Groentetelers gebaat bij tikkeltje vorst Maria Martha" vierde haar dertigste verjaardag A genda voor Beverwijk mó va e Üeek Old Clothes New Dry Cleaning only Velsen-Noord Santpoort TAXI NODIG? Autorijschool 5000 Castricum IJmuiden Huisman valt uit voor DAMAS-tournooi mmmmm ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 13 WINTER OP DE MARKT Dameshoed annex fazantcnveer zonder bazin De elftallen voor „Noord'' Slippers in Santpoort Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Hotac-Winfield 7-3 BEL 5000 Clubhuisbouwers in feeststemming Gemeentereiniging in conflict met NZH :cio mm Scheepvaart Hoofdinspecteur vertelde van „chantage" De winter werkte zeker niet ongun stig op het verloop van de handel op de groentenmarkt: voor vele soorten liepen de prijzen aanmerkelijk op. Spruiten profiteerden er direct van; de extra geschoonde partijen gingen tot 80 cent per kilo; de prijs bewoog zich gemiddeld tussen de 45 en de 70 cent per kilo. Andijvie was duur. Werd er in het begin der week tot 25 cent per kilo betaald, Vrij dag was de hoogste markt 42 cent. Een enkel kistje bloemkool werd verkocht voor 65 cent per bloemkool. Regelmatig wordt er nu witlof aangeboden, die tot 48 cent per kilo gaat en de prei bracht van 15-28 cent per kilo op; de selderijknollen gingen tot 25 cent per stuk. De boerenkool haalde Vrijdag de 23 cent per kilo, maar door het ruime aanbod liepen de prijzen terug tot rond de 15 cent. De overige koolsoorten brachten van 7- 15 cent per kilo op. Tomaten komen er steeds minder en de prijzen varieeren al van 16-75 cent per kilo: de druiven raken ook op en er werd reeds tot 115 cent per kilo voor betaaald. Enkele doosjes fram bozen gingen tot 85 cent per doosje. Weinig bloemen Het aanbod op de bloemenveiling is uitermate gering. Er komen weinig chry santen meer. De tros-chrysanten varieerden van 45- 125 cent per bos, de grootbloemige brach ten nog 40 cent per stuk op. De eerste blauwe druifjes noteerden deze week van 48-62 cent per bosje. De freesia's blijven duur: er werd rond ADVERTENTIE Desgewenst in 1 dag gereed. Koningsplein 10 - IJmuiden - Tel. 4886 de 85 cent per bosje voor betaald. Cycla- mebloemen brachten van 42-98 cent per bosje op. Rozen gingen tot 15 cent per stuk. Het aanbod in potplanten wordt gro ter; het zijn goeddeels cyclamen die wor den aangevoerd en er werd van 60-165 cent per stuk voor betaald. Gevonden voorwerpen in de week van 20 tot en met 26 November 1952: groen fluwelen dameshoedje met fazantenveren, bruin-beige want, wollen shawl, bruin zwart zadeldekje, rode ceintuur, stropdas, bril met donker montuur, rubberen snel binder, blauw met wit wantje, witte ge breide want, grijze alpinomuts, ring van autolamp, bos sleutels, R.-K. kerkboek, bruine kinderschoen, blauwe gebreide kin- derwant, wit-zwarte want, étui met twee rozenkransjes, glacé dameshandschoen, da mespolshorloge, bruine hond, bruin kin derwantje, beige gebreide handschoen, ge breide das, drie kinderpostzegels, een num merbord van motorrijtuig, koperen ge wicht, 1 paar zwarte glacé dameshand schoenen, zwarte brillendoos, langharige hond, muntbiljet, gekleurde want, dames- portemonnaie met inhoud, gebreide heren handschoen, een paar gebreide herenhand schoenen, étui met ring en sleutel, een paar rode wantjes. als het warmer wordt Kinheim-Purmersteyn (op „Tussen- wijk"). Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Mol; J. v. Hesselingen, J. H. v. d. Wateren en C. Luntz; J. Starreveld, Th. v. Vuuren, W. Groeneveld, H. Prinssen en A. Prinssen. VVB-DJK (op „Watervliet"). WB: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; J. Kersber gen, P. de Wolf en P. Bleeker; A. Both, F. Bruinzeel, F. Kooimans, P. Vlietstra en W. Zand. IEV-RCH (op „Rooswijk"): IEV: W. v. Tunen; N.N. en W. Michel; A. Leering, Th. Koek en W. Castrlcum; J. de Reus, H. Duin, J. Bos, N. N. en J. v. d. Vlies. Spoorboom aangereden Op de hoek Dinkgrevelaan-Middendui- nerweg zijn Vrijdag een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing geko men nadat de bestuurder van de vracht auto schielijk moest remmen, toen hij de vrachtauto te laat zag, en op de gladde weg doorgleed. De schade is gering. Op een ogenblik, dat de spoorbomen in de Middenduinerweg gistermiddag werden neergelaten, kwam een vrachtauto uit Apeldoorn op de overweg toe. De chauf feur zag de dalende bomen te laat en reed er tegenaan, waardoor de buis ontwricht werd. 99 Het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 21 tot 28 November mede: De winter, die dit jaar vroeg is begon nen, heeft aan vele nog op het veld staande gewassen schade toegebracht, waardoor een snel dalende aanvoer van verschillende producten het gevolg was. Vooral de bloemkool en andijvie van de koude grond hebben van de vorst geleden, doch ook andere groentensoorten liepen vorstschade op. Ondanks het feit dat nog grote hoeveelheden bloemkolen op de ak kers in Noord'holland aanwezig zijn, was de aanvoer door de zware nachtvorsten sterk teruggelopen. De prijzen van de tus- sensoort liepen op van 55-62 cent per stuk, voor de zelfdekkers werd 25-32 cent be steed. Van de laatstgenoemde soort zijn nog slechts kleine partijen over. De sluit- koolsoorten konden tot nu toe nog geen profijt trekken van het koudere weer. Vooral de vraag van exportzijde was slap te noemen. Rode kool noteerde 5.20- ƒ10.50 de 100 kg., gele savoyekool /4-.f6 en groene savoyekool 7.50-/9.20. Voor de succes witte kool werd /4-.f5.30 en voor de Deense witte f4-.f6.60 betaald. Voor alle andere wintergroenten bestond een leven dige belangstelling. De ronde kroten wer den voor export aangekocht tegen ƒ13.50- ƒ15.10 de 100 kg. en breekpeen voor ƒ12.50- ƒ13.60. Door de vervroegde invoer van uien in Engeland per 24 November werd in deze verslagweek tot 25 et. per kg. geboden, hetgeen een gemiddelde prijsstijging van 3 ct. per kg. betekende. Schorseneren wordt in hoofdzaak door Duitsland afge nomen tegen 43-59 ct. per kg. Het witlof werd bij een ruim aanbod bptaald met prij zen van 40-60 ct. per kg. Bij het koudere weer bleven de spruiten goed gevraagd, waardoor voor de ongeschoonde 40-60 ct. per kg. werd besteed, en voor de ge schoonde 65-72 ct. De prijzen voor andijvie en sla liepen tamelijk uiteen. De kassla bracht 13-26 ct. per krop en de andijvie 12-14 ct per kg. op. Bospeen wordt nog slechts op enkele veilingen aangeboden, des waspeen noteer de 12-20 ct. per kg. Voor boerenkool bestond met het kou dere weer meer belangstelling, met als gevolg een prijsverbetering van 17 ct. per kg. De handel in knolselderij en 'prei bleef stabiel met noteringen van respectievelijk 12-22 ct. per stuk en 16-23 ct. per kg. In de fruitsector blijft de handel slap. Bij de appelen noteren de Cox Orange voor export tot 63 ct. per kg. De andere rassen tot maximaal 35 ct. per kg. Van de peren zijn het de Doyenne du Cornice en de Comtesse de Paris welke in hoofdzaak voor expprt in aanmerking komen. Voor de stoofperen wordt 4-13 ct. per kg. betaald. In de tafeltenniswedstrijd Hotac 1- Winfield 2 heeft de Haarlemse club docr het verstek laten gaan van haar beste speler bij voorbaat al drie punten verlo ren. F. de Loor won op eigen terrein ge makkelijk twee partijen, maar de partij van de avond werd J. Weenink tegen P. Handgraaf. Na een zeer spannende match won Handgraaf uiteindelijk van Weenink met 2119. Meyer van Hotac speelde twee wedstrijden, die hij weer verloor. De stand eindigde met 73 voor Hotac. ZATERDAG 29 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 u.: „Mara ./Iaru". Luxor-theater, 7 en 9.15 uur: „Café de rode engel". W. B.-theater. 8 uur: „Het tovertapijt". ZONDAG 30 NOVEMPER Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Mara Maru". Luxor-theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Café de rode engel". W. B.-theater, 2.30 uur: „Kapitein Blood, de piratenhoofdman"; 4.30 en 8 uur: „Het tovertapijt". MANDAG 1 DECEMBER Bioscopen als Zaterdag. Als men dertig jaar werkend lid van een vrouwenvereniging is, is dat een bewijs, dat men het werk van die vereniging waardeert en er zelf graag aan meewerkt.. Dit mochten gisteravond drie leden van de Nederlands Hervormde Vrouwenver eniging „Maria Martha", in Beverwijk ho ren: de dames Bakker, IJzelendoorn en Schik. Op feestelijke wijze zijn zij gehul digd en toegesproken, waarna hen een bloemstukje en het bewijs van hun ere lidmaatschap werd aangeboden. Te hunner ere had het dubbel kwartet „De Verenigde Zangers" enkele liederen ingestudeerd, die het in de gezellig ingerichte zaal aan de Schans best deden. De gebruikelijke verslagen van secre taresse en penningmeesteresse mogen hier verder onverantwoord blijven, evenals de toespraken van afgevaardigden van di verse andere verenigingen. De stemming zat er bij de dames dus danig in, dat zij, voorafgegaan door een muzikant, lid van de Hoogoven Kunst kring, een uitstekende polonaise maakten. De kamermuziek, die door enkele andere leden van PI.O.K. werd gegeven, was ove rigens stijlvol en bezorgde de aanwezigen een minder uitbundig beleefde ervaring. Met een dankbaar applaus werd dit optre den evenals de liederen van „De Verenig de Zangers" beloond. De leden van „De Jonge Kerk" hadden zich, ter gelegenheid van de verjaardag van haar grote zuster, ook niet onbetuigd ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd instructeur. KENNEMERLAAN 136 - IJMUIDEN Toen het nieuwe CSV-clubhuis op het terrein aan de Zeeweg, in Mei van dit jaar officieel werd geopend, beloofde de voor zitter van de vereniging de heer P. L. Duinker de werkers een daverende feest avond en Vrijdag is het bestuur die toe zegging nagekomen. Haast alle 96 „bou wers" hebben in hotel De Rustende Jager genoten van het optreden van een paar andere bouwers: „De Roggebouwers", een „boerenkapel" welke zowel in als om Castricum een grote bekendheid geniet. De huisvrouwen, georganiseerd in de plaatse lijke afdeling van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, waren zo vriende lijk de door hen ingestudeerde revue „Dromen van de huisvrouw en.de wer kelijkheid" op te voeren en het geheel werd een inslaand succes. Borstels voor het goede doel.... De Castricumse rijkspolitie heeft dezer dagen een Amsterdamse vrouw en twee mannen aangehouden en van een proces verbaal voorzien. Het drietal colporteerde met borstelwerk huis aan huis in gaf voor dit voor liefdadige instellingen te doen. Zij kregen een proces-verbaal terzake oplich ting en fraude. Twee hunner konden op een behoorlijk strafregister bogen en wa ren reeds meerdere malen .met de justitie in aanraking geweest. Na verhoor is het span op vrije voeten gesteld. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts. A. de Jongh, Ko ningin Julianastraat 1. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster J. Lansman, Pernestraat 30. Predikbeurten Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. J. v. d. Schoot, van Utrecht. Gereformeerde Kerk, 10 uur: ds. Jonker, uit Amsterdam-Zuid; 17 uur: ds. J. W. Mulder uit Amsterdam. Hei-vormde Evang. Ver.: Geen dienst. Wat de tuinders kregen De verwachting dat de spruiten in prijs zouden oplopen is waarheid geworden. De tuinders kregen voor deze groente Vrijdag in Castricum 52-75 cent per kilo, zij het dat ze dan „geschoond" waren. Voor de ongeschoonde spruiten werd van 40-55 cent betaald. B-spruiten deden 18-41 cent per kilo, en kopspruiten 26 cent. Andijvie noteerde 12-26 cent. De prijs van uien bedroeg 24 cent, boerekool 16-22 en groene kool 24 cent per kilo. gelaten en voerden een lekenspel op, dat door mevrouw Van der Windt was inge studeerd. Al zaten er, door een toneelbril gezien, enkele hiaten in het geheel, voor stellende de gelijkenis van de Barmhar tige Samaritaan, het was allemaal prettig om te zien en te beluisteren. De strekking van dit stuk „Mensen onderweg", werd volkomen duidelijk gemaakt door het spreekkoor, dat aan het einde van de voor stelling de bekende teksten over de Liefde zegde. Ds. J. O. Norel, die de avond sloot, hoopte, dat „Maria Martha" een voorbeeld in de gemeente mocht blijven en dat zij haar mooie werk zou blijven voortzetten. Met het zingen van de Avondzang en met gebed werd deze blijde verjaardag besloten. IJmuidenaar ernstig gewond bij botsing Vrijdagmiddag omstreeks half twee zijn een lijn-bus van de N.Z.H.V.M. en een auto van de Velsense gemeentereiniging onzacht met elkaar in aanraking geweest in de bocht van de Velserduinweg. De botsing was zo hevig, dat de linkervoorkant van de bus nagenoeg werd weggerukt; de chauf feur, de 36-jarige J. B. uit IJmuiden kwam er wonder boven wonder met de schrik en een bloeduitstorting aan de knie af. Van de vier mannen, die in de auto van de reinigingsdienst zaten, moest de 39- jarige J. H. G. uit IJmuiden met een wer velfractuur door de ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis worden vervoerd: de drie anderen liepen geen verwondingen op. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast, maar men vermoedt, dat de gladde weg de beide chauffeurs parten heeft gespeeld. Volgens medisch advies is het de Leidse speler Wim Huisman afgeraden deel te nemen aan het IJmuider internationaal D.A.M.A.S.-tournooi, dat hedenavond aan vangt, in het Culturele gebouw. De wed strijdleiding heeft nu de nieuwe Noord hollandse speler v. d. Sluis uitgenodigd aan dit D.A.M.A.S.-tournooi deel te nemen. Nog enkele andere bekende Noordholland se deelnemers hebben voor deze 12e plaats een uitnodiging ontvangen en de commis sie zal voor de aanvang definitief bepalen welke speler deelneemt. Voor het gehele tournooi zal de bekende Haarlemse hoofdklasse dammer van de H.D.C., de heer H. Blom, als wedstrijd leider optreden. „Onder narcose" (R c x) Pierre Fres- nay vervult de hoofdrol in deze film, waarvan het scenario is gebaseerd op de jacht naar roem, doch tevens op de wil mensenlevens te redden die de beroemde chirurg Louis Delage steeds verder weg voeren van een vredig huwelijksleven. Zijn vrouw kwijt zich voorbeeldig van haar sociale plichten, hoewel zij achter een goed humeur en lieftallige glimlachjes een zware verbittering verbergt. Professor Delage wordt in zijn carrière dwars gezeten door een meer conservatief medicus, dr. Tannard. Deze laatste triom feert als na de toepassing van een nieuwe nier-chirurgie, de patiënte sterft. Deze vrouw laat een verweesd neefje achter dat door mevrouw Delage wordt opgeno men in huis. De jongen voelt zich echter eenzaam en na een poging tot verdrinking, wordt hij ernstig ziek. Professor Delage gaat hierdoor zijn egoïsme inzien en belooft zijn vrouw zich meer aan haar te wijden en met haar op reis te gaan. Eer het evenwel zover is komt er een plaats vrij in het Medisch Genootschap, professor Delage vergeet zijn goede voor nemens en grijpt nogmaals naar de roem, zijn vrouw steeds meer van hem ver vreemdend. •Deze film heeft een heldere strekking; de rollenbezetting is voortreffelijk en het gegeven mag als waarschuwing gelden voor hen, die in de onontkoombare greep van het jachtige leven voorthollen naar een doel dat zeker schoon is, maar waar door innerlijke waarden in het gedrang komen. Het voorprogramma heeft onder meer een interessante rolprent „Vier jaar Pa kistan" en in het Nederlands nieuws wordt de blijde inkomst van Sint Njcolaas niet vergeten. H. K. „Alles voor de show". (Woensdag en Donderdag in Rex). Een heerlijke aan eenschakeling van kleurige scènes, zoals er ongetwijfeld meer gemaakt zijn in Holly wood, maar die toch altijd wel in hun streven naar ontspanning-zonder-meer een bepaalde waarde vertegenwoordigen. Betty Gr able speelt er een lichtzinnig rolletje in en krijgt alle kans haar fraaie contouren te vertonen, waarbij het verhaal wel eens bij zaak dreigt te woi'den. Zij is de ster van een gezelschap, dat in moeilijkheden ver zeilt, omdat ze meent, dat haar heer echt genoot niet altijd het huwelijksformulier op de juiste manier in de praktijk brengt en als het verhaal zich dan verplaatst naar een van die bonte Amerikaanse vacantie- centra, waar het meer centrum dan vacan- tie is, krijgt de camera alle kansen op ferme „shots" vol mooie dames en heren. Vlotte muziek en virtuoze dansen larderen het geheel. „Een vrouw werd geschonden". (Vrijdag tot Maandag in Thalia). Deze merk waardige film van Amerikaanse huize, waarin, soms openhartig, soms spelend met sentimenten het verhaal van een ont redderd meisjes uit de doeken wordt ge daan. Een meisje, dat onbezorgd leeft en een even onbezorgde toekomst tegemoet denkt tc gaan tot op het moment, dat zij door een man wordt aangerand. Een gegeven dus, dat wel heel erg moei lijk op een delicate en aanvaardbare wijze uit te werken moet zijn. Dat deze rolprent niettemin aanvaardbaar werd, is een dubbel compliment waard, al vraagt men zich wel eens af, of alle Amerikanen zo sentimenteel zijn als de hoofdrolspelers zich in het verhaal voordoen. Dat senti ment wordt vooral dik op de huiselijke tafreeltjes gesmeerd en later nog eens, als het meisje steun zoekt bij een dominee als ze van huis is weggelopen. Het vreemde in deze film is, dat deze stoornissen niet zo erg opvallen, omdat er in „Een vrouw werd geschonden" zo veel eerlijke spanning is gelegd, dat de aandacht zich blijft bepalen bij het ver loop van de tragische geschiedenis. Dus tóch wel sterk. Mala Powers en Tod An drews nemen de hoofdrollen met veel ge voel voor hun rekening. j p. „Bloedvlag boven Quinto" wordt Maan dag cn Dinsdag vertoond. Deze film speelt in de streek tussen Kansas en Oklahoma, waar de „diehards", de „wetlozen" hun slag trachten te slaan. Het is een overigens nogal verward ver haal, waarin echter aan spanning en sen satie geen gebrek is. Opvallend is de vaak geestige dialoog in deze film en men kan zeker spreken van goed spel in de hoofd rollen: Robert Ryan en Claire Trevor, met de oude humoristische „veedokter" Robert Preston, als directeur van een detective bureau als tegenspeler. Mara-Maru (Kennemer Theater) Ondanks de wel zeer avontuurlijke be levenissen van een diepzee-duiker (Erroll Flynn) en een bandietenleider, heeft de film Mara-Maru (gelukkig) een diepere betekenis. Het verhaal is echter niet op het eind toegespitst: een zeer kostbaar kruis op de bodem van de Chinese zee lijkt een te onwaarschijnlijk medium om een man als Mason, de duiker, te overtuigen van de grote betekenis van dat Kruis. Een enkele moord op een onbewoond eiland, waar de duiker en zijn vijand, de bandietenleider, terecht komen, maakt het geheel spannend, evenals het luxe jacht „Mara-Maru". Iedereen krijgt tegen het einde het zijne, het kruis gaat terug naar de kerk, waar het hoort en de duiker be gint een nieuw leven aan de zijde van een aardig meisje. Van Dinsdag tot en met Donderdag is in L u x o r „Het spook van de Opera" te zien, een film waarin de befaamde Engelse acteur Claude Rains de huiveringwekkende rol speelt van een krankzinnige, die een veelbelovende debutante van de Parijse opera ontvoert. Dit is trouwens zijn eigen dochter, maar zij is hier onwetend van. In zijn goede tijd was deze man musicus bij het orkest van de opera, maar hij wordt ontslagen en kan om deze reden de zang lessen voor zijn dochter, die hij in het ge heim betaalde, niet meer bekostigen. Een compositie van hem wordt geweigerd en de ontslagen musicus doodt de uitgever. Een fles bijtend zuur verminkt echter zijn gezicht en ook zijn geest ondergaat een huiveringwekkende verandering. Tenslotte wordt hij onschadelijk gemaakt en wordt zijn dochter bevrijd. Romantisch en sensa tie overheersen deze film, waarin Nelson Eddy mede een rol speelt. Café „De Rode Engel" (t/m Maandag in Lux or). Sinds de leer der psycho logie een rol in het menselijke bestaan is gaan spelen heeft ook de filmindustrie die zielkunde geadopteerd. „De zevende sluier" was er een goed voorbeeld van, maar de meeste „psychologische" films behandelen deze nieuwe wetenschap zo goedkoop en makkelijk, dat ze er weinig goeds mee uit richten. In café „De Rode Engel", een haven taveerne met bijzonder slechte reputatie, is een animeerdametje haar twijfelachtige bestaan beu geworden met als gevolg dat zij de benen neemt. Wanneer zij in contact met een stervende vrouw komt, die een baby heeft, wordt het lang verwaarloosde moederinstinct in haar wakker en dan neemt ze de zorg voor het tere leventje op zich. Het wicht blijkt echter tot een zéér rijke familie te behoren en de kroegbaas gaat gezellig chantage plegen. Zoals het in dergelijke films pleegt te gaan, komt Roxy, dat meisje, door een huwelijk in beter doen en ze verandert haar levenswijze. En dat verhaal moet dan de psychologie van een verworpen mensenkind laten zien. Als de producers eerlijk hadden gezegd, dat het om de frisse vechtpartijen ging we hadden er vrede mee kunnen hebben. Nu scharrelt de camera (overigens met alle vakmanschap bediend) maar zo'n beetje langs de louche zelfkant der maat schappij tot grote verheugenis van een op sensatie belust publiek. „Het tovertapijt" (t/m Maandag in W.B.). Sheherazade's vertellingen heb ben lange tijd tot de verbeelding der Wes terlingen gesproken, tot de verlichte twin tigste eeuw met zijn technische volkomen heden de West-Europeanen tot cynische, nuchtere mensen maakte. Sedertdien zijn de verhalen goeddeels verschoven naar de sprookjesboeken voor de jeugd en juist daarom is het zo'n genoegen, om weer eens ondergedompeld te worden in de Oosterse romantiek, waar de Kalif in feërieke palei zen woont en omringd wordt door de mooiste meisjes, die Perzië ooit heeft voort gebracht. Nou, Perzië. Overigens is het in deze film niet geheel en al koek en ei, want aan intriges en sa belgevechten ontbreekt het vast niet, maar dergelijke kloppartijtjes van man tegen over man zijn in elk geval beter dan onze offensiefjes. Temidden van al dit gewoel vliegt het tovertapijt rond, waaraan de echte kalif zijn triomph op zijn wrede con current en een huwelijksreis te danken krijgt. Spannende momenten, prachtige kleu renopnamen en goed spel maken deze rol prent tot een Oosterse sprookjes-show. die men met veel genoegen ziet afrollen. Zondagmiddag draait „Kapitein Blood de piratenhoofdman". Deze film laat schit terende stukjes zeeroverij zien. In kleuren. v. H. De echtgenote van Amerika's nieuw gekozen president, Mamie Eisenhower, was aanwezig bij een lunch in het Waldorf Astorïa hotel te New York, waarvan de baten ten goede kwamen aan een fonds voor militairen. Zij liet zich de taart, die de lunch opluisterdebest smaken! Op uitnodiging van de samenwerkende verenigingen Oud-Katholiek Ondersteu ningsfonds en Oud-Katholieke Besturen bond heeft de heer P. J. Laus, hoofdinspec teur van politie te Den Haag, Vrijdagavond een causerie gehouden in het Oud-Katho liek verenigingsgebouw over het onder werp „Chantage". Volgens de heer Laus is inmenging van politie in de zaken onder deze naam slechts mogelijk indien de gechanteerde daarvan aangifte doet. Uitvoerig behandelde hij het ontstaan van chantage. Vroeger sloeg men er op als men niet kreeg wat men begeerde aan geld of goed; naarmate de beschaving toenam werden er verfijndere middelen toegepast, die niet zo in het oog liepen. Over de oorsprong van het woord chan tage zijn de geleerden het niet eens, en in de oude Germaanse wetboeken is van chan tage niets te vinden. Chantage door be paalde dreiging iets af te dragen moet worden verondersteld geheim te zijn en ze is dus een van de moeilijkst te behandelen zaken, omdat degene, die gechanteerd wordt er in bijna alle gevallen niets voor voelt de politie hiervan in kennis te stellen. Want meestal blijkt dat de gechanteerde ook niet „zuiver" is." In verband hiermede vertelde de heer Laus, dat in Den Haag gemiddeld per week drie zelfmoorden of pogingen daartoe voor komen. Een deel van deze zelfmoorden heeft te maken met chantage. De heer Laus verzekerde, dat het groot ste deel van de chantagezaken verband houdt met kwesties waarbij de goede zeden in het geding zijn, maar door de onmoge lijkheid alle chantage-zaken te achterhalen is het zeer moeilijk hiervan «tatistieken aan Alderamln, 28 v. d. Perz. Golf te Vlaardlrtgen verwacht. Alphacca, 28 te Trinidad. Alpherat, 27 v. Bahia n. Las Palm as. Ams tell and, 27 dwars Recife n. Las Palmas. Amstelveen, 27 te Suez. Aardijk, 27 van Rotterdam naar New York. Akkrumdijk, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Ad id I, 27 16 u. te Port Said. Amsteldljk, 28 v. Rotterdam te New Orleans verwacht. Agamemnon, 27 v. Port of Spain n. Curasao. Aludra, 27 v. Calcutta via Ohittagorug n. R'dam Alchlba, 27 v. Bremen te Hamburg. Alhena, 27 120 m. O. Natal. Alwalki, 27 150 m. 7. Bermuda. Ampenan., 27 720 m. W.ZW. Azoren. Amstelpark, 27 120 m. W. Ouessant. Arkeldljk, 27 v. Londen n. Bremen. Aagtedi.ik, 27 t.h.v. Alegre. Abbedijk, 27 150 m. N. Azoren n. Antw. Amstelvaart, 27 770 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Arm it! a27 210 m. Z.ZW. Kp. Padaran. Arnediijik, 27 780 m. O. Kp. Race. Arundo, 27 300 m. Z. ten W. Fayal. Averdijk, 27 870 m. w. ten Z. Scilly's. Ball, 29 Port Said verwacht. Bengkalds. 23 v. Tjilatjap te Tj. Priok. Billiton, 27 v. Singapore n. Belawan. Blommersdijk, 28 v. Rotterdam te New York verwacht. Baarn, 28 v. Port of Spain n. Curagao. Bennekom. 27 te Hamburg. Britsum, 28 te Bremen. Barito, 27 v. Makassar n. Sanana. Binamg. 27 250 m. Z. ten O. Guam. Caltex The Hague, 28 v. Rotterdam te Sidon. Cistula, 27 in Str. Banka. Corilla, 28 v. Mena al Ahmadi te Livomo.. Caltex Pernis, 27 v. Sidon te Rotterdam. Celebes. pass. 27 Zuidp. Ceylon n. Belawan. Cronenburgh, 28 v. Bilbao te IJmuiden. Caltex Leiden, pass. 27 Oporto. Dalerdiik, 28 Balboa ver wacht. Delft, 27 780 m. NO. Guadeloupe. Etrema, 27 v. Aruba n. Havanna. Esso Amsterdam. 27-23 pass. Sombrero. Eos. 27 v. Saloniki n. Istanboel. Erinna, pass. 27 Kp. Negrais. Fairsea, vertr. 29 14 u. v. Rotterdam n. Bremer- havcn cn Australië. Fa-rmsum, 27 v. Narvik te Mobile. Friesland (KRL), verm. 28 v. Genua. Friesland (SSM), 27 t.h.v. Oporto. Graveland, 27 pass. Ouessant. 29 ,IJm. verw. Groote Beer, 27 v. Amsterdam n. Kaapstad. Gordias, 27 v. Gemillk n. YerakinS. Grooie Kerk, pass. 27 Kp. "St. Vincent. Haarlem, 28 Antwerpen verwacht. Hathor, 27 v. Valencia n. Rotterdam. Hercules, 28 te Rotterdam. Hector, 28 v. Tunis te Bona. Hecuba, 29 v. Ciudad Truji-llo te Guanta verw. Heelsum, 27 900 m. W.ZW. Lands End. Helicon, 27 730 m. W. ten Z. Scilly's." Hydra. 27 910 m. ZW. Fayal n. La Guaira. Tndrapoera. 27 Kp. Comorin gepass. Joh. v. Oldenbarnevelt, 27 600 m. ZO. Guardaful Kedoe. 30 ca. 10 u. Aden verwacht. Kola Gede, 29 Cochin verwacht. Ki eld recht. 29 te Antwerpen verwacht. Karossa. 27 v. Tepa te Dobo. Kedoe, 27 Kp. Elba gepass. Langkoeas, 27 v. Cheribon n. Tj. Priok. Laurenskerk. 27 te Colombo. Lekhaven, 28 te Kaapstad. Lissekerk, 23 v. Bombay n. Dubai. Leersum, 27 v. Rotterdam n. La Pallice. Loeuerkerk, pass. 27 Sir. Messina. Leerdam. 27 830 m. O. ten N. Kp. Race. Liseta. pass. 27 Oostk. Malakka. Lombok. 27 360 m. O. ten N.- Mombassa. Maaskerk, 28 v. Freetown te Dakar verw. Maashaven. 27 v. Sapele te Lagos. Mapia. 27 v. Tj. Priok n. S erna rang. Meerkerk, pass. 27 Gibraltar n. Antwerpen. Metula, 27 v. Port Lincoln te Balikpapan. Mirza, 27 t.v.a. Balikpapan ten anker bij Sin gapore. Maasland, 28 te Itajai. Ma-lea, 28 v. Lissabon te Gibraltar. Maasdam. 27 590 m. O.t.N. Kp. Race. Mentor, pass. 28 Ouessant. Markelo, 28 v. Zaandam n. Hamburg. Muiderkerk, 28 v. Port Said n. Marseille. Nieuw Amsterdam, 27 pass. Scilly's. Nieuw Holland, pass. 27 Oostp. Flores. Noordwijk, 27 300 m. Z. Fayal. Orion, 27 v. Rotterdam n. Amsterdam. Oranje, vertr. 28 v. Singapore n. Belawan. Oranjestad. 28 te Dover. Oberon, 27 460 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Ondlna, 27 760 m. NO. ten O. Sombrero. Orestes, 27 720 m. ZW. Fayal n. R'dam. Plancius, 27 v. Tj. Priok n. Semarang. Prins Fred. Hendrik, 27 430 m. O. ten Z. Kp. Race. Prins Maurits, pas. 27 Gibraltar. Prins Alexander, 25 te Quebec n. Antw. Prins Fred. Willem, 27 pass. Gibraltar. Prins Job. Willem Frlso, 24 v. Rotterdam te Montreal. Pygmalion. 23 te Aruba. Poelau Laut. 28 t.h.v. Algiers verwacht. Rempang. 27 v. Hollandia n. Makassar. Ridderkerk, 27 v. Melbourne n. Aden. Roepat, 23 v. Semarang te Makasser. Rotula, 28 v. Rotterdam te Manchester. Rijndam, vertr. 23 v. Rotterdam n. New York. Reynlersz, 28 v. Gorontalo te Menado. Slamat, 28 te Belawan. Soestdijk. 28 te Suez. Scherpc-ndrecht. 28 te Rotterdam. Stad Maassluis, vertr. 29 v. Vlaardlngen naar Narvik. Stad Maastricht. 23 ca. 21 u. v. Luiea aan de Hock van Holland verwacht. Saidia. 27 te Piadlu. Salawati, 27 v. Pangkalplnang te Tj. Pan.dan. Saroena. 28 v. Balikpapan te Singapore. Sinabamg, 27 v. Padang te Sibolga. Statwae Pendopo, 28 v. Sungelgeroog te Tj. Uban Sabaog, 27 t.h.v. Kp. Cambodia. Sa Hand, 27 230 m. N.NO. Madeira. Silidoeng. 27 in Str. Makassar. Stentor. 27 480 m. Z. ten W. Fayal. Straat Makassar, 27 570 m. NO. ten O. Tristan da Cunba. Tabtan, 27 v. Singapore n. Penang. Tablnta, 27 v. Alexandrië te Port Said. Tawal-i. pass. 27 Gibraltar. Titus. 28 v. Amsterdam te Piraeus. Tosarl, 27 pass. Ouessant. Titpondok, 23 v. Semarang te Soerabaja. Tiiwanigi. 28 v. Singapore te Horjgkong. Tiba. 27 220 m. Z. Bahiia. Tjisadane. 27 450 m. NW. len W. Cocos eil. Tjitjalengka. 27 420 m. Z.ZO. Ceylon. Van Rlebeeck, 26 v. Makassar n. Buleleng. Van Riebeeek. 27 v. Buleleng n. Soerabaja. Van Riemsdijk, 27 v. Belawan n. Singapore. Willemstad. 27 v. Curacao n. La Guaira. Winterswijk, pass. 27 ten N. Azoren. Woensdrecht. 27 redo Liverpool. Walngapoe, 23 v. Ba dash aai te Singapore. Waiwerang, 27 dwars Carinaata evl. Winsum. 27 t.h.v. Oporto. TTsel. 27 v. Bremen te Hamburg. Zijpenberg. 27 v. Houston n. Nederland. Zuiderkruis. 27 v. Las Palmas. Zonnewijk, 27 70 m. Z.ZO. Fernando Noronha. KLEINE VAART Annie, 27 v. Bremen te Huil. Birmingham, 28 v. Rotterdam te TTarlingen. Betty, 27 v. Aarhuus n. Antwerpen. Binnenhaven, 28 v. Almeria te Boston verw. Bliue Boy. 27 v. Londen n. Oslo. Casablanca, 23 v. Nantos n. Bordeaux. Cool ha ven. 23 v. Duinkerken te Casablanca verw. Deneb, 23 v. Newburgh, te Londen verwacht. De-pa. 28 v. Ahus te Norrkoping verw. Dlligentla. 27 v. Algiers n. Dakar. Express, 27 v. Rotterdam te KingSlynn. Fiducla. 28 v. MiddelbarnJs te Londen. Hast III, 28 v. Kopenhagen te Aalbong. Import, 28 ca. 14 u. v. Öporto te Antw. verw. Koningin Juliana. 28 v. Esfberg te Rotterdam. Lacra. 27 v. Rostock te Waifcom. Mypubk, 28 v. Cherbourg te Port Talbot verw. Menkar, 26 v. Rouaan te Casablanca. Mirach, 27 v. Casablanca n. Rouaan. Mul an, 27 v. Amal n. Llthóyen. Nottingham, 27 v. Goole n. de Tyne. Nlo-rd. 28 v. Londen te Nantes veiw. Noorderhaven, 27 v. Telgnmouth n. Solesborg. Norma, 27 v. Queensboro te Londen. Oleum. 27 v. Londen n. Billinghsm. Pavo. 27 v. Helsinki n. Splutsund. Pon to. 26 te Helsinki v. Amsterdam. President Roosevelt; 27 v. Stettin te Gdynia. Sirius. 27 v. Londen te Duinkerken. Tvro. 28 v. Amsterdam n. Rotterdam. Texel, verm. 28 v. Bremen n. Hamburg. Tom van der Heide, 27 v. Paimboeuf te Casa blanca. Veenenburgih, 27 v. Rotterdam te Middlesboro Vriiburgh. pass. 28 Kp. Finisterre. Walenburg. 27 v. Bordeaux te Casablanca. Westlaan, 28 bij Cuxhaven. te leggen. Een chantage-slachtoffer begeeft zich meestal ook veel te laat naar de politie, omdat hij vrijwel nooit goed nadenkt en zich laat leiden door de hypnose van de dreiging en de angst voor ontdekking van zijn schuld. De heer Laus was van oordeel, dat chanteurs veel te weinig straf krijgen en dit het plegen van chantage, vooral op gegoede burgers, in de hand werkt. Hoewel het onderwerp zich uiteraard weinig leende om er grapjes over te ma ken, wist de heer Laus met talrijke voor beelden zijn gehoor te boeien. „Bij elke chantage-poging onmiddellijk bij de poli tie aangifte doen, voorkomt grote narig heid".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3