terstond Geen terugtrekking van de militaire missie Nederland nemen aan moet actief deel- Europese eenheid Nederlandse regering betwijfelt echter de mogelijkheid tot verlaging „Klipfontein" als eerste volledig op radar binnen HOOGTEZON Wereldnieuws Duitsland moet gelijkberechtigd worden De radio geeft Donderdag Concurrentie Èk Ondanks toestand in Indonesië Kleine commissie daartoe onder leiding van minister Beijen gevormd ^sfoudlepdle iwejt ABDUSIRO OP PANDA EN DE MEESTERDOKTER ^ocU ió ket zo Geen hogere defensie-uitgaven Botsing tussen auto en stoomtram „De Vrije Gemeente" in Amsterdam 75 jaar Faillissementen Dames! Vooral nu H. J. MAERTENS N.V. Het muiltje van Assepoester WOENSDAG 3 DECEMBER 1952 „De Nederlandse regering heeft geen enkele verhoging van de defensie-uitgaven toe gezegd en zij is vastbesloten zich krachtig tegen iedere verhoging boven de bedragen, waarvan de Kamer kennis heeft genomen, te zullen blijven verzetten", aldus zeggen de ministers van Buitenlandse Zaken in hun Memorie van Antwoord aan de Kamer. Of een verlaging van de defensie-uitgaven in de periode, waarover enkele leden spreken, mogelijk zal zijn, betwijfelt de regering ten sterkste. De huidige wereld situatie blijft de regering met zorg vervullen ook al behoeft men nog niet te zeggen, dat de bestaande tegenstellingen tussen Oost en West zich in de laatste tijd verder hebben toegespitst. Het ligt niet op de weg van de Neder landse regering om aandrang uit te oefe nen voor de bijeenroeping van een vijf- mogendhedenconferentie en zulks te min der zolang de voorwaarden voor het wel slagen van een dergelijke conferentie niet door alle mogendheden, die aan zulk een conferentie moeten deelnemen, worden aanvaard. Van verschillende zijden wordt gevraagd naar het beleid, dat de regering voerde ten aanzien van de behandeling van de Tu nesische kwestie in de Veiligheidsraad. Onder de gegeven omstandigheden, al dus de Nederlandse vertegenwoordiger, had zijn regering besloten zich bij stem ming over het plaatsen op de agenda te onthouden. Door dit besluit tot onthouden heeft de regering tot uitdrukking willen brengen, dat het enerzijds onjuist ware een kwestie, die een aantal leden der UNO blijkbaar ter harte gaat, door het weren van die kwestie van de agenda, van elke vorm van behandeling uit te sluiten, an derzijds dat, in dit bijzondere geval, een behandeling niet opportuun was, gezien de mogelijkheden, die bilateraal overleg tussen Frankrijk en Tunesië in zich hield. De ministers merken nog op, dat de staatsrechtelijke verhouding tussen Frank rijk en Tunesië, die berust op het verdrag van Bardo van 1881, niet een dusdanige is, dat zonder meer vaststaat, dat het Tu nesische conflict een Franse binnenlandse aangelegenheid is. Atlantische samenwerking De samenwerking in NAVO-verband op het gebied van de militaire productie maakt goede vorderingen. Als belangrijk ste punt wordt hier gewezen op de on langs door het internationale secretariaat ontworpen regeling betreffende coördina tie van de Amerikaanse aankopen. De ministers zijn het geheel eens met de zeer vele leden, die van mening zijn, dat het voor ons land van het grootste belang is, dat ook Duitsland bij de verdediging van West-Europa wordt ingeschakeld. De ADVERTENTIE Op een onbewaakte overweg in De Lier is Dinsdagmiddag een bestelauto van de expediteur A. van der Lingen uit De Lier in botsing gekomen met een goederentrein van de Westlandse Stoomtrammaatschap pij. Waarschijnlijk is de chauffeur ver blind geworden door de schittering van de zon op de weg en heeft hij de stoomtram te laat opgemerkt. De auto werd ernstig beschadigd, maar de bestuurder liep slechts lichte kwetsuren op. De locomotief van de goederentrein werd licht beschadigd. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Promenade Or kest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Pianorecital. 16.55 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Salonorkest. 13.35 Op de Stelling. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Niews. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.30 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Piano en orgel. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, cau serie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Londen en Parijs, hoorspel. 14.35 Oratorium Vereniging en orgel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding: De effectenbeurs te Djakarta. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Geva rieerd programma. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazz-sociëteit. 19.45 Rhythmi- sche muziek. 19.55 Nieuws. 20.00 Gevarieerde muziek. 21.00 Mededelingen. 21.05 Dansmu ziek. 21.45 Voordracht. 22.00 Radio Philhar- monisch Orkest en soliste. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12,30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. (Om 12.50 '■teersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 ngelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. '.45 Omroepo"kest. 15.00 Kamerorkest. 15.50 "alen. 16.00 Vcor de vrouw. 16.45 Verzoek- -ogramma. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 •or de kinderen. 13.15 Platen. 18.30 Voor de 'daten. 19.00 Nieuws, en persoverzicht. 19.40 'oliticke tribune. 19.50 Piaten. 20.00 Klank veld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Sym- ohonie-orkest en solisten. 21.45 Nieuws. 22.00 Symphonie-orlcest en solisten. 22.55—23.00 Nieuws. regering is bereid Duitsland eventueel te laten toetreden tot het Atlantisch verdrag, doch zij herinnert er aan, dat het toetre den van nieuwe leden tot dit verdrag slechts kan geschieden met de unanieme toestemming van alle verdrags-partners. Het opnemen van West-Duitsland als ge lijke in de kring der vrije Westelijke na ties is de best denkbare bescherming te gen het gevaar dat West-Duitsland zelf standig een aggressieve politiek ter her eniging van Duitsland zou gaan voeren. Gistermorgen omstreeks tien uur is de Zuid-Afrika lijnboot „Klipfontein" als eerste schip sinds de ingebruikneming van de IJmuidense havenradar met behulp van deze apparatuur binnen gelopen. Al was men in de kringen van het loods wezen vol vertrouwen ovër de werking van de IJmuidense radar, die in de loop der maanden tot in het oneindige is getest en getrimd, het moet toch een kleine sen satie zijn geweest, teen de potdichte mist van gistermorgen een ongezochte gelegen heid opleverde de „Klipfontein" veilig binnen te brengen met behulp van het al ziend electronisch oog, dat de havenmond bewaakt. Al zijn loodswezen en marine uitermate karig met gegevens, het lijkt wel vast te staan, dat voor de IJmuidense havenradar hiermee het eerste experimentele stadium is afgesloten. De Vereniging „De Vrije Gemeente" heeft Zondagmorgen ter viering van haar 75- jarig bestaan in haar gebouw aan de Wete ringschans te Amsterdam een godsdienstige samenkomst gehouden, waarin de beide voorgangers, G. J. de Nie en E. Frater Smid, een toespraak hebben gehouden. De samenkomst werd onder meer bijgewoond door wethouder mr. A. de Roos, als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur. „Toen 75 jaar geleden een groepje men sen zich principieel van de Kerk heeft los gemaakt, deed het dit niet uit vijandschap tegen de Kerk. Het was geen negatieve daad", aldus de heer De Nie. Over de op richter en eerste voorganger van de vrije gemeente, ds. P. H. Hugenholtz, en diens oudere broer dr. Ph. R. Hugenholtz, die bij de oprichting op 30 November 1877 tot voorzitter werd benoemd, zeide de voor ganger Frater Smid, dat zij zich lieten lei den gelijk Abram: „Ga uit uw land en uit uw maagschap en uit uws vaders huis naar het land, dat ik u wijzen zal". De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard Mevrouw de weduwe A. M. Maas, geboren Dieckman, Bloemendaalsestraatweg 84, Sant poort. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. H. Colenbrander, advo caat en procureur te Beverwijk. H. Buseman, koopman, Joh. G. Mezger- straat 26 a, Zandvoort. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. K. Hei mig, advocaat en procureur te Haarlem. W. Pekelder, handelende onder de firma aannemersbedrijf „Bowa", Wijnoldy Daniëls- laan 10 Santpoort. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. Chr. F. M. van Koppen, advocaat en procureur te Haar lem. Wegens gebrek aan actief is opgeheven het faillissement van: M. Hoogenboom, garagehouder, Kouden- horn 40, Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur, Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: E. A. Hesseling, houder van een levens- middelenbedrijf, Zuideinde 445, Oostzaan. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. D-. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam is vernietigd het vonnis van de recht bank te Haarlem van 14 October 1952, waarbij W. F. Kroese, slager, Bloemendaalseweg 230, Overveen, in staaat van faillissement is ver klaard, met benoeming van mr. L. S. Röme- lingh, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. ADVERTENTIE Hamea-Gelei voor Uw handen ADVERTENTIE De Memorie van Antwoord op het Twee de Kamer-verslag over Buitenlandse Zaken zegt: Nederland heeft in de opbouw van de West-Europese beschaving een eigen en belangrijke rol gespeeld. H.et is, ook na de tijdelijke ernstige verzwakking van zijn economische kracht als gevolg van de laat ste wereldoorlog, in staat gebleven die rol te spelen. Als mede-architect en als bewo ner van het huis der West-Europese be schaving heeft Nederland een levend be lang bij de bescherming en verdere uitbouw daarvan. Noch het een nog het ander is mogelijk, tenzij de West-Europese landen zich verenigen. Aan het tot stand brengen dier vereniging moet Nederland dus mei zijn volle vermogen medwerken. Een verenigd West-Europa kan echter niet bestaan en niet bloeien zonder nauw verkeer op ieder terrein met de democra tische landen der verdere wereld. Dit geldt voor alle landen van West-Europa, doch Nederland behoort door zijn historie tot de landen, waar het besef dezer nood zakelijkheid het sterkst leeft. Nederland is dus bij uitstek aangewezen, zowel om een actieve rol te spelen in de bevordering van de vereniging van West-Europa, als om te waken tegen het ontstaan van economische en politieke tegenstellingen tussen een ver enigd Europa en de rest van de wereld. Een zekere welomlijnde verdieping van de integratie op het gebied der kolen- en staalgemeenschap en Europese defensie gemeenschap zou slechts dan voor Neder land aanvaardbaar zijn, indien deze met een uitbreiding van de integratie op econo misch en sociaal terrein gepaard zou gaan. Voor wat betreft de meer duurzame voorbereiding van het regeringsbeleid op het gebied der integratie wordt een kleine commissie in het leven geroepen onder de persoonlijke leiding van minister Beyen, waarvan slechts een gering aantal hoogge plaatste ambtenaren dan wel deskundigen deel zullen uitmaken. De ministers hebben met grote voldoe ning kennis genomen van het vrijwel alge mene oordeel, dat de regering moet blijven streven naar een spoedige totstandkoming van de economische Unie met België en Luxemburg. Ook zij zelf zijn warme voor standers van Benelux en zullen al het mo gelijke in het werk stellen om tijdens hun ambtsperiode zo groot mogelijke vorderin gen op de weg naar een economische unie te maken. Ten aanzien van de opmerkingen van enkele leden, dat zij niet alleen een ver sterking van de Benelux, doch ook een nauwere aansluiting met de Scandinavische landen van harte zouden toejuichen, mer ken de ministers op, dat de belangen van de Scandinavische landen slechts ten dele met de belangen van de Beneluxlanden samenvallen, zodat van een even nauwe samenwerking als tussen de Beneluxlan den mogelijk lijkt, geen sprake kan zijn. De ministers kunnen de aandrang van zeer vele leden inzake de totstandkoming van een parlementaire Benelux-raad ten volle begrijpen. Ook zij zijn overtuigd van het grote nut dat een zodanige raad voor de totstandkoming van Benelux zal kunnen opleveren. Het is dan ook hun vaste voor nemen om deze aangelegenheid met spoed ter hand te nemen. ADVERTENTIE Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende AKKER'S 's werelds besté hoestsiroop In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken deelt de regering mede, de debatten in het Indonesische parlement betreffende het be leid van de Indonesische minister van De fensie voor zover betrekking hebbende op de werkzaamheid van de Nederlandse militaire missie nauwlettend en niet zonder wrevel te hebben gevolgd. Niettemin meent de regering na grondige overweging van deze kwestie, de vraag van verschillende leden, of zij het ogenblik niet gekomen acht om de Nederlandse militaire missie uit Indonesië terug te roepen, ontkennend te moeten beantwoorden. De regering heeft geen reden om aan te nemen, dat de arbeid van de Nederlandse militah-e missie door de Indonesische re gering niet langer op prijs wordt gesteld. „Verschillende factoren hebben in Indo nesië ook sedert de souvereiniteitsover- dracht nog in de richting gewerkt van de onwillekeurige of opzettelijke instandhou ding van een in de voorafgegane periode sterk geaccentueerde anti-Nederlandse houding", aldus de Memorie. De Nederlandse houding ten opzichte van de in Indonesië plaatsgrijpende ontwikke lingen en van de daaruit voortkomende moeilijkheden tussen de beide landen, heeft zich gekenmerkt door een grote mate van geduld tegenover Indonesische negatie van delen der tot stand gekomen overeenkom sten en tegenover ongemotiveerd wantrou wen en onvriendelijke bejegening, welke dikwijls voortkomen uit het onvermogen om de verschijnselen anders te zien dan in het kader der nationale belangen en dei- nationalistische gevoelens. Het verlangen van formele waarborgen voor wederzijdse belangen, hetwelk een vanzelfsprekende zaak behoort te zijn, heeft voor Indonesië helaas de betekenis gekre gen van een nadrukkelijke uiting van twij fel aan het vermogen van de Indonesische staat om de binnen zijn territoir gevestigde Nederlandse belangen te beschermen op een wijze, zoals deze in beschaafde staten gebruikelijk is en de wil om aan deze be langen volledig recht te doen wedervaren. De Ambonezen De regering verschilt van mening met de vele leden, die stellen, dat het probleem dei- tijdelijk in Nederland verblijvende Ambo- nese ex-KNIL-militairen slechts door Indo nesië daadwerkelijk tot volledige oplossing kan worden gebracht. Het lijdt voor de regering geen twijfel, dat de oplossing van het probleem der Am- bonese gezinnen, die tijdelijk onderdak in Nederland hebben gevonden, ligt in hun terugkeer naar Indonesië. Dit doel is echter slechts bereikbaar, indien betrokkenen tot het inzicht geraken, dat er voor henzelf geen betere oplossing denkbaar is. Voorts is op dit punt een goede samenwerking tus sen de Nederlandse en de Indonesische overheden een conditio sine qua non voor het welslagen. Het overwinnen van de thans bij de hier te lande verblijvende Ambonezen waar neembare psychische weerstand tegen te rugkeer naar Indonesië is wellicht de be langrijkste en tegelijk moeilijkst te vervul len voorwaarde voor een oplossing van het probleem. Nochtans meent de regering de hoop in dit opzicht niet te behoeven op te geven. John Taylor is benoemd tot directeur- yeneraal van de Unesco, met de unanieme instemming van de vergadering. Hij zal dit ambt waarnemen, tot de volgende algemene conferentie, die in April of Mei in Parijs zal worden gehouden. Pool. Een „Hjalmar Viking" van de Scan dinavische Luchtvaartmaatschappij SAS zal op Vrijdag 5 December de tweede transatlantische vlucht van Amerika naar Scandinavië via de Poolroute uit voeren. Zoals bekend werd de eerste vlucht via deze route ongeveer twee weken geleden door de SAS gemaakt. Het vliegtuig start Vrijdag in Los Ange les en wordt Maandag 8 December om 12,15 uur in Oslo verwacht. De SAS hoopt tijdens deze vlucht nieuwe erva ringen op te doen, die een regelmatige luchtverbinding via deze route tussen Los Angeles en Kopenhagen met ingang van volgend jaar zomer mogelijk zullen maken. Asyl. De Amerikaanse soldaat George Smith heeft politiek asyl in Oost-Duits- land verkregen, zo meldt het Oost- Duitse persbureau A.D.N. Dit pers bureau meldde gisteren de desertie naar Oost-Duitsland van de Amerikaanse soldaat Thomas Blake. Vorige week weken drie Britse soldaten uit. De Ame rikaanse garnizoensleiding to West- Berlijn heeft echter medegedeeld dat geen Amerikaanse soldaat van de naam George Smith wordt vermist. Berg. In Noorwegen is een munitiefabriek in aanbouw, die geheel in het inwen dige van een berg wordt ondergebracht en aldus naar men verwacht atoombom vrij zal zijn, aldus meldt de „Times". Ook het lossen van grondstoffen en het la den van afgewerkte producten zal in bomvrije havens in de berg geschieden. Er wordt een speciaal systeem van luchtverversing en temperatuurcontrole aangebracht. Slachtoffers. De Britse Hoge Commissaris in Duitsland, Kirkpatrick, heeft Dins dag in een open brief in het blad „Abendpost" het aanbod van Duitsers om op Kerstmis de plaats van de oor logsmisdadigers in de gevangenis in te nemen, van de hand gewezen. De oor logsmisdadigers zouden dan de Kerst dagen thuis kunnen doorbrengen. Kirk patrick zegt dat degenen die het aanbod deden, het slachtoffer zijn van on wetendheid of van verwarde gedachten. Bagdad. De Iraakse autoriteiten hebben on geveer 200 communisten, waarvan men aanneemt dat zij de aanstokers zijn ge weest van de wanordelijkheden te Bag dad, gearresteerd. Een aantal hunner bleek te zijn aangesloten bij de commu nistische Perzische „Toedeh"-partij. Deze zijn over de grens geleid. Een aan tal arrestanten zal terecht staan op beschuldiging van: „het beschieten van politiemannen, het in brandsteken van gebouwen en het aanzetten tot wan ordelijkheden". Het Oosten. Oost-Duitsland kan met eigen atoomonderzoek beginnen, aldus meldt het West-Duitse persbureau DPA. Pre sident Wilhelm Pieck van Oost-Duits land zou op de academie van weten schappen vertrouwelijk hebben mee gedeeld, dat de Sovjet-Unie alle bij de overeenkomst van Potsdam opgelegde beperkingen op Duits wetenschappelijk onderzoek heeft opgeheven. Luidens een bericht in de „Berliner Morgenpost" is reeds tussen de Sovjet-Unie en Oost- Duitsland een onderlinge uitwisseling van materiaal overeengekomen. Onder- zoek-centra zouden niet meer in univer siteiten, doch in daarvoor geschikte sleutelbedrijven worden ingericht. Wenen. Ruim duizend fakkels dragende Weense vrouwen, wier bloedverwanten nog steeds in Sovjet-Russische krijgs gevangenschap verkeren, trokken Dins dagavond zwijgend door het centrum van Wenen, als een stil protest tegen deze thans reeds achtjarige afwezigheid van hun dierbaren. Zelfs toen de vrou wen langs het gebouw, waar de Sovjet autoriteiten zijn ondergebracht, trokken, volharddend zij in hun zwijgend protest. Duizenden toeschouwers hadden zich langs de weg, welke de stoet volgde, ge schaard. Vele vrouwen onder hen barst ten in tranen uit, toen zij de tekst van een meegevoerde banier lazen: „Oude en zieke ouders zouden zo graag hun zonen nog eenmaal willen zien". Bergen. Een Amerikaans Douglas-vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is in de nacht van Maandag op Dinsdag op 2500 meter hoogte tegen de San Bernardino- bergen, in Californië, gevlogen. Er be vonden zich dertien man aan boord, al len zijn omgekomen. De 31-jarige D. van H. uit Oudewater en de 36-jarige K. V. uit Woerden, die van moord op een Woerdense politieagent wor den verdacht, blijven in arrest. Nadat de ter mijn van inbewaringstelling was geëindigd, heeft de rechtbank te Utrecht hun gevangen houding voor een termijn van 30 dagen gelast. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Telef. 15220 37. De boodschap van Joris, dat hij de oor zaak van de vallende-slaapziekte had ge vonden, wekte natuurlijk belangstelling bij ieder, die aan deze ziekte leed. En omdat vrijwel iedereen in het paleis de door Joris vergiftigde soep had gegeten en dus last van de slaapziekte had, was de be- I met langstelling algemeen. Allen stroomden naar de statie-zaal, waar Joris zijn ver handeling zou geven. Zelfs de koning was zijn bed uit gekomen en bliktedoor kus sens ondersteund, vol verwachting naar Joris op. Opgewekt keek Joris naar zijn toehoorders, die natuurlijk er nogal slaperig bij zaten. Geachte aanwe zigen", begon hij, „dierbare patiënten! Ik zal u in deze verhandeling niet vermoeien medische termen, die uw begrippen toch te boven gaan„De onbeschaam de kwakzalver", mompelde de hofarts in zichzelf, „ik hoop, dat hij deze onzin niet ver te lang maakt!" „Ik zal trachten volgde Joris, „om in ook voor u klare taal te spreken. Welnu, allereerst dan de ver heugende mededeling, dat ik de oorzaak van uw aller ziekte heb gevonden. Na een intens microscopisch onderzoek vond ik de daderde PLOF-BACIL!" „Plof- bacil!.... onzin!", stoof Isen Grim op, „met de zwarte pillen heb jeStil, stil, heer graaf", fluisterde de hofarts ver schrikt, „u zoudt ons allen verraden!" EEN ieder die wel eens sprookjes heeft verteld aan kleine kleuters, weet hoe het misverstaan van een enkel woord tot volkomen onbegrip kan leiden. Eens ver telde ik aan mijn oudste spruit een span nend verhaal over de belevenissen van een papegaai. Na uitvoerig een bepaalde situatie te hebben geschetst, stelde ik mijn luisteraar de vraag: „En raad eens wie daar toen binnen kwam?", waarop het kind in volle verrukking antwoord de: „De mammagaai!" Immers, waar een papagaai was, moest volgens het kinderlijk brein óók ruimte zijn voor een mammagaai. v Een dergelijke begripsverschuiving ten gevolge van de klankovereenkomst van twee ivoorden, heeft zich eveneens voor gedaan bij het sprookje van Assepoester, waarvan Charles Perrault (1628-1703) de auteur is. Hoewel in sommige vertalingen van dit sprookje de nadruk op het glas-achtige karakter van de muiltjes van Assepoester wordt gelegd, moet de onbevooroordeelde lezer op rijpere leeftijd, wel te ver staan zich toch de vraag stellen, waar om? Wat is de reden, dat dit schoeisel van een dergelijk breekbaar en doorzichtig ma teriaal werd vervaardigd, terwijl deze grondstof op het verloop van het verhaal toch niet de minste invloed uitoefent? De gehele handeling zou op precies dezelfde wijze zijn verlopen met een gewone, een pzeren of een kartonnen pantoffel en het gelukkige einde zou er geen moment door vertraagd of bespoedigd zijn. Dat glas als grondstof voor pantoffels werd voorge steld in het midden van de 17de eeuw, toen plastics nog tot de onbekende zaken behoorden, is voorzichtig uitgedrukt hoogst voorbarig. Het blijkt dan ook dat Perrault niet een zo vooruitziende geest heeft gehad, als we oppervlakkig zouden willen conclude- ren. Want in zijn Assepoester sprookje spreekt hij van een pantoufle de vair,d.i. een muil tje, gevoerd met een soort bont dat wij thans als petit gris aanduiden. Maar bij het oververtellen en het ver- talen van dit verhaaltje werd het bont (vair) vertaald en als glas (verre) en zo is, de bedoeling van de het glazen muiltje in het uitgelegd geheel tegen schrijver in, sprookje van Assepoester binnengeslopen. Het misstaat overigens in geen enkel op zicht, ook al schijnt de bedoeling daarvan in den begine wat duister. Hopenlijk heeft het bovenstaande daarover dan enig licht doen schijnen. Over duisternis en licht gesproken, u weet natuurlijk dat een inktvis, om zich aan het gezicht van zijn achtervolger te onttrekken, een wolk van inkt spuit, waar door hij kans ziet zich achter het inkt zwarte gordijn te verbergen. Maar inkt vissen, die in het duister van de diepzee wat doen die? Weldie spuiten leven, licht! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2