De Filter- tip verovert de wereld Nieuwe apparatuur voor het koude-laboratorium te Leiden Minister De Bruyn optimistisch over ontwikkeling der PBO Krachtig antwoord van mr. Donker op interpellatie - Gortzak &ERMOGÈNE S.E.R. accoord met vijfjarenplan voor financiering ziekenfondsen Agenda voor Haarlem Bataafse Petroleum-Maatschappij stelde een millioen gulden beschikbaar Scheepvaart en spoor te Maastricht gestremd Premie moet vier percent blijven 3 De beide Indonesiërs worden uitgewezen" Tweede Kamer bracht ruime meerderheid op ten gunste van grondwetsherziening inzake buitenlands beleid RHEUMATIEK... Ook Nederland gaat gezonder roken. Ook Nederland rookt nu FILTRA. Baby van zestig pond in Artis Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Eerste drie bedrijfsorganisaties zouden volgend jaar hun beslag krijgen Binnenschip kreeg „Faustus"-neigingen Fusieplannen van Bussum en Naarden WOENSDAG 3 DECEMBER 1952 ('Van onze parlementaire redacteur) Een beknopte, schoon toch iets uitge breidere gedachtenwisseling dan aanvan kelijk verwacht werd, wijdde de Kamer aan de Grondwetsherziening, die moder nisering beoogt van de regeling inzake de buitenlandse betrekkingen. Zeer in het kort motiveerde mr. Oud (VVD) waarom hij ondanks opneming in de nieuwe bepalingen van het recht om wetten aan tractaten te toetsen (het zoge naamde loetsingsrecht) voor zou stemmen. Onbevredigend noemde hij, dat de regering bij de behandeling in eerste aanleg op dit punt de leiding volkomen uit handen had gegeven. Hier had minister Beel zijns in ziens aan zijn afwijzend standpunt moeten vasthouden en het'desbetreffende amen dement onaanvaardbaar dienen te ver klaren. Maar al het overige, dat nu in de Grondwet wordt opgenomen, acht spreker zo belangrijk, dat de voordelen daarvan voor hem overwegend zijn. Mr. Burger (P. v. d. A.) kon met de ter tafel liggende ontworpen nieuwe be palingen accoord gaan. Hij betreurde, dat tengevolge van de beperkte opzet der Grondwetsherziening niet eveneens was voorgesteld, gelijk de staatscommissie-Van Eysinga had aanbevolen, in de Grondwet een verplichting voor de regering vast te leggen om ten aanzien van het buitenlands beleid de Staten-Generaal allerlei inlich tingen te geven. Wat het toetsingsrecht aangaat, daaraan zag hij zowel licht- als schaduwzijden. De Kamer had zich en dit was verheugend voor de meest ideale oplossing uitgesproken, die bevor derlijk kon zijn voor onze bijdrage tot ver dere ontwikkeling van de internationale rechtsorde. Van zeer groot belang achtte hij het bovendien, dat de Grondwet thans de deur opent om tot algehele internatio nale integratie over te gaan, hetgeen te recht getuigt van het besef, dat de natio nale gemeenschap niet meer dan een mid del behoort te zijn, dat tot een hoger doel kan leiden. Na deze beide voorstanders liet zich de heer Haken (Comm.) als tegenstander van het aanhangige herzieningsvoorstel horen. Hij beweerde, dat het recht van oorlog verklaren in feite in handen van de regering zal komen te liggen. Aldus zal ons volk voor een voldongen feit gesteld, en door buitenlandse machten in een oorlog betrokken kunnen worden, zonder dat het parlement er zich tegen zal kunnen ver zetten. De communistische afgevaardigde grondde deze stelling op het nieuw gefor muleerde artikel 59, waarin weliswaar voorop staat, dat de Koning het Koninkrijk niet in oorlog met een andere mogendheid verklaart, dan na voorafgaande' toestem ming van de Staten-Generaal, maar dan volgt, dat die toestemming niet vereist is, wanneer het overleg met de Staten-Gene raal, tengevolge van een feitelijk bestaande oorlogstoestand, niet mogelijk is gebleken. De heer Haken zag trouwens in het hele herzieningsvoorstel slechts „een op de voorgrond stellen van enge klasse-belangen en een overleveren van ons volk aan bui tenlandse mogendheden, in het bijzonder aan Amerikaanse machthebbers." „Weest op uw hoede," meende spreker de burgerij te moeten toeroepen, aangezien men volgens hem bezig is, achter „huichel achtige phrase" van bevordering van de internationale rechtsorde, als een dief in de nacht, ons land ten behoeve van vreem de machten in een oorlog te storten. Der halve zullen de communisten tegen stemmen. „Een raadsel" De heer Wel ter (Kath. Nation.) had bezwaar tegen de algemene volmacht aan de uitvoerende macht, om bij verdrag van de Grondwet af te wijken en bevoegdheden tot wetgeving, bestuur en rechtspraak aan volkenrechtelijke organisaties op te dragen, zonder voorafgaande controle van het par lement. Zeker, achteraf is voor tractaten, die van de Grondwet afwijken een meer derheid van 2/3 nodig, maar dat was bij voorbaat een geheel „uitgeholde waarborg." Want aldus zei de heer Weiter, door het sluiten van een tractaat is reeds een vol dongen feit geschapen. Geen democratisch land ter wereld'geeft zijn uitvoerend gezag zulke ver-gaande bevoegdheden, als nu de Grondwet gaat doen. Waarom Neder land hiertoe moet overgaan, is voor hem een raadsel. Spreker, die duchtte, dat zijn stem wel die van een roepende in de woes tijn zou zijn, vroeg nog, of ingeval bij een verdrag overdracht plaats vindt van be voegdheden tot wetgeving, bestuur en rechtspraak aan een volkenrechtelijke organisatie, daarvoor eveneens de goedkeu ring van een 2/3 meerderheid vereist zal zijn. Ministerieel antwoord Minister B e e 1 gaf mr. Oud ten ant woord, dat zijn opvatting over onaanvaard baar verklaren van een amendement hem weerhouden had, dat geluid te doen horen ten opzichte van de uit de Kamer voorge stelde en toen aangenomen wijziging, waardoor het toetsingsrecht in de Grond wet werd opgenomen. Temeer had hij zich bezwaard gezien, het „onaanvaardbaar" uit te spreken, omdat er binnen het Kabinet zelf verschil van inzicht bestond omtrent het al dan niet aanbevelenswaardig zijn van het toetsingsrecht! Als men zo gunstig over zich zelf denkt als de heer Haken, die weer het lied aan hief „wij communisten zijn de enigen, die voor het nationale belang opkomen," dan is het vermoedelijk, aldus de minister, toch niet doenlijk, zo iemand te overtuigen! De bewindsman ontkende tegenover de heer Weiter, dat er reden zou bestaan voor de door deze gekoesterde vrees, dat het uit voerend gezag een te grote blanco volmacht zou gaan vragen. Wanneer overdracht van bevoegdheden inzake wetgeving, recht spraak en bestuur plaats vindt, als bedoeld in het ontworpen artikel 60 g„ dan zal dat natuurlijk alleen gebeuren indien de ont wikkeling van de internationale rechtsorde zulks vordert en indien er dan bovendien van de Grondwet wordt afgeweken, zal een meerderheid van 2/3 voor de goedkeuring vereist zijn. Na een korte verklaring van d s. Zandt (St. Ger.), die onder meer over beperking van de invloed van het parlement en be vordering van het internationalisme klaag de, om welke redenen zijn fractie zou tegenstemmen, nam de Kamer het herzie- ningsontwerp met heel wat meer dan de vereiste meerderheid van 2/3 aan, namelijk met 667. Tegen stemden de communisten, de Staatkundig Gereformeerden en de heer Welter (Kath. Nation.). Vermeldens waardig is, dat zijn fractiegenoot, prof. mr. Lemaire, zich opzettelijk voor de stemming achter het klapdeurtje begaf, om op die manier te ontbreken. Blijkbaar bestond er dus in deze tweemansfractie verschil van mening omtrent de ten opzichte van dit herzieningsvoorstel aan te nemen houding! Minister Donker antwoordt de heer Gortzak Bij de begroting van Algemene Zaken slaagde minister Drees er in tegenover de heren Welter en mr. Beernink (C.H.) aan te tonen, dat de post voor de Regerings voorlichtingsdienst waarlijk niet te hoog is en voor zeer nuttige verrichtingen dient. Hierna kwamen de talrijke bezoeksters en bezoekers op de beide tribunes eindelijk aan hun trekken. Zij toch waren niet zozeer gekomen uit belangstelling voor de Grond wetsherziening als wel voor de interpel latie-Gortzak (Comm.) over de arrestatie van de Indonesiërs Sunito en Go Gien Tjwan. Naar aanleiding van een hele reeks vragen van de interpellant, liet minister Donker duidelijk uitkomen, dat het initia tief in dit geval niet van hem, maar van de Procureur-Generaal, gesteund door de vreemdelingenpolitie te Amsterdam, was uitgegaan. Het betrof hier twee vreemde lingen, die zich met ongewenste politieke activiteit bezig hielden en daarom ter uit zetten moesten worden aangehouden. Aan dit op tal van gegevens gegronde voorstel had de minister van Justitie zijn goedkeu ring gehecht. Een „wisselend beleid" had hij niet gevoerd, want er was anders dan in een deel van de pers werd beweerd helerhaal geen plan geweest om het tweetal jongstleden Vrijdag met de „Willem Ruys" ADVERTENTIE Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene. ADVERTENTIE naar Indonesië te doen vertrekken, aange zien de verhoren nog niet waren afgelopen. Dit wist trouwens de interpellant zélf ook heel goed; overigens zou, zelfs wanneer de verhoren wèl afgelopen waren geweest, de bewindsman na het interpellatie-verzoek toch gewacht hebben met de uitzetting dei- betrokkenen. Wat het regeringsstandpunt betreft, stelde minister Donker voorop, dat Indo nesiërs vreemdelingen zijn, die precies als andere vreemdelingen worden behandeld. Alle vreemdelingen, die zich hetzij aan rechts-, hetzij aan links-extremistische actie, gericht tegen de democratische grondslagen van ons staatsbestel, schuldig maken worden, onverschillig hun nationa liteit, uitgezet. In het algemeen acht de regering trouwens politieke activiteit van vreemdelingen op ons grondgebied onge wenst, al mogen in bepaalde gevallen, wanneer het personen betreft, die tot onze „bondgenoten" behoren, uitzonderingen ge maakt worden. Het tweetal in kwes tie, waarvan wel vaststaat (alleen reeds door wat zij zelf bij hun verhoren hebben verklaard), dat zij zich met allerlei communistische actie bezig houden, moest worden uitgeleid, echter niet als Indone siërs, maar als vreemdelingen. Uitvoerig schetste de minister tal van feiten, om vooral de politieke gedachten- sfeer te doen uitkomen, waarin deze twee mensen leven. Eén van hen, de heer Go, was werkzaam bij het Persbureau Antara. Niet daarom, doch wegens allerlei politieke activiteiten was hij aangehouden. De minister kon dan ooic met de meeste na druk verklaren, dat er van aantasting van de persvrijheid of van enige bedoeling van dien aard geen sprake was. De heer Haken opperde later nog, dat blijkbaar een buitenlands journalist, die een communistische vergadering bijwoont, kans loopt deswege het land te moeten ver laten, doch minister Donker verklaarde waarop met klem, dat zulk een buiten lander, indien hij zich onthoudt van per soonlijke deelneming aan betogingen e.d., rustig ten onzent zijn journalistieke taak kan blijven verrichten. De interpellant en ook zijn geestverwant Haken trachtten het nog te dóén voor komen, alsof deelneming aan een vredes congres op zichzelf reeds als ontoelaatbaar beoordeeld zou worden. Hiertegenover voerde de minister aan, dat het gaat om bijeenkomsten enz., die in feite plaats vinden „onder communistische dekmantel". Er was natuurlijk geen sprake van, dat tegenover de twee Indonesiërs was opgetreden om aldus bepaalde druk op de Indonesische regering uit te oefenen. Dit ontkende de minister categorisch. Met een uitdrukkelijk „neen" beant woordde hij ook de vragen, of hier in strijd Drie lagen crêpe om en om met twee lagen cellu lose - zo wordt 'n belangrijk deel van nicotine en pyridine aan de rook onttrokken. Het rijke, volle aroma van de goudgele Virginia tabak blijft tot het laatste trekje be houden. Overal ter wereld, in Zwitserland. Engeland. Amerika... overal gaan dagelijks steeds meer rokers over op de sigaret met filter mondstuk. Waarom? Omdat zij ontdekken, dat het filter mondstuk niet alleen genot voller, maar bovendien gezonder roken betekent. En nu is ook in Nederland het filter mondstuk zijn triomftocht begon nen. FILTRA Filter-tip! De mild ste Virginia die U ooit rookte. Niets dan de koele, zuivere tabaksrook „passeert het filter mondstuk. Koop morgen Filtra. Voor Uw genot! Voor Uw gezondheid met het Unie-statuut en met andere over eenkomsten was gehandeld. Voor nadelige gevolgen aan het gebeurde voor Nederlan ders in Indonesië bestond volgens de be windsman geen vrees. Als thans vanwege de beide Indonesiërs een beroep op de Hoge Raad wordt gedaan om uit te maken, of zij misschien minder als vreemdelingen dan als Nederlanders te beschouwen zijn in dit laatste geval is uitzetting onmo gelijk dient eerst de rechterlijke beslis sing te worden afgewacht, maar anders gaan zij er uit, aldus 's ministers krachtige conclusie. Een zwakker punt Intussen scheen het standpunt van de minister in één opzicht niet zo sterk te zijn. Tot eind 1951 waren de Indonesiërs (nog) geen vreemdelingen en al heeft dan met ingang van 29 December van het vorige jaar de wet, die hierin verandering heeft gebracht, rechtskracht gekregen, pas op 13 September liet de minister een circulaire uitgaan, die de voor vreemdelingen be staande meldingsplicht, ook voor de Indo nesiërs, invoerde en wel met 1 October j.l. De heer Gortzak wees er op, dat de beide heren dus tot nu toe in de mening ver keerd konden hebben, geen vreemdelingen te zijn, zodat al de door hen verrichte han delingen wel toelaatbaar geweest zouden zijn. Dit ontkende de minister, die er ver der nog op wees, dat bijvoorbeeld Sunito nog steeds voorzitter van de communis tische Indonesische organisatie en redac teur van een dito blad hier te lande is. Trouwens, de wet in kwestie was met 29 December van het vorige jaar ingegaan. Dat was het beslissende element geweest en in de ogen van de minister had men de heren niet eerst nog eens hoeven te waar schuwen. Dit ware volgens hem „te veel van het goede" geweest. ADVERTENTIE Volgens voorlopige cijfers is gedurende November bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 32,1 millioen en terugbetaald f 27,7 millioen. In 1946 heeft de Bataafse Petroleum Maatschappij drie millioen gulden geschonken ten behoeve van de Staat der Nederlanden teneinde vernieuwingen aan te brengen aan verschillende instellingen van hoger onderwijs. Van dit bedrag werd twee mil- iioen bestemd voor twee proeffabrieken te Delft, die in 1951 aan de Technische Hogeschool konden worden overgedragen, en één millioen voor uitbreiding en ver nieuwing van de uitrusting van het Kamerlingh Onnes-laboratorium te Leiden. Deze nieuwe uitrusting is Dinsdag aan de regering overgedragen. De installatie omvat thans een zeer sterke electro-magneet, door middel waarvan men een methode kan toepassen om zeer lage temperaturen te bereiken. Men hoopt nu te komen tot één honderdduizendste graad boven het absolute nulpunt (273,15 graden beneden het smeltpunt van ijs). Het kouderecord, dat op naam staat van dit laboratorium, be draagt thans anderhalf duizendste graad boven dit absolute nulpunt. Voorts omvat de schenking van de B.P.M. de inrichting van nieuwe installaties voor het vloei baar maken van lucht, waterstof, stikstof en helium. Het ligt in de bedoeling, met deze nieuwe apparatuur zuiver wetenschappelijk onderzoek te verrichten. In Artis is een nijlpaardje geboren, een gebeurtenis, welke sinds Mei 1941 niet meer is voorgekomen. De moeder van de baby, welke laatste ruim 60 kilogram weegt, is een van de twee wijfjes, die Artis er het vorig jaar bij heeft gekregen. De geboorte geschiedde, zoals bij nijlpaarden, gebruike lijk is, onder water en de kleine zal even eens onder water gezoogd worden. ADVERTENTIE Haarlem Gistermiddag begon de Tweede Kamer met de beraadslaging over de begroting van het departement van Economische Za ken, voorzover zulks het terrein van mi nister A. C. de Bruyn (PBO, bezitsvor ming en bevordering van de productivi teit) betreft. Negen sprekers vroegen o.m.: Hoe het nu stond met de komende adviezen van de Sociaal-Economische Raad (SER) inzake de te vormen bedrijfsorganisaties. De mi nister verklaarde, dat die voor de land bouw, de voedselvoorziening en de brede sector van het midden- en kleinbedrijf zeer binnenkort ter tafel zullen komen en in de loop van 1953 verwezenlijkt zullen worden. Anderen zullen volgen. In de me taalbedrijven bestaat nog geen overeen stemming. De moeilijkheden in het over leg schijnen daar tamelijk groot te zijn. Ook in de grafische vakken is nog geen accoord, maar het begint er daar op te lijken. In de textielsector wijzen de teke nen op een gunstige ontwikkeling. Op ge mopper over traagheid van de SÉR zeide de minister, dat dit lichaam doet, wat maar mogelijk is. De minister is het met diverse afgevaar digden eens, dat de vrij willigheid bij het vormen van PBO's op de voorgrond moet staan, doch hij wil de mogelijkheid om deze bij de wet tot stand te brengen in het algemeen belang niet missen. Overigens wil hij in de komende vier jaar eerst eens zien, wat op vrijwillige basis tot stand komt. Hij is daarover tamelijk optimis tisch. Bezitsvorming Hiermede diende hij de heren Stapel kamp (AR), Van der Ploeg (KVP), Roe mers (PvdA), Koersen (KVP), Kikkert (CHU) en Reuter (Comm.) op dit punt van antwoord. De heren Cornelissen en Van Leeuwen (VVD), Weiter (KNP) en Koersen, Roemers en Van der Ploeg en Stapelkamp hadden voorts vra gen gesteld ten aanzien van de bezitsvor ming en hun meningen hierover gegeven. Sommigen stelden, dat bezitsvorming, hoe wel gewenst voor een „deproletarisering" der bezitlozen, niet mag leiden tot veran dering van de maatschappelijke structuur, maar de minister vindt juist, dat zulks wel het geval zal zijn. Hij is voorstander van individuele bezitsvorming boven collectie ve. Daaruit zullen allerlei maatschappe lijke voordelen als geestelijke en culturele verheffing, vergroting van persoonlijk heids- en verantwoordelijkheidsbesef ten opzichte van gezin en maatschappij en mogelijke verhoging van productiviteit voortvloeien. Bezitsvorming zal voor een deel moeten geschieden uit aandelen in bedrijfswinsten. Deze aandelen zullen vol gens de minister niet geheel voor con sumptieve doelen besteed mogen worden. Investering zal nodig zijn. Hier ligt een goede zaak voor het particuliere initia tief in de komende bedrijfsorganisaties, waarin de arbeid de plaats heeft, die haar zedelijk toekomt. Herhaaldelijk kwam van beide zijden de rede van de heer Twijnstra, voorzitter van het Ned. Verbond van Werkgevers uit gesproken tijdens het jubileumcongres de zer organisatie, naar voren. Uit deze rede spreken ruim begrip en gezindheid tot medewerking aan de vorming van be drijfsorganisaties, zo vonden zowel de mi nister als enige sprekers. Tegen middernacht legde minister De Bruyn een dik pak papier uit zijn uitvoe rige rede terzijde om tijd te besparen. Over de opvoering van de productiviteit deed hij nog enige technische mededelingen, om tenslotte een nieuwe nota over deze aangelegenheid in uitzicht te stelllen. De spoorbrug over de Maas te Maastricht in de spoorlijn MaastrichtLanakenHas selt werd gistermiddag tegen half zes aan gevaren door het 342 ton metende schip Hendie, dat met 200 ton plaatijzer op weg was van Charleroi naar de Roer in Duits land. Daar het vaststellen van eventuele scha de aan de spoorbrug niet tijdens de duis ternis kon geschieden is het treinverkeer op deze lijn voorlopig tot morgen gestaakt. Het vervoer van reizigers geschiedde met autobussen. Het schip, dat de aanvaring veroorzaak te, is na een aanvaring dwars voor de door vaart komen te liggen. Het lag daar tegen half tien onwrikbaar vast, zodat de scheep vaart door dit vaarwater niet mogelijk was. Er stond ter plaatse een sterke stroom en deze heeft een sleeepboot verhinderd de „Iiendie" vlot te trekken. Pas omstreeks half twaalf kon de „Hen die" worden vlot getrokken door twee grote en vier Kleine sleepooten. Het lek gestoten schip is naar de Wilhel- minakade gesleept, waar de lading ijzer wordt overgeladen in een ander schip. Door de aanvaring is een noodpeiler van de brug vrij ernstig beschadigd. Het „rem- mingswerk" voor deze peiler is totaal ver nield. Hedenmorgen kon het scheepvaart verkeer worden hervat. WOENSDAG 3 DECEMBER Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum, bijeenkomst, 8 uur. Waalse Kerk: Comité Zaiss, bijeenkomst, 7.30 uur. Kapel Minaliassastraat: Spreker J. Sevensma, 8 uur. Lido: „Twee vrouwen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Guerilla op de Philippijnen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Gezworen vijanden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: (Theater deze week gesloten). Minerva: „Ninotchka", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Marva's Alloy", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De zonen van de musketiers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden jungle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 4 DECEMBER Zuiderkapel: Bijeenkomst met als speker J. A. Bruyn, 8 uur. Lido: „Twee vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Guerilla op de Philippijnen", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Gezworen vijanden", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ninotch ka", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Marva's Ahoy", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Pa lace: „De zonen van de musketiers", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden jungle", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Bij de overdracht in het laboratorium waren onder anderen aanwezig de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, de pre sident-curator van de Leidse universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de rector-magnificus prof. dr. J. J. L. Duy- vendak, de directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, prof. dr. C. J. Gorter, en directieleden van de Bataafse Petroleum Maatschappij. De president-directeur van de B.P.M.ir. H. Bloemgarten, zei, dat het na de oorlog noodzakelijk bleek verschillende instellin gen van liet hoger onderwijs belangrijk moderner te outilleren. De B.P.M., die deze noodzaak, mede doordat zij nauw bij we tenschap en techniek betrokken is, inzag, besloot door een schenking aan de vernieu wing bij te dragen. Dat daarbij het oog viel op Leiden, en op het Kamerlingh Onnes-laboratorium is begrijpelijk. Namens de regering aanvaardde minister Cals het geschenk. Hij zag in de totstand koming van deze uitbreiding het resultaat van een gezonde wisselwerking tussen hoger onderwijs en samenleving, een wis selwerking die de regering steeds zo krach tig mogelijk zal stimuleren. Twee employés van de B.P.M. hebben zich bij de verwezenlijking van de schen king bijzondere verdiensten verworven. Daarom heeft de Koningin prof. dr. W. J. D. van Dyek, adviseur voor researchwerk van de Bataafse, benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, en de heer A. F. A. Reynhart, die namens de B.P.M. het dagelijkse werk in de commissie van uitvoering leidde, tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Als president-curator van de universiteit sprak dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die hoopte, dat het initiatief van de B.P.M. stimulerend zou werken en gevolgd zou worden door meer schenkingen van deze aard. Voorts spraken nog de rector-magni ficus, prof. dr. J. J. L. Duyvendak, en de directeur van het laboratorium, prof. dr. C. J. Gorter. Evenals vorig jaar is, wat betreft de premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering voor 1952, ook nu weer door een commissie van de Sociaal-Economische Raad advies uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid met betrekking tot de premiehoogte voor 1953. Door de Ziekenfondsraad zijn de ontvang sten en uitgaven van de verplichte zieken- De Waal heeft thans een zeer hoge waterstand bereikt en hiervan zijn de dorpen langs de oever de dupe. Ook de stad Nijmegen heeft nu moeilijkheden gekregen omdat door de hoge waterstand verschillende kademuren ondergelopen zijn. Foto: Het verkeer ondervindt veel hinder van het water. fondsverzekering voor 1953 begroot op res pectievelijk 207 millioen (waarvan 190 millioen premie-ontvangsten) en 231,5 millioen. Hieruit resulteert dus een tekort van 24,5 millioen. Ter dekking van dit tekort stelde de Ziekenfondsraad voor de premie te verhogen van het bestaande peil van 3,8 percent tot 4,2 percent, waardoor het tekort vrijwel geheel zou zijn gedekt. De commissie van de Sociaal-Economi sche Raad heeft te dien aanzien een ander standpunt ingenomen. Zij stelt voorop, dat de algemene conjuncturele situatie, waar in Nederland zich bevindt, het wenselijk maakt de lasten, welke op het bedrijfs leven drukken, zoveel mogelijk te beper ken. Gezien de omvang van het aanwezige reservefonds (per ultimo 1952 ongeveer 120 tot 130 millioen) meent zij, dat een belangrijk deel van het verwachte tekort voor 1953 uit dit reservefonds kan worden gedekt. De commissie stelt voor met de premie verhoging niet verder te gaan dan tot 4 percent en het dan nog resterende tekort (ongeveer 15 millioen) te dekken uit het reservefonds. Zoals i-eeds is bericht, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid inmiddels, overeenkomstig dit advies, de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering voor 1953 gebracht op 4 percent. Stabiliteit De commissie van de sociaal-economische raad betuigt haar instemming met het voor stel van de Ziekenfondsraad, voor de fi nanciering van de verplichte ziekenfonds verzekering een vijfjarenplan te aanvaar den. Op deze wijze kan een zekere stabili teit worden verkregen, welke het mogelijk zal maken een diepgaand en systematisch onderzoek in te stellen naar de fundamen tele vraagstukken van het ziekenfonds wezen, zoals die betreffende de wijze, waarop het verlenen der verstrekkingen is georganiseerd en betreffende het leggen van een redelijke mate van verantwoorde lijkheid op alle bij het ziekenfondswezen betrokkén groepen (verzekerden, mede werkers, ziekenfondsen). Het is daarbij de bedoeling het per verzekerde uit te geven bedrag gedurende vijf jaar in beginsel ie fixeren op 41,44 (voor 1953 in totaal 230 millipen). Deze stabilisatie behoeft niet te betekenen, dat nu ook de verschil lende uitgavenposten op hetzelfde peil zul len blijven. Het moet integendeel mogelijk zijn bij geleidelijk door te voeren reorgani satiemaatregelen noodzakelijk blijkende verschuivingen tot stand te brengen. In tegenstelling tot de Ziekenfondsraad is de commissie van de Sociaal-Economi sche Raad van mening, dat dit vijfjaren plan in elk geval voor de eerstkomende jaren kan worden uitgevoerd op basis van een premie van 4 percent. Daarbij wordt verondersteld, dat, naarmate de reorgani satie-maatregelen hun uitwerking zullen doen gevoelen, er meer ruimte in de finan ciering zal ontstaan, waardoor op den duur de intering van het reservefonds zal ver minderen. Mocht evenwel blijken, dat niet temin de intering van het reservefonds in een te snel tempo plaatsvindt, dan is de commissie van de sociaal-economische raad van mening, dat het vraagstuk van de hoogte der premie opnieuw aan de orde dient te worden gesteld. BUSSUM, 29 Dec. Volgende week zal de gemeenteraad van Bussum in beginsel beslissen moeten over de samenvoeging van Naarden en Bussum met de buitenwijken van Huizen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben, volgens de plannen van de commissie-Ter Veen, de Bussumse raad verzocht hierover advies uit te brengen. In een rapport van B. en W. wordt gezegd, dat de bebouwing van Naarden dusdanig is uitgegroeid, dat in het verleden minder gewenste beslissingen zijn geno men en dat deze in de toekomst moeten worden vermeden. Vele straten van Naar den en Bussum lopen in elkaar over en slechts de kleur der huisnummerbordjes en de plaatsnaam geven aan welke ge meente bedoeld is. Voorts hebben de kerk-» genootschappen „de grenzen reeds doein verdwijnen". De grote verkeersweg door het Gooi loopt door en langs drie gemeen ten, hetgeen voor de regeling van toezicht en hulpverlening door de politie een onge wenste toestand is. Ook uit het oogpunt van onderwijs achten B. en W. de huidige situa tie onbevredigend, vele kinderen, vooral voor het bijzonder onderwijs, moeten Bus sumse scholen bezoeken, waardoor de kos ten per leerling voor Bussum onevenredig hoog worden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5