Mi gros w ink e Is in Zwitserland Tijdens Flora feeëriek Frans Halsmuseum Ook wisselaars bij automaten in strijd met Winkelsluitingswet? Havenberichten Agenda voor Velsen DAMAS - dammers vanmorgen officieel welkom geheten Stormvogels tegen Heerenveen in het Velser sportpark Van koffieplanter tot multi-millionnair Gottlieb Duttweiler schonk coöperaties dertien millioen Zwitserse francs Korte plechtigheid ten raadhuize Beverwijk 9 Mexicanen enthousiast over Nederlandse „snert" Schaken Sterke hoofdgroep in Hoogoven-tournooi Vanwege relatie met winkeliers Principiële zaak voor Rotterdamse rechtbank Hoek van Holland bereidt grote expositie voor Ook 's avonds geopend; hergroepering kunstbezit nodig Overstromingen in W.-Frankrijk. Bakker hield winkel op Woensdagmiddag open Opera „Don Pasquale" voor de televisie Geen studiebeurs voor Edamse meisjes ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 99 's Avonds om vijf uur wordt er in Zürich en in heel Zwitserland nog hard gewerkt, dan beginnen de nachtploegen in de fabrieken en de cursussen aan de volksuniversi teiten, dan werkt ook nog altijd de meest eigengereide man van heel Zwitserland, Gottlieb Duttweiler, de felst omstreden politieke figuur van alle kantons, die door zijn concurrenten en verschillende vakbonden wordt aangevallen, maar die door de kleine man wordt vereerd. Duttweiler heeft zich een naam verworven als voorzitter van de kleine politieke partij der „Onafhankelijken", als lid van het parlement, 'maar vooral als oprichter van de grote ,,migros"-coöperatie, een bedrijf met twee honderd winkels en meer dan vijfduizend employés. Op zekere dag in 1941 deed hij ■zijn firma ter waarde van dertien millioen francs cadeau aan de leden van zijn coöperatie, die er aandeelhouders van werden, terwijl hij zelf tevreden was met een salaris van 30.000 frs. als president-commissaris. Toen Duttweiler in 1923 naar Brazilië ging om daar een kleine koffieplantage te beginnen, bemerkte hij spoedig hoe weinig de producent zelf aan de koffie verdiende en hoe groot de winsten waren, die door de tussenhandel werden opgestreken, een winst, die ten slotte door de consument moest worden opgebracht. Daarom wilde hij een systeem in het leven roepen, waar door hij koffie, en ook andere levensmid delen, zo goedkoop mogelijk aan de con sumenten zou kunnen leveren. Bij zijn terugkeer in Zwitserland concludeerde hij dat de reeds bestaande coöperaties zich aan de grote winsten hadden aangepast en daardoor de belangen van de kleine ver bruikers niet meer voldoende dienden. Het gelukte hem daarop ondanks de grootste tegenstand en alle mogelijke vormen van boycott, zijn systeem van „de laagste prij zen voor de beste standaardartikelen" door te zetten en zelfs kon hij zijn vroegere concurrenten dwingen zich bij zijn prijzen aan te sluiten. Zelfbediening In tegenstelling met de „en gros"-firma's begon hij met de „migros", een soort mid den-groothandel in de vorm van rijdende levensmiddelenwinkels. Het waren grote vrachtwagens, die de dorpen volgens een vastgestelde dienstregeling bezochten en levensmiddelen aanboden, meestal in twee kwaliteiten en reeds van tevoren verpakt. De prijzen lagen in doorsnee dertig percent lager dan in de andere winkels. Daarna ontstonden in de steden zijn migros-win- kels, die later voor een groot gedeelte wer den omgebouwd in zaken met zelfbedie ning. Overal waar Duttweiler kon vast stellen, dat de tussenhandel en ook de coö peraties, te grote winsten maakten, greep hij in om de belangen van de consument te dienen. Niet lang geleden voelde hij zich ge dwongen een waarschuwing te laten horen aan het adres van de slagers, die hij liet weten, dat hun winstmarge te groot was. Zijn waarschuwing werd in de wind gesla gen, omdat de verenigde slagers van me ning waren, dat Duttweiler in zijn winkels met zelfbediening toch geen vlees zou kun nen verkopen. Daarop ging „Dutti", zoals hij algemeen wordt genoemd, tot de aan val over. Hij opende in Zürich een grote moderne markthal, naar het Amerikaanse voorbeeld van de „super-market", waar porties vlees- en worstwaren keurig ver pakt in de open koelkasten liggen goedkoper dan in de andere winkels. Het succes was zo groot, dat Duttweiler de af deling slagerij dadelijk moest vergroten. Ondanks de kleine winsten werd zijn coöperatie financieel zo sterk, dat Duttwei ler zijn zaken niet alleen kon uitbreiden en moderniseren, maar ook nog genoeg geldmiddelen overhield voor culturele doeleinden. De migros zorgde voor een volksuniversiteit met twintigduizend deel nemers en voor een eigen hotel, waar de leden van de coöperatie tegen een uiterst lage prijs een heerlijke vacantie kunnen doorbrengen. De migros betaalt hoge lonen en salarissen en heeft een vacantie- en pensioenregeling, die naar Zwitserse be grippen voorbeeldig is. Ook wordt de Zwit serse filmproductie gesteund, aangezien de Een rijdende Migros-winkel in een Zwitsers dorp. G. Duttweiler kan afstand doen van mil- lioenen, maar niet van zijn sigaar. regering zich voor dergelijke projecten weinig interesseert. Verder beschikt migros over eigen persorganen, zoals de „Brücken- bauer", een weekblad voor de leden van de coöperatie. Bescheiden huisje Duttweiler, die een mooie villa met een prachtig park aan de gemeente Zürich cadeau heeft gedaan, woont zelf in een bescheiden huisje aan het meer van Zürich. Hij reist per spoor in de derdeklas en de andere commissarissen parkeren hun Ame rikaanse wagens bij voorkeur niet in de buurt van de migros om hun chef niet te prikkelen. Duttweiler is het type van een uitvinder. Telkens is hij op zoek naar iets nieuws, naar een verbetering. Kort voor de oorlog bepleitte hij het aanleggen van grote voor raden van levensmiddelen in tanks onder water, daarna verdedigde hij de bouw van een eigen Zwitserse handelsvloot en na de oorlog was hij een van de eersten, die een grote levensmiddelenactie in het leven riep, waarvan ook ons land in 1945 profiteerde. Duttweiler is van mening, dat zijn systeem, ook in andere landen kan worden toege past, als men maar rekening houdt met de koopkracht van het volk en met de bepaal de psyche. Want de reactie op reclame is bij ieder volk verschillend. Op dit punt is Duttweiler zeer voorzichtig: als Zwitser kent hij de Zwitserse mentaliteit, waarbij hij nog ten overvloede wordt gesteund door de adviezen van een eigen psycholo gisch reclame-bureau. Hij wil zijn systeem niet opdringen,, maar wat hij wel met alle kracht bepleit is het beginsel van „dienen" ten gunste van de kleine verbruiker. Op de vraag of migros ook nog zou kunnen bestaan, wan neer zijn systeem in grote omvang navol ging zou vinden, antwoordt hij „dan zou ik mijn ideaal hebben bereikt." Duttweiler is het voorbeeld van een mo derne zakenman, die in de geest van de huidige tijd in grote combinaties denkt. Soms is hij zijn tijd ver vooruit, meestal gaat hij met zijn tijd mee. Hij is een per soonlijkheid als Philips in ons land en hij bewondert Plesman. Hij is en blijft de ver dediger van de vrije handel en van de vrije concurrentie en hij beschouwt de drang naar persoonlijk bezit als een van de peilers, waarop ook de moderne econo mie dient te worden opgebouwd. „Sopa conchicharos" of in goed Neder- ands „snert" was hét meest gevraagde ge recht in het restaurant op de tentoonstel ling „Asi es Holanda", die in het begin van deze maand in Mexico City is ge houden. Dit vertelde de heer H. Helweg, chef kok van de K.N.S.M. die gisteren in Ne derland is teruggekeerd. Hij was uitver koren door de CIHAN de regerings instantie, die bemiddelt tussen exposities in het buitenland en Nederlandse firma's en bedrijven om in dit restaurant ty pisch Nederlandse maaltijden te bereiden. Er werd niet alleen erwtensoep geser veerd, maar ook bruine bonensoep en to matensoep. Op het menu stonden voorts boerenkool met worst en hutspot met klap stuk. Ondanks de vrij hoge temperatuur in de Mexicaanse hoofdstad was de belangstel ling voor deze gerechten overweldigend. Het restaurant bood plaats aan 200 perso nen, maar er waren dagen, dat 1000 eet- lustigen zich in de kleine ruimte verdron gen. Het was zelfs zo druk, dat de gasten bij de heer Helweg in de keuken hun maaltijden kwamen gebruiken. Hij maakte op zekere dag een boeket roosjes, die uit rauwe aardappelen wer den gesneden. De pachter van het restau rant, die zo iets nog nooit had gezien, loonde het boeket aan zijn gasten en het resultaat was, dat de heer Helweg die dag wel veertig boeketten moest maken. De Mexicanen waren zo enthousiast dat zij hem op de schouders namen en door de eetzaal droegen. Voor het van zes tot en met achttien Ja nuari aanstaande in Beverwijk te houden vijftiende Hoogovenschaaktournooi is de internationale hoofdgroep als volgt samen gesteld: dr. Euwe, Kramer, Cortlever, Donner (allen Nederland), O'Kelly de Galway (Bel gië), Rossolimo (Frankrijk), Toran (Span je), Heidenfeld (Zuid-Afrika) en Trott (Engeland). Waarschijnlijk zal ook de Ne derlander Van der Tol in deze groep uit komen. De sneeuw heeft het Bloemendaalse kopje weer getransformeerd in een unieke bob- sleebaan. Vrijdag was het er een drukte van belang. Zouden de bobsleën ook Zondag nog langs de hellingen suizen De buitenlandse deelnemers aan het DAMAS-damtournooi, dat vandaag in IJmuiden begint, zijn vanmorgen om half- twaalf officieel begroet in Velsens raadhuis door de loco-burgemeester, wethouder W. F. Visser in tegenwoordigheid van diens ambtgenoten H. de Boer, J. C. Asehoff en de secretaris der gemeente, de heer J. Veenstra. Wethouder Visser heeft namens het ge meentebestuur de gasten welkom geheten en er zijn vreugde over geuit, dat in IJmui- Tengevolge van de op 1 October in wer king getreden Winkelsluitingswet zijn al in diverse plaatsen rechtszaken over automa ten aanhangig of reeds in behandeling ge weest. Zo ook te Rotterdam, waar enige tijd geleden de beslissing gevallen is over het al dan niet geopend hebben van een winkel, die over een verkoopautomaat be schikt, die na sluitingstijd van de winkel uit bediend kon worden. Gisteren is de economische politierechter te Rotterdam weer geconfronteerd met een nieuw facet inzake de verkoopautomaat en het wisselen van geld voor deze appara ten. Heeft dit wisselen betrekking op het al dan niet geopend hebben van de winkel? De principiële zaken, die gistermorgen te Rotterdam dienden, hadden de volgen de voorgeschiedenis. Voordat de nieuwe Winkelsluitingswet een feit was, waren er te Rotterdam sigarenwinkeliers, die een mannetje in dienst hadden, die buiten de winkel met een tas wisselgeld stond ten gerieve van eventuele klanten voor de si garettenautomaat, die niet over kwartjes beschikten. Na 1 October verbraken de winkeliers de relatie met de wisselaars, die echter op hun post bleven, nu voor eigen reke ning, want ze rekenden op een fooitje van de klant. Zo ook een sigarenwinkelier aan de Oudedijk te Rotterdam. Zijn mannetje, de 67-jarige J. D. B., zonder beroep, werd echter geverbaliseerd en moest gisteren te rechtstaan. Tegen hem waren twee dag vaardingen uitgebracht. In de eerste plaats zou hij op de Zon dagavond van. de 19e October buiten de winkel, die over verkoopautomaten be schikte, geld hebben gewisseld, „in op dracht, althans met medeweten en goed vinden van de winkelier", terwijl de win kel voor het publiek gesloten moest zijn. Dit zou overtreding van de Winkelslui tingswet 1951 zijn, evenals het geval, dat zich voordeed op de Maandagavond daar vóór. Toen paste B. op in de winkel en hij heeft toen een klant van wisselgeld voorzien. B. beschikte over een tas, die van een derde in bruikleen was verkregen. Het wisselgeld was gedeeltelijk van hem zelf en gedeeltelijk van de sigarenhan delaar, die toegaf, dat het in zijn belang was, hoewel B. niet bii hem in dienst was. Relatie De officier achtte dan ook niet bewezen, dat B. in opdracht van de winkelier han delde op de genoemde Zondagavond bui ten de winkel. Volgens artikel 7 van de wet is het verboden iemand in de nabij heid van de winkel te bedienen. De offi cier stelde het geval van twee vrienden bij de automaat. De een voorziet de an der van wisselgeld en beiden hebben niets met de winkel te maken, hoewel het vol gens de letter van de wet een overtreding is. Ergens moet een grens worden getrok ken en dit geval is om deze grens te ont dekken. De officier meende, dat er met medeweten en goedvinden van de winke lier een economische relatie bestond tussen de klant en de wisselaar en hij eiste we gens de overtreding een geldboete van f 0.50 of 1 dag hechtenis. De raadsman van J. D. B. wees op het grote belang, dat de sigarenwinkeliers bij deze kwestie hebben. Hij meende echter, dat er een nadere aanduiding moet komen van de door de officier genoemde grens. Het geval van de twee vrienden zag pleiter als een argument om het geldwis- selen niet onder de wet onder te brengen. Volgens de Hoge Raad is geld wisselen niet bedienen, aldus pleiter. Het Winkel sluitingsverbod geldt voor automaten, die van de winkel uit bijgevuld konden wor den, dus niet voor deze automaten, waar voor de verbodsbepalingen van de Winkel sluitingswet niet gelden, aldus pleiter, die tenslotte ontslag van rechtsvervol ging concludeerde. Wat het tweede geval betrof, toen de wisselaar in de winkel was: dit beschouw de de officier als de winkel geopend heb ben en hij eiste een boete van f 2 of 1 dag hechtenis. De raadsman wees er op, dat het doel van de nieuwe wet is rust te verzekeren aan de winkeliers. De wet slaat op de win keliers en niet op iemand, die toevallig aanwezig is, zoals deze oppas. Hij meende dat er in dit geval vrijspraak zou moe ten volgen. Uitspraak in beide zaken op 5 Decem ber. De scheepsrampen van dit jaar op en voor de Nieuwe Waterweg, zoals die van de „Radmar" en de „Faustus", hebben duizenden mensen de tocht naar Hoek van Holland doen maken. Telkens bleek dan weer, hoe weinigen iets van de scheep vaart afweten en enig inzicht hebben in de gevaren van kust en branding, van het reddingswezen, het bergen van schepen en het opruimen van wrakken. Daarom heeft de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer in Hoek van Holland het initiatief genomen om in de zomer van 1953 een tentoonstelling te organiseren, die hierover veel kennis kan verschaffen. Deze expositie, welke vermoedelijk van midden Juli tot midden September zal duren, gaat men groots opzetten. Ze zal tevens een goed doel dienen, want de baten zullen zijn voor de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Het zal Zondag wel druk worden als het weer dat tenminste toelaat in het Velser Sportpark als daar Heerenveen op bezoek komt om te trachten Stormvogels een nederlaag toe te brengen en daardoor niet alleen twee kostbare punten in de wacht te slepen, maar ook om zich daarmee te rehabiliteren voor het falen tegen Blauw Wit. Maar dat het ten uitvoer brengen van dit voornemen niet mee zal vallen, niemand die daar meer van overtuigd zal zijn dan Hee renveen zelf. Ook zal het ze immers bekend zijn, dat de Stormvogelsvoorhoede inderdaad wat in de mars heeft en dat de IJmuider defensie, nu men daarin eenmaal weet dat Venus Jr. een kranig plaatsvervan ger is, zelfs zonder Kraak uiterst lastig te passeren is. We geloven dan ook, dat Abe c.s. in geen geval het verder dan een gelijk spel zullen brengen en mogelijk gelukt hun dat niet eens. ,Door de mooie overwinning op Wagênin- gen' van de VSV'ers voorlopig wat uit de gevaarlijke zóne vanda'an geraakt. Voorlopig, want Frisia, EDO en Sneek hebben slechts twee verliespunten meer. Het blijft dus nog steeds oppassen voor de rondhemden. We rekenen er in ieder geval op, dat de VSV'ers Zondag in geen geval met lege handen uit Sneek huiswaarts keren. Met twaalf punten uit acht wedstrijden Vrijdag 28 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Libelle van Rotter dam. Egret van Rotterdam. Orion van Rotter dam. Embla van Rotterdam. Myra van Rot terdam. Alt van Goole. Holderness v. Goole. Draco van Barcelona. Croonenburgh van Bilbao. Bill S van Newcastle. Karelia van Rotterdam. Riouw van Marseille. Ardens van Huelva. Virgo van Kotka. American Counse lor van Antwerpen. Dorinda van Par. Bat- tingsborg van Antwerpen. Nilsture v. Kotka. Rigo van Udevalle. Vertrokken zijn: Electric naar Narvik. Keyser naar Huil. Hirondelle naar Harlingen. Maartje naar Rotterdam. Parva naar Gent. Ulmbröder III naar Hamburg. Harold Schro der naar Rotterdam. Wota naar Nystadt. Tyro naar Rotterdam. Rijnland naar Hamburg. Noordkaap naar Falkenberg. Vinga naar Go thenburg. Embla naar Malmö. Alt naar Rot terdam. Albatros naar Stockholm. Egret n. Manchester. Aries naar Antwerpen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 1 trawler f26.000; IJM 1 f22.100; RO 53 f 11.500. Loggers: SCH 107 f7470; IJM 75 f2650; KW 155 f3040. Kotters: KW 35 f990; KW 12 f1050; KW 92 f 1380; KW 94 f 1430; KW 30 f1130; IJM 3 f 1530: IJM 213 f940; IJM 229 f1990; IJM 11 f2130; IJM 230 f1160. DSS-Sinterklaas pas volgende week De Sinterklaasviering van de IJmuidense buurtvereniging D.S.S. is uitgesteld tot volgende week Zaterdag. staat De Kenemers vrij stevig op de bovenste plaats, al moet er natuurlijk bij in ogen schouw genomen worden, dat de voorsprong op ZFC weliswaar 3 punten bedraagt, maar dat de Zaankanters 2 wedstrijden minder gespeeld hebben. Zondag is De Kennemers vrij. Big match: DEMZaandijk Van de derdeklaasers boekten DEM en Kin- heim stevige overwinningen, leed Velsen een eervolle nederlaag tegen Zaandijk en be ging Wijk aan Zee tegen BRC een misstap, welke het de tweede plaats kostte, die nu door DEM bezet wordt. Terrasvogels kwam nog meer in 't nauw door van Beverwijk te verliezen. Zondag wordt het tegen het leidende Wa tergraafsmeer weer een nederlaag voor de Vogels. Hun plaatsgenote Velsen geven we tegen Always Forward meer kans. Kinheim, welks prestaties zich in stijgende lijn bewe gen, wint natuurlijk van Purmersteijn en CSV kan van SDW winnen. Vitesse daaren tegen gaat tegen de Alkmaarse Boys een zekere nederlaag tegemoet. De ..big match" wordt ZaandijkDEM. een strijd tussen nummer één en twee. Zou DEM er in slagen te winnen en onmogelijk achter we dat geenszins dan zouden de Beverwijkers in verliespunten gelijk staan met de Zaankanters. Het was behalve voor Stormvogels ook een goede dag voor ADO. Niet alleen omdat de Heemskerkers van Sloterdijk wonnen, maar ook omdat WB zo vriendelijk was Lijnden een winstpunt afhandig te maken. Tegen DSS wordt het weer oppassen voor de ADO'ers. WB kan van DJK winnen. Allerwege worden thans in Haarlem en omgeving plannen voorbereid en uitge werkt, die ertoe bij kunnen dragen, de vol gend voorjaar te verwachten stroom van Flora-bezoekers het verblijf in deze con treien zo comfortabel en aangenaam mo gelijk te maken. Daarin zal nu ook het Frans Halsmuseum betrokken worden, dat ten gerieve van de vreemdelingen gedurende de gehele duur van de Flora ook in de avonduren geopend zal zijn en wel vermoedelijk van acht tot tien uur 's namiddags. De moeilijkheid hierbij was, dat een deel van het museum geen electrisehe verlichting heeft, maar daaraan wordt nu, volgens de plannen van de directeur de heer H. P. Baard, een mouw gepast, door de belangrijke doeken en met name de Frans Halsen, in het oude hoofdgebouw te concentreren, waai de grote tentoonstellingszaal, de renaissan- cezaal en de goudleerzaal wel electrisch licht hebben. Dat vereist een algehele her groepering van het museumbezit, maar dat heeft men er graag voor over om de vreemdelingen terwille te zijn. Maar daar mee is de heer Baard nog niet aan het eind van zijn Latijn, want er zijn bovendien plannen in de maak, om de binnenhof van het museum in de Flora-tijd wat op te zal dit alles, overgoten door gedempt floodlight, een sprookjesachtige aanblik bieden. Wanneer de belangstelling van de gasten groot is, zal men wellicht ook de andere gedeelten van het museum des avonds voor hen kunnen openstellen, die dan door kaarsen verlicht dienen te wor den. Een en ander brengt uiteraard belang rijke extra-kosten met zich mee, die ech ter, gezien ook de propagandistische waar de van dit culturele vlagvertoon, alleszins gerechtvaardigd zouden zijn. fleuren in de letterlijke zin van het woord met tulpen en buxusplanten, die in speciaal voor dit doel te vervaardigen bloembakken, naar een ontwerp van de beeldhouwer Zaalberg, langs de gazons geplaatst zullen worden. Rond de hof komt dan een schelpenpad, zoals dat ook in de oorspronkelijke zeventiende-eeuwse tuin architectuur bestond, en des avonds Ernstige overstromingen worden ge meld uit West-Frankrijk, waar de Loire over een afstand van tachtig kilometer buiten de oevers is getreden. Een grote oppervlakte bouwland staat onder water en verscheidene dorpen zijn geïsoleerd. Reddingsploegen zijn bezig ingesloten ge zinnen per boot te evacueren. De rivier wast op verscheidene plaatsen twee centi meter per uur, ofschoon het heeft opge houden met regenen. Ook een aantal zij rivieren van de Loire is buiten de oevers getreden. De gemeenteraad van Beverwijk heeft een winkelsluitingsverordening vastgesteld, waarbij bepaald is, dat bakkerswinkels op Woensdagmiddag gesloten moeten zijn. Op de eerste Woensdag in October hield een bakker evenwel zijn zaak open, omdat hij in de mening verkeerde, „dat het nog niet noodzakelijk was de winkel te sluiten". De patroonsorganisatie zou een verzoek indie nen om ontheffing van de verordening te verlenen aan bakkei's meende hij. Later is echter gebleken, dat een dergelijk verzoek niet was ingediend, hoewel er wel plan nen waren. Tegen de bakker was proces verbaal opgemaakt en vanmorgen moest hij zich voor de economische politierech ter te Haarlem verantwoorden. Wegens werkzaamheden was hij evenwel niet ver schenen. In een brief aan de rechter had de verdachte uiteengezet, dat hij van me ning was, dat de bepaling nog niet van kracht was door het plan van de patroons organisatie. De officier van justitie zeide in zijn re- quisitoix-, dat de winkelsluitingsverorde ning gemaakt is om de belangen van de middenstanders te dienen. Het blijkt, dat zij trachten „er onder uit te komen". De bakkers hebben geruime tijd gelegenheid gehad hun wensen kenbaar te maken; zij hebben er voor 1 October geen gebruik van gemaakt en daarom heeft de gemeen teraad een bepaling gemaakt buiten hem om. Een verzoek, dat bakkers voornemens waren in te dienen, heeft het gemeente bestuur evenmin bereikt. De bakkers zijn nu verplicht te sluiten op Woensdagmid dag tot de raad eventueel besluit een nieuwe bepaling te maken. Daar de offi cier van justitie wilde aannemen, dat ver dachte overigens te goeder trouw is ge weest, eiste hij een lage boete, namelijk f 1.subsidiair 1 dag hechtenis. Overeenkomstig de eis werd de Bever- wijkse bakker veroordeeld. den de damsport op zulk een voortvarende wijze wordt gepropageerd. Hij deelde mee, dat het gemeentebestuur een zilveren leg penning beschikbaar heeft gesteld voor de winnaar. De heer Herm. de Jongh, voorzitter van het organiserende DAMAS dankte namens de deelnemers voor de prettige ontvangst. Uit naam van sportminnend IJmuiden voerde de DCIJ-voorzitter, de heer C. de Jong, het woord. Hij zei het op prijs te stellen, dat Velsens gemeentebestuurde ren zoveel belangstelling voor de dam sport hebben getoond. En voorts deed het zijn hart goed, dat dit internationale dam- festijn de naam IJmuiden tot groter glorie strekt. Een warme kop koffie of een fonkelend glas wijn was de gewaardeerde tractatie voor de officiële gasten van deze morgen, die elkaar vanavond in het Cultureel Cen trum opnieuw zullen ontmoeten met de ogen op de honderd velden en de rusteloos tikkende klokken. De Utrechtse opera heeft van de N.C. R.V.-televisie de uitnodiging ontvangen de komische opera in drie bedrijven „Don Pasquale" van Donizetti in onverkorte vorm voor de televisie uit te voeren. De uitzending zal geschieden op 30 Januari 1953 uit de Utrechtse stadsschouwburg. Het zal de eerste keer zijn dat een volledig televisieprogramma aan opera is gewijd. Don Pasquale zal voor deze uitzending door een televisieregisseur opnieuw in scène worden gezet in een bewerking van Adriaan Morrien. De opvoering staat onder leiding van Chris Burgers. Als solisten zullen optreden Guus Hoekman, Anneke van de Graaf, John van Kesteren, Frans van de Ven en anderen. De koren zijn voor bereid door Martha Maria Schubert. De begeleiding is in handen van het Utrechts Stedelijk Orkest. De gemeenteraad van naam en Volen- dam heeft zich achter het standpunt van burgemeester en wethouders gesteld met betrekking tot het toekennen van studie beurzen aan meisjes. Burgemeester Van Baar erkende, dat de brief aan de twee Edammer meisjes, in ant woord op hun verzoek om een studiebeurs, niet gelukkig is geweest omdat de moti vering ontbrak. De afwijzing geschiedde niet alleen omdat het een toelage voor meisjes betrof. Wegens het beperkte be schikbare bedrag meenden burgemeester en wethouders dit allereerst te moeten be stemmen voor jongens, hetgeen niet wil zeggen, dat een begaafd meisje, dat op andere wijze niet geholpen kan worden, niet voor de toekenning van een studie beurs in aanmerking zou komen. De burgemeester zei „dat men tegenwoor dig beroemd wordt in de grote pers door fouten en niet door goede hoedanigheden. Er wordt daarbij minder op gelet, dat de adressen van vrouwenbonden pertinente onjuistheden bevatten. De tijd der suffra gettes schijnt weer te zijn teruggekeerd." Een motie, waarin na overweging, dat in een democratisch gestel bij de toekenning van een studietoelage in het algemeen en in het bijzonder bij gelijke begaafdheid meisjes op gelijke voet als jongens daar voor in aanmerking dienen te komen en dat de raad als zijn oordeel uitspreekt, niet ac- meester en wethouders, werd verworpen coord te gaan met het besluit van burge met 10 tegen 4 stemmen. Het beleid van het dagelijks bestuur werd hierdoor door de raad gesanctioneerd. ZATERDAG 29 NOVEMBER Herv. Jeugdgebouw. 20 uur: Cabaret avond van B.B.O. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Een vrouw werd geschonden". Rex. 20 uur: „Onder narcose". ZONDAG 30 NOVEMBER Rex. 15 en 20 uur: „Onder narcose". Thalia. 15 uur: „De drie Caballeros". 19 en 21.15 uur: „Een vrouw werd ge schonden". MAANDAG 1 DECEMBER Raadhuis. 1012 uur: Spreekuur burge meester. Rex. 20 uur: Thalia. 20 Quinto". „De Weyman", Santpoort. 19.30 uur: „De gelaarsde kat" door Onderw. Toneel vereniging. Zomerlust, Santpoort. 20 uur: „Het nichtje van de Antiquair". Voorstelling door „Amicitia" ten bate van Het ge brekkige kind. Onder narcose", uur: „Bloedvlag boven

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7