Golf van anti - s slaat over Tsjechoslozvakije „Mau Mau-beweging wordt door volk van Kenya gesteund" Amerika acht de Indische resolutie thans aanvaardbaar Weerbericht Kenya Ook in Hongarije begint actie tegen wat communisten „Zionisme" noemen Op Sinterklaas zal Bondsdag verdragen van Bonn ratificeren „Afvallerspercentage" was inderdaad rijkelijk hoog genomen Haarlems Dagblad Lagerhuis aanvaardt staa! - denationalisatie Pinay krijgt het niet gemakkelijk Frankrijk zet Saar onder druk Het woord is aan Britse functionaris: Gedupeerden zullen nu in Januari emigreren SUCCES VOOR ADENAUER Krijgsgevangenen-kwestie in de UNO Groeiende steun voor gewijzigd Indisch voorstel DE OVERBOEKING VAN DE „FAIRSEA" Zevenling in Chili Aanval op Nasam verhinderd Duits schip zonk na aanvaring Sleepboten bij de „Ascuncion" Amerikaanse atoombom men in Groot-Brittannië 67e JAARGANG No 121 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur; Robert Peereboom VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 281 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen, Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.bL - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT DE TOESTAND in de Britse Oost- Afrikaanse kroonkolonie Kenya ernstig is heeft de jongste verklaring, in het Lager huis afgelegd door de minister van Kolo niën Oliver Lyttelton, wel duidelijk bewe zen. Lyttelton heeft gezegd dat het vast staat, dat de koloniale regering gedurende enige tijd met ernstige onlusten in som mige districten te kampen zal hebben. Mis schien zullen zij niet zo ver verbreid zijn als tot dusver, maar waarschijnlijk wel van ernstiger aard. Er zijn vele incidenten ge weest, waaronder diefstal van wapenen, en sommige aanhangers van Mau Mau be ginnen venijniger op te treden. De regering is daarom van zins haar actie te concen treren op bepaalde districten. De gouver neur is van plan algemene maatregelen tegen de bevolking in die districten te ne men als zij zich zelf niet voldoende inspant om misdaden te voorkomen. Het zal af hangen van haar bereidwilligheid tot sa menwerking met de politie. Die diefstallen van wapenen en munitie hebben een be paalde verandering in de toestand gebracht. Dit Kenya, dat vóór 1920 als Brits Oost- Afrika bekend was, is een groot en naar onze begrippen maar heel dun bevolkt gebied. Het is zeventien maal zo groot als Neder land en telt maar 5 '/2 millioen inwoners, zodat onze bevolkingsdichtheid ongeveer drieëndertig maal zo intens is. Maar wij streven dan ook naarstig naar het wereld record; als het al niet op onze naam staat zal het er spoedig op komen. Het Europese bezitten wij zeker reeds. De bevolking van Kenya telt niet meer dan ruim dertig duizend Europese immigranten en het ge bied is vooral door de toewijzing van vruchtbare gronden door de Engelsen in exploitatie gebracht op een wijze, die hen zelf ten zeerste tegenover de inlanders heeft bevoordeeld. Pas in 1885 zijn Duits land en Engeland beide gaan pogen, het in handen te "krijgen. Het stond toen sinds een halve eeuw onder de sultan van Zanzibar. De British East African Company slaagde er in, het gehele kustgebied van hem te pachten en in het Helgoland-Zanzibar-ver- llrag van 1890 zag Duitsland van al zijn jianspraken af. Daarna kwamen Engelse ambtenaren het besturen, eerst nog onder fouvercinitet van de sultan en met hand having van zijn vlag. In 1905 werd het een Britse kolonie, in 1906 kwam er een Britse gouverneur en er zijn nu nog maar enkele delen van het kustgebied over, die nog for meel onder de sultan van Zanzibar staan en door de Engelsen worden beschouwd als hun protectoraat. De officiële betite ling van het geheel is daarom „Britse kroonkolonie en protectoraat", maar ver reweg het grootste deel valt onder de eer ste aanduiding. Zich in de directe aanleidingen en bij zondere omstandigheden van alle troebe len in Aziatische en Afrikaanse landen te verdiepen is voor de in het wereldgebeuren belangstellende lezer vrijwel ondoenlijk geworden. Zij breken uit in landen onder bevolkingen, in levenssferen die hij niet kent. Hetgeen hem wel duidelijk moet worden is dat na Azië ook Afrika steeds meer verzet tegen het niet meer de wereld leidende Europa en in het algemeen tegen Europees gezag begint te ontwikkelen. Al die gebeurtenissen los van elkaar te wil len beschouwen baat niets. Men kan hoog stens zeggen dat tussen de acties in betrok ken landen blijkbaar geen direct verband bestaat, en dat de Mau Mau in Kenya noch in overleg met Perzië, noch met Egypte, noch met Irak handelt. Ook niet in enig gemeen schappelijk beleid met de gekleurde bevol king van Zuid-Afrika. Maar als men dit aan neemt valt toch niet minder sterk op dat troebelen van verschillende aard zijn uit gebroken in landen die zowel in het uiter ste Zuiden als in het uiterste Noorden lig gen en nu ook al (Kenya) in het Oosten. Wie de politieke kaart van dat geweldige werelddeel voor zich neemt, dat wereld deel waarin de onderlinge verbindingen en contacten nog niet in enige vergelijking tot die in Europa staan, vraagt zich van zelf een paar dingen af. Ten eerste: hoe lang zal het nog duren eer troebelen losbreken in de andere talrijke landen, die onder Engels, Frans, Portugees of Belgisch kolo niaal beheer staan? Ten tweede: gaan wij niet een tijd tegemoet waarin het overleg tussen al die volken wel zal ontstaan en is het misschien in sommige gevallen niet reeds begonnen? Dat men zich bezorgd maakt over de apartheidspolitiek, die de regering-Maian in Zuid-Afrik^ voert en nu ook over de onlusten in Kenya is niet zonder reden. De wereld is kleiner gewor den ook in die zin, dat in de meer-ontwik- kelde delen alles reeds ineengrijpt en in de minder-ontwikkelde op weg is dat te gaan doen. Wat is niet het Engelse, het Franse, straks wellicht het Portugese en het Belgische maar wat is het Euro pese beleid. Waar is het? Liever gezegd: wanneer komt het? R. P- LONDEN (AFP en Reuter). Het Britse Lagerhuis heeft met 305 tegen 269 stemmen het wetsontwerp inzake de denationalisatie van de staalindustrie aangenomen. Het huis nam het ontwerp in tweede lezing aan. Dit is de voornaamste phase, die een wetsont werp doormaakt. De aanvaarding betekent, dat het ontwerp in zijn algemene beginse len is goedgekeurd. Er is twee dagen over het ontwerp gedebatteerd. De Labourleden pasten een vertragingstactiek toe. De Labour Party heeft alle grote ijzer- en staalbedrijven in Februari 1951 genationa liseerd. Zij heeft meegedeeld, dat zij de in dustrie weer zal nationaliseren, indien de partij weer aan de macht komt. Woord voerders van de (conservatieve) regering zeiden, dat de industrie door de voorstellen buiten de partijpolitiek gehouden zou wor den. Dit zou geschieden door een raad, die in het openbaar belang toezicht zou houden op de industrie. De raad zou de werkgevers, werknemers en regering vertegenwoordi gen. De conservatieven achtten hun ont werp een middenweg. De Labour Party was net hiermee oneens. Zii verklaarde, dat de regering de „groot ste concentratie van particuliere economi sche macht in Engeland" teruggaf aan haar vrienden en politieke aanhangers. WENEN, (AFP en Reuter). Volgens berichten uit Wenen, heeft het proces- Slansky een golf van anti-semietisme in Tsjechoslowakije veroorzaakt. In genoemde berichten wordt gezegd, dat in de Slo waakse hoofdstad Bratislava en andere sleden anti-semietische demonstraties zijn gehouden. Ook zouden anti-semietische op schriften verschenen zijn. Men maakt voorts melding van een aantal zelfmoor den onder communistische functionarissen en hoge officieren van Joodse afkomst. Bovengenoemde berichten, aldus AFP., worden met enige reserve ontvangen, ge zien de hermetische sluiting van de Tsje choslo waaks-Oostenrykse grens. De communistische pers maakt evenwei melding van anti-Zionistische demonstra ties in het gehele land. Het betreft hier vergaderingen van tien minuten, die iedere dag in de bedryven worden gehouden, waarop men telegrammen soms in hef tige bewoordingen naar Praag zendt, die de „verraders" aan de kaak stellen en hun bestraffing eisen. Men maakt hier evenwel steeds gebruik van „de officiële terminologie" van „Zionisten en Zionisme". Van het gebouw der Tsjechoslo waakse legatie te Tel Aviv is Donderdag een ruit ingegooid. De deur werd beschadigd. Op verzoek van de legate hebben twee Israë lische politiemannen de wacht voor het gebouw betrokken. In een artikel in het Hongaarse blad „Este Boedapest" wordt gezegd, dat het te Praag gevoerde proces tegen Slansky c.s. „het Hongaarse volk de ogen moet ope nen voor het gevaar van Zionistische agenten in zijn midden". Reuter tekent hierbij aan, dat de Hon gaarse minister-président, Matyas Rakosi, Joods is evenals Ernos Geroe, die het toe zicht heeft op de economische zaken. Het aangehaalde blad wijst er op, dat vijf Reuters medewerker meldt uit Parijs: „Er wacht de regering Pinay een moei lijke periode. 415 afgevaardigden van alle partijen, waaronder de uit de R.P.F. ge treden Gaullisten, hebben zich Woensdag avond uitgesproken vóór het op Dinsdag bespreken van voorstellen tot verhoging van de pensioenen van oud-strijders en lot het uittrekken van meer gelden voor andere, niet-militaire uitgaven. Tot nu toe heeft minister-president Pinay zich hier tégen verklaard. Zijn regering wil eerst de wetten betreffende de belastingheffing in 1953 besproken hebben. De socialisten hebben, als gemeld, een motie van wantrouwen ingediend, die eveneens Dinsdag zal worden behandeld. Nu de Franse volksvertegenwoordiging zich heeft uitgesproken voor een ver schuiving van de datum, waarop de finan ciële wetgeving in behandeling zal worden genomen, zal hieraan de bespreking van het binnenlandse beleid vooraf gaan. Indien de verkiezingen in het Saarge- bied voor de Franse regering ongunstig zouden uitvallen in die zin, dat zij een sterke aanwijzing zouden opleveren, dat de Saarlanders hereniging van hun gebied met Duitsland wensen, zou de binnenland- se-politieke reactie hierop in Frankrijk voor de regering-Pina.v zeer ongunstig zijn. Het zou dan namelijk gemakkelijk kun nen geschieden, dat de 415 afgevaardigden, die Woensdagavond in de kwestie der pen sioenen tegen de regering hebben gestemd, zich ook bij de behandeling van het bui tenlandse beleid tegen de regering aaneen scharen. De tegenstanders van Schumans Europese politiek, en speciaal van het E.V.G.-verdrag, zouden dan een kans zien om minister Schuman tot aftreden te dwingen". nieuwbenoemde vice-premiers voor her ziening van de grondwet naar Sovjet- Russisch model niet-Joods zijn. Protest Functionarissen van het „Zionistisch Verbond van Groot-Brittannië en Ierland" hebben na een spoed-bijeenkomst te Lon den naar aanleiding van de uitspraak in het proces te Praag een resolutie aange nomen, waarin gezegd wordt: „Het uit buiten van de Joodse afkomst van de be trokken personen is een kwaadaardige, opzettelijke poging om anti-semietisme op te wekken en moet tot gevolg hebben, dat reactionnaire krachten in de gehele we reld aangemoedigd worden haar aggressi- viteit jegens het Joodse volk te hernieu wen". Acht van de elf beschuldigden van Joodse afkomst in het proces te Praag, zijn ter dood veroordeeld. Clementis, Frank en Svab zijn niet-Joods.. In het Noordzeekanaal bij de pontveren te Velsen is men bezig de gezonken cementbak met een bok te lichten. Het wrak is aangegeven door een boei. Foto: De bok bij de plaats waar de bak gezonken is. Rechts de^boei. SAARBRÜCKEN, (ANP) De Saar landers hebben heden vernomen, dat zij gevaar lopen de bezettingspolitiek van vroegere jaren terug te krijgen, indien zij zich in groten getale afzijdig houden van de Zondag te houden verkiezingen, die door de Duitse propaganda tot een soort volksstemming zijn gemaakt. Zo schrijft de Saarbrücker Zeitung, de spreekbuis van het Franse bestuur: „Niemand zal het Frankrijk kwalijk kunnen nemen, wan neer het na een teleurstelling van de po litiek van opbouw zou terugkeren naar die politiek, die het drie of vier jaren geleden nog in het Saargebied meende te moeten voeren". Wanneer de Saarlanders onder de druk van „naar het voorbeeld van het Derde Rijk gevoerde propaganda manoeuvres" de verkiezingen zouden gebruiken om hun wens van terugkeer naar Duitsland te Een Zuid-Af rikaan Moe jou nie onnodig kwel wan neer jij struikel nie; 'n wurm is die enigste dier wal dit nooit oor- kom nie. uiten, dan zou daardoor volgens het blad, een zodanige verstarring der Europese po litiek ontstaan, dat er weinig kans op zou zijn dat het verdrag voor het Europese leger in Frankrijk wordt geratificeerd. Trouwens, de gehele propaganda der re geringspartijen is er op gericht om een Franse nederlaag in de Saar als het einde van de Europese plannen voor te stellen. Alle propagandahens zijn in de Saar aan dek gebracht om twee dagen voor de stem ming volle munt te slaan uit de belofte, het Franse economische regiem van het landje ten gunste van een autonoom Saar gebied te verzwakken. Van onze correspondent in Bonn) Met 220 tegen 160 stemmen lieeft de West-Duitse Bondsdag besloten de tweede en derde lezing van de verdragen van Bonn en Parijs op Woensdag, Donderdag en Vrij dag van de volgende week te doen plaats hebben. Aangezien niemand er na deze duidelijke stemmenoverwinning meer aan twijfelt of Adenauer het parlement achter zich heeft, zal West-Duitsland dus zo goed als zeker op Sinterklaasavond voor de sur prise zorgen, dat het als eerste land hel Europese leger goedkeurt. De Bondsdag toonde gistermiddag bij de aanvang van zijn zitting een wat ongewoon beeld. Lege plaatsen vielen amper te ont dekken. Wel leek men nog de klappen van de diverse partij-zwepen te horen, die de afgevaardigden naar hun plaatsen hadden gedreven. 380 van de 402 afgevaardigden waren verschenen. Daar 5 zetels op het ogenblik niet bezet zijn; ontbraken dus slechts 17 afgevaardigden op het appèl, hetgeen een record is. Kennelijk was een soort van parlemen taire feldgendarmerie aan het werk ge weest. Als een veldheer overzag Adenauer de rijen, die hij in de stemmingsstrijd wilde sturen. De vorige week had hij een tactische nederlaag moeten incasseren (166199 stemmen), en niet alleen deze vlek moest Amerikaanse woordvoerders hebben Don derdagavond verklaard dat de Verenigde Staten liet Indische voorstel inzake de Ko reaanse kwestie zullen steunen. Zij zeiden dat zij de voorkeur zouden geven aan de Indische resolutie met het amendement zoals dit door Denemarken werd voorge steld. Het voorstel van Denemarken houdt in (lat het tijdvak van gevangenhouding van anti-communistische gevangenen wordt beperkt van 100 tot 120 dagen. Sir Percy Spender van Australië heeft Donderdag bij de voortzetting van het debat in de politieke commissie der UNO zijn steun gegeven aan het gewijzigde In dische plan ter beëindiging van de im passe in de Koreaanse wapenstilstands besprekingen. Hij deed dit, hoewel hij het plan niét volmaakt achtte. Hij hoopte echter, dat men door aanvaarding van het plan tot vrede in Korea zou kunnen ko men. De Oekraïnse gedelegeerde, prof. Ba- ranofsky, wees de Indische resolutie af, tenzij de Russische amendementen er in zouden worden opgenomen. Paul Martin van Canada steunde de resulutie. Hij achtte deze een mogelijke overbrugging van de tegengestelde stand punten. Denemarken, Nieuw-Zeeland, Frankrijk en Israel steunden het Indische plan. Vandaag vergadert de commissie weer. Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lager huis verklaard dat de Indische resolutie betreffende de Koreaanse krijgsgevange nen volledig de Britse beginselen omvat. Naar zijn oordeel had het indienen er van de wapenstilstand naderbij gebracht „hoe wel de ervaring ons de bittere onzekerhe den geleerd heeft die ons te wachten staan als wij met de communisten onder handelen". Hij zei er van overtuigd te zijn dat de grote meerderheid der UNO zich tenslotte met deze resolutie zou kunnen verenigen. Betreffende de door de kranten gemelde Brits-Amerikaansè geschillen over dit on derwerp zei Eden: „Er is bij ons nooit ver schil van mening geweest, evenmin als in feite tussen de vrije leden der UNO., over de beginselen die ik in mijn toespraak in de UNO heb uiteengezet". Tussen Engeland, Amerika en andere landen waren informele besprekingen ge houden over de vraag hoe deze beginse len het best te omschrijven. Tot slot zei hij te hopen, dat Chinese tegenstand niet zo definitief zou zijn als Wysjinski deze voorstelde. De correspondent van het ANP meldt dat de Nederlandse UNO-delegatie zich volkomen kan verenigen met het stand punt inzake de Koreaanse krijgsgevange nen-kwestie, uitgedrukt door Dean Acheson in zijn rede' van Maandagmiddag. worden uitgewist, maar ook moesten en zouden de verdragen voor Kerstmis gerati ficeerd worden. Het debat duurde ongeveer anderhalf uur. Coalitie en oppositie brachten alle argu menten te berde, die vóór, respectievelijk tegen ratificatie in de volgende week pleiten. Het belangrijkste argument van de kant van de oppositie was, dat eerst de beslis sing van het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe moest worden afgewacht. Dit gerechtshof onderzoekt nu immers of en in NAIROBI, (Reuter) Sir Percy Sillitoe, hoofd van de Britse geheime dienst, heeft de regering van Kenya verslag uitgebracht over zijn onderzoek naar de activiteit der Mau Mau. Hij heeft MacDonald, een er varen officier van zijn dienst, als raadsman op het gebied van het inwinnen van in lichtingen bij de regering van Kenya ge detacheerd, aldus is Donderdag te Nairobi bekendgemaakt. De commissaris voor inheemsen, Davies, heeft de wetgevende raad van Kenya Don derdag meegedeeld, dat de toestand „zich snel ontwikkelt tot wat bijna een guerilla is, gevoerd door woestelingen die door de grote massa van het volk worden ge steund". De eed-afnemers van de Mau- Mau achtte Davies de kern van de ver zetsbeweging. Hij meende dat de regering nog niet kon terugkeren tot „normaal be stuur" en dat speciale maatregelen moes ten worden getroffen. Een der raadsleden verklaarde, dat se dert Mei van dit jaar in Kenya 55 perso- hoeverre de verdragen een zogenaamd grondwet-wijzigend karakter hebben 'en dus alleen na ontbinding van de tegen woordige Bondsdag in een nieuwe, met tweederden van de stemmen kunnen worT den aangenomen. De regering en de regeringspartijen daarentegen stelden zich op het standpunt, dat men geenszins op Karlsruhe behoeft te wachten. De beslissing over de verdra gen mag, volgens hen, als een bij uitstek politieke beslissing niet vooraf in handen van rechters worden gelegd, maar hier moet in de eerste plaats het parlement spreken. Intussen moet gezegd worden, dat Ade nauer- hoe juist zijn standpunt mag zijn de ratificatie van de verdragen ook daarom op dit ogenblik wenst, omdat hij geenszins zeker is van een voor hém po sitieve uitspraak van Karlsruhe en vreest dat aan zo'n uitspraak politieke betekenis gehecht zal worden en het politieke verzet tegen de verdragen zal schragen. Op een bijeenkomst met persvertegen woordigers heeft de commissaris voor de emigratie, mr. B. W. Haveman, gistermid dag een uiteenzetting gegeven van de ge beurtenissen. die er toe geleid hebben dat 170 emigranten, die met de „Fairsea" zou den vertrekken te elfder ure bericht kre gen, dal zij niet mee konden. Zoals wij reeds berichtten, houdt men bij de aanbiedingen voor passage rekening met een bepaald percentage afzeggingen. De practijk heeft geleerd, dat 120 a 130 aanbiedingen ongeveer 100 definitieve boe kingen opleveren. Bij het vorige schip dat naar Australië vertrok, de „Johan van Ol- denbarneveldt", steeg deze verhouding, door de beperkende bepalingen van de Australische regering, zelfs van 100 op 160. Vlak voor het vertrek werden de beper kende bepalingen opgeheven, te laat om de „Johan" nog vol te krijgen. Impopulair schip Voor de „Fairsea", een schip dat tamelijk impopulair is bij de emigranten, had men de verhouding iets ruimer gesteld, n.l. 100 op 140. Het bleek echter, buiten alle verwach tingen, dat de verhouding 100 op 140 dit maal volkomen verkeerd was. Op 17 No vember hadden zich 500 Duitsers, 1100 „iandings-permif-geyallen, 350 vrouwen en kinderen en 200 „ongeschoolden" voor passage aangemeld. In totaal dus 2130 per sonen. Daar de „Fairsea" slechts 1900 plaatsen heeft, werd aan de Australische regering voorgesteld het aantal gezinsher en igingsgevallcn te halveren. In Australië wilde men liever de gezinsherenigingen wel door laten gaan, en dus werd de op lossing gezocht door uitstel van het vervoer der „ongeschoolden". In de practijk komt dit neer op ongeveer 170 personen, die naar keuze begin Januari per vliegtuig of 30 Januari met de „Johan van Oldenbar- neveldt" naar Australië vertrekken kun nen. Indien nodig, zal de regering voorzie ningen treffen om deze waehttijd te over bruggen. Het geval-pater Maas Wat betreft het schema-pater Maas, zei- de de heer Haveman inderdaad een foutje te hebben gemaakt. Pater Maas, die erkend is als „agency" verricht veel en goed werk voor de emigranten door het mogelijk te maken dat grote landbouwersgezinnen op korte termijn kunnen emigreren. Hem waren op de „Fairsea" 75 plaatsen toege zegd, mits de benodigde papieren voor deze personen 14 dagen voor het vertrek in orde waren, waarna definitieve passage-opgave voor 14 November diende te geschieden. Pater Maas vond tien gezinnen, waarvan er 8 niet werden geaccepteerd en twee in totaal 19 personen wel. De goedkeuring voor deze gezinnen kwam in de avond van 21 November af en is de volgende dag doorgegeven aan de R.K. Emigratiestichting met de mede deling, dat deze gezinnen niet meer met de „Fairsea" mee konden. Mr. Haveman zei dat van de zijde van de Stichting Landver huizing is verzuimd Pater Maas nog even attent te maken op het aflopen van de gestelde termijn. In dit verband vestigde mr. Haveman er de aandacht op, dat de emigranten altijd sterk op het hart wordt gedrukt niets onherstelbaars te doen voor dat men zeker weet dat men kan en mag emigreren. 4 Schema voor begin 1953 In het eerste halfjaar van 1953 zullen in totaal omstreeks 7000 personen naar Australië emigreren. SANTIAGO (Reuter). Uit de hoofd stad van Chili, Santiago, is gemeld, dat de 32-jarige Carmen Molina, Donderdagavond het leven heeft geschonken aan een zeven tal meisjes. De geboorte van de zevenling is door dokters bevestigd. Zowel de moeder als de zeven babies zouden het goed maken. Mevrouw Molina en haar echtgenoot hebben reeds vier kinderen. NASAM (Reuter). Vliegtuigen van de Franse luchtmacht hebben Woensdag een regimentshoofdkwartier van de Vietminh en wegen naar Nasam voortdurend be stookt. Men schrijft het hier aan toe, dat een grote aanval door een 20.000 man ster ke troepenmacht van de Vietminh op het Franse bolwerk Nasam, die Woensdag avond werd verwacht, is verhinderd. nen zijn vermoord, de meesten van hen in de afgelopen twee a drie maanden. Voorts deelde hij mede, dat ruim tachtig procent van het aantal inheemsen, dat gezocht wordt wegens ondermijnende activiteit, is aangehouden. Sommige gezochten hebben het land echter verlaten. Twaalf Kikoejoes zullen terecht moeten staan beschuldigd van de moord op de blanke boer Eric Bowyer, wiens lijk een maand geleden in stukken gehakt werd aangetroffen in zijn woning te Noord- Kinangop. Twee der beschuldigden hebben bekend, dat zij gedwongen hadden deel genomen aan de aanval op Bowyer. Zij hadden diens knecht gedood, terwijl de an deren Bowyer in zijn bad vermoordden, aldus deze bekentenis. Nabij Njeri ten Noorden van Nairobi hebben Britse soldaten een aantal razzia's voltooid. 300 inheemsen werden korte tijd vastgehouden, 39 van hen werden ge arresteerd. Bij grote operaties in de Kikoejoe reser vaten te Kjamboe en Fort Hall zijn in de afgelopen 24 uur 400 a 500 inheemsen bij eengedreven. Een regeringswoordvoerder verklaarde Donderdagavond, dat 3000 Ki koejoes, mannen, vrouwen en kinderen, in het gebied van Thompsens Fall gereed stonden om overgebracht te worden naar Kikoejoe-reservaten. In de wijk van Nairobi, waar Donderdag een inheemse leider werd vermoord, brak later een hevige brand uit op een over dekte markt, die geheel in de as werd gelegd. Men slaagde erin de brand tot de markt te beperken. Hedenmorgen om ongeveer acht uur is het 900 ton metende Duitse schip „Linke- rin 21", dat een dienst tussen Antwerpen en Duisburg onderhield, ter hoogte van het Verdx-onken Land van Saeftingen in aanvaring gekomen met het Engelse schip „Saphir". Het schip is gezonken en de kapitein, de heer Woltzen, is verdronken. De andere opvarenden van de „Linkerin 21" zijn aan boord genomen van de „Köhl", een zusterschip van de „Linkerin 21". De „Saphir", een klein Engels zee scheepje, is doorgevaren naar Antwerpen. STOCKHOLM. Het Zweeds Telegraaf- agentschap meldt, dat twee sleepboten Donderdag hebben getracht het Neder landse schip „Ascuncion", dat aan de Oost kust van Zweden aan de grond is gelopen, vlot te krijgen. In de middag is het ber gingsschip „Hermes" te hulp gekomen. De „Ascuncion' heeft een lek. De „Her mes" heeft pompen aan boord van het schip gebracht, maar het is mogelijk, dat een deel van de lading moet worden ge lost, alvorens nieuwe pogingen kunnen worden gedaan om het schip weer vlot te slepen. Het schip is niet in gevaar en de be manning bevindt zich nog aan boord. LONDEN (Reuter). Het Britse socia listische parlementslid Driberg heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat zich dicht bij de weg naar het Amerikaanse vliegveld Withersfield in Groot-Brittannië een „op slagplaats voor tactische atoomwapenen" bevindt. Driberg zeide, dat hij niet iets onthulde, dat de veiligheid in gevaar bracht. Het was reeds door de plaatselijke bladen bespro- Ken. >OOCC02COOCOOCCOCOCX>CCOX*X*>COCOOCCCO ooooooooooooc* OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuien. Aan vankelijk vrij krachtige, later tot ma tig of zwak afnemende wind uit Noor delijke richting. In de nacht en och tend bijna overal lichte vorst. Midden overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. 29 November Zon op 8.23 uur, onder 16.34 uur. Maan op 14.49 uur, onder 6.09 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 November Hoog water: 0.39 en 13.04 uur. Laag water: 8.43 en 20.57 uur. Zaterdag 29 November Hoog water: 1.32 en 13.54 uur. Laag water: 9.33 en 21.48 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1