Overleg over maatregelen tegen officieren duurt voort Vier candidaat-stadsbeiaardiers deden het carillon zingen 5 De nasleep van 17 October Regering zou reecis een lijst van mutaties klaar hebben Sinds begin 1952 zijn 33.686 huizen gebouwd Examen in de Bavo-toren Ergens in de stad luisterde de jury Begroting Rijnland vastgesteld Franse Litteratuur VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 Oma weer op het pad der bankrooj Gemenebestconferentie begonnen Internationale prijs voor verhalend boekwerk Blanken helpen bij onge hoorzaamheidscampagne Bevan gekozen in het schaduwkabinet Twee maanden geëist tegen automobilist Wereldomroep introduceert Nederlandse muziek in den vreemde Bouw een brug over het Haringvliet Biljarten Kampioenschap derde klasse district Haarlem Beknopte geschiedenis van Bloemendaal DJAKARTA (Aneta) De Indonesische minister-president, Wilopo, is Donderdag middag- op het paleis van President Sukarno ontboden en heeft een uur lang met de president gesproken, waarschijnlijk over de tegen enkele officieren te nemen maatregelen. Later had de minister-presi dent een ontmoeting met de minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono. Don derdagavond zette hij zijn besprekingen met verschillende ministers voort. Naar Aneta voorts verneemt, heeft Wilopo een dezer dagen een gesprek gehad met Hidajat, voormalig kolonel bij de T.N.I., die thans een functie vervult bij het mi nisterie van Verbindingen. Naar verluidt heeft Wilopo Hidajat gepolst over een functie in de leiding van de Landmacht. Hidajat was tijdens de revolutie territo riaal- tevens troepencommandant van Sumatra, daarna bekleedde hij een functie bij de staf. Vrijdagochtend heeft Aneta uit doorgaans betrouwbare bron vernomen, dat de rege ring een concept gereed heeft voor het op lossen van de problemen, die naar aanlei ding van de affaire van 17 October zijn ontstaan. Dit concept zou unaniem door het kabinet zijn goedgekeurd. De maatregelen zouden voornamelijk bestaan in mutaties in kringen van het leger, welke mutaties bin- nenkoi-t te verwachten zijn. De regering zou een lijst hebben opgemaakt van offi cieren, die voor mutatie in aanmerking komen. De regering zou thans zoeken naar opvolgers voor enkele officieren van de Landmacht, hetgeen gezien de kleine om vang van het officierencorps niet zo een voudig. President Sukarno zal eind November naar Bali vertrekken. De President moet op medisch advies rust houden. Oosters Bij de opening van het Indonesisch par lement, dat gisteren een korte zitting hield, heeft de voorzitter, de heer Sartono, een rede gehouden, waarin hij onder meer zei- de: „Wij zijn een Oosters volk. Wij hebben een Oosterse geest en een Oosterse werk wijze. Wij zullen dus de problemen op Oosterse wijze oplossen, een wijze, die Het schijnt, dat de kleine, grijze, dame, die reeds tot tweemaal toe in Los An geles een geslaagde bankroof heeft ge pleegd, de smaak van deze „broodwin ning" te pakken heeft gekregen. Het was Woensdag tenminste voor de derde keer raak, ook al was haar buit deze maal kleiner. Ook haar werkwijze was dezelfde aJs.i bij de twee vorige gelegenheden. Het dametje liep doodgemoedereerd een bijkantoor van de „Citizens National Bank" binnen, begaf zich rechtstreeks naar het loket van een kassier en schoof hem een briefje toe, waarop stond: „Ik heb een revolver en ik kan er mee omgaan. Stop bankbiljetten in deze tas". De kassier gehoorzaamde, evenals zijn beide voorgangers, doch de buit was de bejaarde bankroofster niet groot genoeg en zij lichtte mondeling toe: „Doe er meer geld iri. Ik ben niet te bang, om mijn revolver te gebruiken". Tenslotte verdween zij in een taxi met een bedrag van 267 dollar. Dit is de derde maal in veertig dagen tijds, dat „oma de bankroofster" op deze wijze van zich heeft laten spreken. De beide vorige malen bedroeg haar buit respectievelijk 1212 en 2600 dollar. "WCCOOOCOCODOOOOOOCOC-COOOOOOCOOOOOOOOOOOOCOOCOOOOCCOCOOOC LONDEN (Reuter). Gisteren is de economische conferentie van het Britse Gemenebest begonnen, die ten doel heeft middelen te vinden om de zwakke positie van het pond sterling te versterken en de wereldhandel nieuw leven in te blazen. Aan deze conferentie, die de belang rijkste bijeenkomst van het Britse Geme nebest sedert 20 jaar wordt genoemd, en waaiwan de uitslag van invloed kan zijn op de welvaart van ongeveer een kwart van de wereldbevolking, wordt deelgeno men door de eerste ministers van Enge land, Australië, Canada, Ceylon, Nieuvv- Zeeland, Pakistan, Zuid-RJiodesia en de koloniën en door de ministers van finan ciën van India en Zuid-Afrika. De pre miers van beide laatstgenoemde landen zijn verhinderd de conferentie bij te wo nen. Minister Churchill is voorzitter van de bijeenkomst. De gisteren gehouden vergadering was gewijd aan het treffen van procedurerege- tingen. De eigenlijke besprekingen zouden heden beginnen. Naar verwachting zal de conferentie tien dagen duren. Het gemeentebestuur van Venetië heeft in samenwerking met diverse andere Ita liaanse instanties en met het geïllustreerde weekblad „l'Europeo" te Milaan een jaar lijkse internationale prijs ingesteld voor het beste boekwerk van verhalende aard. De directeuren van het grootste geïllustreer de weekblad in elk land zijn uitgenodigd daarbij hun medewerking te verlenen door telken jare het beste verhalende boek uit hun land aan te wijzen ter mededinging naar de prijs, die niet deelbaar is en die is vastgesteld op een bedrag van vijfmillioen lires. De prijs zal voor het eerst worden uitgereikt in de maand Mei van het jaar 1953 voor het beste boek van verhalend karakter, verschenen tussen 1 Januari en 30 November 1952. Het ligt in de bedoe ling, daarbij de schrijvers van het in elk iancl als beste aangewezen werk uit te nodigen. De directie van het weekblad „Panora ma" te Haarlem heeft de keuze van het beste Nederlandse boek van 1952 toever trouwd aan een jury, bestaande uit de heren prof. dr. J. Mindemaa te Leiden, B. Stroman te Amsterdam en dr. P. H. Ritter Jr. te'Utrecht, die voor het einde van het jaar hun advies zullen uitbrengen. moeilijk in de Westerse wereld begrepen zal kunnen worden. De Oosterse geest geeft de voorkeur aan het zoeken naar de synthese der terzake gedane voorstellen boven het laten botsen van die voor stellen." Wapenaankopen van Zuid-Molukken? Het blad „Pemandangan" verneemt dat de republiek Zuid-Molukken erin geslaagd zou zijn door tussenkomst van de heer Nikijuluw een crediet van 100 millioen dollars te verkrijgen voor de aankoop van wapenen in Amerika. Men zou van plan zijn op verschillende plaatsen in Indonesië te infiltreren, de veiligheid te verstoren en de positie van de Indonesische regering te verzwakken. Het blad zegt, dat de In donesische regering over rapporten hier omtrent beschikt. KAAPSTAD (Reuter). Phillips, de voorzitter van de plaatselijke afdeling van Kaapstad van het inheemse nationale con gres, heeft in een vergadering medege deeld, dat blanke mannen en vrouwen vrijwillig steun verlenen aan „de opzette lijke inbreuken" op de apartheidspolitiek van premier Malan. Dit optreden is, volgens Phillips, een on derdeel van de ongehoorzaamheidsactie ten opzichte van onrechtvaardige wetten, die door het nationale congres wordt ge voerd. Phillips voegde eraan toe dat met het aanvaarden van hulp van blanken wordt beoogd het denkbeeld van vele inheemsen, dat alle blanken onderdrukkers zijn, uit te bannen. Sedert 1 Augustus wordt niet meer ge- eist, dat belanghebbenden bij woning- en industrie bouw in heit bezit zijn van een rijksgoedkeuring en voor de bouw en ver bouw van andere gebouwen (met uitzon dering van scholen) is ook geen rijksgoed keuring meer nodig, indien da bouwsom een bedrag van 100.000 niet overschrijdt. Wel is een gemeentelijke bouwvergunning voor ieder bouwwerk nodig. In Augustus en September 1952 wer den werken goedgekeurd voor een totaal bedrag van 220.6 millioen. Hiervan had 9.7 millioen betrekking op de nieuw-, herbouw- en uitbreiding van woningen. In de maand Juli 1952 werden voor een totale som van ƒ,174.6 millioen goedkeuringen verleend. In de maanden Augustus en September 1952 werden 7938 woningen goedgekeurd, waarvan 170 montagewoningen. Het totaal aantal in deze maand goedge keurde woningen kan naar de wijze van financiering als volgt worden gespecifi ceerd: woningwetbouw 4897; herbouwfi- nanciering 1146; fioaneieringsregeling 1948 geen; premieregeling 1950 1587; andere wijze van financiering 308. In Augustus 1952 kwamen 4591 wonin gen gereed. Sedert de bevrijding zijn hier door in totaal 230.059 nieuwe woningen opgeleverd, waarvan in de eerste acht maanden van 1952: 33.686. Het aantal woningen in uitvoering op het eind van Augustus 1952 bedroeg 51.856 s'tuks. In Augustus 1952 werd begonnen met de bouw van 5987 woningen. In de eerste acht maanden van 1952 werd begonnen aan 49.056 woningen. In Augustus en September 1952 werden 308 woningen in de vrije sector goedge keurd. Geraamd is, dat 6000 woningen zonder overheidssteun in het lopende jaar zullen werden goedgekeurd. In Augustus kwamen" 157 duplex woningen gereed, waar door het totaal aantal sinds de bevrijding steeg tot 12.299. Hierin zijn de particuliere duplex woningen begrepen. Op 1 October 1952 waren in voorberei ding 2310 woningen, die volgens een der erkende systemen zullen worden gebouwd. Op genoemde datum waren er op de bouw plaats in uitvoering 11.048. In totaal zijn reedis 33.519 montagewoningen gereed ge komen, waarvan in de maand Septem ber 896. In de maand Augustus daalde het aantal bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux inge schreven mannelijke werklozen van 110.546 tot 110.221. Onder de bouwvakarbeiders daalde de werkloosheid van 18.480 tot 17.736. LONDEN, (Reuter) Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel der Britse La- bourparty, is bij een tweede stemming ge kozen in het „schaduwkabinet", het be stuur van de Labourfractie in het Lager huis. De uitslag van de eerste stemming werd vorige week bekend gemaakt. Toen bleek dat geen enkele Bevan-aanhanger was gekozen. Degenen, die behalve Bevan bij de tweede stemming werden gekozen, zijn: Sir Frank Soskice, voormalig advocaat- generaal, dr. Edith Summerskill, voorma lig minister voor het nationaal verzeke ringswezen, Emanuel Shinwell, voorma lig minister van Defensie, Noel Baker, voormalig minister voor Gemenebest zaken en Glenvil Hall, voormalig secre taris van het ministerie van Financiën. Onder de genoemde vijf Labourleden bevinden zich geen aanhangers van Be van. Deze laatsten hebben de partijleider Attlee onlangs er van beschuldigd, dat het nieuwe stelsel van verkiezing in twee stadia, dat door de rechtervleugel was in gevoerd, de linkervleugel benadeelde. Het toeval wil echter, dat precies dezelfde twaalf personen zijn gekozen als wanneer het oude stelsel zou zijn toegepast. Het bestuur wordt gekozen door de fractie, die 293 leden telt. De procureur-generaa.1 bij het gerechts hof te Amsterdam heeft een gevangenis straf van twee maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar ge- requireerd tegen de 48-jarige reclame- adviseur L. W. C. M. H. uit Amsterdam wegenis het besturen van een auto terwijl hij onder invloed van sterke drank ver keerde. De rechtbank had hem dezelfde straf opgelegd. Twee agenten uit Naarden verklaarden dat zij de verdachte slechts door middel van revolverschoten na een kilometerslange achtervolging over de rijksweg tussen Amersfoort en Amsterdam tot staan had den kunnen brengen. Zij waren gewaar schuwd door een automobilist, die gezien had dat de verdachte met zijn wagen over de weg van de ene berm naar de andere zeilde, telkens recht op tegenliggers inreed en dan op het allerlaatste ogenblik naar rechts uitweek. Het hof zal op 11 December uitspraak doen. De transcriptiedienst van Radio Neder land Wereldomroep heeft voor radio- omroepen in het buitenland dertien Ne derlandse programma's samengesteld van muziek van moderne Nederlandse compo nisten en gespeeld door Nederlandse or kesten. Deze programma's zijn voorzien van commentaar in verschillende talen en voor een klein deel al met veel succes door buitenlandse stations ten gehore gebracht. Men hoopt hiermede een beeld te geven van het Nederlandse culturele leven en van het muziekleven in het bijzonder en ■voorts het maximum van de uitvoerings rechten in.vreemde valuta terug te krijgen. De Amerikaanse versie is het eerst in productie gegeven en is ook de enige die reeds gedistribueerd werd. Dank zij de grote activiteit van het Nederlands Infor matie Bureau te New York worden deze programma's thans uitgezonden door meer dan 400 radiostations, verdeeld over alle 48 Amerikaanse staten. Bovendien werd de serie bij een aantal stations buiten Amerika geplaatst, o.m. in Honolulu, Pa nama, Puertorico, Alaska, terwijl nieuwe aanvragen voor de programma's nog steeds binnen komen. De series in andere talen zijn thans in New York in productie en zullen in De cember en Januari worden afgeleverd. Inmiddels zijn voor bijzondere gevallen reeds speciale copieën van de series ge leverd. Zo werd een Spaanse versie ver zonden naar Mexico ter gelegenheid van het bezoek van Prins Bernhard en de Ne derlandse tentoonstelling aldaar. De eerste Franse versie zal met ingang van 30 November gedurende 13 achter eenvolgende Zondagen van 10.3011.00 uur worden uitgezonden door de Radio- diffusion Frangaise over het netwerk van Paris-Inter. Aanvragen uit het buitenland Aanvragen voor de programma's zijn reeds ontvangen uit Argentinië, Australië, België, Belgische Congo, Bolivia, Canada, Chili, Colombia, Denemarken, Duitsland, Ecuador, Egypte, Guatemala, Ierland, In donesië, Italië, Malakka, Nieuw Guinea, Nieuw Zeeland, Oostenrijk, Peru, Spanje, Trinidad en Venezuela. Vrijwel alle werken zijn rechtstreeks uit de concertzaal tijdens openbare con certen op magnetofoon opgenomen. Uit deze werken zijn vervolgens in de studio's van de wereldomroep, met behulp van zijn internationale staf, programma's van totaal 30 minuten samengesteld (muziek en ge sproken woord), ook weer op magneto- foonband. Van deze banden zijn in New York tenslotte platen gemaakt. De trommel van het automatische speelwerk in de toren van de Grote Kerk, dat met bekende melodieën de wisseling der kwartieren markeert, heeft gistermiddag enige uren stilgestaan en de volle klanken die mensenvuisten en -voeten aan het carillon ontlokten, dartelden over Haarlem. Vier beiaardiers hebben achtereenvolgens de uit geholde treden van de duistere wenteltrap naar de klokken bestegen en zich achter het stokkenklavier gezet. En ze hebben zich tot het uiterste gegeven in het bewustzijn, dat ergens ver beneden hen in licht-besneeuwde stad een jury de oren spitste. Het zal namelijk grotendeels van het advies van deze jury afhangen, wie van hen de plaats zal gaan innemen van de overleden stadsbeiaardier van Haarlem, Reinout Heering. De vier pretendenten voor die plaats daar hoog in de toren, die voor het exa men in de consistoriekamer van de kerk in de sportieve lotsverbondenheid, die alle examinandi ter wereld kenmerkt, bijeen waren, hadden zich elk op hun beurt des morgens voorzover dat nog nodig was vast wat met het klokkenspel van de Grote Kerk vertrouwd gemaakt. Het wa ren alle vier klokkenisten, die hun sporen reeds hebben verdiend: de heren H. Her zog uit Den Haag, die zich de afgelopen zomer al eens in Haarlem deed horen, B. J. van der Veen, de beiaardier van de W aagtoren in Alkmaar, C. Roelofs uit Apeldoorn, beiaardier van de Oude Kerk in Amsterdam en A. Peters, organist en beiaardier van de Nijmeege Grote Kerk, waaraan de herstelwerkzaamheden nog niet zo ver zijn gevorderd, dat de beiaard reeds in de toren kon worden geplaatst. Het „toezicht" voor zover dit woord in de gemoedelijke sfeer van dit examen te pas komt werd gehouden door de heer H. B. E. Warnaars uit Overveen, se cretaris van de Nederlandse Klokkenspel vereniging. Deze kent het métier want hij hielp verscheidene beiaardwedstrijden in verschillende steden organiseren, waarmee de Klokkenspelvereniging de prestaties van de beiaardiers in ons land tracht te stimuleren. Een examen als dit verschilt niet zoveel van dergelijke wedstrijden, alleen gaat het niet om een paar prij zen maar om één enkele benoeming. Er is in ons land nog een gebrek aan goede klokkenisten. Het is geen eenvoudige zaak om het beiaardiersdiploma te verwerven, vooral omdat men dit niet in ons land maar aan de beiaardschool in Gent beha len moet. Men is wel kortelings aan de slag gegaan orn ook Nederland een oplei ding te bezorgen, en wel in Amersfoort. Maar zowel van gediplomeerden als onge- diplorneerden blijft het instituut der beiaardwedstrijden één per jaar zeer nuttig om het streven naar méér en beter gaande te houden. In de rij der steden, waar dergelijke wedstrijden reeds zijn gehouden, schittert Haarlem nog door afwezigheid. Maar wat niet is, kan komen, wellicht zal ook de gemeente Haarlem eens enige prijzen vopr..-een dergelijk evenement veil hebben. Drie octaven Evenals aan goede beiaardiers ontbreekt het ook nog te veel aan geschikte compo sities voor het carillon, zodat vele beiaar diers, die wat armslag in hun muziek wensen, veelal andere stukken zelf voor de beiaard bewerken. Wanneer deze vier octaven rijk is hetgeen men de laatste tijd voor meer dan een klokkenspel tracht te verwezenlijken, is zulk een bewerking nog wel om aan te beginnen maar bij drie octaven (en ook de Hemony's van de Bavo tellen er drie) wordt het heel wat las tiger. Daarom hebben de candidaten zich bij de keuze van het vrije nummer bij dit examen beperkingen op moeten leggen. Zij kozen achtereenvolgens het „Praeludium" van Staf Nees, Intermezzo van Jef van Hoof, Gavotte van W. de Fesch en „Dans je" van C. Roelofs. De laatste, die, zoals reeds is gebleken, zelf een der candidaten is, was natuurlijk blij verrast door deze keuze van een van zijn mededingers. Het verplichte werk voor alle vier was het Praeludium en Menuet van Jef van Hoof, leraar aan de Beiaardschool te Gent. Het laatste gedeelte van het examen was een improvisatie, voor elk op een an der thema. Tegen vieren daalde de laatste van het viertal de trappen af. De klokken hebben gezongen, de jury spreke. C ommissie adviseert: Begin 1947 hebben Gedeputeerde Staten van Zuidholland een commissie ingesteld tot onderzoek van de mogelijkheid van een vaste verbinding van Goeree-Overflakkee met het vaste land van Zuidholland. Thans is het rapport van de commissie verschenen. Zij komt tot de conclusie, dat de voorkeur moet worden gegeven aan een verbinding via de Westpunt van het eiland Tiengemeten. Hiervoor is het nodig twee bruggen te bouwen, namelijk één over het Haringvliet en een over het Vuile Gat. Tusen beide bruggen imoet een verbin- dingsdam van 1350 meter komen en voorts zijn er twee dammen nodig voor de aan sluitende wegen op Flakkee en op de Hoeksche Waard. De commissie houdt rekening met de mogelijkheid dat de spoorbrug bij Moer dijk voor de overbrugging kan worden gebruikt. De Nederlandse Spoorwegen overwegen tot vernieuwing van de Moer- dijkbrug over te gaan, waarbij de oude brug vrij zal komen. Het gebruik van deze brug zal volgens de commissie ernstige overweging verdienen, omdat daarmee een aanzienlijke besparing zou kunnen worden verkregen. De commissie heeft berekend, dat de jaarlijkse onderhoudskosten van het duur ste brugplan nog tien percent beneden die van een behoorlijke veerverbinding blijven. Gisteravond werden de wedstrijden om het derde klasse kampioenschap van de KNBB district Haarlem in het lokaal Lange Begijne straat 10 voortgezet. De resultaten waren: J. Wesseling 100 27 17 3.70 Cr. de Kuyper54 27 9 2.00 Goorberg 76 35 17 2.17 v. In 't Veld100 35 16 2.85 Nossori 90 35 13 2.57 Bloemendaal100 35 11 2.85 v. Veen 67 23 9 2.91 v. In 't Veld100 23 17 4.34 Goorberg 71 40 9 1.77 Nijssen 100 40 14 2.50 De wedstrijden worden heden voortgezet De vier candidaten voor de vacature van stadsbeiaardier bij de trommel van het automatisch carillon in de Grote Kerk. Van links naar rechts de heren Peters, Roelofs Van der Veen en Herzog. Vier Noord-Limburgse boeren zijn Donderdag te Rotterdam scheep gegaan voor een familiebezoek van vier maanden aan hun kinderen in Brazilië. Hier zien we op de loopplank van het stoomschip „Alioth", waarmede de reis wordt gemaakt, van links naar rechts: de 71-jarige M. Goumans uit Venray, de 68-jarige H. Hoeymakers uit Sevenum, de 62-jarige G. Michels uit Sevenum en de 72-jarige J. van de Sterren uit Watosum. Tegen de 53-jarige J. J. B. uit Rotter dam, voormalig chef van het K.L.M.-vracht- kantoor in Den Haag is een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden geëist wegens verduistering van f35.000. BU de grenspost Keulse Barrière te Venlo is door Duitse douanebeambten een Amerikaanse sergeant aangehouden, die in de door hem bestuurde auto 250 pond koffie vervoerde, welke uit Nederland afkomstig bleek te zijn. De sergeant is aan de Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland over- Bij de Haarlemse politie is aangifte ge daan van diefstal van een platenwisselaar, ter waarde van f 200, uit een magazijn aan de Nieuwe Gracht Werkje van S. AWilsoti De commissie van toezicht op het lager onderwijs te Bloemendaal vestigde enige jaren geleden de aandacht van het gemeen tebestuur op het feit, dat de geschiedenis van de gemeente voor het overgrote deel der jonge en oudere inwoners een gesloten boek was. Hieraan zal thans een einde ko men. Bij de uitgever J. M. Meulenhoff te Amsterdam is verschenen „Beknopte ge schiedenis van Bloemendaal", op verzoek van het bestuur der gemeente bewerkt door de heer S. A. Wilson, oud-hoofd der Bloemen- daalse Schoolvereniging, naar dr. P. Hoek stra's „Bloemendaal, proeve ener streekge schiedenis". Daarin wordt de geschiedenis van Bloemendaal op vlotte wijze behandeld. In zijn inleiding schrijft de heer Wilson dat het niet te verwonderen valt, dat velen de geschiedenis niet kennen. Bloemendaal heeft nu eenmaal geen rol van enige betekenis in de vaderlandse historie gespeeld er was dus zeer weinig in geschrifte, voor de „gewone" Bloemendaler toegankelijk, vastgelegd. De heer P. Hoekstra heeft destijds op verzoek van het gemeentebestuur van Bloemendaal opdracht gekregen de geschiedenis op schrift te stellen. In 1847 verscheen het van grote kennis en gedegen studie getuigende om vangrijke proefschrift „Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis". Naast dit werk van wetenschappelijke waarde bleek het gewenst een eenvoudig werkje te stellen met als bron dr. Hoekstra's geschrift dat in be knopte vorm de geschiedenis van de ge meente verhaalt. Het gemeentebestuur heeft toen de heer Wilson verzocht het boekje samen te stellen, met een goed resultaat. De 'schrijver heeft elf hoofdstukken sa mengesteld. Hij vertelt over Bloemendaal in het grijze verleden, in de graventijd, in de latere middeleeuwen, in de eeuw der opstan den, in de gouden eeuw, in de eeuw van ver val, in de Franse tijd, in de negentiende eeuw en in de moderne tijd. Voorts wijdt hij hoofdstukken aan de letterkunde en beel dende kunst na 1800. Het boekje is verlucht met veertig afbeel dingen, waaronder een aantal uit het boek van dr. Hoekstra. De belangrijkste kaarten uit dat werk vinden in het boekje een plaats. De heer Wilson vergelijkt de eigenaardige vorm van het Bloemendaal van nu met een bijl. Het is een grote gemeente, dat wil zeg gen naar de oppervlakte, veel groter dan Haarlem, niettegenstaande Haarlem 164.000 inwoners heeft en Bloemendaal 20.500. De oppervlakte van Bloemendaal is 3845 ha., die van Haarlem slechts 2428 ha. De lengte van Bloemendaal is ongeveer 14 km. van Noord tot Zuid. Van het Duinlustpark tot Vogelen zang is het ruim tweeëneen half uur lopen. Doordat een zo groot deel van het grond gebied uit duinen bestaat (ongeveer 500 ha. behoort slechts tot het bebouwde gedeelte) is Bloemendaal dun bevolkt. Gebouwd werd er alleen aan de Oostelijke duinrand. Bloe mendaal is één stuk natuurschoon en de heer Wilson hoopt, dat dit zo zal blijven. De schrijver is er in geslaagd de geschie denis op zo'n prettige wijze te beschrijven, dat jong en oud er belangstelling voor zullen hebben. Voor het onderwijs is het boekje bijzonder geschikt. Bij het gemeentebestuur van Bloemendaal bestaan plannen om aan leerlingen bij het verlaten der school zulk een boekje aan te bieden. De Verenigde vergadering van het Hoog heemraadschap Rijnland is te Leiden bij een geweest, voornamelijk tot het vaststel len van de begroting 1953. Deze begroting wordt uiteraard sterk beïnvloed door de bouw van het nieuwe gemaal te Katwijk, een werk dat goede vorderingen maakt en waarmede men in het begin van 1954 ge reed hoopt te zijn. De omslag is ook voor 1953 geraamd op 6.50 per hectare. Er is besloten een nieuw vertoog te rich ten tot Gedeputeerde Staten der beide pro vinciën in verband met de aanhangige na dere wijziging van het reglement van Rijnland. Hierin wordt voorgesteld de om slag-regeling in het vervolg aldus te be palen, dat 60 °/o van hetgeen geheven zal moeten worden ten laste van de ongebouw de eigendommen zal komen hectaresge- wijs berekend, zoals totdusver en 40 ten laste van de gebouwde eigendommen, berekend naar een percentage van de be lastbare opbrengst. Ook is hierin aandacht gewijd aan de be moeiing van Rijnland met de boezem- waterkerende polderkaden, voorzover deze bemoeiing in het belang van Rijnland zelf vereiSl is. Er s ir beginsel besloten- dat Jean Dutourd: Au bon Beurre (éd. Gallimard. Paris). Enige jaren geleden heb ik een boek van Jean Dutourd niet kunnen uitlezen, we gens zijn prikkelende toon van hinderlijke zelfgenoegzaamheid en zijn onuitstaanbaar aanmatigend sarcasme. De door deze her innering opgewekte tegenzin, waarmee ik Dutourd's nieuwe roman „Au bon Beurre" begon te lezen, sloeg echter al na enkele bladzijden in gespannen en geamuseerde aandacht om. Zieker, het voorwoord toont nog behalve zelfingenomenheid, een scherp dit keer geen litteraire Goden sparend sarcasme, maar in de roman zelf is dit verzacht tot ironie en soms verdiept tot hu mor. De jonge auteur (geboren in 1920) toont zelfs een mild begrip voor zijn held, een lid van een dfer weinige groepen, die succesvol uit de jongste oorlog tevoor schijn zijn getreden: les crémiers, de boter-, kaas- en melkleveranciers. De rijk geworden crémier, of, zoals de Fransen thans zeggen, de „B.O.F." (beurre, oeufs, fromages) is eigenlijk het symbool van allen, die zich in 1940-1945 wisten „aan te passen" aan de omstandigheden, die hetgeen gebeurde niet zo onredelijk vonden, mits men zo verstandig was zich er voordelig door heen te slaan, die Pétaip de ware Fransman vonden, maar toch tij dig voor een alibi in het verzet zorgden. Met de juiste dosering caricatuur en leu gen om de waarheid aanvaardbaar te ma ken verhaalt de schrijver de opgang van Charles-Hubert Poissonard, crémier, rue Pandolphe, Paris en zijn vrouw Julie, die in 1940 een bescheiden winkeltje „Au bon Beurre" dreven en in 1950 zeven en veer tig millioen bezaten plus een schoonzoon kamerlid. (Le député, e'est le marquis du XXe siècle). Om dat succes te bereiken heeft Charles-Hubert alleen maar tijdig het ogenblik voorzien, waarop de klant, van koning, bedelende hond zou worden. Neen, onze crémier was geen geniaal koop man, hij bestudeerde geen marktanalyses of statistieken; hij vormde alleen maar domweg voorraden van wat schaars zou worden. En hij deed dat met een ontwa penend gebrek aan gewetensbezwaren en een egoïsme, dat monsterlijk van argeloos heid is. Dutourd schildert deze crémiers en hun klanten door hun gesprekken, hun gedra gingen en door hun wijsheidsuitingen, die enerzijds berusten op de toen heersende slogans, anderzijds op een afschuwelijk egoïsme. Zijn roman is een levendige ze denschildering geworden, die de lezer her haaldelijk vermaakt, hoewel de tableaux in wezen allesbehalve lachwekkend zijn. Wie een van de vele aspecten van het Frankrijk van 1940-1945 wil leren kennen, vindt in Au bon beurre een van de koste lijkste middelen daartoe. De tegenfiguur, de intellectueel Lécuyer, is minder goed uit de verf gekomen. Wat hem overkomt is meer aan zijn individuele geestesgesteldheid te wijten dan aan het feit, dat hij een intellectueel is en geen B.O.F.-mentaliteit bezit. Zonder dat de schrijver wil moraliseren do-ukken de woorden „Mon fils sera crémier", waar mee Lécuyer het boek besluit, wel zeer schrijnend de ontgoocheling uit over wat de oorlog opgeleverd heeft. „Au bon Beurre" zal waarschijnlijk een behoorlijk aantal stemmen krijgen bij de a.s. Prix, tenzij de juries vrezen door een bekroning te zeer de aandacht te vestigen op een niet al te fraaie kant van het leven in Frankrijk tijdens 1940-1945. De Fransen hebben nu eenmaal de ge woonte de toestanden in hun land openlijk te critiseren of belachelijk te maken. Zij hangen hun was altijd vlak .voor de ven sters van hun buren. Deze buren zouden er echter verkeerd aan doen te menen, dat die was, waar dan toch zo een frisse wind doorheen kan waaien, smoezeliger zou zijn dan de hunne, die zij angstvallig verborgen houden op hun muffe zolder. Het verschijnsel „B.O.F." is zeker niet binnen bepaalde grenzen opgesloten. S.E. Rijnland 50 ö/o van de onderhouds- en ver- beteringskosten der boezemwaterende ka den aan de polders zal vergoeden. Aan de brug over het Oegstgeesterkanaal te Rijnsburg zullen in 1953 enige voor lopige voorzieningen worden getroffen, in afwachting van de gehele vernieuwing van deze brug, die in overweging is.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7