Aftocht van de winter ging met Ei'°r,,,N dalende groenteprijzen gepaard Onze puzzle SH'Y Agenda voor Beverwijk 7^% p \j? Predikbeurten -Clowntje Riek De zaak-Andreas Bolbloemen volgen de laatste chrysanten op tedere w Wisselaar bij winkel automaat veroordeeld „Hembrug" mag geen N.V. worden ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook „Combinatie" onder gerechtelijk beslag Nieuwe Belgische minister van Justitie pakjesdaf..."- W/JI/lliS, wiiiiimc/aAperrES Principiële uitspraak iti Rotterdam Kamerleden menen „Wapens moeten in staats bedrijf vervaardigd worden" Wijn of gedistilleerd? Heringa Wathrich CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Voor de kinderen r\ Velsen FEUILLETON Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) Deze week was vol verrassingen op de groentemarkt; in het begin een kleine aanvoer door de winter, met dus hoge prijzen; aan het eind van de week een grote aanvoer met nog steeds bevredigende prijzen. De spruiten kwamen in die eerste win terse dagen tot 80 cent per kilo; Vrijdag draaide de prijs rond de 50 cent. Andijvie is nog ruim vertegenwoordigd al ziet men diverse partijen met „een vorstje er in". Naar rato van de kwaliteit werd er van 1654 cent per kilo betaald; glasandijvie kwam tot 70 cent per kilo. Boerenkool deed eerst 32 cent per kilo, maar toen Ko ning Winter de aftocht blies en er meer boerenkool kwam daalden de prijzen tot 1220 cent. De rode, witte en gele kool bleef ook daardoor grotendeels onder de 10 cent per kilo; de groene ging tot 15 cent. Prei was in de kou een gewild artikel, waarvoor 32 cent per kilo werd betaald, maar ook hier voltrok zich een teruggang tot 1224 cent. Selderijknollen zijn dit jaar heel goed te verkopen omdat er veel voor de export weggaat: de goede knollen noteerden 2430 cent per stuk. De bos- peen die men in het begin der week niet zag, noteerde Vrijdag van 1838 cent per bos; de waspeen bracht van 1026 cent per kilo op. Tomaten gaan nog voor goede prijzen weg; mits de kwaliteit aanneme lijk is werd er tot 78 cent per kilo voor be taald. Bloemkool is zo goed als op en hier zijn heel wat exemplaren bevroren. Appe len en peren blijken nog altijd goedkoop. De aanvoer op de bloemenveiling is mo menteel al heel klein; de veiling neemt Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt van 28 November tot 5 December het volgende mede: Het winterse weer van de laatste week had tot gevolg, dat de voorraden bloemkool met name in Noordholland, zwaar van de vorst hebben geleden. De aanvoeren waren zeer beperkt en de noteringen lagen op Woensdag 3 December tussen de 47 tot 66 cent voor de a-kwaliteit en tussen de 25 en 50 cent voor de kwaliteit b. In de prijzen van de sluitkoolsoorten kwam geen noemenswaardige verandering, hoewel de groene Savoyekool iets williger was. Rode kool noteerde 7.20 tot 12.40, gele Savoyekool 9.40 tot f 9-80 en groene Savoye kool 9.60 tot 13.80, witte kool (Deense) 5-3Ö tot 7.10, alles per 100 kg. Voor de overige wintergroenten bestond meer belangstelling. Voor de kroten, welke voor export bestemd waren, werd betaald 13.10 tot 16-30 voor kwaliteit 1 en 13. tot f 14.10 voor kwaliteit 2. Breekpeen bracht 13.50 tot 14.30 op. Uien noteerden mede als gevolg van de vervroegde invoer van uien in Engeland een prijs, welke tot 25 cent per kg. opliep. Naar Duitsland werden schorseneren uitgevoerd tegen 52 tot 56 cent per kg. De reeds genoemde weersomstandigheden hadden op het prijsverloop van de spruiten een gunstige invloed., Voor dit product werd' betaald 80 tot 91 cent per kg. voor geschoon de, en 52 tot 58 cent per kg. voor onge- schoonde- Naar witlof was ook een goede vraag bij een prijsverloop van 55 tot 66 cent per kg. Ook de knolselderij en prei trokken in prijs aan. De prijzen hiervan bedroegen respectievelijk 15 tot 25 cent per stuk en 18 tot 25 cent per kg. Sla bracht tot 32 cent per krop op en an dijvie (glas) 42 tot 62 cent per kg. Waspeen noteerde 15—22 cent per kg. De aanvoer van bospeen is vrijwel niet meer van betekenis. Boerenkoo1 was ook tengevolge van het koude weer iets williger. De prijs hiervan beliep tussen 12 en 20 cent per kg. Tomaten voor export brachten tot 70 cent per kg. op. De aanvoer van druiven loopt sterk terug. De Frankenthaler besomde 1.45 tot 1.90 per kg. De hanHel in appelen en peren is nog slap. Cox Orange noteerde tot 64 cent per kg. Van de andere rassen noemen wij goud- reinetten tot 30 cent per kg. en Jonathan tot 29 cent per kg. Sterappel tot 26 cent per kg. Van de peren liep de Comtesse de Paris op tot 31 cent per kg. De mindere kwali teiten gingen tegen lage prijzen van de hand Zaterdag 6 December Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Liefde van een frontsoldaat". Lux or Theater, 7 en 9.15 uur: „O.K, Nero". W. B. Theater, 8 uur: ,De kloof der ver schrikking". Zondag 7 December Kennemer Theater, 2.30 uur: „De gelaars de kat"; 4.30, 7 en 9:15 uur: „Liefde van een frontsoldaat". Luxor Theater, 2.15 uur: „Tomahawk"; 4.30, 7 en 9.15 uur: ,.O.K. Nero". W. B. Theater, 2.15 uur: „Ki-ka-kolonel"; 4.30 en 8 uur: „De kloof der verschrik king". Maandag 8 December Bioscopen als Zaterdag. geen vol uur meer in beslag. Nu men dan ook aan de laatste chrysanten is toegeko men komen gelukkig de eerste bolbloemen weer ter markt. De tulpen, die deze week aan de markt kwamen waren Whitse Sail, Krelage Triumph eil Imperator die van 1223 cent per stuk noteerden. De narcissen Golden Harvest, Texas en Flower-record noteer den resp. 14, 12 en 9 cent per stuk. Free- sia's zaten rond de gulden per bosje; cycla- me-bloemen brachten al naar gelang van kleur en kwaliteit van 42100 cent per bosje op. Rozen zijn er weinig, hoewel nog altijd enkele heel goede partijtjes uit de kassen komen. Wilgenkatjes brachten het tot 52 cent per bosje; de laatste bosjes tros- chrysanten noteerden van 42125 cent per bosje, grootbloemigen zijn er weinig. Potplanten komen er nu gaandeweg meer, de cyclames nemen de grootste plaats in en kwamen tot 220 cent per pot; verder zijn er kapsicums en begonia's. CASABLANCA (AFP). Op de Neder landse kustvaarder „Combinatie", die Za terdag met een lading oud ijzer uit Casa blanca naar Genua zou vertrekken, is Donderdagavond door de gerechtelijke autoriteiten beslag gelegd. De redenen van dit beslag zijn nog niet bekend. Het schip zal dus niet Zaterdag uit Casablanca ver trekken. Zoals bekend werd de „Combinatie" eni ge tijd geleden in de Middellandse Zee door zeerovers aangehouden en geplun derd. BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van Justitie, Lagas, heeft om gezondheids redenen ontslag genomen. Als zijn opvol ger wordt genoemd de Katholieke senator uit Brugge Ancot. ADVERTENTIE Made from "sun-kissed" tobaccos AMFP/fjQAI Zondag 7 December IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: dienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema, 15 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssa menkomst, 16.30 uur: Jeugdbijeenkomst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: de heer J. Jimmink. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thijs, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrfjz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. Brakman van Naarden. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur en 15.30 uur: de heren J. Kits en J. Brucks van Doorn, 19.30 uur: bijeenkomst in de Abelen straat, Donderdag 19.45 uur: de heer J. A. Visser van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: dr. S. v. d. Woude van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. F. C. Willekes (biz. avonddienst). Wijkgebouw Torenstraat, 10.15 uur: de heer J. Roggeveen van Haarlem. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. F. Hoek stra. Chr. Ger. Kerk, Da Costaschciol, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, Heilige Doop, 19 uur: ds. J. Wiersma, jeugddienst. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer M. v. d. Windt. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijzinnig Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: C. B. Termaat. 11.30 uur: Zon dagschool. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: dr. Alb. Vis. Maranatha, 10 en 17 uur: de heer W. Dubbeldam van Rotterdam. Leger des Heils, Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 uur: kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst. 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. luitenante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, voorbereiding H. avondmaal, 18.45 uur: bizondere kerkdienst, dr. H. van der Loos van Haarlem, medewerking Kapelkoor. De Toorts, 9 uur: ds. D. ter Steege, voor bereiding H. Avondmaal. Kapel, geen dienst. Jeugdhuis, 10.30 uur: de heer H. van der Veen van Santpoort-Station. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p. m. Evensong, rev. Mossman. De economische politierechter te Rot terdam heeft Vrijdag uitspraak gedaan in twee principiële zaken, die aanhangig waren gemaakt tegen de 67-jarige J. D. B. uit Rotterdam. De man zou op een Zondag avond buiten de winkel van een sigaren handelaar aan de Oudedijk geld hebben ge wisseld, zodat kopers zich van de verkoop- automaten konden bedienen. II zou dit hebben gedaan „in opdracht, althans met medeweten en goedvinden" van de winke lier en daar de winkel voor het publiek gesloten moest zijn, zou de Winkelsluitings wet 1951 overtreden zijn. De economische politierechter achtte de geldwisselaar in overtreding en hij veroor deelde hem, conform de eis, tot een geld boete van vijftig cent subsidiair een dag hechtenis. De verdachte zal tegen dit von nis in beroep gaan. Volgens de politierechter is uit de Me morie van Toelichting op de Winkelslui tingswet te lezen, dat de winkels na slui tingstijd niet meer door middel van ver koopautomaten geopend mogen zijn. De strekking van de bepaling is dat na slui tingstijd een automaat ook werkelijk als een automaat (als een toestel waaruit wa ren kunnen worden betrokken zonder dat de onmiddellijke medewerking van andere personen dan de koper vereist is) door de exploitant zal worden gebruikt. Hiermee zou het onverenigbaar zijn, aldus de over weging van de economische politierechter, wanneer het de exploitant vrij zou staan door het wisselen van geld de verkoop door middel van zijn automaat te bevorderen en een zodanige handeling dient dan ook als het „iemand bedienen" te worden aange merkt. Er is nu gebleken in dit geval, dat de verdachte regelmatig op verschillende tijdstippen bij de verkoopautomaten aan wezig was om het publiek door het wisse len van geld ten dienste te zijn en dat dit door de handelaar werd bevorderd. Bij het bestaan van een dusdanige economische relatie tussen de verdachte en de exploitant namelijk dat verdachte bij voortduring de belangen van de exploitant waarnam, moe aangenomen worden, dat het verbod iemand na sluitingstijd te bedienen ook voor hem heeft gegolden. De verdachte, die de daaropvolgende dag toevallig 's avonds in de winkel was en toen geld heeft gewisseld, werd ook daar voor gedagvaard. Hij werd hiervoor ver oordeeld, conform de eis, tot een geldboete van twee gulden, subsidiair een dag hech tenis. De economische politierechter ver wierp het verweer, dat artikel twee van de Winkelsluitingswet alleen op winkeliers van toepassing zou zijn. Aan het voorlopig verslag der commissie van rapporteurs over het wetsontwerp be treffende de „artillerie-inrichtingen" (dit wetsontwerp dient tot bekrachtiging van de oprichting van een N.V. Nederlandse machinefabriek „Artillerie-inrichtingen") ontlenen wij het volgende: Algemeen achtte men het ongewenst, dat dit bedrijf definitief de vorm van een N.V. zou krijgen. Men was van mening, dat de vervaardiging van wapens en mu nitie in een staatsbedrijf behoort te ge schieden. Het is bovendien noodzakelijk, dat het personeel van de artillerie-inrichtingen be slaat uit ambtenaren, gezien het karakter van een voor onze verdediging zo belang rijk bedrijf. Op dezelfde gronden is een scherpe selectie van het personeel nodig, opdat daarin slechts volkomen betrouw bare personen worden opgenomen, en ook met het oog hierop verdient de ambtelijke status verreweg de voorkeur. Zeer vele leden spraken hun afkeuring uit over het productie-programma der ar tillerie-inrichtingen, dat nu reeds ver schillende jaren heeft gegolden. Men wenste toezegging dat teruggekeerd zal worden tot de productie van wapens en munitie en dat de productie van civiele goederen tot de grote uitzonderingen zai gaan behoren. De vrij algemene conclusie was, dat het noodzakelijk zal zijn, dat de regering dit wetsontwerp terugneemt, ten einde te ko men rot het herstel van de vorm van een staatsbedrijf, waarvoor de verantwoor delijkheid zal dienen te liggen bij de minister van Oorlog. Voor de rechts positie van het personeel werd een rege ling bepleit, welke aansluit bij de CAO voor de metaalbedrijven. Tegen Rotterdamse wijnhandel Ruim 84.000 boete geëist Sedert dertig jaar voert een Rotterdamse wijnhandelaar wijn in. Een deel daarvan wordt ontkleurd en ontzuurd en het aldus verkregen product, dat geen wijnsteenzuur meer bevat, gaat naar verschillende afne mers, die het product onder andere gebrui ken voor de vervaardiging van likeur. Steeds zijn er op de ingevoerde wijn in voerrechten betaald en ook de genoemde bewerking van de wijn is toegestaan. Op 15 Juni van het vorig jaar is de wet betreffende het gedistilleerd gewijzigd en sinds die tijd zou het in Nederland verkre gen product niet als wijn doch volgens de wetgever als gedistilleerd zijn aan te mer ken en dit was dan ook de vraag die ten grondslag lag aan het principiële rechtsge ding, dat Donderdag voor de Rotterdamse rechtbank diende. De Rotterdamse firma was door de rijks advocaat gedagvaard, omdat er op 19 Juni een hoeveelheid gedistilleerd 12.000 liter in voorraad was, die niet door geldige papieren zou zijn gedekt. Enige getuigen verklaarden dat het be werkte product als gedistilleerd is aan te merken, doch getuigen a décharge hielden vol dat het als wijn beschouwd moest worden. De rijksadvocaat was van oordeel, dat dit product gedistilleerd is in de zin van de wet en dat het het aanzien heeft van overge haalde alcohol. Ingevolge de wetswijziging zou er, wanneer het product gedistilleerd te noemen is, accijns moeten worden betaald. Na de vermoeienis sen van het Sinter klaasfeest zullen on ze puzzelende lezers waarschijnlijk meer voor een rustig week einde dan voor een lastig raadsel voelen en vandaar dan ook, dat wij hun deze week weer eens een kruiswoordraadsel voorzetten, dat in puzzlevakkringen met de term „een zacht eitje" omschreven zal worden. Aan de slag dus maar weer: Horizontaal: 1. een heid van druk; 4. telwoord; 10. schaak term; 13. ent; 15. ver voermiddel; 16. Rom. keizer; 17. vogel: 19. telwoord; 20. drijf kracht voortbrengen de machine; 21. mu zieknoot; 22. voorzet sel; 24 tegenover; 25. boom; 27. laatstleden; 29. gebaar; 32 reeds; 34. maat; 36. eerste slachtoffer; 38 weinig; 40. in 't jaar der we reld; 41. deel van een dier; 43. voegwoord; 44. voor; 45. vaar tuig; 46. zangspel; 47. interest; 48. onbep. pers. voornaamwoord; 49. turntoestel; 52. lofzang; 54. titel (Eng.); 55. voegwoord; 56. plaats in Noorwegen; 57. mogelijkheid; 59. staatseigendom (afk.); 60. water in N. Brabant; 61. plant; 63. soortelijk gewicht; 65. de dato; 66. onbekende; 67. voegwoord; 69. radiocentrale; 71. uitruster van sche pen; 73. onderricht; 75. deel van het hoofd; 78. eenhoevig zoogdier; 79. vis; 81. geld- bewaarplaats; 82. Europeaan; 83. deel van het leger; 84. troefkaart. Verticaal: 1. weide in het hooggebergte; 2. wenteling; 3. vrucht; 5. en (Lat.); 6. achting; 7. serie; 8. metaal; 9. voorzetsel; 10. zitplaats; 11. liefdesgod; 12. kever; 14. voorzetsel; 16. windrichting; 18. militair; 20. soort onderwijs; 23 miereneter; 24. fijn; 26. krijgen; 28. bergplaats; 30. priem; 31. inlichting; 32. spil; 33. wenden; 35. voortbewegen; 37. vis; 39. hoog bouwwerk; 40. dierentuin in Amsterdam; 42. schrijf- ADVERTENT1E Haarlem Hij vroeg tenslotte de in een dergelijk geval voorgeschreven boete vijfmaal de ver schuldigde accijns zijnde f 82.977,75 op te leggen. De subsidiaire straf van zes maanden hechtenis werd door de officier van justitië geëist. De raadsman van de wijnhandel, meen de, dat er ten onrechte van gedistilleerd is gesproken. Hij was van oordeel, dat zijn cliënt niets heeft gedaan dat verbo den is en concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal later uilspx'aak doen. i6S2 Toen de jongens daar een hele tijd in 't water haddexi gespeeld, riep oom Tripje hen. „Jongens! Nou is het, lang genoeg geweest. Wie lust een lekker glaasje limonade?" Nou.dat hoefde hij geen tweede keer te vragen. Als 'n haas stoven ze het water uit en op de bus af. Daar had oom Tripje een groot zeil aan de kant van de bus gespannen, waaronder het heerlijk beschaduwd was. Tante Liezebertha had vijf gla zen heerlijke limonade ingeschonken en daarvan zaten ze nu te genieten op stoeltjes in de schaduw; het was net, of ze in een grote tent zaten. „Wat gezellig zitten we hier!", vond Rick. „Kunnen we hier niet wat langer blijven, oom Tripje?", vroeg Oepoetie. „Dat kan wel", zei oom Tripje. „Ik vind het hier ook erg mooi en rustig. We hebben geen haast, dus als jullie 't leuk vindt, kunnen we wel 'n paar dagen hier kamperen." „Fijn!", juichten de jongens. En ze dronken van de lekkere limonade. Maar toen kreeg Bunkie het opeens erg druk, want een stuk of wat wespen hadden de lucht van de zoete limonade gekregen en die gonsdexi nu om de glazen heen. „Ga weg, vervelende beesten!', riep hij. Jadie wespen zijn brutale lastpostexi! gerei; 45. meisjesnaam; 50. geestdrift; 51. heks; 52. in orde; 53. vi-ouw; 56. onder an deren; 58. stoomschip; 60. reptiel; 62. smal straatje; 64. koren; 65. aanw. voornaam- wooi-d; 66. nummer; 68. staatsbedrijf; 70. koffiehuis; 71. dans; 72. maat; 73. ge steente; 74. groente; 76. briefaanhef; 77. schil; 79. zuster; 80. technische dienst. NESTEL STEEL STEL SET E T ■E E K REK KIER KRIEL BLERIK BLIEK KIEL LEK E L E E M MEE LEEM MEREL MERGEL REGEL GEEL LEG E G E E R OER ROET 'TROEP TROPEN Oplossingen moeten uiterlijk Woensdag 5 uur n.m. in ons bezit zijn. U kunt ze inzenden aan een onzer bureaux te Haarlem, Grote Hout straat 93 of Soendaplein 37 of, in IJmuiden, Ken- nemerlaan 186. De op lossing moet worden in gevuld op het hierbij afgedrukte diagram. Op briefcouvert of bi-ief- kaart vermelden: „Op lossing Puzzle" en geen mededelingen bijsluiten of toevoegen. De goede oplossingen dingen mee naar de pi-ijzen ad f 7,50, f 5.— en f 2,50. De prijswinnaars van de vorige puzzle (oplossing hiernaast) waren: Nelly Hoek, Linnaeus- straat 8, IJmuiden f 7,50; Mevr. J. W. de^ Niet- Harmsen; Muidei-slot- weg 69, Haarlem-N. f 5; P. W. Eykelenboom, Ju- lianalaan 316-1, Haar lem f 2,50. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: P. E. RillBuis, d., de Ruyter- straat 77, IJmuiden-O.; E. WijnoogstHyma, d., Kamnefatenstraat 56, Haarlem; C. H. Ro denberg— Bekker, z„ Wenckebachstraat 104, Velsen-N.; J. J. HartogZeilemaker, z., IJsselstraat 51, IJmuiden; H. G. Zijl-de Vries z.. Rijnstraat 29, IJmuiden; A. C. Sewalt— Lijnzaat, d„ Bonairestraat 52, Santpoort; D. van DansikFaber, d., Bantamstraat 20, Haarlem; M. L. Theunis—van der Nulft, z„ de Ruyterstraat 26, IJmuiden-O.; A. Tol— Bruin, z„ van Poptaplantsoen 14 rd„ IJmui den; N. GrootWater, d., Hagelingerweg 186, Santpoort; E. Moojen—van Slooten, z„ Willebrordstraat 27, IJmuiden-O.; M. de Ruyter—Korf, z„ Lagerstraat 40, IJmui den-O.; A. B. M. Trompten Brink, z., Hoofdstraat 154, Santpoort; F. J. Smit—van Croonenborg, d., de Ruijterstraat 157, IJmui- den-Oost. OVERLEDEN: J. C. Stoel, 75 j., weduwe van J. van der Esch, Brederoodseweg 74, Santpoort; C. Wijker, 70 j., echtgenote van P. Dekker, P. C. Hooftlaan 26, Driehuis; A B. Molenaar, 4 mnd„ z. van H. M. Molenaar en M. J. Kuiper, Stratingplantsöeh 57 zw., Velsen-N.; W. C. D. Domeijer, 87 j., weduwe van E. W. Jibben, Driehuizerkerkwég 124, Driehuis; J. F. J. A. Kruining, 5 mnd., z. van J. FG. Kruining en Z. Giesselbach. Bioemen- daalsestraatweg 131. Santpoort; C. Baas, 67 j., echtgenoot van W. Dikken, Eikensti'aat 30, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: G. Krab. Bloemstraat 55, IJmuiden en M. L Paardekam, Willemsbeek- weg 84. IJmuiden-O.; J. M. H. van Sterken- hurg. Oosterpark 40 II, Amsterdam en E. Claij, Brederoodseweg 6, Santpoort, toek. adres: v. Limburg Styrumstraat 11, Veenen- daal (U.); W. A. de Looff, Kanaalstraat 218 rd„ IJmuiden en J Leibbrand, Kanaalstraat 218 rd, IJmuiden; D. A. Eggermont, Tromp straat 152. IJmuiden-O. en C. Hardendood, van Wassenaerstraat 24, IJmuiden-O. 25) „U wijst me dus niet de deur?" „Praat toch niet zo dwaas. Natuurlijk ben je welkom, maar tante Irmtruid is niet thuis. Ze is naar Freiburg. En, waar kom je vandaan?" „Ik ben bij oom Ulli geweest „Hoe was het daar? Wat heeft hij je aangeraden?" „Óch, aangeraden eigenlijk niets. Hij was nogal kox-t aangebonden. Vond dat ik daar niet blijven kon. Was bang dat de mensen zouden praten en het hem euvel duiden „Nonsens. Maar goed, dat je hier geko men bent. Je bent hier welkom. Laten we voor de veiligheid voorlopig maar niet zeggen wie je bent, dan lokken v/e in ieder geval geen moeilijkheden uit". Terwijl zij thee zitten te drinken, komt Gustav binnen, die haar vriendelijk la chend tegemoet treedt, beide handen uit gestrekt. „Ah, ben je daar eindelijk? Gis teren hebben we het nog over je gehad, Welkom, ik hoop dat je hier weer wat op je gemak zult komen...." Beschaamd lacht Els terug. Zo'n har telijkheid had ze niet verwacht van haar ooms, hoewel die steeds vriendelijk voor haar zijn geweest. „Ik weet nog altijd niet, of ik er goed aan heb gedaan, U met mij op te schepen, maar ik wist heus geen andere uitweg meer". Uitvoerig vertelt zij over haar Zwitserse reis, over haar ontmoetingen met Kirch- net, over haar pogingen om werk te vin den en een middel van bestaan. Ze komen overeen, dat zij voorlopig blij ven zal, tot zij weer wat hersteld is van de doorgestane emoties en tot er weer plannen voor de toekomst gemaakt kun nen worden. Ze krijgt een prettige, vriendelijke lo geerkamer, en wanneer de beide kinderen van school thuis komen, woi-den ze aan haar voorgesteld. De kinderjuffrouw, juf frouw Ewers, kijkt haar achterdochtig aan, de kinderen meer nieuwsgierig. Lili neemt haar peinzend op en zegt, dat zij meent haar eerder te hebben gezien. „Onmogelijk, Lili", zegt haar vader, terwijl hij haar over het hoofd strijkt, „misschien lijkt ze op iemand, die je kent". Els wordt juffrouw Schulz genoemd. Juffrouw Ewers blijft wantrouwig. Moet dat haar opvolgster worden? Wat moet ze hier in huis? Helemaal merkwaardig, dat ze nu juist moet komen terwijl mevrouw voor een hele tijd op reis is. En zo onaan gekondigd. Neen, daar klopt iets niet. Els voelt het na emge tijd en vraagt haar op de man af, waarom ze haar niet vertrouwt.. „Ik probeer u heus niet weg te werken, hoor!" „Dat heb ik toch niet gezegd? Maar u bent hier zo ineens komen opdagen. Er was niets over gezegd. Ik vind het zo won derlijk „Ja, het is allemaal wat ongewoon ge gaan, maar heus, het is in orde. Als u me belooft, dat ik u kan vertrouwen, zal ik u vertellen wat er aan de hand is. Maar dat komt later wel eens". Haar woorden maken Els in de ogen van juffrouw Ewers nog geheimzinniger, maar ze begint er toch meer vertrouwen in te krijgen, dat mettertijd alles in orde zal blijken te zijn. Werkelijk gelukt het de buitenwacht voorlopig onwetend te houden over de werkelijke identiteit van Els. Van het ge zelligheidsleven buitenshuis houdt ze zich verre. Haar stemming is daar niet naar. Hoofdzakelijk zit ze thuis, wandelt wat in de tuin of in het nabije bos. Soms neemt ze de kinderen mee, met wie ze op de beste voet komt te staan. Dag in dag uit pijnigt ze echter haar hoofd af, wat er in de toekomst gebeuren moet. Verbitterd leest ze telkens weer de verhalen in de kranten. Ze wil de har- lelijke genegenheid van haar ooms niet belonen met haar zorgen om de toekomst, waardoor ze steeds meer met zichzelf in de knoop raakt. Ze gaat zich eenzaam voe len, na dagen en dagen niets doen dan denken, piekeren, treuren. Dan komt er een dag, waarop juffrouw Ewers met wijd opengesperde ogen op haar af komt, met een krant in de hand, waarin een groot portret van Els prijkt. „Nu weet ik, wie u bent en begrijp ik ook, hoe dat indertijd allemaal zo plot seling en geheimzinnig ging. Maar dat had u me toch rustig kunnen vertellen, juffrouw Andreas?" Els krimpt ineen bij het horen van haar naam. „Laat dat, wil u, juffrouw Ewers. Ik wil die naam nu niet horen. En ik wil ook uw medelijden niet. Van niemand, ik wil met rust gelaten worden en proberen te vergeten". „Neemt u mij niet kwalijk. U kunt me vertrouwen. Ik zal mijn mond houden". „Dank u". ie 's Middags gaat Els wandelen in het bos, langs een eenzaam pad, ver van de drukte die haar alleen maar beangstigt. Plotseling ziet ze met min of meer slui pende schreden een man op zich af komen. Een wildé angst grijpt haar aan, zonder dat ze daar een gegronde reden voor heeft. Haar spieren weigeren en ze kan niet terug. Dan verstart haar blik. Als verlamd ziet ze de duistere figuur naderen. Die man, ondanks alle veranderingen die man kent ze het is, het is haar vader. Twee kleine loerende ogen zien haar aan, als waren het dierenogen. Er ligt ook iets in van de blik van een smekende hond, van een geslagen hond, die vraagt, bedelt om een liefkozing. Hij knielt voor haar neer en stamelt. Ze voelt een koude trilling over haar rug lopen. Tevergeefs zoekt ze in zichzelf om een greintje gevoel. Maar ze is dood en koud van binnen. „Wat wilt u?" Haar stem is toonloos en hax-d. „Els, ik moest.ik moest je nog een maal zien. Probeer me te vergeven. Ik weet, dat je me vervloeken moet. Ik heb niet alleen mijn eigen leven en dat van je moeder verwoest, ook het jouwe, alles, alles. Vervloek me, vertrap me, geef me aan, maar ik moest je nog eenmaal zien". Nog altijd staat ze bewegingloos, met een vaste doch gevoelloze blik op haar va der neerziend. „Die verwijten zijn juist. U hebt ons allen in een afgrond gestort. Maar die schuld vereffenen is gelukkig niet mijn taak. Dat zullen anderen wel doen. Voor mij bent u dood. Ik verlang, dat u mij nooit meer onder ogen komt „Els!" „Wat wilt u nog? Wij hebben niets meer met elkaar te maken. Verdwijn uit mijn ogen!" Zij wendt zich bniusk om en loopt lang zaam naar de uitgang van her bos, zonder omzien. Een rilling van afschuw loopt haar over de rug. Afschuw voor haar eigen vader. Ze heeft het geprobeerd, maar ze kon geen vriendelijk woord over haar lippen krijgen, geen spoortje van ge negenheid voelen. Zij voelt nu pas, wat hij haar heeft aangedaan. Niet alleen haar uterlijk leven, ook haar innerlijk, haar gevoel heeft hij vertrapt en gedood. Andreas strompelt door het bos, ruste loos en onzeker, met starende ogen, inner lijk verscheui-d en uitgebrand. Had hij anders kunnen verwachten dan dat zijn eigen kind hem zou vefstoten. Waarom' heeft hij deze ontmoeling gewild? Wat heeft hem er toe gedreven de strijd verder voort te zetten? Waarom heeft hij er zelf niet al lang een einde aan gemaakt? Met afgrijzen denkt hij aan de laatste weken terug. Zijn herinnering begint eigenlijk pas goed op het moment, dat hij zijn dolle vlucht door het raam van dié villa probeerde. De mateloze pijn van zijn verwondingen, toen hij eenmaal was bij gekomen. De ellendige verzorging, die zijn wonden slechts ten dele deed genezen, de eindeloze eeuwigheid in de volkomen duistere kelder, de pijnigende wetenschao dat zijn herstel een bootreis naar een af schuwelijke dood zou zijn. De koortsdro men, die hem het verleden in een weer zinwekkende realiteit voor ogen brachten, die zijn vroegere weelderige leven zo scherp stelden tegenover de ellende van de smerige, stinkende duistere kelder, waarin zijn gekreun van de kwellende pijnen hol weergalmden als de stemmen van zijn slachtoffers die om wraak riepen. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6