Welsh willen een natie zijn en hun kans ligt in Europa Kort en bondig Politie betrapte inbrekerstrio Driehuis IJmuiden DINSDAG 2 DECEMBER 1952 8 Weinig hoop voor Korea Republikeinse meerderheid in Amerikaanse Senaat P.N.I.-voorzitter over Nieuw Guinea. Carpentier Alting Stichting 50 jaar Brief van Franse regering aan de Bey Werk voor de „Zwarte Zee" HBS'ers demonstreerden voor Arnhems stadhuis Schuldeisers van het I.G.A. te Apeldoorn voldaan Buit (flO.OOO) achterhaald Varkensvet door de margarine Vraagt t/m Zaterdag 6 Deczegels bij Uzv winkelier ZEER BELANGRIJKE CADEAUX! Duiker-onderzoek op de „Faustus" Grenskwesties in Suriname Evangelisch Lutherse Gemeente Op de Staatsmijn Wilhelmina is de luchtvoorziening ondergronds dezer dagen aan zienlijk verruimd door de inbedrijfstelling van een nieuwe mijnventilator met een vermogen van 900 pk. en een luchtverplaatsing van 9500 kubieke meter per minuut. Ten behoeve van het afblazen in de buitenlucht van de ondergronds afgewerkte lucht, wordt ook een nieuwe betonnen uitblaastoren opgetrokken. India heeft Zaterdag te elfder ure po gingen gedaan om de steun te verkrijgen van de Chinese communistische regering voor zijn voorstel om de impasse, die ont staan is bij de bespreking van het vraag stuk der Koreaanse krijgsgevangenen, te doorbreken. Er bestaat over het algemeen in kringen der UNO thans zeer weinig hoop, dat in dit stadium een regeling voor het Koreaan se geschil zal kunnen worden gevonden. WASHINGTON (Reuter). Zoals ge meld, was de zetelverdeling in de Ameri kaanse senaat als volgt: republikeinen 48 en democraten 47 zetels, met de voormalige republikeinse senator Wayne Morse, wiens zetel deze maal niet in de senaatsverkie zingen was betrokken, op de wip. Wayne Morse is tijdens de verkiezingsstrijd om het Amerikaanse presidentschap uit de repu blikeinse partij getreden. Hij sprak zich uit tegen een presidentschap van generaal Eisenhower. Wayne Morse heeft thans echter verklaard in de nieuwe senaat met de republikeinse senatoren te zullen meestemmen, zodat deze nu verzekerd zijn van een republikeinse meerderheid. Senator Morse verklaarde dit besluit ge nomen te hebben, opdat de republikeinen ten volle verantwoordelijk zullen zijn voor het komende republikeinse bewind, met generaal Eisenhower als president. DJAKARTA, (Aneta). „Indien de Nederlanders vasthouden aan het bezit van West-Irian dan zal dit het einde beteke nen van de economische belangen van Ne derland in Indonesië, aldus de algemene voorzitter van de P.N.I.de heer Sidik Djojosukarto, die na bijwoning van de algemene vergadering van de UNO Zon dagochtend in Indonesië is teruggekeerd. Hij noemde het standpunt van Nederland betreffende West-Irian noch verbazing wekkend, noch beangstigend. De heer Sidik meende, dat de betekenis van Nederland in de NAVO zowel wat be treft manskracht, als ook op industrieel terrein gering is. Hij meende, dat Indo nesië met zijn vruchtbare en strategisch gelegen eilandenrijk, indien het op eer lijke wijze in het diplomatieke veld wordt getrokken, een zeer grote potentiële krachtbron zal zijn, waarop de activiteiten van de hele wereld, in het bijzonder op economisch terrein, gericht zullen zijn. In dit verband wees hij op de pogingen van Indonesië om met een aantal Europese landen tot geregelde handelsbetrekkingen komen. De Carpentier Alting Stichting in Dja karta herdacht dezer dagen haar vijftig jarig bestaan. De stichting, die thans op vijf scholen ruim 1500 leerlingen opleidt, vindt haar oorsprong in een HBS voor meisjes met driejarige cursus, met een pensionaat, dat in Juli 1902 in een landhuis in Djakarta werd geopend. Het initiatief tot haar stich ting was uitgegaan van ds. A. S. Carpentier Aiting, predikant bij de Protestantse Kerk te Batavia en gedeputeerd grootmeester van de Orde van Vrijmetselaren onder het groot Oosten der Nederlanden. Zijn streven was een reactie op het feit, dat de regering in dat jaar de openbare HBS voor Meisjes met driejarige cursus te .Batavia ophief wegens gebrek aan belangstelling. KERKINSTITUERING IN BRAZILIë In Castrolanda in Brazilië is de tweede Gereformeerde Kerk in dat land geïnsti tueerd. De instituering geschiedde overeen komstig het advies van de classis Buenos Aires onder leiding van de kerkeraad van de Geref. Kerk te Carambeï op verzoek van een aantal lidmaten te Castrolanda. De nieuwe Kerk telde bij de instituering 33 belijdende en 52 doopleden. De Franse resident-generaal in Tunesië, De Hauteclccque. heeft een bezoek ge bracht aan de Bey van Tunis en hem een brief overhandigd, waarin gezegd wordt, dat de Bey in April verklaard heeft het in grote trekken met de Franse hervor mingsplannen eens te zijn. Sindsdien ech ter had de Bey „werkelijke besprekingen" vermeden. Daarom acht de Franse rege ring het met het oog op de „ernstige toe stand" noodzakelijk de Bey „op zijn ver antwoordelijkheid te wijzen". De Franse regering dringt er op aan, dat de Bey duidelijk toont, dat hij bereid is aan de oplossing der huidige vraagstukken mede te werken, hetzij door rechtstreekse besprekingen, hetzij door middel van een Frans-Tunesische commissie, aldus de brief. De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst te Rot terdam, die, zoals wij meldden, op weg van New York naar Rotterdam de steven had gewend en koers had gezet naar het Joegoslavische schip „Banija", heeft dit schip bereikt. De sleepboot heeft vastge maakt. Vermoedelijk zal het 6000 b.r.t. metende schip, dat zijn schroef verloor, naar Southampton worden gesleept. Zij eisten woningen voor twee van hun leraren Zonder medeweten van de directeur of van de leraren hebben de leerlingen van de vijfde klasse C van de Lorenz-H.B.S. in Arnhem voor het stadhuis gedemon streerd. De leerlingen wilden op deze wijze het verzoek ondersteunen voor toekenning van een woning aan twee hunner leraren, die in September uit Dordrecht naar Arn hem zijn gekomen en tot dusver nog geen huis kregen toegewezen. De klas toog in haar geheel naar het stadhuis. Daar werden de H.B.S.'ers verwezen naar de afdeling Huisvesting. De zeventien leerlingen namen daarmee geen genoegen. Zij gingen op de trap van het stadhuis zitten om te wachten totdat zij door de wethouder te woord zou den worden gestaan. Tenslotte werden zij ontvangen door een ambtenaar van de af deling Huisvesting, die een afgevaardigde uitnodigde op het bureau een KijKje ie komen nemen in het kaartensysteem. De leerlingen verklaarden vervolgens, dat zij ongerust waren, dat hun leraren alsnog naar een andere plaats zouden gaan. De ge meente zegde toe, dat de huisvesting van beide leraren zoveel mogelijk zou worden bespoedigd. De afgevaardigde, die het kaarten systeem had mogen inzien, toonde zich ech ter niet voldaan over het resultaat, zodat de klas opnieuw in haar geheel naar het stadhuis stapte. Hier werd een adres aan de wethouder van Volkshuisvesting over handigd. De jongelui konden hierop echter niet onmiddellijk antwoord krijgen. Tenslotte hebben de leerlingen het stadhuis op ver zoek van een andere wethouder verlaten. Nadat verleden jaar het door het Initia tiefcomité Apeldoorn (I.C.A.) georgani seerde zomeravondspel „Midzomeravond Opera Fantasie" onder regie van Carel Briels met een tekort van circa f 60.000 was afgesloten, hebben enige crediteuren het faillissement van de stichting aange vraagd. Nadat dit faillissement onlangs was geëindigd met een uitkering van 6 percent, aan de crediteuren, heeft thans de gemeenteraad zijn goedkeuring gehecht aan een besluit van het bestuur der stich ting Vreemdelingen- en Cultuurcentrum Apeldoorn om een bedrag van f 19.726 aan het kapitaal der stichting vier jaar ge leden gevormd door een overschot ad f 100.000 van de tentoonstelling Bloemen in Berg en Bos te onttrekken ter ge deeltelijke betaling van de schuldeisers van het I.C.A. Deze zullen, voorzover zij destijds bereid waren in een minnelijke schikking te treden, thans ieder een zo danig bedrag ontvangen, dat daarna 73 percent van ieders vordering zal zijn vol daan. Het in de afgelopen zomer te Apeldoorn gehouden „Apeldoorns Bloemenfestijn" heeft in plaats van het verwachte aantal van 250.000 slechts 135.000 bezoekers ge trokken, waardoor de ontvangsten bene den oe raming zijn gebleven. Nadat alle particuliere crediteuren ten volle waren voldaan, bleef er nbg een vordering over van de gemeente. De gemeente heeft thans de door het bestuur van de stichting A.B.F. opgerichte of gerestaureerde gebouwen en andere opstallen, alsmede.de aangelegde gas- en waterleiding voor een bedrag van f52.619 overgenomen, waarmee haar vor dering op het A.B.F. is verrekend. „VERVE" IN LUXEMBURG Onder grote belangstelling is Zaterdag middag in het Musée de l'état te Luxem burg de tentoonstelling van de Haagse schildersgroep „Verve" geopend. Deze ten toonstelling omvat 67 schilderijen en 14 beeldhouwwerken. De rijkspolitie te Lopik trof op de Lek dijk nabij het Koekoeksvecr, onder om standigheden welke haar verdacht voor kwamen, drie mannen bij een vrachtauto aan. Op een sommatie te blijven staan vluchtten twee hunner in het griendhout en trachtte een derde zich onder de auto te verschuilen, maar de politicman kon deze laatste arresteren. Korte tijd later kreeg de politie uit liet aan de overzijde van de rivier de Lek gelegen Ameide be richt, dat daar die nacht ingebroken was in het manufacturenmagazyn van de firma C. van Toor en een grote voorraad manu facturen tot een waarde van tienduizend gulden benevens enig geld was gestolen. Al spoedig bleek, dat de aangehoudene betrokken was geweest bij deze inbraak. De drie mannen hadden volgens de politie eerst de vrachtauto gestolen uit een schuur in Lopik. Aangezien dit gebouw niet af gesloten kon worden, verwijderde de ge bruiker 's avonds de accu en sloot de auto af, maar deze voorzorgsmaatregel bleek voor de dieven geen beletsel te zijn om met de vrachtauto weg te rijden. Op het tijdstip der arrestatie van de man, die tijdens de nachtelijke rit de wagen had bestuurd A. Z. uit Jutphaas, een reci divist, die al meer inbraken op zijn stx-af- lijst heeft staan, waren de manufacturen reeds opgeborgen in een woning aan de Lekdijk, waar de politie later op de dag de gehele voorraad in beslag nam. De twee mannen, die gevlucht waren zijn de politie bij name bekend en zullen waarschijnlijk niet lang meer van hun vrij heid genieten. Afgaande op vingerafdruk ken in de cabine kon de politie hun opspo ring reeds verzoeken. Het is zeer waarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd enig varkensvet in de mar garine zal worden verwerkt, zo heeft het ANP uit industriële kring vernomen. Dit vet zal op smaak, kwaliteit en kost prijs van de margarine geen enkele invloed hebben. Op de dollarrekening zou bij het aanschaffen van vetten en oliën op de wereldmarkt weer wat kunnen worden be spaard. Het voornaamste echter zou zijn, dat de varkenshouders hiermede uit de thans bestaande prijzenimpasse zouden ko men. Toevoeging van varkensvet zal volgens technici niet op bezwaren kunnen stuiten. Aangezien het Nederlandse volk per jaar ongeveer 173.000.000 kilogram margarine consumeert zou de hoeveelheid bij te voe gen varkensvet in verhouding zeer gering zijn. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 1 op 2 December KW 2 12 k.: KW 3 10 k.; KW 14 17 k.; KW 23 3 k.; KW 32 30 k.; KW 173 17 k.; KW 42 70 k.; KW 43 10 k.; KW 167 9 k.; KW 130 10 k.; KW 151 5 k.; KW 95 6 k.; KW 22 25 k.: KW 65 2 k.; KW 56 20 k.; KW 70 15 k.; KW 129 5 k.; KW 163 10 k.; KW 168 2 k.; KW 130 3 k. Uit halve vleet: KW 140 5 k.; KW 48 2 k.; KW 18 5 k.; KW 20 10 k.; KW 49 17 k.; KW 37 4 k.; IJM 74 2 k. Kanaalvissery KW 86 34 k.: KW 83 20 k.; KW 67 34 k.; KW 38 6 k.; KW 29 25 k.: KW 85 20 k.; KW 176 5 k.: KW 39 35 k.: KW 41 10 k.; KW 78 10 k.; KW 15 30 k.; KW 44 50 k.; KW 159 100 kantjes. Gemiddelde vangsten Engelse wal: 11 kantjes. Kanaal: 30 kantjes. MARKTBERICHT BEVERWIJK Andijvie 3068; waspeen 2842; tomaten 16—78; spruiten 28—84: bloemkool 17—38; prei 14—34; knollen 1633; boerenkool 2132; groene kool 715; rode kool 612; gele kool 611; breekpeen 815; uien 1224: druiven 85119; appelen 715; peren 4.12. ADVERTENTIE Velser Winkeliers en Middenstandscentrale SINT-NICOLAAS-ACTIE 1952 Deze week waardebonnen SPECULAAS en BANKETLETTERS Kaarten inleveren tot en met 8 December Een duiker van Van der Tak's bergings bedrijf heeft in opdracht "/an Rijkswater staat opnieuw een onderzoek naar het wrak van de Faustus ingesteld en een boei aangebracht op het achterschip. Over de gehele lengte van het schip, waarvan de mogelijkheid aanwezig is, dat het gebro ken of verbogen is, zullen nog meer boeien worden aangebracht, waardoor opnieuw gedoken zal moeten worden. De taak van de duiker is bovendien om de plaatsen te markeren, waar de buizen moeten worden aangebracht, die boven water uitsteken, waardoor men controle op de gelijkmatige daling van het wrak verkrijgt. Opnieuw is komen vast te staan, zulks overeenkom stig de rapporten van de marine, dat het wrak met de masten naar zee gekeerd ligt. Berichten, als zou er beweging in het wrak zitten, worden door de rijkswater staat ontkend. Het wrak ligt volkomen vast in de bodem en er is geen sprake van, dat door de beweging van eb en vloed enige wijziging in de ligging is opgetreden. Wanneer er met zuigen kan worden be gonnen is nog niet tezeggen. Wat het gat in de pier aangaat: enkele zinkstukken zijn thans in voorraad ge maakt en zullen bij gunstig weer worden neergelegd en verzwaard. Het in Paramaribo verschijnend dag blad „De West" maakt de laatste tijd her haaldelijk melding van grensincidenten in het Marowijnse gebied, dat aan Frans Guyana grenst. Het betreft gevallen waar in Franse autoriteiten optreden op gebied dat als Surinaams beschouwd wordt. Dit is mogelijk omdat de grens hier en daar nog in betwist gebied ligt. In enkele ge vallen is gebleken, dat de Fransen niet hadden mogen optreden zonder de Suri naamse autoriteiten op de hoogte te bren gen. Deze week moest de Surinaamse rechter een bosneger berechten wegens verduis tering. De verdachte was voor dit feit reeds door een Franse rechter gestraft. Onlangs heeft zich nog een incident voorgedaan, waarbij enkele Fransen op Frans gebied geschoten hadden op een bos neger. Deze kreeg hulp van enkele stam genoten. De Fransen openden nogmaals het vuur, waarna de bosnegers terugscho ten. Eén der Fransen werd gedood. Bij haar onderzoek zou de Franse politie op Nederlands gebied gekomen zijn zonder de Surinaamse autoriteiten op de hoogte te brengen. WEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Het portret van Wales, dat ik gepoogd heb in mijn serie artikelen voor u te schilderen, heeft in dit laatste verhaal nog maar een enkel veegje nodig, voor ik een paar stappen achteruit kan doen om met critisch scheef-gehouden hoofd te kijken of het werkelijk lijkt. Het land en zijn mensen vormen overigens geen gemakkelijk model voor een porlretteur-met-woorden. Het wil niet genoeg stil zitten, zijn stemmingen veranderen snel, het is onberekenbaar en bovendien is er zoveel ongrijpbaars in de atmosfeer, dat men de taal zou moeten spreken van de oude verweerde stenen van ruïnes, van het zingen van een rivier, van de wind die over de bergen waait of zo ge wilt van het ijzeren geluid van de mijnen, dat de nachtelijke stilte van de dalen vult, om het te kunnen vangen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Joh. Polderman f 16.300; Petten f12.300; Gelria f20.200. Logger: KW 7 f6050. Het land en de mensen zijn té Keltisch om ooit door iemand anders dan een Kelt met zijn ongebreideld voorstellingsvermo gen, met zijn zin voor het grootse wonder en met zijn manier om dat gestalte te geven in het eenvoudigste vertelsel, recht gedaan te worden. Het is wat dat betreft haast als Ierland. Al moet ge daar helemaal niet uit afleiden, dat Wales in ieder opzicht op Ierland en de Welshman op de Ier lijkt. Hij mist de vreugdevolle nonchalance van de Ieren, het vermogen om uit nietsdoen een feest te puren, om in lompen een koning te zijn bij de gratie van zijn fantasie. Hij is een tikje weemoediger, eerder geneigd zich te beklagen, een tikje zwaarder op de hand en ondanks zijn gastvrijheid geslote- ner. Hij is wat harder en lijkt in dat op zicht meer op de mensen van Bretagne, ook al leden van de Keltische familie, die in zovele opzichten het zout in de Euro pese pap is. Dat is de Welshman in de stijve Engelse poxridge-brij overigens zeker. Dat culinaire beeld dringt zich onweerstaanbaar op ook wat de andere niet-Engelse Britten betreft: de Schotten en de Ieren. Want als men de brillante specialiteiten van de Welsh met hun politici en geleerden, van de Ieren met hun vechtjassen en hun schrijvers en de Schotten met hun haast tot een edele kunst uitgegroeid instinct tot zakendoen af zou trekken van het totaal dat Groot-Brittannië heet, dan zou men vrezen niet veel anders over te houden dan het overigens zeer nut tige bindmiddel in deze ratjetoe, dat men Engeland pleegt te noemen. Die pittige bijvoegsels hebben op het ogenblik nochtans neiging genoeg om zich zelf af te scheiden van het nationale een pansgerecht. De Ieren is het al gelukt en de Schotten en de Welsh streven er in steeds heviger mate naar om dat ook voor elkaar te krijgen, zij het dan in een wat ge matigder vorm dan hun temperamentvolle Westerburen. Nationale bekrompenheid Zou het werkelijk een gelukkige oplos sing zijn, wanneer het zou lukken? We vrezen van niet.De ervaring in vele geval len heeft geleerd, dat het verwezenlijken van de nationalistische eisen heeft geleid lot een hoge mate van in zich zelf gekeerd raken, van een zekere nationale bekrom penheid en van het streven naar een be slotenheid waarin men veilig met dat nieuw verworven speelgoed, de nationale souvereiniteit, rond kan springen. Men ziet dat verschijnsel in haast alle staten die zelf hun nationale onafhankelijkheid hebben bevochten. Indonesië is er óók een voor beeld van. En toch is daarmee de kous niet af. Want het minderheden-probleem blijft bestaan. Het bestaat ook in zekere zin in Wales, waar inderdaad een volk apart zich tekort gedaan voélt in de staat, waarin het ge huisvest is. Het bestaat in Friesland, het bestaat in het Italiaanse Zuid-Tirol en in het Oostenrijkse Slowenië om nog maar eens een paar voorbeelden te noemen. Er zijn er meer. Het geeft geen zin om van al die mensen te verlangen, dat zij hun taal, hun eigen tradities, hun eigen cultuur maar overboord zouden zetten-omdat het de na tionale staat, waarin zij zijn opgenomen, niet past. Het zou bovendien wel degelijk een verarming zijn. De oplossing ligt kennelijk in een andere richting. En op gevaar af, dat gij mij voor de voeten zult werpen de Europese eenheid als een middel tegen alle kwalen te zien, zou ik haar willen vinden in die veel gro tere ruimte, waarin het keurslijf van de te nauwe grenzen open zou barsten. Het klinkt vreemd, dat deze afsplitsingsneigin gen van kleine gemeenschappen zouden kunnen samen gaan met het vormen van De nieuwe tijd in het oude Wales. Een prachtig modern fabrieksgebouw van de British Nylon Spinners, in de heuvels van Zuid-Wales- dat internationale geheel. En toch is het dat niet. Het leggen van nationale grenzen om die splinterlanden zou economisch ge zien als volstrekte waanzin zijn. Het voorbeeld van Wales wat dit betreft, ligt voor de hand. Groot-Brittannië heeft het al een keer uit een depressie moeten redden, waar het op eigen houtje nooit uit had kunnen komen. Terzijde kan nog wor den opgemerkt, dat een economisch Ver enigd Europa die depressie had kunnen voorkomen. Een nieuwe kans Bij die economische noodzaak komt ech ter de mogelijkheid om de bitterheid, de gekrenkte trots weg te nemen, die in ge bieden als Wales zeer sterk zijn. Immers, in een Europese federatie zou het idool van de nationale souvereiniteit een toontje lager moeten zitten en een land als Wales zou tegenover Groot-Brittannië onder een Europees gezag in een veel gelijkwaardiger en in ieder geval minder pijnlijke positie komen, dan waarin het nu verkeert. Zeker wanneer de gezamenlijke minderheden in een mogelijk nog verre Europese toekomst zouden gaan ijveren voor een hèr-indeling van de uit onze tijd geërfde grenzen. Ik heb dit denkbeeld wel eens bij natio nalisten in Wales geopperd en merkte, dat zij het ruimschoots de moeite van overden king waard vonden. Want om heel eerlijk te zijn, is de Europese eenheidsgedachte in Wales nog niet bepaald een geregeld on derwerp van discussie. Evenmin als elders in Groot-Brittannië trouwens. Maar wan neer men erover spreekt ontmoet men in Wales niet het gebrek aan voorstellings vermogen, de zelfgenoegzaamheid of het cynisme waarmee zovele Engelsen haar be jegenen. Dat de Welsh er wel meer over willen horen, is trouwens niet verwonde ringwekkend, want hun Keltische geest brengt met zich mee, dat zij van grootse, gedurfde ideeën niet bang zijn. Het zou te hopen zijn, dat het zo zou lopen, want wie zou de gloeiende Keltische robijn aan de Europese kroon van verbluf fende veelzijdigheid willen missen. Wales, dat zich eigenlijk op het ogenblik pas aan het hervinden is, zou in de Europese ruim te onvergelijkelijk meer kansen krijgen, dan in het Britse eilandenrijk, waar het een tweede viool moet spelen, laat staan in de nationale isolatie van een min of meer „onafhankelijk" Wales, zo ge dat ver ouderde woord nog wilt gebruiken. En de juwelen van de geest, waarmee de schat kamers van Wales liggen volgestapeld, zouden een inbreng vormen, die het door het land zo lang gederfde respect welhaast zouden garanderen. W. L. B. BINNENLAND Een baby van vyf maanden van de familie K. te Venlo is overleden aan brand wonden. die de kleine opliep toen het wiegje in brand geraakte, doordat het te dicht bij een electrische kachel stond. Te Rotterdam is plotseling overleden mr. J. A. Roest van Limburg, ambtenaar van het O. M. en waarnemend officier van justitie te Rotterdam. Hij was 42 jaar Met ingang van 1 December is de wet op de horizontale eigendom in werking ge treden. Deze houdt in dat men een gedeelte van een gebouw in eigendom kan verwerven. Tot nu toe kende de Nederlandse wet alleen de figuur, dat de eigenaar van een stuk grond eigenaar is van alles wat er op slaat. Aan hoofden van broodbakkerijen, ban ketbakkerijen, rijwiel- en automobielherstel- plaatsen. bierbottelarijen, limonadefabrie- ken, slagerijen en vleeswarenfabrieken. in wier onderneming geen arbeid wordt ver richt op Donderdag 25 December 1952 en op Donderdag 1 Januari 1953, wordt vergunning verleend, om van Maandag 22 December tot en met Zaterdag 3 Januari het personeel ar beid te laten verrichten op de op de arbeids lijst vermelde vrije middagen, indien deze niet op Donderdag is gesteld. Het Amsterdams Toneelgezelschap heeft in studie genomen: „Het Woud" van A. N. Ostrowski onder regie van Louis Saalborn en „Koning Lear" van William Shakespeare onder regie van A. Defresne. Op de plaats, waar zich sedert 1713 in Oostburg de oude uitspanning „De Een hoorn" bevond, die ten gevolge van oorlogs handelingen moest v/orden afgebroken, beeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een monument onthuld, voorstellende een eenhoorn. Dit monument herinnert niet al leen aan de oude uitspanning die destijds een grote rol speelde in het sociale en cul turele leven van deze Zeeuwsch Vlaamse centrumgemeente, maar ook symboliseert het de moed, de kracht en voortvarendheid, welke bij de herbouw van het zwaar ge troffen Oostburg door de bevolking werden getoond. Van de werf van Verschure en Co. te Amsterdam is een baggerzuiger te water ge laten die bestemd is voor Oost-Pakistan. De bouw geschiedde door de „Holland", een combinatie van zes scheepswerven, geves tigd te Den Haag. -De echtgenote van de zaakgelastigde van Pakistan te 's Graven- hage verrichtte de doopplechtigheid. Philips heeft onderzocht of kaskom- kommers in de winter kunnen worden ge teeld. De eerste producten van deze proef nemingen zijn aan de Loosduinse groente veiling aangevoerd. Zij brachten f 1,33 per stuk op. De eerste komkommers zijn aan de Koningin aangeboden. Het ligt in de be doeling van Philips om planten het gehele teeltseizoen met hogedruk-kwikdamplam- pen te belichten. Aan prof. dr. J. Korevaar, hoogleraar in de zuivere en toegepaste wiskunde en de mechanica aan de Technische Hogeschool te Delft, is eervol ontslag verleend. Prof. Kore vaar vertrekt naar Amerika, waar hij is be noemd tot hooglaar aan de Mabisone Univer sity te Mabisone. De Schiedamse gemeenteraad heeft besloten in de Plantage aldaar een openlucht theater te bouwen, dat 1900 zit- en 600 staan plaatsen zal bevatten. De bouw zal gefinan cierd worden door de Schiedamse Gemeen schap, het overkoepelend orgaan van alle culturele organisaties in deze stad. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniver siteit te Leiden is voor het onderwijs in de physische scheikunde benoemd prof. dr. J. J. Hermans, thans hoogleraar aan de rijks universiteit te Groningen. Het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden heeft aan de raad van ministers een adres gezonden, waaiin wordt gezegd, dat volgens de voorstellen van het interim-rapport van de Staatscommissie voor de Pensioenwetgeving de pensioenpositie van het gros der gepensionneerden in geen enkel opzicht wordt verbeterd, hoewel de achteruitgang van hun pensioen betreurens waardige verhoudingen heeft aangenomen. Verzocht wordt een stelsel van toeslagen in te voeren. In een bijzondere kerkdienst te Driehuis werden Zondag ds. J. J. Simon, emeritus predikant te Vel sen en twee ouderlingen van de Evangelisch Lutherse Gemeente in hun ambt bevestigd. Hiermede heeft de Lutherse kring te Velsen een definitieve vorm gekregen. In de bezettingsjaren maakte de evacuatie een einde aan het ge meentelijk leven van de kleine groep Lu theranen, maar ds. J. J. Simon, emeritus predikant van Gouda, die zich in 1949 te Velsen vestigde, heeft de leden in de ver strooiing weer bijeengezocht en weten te verenigen. De gemeente Velsen, waartoe ook Driehuis, Santpoort en IJmuiden be horen ressorteert kerkelijk onder Bever wijk. In gemeenschappelijk overleg, waar bij ook de synodale commissie betrokken werd. is thans een regeling getroffen, die alle belanghebbenden bevredigt en voort gang van het werk in Velsen waarborgt. Voor de Dinsdagmarkt. Voor de af slag van vandaag lagen Maandag reeds binnen de Johannes Polderman met 160 k. schelvis, 110 k. makreel, 150 diversen, 60 gestripte wijting, 70 haring, 40 kabel jauw en gul, 10 diversen en 65 stuks stijve kabeljauwen, de Petten met 35 k. schelvis en piepers, 100 makreel, 80 wijting, 40 ka beljauw en gul, 40 haring, 45 diversen, de Abraham met 3500 haring en dc Claesje met 1400 haring en de Geria met 1700 k. haring. Voor Woensdag. Nu ook de Bergen op het laatste moment nog bericht heeft gekregen niet in Engeland maar in IJmui den te markten, zullen er Woensdag 2 vis- boten zijn: de Duyvis met 250 schelvis en piepers, 140 makreel, 160 kabeljauw en gul, 110 haring, 160 wijting, 25 radio, 10 diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen en de Bergen met 450 k. schelvis en pie pers, 430 makreel, 150 haring, 90 wijting en 50 k. kabeljauw en gul.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10