Moord op vakbondsleider brengt Tunis in rep en roer Onzekerheid over resultaten van Eisenhowers frontbezoek Gasvoorziening aan het begin van nieuw tijdperk Delft en Bolsward bereiden zich voor op de Europese proef stemmingen Nederlands Theaterjaarboek 1951-1952 verschenen Opbrengst tabaksaccijns daalde in October met f4 millioen Proteststaking en wederzijdse beschuldigingen na laffe aanslag Panamees schip bij Maassluis gestrand Zelfs kleuters doen mee Souvenir dat in een behoefte voorziet maar voor verbetering vatbaar is „Jonge Strijd" verraste „Wees een zegen" Aardgas belooft veel voor de toekomst Nieuwe uitgaven ZATERDAG .6 DECEMBER 1952 8 Drie vergeefse pogingen om het vlot te krijgen Vrouwelijke Sinterklaas bedacht zieke soldaten Stopzetting van subsidie aan Museum van de Arbeid Dreiging met offensief? Wat de fiscus ontvangt R ecord-ontvangst aan invoerrechten (Van onze correspondent in Parijs) De moord op de 38-jarige nationalis tische Tunesische vakbondsleider, Fehrat Hached, wiens lijk doorzeefd met kogels gisteren op de weg tussen Zaghoeam en Radès is gevonden, heeft te Parijs zeer grote consternatie verwekt. De resident- generaal, De Hautecloque, die in Parijs vertoefde om met de regering te bespre ken welke maatregelen getroffen moeten worden tegen de daden van terreur, die de laatste dagen voortdurend talrijker en driester werden, is toen de moord bekend werd, op staande voet weer naar zijn post teruggekeerd. Voor hfj in het vliegtuig stapte, verklaar de De Hautecloque dat hij de taak, die hem was toevertrouwd, uit zou voeren. Tegen over oproerkraaiers zal ik geen zwakte kennen, zo zeide de resident-generaal. De avondklok is intussen in Tunesië op nieuw ingesteld, van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's ochtends mag niemand meer op straat. De Tunesische vakvereniging, waarvan het slachtoffer secretaris-generaal was, heeft, bij wijze van rouw, een staking van drie dagen geproclameerd. Fehrat Hached was na Bourguiba de op richter van de ultra-nationalistische Neo Destoer, die enige maanden geleden door de Fransen werd verbannen, de voor naamste leider van het Tunesische verzet tegen het Franse regiem. Oud-arbeider en door zijn vakbondswerk naar boven ge klommen, is hij tijdens Bourguiba's af wezigheid het hart geworden van de anti- Franse beweging. De Franse politie heeft zich terstond en intensief op het onderzoek geworpen, en het schijnt dat zij de dader vooral in twee richtingen zoekt. Bij de communisten of in de Neo-Destoer partij zelf. De commu nisten zouden uit wraak gehandeld kunnen hebben voor het verlies van aanhangers, die naar de vakbondsleider Hached zijn overgelopen. Voor de veronderstelling dat een eigen partijgenoot van Hached een hand in het spel heeft gehad, spreekt daar entegen het feit zo merkt men in Franse kringen in Tunis op dat er de laatste weken heftige spanningen heersten in de Neo Destoer, waar aanhangers van Bourguiba Hached ervan beschuldigden dat hij definitief de plaats in trachtte te nemen van de vroegere leider. In elk geval voelde Hached zich de laatste tijd bedreigd. Zo had hij zware schijnwerpers op het dak van zijn huis laten plaatsen en het was bij louter toe val dat hij zich gisteren alleen, zonder lijf wacht, op weg had begeven.. Nationalistische leiders zowel in Tunesië, als in New York en Parijs, wijzen overi gens de Fransen als de daders aan en met name een beweerde Franse terreur-orga- nisatie, die „De rode hand" zou heten. Zo heeft een der Neo Destoer-leiders, Mas- moedi, gisteren in Parijs verklaard, dat de Fransen nu in Tunis hun masker heb ben afgeworpen en daardoor iedere en tente met hét Tühesische vólk onmogelijk hebben gemaakt. Van de andere kant is opgeroepen tot een meedogenlozen strijd tegen de Franse be windvoerders. Regeringskringen in Parijs wijzen er daarentegen terecht op, dat Frankrijk nooit iets te winnen heeft gehad bij de toespit sing van de verhoudingen in Tunesië. Ver scherping van de toestand komt Frankrijk thans wel bijzonder ongelegen, nu bij de behandeling van de Tunesische kwestie door de UNO de ogen van de hele wereld op dit gebied gevestigd zijn. Afschuw (Reuter) Het Parijse bureau van het Amerikaanse vakverbond C.I.O. gaf in een verklaring uitdrukking aan zijn „afschuw en verontwaardiging" over de moord op Hached en betuigde medeleven met het gezin van de verslagene en met het Tune sische vakverbond. Als de Franse autoriteiten onlangs niet aan Hached een uitreisvisum hadden ge weigerd, zo wordt in de verklaring gezegd, had deze de bijeenkomst van het dagelijks bestuur van het internationale verbond van vrije vakverenigingen, die thans te New York wordt gehouden, kunnen bijwonen, waardoor hij niet „het slachtoffer van deze laffe aanslag" zou zijn geworden. „Deze moord zal ons gevoel van saam horigheid met het Tunesische volk in zijn strijd voor vrijheid en sociale vooruit gang versterken", aldus de verklaring. Tengevolge van de vrij dikke mist is gis teravond even beneden de haven van Maassluis aan de zijde van het eiland Ro zenburg het s.s. „North Queen" vastgelopen op een strekdam. Gisterochtend vroeg heb ben de sleepboten „Humber", „Blanken burg" en „Argus" van Smit en Co's Sleep dienst vergeefs gepoogd bij hoog water het schip vlot te krijgen. De „North Queen" is een Panamees stoomschip van de Dominica Cia Nav. S.A. te Panama en meet 7176 ton. Het was van Rotterdam vertrokken met een lading kunstmest naar de Golf van Mexico. Gisteravond tijdens hoog water hebben de sleepboten „Humber", „Blankenburg", „Argus", „Pernis" en „Kinderdijk" voor de derde maal vergeefs getracht het schip vlot te trekken. Het maakt bij laag water enigszins slagzij. Des avonds werd een be gin gemaakt met het gedeeltelijk lossen van de lading. Zondag zullen de sleepboten dan opnieuw een poging doen om het schip vlot te trekken. Aanvaring op de Nieuwe Waterweg In de dichte mist, die gisteravond het zicht op de Nieuwe Waterweg tot een mini mum beperkte, zijn omstreeks half twaalf de 7639 ton metende „Arendsdijk" van de HollandAmerika Lijn en het 1828 ton metende Noorse schip „Raqui" met elkaar in aanvaring gekomen. Dit laatstgenoemde vaartuig, dat schijnt te hebben getracht, door uit te wijken een botsing te voorko men, is daardoor aan de grond gevaren. De schade aan de beide schepen is niet ernstig. Nader wordt bericht, dat bij de aanvaring op de Nieuwe Waterweg nog een derde schip betrokken is geweest, en wel het 1400 ton metende Noorse s.s. „Baden" uit Oslo, dat gisteravond uit Rotterdam naar Oslo was vertrokken. Het schip lag op de Wa terweg wegens mist voor anker. De schade aan dit schip, dat midscheeps werd getrof fen, ziet er ernstiger uit. Het schip keerde terug naar de IJselhaven in Rotterdam, waar experts: onderzoeken -.of h.et schip weer kan vertrekken. Door de grote medewerking van vele winkeliers en fabrikanten uit het gehele land is het ook dit jaar weer mogelijk ge worden de zieke en gewonde militairen in de verscheidene ziekeninrichtingen met St. Nicolaas extra te bedenken. De grote promotor van deze actie is een dame, die onbekend wil blijven. Haar werk begon in 1946 toen zij door een geldinza meling bij kennissen een oorlogsinvalide aan een invalidewagen wist te helpen. Haar actie is uitgegroeid in die mate, dat dit jaar aan niet minder dan 1450 zieke militairen pakketten werden uitgereikt. Vooral het bedrijfsleven heeft hier een groot aandeel in gekregen. „Het voldoet in huidige vorm niet", zegt minister Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) over het niet meer verstrekken van een rijkssubsidie aan het Museum van de Arbeid te Amster dam heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bevestigd, dat aan de directeur van het „Museum van de Arbeid" te Amsterdam is medegedeeld, dat voor het jaar 1953 aan dit museum geen rijkssubsidie meer zal worden verstrekt. Aan het bestuur van de Vereniging ..Mu seum van de Arbeid" was reeds herhaal delijk te kennen gegeven, dat op voortzet ting van het subsidie niet gerekend kon worden, indien het museum niet op korte termijn grondig zou worden gereorgani seerd en de industrie niet tot steunverle ning bereid gevonden zou worden. Nu noch het eén, noch het ander kon worden ge realiseerd heeft de minister moeten be sluiten het subsidie te beëindigen. Dit besluit berust op de overweging, dat het museum in zijn huidige vorm niet kan voldoen aan zijn bestemming en niet ver wacht kan worden, dat de reeds lang na gestreefde reorganisatie binnen korte tijd tot stand zal komen. De minister zegt voorts, geen kennis te dragen van het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provin ciale Staten om, waar het rijk nu geen subsidie meer verleent, ook het provinciale subsidie voor dit jaar in te trekken. Ook draagt de minister geen kennnis van het feit, dat tengevolge van het in trekken van de rijks- en provinciale sub sidies de directie van het museum voor nemens is tot sluiting van het museum over te gaan. (De agenda voor de Provinciale Staten van Noordholland bevat inderdaad een voorstel van Gedeputeerden om het sinds 1947 aan de vereniging „Het Museum van de Arbeid" verstrekte subsidie met ingang van 1953 niet meer te verlenen. - Red.) BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Loggers: KW 20 f2800; KW 159 f7910; KW 56 f390; HD 87 f4900. Kotters: KW 128 f190: KW 189 f230; KW 12 f420; KW 94 f1790; KW 21 f 1350; KW 35 f680; IJM 227 f310; IJM 3 f520; IJM 11 f 1590; IJM 229 f 1340. Het gaat goed met de voorbereidingen der proefstemming over de Europese po litieke eenwording die, zoals men in ons hoofdartikel van vandaag kan lezen, op 17 December in de beide „Europese steden" Delft en Bolsward gehouden wordt. De reeds gehouden oriëntatie-vergaderingen in beide plaatsen verheugen zich in een zeer grote belangstelling van de burgerij en in het bizonder van de jeugdige kiezers uit wier vragen naar 'aanleiding van de be handelde onderwerpen veelal een juiste kijk op het belang van deze referenda blijkt. In Bolsward hebben velen zich reeds vrijwillig beschikbaar gesteld om de kie zers met auto's, bussen en boerenkarren gratis naar de stemlokalen en weer naar huis te brengen. De winkeliers hebben étalagewedstrijden gehouden met fraaie versieringen in de Europa-kleuren groen en wit, BEF-vlaiggen en Europa-leuzen en zelfs hebben zij bij de in hun winkels ge kochte St. Nicolaascadeaux Europa-rijmen ingepakt. De Bolswarder schooljeugd neemt ook al aan de propaganda deel en maakt met veel geestdrift jacht op de Europa-wimpeltjes, die hier op grote schaal verspreid zijn. De burgemeester moet zijn rijwiel secuur opbergen, omdat het een rage is, diens Europa-rijwiel vlaggetje als throphee in de wacht te sle pen. En ook de kleuters doen mee door met prijzenswaardige ijver Europa-sluit- zegels in matjes te vlechten en het kleu rige resultaat dan als wandversiering mee naar huis te nemen. Zo is al met al de belangstelling voor de komende stemming nog steeds stijgende, waarbij men er rekening mee moet houden dat het belangrijkste gedeelte van de voorlichtingsactie nog beginnen moet. In de komende tien dagen zullen namelijk verschillende Kamerleden, alsmede pro vinciale en locale prominenten in Delft en Bolsward de betekenis van Europa's een wording komen toelichten en men ver wacht, dat hun adhaesie voor de aanstaan de referenda nog vele twijfelaars in ja- stemmers zal veranderen. In beide steden wemelt het voorts van de Europa-affiches en Delft zal zelfs de primeur krijgen van een rijdend Europees stemlokaal, dat de kiezers in de rust- en ziekenhuizen zal gaan opzoeken. Bijna 96 „ja"-stemmen Delft en Bolsward zijn niet de eerste WASHINGTON (Reuter). Reuters correspondent seint uit Washington, dat het „negatieve karakter" van Eisenhowers verklaringen op de persconferentie te Seoel ongetwijfeld teleurstelling in Ame rika zal verwekken. Eisenhower verwees in geen enkel op zicht naar de twee politieke doelstellingen ter beëindiging van de oorlog in Korea, waarover hij in zijn kiescampagne sprak. Met de pogingen deze politieke doelen te bereiken zou onmiddellijk een begin wor den gemaakt. „Voortgang langs tenminste twee gedragslijnen kan onmiddellijk wor den gemaakt", zo zeide hij toen. Hij sprak verder van het vervangen van troepen der U.N.O. door Koreanen en het voeren van een psychologische oorlog, die in staat zou zijn het communistische front te breken. Eisenhowers verklaring te Seoel heeft echter één mogelijkheid uitgeschakeld, namelijk, dat hij het risico van een uit breiding van de oorlog zou durven nemen. Naar men aanneemt heeft hij ook tegen over minister Eden te New York een des betreffende verzekering gegeven. Men gist thans over de maatregelen, die „Het beste wat het buitenland aan nieuw dramatisch répertoire te bieden heeft, wordt in Nederland gespeeld en wel onmiddellijk. De belangstelling voor klassieke werken is stijgende, na een periode van betrekke lijke lauwheid. In Nederland werden in de jaren 1951-1952 niet minder dan drie duizend voorstellingen gegeven van onge veer zeventig stukken, waarvan een vijf- tigtal premières. Dat er 1.500.000 plaatsen zijn verkocht, is allerminst een overdreven schatting". Aldus schrijft Luisa Treves de auteur van „De ring en de kelim" en van „De brief van Don Juan" in het voorwoord van het door haar samengestel de en geredigeerde Nederlands Theater jaarboek, waarvan de eerste aflevering sinds enkele dagen in alle schouwburgen verkrijgbaar is. Bij de uitreiking van het eerste exem plaar aan de letterkundige D. A. M. Bin nendijk als vertegenwoordiger van de ge meente Amsterdam, herinnerde regisseur A. Defresne eraan hoe weinig er na een première van een voorstelling overblijft. In dit jaarboek, met zijn talrijke foto's, zijn vele van de beste herinneringen aan het geziene vastgelegd. Men kan dan ook stellig zeggen dat deze publicatie in een behoefte voorziet een behoefte, die mede ontstaan is door de over het algemeen voddige aard van de programma's, die er zich allerminst toe lenen als souvenirs be waard te worden. Ongeveer tachtig foto's Van ongeveer dertig toneelvoorstellingen zijn er foto's en zakelijke gegevens opge nomen. Verder vindt men er aan opera en ballet gewijde afdelingen, benevens een aantal portretten van dichters en actrices, enkc-le décor-ontwerpen en een uitvouw bare kleurenplaat met een scène uit „On- dine" van Giraudoux, zoals dat in het Hol land Festival werd vertoond. Dank zij de medewerking van officiële instanties en enkele particulieren is men erin geslaagd de prijs betrekkelijk laag te houden. Het zal een prettige bezigheid zijn er later nog eens in te bladeren en men moet Luisa Treves dan ook dankbaar zijn, zowel voor haar initiatief als voor het doorzettings vermogen om het te verwezenlijken. Zelfs al is men het lang niet altijd met haar keuze en nog minder met haar kantteke ningen eens. „Het thema van de kinderen, die dezelf de moeder maar verschillende vaders heb ben, was op dramatische wijze door Filippo behandeld. Dat er ook stof voor een plezie rig blijspel in zat, bewezen de schrijvers Sauvajon, Jackson en Bottomley met hun stuk.zo lezen wij ergens. Wat moeten wij hieruit afleiden? Dat het spel van Fi lippo niet plezierig was of het andere misschien niet dramatisch? In een Theater jaarboek dient men het woord dramatisch op de juiste plaats te gebruiken. Waarom er een volledige bladzijde ter verheerlij king van Christopher Fry werd ingeruimd, is niet duidelijk te minder, omdat over zijn kwaliteiten blijkbaar alleen Luisa Treves kan oordelen, gezien haar bestrij ding van anders over hem denkenden. Dat de bijschriften bij de portretten van Mary Dresselhuys en Ank van der Moer verwis seld zijn, moet men maar als een techni sche fout beschouwen, maar de bewering dat Mascha Stom onze begaafdste danseres is, zou ik niet graag voor mijn rekening nemen, hoe goed ik haar ook gezind ben. Ruimte voor critiek gewenst Zo zouden er nog wel meer opmerkingen te plaatsen zijn, maar belangrijker lijkt het mij met het oog op de volgende jaren de redactie aan te bevelen minder een zijdigheid te betrachten. Het is een nobel streven om alleen het goede te vermelden, maar ik geloof niet dat men daar de kunst van het toneel een goede dienst mee be wijst, zelfs niet indien het zover zou komen dat gezelschappen of acteurs het als een soort onderscheiding gaan beschouwen om een plaats in dit boek te krijgen. Laat men desnoods ook terzake dienende commen taren uit de dagbladen en periodieken ter toelichting aanhalen om het herinnerings beeld te completeren. In ieder geval wordt daarmee bereikt dat men er zich een voor stelling van kan vormen wat er eigenlijk in dat en dat jaar op toneelgebied in Ne derland aan de hand is geweest en. welke stromingen er hebben geheerst. Op die Op de tentoonstelling van nieuwe werken van A. C. Willink bij Huinck en Scherjon te Amsterdam, die Dinsdag door dr. R. N. A. Vroom geopend wordt, hangt ook dit portret van de actrice Ank van der Moer, die in het Theaterjaarboek „een onzer eerste tragediennes" wordt genoemd. Zij is hier afgebeeld als Ifigeneia, de titelhel din uit het stuk van Euripides, dat door de Nederlandse Comedie in het laatstge houden Holland Festival werd opgevoerd. manier bereikt men een vruchtbaar over zicht. Op grotere schaal dan voorlopig in Nederland denkbaar is, heeft Peter Noble dit in Engeland beproefd. Bovendien lijkt het gewenst ieder jaar een volledige lijst van de uitgebrachte stukken en van de samenstelling ,der gezelschappen op te ne men. Ik hoop dat men uit het feit, dat ik zo uitvoerig op deze proefneming ben inge gaan, de conclusie zal trekken dat deze inderdaad de moeite waard is en dat men dan ook niet zal aarzelen er een exem plaar van aan te schaffen. Want het pu bliek moet meewerken om de voortzetting, eventueel in verbeterde vorm, van dit be langrijke document mogelijk te maken. DAVID KONING. de gekozen president zal treffen „ter ver betering van onze positie". Men denkt aan „super-artillerie" en het gebruik van „tac tische atoombommen". Dit, zo zegt men, is het enige luchtwapen, dat in Korea nog niet gebruikt is. Een andere mogelijkheid, zo vervolgt Reuter, acht men het dreigen met een ver nietigend offensief in het voorjaar. Onder deze dreiging zouden de Noordelijken mo gelijk een wapenstilstand aanvaarden. Het schijnt, dat militaire kringen te Washington zich tot nu toe tegen het drei gen met een vernietigend geallieerd offen sief in Korea in het komende voorjaar hebben verzet. Zij waren hier tegen omdat de communisten thans in staat zijn ge weest verdedigingsstellingen over grote diepten aan te leggen, zodat een dergelijk offensief geen succes zou kunnen opleve ren zonder een verlies aan mensenlevens, dat de -Verenigde Staten niet zouden wil len dragen, tenzij bewezen zou kunnen worden, dat hiermede een wezenlijk be slissend einde aan de Koreaanse oorlog zou kunnen worden gemaakt. Het feit, dat de communisten immer in staat zijn hun legers ten Noorden van de Jaloe te reorganiseren en te versterken in het „onaantastbare" communistische Chi na, schijnt er op te duiden dat zelfs een grote geallieerde overwinning in Noord- Kor ea nog geen einde aan de krijg zou maken. steden van Europa, waar dergelijke proef- stemmingen worden gehouden. Eerder werd gestemd in Castrop-Rauxel en Breisaoh in Duitsland. In de eerste ge meente kwam ruim 73 percent der kiezers op, waarvan bijna 96 percent vóór stem de. Te Breisach kwam tachtig percent der kiesgerechtigden op, waarvan eveneens 96 percent ja zei. Men hoopt in de beide Nederlandse gemeenten op een even gun stig percentage ja-stemmen. De Nederlandse Raad der Europese Be weging heeft een schriftelijke enquête on der vele vooraanstaanden in den lande, zoals Kamerleden, leden van Provinciale Staten, burgemeesters, wethouders en ge meente-secretarissen, leden der rechter lijke macht, geestelijkheid, ambtenaren, vakbondsbestuurders, hoogleraren, onder wijzend personeel, jeugdorganisaties, vrouwenorganisaties e.d. in totaal 21625 personen gehouden. Ruim 8000 formulieren, of 37 percent, werden terug ontvangen. Nog geen dertig antwoorden bleken afwijzend te zijn. In dien men de antwoorden van de georgani seerde voorstanders van een verenigd Europa buiten beschouwing laat, blijkt dat een derde der ondervraagden de moei te heeft genomen het formulier in te vul len, hetgeen voor een schriftelijke enquête een zéér gunstig percentage is. De veertig kinderen in het kindertehuis „Wees een Zegen" aan de Hoge Duin en Daalscweg te Bloemendaal allen meisjes en jongens van twee tot vijftien jaar heb ben Vrijdagavond een stralend St. Nicolaays- feest genoten, waaraan zij zeker nog lang zullen terug denken. Sint Nicolaas kwam aan, gezeten op een schimmel, terwijl zijn zwarte knecht reeds capriolen op het dak aan het maken was tot groot vermaak van de ouderen onder deze kinderen. Zuster M. J. Buré, de directrice van dit tehuis voor voogdijkinderen en voor hen, die hier door gezinsmoeilijkheden kun nen worden geplaatst, verwelkomde de Sint en zijn knecht. Daarna werd in een der zalen het feest voortgezet. Dank zij de medewer king van de firma Droste, kon aan alle meis jes en jongens een letter E worden uit gereikt; „deze letter betekent voor jullie allemaal iets anders", legde Sint Nicolaas uit, „voor de een is dat ernstig, voor de ander eerlijk, ezelachtig, eerbiedig en zo voorts." De flesjes chocomel waren eveneens gratis beschikbaar gesteld. En dan de cadeaux, die varieerden van een groot houten pakhuis tot een pop-in-ledikant, vilten speelgoeddieren, opwindbare auto's ên wat voor plezierige za ken al niet meer. Deze cadeaux waren ver vaardigd door „Jonge Strijd", de jeugdver eniging van het N. V. V. De adoptie van het kindertehuis „Wees een Zegen" was hun toe gewezen door de V.A.R.A., die een lande lijke actie voor speelgoed voor kinder tehuizen op touw had gezet. Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de stand der rijks middelen in October. Daaruit blijkt dat het in October opgelegde bedrag aan kahierbelastinigen f 250.-1 millioen bedi'oeg tegenover f 230.6 millioen in September. Voor de inkomstenbelasting werd een hoger bedrag (f 57.4 millioen) ten kohiere gebracht dan in de vier voorafgaande maanden, toen respectievelijk f 45.8, f 29.3, f 20.7 en f 32 millioen werd opgelegd. Het kohierbedrag van het boekingstijdvak 1951/ 52 is daarmee gekomen op f 1:019.8 mil lioen. De toeneming in de afgelopen maand betreft voornamelijk definitieve aanslagen 1950. De voorlopige aanslagregeling 1952 van de inkomstenbelasting was in Sep tember nagenoeg afgewikkeld. Tengevolge hiervan vertoonde het kohier bedrag van het boeldngstijdvak 1952/53 in October een stijging van slechts f 19.3 millioen tegen over- f 105.8 millioen in September. Totaal is thans aan voorlopige aanslagen 1952 f 537.5 millioen opgelegd. Het kohier bedrag van de vermogendsbe- lasting steeg met f 4.4 millioen tot f 83.7 millioen, voornamelijk tengevolge van het voortschrijden der definitieve aanslagre geling 1951. De voorlopige aanslagregeling 1952 maakte ver-dere voortgang, hetgeen blijkt uit de toeneming van het kohierbe drag met f7.9 millioen tot f39.9 millioen. Aan vennootschapsbelasting werd f 138.5 millioen op kohier gebracht, waarmee chains totaal f 922.3 millioen ten gunste van het boekingstijdvak 1952/53 is geko men. In October zijn tot een aanzienlijk bedrag voorlopige aanslagen over de boek jaren 1952 en 1951/52 opgelegd. Aan grondbelasting 1952 werd in Octo ber f 3.5 millioen opgelegd, waarmee thans totaal f 92.2 millioen op kohier is gebracht. In hoofdsom beloopt de opbrengst tot dus ver f 27.9 millioen, zodat de raming van f 28 millioen vrijwel is bereikt. Het opleggen van aanslagen voor de personele belasting maakte verdere voort gang. Inclusief opcenten werd f 4.4 mil lioen op kohier gebracht, waarmee het to taal van het boekingstijdvak 1952/53 steeg tot f 8.1 millioen. Aan ondernemingsbelasting over 1949 en 1950 werd nog f 6.6 millioen opgelegd. Het kohierbedrag van het boekingstijd vak 1952/53 is daarmee op f 33 millioen gekomen. De ontvangsten uit de gezamenlijke Wij zijn al zodanig aan het gewone „huisgas" gewend, dat het niet zo spoedig iu ons zal opkomen te denken dat er ook op dit terrein nieuwe grote mogelijkheden zijn ontstaan. Een gas dat liefst tweemaal zoveel stookwaarde bezit, als ons gewone gas is het aardgas, dat zich op vele plaat sen in onze bodem bevindt. De mogelijkheid van deze energievoor ziening is nog zeer jong. Pas na de oorlog is men begonnen met een ernstig onder zoek. Dit onderzoek leverde dergelijke re sultaten op, dat Nederland thans verschei dene „gasputten" kent. Deze zijn tot nu toe alle verspreid over Overijsel en Drente. Als men weet dat van twee bestaande bronnen thans alleen al 40 millioen ku bieke meter gas verkregen wordt, kan men indenken welke grote mogelijkheden hiermede voor Nederland geopend zijn. De stad Coevorden wordt reeds geheel met aardgas voorzien, waarbij men alle installaties voor het „gewone" gas afge broken heeft. Dit is wellicht het toekomst beeld voor een groot deel van Nederland. De gasvelden bij Tubbergen kunnen het huidige gasverbruik van Enschedé en Hen gelo geheel dekken. Er bestaan ook reeds vrij definitieve plannen om delen van Twente geheel van aardgas te voorzien. Thans is bekend geworden dat er plannen gemaakt zijn voor een aardgastransport leiding van Leeuwarden tot Arnhem. Daarbij zullen verschillende grote steden in de aardgasvoorziening betrokken kun nen worden. Hoe belangrijk de ontwikke ling van de komende aardgasvoorziening wel is, blijkt uit het feit, dat reeds 250 vertegenwoordigers van gemeenten in Friesland, Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland bijeen zijn geweest om zich te beraden over deze vorm van energie. Er zijn zelfs geruchten over een toe komstige aardgasvoorziening van Amster- HET AARDGAS IN NEDERLAND kohierbelastingen beliepen in October f 220.3 millioen. Daar hiertegenover aam slagen werden opgelegd tot f 250.4 mil lioen steeg het nog in te vorderen bedrag met f30.1 millioen tot f 1.323.4 millioen. Van het in October ontvangen bedrag werd f 2.6 millioen voldaan door inlevering van investerings- en beleggingscertificaten en f 0.2 millioen met belastingcertificaten. Niet-kohierbelaslingen De opbrengst van de gezamenlijke niet- kohierbelastingen was in October f333 millioen. In Januari, April en Juli de eerste maanden der voorgaande kwartalen werd achtereenvolgens f313, f 292.1 en f 340.5 millioen geïnd. De opbrengst in Juli was gunstig beïnvloed door hoge ont vangsten aan dividendbelasting (f 23.4 millioen tegenover f 3.3 millioen in Octo ber). De opbrengst van de loonbelasting was evenals in Juli f78.9 millioen en lag daarmee opnieuw vrij aanzienlijk boven de ontvangsten in Januari en April, toen respectievelijk f 69.7 en f 59.5 millioen werd afgedragen. Het aan verevenings heffing geïnde bedrag van f30.8 millioen kan vrij normaal worden genoemd. De opbrengst van de omzetbelasting herstelde zich enigermate van de lage ont vangsten in de voorgaande maanden van dit jaar. Het in October ontvangen bedrag was f119 millioen tegenover in Januari, April en Juli respectievelijk f 113.8, f 105.5 en f 107.8 millioen. De ontvangsten aan invoerrechten ad f33.1 millioen zijn de hoogste van dit jaar. In de voorgaande negen maanden van 1952 werd gemiddeld f 29.5 millioen per maand geïnd. Ook de opbrengst van de accijns op ge distilleerd ten bedrage van f 10.3 millioen lag op een hoger peil dan in de voorgaan de maanden van dit jaar. Daarentegen vertoonden de ontvangsten aan accijns op tabak een daling van f 29.3 millioen in September tot f 25.3 millioen in October. De opbrengst van de accijns op -suiker daalde eveneens en wel van f 10.7 millioen in September tot f 7.6 millioen in October. De rechten van registratie, welke in Sep tember slecht f 2.9 millioen hadden opge leverd, brachten in October f 4.5 millioen op. Buitengewone heffingen In October vertoonde het bruto-kohier- bedrag van de beide buitengewone heffin gen een toeneming van f 16.4 millioen en kwam daarmee op f 3.805.5 millioen. Hier van heeft f 2.684.9 millioen betrekking op de vermogensaanwasbelasting en f 1.120.6 millioen op de vermogensheffing ineens. De teruggaven waren in October vrij aan zienlijk, namelijk bijna f 17 millioen, waar door het netto kohierbedrag zich ongewij zigd handhaafde op ongeveer f 3.223 mil lioen. Na de vrij hoge ontvangsten in Septem ber ten bedrage van f7.6 millioen werd in October aan bijzondere heffingen slechts f 3.5 millioen geïnd. Het totaal ontvangen bedrag is daartoe gekomen op f 2.961.3 millioen, waarvan aan vermogensaanwas belasting f 1.931.1 millioen en aan vermo gensheffing ineens f 1.030.2 millioen. dam, door middel van een pijpleiding door het IJselmeer. Deskundigen op dit gebied achten een dergelijke mogelijkheid zeer aanvaardbaar. Particuliere exploitatie van aardgas in Ootmarsum De gemeente Ootmarsum zal worden voorzien van aardgas, dat uit de bronnen ter plaatse wordt gewonnen. De voorlopige concessies aan een drietal inwoners van Ootmarsum hiervoor zijn intussen verleend en de medewerking is verkregen van de Gasstichting en het Directoraat-Generaal voor de Energievoorziening te Den Haag. De uitvoering berust bij een voorlopig comité uit de burgerij van Ootmarsum. Dit comité is opgericht, toen deze zomer uit een raadsverslag bleek, dat de gemeente geen.prijs stelde op exploitatie Kat? MEISJESBOEKEN Freddy Hagers liet bij Kluitman weer een boek in de Marjoleintje-serie verschijnen, getiteld: „Marjol.ein's gouden hart", bestemd voor meisjes van 10 tot 14 jaar. Inderdaad toont het meisje in dit verhaal een gouden hart te bezitten en er zullen niet veel meisjes van haar leeftijd gevonden worden, die niet alleen hartelijk en vol medegevoel zijn voor anderen, maar die ook die gevoelens in de practijk brengen, door het organiseren van zaken die afleiding kunnen brengen aan zie ken en herstellenden Dat een en ander niet altijd van een leien dakje gaat, is begrijpelijk, maar hoe allerlei moeilijkheden worden overwonnen heeft de schrijfster vlot en met overtuiging beschreven. „Morgen is alles anders" heet een echte roman voor jonge meisjes, door mevrouw L. van der MeerPrins. De hoofdpersoon is nu eens gelukkig niet een studente of een kan toormeisje uit een grote stad, maar een doch ter van een boerenarbeider. Anke's ideaal is om zelf boerin te worden op een boeren plaats. Ze heeft een allesbehalve gemakke lijke jeugd en het ziet er niet naar uit of ze haar ideaal ooit zal bereiken. De studerende zoon van het echtpaar, waar zij werkt, ver overt haar hart. maar later leert ze begrijpen dat een huwelijk met hem niet voor haar is weggelegd en wordt ze de gelukkige vrouw van haar verre neef Jurgen. Eveneens bij Kluitman verscheen „Kati in Amerika" door M. J. MolanusStamperius vertaald uit het Zweeds van Astrid Lindgren. Met een wat zure en stijve tante met knoop- van een dergelijk bedrijf, om te overwegen of het niet in het belang van Ootmarsum was ook deze plaats, gezien het feit, dat het gas ter plaatse werd weggehaald, van aardgas te voorzien. Het zag hierin tevens een mogelijkheid om Ootmarsum aantrek kelijker te maken voor kleine, veel warmte gebruikende, industrie. grensde mogelijkheden. Het leven daar is goed bekeken en beschreven. Kati laat zich door alle luxe en diverse aanbidders het hoofd niet op hol brengen, maar keert, nadat Tante in Amerika met een jeugdvriend is getrouwd, terug naar haar vaderland en haar trouwe Jan. Een gezellig boek ook al weer niet volgens het al te gebruikelijke recept, wat bepaald verfrissend aandoet. C. P.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10