Frans - Duitse onderhandelingen zullen spoedig worden hervat Benoeming van vakbondsleider tot minister de oorzaak Enschedése politie ontdekte geraffineerde brandstichting Weerbericht Keizerrijk Franse positie thans versterkt door Saarverkiezingen Saargebied thans symbool van één Europa Tekort van f 9 millioen in Betalingsunie „Tunnelbouw bij Velsen dient versneld te worden" In Februari één Europese kolenmarkt Het woord is aan... Wervelwind teistert Payneville Tsie^oslowaakse leiders terechtgesteld Gevaar voor gladde wegen houdt aan Adres der C.O.N. aan de Tweede Kamer Breuk EisenhowerTaft Sneller ruzie dan verwacht werd Na een jaar argwaan Daders incasseerden een half millioen van verzekering Nederlands schip in België gezonken 67e JAARGANG No 125 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietslraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 3 DECEMBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 285 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdager Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.tL Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET WAS DINSDAG een eeuw geleden dat prins Charles Louis Napoleon Bona parte zich liet uitroepen tot keizer der Fransen onder de naam Napoleon III. Het Tweede Keizerrijk zou bijna achttien jaar duren; het kwam op 2 Sept. 1870 na de verloren veldslag bij Sedan ten val. De datum 2 December was geen toevallige. Het was de verjaardag van de kroning tot-keizer van Napoleon I. Daarom had zijn neet al eerder de tweede December 1851 uitgekozen voor het volvoeren van zijn staatsgreep, die een einde maakte aan het bestaan der Tweede Republiek, welker president hij was. Daarom koos hij, een jaar later, opnieuw die datum om zich tot keizer te laten uitroepen. Dat Tweede Keizerrijk was Frankrijks laatste monarchale periode. Na de verschil lende revoluties die het had doorgemaakt betekende het nogmaals een terugkeer naar het absolutisme. Toch hield Napoleon III dit niet tijdens zijn gehele bewind vol en de geschiedschrijvers zijn het er wel over eens, dat hij reeds bij de aanvang het voornemen had, de volksinvloed op den duur te versterken en de onderdrukking van het politieke leven, die zijn bewind eerst kenmerkte, geleidelijk op te heffen. Dit poogde hij na 1860 inderdaad te doen en die ontwikkeling voerde tot hetgeen tenslotte zou heten „l'empire libéral" het liberale keizerrijk. Iiij was begonnen onder de leus „l'empire c'est la paix" het keizerrijk is de vrede. Noch in het eer- 11 99 PARIJS, (Reuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman heeft Dinsdag op een persconferentie te Parijs medegedeeld dat hij spoedig de schriftelijke gedachtenwisseling met de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer over een rege ling van het sinds lang bestaande geschil over de toekomst van het Saargebied zal hervatten. „De stemming van Zondag heeft aange toond dat drie van elke vier Saarlanders de voorkeur geeft aan het verlenen van een internationale status aan hun gebied, boven een terugkeer binnen de Duitse rijksgren zen. Ik ben van mening dat de uitslag der Saarlandse algemene verkiezingen Frans- Duitse overeenstemming zal vergemakke lijken. In plaats van een belemmering voor de Europese eenwording, is het Saargebied een symbool hiervan geworden en het kan ste, noch in het laatste streven kan hem ajg een waai-borg worden beschouwd voor een welslagen toegedicht worden. Wel be leefde Frankrijk onder zijn bewind een lange periode van grote materiële wel vaart, maar de moeilijke overgang van dic tatuur naar democratisch bewind wist het niet met succes onder deze leiding te vol brengen en het keizerlijk vredesprogram wercl niet bewaarheid, ofschoon ook ten deze de bedoelingen des keizers wel ernstig geweest schijnen te zijn. Hij was een zon derlinge, ietwat raadselachtige man: van origine een intrigant en in zekere zin een avonturier, die in zijn lange jaren van bal lingschap en gevangenschap niettemin klare inzichten had verworven en die een mildheid van natuur bezat, waardoor vroe gere absolute regeerders zich niet hadden gekenmerkt. Zo poogde hij, bij zijn streven naar welvaart, het lot der arbeiders te verbeteren, hetgeen zich uitte in verbete ring der volkshuisvesting en de stichting van ziekenfondsen. Zijn gevoel voor de natuur leidde tot de schepping van het Bois de Boulogne. Zijn architect Viollet le Due zette hij aan de arbeid tot restauratie van historische monumenten: een van de merkwaardigste resultaten, waarover de tegenwoordige bezoeker van Zuid-Frank rijk zich nog steeds verbazen kan, was het volledig herstel van de oude vesting stad Carcassonne met haar meer dan vijftig torens, die boven de nieuwe stad op haar heuvel verrijst als toverachtige herinne ring aan een ver verleden. Scherp inzicht in de toekomst, dat volkomen bewaarheid is, deed hem de opdracht geven aan de baron Hausmann om de grote doorbraak van Parijs te voltooien, boulevards te ver binden en oude buurten op te ruimen, waardoor die ruime stadsaanleg werd ge schapen die latere geslachten zo bewonde ren zouden en die bovendien de Franse hoofdstad geëigender maakte voor het moderne verkeer dan welke andere ook. De overweging dat de oude „faubourgs", nauw en bochtig, bij iedere revolutie de ideale gelegenheid hadden geboden om barricades op te werpen en met succes verzet te ple gen moet de keizer evenwel ook hebben beïnvloed. Zijn halfbroer Morny, door hem tot hertog de Morny verheven en zijn trouwste medewerker, deed zijn welbere kend zakeninstinct gelden in de aanleg van de prachtige renbaan Longchamps en de bouw van de badplaats Biarritz, die met de steun van keizerlijke bezoeken tot snelle bloei werd gebracht. Ook verrees tijdens Napoleon Ill's bewind de Grand Opéra te Parijs. De keizer, die bij zijn troonsbestijging 45 jaar oud was, trad ruim een jaar latei- in het huwelijk met de zeer schone Eugénie de Montijo, die van hoge Spaanse adel maar niet van vorstelijken bloede was. Zij schiep in de Tuilerieën, in St. Cloud en Compiègne en Fontainebleau, waar zij ook regelmatig bezoeken brachten, een buiten gemeen pralend hofleven, dat door zijn ge brek aan distinctie evenwel niet alleen de oude adel maar ook vele kunstenaars en in tellectuelen afzijdig deed blijven. De vul gariteit van het eerste keizerrijk herhaal de zich in misschien nog wat treffender mate omdat de tijd van het tweede keizer rijk zowel in architectuur als in inrichting van paleizen en woningen smakeloos was. Dit overigens niet alleen in Frankrijk. Napoleon Ill's aanvankelijk scherp di- olomatiek inzicht, dat hem tijdelijk tot leider der Europese politiek scheen te ver heffen, bleek op den duur te falen en het groeiende nationalisme in Europa deed hem in een reeks oorlogen en avonturen belanden, die rampzalig besloten zou wor den met de débacle van Sedan. Hij was geen generaal, hij was van aanleg ook geen oorlogvoerder en het aanschouwen van slagvelden vervulde hem met afschuw en medelijden; tegen zulke ellende was hij niet bestand. Misschien hadden zijn af stamming en het lot, en de invloed van zijn eerzuchtige moeder en van avontuur lijke vrienden in zijn jeugd hem tenslotte in een positie gebracht, waarvoor hij niet was voorbestemd en waartegen hij niet was opgewassen. Misschien is dat de voor naamste verklaring van zijn geheimzinnig heid, zijn zwijgen en zijn achterdocht, die hem zo vaak achter zijn ministers om deed handelen. In later jaren schokte een kwaal zijn zelfvertrouwen en kreeg keizerin Eugé nie. die meer eerzucht en moed dan inzicht bezat, een gevaarlijke medezeggenschap in staatszaken. Verdeeldheid in de keizer lijke familie deed zich overigens evenals ten tijde van Napoleon I gelden en van de laatste periode is wel eens getuigd dat wei nigen in de omgeving des keizers meer in het keizerrijk geloofden en hijzelf ook niet tenvolle. Maar er was zijn in 1856 geboren zoon, de jonge keizerlijke prins, die de •oortduring der dynastie in uitzicht scheen e stellen. De Frans-Duitse oorlog vernietigde alles. De keizer, door de Duitsers gevangen ge nomen. later banneling in Engeland, stierf in 1373 te Chislehurst. De keizerlijke prins sneuvelde in 1879 in Afrika tijdens een Engelse expeditie tegen de Zoeloes. Kei zerin Eugénie, die een stokoude vrouw het welslagen van het streven naar een verenigd Europa", verklaarde minister Schuman. Hij besloot met te zeggen dat elk voor gesteld internationaal statuut voor het Saargebied door middel van een volksstem ming, onder internationale waarborgen, aan het oordeel zijner inwoners zal worden onderworpen. Reuters medewerker Harold King, die ook het bovenstaande meldde, vervolgt: „De Fransen zijn van mening dat hun Wes telijke bondgenoten, en wel in de eerste plaats Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, tot de slotsom zullen komen dat zij het van het begin af aan bij het rechte eind hebben gehad met te verklaren, dat de Saarlanders er niet zo op gebrand zijn weer binnen de Duitse grenzen te worden opgenomen. Naar de mening der Fransen betekent dit dat zij thans op volledige steun van Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten kunnen rekenen voor elke, door Frans-Duitse overeenstemming ver kregen, en door de Saarlanders gesteunde oplossing van het Saarvraagstuk. Duitsland bereid De perschef van de West-Duitse rege ring, Von Eckardt, heeft Dinsdag te Bonn medegedeeld dat zijn regering te allen tijde bereid is de onderhandelingen over het Saargebied met Frankrijk te hervatten. Deze onderhandelingen werden voor de Saarverkiezingen afgebroken. Over de uitlating van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, dat Frankrijk de ouderhandelingen wilde voortzetten, zeide de perschef dat dit ver langen wederkerig is. Binnenkort werd een antwoord van Frankrijk verwacht dat de hervatting van de onderhandelingen mogelijk zal maken. Von Eckardt zeide verder dat West-Duitsland zijn mening niet heeft gewijzigd dat de economische con venties tussen Frankrijk en het Saargebied moeten worden afgeschaft en niet moeten worden aangepast bij een politieke oplos sing, zoals Frankrijk dat had voorgesteld. Over de jongste verkiezingen in het Saargebied zeide de perschef dat de West- Duitse regering van oordeel is dat de re gering en het pqrlement van het Saargebied de bevolking niet vertegenwoordigen. Elke overeenkomst tussen Frankrijk en West-Duitsland voor Europeanisering van het Saargebied zou toch voorlopig zijn tot een Duits vredesverdrag, aldus Eckardt. Pinay staat sterk De Fx-anse premier Pinay heeft Dinsdag besloten het bestaan van zijn regering op het spel te zetten teneinde de Nationale Vergadering te bewegen de begx-oting als geheel met voorrang te behandelen in plaats van exitiek te leveren op onderdelen hieiwan. Over deze vertrouwenskwestie zal Donderdag worden gestemd. Pinay vex-klaarde: „Er zal tegen 31 De cember een begroting zijn. of anders zal er een andere regering moeten komen". Waar nemers zijn van mening, dat de regering de ovei-winning zal behalen, daar de afge vaardigden nauwelijks kunnen weigeren, een zo dringende kwestie als de begroting te behandelen. Volgende week Dinsdag zal de regering echter een zwaardere proef moeten door staan, wanneer een tweede vertrouwens kwestie aan de ox-de komt. Ditmaal zal ge stemd worden over het regeringsvoorstel „om de begx-oting nu artikelengewijze te behandelen". Dinsdag besloot de Nationale Vergade ring, tegen de wens der regering in, met 388 tegen 211 stemmen de begroting van het ministerie voor de pensioenen met voorrang te behandelen. De vergadering zal deze uitspi-aak binnen 48 uur ongedaan moeten maken, wil zij Donderdag de i-ege- ï'ing niet tot aftreden dwingen. Als de Nationale Vergadering zich er mee accoord vex-klaart de begroting als ge heel met vooiTang te behandelen, zal het debat over de buitenlandse politiek, dat voor Donderdag en Vrijdag was vastge steld, moeten worden opgeschoven. Premier Pinay verklaarde dat de ï-egering een de bat over haar buitenlandse politiek na de verkiezingen in de Saar minder vreest dan ooit. Hij beloofde, dat dit debat voor het einde van het jaar kan woi'den gehouden. Een en ander zal minister Schuman gele genheid geven, zijn besprekingen met West- Duitsland over de Saar te hervatten. Volgens voorlopige gegevens heeft Ne derland in de Europese Betalings Unie over de maand November 1952 een tekort van ca. f 9 millioen gehad, zo deelt de Neder landse Bank mede. Over October bedroeg het tekort ca. f 3 millioen. Over September was er nog een overschot van f 3.7 mil lioen. De Commissie Oeververbindingen Noord- zeekanaal heeft dezer dagen een adres ge zonden aan de Tweede Kamer. De commis sie acht het in dit adres noodzakelijk,, dat te Velsen en bij de Hembrug noodvoorzie ningen worden getroffen voor de periode die vooraf gaat aan het gereedkomen van de Velser tunnel. Voorts dient de bouw van deze tunnel zoveel mogelijk te worden versneld, aldus de commissie, en de bouw van de tunnel bij de Hembrug dient nu reeds te worden voorbereid, waartoe op de begroting voor 1953 een post worde op genomen. Ook de tunnelbouw te Amster dam en Hembrug dient zo spoedig mogelijk te beginnen. De commissie vestigt er vex-der de aan dacht op, dat naar haar mening de inter- locale wegen die aansluiting geven op de tunnels tegelijk met deze gereed dienen te komen. Zodra de stand der Zuiderzeewer ken dat mogelijk maakt, dient voorts een interlocale weg ten Oosten van Amsterdam te woi-den aangelegd. De Commissie Oeververbindingen Noord zeekanaal bestaat uit 15 leden en 8 gast- leden, o.m. vertegenwoordigend de Kamers van Koophandel en fabrieken te Alkmaar, Amstei-dam, Den Haag, Haarlem, Hilver sum, Hoorn, Leeuwai'den, Leiden en Zaan dam, en voox-ts leden werkzaam'op het ge bied van de Waterstaat, het gemeentebe stuur, de marine, de spoorwegen, het vreemdelingenverkeer en de planologie. LUXEMBURG (Reuter) Na afloop van de bijeenkomst van de raad van minis ters van de Europese Kolen- en Staalge meenschap heeft de Franse voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan, Jean Monnet, op een persconferentie vragen beantwoord. Hij zeide, dat er voorbereidingen worden getroffen, om op 10 Februari één enkele kolenmarkt voor de zes aangesloten lan den te openen. Er is geen reden te menen, dat die datum niet zal kunnen worden aan gehouden. Monnet wees de veronderstelling van de hand, dat de voorgestelde „Europese be lasting" op de kolen- en staalproductie van dezes landen de prijzen van kolen en staal zou doen stijgen. Hij verklaarde, dat de raad van ministers, die binnenkort, waar schijnlijk nog voor het einde van dit jaax-, weer bijeen zal komen, dan de beschikking zal hebben over een rapport van financiële deskundigen over de methoden en voor waarden voor het opleggen van een Euro pese belasting, tiet vaststellen van het be lastingtarief berust echter geheel en al bij De Livry Wanneer men gewoon is zijn woord te houden is men er zuinig mee. CINCINNATI, (Reuter) Senator Ro bert Taft, een der voormannen der Ame rikaanse republikeinse partij, heeft cri- tiek geoefend op de benoeming van Martin Durkin, een democraat, tot toekomstig mi nister van Arbeid in de regering-Eisen- hower. Hij zeide het nieuws van de be noeming bijna niet te kunnen geloven. Taft voegde hieraan toe, dat zijn critiek niet de persoon of de bekwaamheden van Durkin betrof. „Het is echter een belediging voor millioenen vakbondsleden en vakbondslei ders, die de moed hadden de oproep van functionarissen als Durkin, om op Steven son te stemmen, in de wind te slaan", al dus Taft. Door deze benoeming blijven de mil lioenen democraten uit Noord en Zuid, die hun partij verlaten hebben om op Eisen hower te stemmen zonder vertegenwoor diging. Reuter tekent hierbij aan, dat Tafts ver klaring onmiddellijk de vi~aag heeft doen rijzen hoe de verhouding Taft-Eisenhower in de toekomst zal zijn. Bij de kiescam pagne hebben de democraten het steeds zo voorgesteld, dat generaal Eisenhower „in de macht" van Taft was. De poging van de gekozen persident, om de vakbeweging tevreden te stellen, heeft geleid tot dit geschil tussen Eisenhower en zijn voornaamste pai-tijganger, zo schrijft Reuters coiTespondent. Velen hadden voorspeld, dat deze on enigheid later zou komen en haar aan leiding zou vinden in kwesties van de bui tenlandse politiek. Niemand, zo gaat de correspondent ver der, had gedacht, dat een binnenandse aangelegenheid de aanleiding zou worden en dat reeds voor de ambtsaanvaarding van de president geschillen aan de dag zouden treden. Men acht het ook van belang, dat Tafts verklaring over de benoeming van te vo ren was opgesteld en dat dus de scherpe woorden geen gevolg waren van spontane opwelling, doch weloverwogen gekozen waren. Durkin, zo tekent Reuter verder aan, had een actief aandeel bij de door de vak beweging georganiseerde campagne tegen de hei-verkiezing in de Senaat van sena tor Taft. De vooi-zitter van de „Amex-ican Fede ration of Labor", George Meany, is een intieme vriend van Dui-kin. Het is een republikeinse traditie om een actieve vakbewegingsleider tot minister van Arbeid te benoemen. Het is een gebaar tegenover de vakverenigingen, dat er toe zal bijdragen de mening weg te nemen, dat een strijd tussen de vakbeweging en de ï-egering onvermijdelijk is. Dui-kin is een leider met een katholieke aanhang en een aanhang bij de vakverenigingen. Het is eveneens een traditie om ook een katho lieke spreker in het kabinet op te nemen. De jaarlijkse conventie van het Ameri kaanse vakverbond C.I.O. te Atlantic City heeft warme waardering uitgesproken voor de keuze van Durkin door Eisenhower en de vei-klaring van senator Taft ver oordeeld. het Hoge Gezagsorgaan.„Wij moeten ge noeg kapitaal heffen, om de Europese ge meenschap het noodzakelijke crediet en de financiële basis op internationale markten te verschaffen, om de eerste Europese lening te kunnen plaatsen," zo zeide Mon net. De inkomsten van de gemeenschap zullen dienen voor de rentebetaling op die lening, waarvan het doel zal zijn investe ringen en modernisex-ing van de kolen- en staalindustrieën binnen de „pool" te be vorderen. Ook zal de lening de afzonder lijke industrieën helpen zich aan te passen aan de nieuwe omstandigheden op de enkele markt. De lening zal in het bijzon der die industrieën helpen, die tijdens de aanpassingsperiode niet zullen kunnen con- cui'rex-en. Naar aanleiding van een der grootste en meest geraffineerde brandstichtingen van de laatste tijd heeft de politie te Enschede drie personen gaerresteerd, de 44-j. J. v. d. H„ indertijd vertegenwoordiger, de 36-j. D. S. en de 34-jarige schilder G. J. T. Zij worden ervan verdacht het vorige jaar brand te hebben gesticht in de machinefa briek Oost-Nederland aan de Slankweg te Enschede. Hoewel de politie reeds lang het ver moeden had, dat de brand, die op 16 Mei 1951 in een gi-ote villa, alsmede in de in de onmiddellijke nabijheid gelegen fa briek ontstond, was gesticht, heeft zij pas in de afgelopen maanden de bewijzen daarvoor in handen gekregen. De verdachten hebben volgens de po lite een bedrag van een half millioen gul den aan verzekeringsgelden geïncasseerd. De schilder was onder druk gezet, om mee te helpen de brand te stichten. Hij heeft daaiwoor een bedrag van f 2000.ont vangen. T. was bezig met het afbranden van planken van de fabi-iek, waarachter een grote hoeveelheid in benzine ge drenkte houtwol was opgeslagen. Op het zelfde ogenblik dat hij uitriep „brand, brand", zou S. de villa in brand hebben gestoken. De schade werd door de experts op f 400.000.vastgesteld. De inboedel van S. was verzekex-d voor f 100.000. Vaix der H. heeft inmiddels bekend de brand te hebben gesticht. Het plan tot brandstichting was ge smeed toen de fabriek na een faillisse ment opnieuw rin financiële moeilijkhe den geraakte. Er werden verzekeringen afgesloten tot een bedrag van bijna f 900.000.De brandstichting werd zorg vuldig voorbereid. Op Pinkstermaandag hadden S. en Van der H. in de fabriek, die gevestigd is in een oude houten manége, en in de villa grote hoeveelheden houtwol vex-spx-eid, die zij overgoten met benzine en olie. Regiefout Daardoor kon, toen de bi-and eenmaal gesticht was, de brandweer tegen de laaiende vuurzee niets uitrichten. Bij de politie ontstond onmiddellijk ai-gwaan, omdat de brand in de villa en in de fabriek op de plaats, waar de schil der aan het werk was, gelijktijdig was ontstaan, omdat juist op die plaats de fa briek en de villa niet aan elkaar grensden. De 500.000 gulden, die door de verzeke ring werden uitgekeerd, leverden overi gens geen direct voordeel op, want het grootste gedeelte van het geld moest al dadelijk aan lonen worden uitbetaald. Een andex-e grote schuldeiser was de bank. die ook een deel van het geld kx-eeg. Aan het einde van het vox-ig jaar werd begonnen met de bouw van eon nieuwe fabriek. In het afgelopen voox-jaar, toen ter ge legenheid van de opening van de nieuwe fTW'"""' JOHANNESBURG (Reuter). De Zuid- Afrikaanse plaats Payneville, op vijftig kilometer van Johannesburg, is Dinsdag door een wervelwind getroffen, waardoor dertien inboorlingen om het leven zijix ge komen en ongeveer honderd zijn gewond. De ïxxeeste gebouwen in het getroffen ge bied zijn of xxxet de grond gelijk gemaakt, of zwaar beschadigd. Twee duizend irxboox-- lingen zijn dakloos geworden. Van 35. der gewonden is de toestand ernstig. De inwoixers van de eerder getroffen plaats Albexdynesville zijn niet ingegaaxx op een aanbod van de regering om een militair kamp als ondei-komen te gebruiken. In plaats daarvan zijn zij begonnen hun hut ten weer op te bouwexx uit het puin. werd en tot haar dood haar rol in het grote x'omantische avontuur zou blijven verdedi gen en goedpraten, was over de negentig toen in 1920 haar leven zijn einde vond: een halve eeuw na Sedan. R. P. Op een veld, afgezet met prikkeldraad, „luchten" de gevangenen uit de Thompson's Falls gevangenis. Het zijn Kikoejoe's, die gevangen zijn genomenverdacht van Mau Mau-activiteiL fabriek een receptie werd gehouden, do ken opnieuw geruchten op, dat de brand bij de machinefabriek „Oost-Nederland" was aangestoken. De schilder werd ge arresteerd maar na enkele dagen op vrije voeten gesteld. Nog steeds ontbrak elk bewijs. Toen kwam het geluk de politie te hu]p. Bij de N.V. G. Dikkei-s en Co. te Hengelo waren materialen gestolen en het kwam de politie ter ore dat deze gekocht waren door Van der H. De laatste werd op grond hiervan gearresteerd, de politie bleek te doen te hebben met een man, die moreel volkomen was ingestort, temeer omdat het faillissement over de nieuwe fa- bi-iek inmiddels was uitgesproken. Van der H. bekende de brand in de fabriek te hebben gesticht tezamen met S. en de schilder. Op 20 October arresteex-de de politie S„ die zich inmiddels in Leidschen- dam had gevestigd en koopman was ge worden. Uit de mededelingen van een be drijfsleider L. W. uit Glanerbrug, die aan de schilder enkele bedragen had gegeven voor zijn aandeel in de brand, kon de po litie verder gaan speuren. S. heeft nog steeds niet bekend, maar de verklaringen van de andere verdachten hebben zijn rol volgens de politie volkomen duidelijk ge maakt. Hij is, evenals de schilder en Van der H. naar het huis van bewaring te Al melo overgebracht. S. wordt er ook nog van verdacht de ver- zkeringsmaatschappij te hebben opgelicht door voorwerpen als verbrand op te ge ven die tijdens de brand niet in de villa aanwezig waren. De elf Tsjechoslowaakse communistische leiders, onder wie de voormalige secreta ris-generaal van de communistische partü, Rudolf Slansky, die de vorige week op be schuldiging van spionnage en sabotage ter dood waren veroordeeld, zijn hedenochtend terechtgesteld, aldus meldt radio Praag. HASSELT (Belga) Op het zijkanaal te Rotem kwam het gisteren tot een aan varing tussen het tankschip „Cover", dat geladen was met zwavelzuur, en een Ne- dex-lands kolenschip. Het kolenschip kreeg een lek en zonk bijna ogenblikkelijk. De schipper en zijn gezin konden gered wor sen. He' K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht passeexxle he front van een depressie die vanmorgen boven Zuid-Zweden lag met regen en sneeuw ons land. Met het front drong minder koude lucht van de Noordzee ons land binnen, zodat de temperatuur x-eeds gedurende de nacht in vrijwel het gehele land tot boven het vriespunt steeg. Aan gezien de grond nog zeer koud was kwa men op uitgebreide schaal zeer gladde we gen voor. Ons land blijft nu enige tijd Ln een Noox-delijke luchtstroming waarin en kele buien voox-komen. Tijdens opklarin gen kan de tempex-a tum- 's nachts weer tot iets beneden het vx-iespunt dalen. Overdag stijgt het kwik echter tot enkele gx-aden boven nul. Het gevaar voor gladde wegen houdt dus aan. *xu'rax*yy,vrryxxxm»rr - NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door hei K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Nooi-delijke wind. Vannacht in het bin nenland temperaturen om het vries punt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 4 December Zon op 8.30 uur, onder 16.31 uur. Maan op 18.58 uur, onder 11.24 uur Hoog en laag water in IJmuidcD Woensdag 3 December Hoog water: 4.36 en 16.50 uur. Laag water: 0.14 en 12.35 uur. Donderdag 4 December Hoog water: 5.18 en 17.32 uux\ Laag water: 0.55 en 13.14 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1