Bloedige onlusten in Casablanca eisen meer dan vijftig doden Vijftal Tsjechoslo waakse oud-ministers gearresteerd Weerbericht In de mist Fransen zien zich geplaatst tegenover snel groeiende spanning in N.-Afrika Beroep op UNO Parijs ongerust Benzvi president van Israel Arrestatie van zeven blanken in Zuid-Afrika Strategische eisen der Fransen ingewilligd Prof. Röling boekt succes in de UNO Het woord is aan... De Indonesische leger-mutaties Vorst teruggedrongen Dronken diplomaat met geheimen op sjouw Kerst-amnestie voor oorlogsmisdadigers Tulpenbollen naar Londen Vervanging chef-staf stuit op moeilijkheden Geschenkzendingen voor Oost-Duitsland 67e JAARGANG No 130 Bureaux: Kenrtemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 9 DECEMBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 290 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagec,. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.1Z. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DICHTE MIST heeft dezer dagen het ver keer in ons land gestremd. In West-Duits- land heeft men hetzelfde ervaren en nog veel erger was al sinds een paar dagen Londen eraan toe, waar mist in „fog" pleegt te ontaarden die dicht en gelig en bezwangerd met.rook en vuil is, de adem haling belemmert en elke persoonlijke levensblijheid op zware proef stelt. Gele genheids-bezoekers van de Britse hoofd stad, die zoiets nooit eerder hebben mee gemaakt en geen erge haast hebben, zijn vermoedelijk de enigen die het waarderen. Hun waardering jegens zijn fogs verbaast de Londenaar evenzeer als hun belangstel ling voor zijn ondergrondse treinen: wie daar dagelijks mee reizen moet verwenst dit tunnel-verkeer van harte. En als hij dan, per bewegende trap of lift naar de buitenlucht gestegen, ervaart dat de dag nacht gebleven is voelt hij zijn stemmings- thermometer tot beneden het nulpunt da len. Het kan twee of drie etmalen aan houden, zo'n fog. Volgens aloud gebruik wordt nu weer gemeld, dat de huidige „sinds mensenheugenis" niet geëvenaard is, maar de enige rechtvaardiging van deze term moet wel zijn, dat de heugenis van sommige mensen kort is. Anderen herin neren zich dit soort ervaringen zonder moeite, zij het dan tevens zonder genoe gen. Ik heb een kleine zes jaar in Londen gewoond en er geen enkele herfst be leefd zonder een, twee of meer van die fog-periodes, waarin alles tegen en in de war liep. Reed men bovengronds naar het centrum, dan kropen de treinen uit de „suburbs" met tergende langzaamheid voort, op emplacementen naargeestig bege leid door de explosies van knalpatronen op de rails. Poogde men, eenmaal nabij zijn doel gekomen, zich haastig te voet voort te spoeden, dan botste men om de haverklap tegen andere netelig-gestemde lieden op. Moest men de rijweg overste ken, dan konden vaak alleen noodspron gen redding brengen van het motorische verkeer, vlakbij opdoemend uit de geel- grauwe substantie, waarin de straatverlich ting de hele „dag" door haar onbeholpen nachtlicht-effect maakte. Zo was het nu en zo was het toen, elke falende mensenheugenis ten spijt. Er zijn nu in een paar dagen honderden ongeluk ken in Londen geschied. Dat klopt: toen ook. Twee bussen en drie andere auto's bussen zijn tenslotte ook auto's kwa men in gemeenschappelijke botsing. Als vanouds. Het zullen er ook wel eens meer geweest zijn. Het blijft opvallend dat de zo vaak bezongen vindingrijkheid van de mens met al zijn wonderen der techniek zo machteloos blijft tegenover dit soort niet-zeer-ernstige natuurverschijnselen. Zo als hij trouwens, elke winter maar weer, even erg als vroeger in zijn voortgang be lemmerd wordt door sneeuw en gladde wegen. Misschien heeft menigeen in Engeland, Nederland en Duitsland er dezer dagen aan gedacht dat „in de mist" ditmaal een zo treffend beeld gaf van de toestand waarin de wereld verkeert. Misschien heeft ook Eisenhower, na zijn Koreaans bezoek over de Oceaan thuisvarend, daar aan gedacht toen de scheepsradio hem de grauwe grijsheid in West-Europa meldde. Want hij schijnt zijn Koreaanse uitkomst nog niet te hebben gevonden. In Bonn, waar de verdere behandeling der verdra gen met het Westen maar weer een poos is opgeschort en de oppositie tegen de premier heeft staan schreeuwen, moet de bejaarde Adenauer vergeefs getracht heb ben, met zijn nog scherpe blik de hem omgevende mist te doorboren. In Londen zal de nog bejaarder Churchill, die een paar dagen geleden eveneens door de op positie werd nageschreeuwd toen hij het Lagerhuis verliet, zich niet minder ver duisterd gevoeld hebben. In Parijs, minder door mist bevangen, zal de minder be jaarde Pinay het zich niettemin gemakke lijk hebben kunnen voorstellen. Evenals zovelen onder zijn voorgangers is hij in dat begrotings-stadium beland, waarin de taak eens Fransen premiers die van een koorddanser wordt. Hem kan alleen de zekerheid verheugen, dat hij er zich per soonlijk niets van zal aantrekken als men hem ten val brengt en met genoegen naar zijn kleine leerlooierij terugkeren. Maar daarmee trekt de politieke mist, waarin hij zijn weg moet zoeken, nog niet op. En als zijn gedachten zich buiten de landsgren zen wagen waar zij blijkbaar niet graag vertoeven en zich op Indo-China en Tunis pogen toe te spitsen zullen zij even veel duisternis ontmoeten als die van Churchill, Kenya en Egypte en Perzic en Zuid-Afrika bepeinzend met de trieste bij voeging: what next? Wat staat ons hierna te wachten? Symbolisch bekeken hebben fog en mist hun verschijningsdata aardig uitgekozen. R. P. FRANS MAROKKO CASABLANCA (Reuter). Gistermiddag zijn in Casablanca opnieuw relletjes uitgebroken, waarbij tien demonstranten werden gedood en vier gewond. Het totaal aantal doden bedraagt nu al vijftig. Er zijn sinds Zondag al meer dan zeventig gewonden. De botsing ontstond gisteren toen 6.000 demonstranten de stad trachtten binnen te dringen. Na een gevecht van een uur slaagden politie en soldaten er in de oproermakers uiteen te drijven. De Franse militaire autoriteiten hebben tot nader order drie bladen van de nationalistische beweging verboden. Zeven blanken, onder wie twee vrouwen, zijn bij de ongeregeldheden van gisteren gedood. In Franse regeringskringen is men van mening, dat de onlusten in Marokko het werk zijn van extreme nationalisten, die daardoor druk willen uit oefenen op de UNO, die op het ogenblik de toestand in Noord-Afrika be spreken. Regeringsvertegenwoordigers noemen de toestand ernstig daar voor het eerst in Marokko en Tunesië gelijktijdig grote spanning heerst. Er bestaat enige vrees, dat de onlusten zullen overslaan naar Algiers waar Zondag kleine incidenten voorkwamen tijdens een begrafenis. Het bureau van de Franse resident- generaal vreesde gisterochtend al dat nieu we incidenten zich zouden voordoen. Vele Marokkanen stroomden de Arabische wijk „Carrières Centrales" binnen. In de stad hebben militairen de taak van de politie op straat nagenoeg geheel overgenomen. De Arabische wijk „Carrières Centrales" is een soort stad van hutten aan de rand van Casablanca. Er wonen ongeveer 60.000 Marokkaanse arbeiders. Volgens AFP breidt de door het Marok kaanse vakverbond uitgeroepen staking zich in de Arabische wijken van de steden snel uit. Met uitzondering van de ongere geldheden in de wijk „Carrières Centrales" zijn uit het overige land geen incidenten gemeld. Naar verluidt heeft het algemene ver bond van Marokkaanse vakverenigingen de UNO telegrafisch om interventie ver zocht. Volgens geruchten zou het algemene vakverbond kunnen besluiten de staking, die voor 24 uur is uitgeroepen, te verlen gen in verband met de onlusten in de „Carrières Centrales'. (Van onze correspondent in Parijs) In Parijse regeringskringen maakt men zich uiterst ongerust, hoewel men zich van iedere officiële verklaring onthoudt over de buitengewoon alarmerende wending, die de gebeurtenissen in Noord-Afrika plotseling hebben genomen. Gisteravond is het kabinet onder leiding van president Auriol in een speciale spoed zitting bijeengekomen, maar wat er inzake de Noord-Afrikaanse protectoraten werd besproken, is niet nader meegedeeld. Generaal Guillaume, de Franse hoogste vertegenwoordiger in Marokko, heeft gis teravond laat echter bekend gemaakt, dat de Fransen de toestand meester zouden zijn en dat zonder pardon tegen alle geweld plegers zal worden opgetreden. Opvallend is, dat terwijl de moord op de Neo Destour-leider Hasjed in Marokko is aangegrepen voor het ontketenen van bloedige wanordelijkheden, in Tunis zelf door geen enkel noemenswaardig incident werd gevolgd. Daar is het, voor dat land tenminste, betrekkelijk rustig en het stakingsparool van het syndicaat, waarvan Hasjed secre taris-generaal was, is in alle kalmte op gevolgd. Dit onderscheid valt te verklaren enerzijds uit de veel strijdlustiger aard van de Marokkanen, maar anderzijds zeker ook uit het feit, dat de gebeurtenissen in het land van de Sultan al op veel langer termijn waren voorbereid. Men mag name lijk aannemen, dat in Marokko de nationa listen en de communisten, die daar in één front zijn verenigd, al geruime tijd bezig waren een opstand te organiseren, om zo op het moment, dat in New York de UNO de Tunis-kwestie besprak, de aandacht te kunnen vestigen op hun land, dat wat zijn betrekkingen met Frankrijk betreft, al ic-ts verder dan Tunis is geëmancipeerd. Wan neer Hasjed niet was vermoord, zouden de Marokkanen zeker wel een andere aan leiding gevonden hebben. Moeilijk parket De Fransen zijn door deze ontwikkeling om verschillende redenen in een uiterst moeilijk parket geraakt. Er bestaat ten eerste een geenszins ongegronde vrees, dat de storm overslaat naar Tunis en zelfs naar Algiers. En verder behoeft het geen betoog, dat het voor Parijs om prestige redenen onder deze omstandigheden nu veel moeilijker is geworden de nodige con cessies te doen, waarmee de nationalisti sche verlangens bevredigd zouden kunnen worden. Bovendien zijn die verlangens in tussen zo hoog opgevoerd, dat ze zonder onmiddellijk gevaar voor de strategische positie van Frankrijk en vooral van Ame rika eigenlijk niet meer te bevredigen zijn. Alleen volledige ontruiming door de Fran sen zou genoegdoening aan de nationalisten kunnen geven. smdsl9!2 ónder Frani protectoraat ftpia Het laat weinig twijfel of Marokko en Tunis zouden dan direct hun plaats inne men in de Arabische liga. Met het oog op de toenadering, die zich de laatste tijd tus sen Rusland en de Arabische liga begint af te tekenen een toenadering die tot uiting komt in de fel anti-Zionistische houding, die Moskou sinds kort heeft aan genomen zal zo'n toetreden van Tunis en Marokko voor het hele Westen volsti-ekt onaanvaardbaar zijn. Uit de gematigde rede, die de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de UNO, Jessup, gisteren in de politieke commissie heeft gehouden, maakt men in Parijs nu op, dat ook de ogen in Amerika voor zulk een onmiddellijk gevaar open gaan. Het zal misschien te laat zijn, maar in ieder geval is dit het enige licht punt, dat voor Frankrijk op dit moment in deze nieuwe situatie valt te onderken nen. JERUZALEM. (AFP. en Reuter). Isaac Benzvi is Maandag gekozen tot president van de staat Israel. Hij is 68 jaar, lid van de socialistische Mapai-partij en van Rus sische afkomst. Gedurende zeventien jaar is hij voorzitter van de nationale raad van Palestijnse Joden geweest, die verant woordelijk was voor het plaatselijk be stuur van de Joodse gemeenschappen tij dens het Britse mandaat van Palestina. Benzvi was door de Mapai, de grootste partij in de Israëlische volksvertegenwoor diging, voorgedragen als opvolger van de verleden maand overleden Chaim Weiz- mann. Bij de derde stemming in de ,.Knes- seth", de volksvertegenwoordiging, werd hij gekozen. Hij kreeg 62 stemmen. Ande re candidaten voor het presidentschap waren rabbijn Mordecai Nurock, minister van P.T.T. en leider van de religieuze Mizrahi-partij en Itzhak Greenbaum, can- didaat van de pro-communistische ver enigde arbeiderspartij. Morgen zal de nieuwe president worden beëdigd. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft maatregelen gelast tegen de Amerikaanse diplomaat Kohier, die niet voldoende zorg gedragen zou hebben voor geheime documenten over Tunesië en Marokko, die onder zijn berusting waren. Kohier werd wegens dronkenschap aan gehouden nadat de auto, waarin hij met zijn vrouw van een feestje kwam, tegen een telegraafpaal was gereden. Hij bleek toen bedoelde stukken, waarvan de bron nen van informatie geheim moesten blij ven, bij zich te hebben. Kohier heeft een staat van dienst van 21 jaar. Ieder jaar weer komen er overstromingen voor in de Povlakte en ieder jaar weer zien vele boeren zich genoopt weg te trekken. Foto'. Ontruiming van het dorpje Rosolina. JOHANNESBURG. (Reuter). In Zuid- Afrika zijn gistermiddag zeven blanken gearresteerd, omdat zij deelnamen aan de „ongehoorzaamheidsactie" van de inheem se bevolking. De zeven blanken betraden Germiston, een woonoord voor inheemsen in de omge ving van Johannesburg. Daar organiseer den zij een bijeenkomst van inheemsen. Het houden van bijeenkomsten door in heemsen is verboden bij een besluit van tien dagen geleden. Volgens dit besluit wordt het houden van bijeenkomsten van meer dan tien inheemsen gestraft met ten hoogste drie dagen hechtenis of een boete van ten hoogste 300 pond sterling. Een van de gearresteerden is Patrick Duncan, zoon van de voormalige gouver neur-generaal van Zuid-Afrika, Sir Pa trick Duncan. Tezamen met de blanken werden veertien inheemsen en achttien In diërs, onder wie de tweede zoon van Ma- hatma Gandhi, Manilal gearresteerd. Veertien buitenlandse en plaatselijke verslaggevers werden eveneens aangehou den omdat zij zich zonder toestemming in Germiston bevonden. Zij werden spoedig weer vrijgelaten. De gearresteerden zouden reeds heden voor het gerecht verschijnen. Koning Idriss I El Senoussi van Libye is momenteel officiële gast van Egypte. Gedu rende zijn bezoek logeert hij in het paleis Abdine, de vroegere verblijfplaats van Faroek. De eerste begroeting van generaal Naguib en koning Idriss te Cairo. BELGRADO (Reuter) Naar het offi ciële Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" meldt, zijn vijf Tsjechoslowaakse oud ministers en vele anderen in arrest gesteld bij een nieuwe golf van arrestaties in Tsjecho-Slowakije. De vijf oud-ministers zouden zijn: Gregor (Buitenlandse handel), generaal Svoboda (Defensie), Kopriva (Politie), Erban (Arbeid) en Kliment (Zware Industrie). Volgens „Tanjoeg" waren de gearresteer den vrienden van Rudolf Slansky, de secretaris-generaal der Tsjechoslowaakse communistische partij, die vijf dagen ge leden met tien andere voormalige Tsjecho slowaakse functionarissen werd terechtge steld op beschuldiging van hoogverraad en spionnagc. Van Zoenek Fierlinger, de 6.1 -jarige voormalige leider van de Tsjechoslowaakse sociaal-democratische partij en oud-am bassadeur te Moskou, was aanvankelijk ook gemeld, dat hij zou zijn gearresteerd. Dit bericht werd later weer tegengesproken. Van dr. Antonin Gregor meldde radio- Praag zes dagen geleden, dat hij van zijn post van minister van Buitenlandse handel was ontheven. Er werd geen reden voor deze maatregel gegeven, doch twee van de beklaagden in het Praagse proces waren voormalige onder-ministers van zijn minis terie. Een van deze, Evzen Loebl, kreeg levenslang, de andere, Rudolf Margolius, is inmiddels terechtgesteld. Gregor werd in Februari 1948 tot minister benoemd en was lid van de commissie, die zich bezig hield met de zuivering van alle politieke partijen van „reactionnaire elementen". In Mei van het vorige jaar werd hij lid van het presi dium van de Tsjechoslowaakse communis tische partij. Hij bracht handelsverdragen met Rusland en communistisch China tot stand en vloog in het afgelopen voorjaar naar Moskou teneinde moeilijkheden tussen de Sovjet-Unie en zijn land op handelsge bied uit de weg te ruimen. Generaal Ludwig Svoboda was van 1945 tot 1950 partijloos minister van Defensie. In het laatstgenoemde jaar trad hij af en werd benoemd tot vice-premier. In Sep tember 1951 werd hij echter van deze post ontheven. In de ooriog commandeerde hij de Tsjechoslowaakse divisie in Rusland en hij verwierf in 1943 de orde van Lenin. Veiligheid Vladimir Kopriva, lid van het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij, werd in Mei 1950 benoemd tot hoofd van het ministerie van Nationale Veilig heid. nadat het kabinet besloten had dit te scheiden van het ministerie van Binnen landse Zaken. In Januari van dit jaar werd hij ,,op eigen verzoek van zijn post ont heven." Eugen Erban werd in 1951 ontheven van zijn post van minister van Arbeid. Hij was ook een van de socialisten, die na de staats greep tot de communistische partij over gingen en een socialistisch manifest teken den voor „het elimineren van de rechtse elementen der partij". Hij was oud-secre- taris-generaal van de centrale vakvereni gingsraad en lid van het presidium der communistische partij. Augustin Kliment werd in 1948 benoemd tot minister voor de Industrie. Hij werd twee jaar later minister voor de Zware In dustrie. nadat het Tsjechoslowaak^ë vijf jarenplan in deze zin was gewijzigd, dat de nadruk op de zware in plaats van de lichte industrie werd gelegd. Toen dit ministerie in 1951 werd afgeschaft, werd hij minister voor de Zware Machinebouw. In Septem ber van dit jaar werd hij echter vervangen door Julius Maurer. PARIJS. A.F.P.. Reuter). Hervé Al phand, de Franse afgevaardigde in de permanente raad van het Atlantisch pact, heeft Maandagavond op een persconferen tie te Parijs verklaard, dat tegemoet ge komen is aan Franse eisen voor een „ver dedigingsstrategie van West-Europa in geval van een conflict". Er zal géén kwes tie zijn van een bevrijding na een invasie, zo zei hij. De permanente raad, het hoogste mili taire orgaan van de N.A.V.O. dat gewoon lijk in Washington vergadert, is gisteren in Parijs bijeen geweest om de laatste hand te leggen aan zijn verslag, dat heden zal worden ingediend b>i de militaire com missie. Bonn (Reuter). De Westelijke geal lieerden hebben beloofd een aantal oor logsmisdadigers vrij te laten als deel van een Kerstamnestie. De Amerikaanse, Engelse en Franse autoriteiten in West-Duitsland houden op het ogenblik nog 953 oorlogsmisdadigers gevangen. Het zijn minder belangrijke oorlogsmisdadigers, wier straf binnen enige maanden zal zijn uitgediend. (Van onze correspondent in New York) Reeds sedert enkele jaren is er in de vergaderingen van de UNO sprake ge weest van een eventuele oprichting van een internationaal strafgerechtshof. Zo ver is het nog lang niet, maar de Nederlandse delegatie heeft altijd grote belangstelling getoond voor dit onderwerp en dit jaar is zij er in geslaagd om te voorkomen dat deze plannen op sterk water worden ge zet. Wat de functie van zulk een hof zou moeten zijn? Het best kan men denken aan een instituut als een gerechtshof als dat te Neurenberg of dat te Tokio dat oorlogs misdadigers heeft berecht. Deze hoven waren echter slechts ingesteld voor een bepaald geval en voor een beperkte peri ode. Bovendien zou een hof als waar de Nederlandse gedelegeerde, prof. Röling thans op eminente wijze voor heeft gepleit, nog verscheidene andere werkzaamheden kunnen verrichten dan het berechten van oorlogsmisdadigers. Natuurlijk grijpen dergelijke plannen nogal in de souvereiniteit van afzonder lijke staten. Het is een eigenaardige para dox dat de communisten die internatio nalisten bij uitnemendheid zouden moeten zijn, soms in het geweer plegen te komen wanneer de interne jurisdictie van een staat in het geding komt. De Russen heb ben prof. Röling, de Groningse hoogleraar, die het Nederlandse standpunt bepleitte, clan ook hevig aangevallen. In de jui-idische commissie had Neder land geen succes. Zweden diende een re solutie in, die beoogde de zaak voorlopig maar te laten rusten, daar de tijd er niet rijp voor werd geacht. Prof. Röling is echter een vechtlustige figuur en hij gaf zijn plannen niet zonder meer op. In de Algemene Vergadering hield hij een uitstekend pleidooi voor zijn zaak. België en Nieuw-Zeeland vielen hem bij en een vrij felle rede van de Pool se gedelegeerde, die zijn plan aanviel, deed waarschijnlijk nog verscheidene andere delegaties over stag gaan. Het geyolg was, dat de Zweedse resolutie, volkomen in Nederlandse zin geamendeerd, werd aan genomen met 33 tegen 9 stemmen en 8 onthoudingen. Dertig duizend Nederlandse tulpenbol len, een gift van Nederlandse kwekers ter gelegenheid van de kroning, worden Vrij dag te Londen geplant. Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur, zal samen met Nederlandse meisjes in klederdracht de eerste bollen planten. I Een Zuid-Afrikaan: Gewoontes is eerst spinnerakdra- de, dan kabeltoue. DJAKARTA (Aneta) Kolonel Bam- bang Sugeng heeft schriftelijk aan minis ter-president Wilopo medegedeeld, dat hij het aanbod van de regering om de functie van chef-staf van de landmacht te aan vaarden, afwijst. In dit schrijven heeft kolonel Bambang Sugeng voorts verzocht om ontslag uit de militaire dienst in ver band met zijn gezandheidstoestand. De tweede aangezochte voor de functie van chef-staf van de Indonesische land macht, kolonel Simbolon (territoriaal en troepencommandant van Noord-Sumatra) heeft eveneens geweigerd deze functie op zich te nemen. De positie van de Sultan Inmiddels meldt „Pedoman" van een lid van het kabinet vernomen te hebben, dat de minister van Defensie zijn functie niet heeft neergelegd, omdat de door hem inge diende afwikkelingsvoorstellen bijna alle door het kabinet zijn aanvaard. Voorts zou volgens een deel van de kabinetsleden een aftreden van de minister van Defensie geen oplossing brengen voor de moeilijkheden. De door Sultan Hamengku Buwono voor gestelde afwikkelingen kunnen de verschil lende partijen welke zich ten opzichte van de leger-kwestie niet tevreden voelden, bevredigen," aldus „Pedoman". Het blad meldt tenslotte, dat Zondag op Bali een militaire conferentie is gehouden van offi cieren van het territorium Oost-Indonesië. De conferentie stond onder leiding van luitenant-kolonel Warouw. Inmiddels is minister-president Wilopo naar Bali vertrokken om aan president Sukarno rapport uit te brengen over de genomen maatregelen. Kahar Muzakkar, de leider van de op standelingen in Zuid-Celebes, heeft volgens „Merdeka" aan president Sukarno mede gedeeld, dat hij het Indonesische staats hoofd in diens kwaliteit van opperbevel hebber der strijdkrachten zal steunen. Muzakkar zond tevens een mededeling aan luitenant-kolonel Warouw, waarin hij zijn bereidheid uitspreekt om samen te werken voor het handhaven van de veiligheid in Zuid-Celebes. Het is thans weer mogelijk geschenk zendingen van maximaal Ï0 kilo naar Oost-Duitsland en de Sovjet-Russische sector van Berlijn te verzenden. De P. T. T. vestigt er echter de aan dacht op, dat de pakketten door de Oost- Duitse postadministratie in beslag worden genomen wanneer de inhoud ervan niet uitsluitend bestaat uit noodzakelijke, levensbehoeften en kleding voor persoon lijk gebruik. Bovendien is voor koffie een maximum gesteld van 250 gram per pak ket en mag hoogstens 250 gram cacao of 250 gram chocolade worden verzonden. Voor tabaksartikelen is de maximum toe gestane hoeveelheid 50 gram. Het K.N.M.I. deelt mede: Het gebied met hoge barometerstanden, dat enkele dagen het weer in grote delen van West-Europa beheerste en vergezeld ging van veel mist neemt nu in betekenis af en koerjst naar het Zuidoosten. Oceaandepressies beginnen zich lang zaam over de Britse eilanden en het Noordzeegebied in Oostelijke richting uit te breiden. Hierbij wordt zachtere lucht van oceanische oorsprong in Noordooste lijke richting getransporteerd. Onder invloed van het opdringen van de zachtere lucht kwam in Engeland af gelopen nacht nog slechts op enkele plaat sen vorst voor. Een regenzone veroorzaakte er bovendien op verschillende plaatsen regen of motregen. Het is te verwachten, dat de invloed van de oceaandepressie zich komende 36 uur ook steeds meer over onze omgeving zal uitbreiden. Dit zal tot gevolg hebben, dat de temperatuur een langzame stijging ondergaat waarbij de vorst geleidelijk naar het Zuidoosten zal worden teruggedrongen. In Limburg en Oostelijk Noordbrabant zal deze zich in ons land het langst nog weten te hand haven. Een frontensystecm van de oceaan depressie, dat nu over Engeland nadert, zal later enige neerslag kunnen veroorza ken. De wind zal daarbij wat aanwakkeren uit richtingen tussen Zuid en West. Aan gezien op de oceaan nog meer depressies in aantocht zijn en de algemene luchtdruk verdeling niet duidt op een spoedige aan voer van niéuwe koude luchtmassa's naar West-Europa kan de dooi, wanneer deze eenmaal is ingevallen, tenminste enkele dagen aanhouden. ZACHTER WEER OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt, vooral aanvankelijk op vele plaatsen nog nevel of mist. Tijdelijk enigfe neerslag. Zwakke tot matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Langzame stijging van temperatuur, maar in het binnenland aanvankelijk nog lichte vorst. 10 December Zon op 8.37 uur, onder 16.29 uur. Maan op 0.55 uur, onder 12.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 December Hoog water: 8.48 en 21.13 uur. Laag water: 4.04 en 16.26 uur. Woensdag 10 December Hoog water: 9.42 en 22.11 uur. Laag water: 4.53 en 17.17 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1