IJmuiden verwelkomde wereldkampioen P. Roozenburg „Orion" voer op brugpijler Visserij -varia 'grieven aan de redactie Agenda voor Beverwijk D.C.IJ. KRIJGT PIET Internationaal DAMAS-tournooi bracht Fanelli in het nauw Geen remises! Oud-IJmuiden krijgt postkantoor terug MAANDAG 1 DECEMBER 1952 8 Werk voor de „Zwarte Zee" Na bijna een halve eeuw afscheid van separateur Beschaafde kleinkunst van „The Oio's" IJmonders ontvingen hoog bezoek Kinderen te IJmuiden-Oost wacht een goede Sinterklaas Zwarte Pieten als tamboers KNSM-boot na aanvaring in Velsen terug naar Amsterdam „De kat en de kanarie" voor de leden der KAB Wintersport op „Rooswijk" Grote belangstelling om tegen Dagenais te dammen SSH liet de tweekamp beker aan Hercules Hebe WEEKABONNBftENTEN MET HALF VERSTIJFDE VINGERS rond het ijzige koper van hun instrumenten ontvingen de dappere blazers van „Wilhelmina" Zaterdagmiddag op het Sta tionsplein in Oud-IJmuiden een wereldkampioen. Piet Roozenburg, de bescheiden IJmuidenaar, heeft tegen halfvier tijdens een korte rijtoer opnieuw kennis gemaakt met enkelen van zijn stadgenoten. Zij zagen, opgetrommeld door het tamboercorps van de Hoogoven Harmonie „hun Piet" in een geweldige bloemenkrans gewikkeld achter de beslagen ruitjes van een auto glimlachen. De sfeer in hotel „Kennemer- hof" was er niet minder om. In de bovenzaal van Koster had het huldigingscomité namelijk een receptie in elkaar gezet, die weliswaar slechts een kleine schare ver zamelde, doch veler warme sympathie bewees voor 's werelds sterkste dammer. Wethouder H. de Boer, die met de ge meente-secretaris, de heer J. Veenstra, het gemeentebestuur vertegenwoordigde, open de daar de rij van sprekers met een vlotte speech, waarin hij onder meer zei: „In onze nieuwe, opgroeiende stad neemt de damsport een belangrijke plaats in. En juist om die reden moge het tot vreugde stemmen, dat de aandacht van tientallen buitenlanders op IJmuiden is gevestigd door de krachttoer van een stadgenoot. In deze sombere tijden beoefenen eigenlijk te weinig diplomaten het damspel. Men leert denken, combineren en oplossen". Een fraaie geste vergat de wethouder niet te vermelden. Alle sportverenigingen in Velsen hadden namelijk spontaan een duit in het zakje gedaan voor een ge schenk - een mand fruit - dat de heer De Boer overhandigde. Na de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Dambond, de heer A. Busch, die Velsen terecht een dorado voor dammers noemde, sprak de heer Herman de Jongh, een van de promotors van het tournooi om de wereldtitel. Deze welbekende dam- official legde speciaal de nadruk op de twee records, die Roozenburg boudweg heeft gebroken. In de eerste plaats het feit dat hij de enige is die twee wereld kampioenschappen achtereen heeft gewon nen. ten tweede zijn opmerkelijke presta tie om na vijf punten achterstand toch nog als nummer één te eindigen. De heer B. Dukel kwam vervolgens met een grote doos aandragen, waarin een taart voor mevrouw Roozenburg zat. Namens IJmuiden overhandigde de heer K. de Jong een actetas; de winkeliersvereniging Groot IJmuiden kwam met een agenda en het zakencentrum Kennemerlaan had een bloemstukje gestuurd. Toen tot slot Piet Roozenburg zelf aan het woord kwam, vertelde hij, dat het ge schenk van D.C.IJ, een dambord, hem het best beviel. „Niet, dat ik de andere cadeau brengers op een tweede plan schuif. Be paald niet. Het dambord met de 144 vel den is echter m'n lievelingswens geweest, waar ik zo graag eens het Canadese spel zou willen testen. Verder deelde hij mee, het als een plicht te beschouwen „Oosterkwartier" te verla ten om de gelederen van D.C.IJ. te gaan versterken. Na deze veelbelovende woorden brak het gezelschap op teneinde in het Cultu reel Gebouw de opening van het D. A. M. A. S.-tournooi bij te wonen. Blij waren de Damas-spelers, dat de wedstrijdleider N. Blom (H.D.C.) om pre cies halfzes de klokken op gang bracht voor het internationale tournooi, omdat de officiële ontvangst des morgens en de glorieuze intocht van Roozenburg des na middags nogal wat van de spelers had gevergd. Maar voor deze 11-daagse dam- strijd in de prachtige zalen van het Cul tureel Centrum kon aanvangen, opende dr. K. Venema na een begroeting van de officiële personen het tournooi met een korte toespraak. Wethouder De Boer, vergezeld van se cretaris Veenstra en de ambtenaar voor de sport de heer Smakman, sprak in het Frans de buitenlandse gasten toe en feli citeerde D.A.M.A.S. met zo'n fraai tour nooi. Een zilveren legpenning stelde het gemeentebestuur zoals gemeld als eerste prijs beschikbaar. De vooi-zitter van de Koninklijke Ne derlandse Dambond, de heer A. Busch, schetste de betekenis van het woord D.A. M.A.S. en de heer K. de Jong liet weten, dat de best-geplaatste buitenlandse speler van hem een fraaie barometer krijgt. Wethouder De Boer heeft toen voor de 66-jarige Franse grootmeester, Marcel Bonnard, de eerste zet (31-26) gespeeld. Strijdlust De verrassing van deze eerste ronde was het feit, dat niet één partij in remise ein digde. Het nieuwe speeltempo was van invloed op de uitslagen. Dat er 60 zetten in twee uur gedaan moeten worden dwingt de speler tot zelfcontrole en het was La- ros, die zichzelf niet voldoende beheerste en de partij verloor, hoewel de D.C.I.J.'er zeker op een bepaald ogenblik winst kon aantonen. Saletnik (Italië) won de partij van Fankhauser (Frankrijk). Bijna gelijktijdig met die aan het bord Dukel-Berk werd er een voordelige damzet uitgevoerd, wel ke combinatie niet diep maar wel verras- rend was. Saletnik kon direct Fankhauser tot overgave dwingen: Dukel moest echter nog een goed uur spelen, voor de tegen stand van de Haarlemmer Berk was ge broken. De fraaiste partij was die tussen Fanelli (Italië) en de Haagse speler Gordijn. Technisch gaan de buitenlandse gasten voor het Nederlandse spel op zij, doch ze schakelen daarvoor diepte, combinatie en fraaie slagzetten in. Ook Gordijn kreeg belangrijk voordeel, doch moest al zijn tijd besteden aan het ontlopen van de vele voetangels. Dit ging hem goed af en hij won het eindspel knap. Hetzelfde beeld leverde de partij Wim de Jong (Ooster- De sleepboot „Zwarte Zee" van Smit en Co.'s internationale sleepdienst, op weg van New York naar Rotterdam, heeft koers gezet naar het Joegoslavische schip „Banija", van 6000 ton, dat ongeveer 420 mijl ten Westen van Kaap Finisterre zijn schroef heeft verloren. kwartier) tegen Bonnard (Lyon) op. Na een onregelmatig openingsspel deed Bon nard met de opbouw van het middenspel een minder goede positiezet. Dit stelde de Haarlemmer in de gelegenheid een ruil in het centrum te bewerkstelligen, waarna een totale scheiding der vleugels tot stand kwam. Over het centrum kon later De Jong na knap spel vrije doortocht naar dam forceren en hij won het eindspel. Voor Huisman is door de wedstrijdlei ding toegelaten de nieuwe Noordholland se damkampioen W. F. v. d. Sluis (27 jaar) uit Amsterdam. Dat hij tot een der ernstig ste candidaten voor de zege van het tour nooi moet worden gerekend, liet zijn par tij tegen Den Hartogh uit Utrecht zien: op waarlijk meesterlijke wijze forceerde de O.D.V.-speler stukwinst en hij won zon der veel moeite daarna de partij. Heden, Maandagavond om zes uur wordt de tweede ronde gespeeld met de partijen Dukel-Laros, Sale'tnik-Berg, Fanelli- Fankhauser, Noome-Bonnard, De Jong- v. d. Sluis en Gordijn-Den Hartogh. De heer W. van Rixel, eerste separateur in de cellulosefabrieken van Van Gelder heeft Zaterdagmorgen na bijna een halve eeuw zonder onderbreking „op de separa tie" te hebben gewerkt, afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Het was te begrijpen, dat voor deze wel zeer trouwe makker van de C. F., die op 15 Juni 1903 bij het bedi'ijf in dienst kwam en nog graag zijn gouden jubileum had willen halen, onder de vele oude getrouwen uit de veertiger jaren veel belangstelling was in het kantoor op de kookzolder van C.F. I. Ir. G. A. Schoonkind, bedrijfsingenieur, vond het allerminst prettig om de scheiden de een vaarwel te moeten toeroepen. Hij zei nog, dat het mede door de scheidende altijd uitstekend heeft „gelopen" in de separtie. Namens alle oudste collega's uit de C. F. maakte de heer J. H. Tekamp zich tolk om te herinneren aan de prestaties van de scheidende makker in de voorbije jaren. Hij was ervan overtuigd, dat de heer Van Rixel niet stil zou gaan zitten, zijn voor beeld in het werk strekte allen tot lering. Een enveloppe vormde het afscheidsge schenk. De heer L. Eckhard, werkbaas, was het volkomen eens met de vorige sprekers en voegde er aan toe altijd met veel plezier gewerkt te hebben met de separateur. Op het directiekantoor heeft ir. B. Ver doorn de trouwe arbeider namens de di rectie veel dank gebracht. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 30 Nov.1 Dec. KW 3 17 kantjes; KW 5 32 kantjes; KW 23 50 kantjes; KW 14 15 kantjes; KW 32 40 kant jes; KW 49 23 kantjes; KW 173 1 kantje; KW 42 40 kantjes; KW 43 6 kantjes; KW 151 40 kantjes; KW 22 20 kantjes; KW 56 5 kant jes; KW 129 5 kantjes; KW 163 2 kantjes. Uit halve vleet: KW 20 25 kantjes; KW 48 15 kantjes; KW 141 1 kantje; KW 140 20 kantjes. Engelse wal: 18 kantjes; Kanaal geen vangst. Piet Roozenburg doet zijn feestelijke intocht in IJmuiden. Zaterdagavond was ik in de gelegenheid de kennismaking te hernieuwen met het „muziek- en show-ensemble The Dio's", dat onlangs nog in het Kennemer Thea ter voor de buurtvereniging „Schulpen" optrad. Tom van der Braak en zijn mede werkers mogen zich in een stijgende po pulariteit verheugen en binnenkort onder nemen zij een kleine tournée van negen voorstellingen in de omgeving. The Dio's verzorgen een beschaafde show en het orkest, dat uit een zestiental medewerkers bestaat, heeft een bezetting van accordéons, guitaren, piano en slag werk. Zij brengen ongeveer hetzelfde pro gramma, dat in ons blad na hun optreden te Beverwijk reeds uitvoerig besproken werd, zodat thans met een summiere ver melding kan worden volstaan. Henk Wijker liet zich ook nu weer als een voortreffelijk pianist kennen en met Corry en Tom van der Braak vormt hij een vocaal trio, dat de verschillende be kende melodiën welluidend ten gehore brengt. Ook de Bertina's waren weer van de partij en zij bevestigden met hun mu- setteklanken de uitstekende indruk, die zij reeds in Beverwijk hebben opgewekt. De Texas Rangers wisselden dit programma af met een aantal cowboyliedjes, waar naast „Klein Volendam", de jongste artist is hier nog slechts dertien jaar het gemoedelijke Nederlandse genre verte genwoordigde. Zaterdagavond trad het en semble in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan op voor de buurtvereni ging D.B.O. uit IJmuiden-Oost. Elk van hun nummers werd op een dankbaar ap plaus onthaald. Na afloop moest de voorzitter, de heer T. Sinjewel tot zijn grote spijt mededelen, dat drukke werkzaamheden hem nood zaakten voor deze functie te bedanken. Ook de penningmeester, de heer C. F. Oosterhoorn was om dezelfde redenen ge dwongen als bestuurslid te bedanken, zo dat de vereniging op de eerstvolgende le denvergadering, welke Dondei'dag 11 De cember zal plaats vinden, in deze beide vacatui'es moet voorzien. De scheidende voorzitter was dankbaar, de vei'eniging kei'ngezond te kunnen aclxterlaten en deed reeds nu een beroep op de opvolgers, ex- voor te willen zox-gen, dat D.B.O. ook in de toekomst zou kunnen groeien en bloeien. J. v. D. Het was Zondagavond in het spox'tpavil- joen „Watex-vliet" groot feest voor de leden van de handbalvereniging „IJmond", door het bezoek van St. Nicolaas. Gehoorzaam waren allen op tijd, toen de voorzitter, de heer P. Scheei'man, zijn clubgenoten be groette en de komst vaix de hoge gast aan kondigde. Met betrekking tot de zelfwerkzaamheid in de Hé-ho-actie van „Kennemei'staten", die „IJmond" officieel op de eei-ste plaats had gebracht, moest de voorzitter de ietwat teleux-stellende mededeling doen, dat ach teraf „Suomi" tóch het grootste aantal wei-kuren aan deze actie had besteed. De Sint was gezeten op een „menselijk" paard, wat uiteraai-d veel hilai-iteit ver oorzaakte. Piet hield zich onledig met strooien van allerlei lekkers. NOG GEEN BESOMMINGEN Als gevolg van de overstelpende drukte aan de markt waren er bij het ter perse gaan van deze editie nog geen besommingen be schikbaar. Het oude gebouw van de P.T.T. aan de Kanaalstraat, dat na de oorlog vooi-goed onbruikbaar scheen, is van binnen en van buiten grondig opgeknapt, zodat het weer dienst kan doen in dit gedeelte van de ge meente, dat tot nu toe nog maar stief moederlijk met comfortabele gebouwen is bedeeld. Dinsdag 9 December wordt het gemoderniseerde gebouw voer het publiek open gesteld. Dit vergemakkelijkt de werkzaamheden voor het pei'soneel aan de Houtmanstraat, maar tevens bespaart het de bewonei's van IJmuiden-West veel tijd. Alle hande lingen die in het postkantoor in de Hout manstraat werden verricht, zoals onder meer gireren, uitkeren van ouderdoms pensioen, zegel verkoop en al wat dies meer zij, worden voor Oud-IJmuiden thans mogelijk in de Kanaalstraat. Maandag 8 December heeft de officiële opening voor genodigden plaats. Het speelgoed, dat de Kajotters van IJmuiden-Oost, met medewerking van de meisjes van de Margrete Sinclairclub voor het St. Nicolaasfeest van de kinderen in hun parochie vervaardigden, was Zondag in de tussenzaal van het Pati'onaatsge- bouw aan de Zeeweg tentoongesteld. Degenen, die de gang door de sneeuw waagden cm deze cadeuax te gaan zien, weten dat de kinderen in hun parochie, waai-aan anders misschien het feest was voorbij gegaan, dit iaar zeker meedelen in het grote kindei'festijn, want een schat van artikelen wacht er op om in gelukkige kinderhandjes over te gaan. Naast een keur van speelgoed voor de lange winter maanden heeft men het goede idee gehad om een veelzijdigheid van warme kinder- kleertjes te vervaardigen, die ongetwijfeld in de vroeg ingevallen winter van pas zul len komen. De initiatiefnemers en de ver vaardigers verdienen een woord van hulde voor hun arbeid, die ongewtijfeld met ge lukkige gezichtjes beloond zal worden. Het was Zaterdagmiddag een drukte van belang bij de spoorweghalte Hoogovens, toen Sinterklaas daar met de trein arri veerde om, vergezeld van vijf zijner zwar te knechts een rondgang door „Noord" te maken. Het meest spectaculaire van deze aan komst was het feit, dat dx-ie van Sints knechten zich hadden gevoegd bij de R.K. Harmonie „St. Caecilia" en, ondanks de gladde besneeuwde wegen, als vlotte, pit tige tamboers dienst deden. Behalve de honderden kindex-en waren er vele ouders die Sint op zijn tocht ver- gezelden. Op de hoek van Wijkerstraatweg en Pelsstraat en later in de Corverslaan, strooiden de Pieten rijkelijk moppen, wat de jeugd verscheidene vrolijke Sintei-klaas- liedjes ontlokte. In de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan werden ze op ver snaperingen onthaald In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de 1985 ton grote KNSM-stomer „Orion" de Noordelijke pijler van de Velser spoorbrug aangevaren. Het schip zelf iiep aan de ste ven een diepe deuk op en een van de huid- platen scheurde. De „Orion", die met stuk goed onderweg was naar Tunis, heeft rechtsomkeert gemaakt naar Amsterdam om een reparatie te ondergaan. Omstreeks half tien naderde het schip de brug, terwijl het scheepvaartverkeer op dat moment tamelijk di'uk was. Uit de slui zen kwamen drie schepen, waarvan de „Arcturus" voor de brug had liggen wach ten en ook achter de „Oi-ion" aan gingen drie schepen zeewaarts, onder meer de „Spaarnestroom". De „Orion", die op eigen kracht voer, botste om tien minuten voor tien met een dreunende klap tegen de hard stenen pijler van de brug, met het gevolg, dat er onbetekenende schade aan dit hechte bouwsel ontstond er brokkelde wat steen af maar de KNSM-er zijn neus lelijk schond. De R.K. toneelvereniging „St. Bonifacius" uit Krommenie was Zaterdagavond in ge bouw „Concoi'dfa" de gast van de Kring Velsen-Noord der K.A.B. Zij gaf een op voering van de thriller „De Kat en de Kanarie". Deze mysterieuze historie speelt zich af in een tamelijk ongezellig landhuis, waar een zestal exTgenamen bijeengekomen is om het testament van een zondei'linge erflater door een even excentrieke notaris te horen voorlezen. De charmante Anna- bella West blijkt hieruit de enige erfge name van een aanzienlijk vermogen te zijn geworden, dat haar uiteraard en onmiddel lijk door enige belagers wordt benijd. Nog dezelfde nacht nemen de griezelige gebeui'tenissen een aanvang; er ontsnapt een gevaarlijke krankzinnige uit een ge sticht in de nabijheid, die zich bij voorkeur op handen en voeten voortbeweegt en zijn slachtoffei-s „openrijt als de kat een kana rie." Deze gezellige knaap verschijnt reeds in het eerste bedi-ijf, in een milieu dat van wege een starende kleurlinge, die bij voor keur in de geestenwereld vertoeft, toch al niet op een aangenaam verblijf wijst. Overigens blijft de toeschouwei's geen enkele emotie bespaard en natuurlijk is de afloop net even andex's dan men zich had voorgesteld. Het publiek heeft echter kennelijk ge noegen aan deze onwaarschijnlijke geschie denis beleefd, hetgeen tenslotte de bedoe ling van René Bosch en de Amerikaan John Willard was. Nieuw is deze thriller nu niet bepaald; ik herinner me tenminste nog een filmbe werking uit mijn jeugd, waarin de reeds lang vergeten Laux'a la Planta de vi'ouwe- lijke hoofdrol vervulde. Het was kennelijk niet de eerste opvoe ring van dit stuk door de toneelvereniging „St. Bonifacius"; de spelers bleken ten minste te beseffen hoe de onmisbai-e sinis tere sfeer verkregen moet worden, hun rol- Op het moment van de botsing was het zicht op het kanaal goed en er werd niet gespuid, zodat men voorlopig omtrent de oorzaak van dit ongeval in het duister tast. De scheepvaartinspectie heeft een onder- zoek ingesteld. Er deed zich een geringe vertraging in het scheepvaartverkeer voor. Op het voormalig landgoed „Rooswijk" bevinden zich enkele kleine, ondiepe meer tjes, die Zondag het middelpunt waren voor een groot aantal enthousiaste schaats- liefhebbex's. Er was een laagje (onbetrouw baar) ijs op de watertjes gevoi'md, maar dit kon de schaatsgeestdi'ift niet weer houden. Toen echter bleek, dat er op het ijs water kwam te staan was de pret spoe dig ovex-, temeer daar er ook wakken vie len. De brutaalsten trokken zich hiervan weinig aan en gingen door met hun win- tei'spoi't. Eén van hen, een achttienjai'ige jongen, die een fraai staaltje van zijn schaatskunst ten beste wilde geven, schoot Zondagmiddag plotseling op de gladde ijzers door en stond even plotseling tot aan zijn knieën in een ondiep wak. Voor de simultaan-seance van de Cana dese grootmeester Dagenais Dinsdagavond in het sociaal en cultureel gebouw aan de Lange Nieuwstraat bestaat zeer grote be langstelling. De aanvragen stromen bij secretaris L. C. Vooys (IJsseistraat 85) binnen, zodat het DCIJ-bestuur medewer king heeft gekregen van de plaatselijke damclubs Spox'tief en Stabiel voor het speelmateriaal. Leden en donateurs van DCIJ hebben vooxrang, waarna de overige damliefhebbers aan bod komen. In de kleine zaal begint tezelfder tijd de derde rende van het Internationaal damtournooi met de partijen: Bonnard- Dukel, Laros-Saletnik, Fankhauser-Gor- dijn, Berk-FaneM, Den Hartogh-W. de Jong, v. d. Sluis-Noome. kennis was eveneens voor-beeldig en zij lieten bovendien enige geslaagde typerin gen bewonderen. Van de dames onder scheidden Co Rupert zich als een beschaaf de en charmante Annabella West en Rita Rouwendaal als de mysterieuze Mammie, de kleurlinge. J. Stam gaf een geestig-stun- telige Paul Jones, die voor menige verras- sing zorgde en B. Neele gaf de doortasten de Harry Blythe het vereiste contrast. De excentrieke notaris van Jac. Neelen dient hierbij eveneens te worden vex-meld, naast wie ook P. Huygen als Charley Wilder de geheimzinnigheid nog verhoogde. Voor de aanvang der voorstelling kwam de nieuwe Aalmoezenier van de Arbeid voor het doek kennis maken, of zoals hij het noemde „even zijn snuit laten zien". Hij vex-klaarde ex-van overtuigd te zijn, dat hem in deze industrie-streek een zwai-e en verantwoordelijke taak te wachten stond, een taak welke er op gei'icht zou zijn, ieder behulpzaam te zijn bij het bereiken van een afzonderlijke vrede. J. v. D. Zaterdag niet zuinig. De handel heeft Zaterdag een royale belangstelling ge toond voor de plat- en rondvisvoorraad. Dat uitte zich in de prijzen en voor de schelvis, die een paar dagen niet aan de markt was verschenen, betaalde men graag f 60 tot f 55 voor de grote sooi'ten en f 45 tot f 40 voor de braatjes. Ook wij ting liep op: bij gebrek aan beter werd er f 34 tot f 25 per kist voor de gestripte ge maakt en de dichte wijting ging voor iets minder van de hand. Schol was er wei nig, dus betaalde de handel goed. Vandaag is er wat meer geweest, omdat de meeste logger- en kotterschippers het reisje lie ver volmaakten in verband met de trage vangsten. Schol twee wercl met f 45 tot f 35 gehonoreerd, hoewel het binnenland er niet zo happig op is en de drietjes zaten rond de f 30 met f 22 als onderkantprijs. Haring „zakte door". De vierduizend kisten Kanaalhai'ing waren de handel te machtig en mede door het feit, dat de ex port maar mondjesmaat afneemt, verdwe nen ook de goede kwaliteiten al vroeg in de ochtend ter visnxeelfabriek. Haarlem als vanouds. Al waren die hai'ingprijzen dan ook mis, de Haarlem zette zijn traditie van hoogste besommer Zaterdag rustig voort met een resultaat van f 26000 voor zes daagjes en de Tzonne was een goede tweede met f 22.000, waar voor het schip echter tien dagen heeft moeten vissen. Hoorn des overvloeds. Na de stilte van de vorige week was er vanmorgen vis te kust en te keur in de hal en voor de vroege losbeurten verdrongen zich liefst vier trawlers, terwijl vijf collega's op een afstandje het nakijken hebben tot morgen. De Mary kwam vanmorgen aan bod met haar 1900 kisten uit het Kanaal, de Medan had er 1700 en de Flamingo bracht van de Noordzee 160 schelvis, 160 makreel, 170 wijting, 80 zwarte kolen, 110 hai'ing, 20 kabeljauw en gul, 75 i'adio en 40 stijve mee, terwijl de Bloemendaal 300 makreel, 150 schelvis, 50 diversen, 40 haring, 75 ra dio en 25 stijve voor zijn rekening nam. Dan waren er nog zes loggers met samen ruim 1000 kisten. Kanaalharing plus acht hai'ingloggei's, die de late beurten bedach ten met 1500 kisten hai'ing. Zij werden daarbij gesteund door 18 kotters met in totaal 1100 manden. Dagje wachten. Voor een losbeui't aan de Dinsdagmarkt liggen aan de Zuidzij al weer te wachten: Polderman met 160 schel vis en piepei-s, 110 maki-eel, 150 varia, 60 gestripte wijting, 70 hai'ing, 40 kabeljauw en gul en 65 stijve dikkoppen, de Petten met 100 schelvis, 100 makreel, 100 wijting, 50 kisten kabeljauw en 50 haring plus 45 radio, de Claesje met 1300 kisten haring uit het Kanaal, de Abraham met 2500 van hetzelfde en de Gelria met 1800 kisten Kanaalharing. Wat er komt. Behalve alle trawlers, die thuisstomend zijn of al aan de ver schillende markten hun haring losten, zijn nog rijp voor een der komende dagen de Eveline (21 Nov.), Noi'ma (21 Nov.), de Limburgia (22 Nov.) en de De Hoop (22 November). Marktprijzen. Gr. tong 2,70-2,35, gr.m. long 1,69-1,56, kl.m. tong 1,55-1,45, kl. tong I 1,41-1,31, ld. tong II 0.84-0,77, tar bot I 2,40-1,95 per 1 kg. Tax'bot IV 27, kl.m. schol 59-47, kl. schol I 36-30, kl. schol II 34-15, schar 28-17, v. haring 12,70-11, ma kreel 26-19,50, gr. schelvis 72, gr.m. schel vis 61, kl.m. schelvis 55, kl. schelvis I 49- 44, kl. schelvis II 34-11,50, wijting 27-8, poontjes 16, kl. koolvis wit 28-25 per 50 kg. Gr. kabeljauw 196-144, gr. koolvis wit 70-66 per 125 kg. Marktaanvoer. 535 kisten tong en tar bot, 5 griet, 370 schol, 34 schar, 6645 ha ring, 260 makreel, 111 schelvis, 245 wijting, 7 kabeljauw en gul, 2 poon, 16 koolvis, 20 diversen, totaal 8250 kisten. Besommingen. RO 53 Dirkje f 11916, IJM 1 Tzonne f 22119, 1 trawler met f 26040, KW 155 f 3042, IJM3 f 1533, IJM11 f 2135, IJM229 f 1997, IJM230 f 1160, IJM 213 f 946, KW94 f 1433, KW92 f 1382, KW 12 f 1056, KW30 f 1132, KW35 f 991. Verse haring: SCH107 f 7470. Eén van de belangrijkste turnevenemen- ten voor de gymnastiekvereniging „S.S.H." is de jaarlijkse tweekamp met de vereniging „Hercules Hebe" te Wormerveer, waar Zaterdag door de verschillende afdelingen van beide verenigingen weer is gestreden om de wissclbeker, die vorig jaar in het bezit van S.S.H. kwam. S.S.H. moest in de vrij kleine zaal de beker aan Hei'cules Hebe laten, welke club bijna op alle fronten won. Alleen bij de heren tweede graad slaagde S.S.H. erin een puntenvoordeel te behalen. De Woi-mer- veerders brachten het tot 1322 punten; S.S.H. tot 1240,3 punten. De thuisclub had echter enige voordelen op S.S.H., die onder leiding van de heer H. van Wijnen niet die gelegenheid om, na de selectie een aantal gymnasten méér te laten uitkomen in de stx'ijd. Bovendien was Hebe vertrouwder met de wedstrijdzaal en had S.S.H. het nadeel, dat enkele leden bij de laatste oefeningen wat handontvellingen hadden opgelopen, zodat zij niet volledig in vorm waren. De heren eerste gi'aad van Hercules be reikten een totaal van 154,7 punten tegen die van S.S.H. 140,4 punten. J. Koelman (H.H.) verwierf met 84,2 punt een eerste prijs (médaille). Bij de dames eerste graad was het ver schil nog groter. Hercules Hebe kwam met 163.1 punt ver vóór op S.S.H. met 131.9 punt. In deze afdeling was mevr. D. Hol- lenberg—Rond (H.H.) met 84,1 punt de beste op alle nummers; zij kreeg een mé daille. De tweede graad-heren van S.S.H. plaat sten zich met 344,8 punt eex-ste voor Hei' cules Hebe met 338,6 punt. J. Verkerk leg de met 62,5 punt voor S.S.H. beslag op een eerste prijs, gevolgd door R. Smit met 60,9 punt. De dames tweede graad S.S.H. konden het evenmin bolwerken, en moesten met 226,8 pimt in Hercules Hebe met 246,5 punt de meex'dere ex'kennen. R. Helderman (H.H.) werd met 64,1 pt. eerste en C. de Gooyer met 58,1 pt. tweede. De groepen meisjes en jongens gaven elkander minder toe, want de verschillen waren minder groot. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Maandag 17 November: st. Petten IJM 49, Bloemendaal IJM 71. Dinsdag 18 November: st. Flamingo IJM 25, Vikingbank IJM 183; mt. Johannes Polder man IJM 20, Dirkje RO 53. Woensdag 19 November: st. Tzonne IJM 1. Donderdag 20 November: st. Bergen IJM 16. Catharina Duyvis IJM 60, Mai-y IJM 61. Vrijdag 21 November: st. Norma Maria IJM 6, Sumatra IJM 62 (27 Nov. binnen); mt. Medan IJM 57, Eveline IJM 116; Sham rock IJM 129. Zatei'dag 22 November: st. Gelria IJM 21, Limburgia IJM 54, De Hoop IJM 73, Abra ham VL 77. Maaandag 24 November: st. Haarlem IJM 9 (28 Nov. binnen); mt. Ellie Chénévicre IJM 32, Allen Water IJM 34: ml. Arie Nico KW 17, Concordia KW 26, Willcmpje KW 89. De Vier Gezusters KW 162; rak. Poolster IJM 11, Dageraad IJM 229, Prinses Margriet KW 51. Dinsdag 25 November: st. Vios I IJM 24, Tubantia IJM 37; mt. Claesje RO 46, Dog- gersbank KW 75, Excelsior III KW 76; ml. Heemstede IJM 53, Verwachting T.TM 204, Willem Cornelis KW 16, Cornelis KW 24, De Verwachting KW 28, Floris KW 59, Eliza beth KW 64. Saturnus KW 69. Jan KW 84, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107. Gebroeders KW 108. Avon tuur KW 114, Petronella KW 125, Arie KW 155, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169. Bruinvis RO 1; mk. Twee Gebroeders IJM 3. Texel IJM 5, Marianne IJM 7. Wiron V IJM 208, De Jonge Willem IJM 230. Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehirn II AM 17, Nehim III AM 18, Samenwerking KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Her- mina V KW 53, Prinses Margriet. KW 51, Twee Gezusters KW 77, Jacob KW 92, Wil lem KW 94, Arendje KW 98, Koningin Ju liana KW 133, Jana KW 210, Tiny Dieuw WR 33, Hendrikje BU 33. Woensdag 26 November: mt. Post Boy IJM 35; ml. Wiron III IJM 221. Donderdag 27 November: st. Herman IJM 2; mt: Maria van Hattern IJM 10, Antje RO 15' x Hanngdrijfnetvissery Vi'ijdag 21 November: ml. Martha IJM 74, Wilhelmina I KW 25. Jan KW 50, Volharding KW 65, Java KW 159, Willy, SCH 7, Simon en Pieter SCH 116. Zaterdag 22 November: ml: Mr. Dirk Don ker Curtius KW 2, Anna en Cornelia KW 14, Rijnmond IV KW 15, Noordzee KW 47, Annie KW 54, Rijnmond V KW 110. Vooruit KW 151, Zeemeeuw KW 170, Willy SCH 7. Maandag 24 November: ml. Martha IJM 74. Martenshoek IJM 283. Piet en Leendert Huibert KW 3, Fierman Eduard. KW 5. Vei'- trouwen KW 6, Hubertha Gerarda KW 9, Hollandia KW 18, Orion KW 22. Wilhelmina I KW 25, Sakina KW 32, Nederland VI KW 37, Bertha KW 38, Rijnmond I KW 42, Nep- tunus KW 45, Jan KW 50, Henk KW 56, Nely Maria KW 70, Toenadering KW 95. Kees KW 124, Borneo 127. Voorwaarts KW 140, Wilhelmina III KW 147. Eendracht KW 168, Everdina Jacomina KW 173. Onderneming KW 175, Onderneming I SCH 140. Woensdag 26 November: ml. Martenshoek IJM 283, Nederland VI KW 37, Jan KW 50, Java KW 159, Zeemeeuw KW 170, Bonefaas SCH 95. (Verkort weergegeven Heesters. Alleen maar zand over Oud IJmuiden. Dit is eigenlijk niet helemaal juist. Men heeft de vlakten in Oud-IJmui den bouwrijp gemaakt. Niet voor hef bou wen van woningen; zelfs nog niet eens voor het bouwen van industriehallen, die men er zo broodnodig acht, al kan men dan ook daarvoor geen werkelijk gefun- deei'de motieven aanvoeren, maar voor heesters. Ik meen dat de vrees niet onge grond is, dat bij het planten van de hees ters het zand weder de boventoon zal gaan voei-en. Indien het jaar 1953 een hete zomer mocht geven (en de heesters zou den dan reeds geplant zijn) moet het ze ker niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat er van de bebossing weinig terecht zal komen en de aanblik weinig fraaier zal zijn dan die van de laatste jaren. Er groeit nu eenmaal zeer weinig op een duin, waar zon en wind vrij spel hebben. Het moet dan ook niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat het povere ï-esultaat van deze voorlopige schoonheidsmaatregel voor Oud IJmuiden zal zijn, dat een deel van het in de grond achtei'gebleven puin zal zijn opgeruimd en onze gemeente plm. f 20.000.minder in kas zal hebben. Volgens mededelingen in de raadsver- gadering zal men echter ook spoedig aan de bouw van de le industrieloods begin nen en als ik goed ben ingelicht zou als plaats voor dit bouwwerk zijn uitgekozen het terrein tegenover hel aanstonds ge reed komende postkantoor. Als de mede deling die mij gedaan werd juist is, dan meen ik toch de vraag te mogen stellen, waarom vult men met dit moderne pak huis (want dat blijft het toch uiteinde lijk) niet de ruimte ten westen van Thalia op, of plaatst, men dit gebouw van het Willemsplein naar het zuiden, waar men het zodanig zou kunnen projecteren dat het van alle zijden gemakkelijk te be reiken is? Indien het gebouw wordt geplaatst op de mij gewezen plaats aan de Kanaal straat, kan maar naar mijn mening, met vrachtwagens aan de ene zijde, verkeer van- en naar het postkantoor aan de an dere zijde en nog te verwachten doorgaand verkeer, voor de toekomst wel op meer- dei'e vei'keersopstoppingen ter plaatse worden gerekend. Ik meen dat dit gebouw ten koste van pl.rn. f 150.000, dat voorlopig nog maar voor de helft verhuurd wordt voor de tijd van slechts drie jaar, ook voor het ge meentebestuur tenminste wel een proef zal zijn. Redelijkerwijs mag dan m.i. ver wacht worden, dat men de plaats zo kiest, dat, indien de vooruitziende blik van onze gemeentebestuurders niet de juiste mocht zijn geweest, men in ieder geval in staat zal zijn aan de Kanaalstraat een straat met woningen te maken. IJMUIDENAAR (Naschrift redactie. Wij herinneren er aan, dat de plantsoendienst ons indertijd desgevraagd meedeelde, dat de beplanting van oud-IJmuiden zeker kans van slagen biedt, nadat alle mogelijkheden van dit project tei'dege zijn ovex-wogen). MAANDAG 1 DECEMBER Kennemer Theater. - 7 en 9,15 uur: „Mara- Maru". Luxor Theater. - 7 en 9,15 uur: „Café de rode engel". W. B. Theater. - 8 uur: „Het tovertapijt". DINSDAG 2 DECEMBER Kennemer Theater. - Als Maandag. Luxor Theater. - 7 en 9,15 uur: „Het spook van de opera". W. B. Theater. - Geen voorstelling.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10