Kleine meerderheid voor Adenauer verwacht Het spit van Piet en San Sevilla nut Nieuwe actie ter bestrijding van de bruine rat Een fijne paling TEUN BORST „Het meisje met de grote voeten" joboton 2e werkster Pakhuisruimte Ratificatie verdrag Europese leger Debat van twee of drie dagen Drie commissies voor rechtsherstel effecten 6 Nieuwe rederij in Scheveningen Mutaties Nederlandse Padvindersraad Post voor Nederlandse vrijwilligers in Korea Panamees schip in moeilijkheden Nederlands jacht in Auckland aangekomen Sint Nico/aas vertelling voor de kinderen Vorig jaar was het resultaat in Noordholland zeer gunstig Kleine schoorsteen mantels 't SILVER STOEPKE IMIlUWMWflH ADVERTEERT IN DIT BLAD Parfumerie JUNG WOENSDAG S DECEMBER 19 52 De West-Duitse Bondsdag zal liet eerste Europese parlement zijn, dat zijn fiat zal geven aan het verdrag tot vorming van het Europese leger. In politieke kringen te Bonn is men er zeker van, dat dr. Ade nauer een kleine meerderheid krijgt wan neer hij hedenmiddag het vaak uitgestelde parlementaire debat over de verdragen zal openen. Vorige week besloot de Bondsdag met 220 tegen 160 stemmen de beslissing over de ratificatie niet langer uit te stel len en men neemt hier aan, dat de voor Vrijdag verwachte definitieve stemming een uitslag zal geven, die daarvan slechts weinig afwijkt. Dit zal echter niet beteke nen, dat Duitsland aan het einde der week <sijn laatste woord over het complex van verdragen zal hebben gesproken. Sedert lang is het zwaartepunt der behandeling verlegd naar Karlsruhe, waar het staats- gereclitshof volgende week bijeen zal ko men om de verdragen aan de grondwet te toetsen. De bondsraad, de vertegenwoordiging der negen landelijke regeringen, heeft be sloten met zijn toestemming te wachten tot het gerecht advies heeft uitgebracht. De bondspresident heeft dit advies ge vraagd omdat hij straks door zijn hand tekening de ratificatie zal moeten bekrach tigen. Niettemin heeft dr. Adenauer er prijs op gesteld het Duitse parlement zo snel mogelijk te laten beslissen „om de politiek der Europese integratie een nieuwe rug gesteun te geven". Dat dr. Adenauer bij voorbaat van een meerderheid verzekerd kan zijn, dankt hij voornamelijk aan het feit, dat de ontwikkeling der internatio nale situatie in de laatste maanden vele weifelaars in de rijen van zijn drie rege ringspartijen tot het inzicht heeft gebracht, dat men op de eenmaal ingeslagen weg niet meer kan terugkeren. Daarnaast heeft het uitblijven van een Russisch antwoord op de twee maanden oude geallieerde nota inzake Duitslands eenheid de overtuiging versterkt, dat met de Russen nog niet te praten valt. De rapporten van de buiten landse commissie van de Bondsdag tonen aan, dat de meerderheid der commissie haar advies tot aanvaarding der verdragen allerminst een jubelstemming heeft gege ven. Zij heeft ernstige bedenkingen ge opperd tegen vele verdragsteksten en er met kennelijk leedwezen kennis van geno men, dat het „de bondsregering niet gelukt is de geallieerden te bewegen als gemeen schappelijk politiek doel te erkennen, dat bij hereniging van Duitsland de grenzen van 1937 moeten worden hersteld". De grenskwesties blijven volgens de con ventie van Bonn, die tegelijk met het le- gerverdrag wordt behandeld, open tot aan een vredesregeling. De Duitse regering heeft volgens het lijvige rapport der par lementscommissie deze bepaling zo uitge legd, „dat niet slechts aan een hereniging van de Sovjet-zone en de bondsrepubliek gedacht moet worden". De rapporten die door de meerderheid en door de minderheid in de commissie voor buitenlandse zaken aan de Bondsdag zijn uitgebracht, geven een recapitulatie van reeds lang bekende inzichten. Zij han delen voornamelijk over de vraag, of de verdragen de Duitse eenheid al dan niet naderbij zullen kunnen brengen. De meer derheid meent van wel. De voornamelijk door de socialisten gedragen minderheid blijft het echter ontkennen. Zij wenst nieuwe onderhandelingen, om de voor waarden op te helderen, waarop de bonds republiek op basis van gelijke rechten en zonder gevaar voor de hereniging haar plaats zou kunnen vinden in een „effectief systeem van collectieve veiligheid". Met nadruk hebben de socialisten zich verzet tegen de opvatting als zouden zij een „neutralisering" van Duitsland nastre ven. 'De minderheid gelooft, dat een eigen Duitse politiek jegens het Oosten door de verdragen onmogelijk zal worden gemaakt. Bovendien vêrzet zij zich er tegen, dat het diplomatieke gesprek met Moskou zou worden opgeschoven tot Europa sterker zal zijn bewapend. De hereniging moet volgens de socialisten het doel van elke Duitse politiek blijven waarnaar in de eerste plaats gestreefd moet worden. Hoewel alle in de verdragen opgenomen bepalingen reeds maandenlang zijn be sproken en nieuwe argumenten dus even min als koerswijzigingen te elfder ure te verwachten zijn, wordt verwacht, dat het debat minstens twee, wellicht drie dagen zal eisen. De meerderheidsgroep heeft besloten de in haar kringen nog resterende bedenkin gen zoveel mogelijk op te vangen door voor te stellen tegelijk met de verdragen vijf moties te aanvaarden. In een daarvan wordt verlangd, dat geen nieuwe herstel- betalings-eisen meer zullen worden gé- daan en dat de regering zo spoedig moge lijk zal gaan onderhandelen over het stop zetten van de liquidering van Duits ver mogen in het buitenland. De motie eist voorts, dat de regering het onteigenen van privé vermogens voor hersteldoeleinden niet als rechtvaardig zal erkennen, vooral niet voor zover het neutrale landen be treft. Voorts wil de Bondsdag vastleggen, dat hij om adives zal worden gevraagd vooraleer de Duitse vertegenwoordiger in de ministerraad der EVG het budget zal goedkeuren. Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Bussum gisteravond beslo ten Gedeputeerde Staten van Noordholland te adviseren de gemeenten Bussum en Naar- den, met buitenwijken van Huizen, te ver enigen in een nieuwe gemeente. Dezer dagen is te Amsterdam voor een notaris de akte gepasseerd, waarbij een stichting werd opgericht, waarvan de offi ciële naam luidt: Comité ter behartiging van de belangen van bona-fide rechtheb benden op effecten, verkregen op regel matige wijze gedurende de jaren 1940-1945. Direct heeft het bestuur contact gezocht met verscheidene Kamerleden, terwijl door de uitvoerende commissie onder voorzitter schap van prof. mr. H. R. Hoetink tele grammen werden verzonden aan de minis ter van Justitie en de minister van Finan ciën alsmede aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer. Verdere contacten zullen worden gezocht en opgenomen met de bevoegde autoritei ten en andere belanghebbenden om tot een volledige en bevredigende oplossing te ko men van het gehele drama rechtsherstel effecten, aldus het bestuur. Er bestaan thans drie commissies die zich bezighouden met de kwestie van effecten, tijdens de oorlog uit Joods bezit gekocht. Dit zijn de commissie-Meyers, die opkomt voor de Joodse gedepossedeerden, de com missie-Van de Poll, die het probleem beziet in het licht van de belangen van de com missionairs in effecten, en de commissie- Hoetink, die opkomt voor de gedupeerden te goeder trouw en contact zoekt met hen, die te goeder trouw deze effecten tijdens de oorlog hebben gekocht. Tussen de com- missie-Hoetink en de commissie-Meyers bestaat geen controverse. Men is het er vol ledig over eens, dat de oorspronkelijke Joodse eigenaars hun stukken terug moeten hebben, en voorts, dat degenen die de stuk ken te goeder trouw gekocht hebben, door de staat geholpen moeten worden. De drie voornoemde commissies willen tot een op lossing van het vraagstuk komen met eer biediging van ieders belangen. Het bestuur wendt zich uitsluitend tot bona fide personen en wie zich bij de stich ting aanmeldt moet verklaren geen lid te zijn geweest van enige landsvijandelijke organisatie en voorts, dat hij de effecten verkregen heeft door bemiddeling van een lid van de Vereniging voor de Effectenhan del. Het bestuur wil de zaak zo breed mo gelijk opzetten en daartoe in een aantal plaatsen van ons land vergaderingen beleg gen. Gestreefd zal worden naar een eervolle en voor alle partijen aanvaardbare regeling. Het bestuur gaat van het standpunt uit, „dat men de geleden schade niet mag laten neerkomen op de schouders van hen, die te goeder trouw hebben gekocht of van hen die hun bemiddeling hebben verleend, maar dat de schade gedragen moet worden dooi de gemeenschap collectief, zoals door de Londense regering destijds is gesteld". Opgericht is, met een kapitaal van f 300.000, de N.V. Visserij Maatschappij Jaczon, te Scheveningen. ten doel hebben de de uitoefening van het rederijbedrijf, het ter zee- en kustvisserij uitrusten van schepen, de visvangst enzovoorts. Van het kapitaal zijn 60 aandelen van 1000 gld. elk geplaatst en in contanten volgestort. Het voorzitterschap van de Nederlandse Padvindersraad, welke de werkzaamheden van de Vereniging de Nederlandse Pad vinders en van de Verkenners der Katho lieke Jeugdbeweging overkoepelt, wisselt om de twee jaar. Met ingang van 1 Januari 1953 treedt de hoofdcommissaris van de N.P.V., mr. J. M Ravesloot, als voorzitter af. Hij wordt in deze functie opgevolgd door de hoofdcom missaris van de V.K.J.B., H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Ook het secretariaat van de N. P. R wisselt om de twee jaar. Met ingang van 1 Januari 1953 zal het gevestigd worden in het gebouw van de N.P.V., Zeestraat 76 Den Haag. Thans is het nog ondergebracht in het hoofdkwartier van de V.K.J.B., Jan van Nassaustraat, Den Haag. Post voor,.de militairen van het 14e aan- vullings-détachement Nederlands Déta- chement Verenigde Naties, die gisteren uit Nederland zijn vertrokken, moet uiterlijk op 4, 8, 11 en 18 December in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt luiden: naam voorletters, legernummer, 14e aanvullings- détachement N.D.V.N.; op uitreis naar Korea, Amsterdam-Schiphol-Militair. De naam van schip en tussenhavens mag niet worden vermeld. Het Panamese schip „Irene M." seinde hedenochtend, dat het door beschadiging van de ketels onmiddellijk de hulp van een sleepboot nodig had. De kapitein van het schip heeft verder schepen in de buurt gewaarschuwd, scherp uit te kijken daar de Irene M. geen lichten aan had en men het schip niet in zijn macht had. De Irene M. bevond zich bij het licntschip „Royal Sovereign", ten zuiden van Has tings. De Franse trawler „Duperre" en de sleepboot „Rumania" zijn op weg gegaan naar de „Irene M." en een van beide heeft de „Irene M." volgens de laatste berichten op sleeptouw genomen. AUCLAND. (Reuter) De 27-jarige Ne derlander Dick Tober is Woensdag in zijn 8 ton metend jacht „IJmuiden", na een tocht van ongeveer 16.000 mijl, in Auck land aangekomen. Hij was uit IJmuiden vertrokken. Hij verklaarde bij aankomst: „Het was geen avoniuuriijke reis en er was slechts één krachtige storm, in het Kanaal". Tobers reis ging via Spanje, West-Indië, Panama, Tahiti, de Gezelschapseilanden, Samoa en de Tonga-eilanden. WETEN JULLIE WEL, dat Sinterklaas dit jaar héél erg in de nesten heeft gezeten? Nee, het is hem niet aan te zien, want de oude baas heeft zo'n pracht van een humeur, dat hij nooit langer dan twee- eneenhalve minuut ergens over piekert en dan zegt 'ie „Piet", zegt 'ie, „geef me m'n kameelharen toffels eens aan en schenk een kopje mokka in, want in de put zitten geeft geen cent". Ja, zo is Sinterklaas. Maar dit jaar werd het op het allerlaatst allemaal toch wel erg moeilijk. Want op het ogenblik, dat Zwarte Piet met de zilveren roskam de schimmel stond op te poetsen, schoot het spit hem toch zo verschrikkelijk erg in z'n rug, dat de Goedheiligman minstens dacht, dat z'n knecht daar in de stal levend gevuld werd. Zó schreeuwde Pietermanknecht het uit. Sinterklaas gooide van schrik zijn kopje mokka over zijn daagse tabberd, stootte haast een banketletter van de inpaktafel en liep op een sukkeldrafje naar het ach terhuis, waar Bianca, de schimmel in de bijkeuken stond. Daar had Piet een paar jaar geleden eens een stevige stal getim merd, want vroeger moest hij altijd dwars door de tuin heen, om Bianca voer te bren gen en, eerlijk gezegd, onze Piet was be paald geen held in het donker. En aan de Hollandse kou had 'ie ook een hekel. In de stal zat Piet en er drupten grote warme tranen over zijn wangen, die in het stro op de vloer vielen. Met z'n rechter hand greep de trouwe knecht van Sinter klaas pijnlijk naar zijn rug en toen hij de baas binnen zag komen, wilde hij ouder gewoonte netjes opstaan en een buiging maken, maar met een kreet van pijn viel de arme jongen weer terug op de omge keerde emmer. „Piet hebben zulk schrik-ke-lijk pijn, baassie, in rug, baassie" jammerde hij zachtjes en Sinterklaas kon wel aan zijn grauwe gezicht zien, dat het dit keer niet een. van die* onverwachte grapjes was, waarmee zijn knecht hem zo vaak voor het lapje probeerde te houden. Nee, beslist niet. „Waar zit het dan, mijn jongen?" vroeg de goedheiligman, terwijl Bianca zich zo ver mogelijk omdraaide, om eens met een bruin oog vol medelijden naar zijn trouwe verzorger te kijken. „In zachte stukkie rrug, baassie". „En kun je niet gaan staan?" „Ik nie staan kan gaan nie, baas, ech nie" antwoordde de knecht bedrukt en om te bewijzen, hoe erg het was, trok hij een heel droevig gezicht en er kwamen rim pels als rivieren in zijn zwarte voorhoofd. DAAR ZAT onze Sinterklaas nou zonder knecht en het was al vier De cember. Morgenavond was hij jarig en alle kinderen rekenden er vast op, dat Sinter klaas hun niet voorbij zou gaan, maar als ie zo ongeveer tweeduizend jaar oud bent, kun je het echt niet meer zonder een vlug- e Pietermanknecht af en bovendien moes- en er nog massa's pepernoten gebakken /ordmOch, och, dat was me een amp. De Sint verschoof zijn mijter voor zichtig. om zich in gedachten door de grijze haren te kunnen woelen. Uit de slaapkamer kwapi het zacht ge steun van Pietermanknecht, die met een warm glas kwast en een vijfdubbele doek om zijn rug in het grote ledikant lag; Sin terklaas had zelf al aangeboden in het ijzeren logeerbed te gaan slapen. Nee, het ging echt niet zonder hulp, morgen, daar kwam niets van terecht, dat kon Sinterklaas wel op zijn tien oude vin gers natellen en hij deed het dus maar niet eens. En wie, wie zou er geschikt zijn Pie terman voor een paar dagen te vervangen? Een Hollands jongetje? Hij had wel een vief kex-eltje zien lopen op de Oude Gracht, gistermiddag, maar zoek zo'n kereltje nu eens op tussen al de mensen in een grote stad. Zomaar een advertentie in de krant zet ten? Sinterklaas krabbelde in gedachten al op een stukje papier: „Gevraagd nette Zwarte Piet, hoeft niet zo heel erg zwart te zijn. goed kunnende klimmen, vertrouwd met schoorstenen. Aanmelden bij Sint Ni- cólaas. hoofdkwartier Holland". Ach, nee, dat ging toch ook niet, want welke moeder zou nou haar zoontje op daken laten klimmen met al die kou en die sneeuw op de huizen. En als hij er eens af zou vallen, nou, dan zou die moeder groot gelijk hebben, als ze erg boos zou zijn op Sinterklaas. Nee, dat plannetje leek nergens naar. Tjonge, jonge, wat een moei lijk geval. Op vier December zonder knecht met zestienduizendvijfhonderdvierentach- >X»OCOOOOCOOOOCOOO(>OOCOOOOOGOCOOOOCOOOOOOOOOOCiOCCOCCrr'^# CCOC<XOOOCCCOCCOCCCCOOCC<X»SC3COOCOCCOOCOTOOCOOOOOOOOOC'X tig verlanglijstjes om af te werken en een paar honderdduizend taaipoppen om uit te delen.... En die pepernoten. Bovendien, bedacht de Sint met grote schrik: wie moest er voor het paardzorgen, nu Piet ziek was geworden? O, o, o, wat een moeilijke moeilijkheden. Alsof Bianca de gedachten van zijn baas had kunnen horen, begon de schimmel op dat moment zacht te hinniken en de Sint draafde zo gauw als hij draven kon naar de bijkeuken om het avondvoer en een verse emmer water klaar te zetten. En die Piet maar kreunen van de pijn uit het mooie ledi kant. OM HALF TIEN had Sinterklaas het. Hij zadelde Bianca (onhandig, zodat het goeie paard maar raar met het bit in de mond rondliep) en repte zich naar het dichtstbijzijnde postkantoor, waar meneer Van Brummelen nèt met een opgelucht gezicht het loket achter de laatste klant had gesloten. En toen hij de draaideur in beweging zag komen, wilde hij al roepen, dat alles gesloten was van het grote post- zegelboek tot de dikke brandkast toe, maar gelukkig hield meneer Van Brummelen zijn boze woorden nog net ou tijd onder zijn tong, bedenkende, dat hij eigenlijk van avond óók wel zijn schoen wilde zetten en bovendien kun je tegen een man van twee duizend jaren oud niet gaan staan uit varen, ook al ben je nu een erg driftige directeur van een glimmend postkantoor met rode brievenbussen. „Waarmee kan ik u van dienst zijn?" vroeg meneer Van Brummelen dus vrien delijk, terwijl hij een beetje verwonderd naar Sint's mijter keek, die hem achterste voren op het hoofd stond, maar dat kwam, omdat Piet die altijd opzette, zodat de Sint daar zelf niet zoveel verstand van had en bovendien was'ie zó haastig de deur uit gevlogen. Meneer Van Brummelen dacht, dat Sinterklaas zijn daagse muts op had, tot hij later het gouden kruis aan de ach terkant zag staan en er echt een beetje oneerbiedig van moest grinniken. „Kan ik nog een telegram naar Spanje verzenden?" vroeg Sinterklaas bedrem meld. „Jazeker natuurlijk, meneer Sint Nico- laas" zei de directeur van het postkantoor erg vriendelijk. „Een ijltelegram?" „Ja, een tijlelegram" zei de Sint ver strooid en hij schreef op het formuliertje: „Zend onmiddelijk Pedro Norena per vlieg tuig - stop - zit zonder - stop - neem re serveroe mee - stop - stuur zak haver voor Bianca - stop - Sinterklaas Holland - stop." „Dat is dan negentien, twintig, drie, vier entwintig woorden en dat is volgens tarief Q/RT-ijl zestien gulden tweeëntwintig cent" telde de directeur mummelend. Sinterklaas voelde zich roor worden tot ver achter zijn oren. Zijn portemonnaie, grote goedheid, zijn portemonnaie was in zijn andere tabberd blijven zitten.Meneer Van Brummelen merkte wel, dat de Sint lelijk in de knel zat, toen hij hem zo rood zag aanlopen, zo zijn postdirecteuren wel en toen hij het telegram zelf nog eens goed had overgele zen, vóelde hij gewoon dat het Staatsbe drijf der P.T.T. hier diende te helpen. En dus zei de postdirecteur: „De betaling komt later wel, Sinterklaas, maakt u zich maar geen zorgen, we sturen morgen wel even een vrachtauto langs met de reke ning." Misschien dacht die meneer van Brummelen wel aan zijn schoen.... wie zal het zeggen. IN HET lijnvliegtuig uit Madrid zat een bedeesd Moors jongetje voor het raam pje achterin, met zijn kroeskop boven het boekje „Opleiding van aankomende Pie termannen". Hij zwette er een beetje van, die Pedro Norena uit San Sevilla, een dorpje in Span je, want dat was me ook wat eerst het telegram, daarna overhaast koffers pakken en haver bestellen en tenslotte het grote vliegtuig. Naar Holland, waar het koud was, naar moeder hem verteld had. Hij, Pedro, was plotseling Zwarte Piet van de Bisschop van Myra geworden en onder zijn bombazijnen vest kriebelde een stevige reserveroe tegen zijn kin. Op Schiphol stond Sinterklaas al een half uur te wachten op het vliegtuig uit Spanje en toen het eindelijk luid brom mend een rondje draaide boven het veld en een stem uit de luidsprekers zei, dat het lijntoestel uit Madrid op het punt stqnd te landen, kreeg de goede oude man ploseling het érge gevoel, dat het misschien toch nog wel helemaal fout zou lopen. Stel je alleen al even voor, dat Pedro Norena óók spit had gekregen. Stél je vóór. Maar nee, dat kon niet best, want in Spanje kwam het spit niet voor. herinnerde Sinter klaas zich plotseling, dat was alleen voor Holland weggelegd. En toen de grote zilveren vogel aan de grond stond en de passagierstrap naar zijn glanzende buik was gereden, slaakte de Sint een diepe zucht, want als een van de eersten verscheen een bekende kleine ge stalte daar boven aan de trap:„Pe- dri!!!!!!" Dat riep Sinterklaas, luid over Schiphol, maar de mensen, die verbaasd naar hem keken konden ook niet weten, hoe hij in spanning had gezeten. „Gauw een taxi, gauw naar het hoofd kwartier". Pedro keek zijn ogen uit. Alles was wit en koud en stil, met de gele lichtjes van de straatlantaarns als spinnekopjes tegen de nachtlucht. Hij huiverde in zijn zijden bloesje. „Isse koud hier, veel koud, Sinner- klaas" zei Pedro, maar de Sint had allang een.plannetje om de kleine noodhulp straks grondig vol je stoppen met erwtensoep en zuurkool. DE ECHTE PIET had de hele dag een gloeiende kruik tegen het zachte stukkie van zijn rug gehouden en waar achtig, naarmate de avond naderde leek de scherpe pijn wel wat te willen ophouden. En toen hij voorzichtig uit het grote bed stapte en probeerde te lopen, lukte het waaratje óók nog Piet had zichzelf haats op de schouder geklopt van blijdschap. En toen Bianca zijn verzorger in levende lijve de bijkeuken binnen zag komen, grinsde hij zachtjes van plezier en Piet zette dade lijk een extra-bos wortelenkruid voor hem neer en ze waren beiden op hun eigen ma nier blij. Toen de taxi met piepende banden stil stond voor het hoofdkwartier, zou Pieter manknecht net proberen, of hij alweer op zijn handen kon lopen. Maar de sleutel knarste in het slot van de voordeur, dus buitelde hij in drie lenige sprongen van de trap af en vloog zijn baas haast onderste boven, terwijl de kleine Pedro verbaasd achter de deur bleef staan. „Maar jongen, jongen" zei Sint, „denk toch om je. „Pieterr niet denken aan niks nie, Pie- terrr weer heleboel beterr in zachte stukkie rrrug" gilde Piet als antwoord, terwijl hij de mijter al van Sint's hoofd had gegrist en die rnet een paar malle passen meenam naar de bisschoppelijke kapstok-met-het- kroontje. JE BEGRIJPT wel, dat Sinterklaas er niet aan dacht, Pedro terug te sturen met het vliegtuig naar Spanje, al had dat nog nèt gekund. Hij hield hem bij zich en Piet vond het maar wat prachtig, dat hij als opperpiet (of zoals hij zelf zei „Grrrrote Piet") de kleine Pedro mocht uitleggen, hoe je het steen krijgt en hoe je er op moet letten, dat. beste een taaipop door een bochtige schoor- Bianca zich niet over-eet aan alle stukken roggebrood en alle wortels uit de schoen tjes. De pepernoten zijn precies op tijd klaar gekomen. En als ik het goed zie, zal het vannacht heus wel gaan met de kleine Pedro.. Hij léért het wel. Ik durf er zelfs om te wedden, dat Sin terklaas volgend jaar Pieter en Pedro samen meeneemt voor het gemak. Want weet je, dan wordt hij alweer een jaartje ouder en je kunt op die leeftijd wel een extra-hulpje gebruiken. Zodat Pieterman's spit nog een goeie kant heeft gehad ook. Dat zegt Sinterklaas trouwens ook altijd „Alles heeft zijn goeie kant, kinderen" zegt hij dan. Waarop Piet strijk en zet antwoordt: „Pieterrrr hebben wel tachtigzes goei kanten, baassie J. F. Enkele dagen geleden werd dit wrak de Annabaai, de haven van Willemstad op Curagao binnengesleept. Geen vlag en geen belangstelling, of het moest zijn van de opzichters der slopers, die de ,,Maracaibo" onder handen zullen nemen. Toch is dit wrak eens een schip geweest, waarover vooral op de Antillen en in Nederland, maar ook daarbuitende mensen nauwelijks \dtgepraat raakten. Dat was in 1929, toen een Venozelaans rebel, Urbina geheten, met een troepje piraten op enkele schoeners de A.nnabaai kwam binnenzeilen. Voor iemand in het vredige Willemstad begreep wat cr gaande was, hadden de piraten de „Maracaibo" geënterd. In Noordholland komen de meeste ratten voor. Vermoedelijk is dit het gevolg van de grote waterrijkdom, welke vooral de bruine ratten aan trekt. De bestrijding van de ratten is in deze provincie beter georganiseerd dan elders in het land. In verscheidene gemeenten vermindert het aantal rat ten dan ook zienderogen. Er bestaat derhalve alle reden voor de verwach ting, dat Noordholland in de naaste toekomst grotendeels van de ratten- plaag zal kunnen worden bevrijd. Deze conclusie kan worden getrokken uit de uitslag van de enquête, die de Plan- tenziektenkundige Dienst dit jaar over het gehele land heeft gehouden naar de resul taten van de streekacties, die in 1951 tegen de bruine rat zijn gevoerd. Het rapport over de resultaten in Noordholland geeft dus alle aanleiding tot optimisme. Toch komen ook in deze provincie zwakke plekken in het bestrijdingsfront aan het licht. De enquête toont bijvoorbeeld aan, dat er nog altijd gemeenten zijn, waai de medewerking van het publiek veel te wensen laat en dit ondanks het feit, dat de ratten er zeker niet minder in aantal voor komen dan in de gemeenten, die een bij zondere activiteit aan de. dag leggen, in verscheidene gevallen worden ook de oor zaken van dit gebrek aan medewerking genoemd. Enkele gemeenten maken b ij - 15 December a.s. hopen onze geliefde ouders J. POST A. POST-VELLING A hun 25 jarige echtvereniging te herdenken. Kun dankbare kinderen. IJmuiden-Oost, Eikenstr. 18. voorbeeld melding van de vrees onder het publiek, dat het lokaas gevaarlijk zou zijn voor andere dieren. Deze vrees is volkomen ongegrond, voorzover het vee en huis dieren betreft. Alleen konijnen kunnen er hinder van ondervinden, maar het is een geringe moeite het lokaas buiten het bereik van de langoren te houden. In een gemeen te lieten de ratten het lokaas onaangeroerd, omdat men had nagelaten levensmiddelen- afval te verwijderen. Uiteraard geven de ratten hieraan de voorkeur. Het goed op bergen van levensmiddelen is een eerste voorwaarde voor het welslagen van de be strijding. In vrijwel alle gevallen, dat de ratten het lokaas onaangeroerd lieten, moet in dit verzuim de verklaring worden ge zocht. Over het algemeen is echter het resul taat van de bestrijding voortreffelijk; in de meeste gevallen bleken de ratten na het uitleggen van het lokaas te zijn verdwenen. In de periode van 13 tot 22 December beginnen in Noordholland weer de jaar lijkse streekacties tegen de bruine rat. Het is van het grootste belang, dat de bevolking van steden en plattelandsge meenten aan de instantie, die met de rat tenbestrijding is belast, tijdig opgeeft v/aar ratten voorkomen. Daardoor kan het uitleggen van lokaas met meer succes worden ter hand genomen, dan wan, neer men op veronderstellingen moet af gaan. Voor uw deelneming ons be toond bij het overlijden van onze lieve man, broeder, zwager en oom CORNELIS JOHANNES VERHOEVEN betuigen wij onze hartelijke dank. in het bijzonder Dr. Mansholt en buren. Uit aller naam: L. A. Verhoeven-Ketting Santpoort, Dec. 1952. Bruno Klauwersstraat 9. Zat. 6, Zond. 7 en Maand. 8 Dec., 8 uur ENSEMBLE YVIM SONNEVELD met Emmy Arbous, Conny Stuart. Diny de Neef, Beppy Nooy, Betty Meddings, Wim Sonneveld, Albert Mol, Paul Deen, Roy Carr, Louis Dusee. A. d. vleugel: Will Hartingsvelt. Prijzen 1.tot 4.(alles inb.) Coupons geldig. Voorverkoop v.a. Donderdag 10—3 uur. Tel. na 12 uur. vanaf 29.50 Electrisclie pendu les, vanaf 29. Prismata Reiswekkers vanaf 24.75 p Kleine wekkertjes p 11.40 J Alleen Grote Houtstr. 49. De kleine zaak met de grootste keuze. WEEKEND- of LANDHUIS Je te huur of te koop gevr. voorzien van water, gas en electr. en event, verwarming. Br. met prijsopg. en uitv. inl. omtrent ligging etc. (liefst vergezeld van foto) onder no. 3308, Smit's Adviesbur., Ko. Leidsedw.slr. 18, A'dam. Wegens huw. fl. Voor mijnheer: Fresh-up staaflotlon ideaal na het scheren f2,75. behóórt erbij! bedrijfsklaar a contant n - (zonder ploten) UUi Levering compleet met gramofoonplaten (20nummers) naar keuze Desgewenst zonder vooruitbetaling gevr. van 8.3012.30 uur elke dag. Aanm. hedenavond van 8—9 uur Thalia theater. ST. NICOLAAS- GESCHENKEN van: Kennemerlaan 63 is met St. Nicolaas niet te versmaden. Standplaats Kennemerlaan hoek Oosterduinweg. Heeft PALING uiterst fijn. Bestel spoedig om teleurstel ling te voorkomen. in Oud-IJmuiden aangeboden. Onmiddellijke omgeving vishal. Brieven onder no. IJ 135 aan het bureau van dit blad.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8