Scheiding der principes in Beverwijks raad over de bouw van nieuwe kerken Kort en bondig „Sterna" Vrijdag naar IJmuider Scholenvraagstuk goeddeels opgelost IJ muiden Castricum „De Gelaarsde Kat" Santpoort „Amicitia" met nieuw spel van Nesna Aalsmeerse arts weer op vrije voeten Gemeente kocht voor tzvee-en-een-halve ton het badhotel in Wijk aan Zee Begroting Maandag 15 Dec. in de raad TIP VAN BOOTZ Loodgieter viel van ladder en raakte gewond Aanbesteding R.K. kerk te Bloemendaal IJmuidenaren naar Santos Plan voor visserij-emigratienaar Brazilië 3FCOud-Internationaals Scheepvaart WOENSDAG 3 DECEMBER 19 5fc I)e voor de stichting van kerkgebouwen in het uitzicht gestelde subsidie van 15 veroorzaakte gisteravond in Beverwijks raadsvergadering over het algemeen weinig tegenstand. Wèl stelde de heer J. J. Romunde (P.v.d.A.) de kwestie der buiten kerkelijke verenigingen aan de orde, als deze eventueel ook om subsidie zouden komen vragen, en hij liet daar zelfs zijn fiat op de subsidie voor kerkbouw van af hangen. Burgemeester mr. II. J. J. Scholtens kon echter niets beloven: „elk voorkomend geval zal apart nader worden bekeken". Alleen de afgevaardigde van de V.V.D., mevrouw Allan- S'chilthuys, verklaarde zich vierkant tegen het voor stel, liever zag zü, dat de kerkgenootschappen voor zich zelf zorgden. In grote trekken was de heer W. S w a r t s (C.P.N.) het nu eens met de heer Romunde eens. Hij ver bond er echter niet de consequentie aan, die de P.v.d.A. fractie-voorzitter, had laten gelden en stemde zowaar vóór, hetgeen de leden van de K.V.P. fractie op hun beurt tot erkentelijkheid jegens de heer Swarts dwong. „Sociale motieven liggen aan dit voor stel ten grondslag", aldus de voorzit ter. Het tempo van de bevolkingsaanwas is er hoog genoeg voor en de kerkbestu ren kunnen deze groei, financieel gezien, niet meer bijbenen. Volgens wethouder W. Alberda (Arbeid) zou de financiële zijde geen bezwaren opleveren; voor de begroting van 1953 was f25.000 geraamd, welk bedrag beslist niet gebruikt zal wor den, daar er geen kerken „aan de lopende band" worden gebouwd. Aan het verzoek van de heer Swarts (CPN) een concreet bedrag te noemen, kon de wethouder van financiën dus geen ge volg geven, daar plannen voor de bouw van één of meer kerken nog in het begin stadium verkeren. Drie ton geleend De voorstellen inzake het aangaan van twee onderhandse geldleningen werden gesplitst, de lening voor 3 milïioen behoef de nog een nadere bespreking en is dus voorlopig van de baan. Voor de 3 tons lening was geen stemming nodig: zonder meer werd zij goedgekeurd. Voorts gaf de raad crediet voor de aan schaffing van een bestelwagen voor het gasbedrijf. Tot leraar aan de gemeentelijke nijverheids-avondschool voor ambachts lieden werd na stemming de heer A. An- tonijssen uit Velsen benoemd. Ondanks de hoge prijs, welke het rijk verlangt voor de huur van het zeestrand (f75 per jaar per strekkende 100 meter!) was de raad het er over eens, dat hierover niet gediscussieerd behoefde te worden: meer nog, een voorstel van B. en W. ofrx voor f 250.000 het voormalige Badhotel aan de Zwaanstraat, met alles wat daar omheen is, te kopen, werd direct aangeno men. Met deze aankoop maakt het grond bezit der gemeente ongeveer 9/10 gedeelte uit van de totale grootte van Wijk aan Zee. Aanbesteding school Zwecdse- laan rond nieuwjaar. Het door het college voorgestelde pro gram tot uitbreiding vain diverse scholen en de 'bouw, vam een openbare lagere school, werd in zijn geheel door alle af gevaardigden toegejuicht. Weliswaar liet de heer Swarts (CPN), volgens wet houder N. Passchier dan, zijn vreugde temperen door op het bestaande tekort in b.v. de Noorderschooi te gaan attenderen, want deze vérstrekkende voorstellen moesten door iedereen zonder meer ge waardeerd worden, aldus de A.-R. wet houder en hij bestreed dan ock met klem de van communistische zijde gemaakte op merking, dat het gemeentebestuur laks zou zij n. De wethouder van onderwijs beloofde dat omstreeks Nieuwjaar de school aan de Zwcedselaan zal worden aanbesteed. Ook het tekort aan gymnastieklokalen zou in de komende tijd worden opgeheven door de bouw van twee gemeentelijke gym nastieklokalen, respectievelijk bij de nieu we openbare lagere school aan de Zweed- selaan en bij de openbare lagere Noorder- school. Het verzoek om medewerking van het R.K. kerkbestuur van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de St. Jo zef school aan de Kuikensweg, werd even eens graeielijk toegestaan. Wethouder Passchier noemde het een „groot feit", dat dergelijke beslissingen werden genomen. Hiermede werd het leer- lingenvraagstuk als gevolg van de voort schrijdende industrialisatie goeddeels op gevangen. Overigens zou de gemeente Heemskerk plannen koesteren tot het bou wen van een openbare school, zodat ook naar deze zijde verlichting mogelijk is. Schoorsteen-moeilijkheden aan Munnikenweide Alhoewel de raad zich nog verder zal bezig houden over het vraagstuk of de architect, die de woningen aan de Munni kenweide heeft gebouwd, debet is aan de kosten, die met het verlengen der schoor stenen zijn gemoeid, werd er alvast beslo ten hiervoor een bedrag van f 11.370 uit te trekken, zodat Zwarte Piet zich ook red den kan. Op de vragen van enkele afge vaardigden antwoordde wethouder W. J. Vessies (Kath.) dat op dit onderzoek naar de „schuldvraag" niet gewacht kon worden, daar men geen enkel risico wilde nemer, de bewoners van de Munniken weide aan verstikkingegevaar bloot te stellen. Personalia Het verzoek van mej. A. G. Tulp, on derwijzeres aan de Emmaschool, haar ont slag te verlenen, werd met algemene stem men toegestaan. Een zestal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. De eerstvolgende vergadering van de ge meenteraad, wordt, in afwijking van de regel, op Maandag 15 December gehouden. Deze vergadering zal le 14 uur aanvangen en dan zal mede aan de orde worden ge steld de behandeling van de begrotingen voor 1953. De eerste suppletoire In aansluiting op het voorstel van B. en W opgenomen in gemeenteblad no. 219, delen zij mede, dat ter vaststelling bij de stukken zijn gevoegd: 1. De eerste suppletoire begroting van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken voor 1953, waarin een bedrag van 55-000.meer wordt gevraagd, dan aanvankelijk werd ge raamd. 2. De eerste suppletoire begroting van de gemeente voor 1953, waarin de kapitaals uitgaven voor 1953 zijn geregeld. 3. De tweede suppletoire begroting van de gemeente voor 1953, waarin behalve het bo venvermelde bedrag van 55.000.is op genomen: a. een subsidie aan het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag, groot 680. b. een subsidie aan het Comité Vclsen- Beverwijk Bevordering Bescherming Burger bevolking, groot 5000. c. verhoging van volgno. 368 als gevolg van ons antwoord op het rapport van de af delingen (instructieve schoolreizen 580.—). ADVERTENTIE Sint Nicolaasfeest Gaat weer komen Feest van surprises en Zalige dromen Dus zooht Papa voor Mama en Mama voor Papa En beide zijn met Tip van Bootz tihuis gekomen. Iniz. Hr. J. B. Amsterdam on'tv. fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude genever Gistermorgen kwam de loodgieter W. Tehres uit Haarlem op het terrein ten zuiden van Blijenhoeve van een ladder af. Door onbe kende oorzaak viel hij plotseling. Met kneu zingen van linkerheup en linkerpols is hij naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk gebracht. Tekenlerares aan het Gymnasium Het college van curatoren van het Gym nasium Felisenum in Velsen heeft mejuf frouw A. L. Groenhart uit IJmuiden bij de raad aanbevolen als tijdelijk tekenlerares aan die onderwijs inrichting. De eventuele benoeming geldt van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1953. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 1 trawler f22.500; Bergen f27.100; Claesie f16.200. Logger: IJM 129 ff 10.500. Kotters: IJM 213 f310; TX 33 f2740; KW 189 f 160. Opbrengst collecte De Zaterdag in Castricum gehouden col lecte ten bate van de Vereniging tot Be hartiging der Belangen van tbc-patiënten in Nederland, heeft opgebracht de somma van 246,90. Kort na de laatste wereldoorlog, kwa men in Velsen enige dames en heren uit onderwijskringen bijeen, die zich beraad den over de wijze waarop de jeugd ver antwoord toneel geboden kon worden. Het resultaat van deze bespi'ekingen was de Onderwijzers Toneelvereniging „Kenne merland", die aangevuld met een aantal krachten buiten het wereldje van leraren, nu al voor het zevende jaar de leerlingen van de derde tot de zesde klasse van de Velsense Openbare Lagere Scholen, in de Sint Nicolaas-tijd een onvergetelijke to neelavond bezorgt. Maandagavond werd dit zevende jaar in hotel „De Weyman" te Santpoort ingezet met de opvoei-ing van Fred Berens' toneel bewerking van het bekende sprookje „De Gelaarsde Kat", welke voorstelling in de komende dagen nog zes keer voor de an dere leerlingen zal worden herhaald. Fred Berens heeft zijn sporen op dit ge bied reeds ruimschoots verdiend en on getwijfeld zullen zelfs vele oudere lezers nog de beste herinneringen bewaren aan hun schooltijd, toen zij het eerst door mid del van zijn stukken met de schoonheid van het toneel in contact werden gebracht. Zo zou ondergetekende nu, na ruim der tig jaar, nog de intrige kunnen navertellen van „Roderik de Tovenaar" en „De Inne ming van Den Briel", welke toen in het Haarlemse Brongebouw werden opgevoerd en die misschien wel de basis hebben ge vormd van zijn latere liefde voor het to neel. Ook in „De Gelaarsde Kat" heeft Fred Berens zich volkomen op de jeugd inge steld en precies aangevoeld met welke middelen een geheel door kinderen bezette zaal moet worden geboeid en geamuseerd. Hij voert hen op onderhoudende wijze bin nen in de sprookjeswereld en tovert daar bij die figuren voor ogen, welke uit het verhalenboek nu werkelijk gestalte ver krijgen. Koningen en prinsessen, arme molenaarszoons en sprekende dieren, die zich zo voortreffelijk voor de kinderfanta sie lenen. Met veel kennis van zaken werd ook dit sprookje voor het toneel bewerkt en wan neer het verhaal zelf voor de planken on bereikbaar werd, riep de schrijver zijn eigen verbeelding te hulp, waardoor en kele vermakelijke figuren werden ge creëerd. Zoals de amusante notaris, de contrasterende lakeien, de hofnar, enzo voort. Er was aan de gehele opvoering een ver blijdende zorg besteed en menig zogenaamd beroepsgezelschap, dat van oordeel is dat een kindervoorstelling zo nauw niet luis tert, kan aan het verzorgde décor en de smaakvolle costuums van „Kennemerland" een beschamend voorbeeld nemen. Daarbij heeft elke speler van de vrij uitgebreide rolverdeling zijn opdracht met een kenne lijk genoegen uitgevoerd. Bepaald voor treffelijk was R. Geerts als de Gelaarsde Kat, die dit wonderdier een verrassend knappe statuur verleende.Zijn lenige ge baren hoe aardig gevonden was bijvoor beeld het likken en wassen gevoegd bij het enigszins krijsende stemgeluid, vorm den zich tezamen tot een combinatie, die een voor een amateur opmerkelijke pres tatie opleverde. Zoals reeds opgemerkt, is deze rolver deling te uitgebreid om tot een gedetail leerde bespreking te kunnen overgaan. Ik meen dus gevoeglijk te mogen volstaan met de vermelding, dat alle dames en heren van „Kennemerland" met deze voorstelling opnieuw uitstekend werk geleverd hebben En zij zullen zich wellicht reeds voldoende beloond achten door de gloeiende wangen en schitterende kinderogen van het meer dan enthousiaste jeugdige publiek, dat door een daverende bijval van een grote dankbaarheid blijk gaf. En alsof dit fraaie sprookje nog niet voldoende was, wachtte elk kind na afloop bovendien een royale versnapering. JAN VAN DAM. Het gebeurt slechts zelden, dat de ge regelde bezoeker van het Amateurtoneel met een geheel nieuw stuk wordt gecon fronteerd. In vele gevallen kende hij het reeds door een opvoering van het beroeps toneel en wanneer het dan eens werkelijk pas de schrijftafel van een auteur verla ten heeft, werd het meestal juist even eer der door een elders gevestigde vereniging gespeeld. Een werkelijke première bij di lettanten behoort aldus tot de hoge uitzon deringen en daarom werd de première door de Santpoortse Toneelvereniging „Amici tia" van „Het nestje van de Antiquair" met een alleszins begrijpelijke voldoening geannonceerd. Deze heeft Maandagavond in de toneel zaal van hotel „Zomerlust" plaats gehad, in de vorm van een liefdadigheidsvoorstel ling, ten bate van de Nederlandse Stich ting voor het Gebrekkige Kind. Ondanks het strenge winterweer in de zaal was het trouwens evenmin bijzonder behaag lijk kan de belangstelling van het pu bliek bevredigend worden genoemd. „Het nestje van de Antiquair" is het nieuwste stuk van Hans Nesna, die hier mede zijn sterkste comedie niet. geschreven heeft. Hij voert er een zoon van het oude volk in ten tonele, die zijn beide dochters als de traditionele oogappels vereert en ze dan ook tot in de grond verwent. Zelfs de schoonzoons profiteren hiervan op een waarlijk ongehoorde manier en zij worden door hem met geld en geschenken over laden. Uiteraard ondervindt hij hiervan niet de geringste waardering en hoewel zij reeds in het eerste bedrijf een stevig pak slaag hadden verdiend, besluit Maurits Diamant pas na de pauze zijn houding te wijzigen en het gezin iets steviger aan te pakken. Deze strenge maatregelen resul teren nog tijdig het gewenste effect, zodat aan het slot de harmonie in het nestje van de antiquair is teruggekeei-d. Deze comedie is niet bijzonder overtui gend en de handeling doet. vooral in de eerste twee bedrijven, tamelijk geforceerd aan. De houding van Eef en Mary tegen over hun vader is inderdaad verre van voorbeeldig, maar aan de andere kant is een soirée op de bovenverdieping nu toch ook weer niet zo rampzalig, dat Maurits zich er een gebroken man door gevoelen moet: al wordt er dan een s'evig glas ge dronken. En de gedemonstreerde gulheid aan de schoonzoons is al even ongeloof waardig! De één noemt hem zelfs openlijk zijn Goud-papaatje" en weet hem verder zo schaamteloos uit te buiten, dat het ge heel meer op een sprookje, dan op en enigszins serieus bedoelde comedie lijkt. En de uitgever heeft dit stuk toch als zo danig aangekondigd. Bovendien is het Joodse milieu voor amateurs altijd een bijzonder gevaarlijk terrein. Zij vervallen gemakkelijk tot char geren en menen dan een Joods type te kun nen creëren door sterk te brouwen, op een zangerige toon te spreken en druk te ge baren. En dit is het natuurlijk net niet. Vooral hier geldt het spreekwoord, dat de ware meester zich door beperking kenbaar maakt. Ook de snelers van „Amicitia" konden zich niet geheel aan dit euvel onttrekken, in het bijzonder Wim Kuyper als Maurils Diamant, die een surplus aan gebaren en articulatie demonsi'reérde. .Hoewel hieraan direct kan worden toegevoegd, dat wanneer zijn typering eenmaal was geaccentueerd, men toch wel enige bewondering kon op brengen voor de wijze, waarop hij deze speeltrant de gehele avond wist vol te hou den. Het stuk is eigenlijk totaal naar deze hoofdrol toegeschreven, zodat zijn omge ving goed beschouwd slechts als aanvulling fungeren mag. Hiervan speelden Jan Kol en Carel Darlan de beide schoonzoons, die met Bep van der Molen en Jetty Rol als Eef en Mary eerst voor de verwikkelingen en later voor de gelukkige ontknoping zorgden. Cor Polderman gaf een enigszins vage filmacteur en Stoffel, die in het pro gramma niet met name werd genoemd, as sisteerde Mauri's op een waardige manier. Een levendig tafereeltje werd nog verzorgd door Kees Roskam en mevr. Van der Horst, die in hun kleinere rollen excelleerden door een juiste opvatting van hun niet eenvou dige taak. Ten slotte mag ook de regisseur zijn verdiende compliment niet onthouden worden, voor de zorgvuldige wijze, waarop het toneel in de woonkamer van een cu riositeiten-bewonderaar was veranderd. Het publiek liet geen twijfel over aan de manier waarop stuk en spel werden ge apprecieerd, zodat dit nestje van de anti quair nog wel eens bij het amateur-toneel zal worden opgebouwd. JAN VAN DAM In het gebouw Bispinck op het terrein waar naar men verwacht in het late voorjaar of de zomer van 1954 een nieuwe Rooms Katholieke kerk en pastorie zullen ko men, vond hiervoor Maandagmiddag de aan besteding plaats. Er waren twee-en-twintig inschrijvinas- biljetten ontvangen. Hierin werden verschil lende bedragen genoemd voor de bouw in onderdelen. Voor de „massa", de bouw van een kerk plus pastorie en het maken van een voorplein, was de laagste inschrijver de Haarlemse firma G. Kunst met f 422.375. Hoogste inschrijfster was de firma gebroe ders Tromp te Castricum met rond 600.000. De architect de heer H. C. van de Leur uit Nijmegen, had de bouwkosten geraamd op 468.325.De gunning is aangehouden. BINNENLAND De minister van Justitie heeft dezer dagen in de Memorie van Antwoord op de begroting van zijn departement gezegd, dat hij met belangstelling de voorstellen tege moet zag van de interdepartementale com missie, die het probleem der dierenbescher ming behandelt. Zoals bekend, bestudeert deze commissie onder meer het ontwerp- Hugenholtz voor een nieuwe dierenwet. De A.N.A.B. heeft bij de justitie te Gro ningen een aanklacht ingediend wegens be lediging, tegen de heer F. de Boer, directeur van „De Ommelanden". De heer De Boer zou circulaires verspreid hebben onder zijn boe ren, waarin de eer en goede naam van de voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur der A.N.A.B. „op ergerlijke wijze" zouden zijn aangetast. Emanuel Celler uit New York, die reeds bijna 30 jaar lang zitting heeft in het Ameri kaanse Congres, wordt vandaag voor een vierdaags bezoek in Nederland verwacht. Celler, die door zijn echtgenote wordt ver gezeld, zal naar aanleidinig van immigratie aangelegenheden een bezoek aan zeven Europese landen brengen. Hij is een groot voorstander van uitbreiding van emigratie naar Amerika. Bij Koninklijk Besluit is de minister van Financiën, J. van de Kieft, benoemd tot „governor" van de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw. Hij volgt als zo danig ex-minister Lieftink op die, gelijk alle ministers van Financiën der bij de Wereld bank-organisatie aangesloten landen ook de functie van „governor" had. De Waal is voor Tiel de laatste dagen sterk gestegen. In een etmael kwam het wa ter 1 meter 5 centimeter hoger. Gisteren be reikte het water do stand van 7 meter boven N.A.P. De gierpont Prinses Juliana moest uit de vaart worden genomen. De veerdienst TielWamel wordt thans door twee boten met aangekoppelde ponten onder houden. Ook de nachtdienst wordt normaal uitgevoerd. Van 8 tot 14 December zal een veerpont die het vervoer onderhoudt tussen Kapelle aan de IJsel en Krimpen aan de IJsel voor reparatie uit de dienst worden genomen. In die periode zal worden gevaren met een kleine pont, die alleen geschikt is voor per sonenvervoer en het vervoer van lichte auto's. Het overige verkeer zal een weg moeten nemen over Gouda of Krimpen aan de Lek. De Pullmanclub, een exclusieve reisver- eniging in Den Haag, bestaat 25 jaar. De club telt thans 5000 loden. De viering van het jubileum zal geschieden in het Kurhaus hótel te Scheveningen op 13 December. De Pullmanclub organiseert voor zijn leden niet alleen reizen, doch geeft 's winters tevens „droge" skicursusen, bridgedrives, cabaret avonden, filmvoorstellingen en lezingen. In Den Haag is op 64-jarige leeftijd overleden de heer Frans Alewijn Jan Mid delkoon, oud-burgemeester van Buitenzorg De gemeente Vught heeft aan een nieuwe straat de naam gegeven van de schilder Antoon van Welie. Te Leiden vond Dinsdag de overdracht plaats van de door de directie van de N.V Bataafse Petroleum Maatschappij geschonken uitbreiding van het Kamerlingh Onnes- Laboratorium. aan het college van curatoren van de Rijksuniversiteit. Minister mr J. M. L. Th. Cals (geheel rechts) kijkt tijdens de rondgang na afloop van de over- ch-'icb- met belangstelling naar een deinonslratieivaarbij vloeibare lucht uit een ton uuor druk tot ontsnapping wordt gebracht. In het midden ir. H. Bloemgarten, directeur van de N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij. De Haarlemse rechtbank heeft Dins dag in raadkamer besloten de Aalsmeerse arts J. K., die Vrijdagmiddag in voorlopige hechtenis werd genomen, op vrije voeten te stellen. Zoals wij gisteren berichtten, had de heer K. in de late namiddag van de 27ste October niet voldaan aan een verzoek van de politie om zich op de Schipholdijk bij Badhoevedorp in een file op te stellen, na dat zich daar een verkeei'sstremming had voorgedaan. De arts had gezegd, dat hij haast had omdat hij nog een groot aantal patiënten moest bezoeken, waarna hij was wegge reden. Daarbij zou een der agenten slechts door een noodsprong het vege lijf hebben kunnen redden. Aan de arts men had blijkbaar pas de vorige week de idenditeit van de automobilist kunnen vaststellen werd nu poging tot doodslag subsidair zware mishandeling ten laste gelegd. De vei-dediger, mr. K. Heimig, stelde voorop, dat men er volledig begrio voor moet hebben, dat de Officier van Justitie achter zijn politiemannen staat. Maar in dit geval leek hem toch we.l erg zwaar ge schut in stelling gebracht. Zijn cliënt had zeker niet juist gehan deld, maar het is toch als vaststaand aan te nemen dat deze rustige figuur en dan nog wel een dokter geen ogenblik de op zet of de voorwaardelijke opzet heeft ge had een agent dood te rijden. Trouwens, de agent - die volgens eigen verklaring slechts een me'er voor de auto stond moet wel een formidabele sprong hebben eemaakt om zich in veiligheid te brengen De verklaring van de arts dat de agent terzijde van de rijweg stond lijkt dan ook waarschijnlijk. Het is ook aan te nemen dat de politie mensen van hun kant nijdig zijn gewees en die „wegpiraat" eens een lesje hebben willen geven. Hadden zij gewe'en met wie zij te doen hadden dan zou dat zo'n vaart niet hebben gelopen. Immers de verdachte is in heel Aalsmeer zeer gezien, niet het minst bij de plaatselijke politie, tot welke hij juist in een zeer vriendschappelijke re latie staat. Zijn daad is slechts de uiting geweest van een geprikkeld man wie nog een hele dagtaak wachtte, mede gezien deze ach lergrond en het feit dat gevaar voor her haling of ontvluchting uitgesloten is„ ver zocht mr. Heimig de voorlopige hechtenis van de heer K. op te heffen. Aan dit verzoek werd door de rechtbank voldaan. Uiteraard zal de heer K. zich te zijner tijd voor de rechtbank nog hebben te verantwoorden. Naar wij vernemen zal de nieuwgebouwde kotter „Sterna" op Vrijdag 5 December tegen de middag in IJmuiden arriveren. Zoals wü Zaterdag reeds meldden, is dit sehip voor Brazilië bestemd, waar bet uit Santos zal gaan vissen. De „Sterna", een 25 meter-schip van het type als de kleine Wironkotter zal uit IJmuiden bijwijze van proef een paar rei zen op de Noordzee maken, geadministreerd door de rederij Medan-Batavia, maar hel schip is eigendom van een Nedei'landse ï-eder in Wassenaar. Deze is van plan de nieuwe „Sterna" omstreeks 15 Januari naar Brazilië te laten oversteken, zodat dan een proef begint om op Nedei'lands initiatief de Braziliaanse visserij op nieuwe leest te schoeien. De afdeling visserijen van het ministerie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft grote belangstelling voor het project. De „Sterna" maakt morgen zijn proef tocht van Woubrugge naar Rotterdam om daar gedemagnetiseerd te worden, waarna het schip de dag daarop buitenom naa IJmuiden komt, waar het tegen het mid daguur wordt verwacht. Zo spoedig mo gelijk vertrekt het dan naar zee. De „Sterna" is toegerust met een 200 pk diesel en een 20 pk Samofa hulpmotor en boven dien heeft de kotter een hypermodeime koelinstallatie aan boord, die de vangst in de Braziliaanse wateren op kwaliteit zal kunnen houden. Er gaan zes man xrxee naar Brazilië, allen Nederlanders, waarvan er vijf uit IJmuiden komen en één Hagenaar. D, IJmuidenax-en zijn: P. v. d. Meij (schipper), de stuurman (nog niet defini tief), J. F. Kleefstra (motordrijver), M. Blokker, L. J. Bruin (Den Haag) en PI. Koster (Santpoort). De walorganisatie wordt in Santos ook door een Nederlander verzorgd. Voor de jaarlijkse wedstrijd HFC—Oud- nternationals op 1 Januari op het terrein van HFC komen de volgende Oud-Internationals in het veld: Doel: Halle; achter: Schijvenaar en Cal- denhove; midden: Paauwe, Pellikaan en Stijger; voor: Mijnders, Vente, Roozen, Smit en Drager. Aalsum, 1 v. Antwerpen n. Duinkerken. Aardijk, pass. X Scilly's. Almdljk, 1 v. Genua n. Port Said. A verdijk, X v. Le Havre n. Antwerpen. Alkaid, pass. X ten Z. Kp. Comorin n. Aden. Araedijk, pass. X 170 m. ten Z. Sable ell. Aldabi, 1 160 m. Z. Santos n. Santos. Algenlb, pass. 1 eil. Mayo n. Recife. Abbedijk, 2 van Galveston te Antwerpen verw Alamak, pass. 2 Finisterre 6 R'dam verw. Albireo, verm. 2 v. Antwerpen. Alphard, verm. 8 v. Buenos Aires n. Rotterdam Annekerk, 2 v. Genua n. Duinkerken. Argos, pass. 2 Kp. Matapan. Appirgedam, 1 v. Sharpness naar Rotterdam. Agatha, 2 v. Singapore te Pladju. Alcyone, 1 100 m. N.NO. Finisterre. Ampenan, 1 150 m. NW. Madeira. Amstelpark, 1 100 m N. Azoren. Amstelveen, 1 120 m. N. Benghazi. Arendsdijk, 1 v. Hamburg n. Bremen. Adinda, pass. 1 Oostk. Malakka. Alphacca, 1 410 m. O.t.N. Paramaribo. Alpherat, 1 680 m. Z.t.W. St. Vincent. Amstelvaart, 2 t.h.v. Sierra Leone verw. Ar undo, 1 770 m. O.t.Z. Bermuda. Aagtekerk, 2 270 m W. Sabang. Al nat i, 30 v. Rotterdam te Hamburg. Binang, 2 te Balikpapan. Boskoop, 1 500 m. Z.ZW. Fayal. Boissevain, 1 v. Durban n. Mauritius. Breda, (KRL), pass. 1 22 u. Gibraltar. Bali, 1 van Suez n. Djibouti. Barendrecht, 2 X50 m. NO. Madeira. Ciiama, 2 te Port Said. Clavella, pass. 1 ten O. Ras al Hadd. Ceronla. pass. 1 Scilly's n. Port Said. Cal:ex Delft, pass. 2 Kp St. Vincent. Coryda, 2 220 m. O. Auckland. Caltcx Pernis, 1 45 m. Z.ZW. Finisterre. Cai'tex The Hague, 1 120 m. O. Malta. Cromenburgh, pass. 1 Casquets. Calkslo, 1 330 m. NO. Cristobal. Delfland. 1 v. Recife n. Bahia. Danae, 1 v. Amsterdam te Gothenburgh. Delft, 1 350 m. Z.ZW. Fayal. Duivendrecht, 2 150 m. N. Kp. Blanco. E-tremo, 1 v. Aruba te Havana. Erin na, pass. 1 eil. Eengkalls. Eendracht, 2 t.h.v. De Weser ln. mist. Elmina, 1 640 m. ZO. Accra. Esso Amsterdam. 1 010 m. W.ZW. Flores. Esso Rotterdam, 1 960 m. ZW. Fayal. Friesland (SSM). 1 v. Casablanca n. Nederl. Garl, 1 v. Antwerpen te Amsterdam. Gouwe, 1 v. Domsjo te Amsterdam. Groole Beer, 2 te Las Palmas. Helicon, 1 v. Puerto Plata te Avbnmouth. Hercules, pass. 1 Ouessant. n. Tunis. Hersilia, l in Golf v. Panama n. Cristobal. Helder, 1 v. La Guaira n. Pto Cabello. Haarlem, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Hector, 1 v. Napels n. Messina. Holland, 2 v. Macuse n. Beira. Hermes, 1 300 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Hera, 1 v. Bremen n. Hamburg. Tndrapoera, pass. 1 Guardafui n. Aden. Joh. v. Oldenbarneve'.t, 1 560 m. O.ZO. Diego Garcia n. Fremantle. Kedoe, pass. 2 Guardafui n. Padang. Klipfontein, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Karossa, 1 v. Banda n. Ambon. Kasimbar, 2 v. Makassar le Ambon. Kota Gede, 2 800 m. O. Guardafui. Laagkerk, 1 v. Aden n. Adelaide. Lekhaven, 2 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Liseta, 1 v. Pladju n. Bangkok. Lemsterkerk, pass. 2 Kp. Finisterre n. Le Havre. Loenerkerk, 2 v. Suez n. Aden. Lieuve Vrouwekerk, 2 te Port Soedan. Lutterkerk, 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Limburg, 30 t.h.v. Bahamas. Lissekerk, 2 v. Dubai n. Bahrein. MaiVina, pass. 1 Sabang. Mapia, 2 v. Soeraba.ia te Pladju. Meerkerk, 1 te Antwerpen. Meliskerk, 2 te Singapore. Muiderkerk. 2 te Marseille. Maasdam. 2 7.30 u. v. Le Havre. Mariekerk, 1 v. Zanzibar te Tanga verm. 4 v. Tanga n. Mombassa. Met Ufa, 1 290 m. O.ZO. Billiton. Mirza. pass. 1 Belawan. Murena, 1 310 m. Z.ZW. Kp. Padaran. Nigersiroom, 1 v. Accra n. Pointe Noire. Nieuw Holland, ifcaês 1 Kp. Flattery. Oranjestad, pass. 1 140 m. W. Lissabon. Orestes, 1 St. Maria gepass. Oranje, 2 v. Colombo n. Suez. Ond na, 1 430 m. ZW. Flores. Phrontis, pass. 1 Sabang n. Colombo. Prins Fred. Willem, 1 v. Valencia te Gandla. Parkhaven, pass. 1 ten Z. IJsland. Polvdorus, 29 v. Halifax n. New York. Prins Willem V, 27 v. Toronto n. Montreal. Polyphemus, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Prins Willem IV, 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Prins Alexander. 1 735 m. O. Belle Isle. Prir.s Willem III, 1 55 m. ZO. Cp. Ray. Prins Fred. Hendrik, I 780 m. W.ZW. Scilly's. Radja. 2 v. Bombay te Cochin. Rempang, 2 v. Hollandia te Makassar. Riouw, 2 v. Amsterdam naar Stavanger. Reyniiersz, 2 v. Donggala te Makassar. Rafael, l 230 m. NO. Str. Soerabaja. Salland. 2 te St Vincent. Samarir.da, 1 te Honolulu. Soestdijk, pass. 1 Malta n. Halifax. Straat Malakka, 1 v. Penang n. Mombassa. Stad Alkmaar, 1 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Dordrecht, verm. 2 v. Sagunlo n. Vlaar- dingen. Saidja, 1 op Musirivier. Saroena. l le Mulberry Pierhead. Stad VIaardingen, 1 S50 m. W.t.Z. Scilly's. Straat Makassar. 1 900 m. O. Rio Grande. Sunetta. 1 1060 m. ZW. Fayal. Saparoea, 2 150 m. N.NO. Canarisehe eil. Stad Maassluis, pass. 2 eil. Oland. Tibia, 1 Banka gepass. Tamo, 1 t.h.v. Pio Alegre n. Trinidad. Tnalnita, 2 Suez verwacht. Tarakan. 2 v. Port Said n. Marseille. Ta wall. 2 v. Java te Amsterdam. Tjibantjet, 3 Lorenzo Marques verw. Tominl 2 400 m. ZW. Marshall eil. Tomori, 2 Penang verwacht. T-'berius. pass. 1 Kp San Antonio. Tjiluwah, 1 v. Makassar n. Balikpapan. Tiimentcng, 1 540 m. Z.t.O. Diego Garcia. Van Riebeeok. 1 v. Sematang n. Tj. Priok. Van Riemsdijk, 1 v. Singapore te Tj. Priok. Waterland, 1 v. Rio de Janeiro n. Bahla. Willem Ritys, pass. 1 23 u. Gibraltar n. Port Said Westerdam, 1 320 m. W. Scilly's. Waingapoe. pass. 1 ZW. punt Borneo. Winterswijk, 1 390 m. W.ZW. Lands End. Zuiderkruis. 2 v. Kaapstad te Amsterdam. Zonnewijk, 1 840 m. W.t.N. St. Helena. KLEINE VAART Audaela. 2 dwars Kp. Bengut n. Gibraltar. Bemisse, 3 v. Dordrecht op de Tyne verw. Bill, 2 v. Amsterdam te Randers. Binnenhaven, 2 voor Duinkerken. Rree Helle, vertr. 2 v. Rotterdam n. Londen. Rab-T, 1 Brunsbiittel gepass. n. Zaandam. Brem, verm. 3 v. Lissabon n. Oporto. Coolhaven, 2 nog te Casablanca. Deneb, 2 te Londen. Echo, pass. 2 Lizard. F.scaut, 1 v. Rouaan n. Parijs. Ferocia, 1 te Newport Mon. Fiduela, pass. 2 Hoek v. Holland, vrisia. 1 20 m. NO. Kp. de Gata. Gaasterland. 30 v. Rotterdam te Kineslynn. Glashaven, 2 v. Rotterdam te Maknö verw. Haeno. 1 v. Rotterdam te Dublin. Haskerland, 30 v. Hamburg te Goole. Henriea. 2 bii Dungeness 3 Rotterdam verw. Hast I. 1 te Mil ford haven verm. 2 n. Swansea Hast IV. v. Rouaan n. Huil. Hulst, 28 v. Houston te New Orleans. Koningshaven. 1 v. Casablanca te Safl. Leuvehaven., 3 v. Rotterdam te Kopenhagen verwacht. Larix, 29 v. KrisMnestad n. Huil. Mavstar. verm. 2 v. Fowey n. Genua. Mldslard, 1 v. Rotterdam te Grangemouth Mareella. 2 v. St. Malo o. Gonfreville. Manie. pass. 1 Brunsbiittel n. Rnt'erdam. Matthew. 2 v. Southampton n. RHllngham. Nassauhavén, l te Zeehrugge. Norma. 2 schuilend hij Yarmouth. N t ord1 te Ravonne. Noord, 2 v. Rillirg'ham n. Ph^Pbaven. Nilenburgh. 30 v. Rotterdam te Middlesbro. ntse. 1 v. Rouaan n. Rottemam. Oleum. 2 v. Si 1 vent own n .Seizaete. Prima, l v. Stralsund te Kopenhagen. Pavo. 29 te Borga v. Sp'utsurd. Ponto, 29 te Borga v. Helsinki. Ponen, 30 te Newcastle v. Zaandam, sir!us. 1 te Londen. Sfrilpe, verlr. 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Timor, verm. 3 v. Rotterdam ti. Liverpool. Ton, 1 v. Terneueen te Stavanger. Tvro. pass. 1 Lizard. Tom v. d. Heide. 30 v. Casablanca n. Nantes. Vlier. 2 v. Leixoes te Antwerpen verw. Vo'lharding, 1 v. Nantes te Bordeaux. Vriiburgh. 30 v. Rotterdam te Casablanca. Wiebold Bohmer, 1 v. Bordeaux te Lissabon SLEEPVAART Loire, 2 te Suez. Oceanus, 1 v. Belle Tsle op rede La Rochelle. Witte Zee, 1 Daedalus gepass. Zwarte Zee, met ss. Bamya 1 690 m., ZW. Land- End verm. n. Southampton.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3