Ongewenste inmenging van het begin nu gewaardeerde controle op de kwaliteit Agenda voor Velsen mó va e ^LOeek Visserij-varia Kwart eeuw „Haringwet" IJmuidens controleur viert het jubileum mee Castricum Beverwijk <^Brieven aan cle redactie Heemskerk sluit lening voor woningbouw Hout voor de papierfabriek EECbAJYKCr ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 1 Er zullen weinig overheidsmaatregelen voor het Nederlandse visserij bedrijf aan te wijzen zijn, die zulk een storm van tegenstrijdige gevoelens wakker maakte als de „Haringwet", de wet, die het aanschijn gaf tot de welbekende „Dienst voor de Neder landse Haringcontröle". Dat deze Haringwet in het jaar 1928 door de beide Kamers der Staten Generaal werd aanvaard was in eerste aanleg een gevolg van een serie misstanden in de Nederlandse haringhandel, die onze naam op de buitenlandse markt geen goed deden. De Duitsers spraken in dit verband van „Schwindelpackung" en dit begrip laat aan duidelijkheid niets te wensen over, wanneer men weet, dat er met de verpakking van de zo hoog-geroemde Nederlandse zoute haring vaak erger lijk werd geknoeid. En met het gewicht. Er werd in de jaren voor het totstandkomen van de Haringwet verkocht op 100 kg gewicht, maarbij ettelijke handelaren zakte dat in de praktijk aldra tot 90 en zelfs tot 85 kg, terwijl er alle mogelijke en onmogelijke soorten fusten werden gebruikt, tot botervaten toe. En als er een partij „wrakke" haring opgeruimd moest worden, zag men er geen been in haar door de goede kwali teit te werken en aldus de naam van het product op de vreemde markt vaak felle klappen toe te brengen. De „Haringwet" heeft deze zaken ten slotte aan banden weten te leggen en in onze dagen zou geen zinnig mens het stel sel van bepalingen meer kwijt willen, om dat het een durende garantie inhoudt voor een goed product en het buitenland nu zeker weet, dat het certificaat van de Dienst voor de Nederlandse haringcontröle een lading dekt, waar deskundigen voor in staan. Protestvergadering Toch heeft de invoering van die Haring wet ontzaglijk veel beroering gewekt, nu vijfentwintig jaar geleden en er werd zelfs een protestvergadering door de haringhan delaren uitgeschreven, waarin echter vol gens de officiële verslagen, uit die tijd bleek, dat de Haringwet er hoog nodig moest komen. Er was onder presidium van het Tweede Kamerlid dr. Lovink een commis sie in het leven geroepen, die bestond uit vertegenwoordigers uit het bedrijf zelf, een schipper van een logger, afgezanten van. de arbeidersbeweging en anderen. Die commissie werd evenwel door degenen, die voor de enigszins duistere praktijken in de haringhandel verantwoordelijk moesten worden geacht, terdege dwars gezeten, zo dat zij tenslotte een grondig onderzoek in stelde op eigen houtje. Inmiddels liep de afzet van zoute haring op de buitenlandse markt angstwekkend snel terug. Zweden bijvoorbeeld, dat een kwantum van zeven millioen kilo afnam onder normale omstandigheden, vermin derde de invoer tot rond vijfhonderddui zend kilo en toch wisten de malafide ha ringhandelaren niet van wijken. Als „ver zachtende omstandigheid" mocht dan wor den aangemerkt, dat de concurrentie van Engelse en Schotse zijde moordend was, maar op deze manier werkte het onder wichtsysteem toch wel heel duidelijk als een dodelijke boemerang. Het rapport van de commissie Lovink kwam na vele en lange vergaderingen tot stand en het bewoog zich om dat ene hoofdpunt: een Rijkscontrole op alle zoute haring, (voorlopig alleen de gekaakte), die de grens over ging, wanneer het betrok ken land dat mocht wensen en de expor teur het verzocht. Er zijn in dat dikke rap port nog andere problemen ook ter tafel geschoven en bij herlezing van de wijze woorden uit de jaren 1926, '27 en '28 blijkt wel, dat er in de moeilijkheden van de vis serij nog maar bitter weinig is veranderd: ook toen hield deze commissie zich bezig met de sociale omstandigheden in het be drijf, met de overbevissing en het weg vangen van jonge haring.... Het ontwerp-Haringwet passeerde de vele kanalen der wetgevende macht. Met een paar kleine amendementen, die aan het principe niets af of toededen, is het tenslotte door de volksvertegenwoordiging geaccepteerd en op de eerste Juni van het jaar 1928 trad de wet in werking, waarbij tegelijkertijd de Dienst voor de Neder landse Haringcontröle in het leven werd geroepen. Met de heer W. J. Janssens als eerste inspecteur hij deed er bovendien nog de visserij-inspectie in het eerste district bij de hoofdcontroleur D. de Mos, twee controleurs in Vlaardingen, één in Katwijk en één in IJmuiden: J. de Blois, die de enige is, die straks het jubileum van deze wet mee kan vieren startte de nieuwe figuur. Boeten en beslagen Dan waren er nog keurmeesters in Vlaar dingen. Het is in het begin wel eens hard tegen hard gegaan de overtredingen van de nieuwe wet vielen de controleurs bij bos jes in de schoot en er zijn boetes uitge deeld van vier, vijfhonderd gulden, terwijl grote partijen onvolwaardige haring bij de grensoverschrijding in beslag werden ge nomen. Het wés ook niet makkelijk, uit de on gebondenheid van de vroegere jaren over te stappen naar de controle, die het visse rijbedrijf ook toen al als instinctief schuw de. Maar er vielen ook heel wat beun hazen af en tenslotte heeft de haringhan del volmondig moeten toegeven, dat dit de enige oplossing was om het vak gezond te houden en bovenal de naam van het tra ditionele Nederlandse product te bescher men. De export is er wellicht geen kilo door toegenomen, maar de resultaten lagen op een gans ander niveau: dank zij de grote deskundigheid der controleurs, die in de loop der jaren nog groeide, ook al doordat de steurharing onder deze wet werd ge- Zaterdag 6 December Rex, 10 uur: ,,'t Zit in de lucht". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Tarza'n in ge vaar". Zondag 7 December Rex, 15 en 20 uur: ,,'t Zit in de lucht". Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „Tarzan in ge vaar". Maandag 8 December Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur burge meester. Rex, 20 uur: ,,'t Zit in de lucht". Thalia, 20 uur: „Mara Maru, schip der verschrikking". bracht, kreeg men vertrouwen in de con trole' en het daaruit voortkomende certi ficaat. Toch is dat vertrouwen, dat de teerste factor is geweest in het werk van de Dienst, wel eens ondermijnd. Want de wet had niet voorzien in bepaalde maat staven, volgens welke gekeurd diende te worden en pas toen men de eisen van kwaliteit en verpakking duidelijk ging om schrijven, was de handel helemaal tevre den. Facultatief De hele controle bleef echter facultatief dus alleen op aanvraag van de expor teur, c.q. de regering van het land, waar heen de haring werd verkocht. Zoals na de laatste oorlog de Oost-Europese landen, die via hun overheden inkochten, het cer tificaat verlangen. Het internationale systeem van certificaten begon met Bul garije in 1928 al, welk land een overheids- verklaring aangaande kwaliteit van de ge leverde partij wenste en in 1935 volgde Roemenië. Na de oorlog, om precies te zijn in 1947, werd het certificaat facultatief voor alle landen ingevoerd en het werk van de controleurs werd moeilijker en uitgebreider, zodat het corps hoognodig moest worden uitgebreid. In Januari 1951 kwam de beschikking van minister Mans- holt af, waarbij een aantal landen werden genoemd, waarvoor het kwaliteitszegel verplicht werd gesteld, zowel voor de zoute haring als voor de gerookte bokking en daarmee werd min of meer het onvermoei baar streven ei-kend van het toenmalige hoofd van de Dienst, de heer Westerduin, die steeds heeft gezocht naar een moge lijkheid, om alle exporteurs te bewegen het Rijkscertificaat op hun haringuitvoer te aanvaarden. Ook B-certificaat op komst En nog is de taak van de Dienst voor de Nederlandse Haringcontröle niet volledig omschreven, want na de oorlog kwam er zoiets als een Bedrijfschapswimpel de strijd om de beste kwaliteit (haring (en vis) ver sterken. De controleurs van het rijk namen de afdeling zoute haring voor hun reke ning, wat hun competentie niet onaanzien lijk uitbreidde. Als wij goed zijn ingelicht, komt er bovendien binnenkort een B-cer tificaat naar het A-certificaat, zodat ook de afwijkende haring onder de controle gaat vallen en diverse moeilijkheden rond deze afwijkende partijen opgelost kunnen worden. Aan extra-werk is de Dienst overigens zo langzamerhand wel gewend: in de jaren 1932'34 werd hij opgescheept met de omvangrijke administratie van de be ruchte contingenteringen, maar na 1934 nam de Nederlandse Visserijcentrale deze last gelukkig van de schouders van de diengt. De mensen, die al dit werk verzetten? Ze zijn maar weinig in getal en ze vormen als zodanig een uitzondering op menige andere „dienst". Want behalve een paal mensen op kantoor in Den Haag onder de heer J. Hebers, het huidige hoofd, kent de instelling de figuur van de heer W. J. van der Windt, de hoofdcontroleur, drie Vlaar- dingse, vier Scheveningse, een Katwijkse en een I.Tmuidense controleur, waar dan nog drie keurmeesters in Vlaardingen bij komen. Ze zitten tot over hun oren in het werk De elf van Vitesse '22 Het Castricumse Vitesse '22 ontvangt Zon dag op eiren grond BKC uit „De Noord". Voor de Vitessenaren is het te hopen dat zij eindelijk een streep kunnen zetten achter de 7 tot nu toe geleden nederlagen en met de volle winst naar hun woonstee terug keren. De opstelling is: doel: K. Zonneveld; ach ter: A. Kollenberg en B. Klaver; midden: A. Lute, J. Tool en J. C. Groot; voor: F. Twisk, M. Res, P. Beentjes, N. van Weenen en F. Hollenberg. De verdere wedstrijden zijn: Vitesse 2Alkmaarse Boys 2; Vitesse 3 Schoorl 3; Vitesse 4—HSV 4. De laatste groenteveiling van deze week Schijnbaar wilden de tuinders in Castricum het feest van Sinterklaas luister bijzetten, want zij zorgden Vrijdag op de veiling voor 5000 kilo spruiten. De geschoonde spruiten kwamen met de beste prijzen uit de bus ge tuige de 48—70 cent per kilo. Spruitenon- geschoond noteerden van 38—52 cent, waar de kopspruiten een prijs van 2527 cent per kilo tegenover stelden. Voor de andere soor ten groenten kregen de tuinders: andijvie 24—37, knollen 10—18, boerekool 11—15, prei 16'/220 per bos, pieterselie 1.05—1.09 per bakje, selderij 11 cent per bos, rode kool 911, groene kool 815, bospeen 3035, neen (afwijkend) 711. Spreekuur burgemeester Belanghebbenden zowel in als buiten Cas tricum woonachtig worden er op gewezen dat burgemeester C. F. Smeets Woensdag 10 December geen spreekuur zal houden. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts H. Wieringa, Schei- geeststraat 31, tel. 289. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. Meihuizen, Bakkummerstr. 41. Agenda voor Castricum Corso-theater, Dorpsstraat. Zaterdag 19-15 en 21.30 uur, Zondag 14, 16.15 en 20 uur: „On Moonlight Bay". Maandag, Dinsdag en Woensdag Iedere avond 20 uur: „De Geweldenaar". *XOOCOOOOOO(X»OOOOOOOOCOOCX>CCCCCOOOOOCOOCOCOOOOCOOOOCCC< Er ligt een kwart eeuw tussen het mo ment, waarop cle Staten-Generaal de Haringwet accepteerden en thans een tijdsbestek, waarin de Haringwet haar nut meer dan voldoende heeft bewezen. Bij dit „jubileum", dat tevens het jubi leum is van de Dienst voor de Neder landse Haringcontröle, past niet alleen een terugblik, maar ook een klein toe komstbeeld. Het zou ideaal zijn, als alle haring, die naar het buitenland gaat, onder certificaat vertrekt. Het zou nog mooier zijn, als ook alle haring, die naar de binnenlandse consument gaat, vooraf door de zeef der Rijkscontröle is gegaan de detailhandel zou het zelfs héél graag willen. Maar sinds 1928 is er al zoveel verbeterd, dat een klein beetje hoop op de toekoinst niet onredelijk lijkt. Want de preventieve werking van de certificaten is enorm geworden: de reder besteedt sinds deze kwart eeuw groter aandacht aan de haring op zijn „erf" dan voordien en men weet, dat een „wrak" partijtje, dat in de afslag te recht komt, door de controleurs in de gaten wordt gehouden met het oog op een eventuele uitvoer later of een moge lijkheid, dat de minder mooie haring tussen de goede soorten wordt gewerkt en dan toch nog de grens over zou kun nen slippen. Op een van de pleinen in het hartje van Athene staat op het ogenblik deze tent. Nee, een circustent is het niet. Hij draagt de naam „Karavaan van de Vrede"; men kan er een tentoonstelling in bezichtigen, die is georganiseerd door de NATO. De expositie toont wat er op het gebied van de gezamenlijke verdediging, door de NATO-landen zoal is bereikt. Winst en verlies voor CSV-tafeltennis Behoudens het eerste herenteam van de Tafeltennisclub „CSV", hebben de andere teams het niet tot een overwinning kunnen brengen. De dames kregen Audium op be zoek en verloren met 46 en bij de heren verloor CSV 2 met niet minder dan 100 van Sorry. CSV 1 maakte met een klinkende 2—8 over winning op O. G. 1 gelukkig weer veel goed. Voor de volgende week zijn voor de Castri- cummers wedstrijden vastgesteld tegen Spar ta 7 wat de heren van het eerste betreft. De dames zullen het tegen AMV 1 opnemen. Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. L. Can- negieters. Gereformeerde kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. Nood uit Velsen. H. Avondmaal. Hervormde Evangelisatie Vereniging, 10 u. 1s. J. Langman uit Amsterdam. Kerstklaver jasdrive Voor de eerste keer in haar bestaan orga niseert het bestuur van Vitesse's klaverjas- club een grote Kerstdrive, en wel op Maan dag 22 December. De drive wordt gehouden in'het Jeugdhuis aan de Overtoom en voor de winnaars heeft men tal van fraaie prijzen in het vooruitzicht gesteld. Winst voor de oude garde van St. Thomas Vooral de oudere en meer geroutineerde spelers van de R-K. Damclub „St. Thomas" te Castricum hebben zich op de laatst ge houden wedstrijdavond van hun beste zijde doen kennen. Zo versloeg C. Sprenkeling de sterke speler B. Beentjes. Cor Reinders presteerde het P. Ruiter een nederlaag toe te brengen, en ook de vroegere secretaris van de damclub A. de Zeeuw zette zijn beste beentje voor en gaf J. Kabel klop. P. van der Himst bracht het in afdeling 2 tegen A. Dagelet tot een gelijk spel. Van de gebroeders Rietveld won A. Rietveld ge decideerd van W. Rozemijer, terwijl P. Riet veld de punten aan C. Juffermans moest laten. Voorzitter C. Cry naa cit keer net ge luk niet met zich en verloor van H. Lute. Bij de mannen van het derde verloor de beginneling H. Kortekaas opnieuw en thans van L. Valkering, doch ongetwijfeld zal hij, wanneer hij volhardend blijft spelen, in de toekomst successen gaan boeken. J. Steeman behaalde een overwinning op G. Tromp, Chris Staal deed hetzelfde op L. de Ridder, en A. Bakker bleek sterker dan B. v. d. Schaaf. Tenslotte deelden J. Groen en K. Reinders broederlijk de punten. Maandag 8 December zal de kampioen van 1951 J. Geuke simultaan spelen tegen allen die de strijd tegen hem op durven nemen. Naar wij van het bestuur van St. Thomas vernemen, zijn huisdammers, vooropgezet dat zij zelf bord en stenen medenemen, op deze avond welkom. De wedstrijden vinden plaats in hötel Sport-Duinzicht aan de Be verwijkerstraatweg nabij de spoorweg overgang. MARKTBERICHT Andijvie 16-65, bloemkool 16-35, bos peen 8-38, waspeen 10-24, spinazie 55, to maten 18-72, spruiten 24-67, prei 12-24, knollen 12-26, boerenkool 11-19, groene kool 6-15, rode kool 5-10, gele kool 6-7, breekpeen 6-14, uien 7-22, soep 2-7, radijs 8, appelen 5-17, peren 6-14. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. De agenda voor de openbare raadsverga dering op Woensdag 10 December in Heems kerk luidt Vaststelling notulen; ingekomen stukken en mededelingen. Voorstellen tot het geven van een naam aan het terrein bij de in aan bouw zijnde 22 woningen ten behoeve van het bejaarden centrum; tot wijziging van de verordening, vastgesteld op grond van arti kel 11, van de Winkelsluitingswet 1951; tot vaststelling principe-besluit inzake de bouw van een openbaar lagere school met 3 les lokalen aan de Oosterstreng; tot de 9e wij ziging van de Algemene Politieverordening Voorstel tot het instellen van een rechts vordering wegens niet-nakoming van de door N. J. Schuijt te Beverwijk krachtens akte van koop, verschuldigde schadevergoeding. Voorstel tot het verpachten van een perceel tuingrond aan T. van der Wel; tot opnieuw vaststellen van de verordening op de heffing van precariorechten; tot het aangaan van geldlening, groot 147.000.tegen 4 procent rente, met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, ten behoeve van 12 woningen aan de J- van Scorelstraat en C. van Man- derstraat. Voorstel tot vaststelling van het maximum bedrag, dat in 1953, ingevolge de gesloten rekening-courant overeenkomst met de N.V. B nk voor Nederlandse Gemeenten, kan worden opgenomen en vaststelling van de algemene machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen naar behoefte in 1953. Tenslotte een voorstel tot aankoop van 4 woningen aan 'de Kerkweg en Spoellaan. Tarzan in gevaar (Vrijdag tot en met Zondag in T h a 1 i a) De heer Tarzan Barker, die ons Johnny Weissmuller nog steeds niet helemaal kan doen vergeten, is door de RKO met de fraaie Virginia Hus ton naar donker Afrika gesleept, omdat het met die studio-lianen toch eigenlijk maar behelpen is. Tarzan beleeft in dat zwarte werelddeel een reeks grootse avonturen en het moet gezegd worden, dat deze aantrekkelijk ge noeg zijn om een bioscoopbezoeker met ge voel voor de wilde romantiek van zo'n lenig mens een anderhalf uur prettig bezig te houden. Het verhaal is even mooi als altoos. Een gedetineerde ontkomt uit de gevan genis in Mombasa en de tom-tom dreunt het bericht door de jungle en dan begint het gekegel in de glazen. Tarzan in zijn bebost element. Tarzan vindt de ontsnapte op het moment, dat hij zijn hartsvriendin om zeep wil brengen en dus zegeviert de gerechtigheid en de liefde kan doorgaan. Mara-Maru (Thalia, Maandag en Dinsdag) Ondanks de wel zeer avon tuurlijke belevenissen van een diepzee duiker (Erroll Flynn) en een bandieten leider, heeft de film Mara-Maru (gelukkig) een diepere betekenis. Het verhaal is ech ter niet op het eind toegespitst: een zeer kostbaar kruis op de bodem van de Chinese zee lijkt een te onwaarschijnlijk medium om een man als Mason, de duiker, te over tuigen van de grote betekenis van dat Kruis. Een enkele moord op een onbewoond eiland, waar de duiker en zijn vijand, de bandietenleider, terecht komen, maakt het geheel spannend, evenals het luxe jacht „Mara-Maru". Iedereen krijgt tegen het einde het zijne, het kruis gaat terug naar de kerk, waar het hoort en de duiker be gint een nieuw leven aan de zijde van een aardig meisje. „Het zit in de lucht" (R e x, Vrijdag tot en met Maandag) Dit eerste grote succes van George Formby, dat ondanks zijn ont staan in de jaren voor de oorlog weinig van zijn glans heeft verloren, is door „Rex" opgegraven en in hervertoning gebracht. Dit dwaze verhaal van de militaire vlie ger, die het verschil tussen links en rechts niet kent en derhalve in de meest onzinnige situaties verzeilt, heeft generlei pretenties maar is in zijn genre de moeite waard, om dat er onbezorgd om gelachen kan worden. Dat George met zijn grote tanden een paar aardige liedjes bij de virtuoos be speelde Ukelele zingt, verhoogt de aan trekkelijkheid in niet geringe mate en als hij tenslotte de grote stunt uithaalt met het lesvliegtuig, dat door hangars glipt en de mooiste rollers uitvoert, terwijl onze George benauwd aan de stuurknuppel rukt of het machinegeweer laat afgaanwel aan, dan kan de grootste nurks zich niet al te best meer goedhouden.' J. F. „De kloof der verschrikking" (tot en met Maandag in W. B.) In dit theater kan het op sensatie beluste publiek met eigen ogen aanschouwen wat er alzo gebeuren kan wanneer twee maatschappijen toeval lig door een pas in het gebergte elk een spoorweg willen aanleggen, terwijl er in die kloof maar ruimte voor eentje is. Dan wordt er gespionneerd dat het davert en de treinen vliegen zomaar tegen elkaar op, met als luchtige lardering wat moord en doodslag en een klein aardverschuivinkje, voor de aardigheid. Tenslotte gaat het ge recht zich met deze zaak bemoeien en komt alles weer in het reine, in techni color. Hoewel het er in deze film duimendik bovenop ligt, is het een „gezellig", span nend verhaal, waarbij de toeschouwer zich geen moment verveelt dank zij de wederzijdse poetsen, die de maatschappijen elkaar bakken. Zondagmiddag om half drie in de ma- tinée draait „Ki Ka Kolonel". „Liefde van een frontsoldaat" (tot en Woensdag in het Kennemer Theater). De bezoekers van dit theater krijgen dit maal een liefdesroman-in-oorlogstijd voor de ogen gedraaid, waarbij reeds bij de aan vang van de film vaststaat, dat de twee geliefden, zwijmelend van geluk in eikaars armen, het einde van het verhaal zullen halen. Een uit de honderden films, welke een episode uit het leven van een man trachten te beschrijven, die geslingerd wordt tussen de keuze liefde en plicht als militair in dat o-zo-mooie leger. Het is jammer dat de Nederlandse film-' markt ruim zeven jaar na de bevrijding nog altijd volgegooid wordt met oorlogs producten uit de Amerikaanse filmindus trie. Zondagmiddag draait de sprookjes film „De gelaarsde kat", waarvan de in houd een ieder zeker bekend zal zijn. Deze versie is erg aardig. v. H. „O.K. Nero" (Lu x o r) Een niet on vermakelijke Italiaanse film over twee Italiaans-Amerikaanse matrozen, die op de trappen van het Colosseum in slaap vallen en daar een wonderlijke droom gaan dro men. Gij raadt het al: zij worden terug verplaatst in het Rome van Nero, hetgeen tot de vreemdste situaties aanleiding gééft. De invloed van de twintigste eeuw op het oude Rome blijkt daarbij sterker dan die van het oude Rome op de twintigste eeuwers. Want de laatsten introduceren rugby in de arena, vervangen de bloedige spelen door een lunapark en leren tenslotte Nero en zijn entourage de boogie-woogie. Het is overigens niet erg consequent ge daan en de goede smaak komt af en toe wel eens in het gedrang, maar dat neemt niet weg, dat men er hier en daar ook wel hartelijk om kan lachen. W. L. B. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdagmiddag het Finse s.s. „Marianne" aangekomen, dat van de Finse haven Ha- mina een lading van 1530 vadem hout aanvoerde. (Verkort weergegeven) Opruimen? Bij het lezen van het stukje in uw blad over Oud IJmuiden, ingezonden door de „Oud- maar tevens Nieuw-IJmui- denaar" V., ben ik van de ene verbazing in de andere gevallen. De heer V. vraagt wat of wij Oud-IJmui- denaren willen? Wanneer u zich hiervoor geïnteresseerd had, zou u door het bezoeken van onze ver gaderingen volkomen op de hoogte geweest zijn. In het kort komt het hierop neer: Oud-IJmuiden goed en degelijk opgebouwd voor de honderden die hier willen wonen. De krotwoningen zullen, als er nieuwe komen, automatisch verdwijnen, dit bewijst steeds weer de praktijk. De huishuren in Oud-IJmuiden zijn dezelfde als voor de oorlog en 15 procent en niet lager dan voor andere voor de oor log gebouwde woningen in andere gedeel ten van onze gemeente. Al uw verdere opmerkingen ten opzichte van industrie, en overslaghavens en tran sitovervoer van IJmuiden zijn enormiteiten en ik vraag mij af of deze beelden van IJmuiden, die u in 'n twintigjarenplan ziet alleen maar droombeelden zijn, tengevolge van ondeskundigheid of u dooi-gegeven zijn door personen, die zich niet realiseren, wat de nu reeds aanjevangen werken van tun nelbouw (oeververbindingen Noordzee kanaal) voor bespoediging van het scheep vaartverkeer naar Amsterdam met zich mee zullen brengen. Ik ben er van overtuigd dat havenuit breiding ook in IJmuiden in de toekomst wel het geval zal zijn, bijvoorbeeld in de omgeving van papierfabriek en meer naar het Oosten, doch geloof niet, dat het daar voor nodig zal zijn Oud-IJmuiden geheel als woongebied van de kaart te vegen. In ieder geval zullen de diensten bij de slui zen als loodswezen, scheepsagenturen, sleepdiensten en de daarbij behorende dienstverrichters in het Westen dienen te blijven wonen en voor deze mensen en hun kinderen zal het zeker nog niet aangenaam zijn tussen industrieën te wonen. Na zeven jaren heeft zich nog geen enkele nieuwe werkelijke industrie in IJmuiden gevestigd, in een 20 jarenplan betekent dit dus ver- noudingsgewijs 3 x 0 is ook 0. Waarom dan nu al te denken aan uitbreiding van ter rein door opeising? Lid IJm. Bloei en IJm. Centrum V. DE ZEE zet de bioloog telkens weer voor raadsels en alle bespiegelingen om trent de vermoedelijke oorzaken van een probleem als de overbevissing kunnen plotseling door elkaar komen te liggen als blijkt, dat de Natuur zich niets van de theorie aantrekt en ondanks de roofbouw van de mens voortgaat met haar gaven- in-goedertierenheid. Waarmee wij niet willen zeggen, dat een voortdurende waak zaamheid op dit speciale punt niet ten zeerste geboden zou zijn, maar waarmee wel weer eens bewezen wordt, dat de mens alleen wikt. De Kanaalvisserij van dit moment is er een voorbeeld van. Waarom die haring op het ogenblik zo vlak onder de Hollandse kust zwermt, dat er eerder sprake is van Hollandse wal- haring dan van Engelse dito is een raadsel, al zouden de temperatuur van het water en de aanwezigheid van plankton er uiteraard zeer wel debet aan kunnen zijn. Waarom de haring eerder ijl wordt dan vorige jaren en waarom de volle soorten meermalen opvallend veel magerder zijn dan gedurende andere na-seizoenen we weten het niet. We weten alleen, dat de rokers die magere haring van de „Engel se" wal, waarmee de trawlers soms naar huis komen, liever voorbij lopen. De natuur zet de mens telkens „voor schut". Gelukkig. Dat is een van cle weinig overgebleven punten, waarop wij met al onze laboratoria te kort moeten blijven schieten. En het is de allesbeheersende factor in de visserij, die zowel aan het begin van een nieuwe teelt doorklinkt in de bede van de schipper als de vleet ge schoten wordt, als in de wanhoopskreten van de trawlschippers, die niets op het echolood kunnen ontdekken, wat een trek je waard zou kunnen zijn. Niettemin mogen wij bepaald niet gaan neerzitten bij de onvermijdelijkheden, want onze concurrenten doen dat zeker ook niet. Het zou kortzichtig en zelfs scha delijk zijn, indien de moderne technische en biologische hulpmiddelen terzijde ble ven, omdat wij zo hevig overtuigd zijn van de kracht der natuur, die toch niet te overwinnen is. Deze argumenten worden de laatste tijd weer aangevoerd, zoals ze ook tegen de eerste stoomtrein en de lucht ballon te wapen werden geroepen. Het is alleen maar zo jammer, dat er van de „andere kant", waar men heeft doen blij ken meer dan voldoende aandacht voor de technische en biologische ontwikkeling te hebben, geen plan ter tafel kan worden gebracht om de gevaren van de intensive ring der visserij te voorkomen. Als dat zo blijft, krijgen de „laat maar gaan zo, want m'n vader deed het krek eender"-mensen tenslotte toch nog gelijk, al hadden ze het niet langs deze weg bedoeld te krijgen. Herstel dank zij de schaarste. De han del, die gisteren maar weinig aangeboden kreeg en voor vandaag evenmin hoge ver wachtingen koesterde er is helemaal geen rondvis gaf de prijs een kans. Grote schelvis, die de dag tevoren tot de 40,per kist was afgedaald, haalde weer wat op en bleef bij de 51 hangen; de braatjes noteerden zelfs weer 32 per kist. Tong kwam er eveneens met mate en de tong 1 kon met de grove slips rond de 1,50 terecht komen. Daar de handel zich Don derdag „dik had kunnen eten" aan wijting, bleef de prijs hiervoor beneden de maat met een gemiddelde van 18 per 50 kilo. Kleine en grote regels dikkoppen, die bij de exporteurs grote aftrek kregen, werden op respectievelijk 54 en ƒ115 de tien stuks gewaardeerd. Verse haring bleef on wrikbaar op de 14 zitten voor de buit uit het Kanaal. Sumatra won. De Kanaaltrawler Suma tra profiteerde gisteren volop van de goeie haringmarkt en daar ook het kwantum iets meeviel, is het een best reisje geworden voor 26.000. Er werden 1950 kisten uit het schip gehaald. De Allan Water, die acht dagen achter de vis heen heeft gezeten, maakte voor zijn 800 kisten ruim 24.000. Steken, te laat. Mede als gevolg van het feit, dat de storm over de Noordzee de meeste schepen tot steken heeft gedwonge'n, was er vanmoi-gen geen aanvoer van traw lers of Noordloggers. Bovendien is zoals gezegd deze zes Decembermarkt niet erg in trek. Maandag wordt het in elk geval heel wat drukker. Kanaal: geen overvloed. De vangstbe- richten van de laatste twee etmalen uit het Kanaal zijn niet zo best. Behalve een enkele trawler, die tegen een mooie trek haring opliep, is er weinig gevangen en vooral de trawlloggers deden het weinig florissant. Van een opstopping door Ka naaltrekkers zal de eerste markt van de volgende week zeker geen last hebben. De logger KW 151 kwam Vrijdag avond als eerste „afsnijder" van de ha ringteelt door de oude IJmuider „eerste" sluis, om zich met de haring naar Katwijk te begeven en dan de teelt 1952 als geëin digd te beschouwen. Za'erdag en Maandag zuilen nog verscheidene loggers der Kat wijkse vloot afsnijden om te gaan trawlen. De vangst van de sardijnvissers was Vrijdag door de verkeerde wind zeer schraal. Maar de sardijn bracht f 17.per 40 kilo op. De tofers en bliek als bijvisjes verdwenen naar de eenden of de vismeel- fabrieken. Als de wind naar Oostelijke richting draait zal de sardijn zich beter la ten vangen. De Allan Water IJM 34 is op de scheepshelling geplaatst. Het schip krijgt een schoonmaakbeurt. Marktprijzen. Heilbot 2,60-2,40, gr. tong 2,85-2,80, gr.m. tong 1,77-1,73. kl.m. tong 1,78-1.68, kl. tong I 1,74-1,64, kl. tong II 1.08-0,96, tarbot I 2.10-1,75 per 1 kg. Tarbot IV 39, kl. griet 39, schartong 33, gr. schol 45. gr.m. schol 47, kl.m. schol 52, kl. schol I 38, kl. schol II 40-25, schar 33-22, bot 28, v. haring 15,50-11, makreel 33-29, gr. schelvis 48-46. gr.m. schelvis 41-39, kl.m. schelvis 37-32, kl. schelvis I 37-30, kl. schelvis II 28.50-22, wijting 21-18, gr. gul 34, midd. gul 25-24, kl. gul 17-14, kl. haai 29-28, ham 85, kl.m. heek 84, kl. heek I 55, kl. heek II 42, poontjes 23,50, kl. koolvis zw. 21.50, kl. kool vis wit 24,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 208-122, gr. koolvis zwart 51-44, gr. koolvis wit 80-67 per 125 kg. Marktaanvoer. 33 kisten tong en tar bot, 1 kist heilbot, 2 kisten griet, 3 tong schar en schartong. 50 schol, 17 schar, 2 bot, 2200 haring, 32 makreel, 295 schelvis, 84 wijting, 95 kabeljauw en gul, 4 kl. haai, 3 ham, 18 heek, 1 poon, 205 koolvis, 15 diversen, totaal 3060 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 11