur-erfenis waar de Welsh terecht verschrikkelijk trots op zijn en niet zozeer van wege het schouwspel zelf, dat zo'n Eisteddfod biedt, als wel om dat het de uiteindelijke expressie is van de geestelijke rijkdom van het héle volk. Het is wel indrukwekkend,, dat een volle zó kan opgaan in en zo in vervoering kan raken door muziek en poëzie. En het is wel grappig, dat wanneer men in Engeland van iemand zegt: „He is a winner of the Natio nal" men bedoelt, dat zijn paard de grote steeple-chase in Liverpool heeft gewonnen, terwijl het in Wales betekent, dat hij een eerste prijs op het Eisteddfod heeft gekre gen. En men zegt het met zeer veel eerbied. W. L. B. Een indrukwekkend besluit van het Eisteddfod in Mountain Ash: de toenmalige Prinses Elizabeth werd als erelid gewijd van de kring der Barden. Zij wordt hieri geïnstalleerd door de Aarts-Druid, het hoofd van deze Kring in de magische stenen cirkel, waarin de Druids, de wijze mannen riit een grijs verleden, altijd hun samen komsten hebben gehouden. Het is j?en kleurig ceremonieel wa\it de gewaden zijn* groen (voor de nieuwelingen), blauw (voor de Barden) (voor de Druids).', De heer Dirk van Gelder, sinds enkele maanden leraar in tekenen en schilderen aan de Haagse Academie voor beeldende kunsten heeft de eerste prijs gewonnen in een wedstrijd in het ontwerpen van een postzegel voor de U.N.O. Deze prijs levert hem duizend dollar op. Via het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen waren behalve Dirk van Gelder (die 45 jaar is en in Veere woont) nog de grafici M. C. Escher, J. B. Sleper, prof. Hubert Levigne, Eppo Doeve en Sem Hartz tot deelneming aan deze prijsvraag uitgenodigd. Hartz en Doeve hebben in vorige jaren prijzen gewonnen met het ontwerpen van U.N.O.-postzegels. Dirk van Gelder is de ontwerper van de kinderzegels anno 1940 en van cle zomer- zegels van dit jaar. Het thans bekroonde ontwerp heeft be trekking op cle werkzaamheden van de F.A.O. de internationale voedsel- en landbouworganisatie. Werk en doel van cleze organisatie zijn door Van Gelder ge symboliseerd met een in diagonale rich ting getekende korenaar. BRUSSEL, (ANP) Het gilde der koffiesmokkelaars langs cle Belgisch- Duise grens bedient zich van een nieuw wapen in zijn strijd tegen de douanebe ambten. Indien zij achtervolgd worden, onttrekken zij zich namelijk aan het zicht door het uitwerpen van nevelgranaten, clie een dichte rook verspreiden, doch overigens ongevaarlijk zijn. Enige dagen geleden merkten Duitse tolbeambten bij de Belgische grens nabij Raeren een ver dacht uitziende zware vrachtauto. Hoewel zij onmiddellijk de achtervolging inzetten, slaagden zij er niet in de snelle auto tot staan te brengen. Zelfs een dwars over de weg gespannen ketting en een prikkel draadversperring wist de wagen door het némen van een binnenweg te omzeilen. Toen de douanebeambten het vuur op de banden van de auto openden, wierpen de smokkelaars plotseling een aantal rook granaten uit van een type dat in de laatste oorlog werd gebruikt en slaagden er zo in aan hun achtervolgers te ontkomen. La ter werd cle auto echter teruggevonden, want zij was door de grote snelheid in een bocht geslipt en in een gracht terecht gekomen. Het voertuig bevatte 400 kg uit België afkomstige koffie. Een soortgelijk geval deed zich Maan dag voor in de omgeving van Prüm (Eifcl). Een uit België komende auto, die 300 kg koffie vervoerde, wierp tijdens de achtervolging niet alleen spijkers uit, doch ook enkele X'ookgranaten. Na een opwin dende jacht kon dit voertuig echter tot staan worden gébracht. Slechts een der beide inzittenden kon gearresteerd wor den. De in beslag genomen wagen was voorzien van valse Nederlandse en Bel gische nummerplaten. Met ingang van morgen, 28 November, wordt de rantsoenering van stookolie, mid delzware stookolie en zware stookolie op geheven. Omdat thans aan de vraag naar deze producten in voldoende mate kan worden voldaan, is handhaving van cle rantsoenering niet langer noodzakelijk. De rijkshavenmeester heeft de Rotter damse Lloyd medegedeeld, dat Vrijdag de Willem Ruys reeds om één uur 's middags van de Lloydkade zal moeten afvaren, om op het voor dit schip gunstigste tijdstip liet wrak van de „Faustus" bij Hoek van Holland te kunnen passeren. Dit betekent, (dat het schip ongeveer anderhalf uur eer der dan gebruikelijk is zal vertrekken.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9