Zeshonderd woningen in 1953 erbij in Beverwijk Gastarieven worden in Februari verhoogd Agenda voor Beverwijk Agenda voor Velsen „Luchtjes"-rapport op komst Kort en bondig J Visserij-varia Contingenten voor woningbouw Beverwijk stimuleert „kraamcentra" Hoogoven-contracten lopen af Castricum Velsen „Gespreide" winkel sluiting IJmuiden Schepenwet behoeft diverse wijzigingen Ministeriële toelichtingen Koplampen aan in de mist Vrijere loonvorming wenselijk en mogelijk" Beverwijk lid van de „Vereniging van gas bedrijven" Beverwijk gaat opslaan Aquarianen in de beste stemming bijeen Verrassende uitslagen bij „De Pion" vraagt deel van Velsens middenstand Zinken cent verdwijnt Onderzoek naar smokkel van deviezen Katholieke commissie brengt rapport uit DINSDAG 9 DECEMBER 1952 Beverwijks raad heeft zich in het afdelingsrapport over de begroting 1953 waarderend uilgelaten over het financieel beleid hoewel één lid van mening was, dat vele zaken niet voldoende zijn opgehelderd. Maar burgemeester en wethouders verzekerden hem, dat zij zo mogelijk opheldering zullen geven. Voorts rees de vraag of de aanzienlijke overschotten van de laatste jaren kunnen worden aangewend voor sociaal werk en 'de opmerking werd gelanceerd dat het, dank zij de hogere rentevoet, mogelijk moet zijn de nodige kapitalen aan te trekken, wat dan echter tot gevolg zou hebben, dat de woninghuren moeten worden verhoogd.... Ook deze vragen zijn beantwoord en zo werd opgemerkt dat tegen een rente van 4 reeds belangrijke bedragen zijn op genomen. Bij de mondelinge besprekingen van de algemene beschouwingen in de raad zal het college het op prijs stellen van gedachten te kunnen wisselen over de hoofdlijnen van het financiële beleid. Het college zal gaarne ingaan hierop, voor zover die beschouwingen inderdaad „algemeen" zijn en betrekking hebben op het begrotingsbeeld van Beverwijk. Een van de meest belangrijke vragen, die het algemeen welzijn van Beverwijk betreffen, is de vraag in hoeverre het toe gestane bouwvolume over de jaren 1950, 1951 en 1952 reeds is gerealiseerd en hoe veel de toewijzing voor 1953 bedraagt. Het college heeft hierop geantwoord dat ingevolge de toewijzing voor 1950 drie honderdachtenvijftig woningen werden ge bouwd. Voor de jaren 1951 tot en met 1953 werden aan de gemeente Beverwijk de vol gende contingenten verleend: een richt- contingent voor drie jaren van 200 wonin gen, een migratievoorschot van 270 wonin gen. Een totaal dus van 470 woningen. Het richtcontingent dient voor de bestrij ding van de woningbehoefte in de gemeen te. Dit contingent is niet voor uitbreiding vatbaar. Voor de migratie is een voorschot verleend, dat aangevuld wordt, indien blijkt dat verdere migratie noodzakelijk is. Voor 1951 en 1952 is goedkeuring ver leend voor het stichten van 292 woningen. Tengevolge van de financieringsmoeilijk heden is pas in de tweede helft van dit jaar woningbouw van enige betekenis mo gelijk geworden. Een deel van de wonin gen is nagenoeg gereed en de overige zijn in aanbouw. Er is dus nog een contingent van 178 woningen beschikbaar. Voor 1953 zijn plannen ontworpen of in bewerking voor rond 600 woningen. De aangevraagde contingenten zullen dus met 422 moeten worden verhoogd. Teneinde uitvoering te kunnen geven aan de woning bouwplannen zullen 19 woningen moeten worden gesloopt. Hiervoor is een afzonderlijk contingent aangevraagd. Voorts is een contingent aan gevraagd van 41 woningen om tot onbe- woonbaarvevklaring van de slechtste wo ningen te kunnen overgaan. Het overige deel van het aangevraagde contingent, na melijk 362 woningen, zal voor migratie moeten worden bestemd. Voorts werd een statistisch overzicht over enkele jaren gevraagd van het aantal woningzoekenden *èn van de beschikbai'e woonruimte. Deze vragensteller werd ver wezen naar het ter inzage gelegde over zicht. Vismcel-luchtjes zijn „hinderlijk" De hinder, die de burgerij op sommige tijden ondervindt van de lucht, die door de vismeelfabriek wordt verspreid, kwam ook ter sprake. Wanneer er een definitief rapport kan worden tegemoet gezien, werd er gevraagd. Aangedrongen werd op spoed en er werd verwezen naar de gemeente Oss, waar aan een dergelijke kwaal in korte tijd een eind zou zijn gemaakt. Het antwoord luidde, dat deze aangelegenheid reeds lange tijd in onderzoek is bij het Technisch Adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. Aangezien zich in meer gemeenten dezelfde proble men voordoen, is, mede ter dekking van de kosten, een gezamenlijk onderzoek gaande Niet „onderhands" Het had de aandacht getrokken van en kele leden, dat het college, in strijd met de wensen van de raad, voortgaat met onder handse aanbesteding van werken. B. en W. ontkennen dit echter, want zo repliceren zij, met uiizondering van kleine werken, wordt altijd openbaar aanbesteed. Onder openbare aanbesteding moet soms ook wor den verstaan aanbesteding onder een niet te beperkt aantal in aanmerking komende aannemers. Vorderingen grondbedrijf voor nieuwbouw Een raadslid gaf in overweging, de vor deringen van het- grondbedrijf op het Grootboek voor de Wederopbouw te ge bruiken voor de financiering van nieuw te bouwen percelen. Dit zou, naar zijn me ning, voor de gemeente voordeliger zijn dan op een uitkering van de hoofdsom van deze vorderingen te wachten. Deze opmerking zal ter harte worden genomen. Nog geen openbaar kleuteronderwijs Op de vraag of er van de zijde van het college een voorstel te verwachten is tot weder-invoering van openbaar kleuter onderwijs, zoals ook in Velsen is geschied, wordt opgemerkt, dat deze aangelegenheid eerst „nader onder ogen gezien moet wor den" en wel dan, wanneer de aanhangige wettelijke voorziening zal zijn tot stand gekomen. Gasbedrijf en winst Eén lid van de raad meende uit de me morie van toelichting op de bedrijfsbegro- ting de conclusie te mogen trekken, dat het kleinverbruik van gas toeneemt en de be drijfswinst voor een goed deel door deze verbruikers wo,-dt opgebracht. Enige an deren merkten op, dat aanvaarding van de begroting niet mag worden beschouwd als een bewijs van instemming met de nog niet gepubliceerde voornemens van het college inzake vaststelling van een nieuw tarief. B. en W. antwoordden hierop dat deze mening in strijd is met de feiten en verwezen voor het overige naar de voor dracht aangaande een nieuw gastarief. De gespecificeerde gegevens over de re sultaten van de omzet in de toonzaal, waar men benieuwd naar was, luidden: begro ting van een brutowinst van 10.000. In 1951 was dit werkelijk 11.365,30, de winst na aftrek van de omzetbelasting be droeg 10.044,39. Opcenten personele belasting Enkele leden zouden aan een verplaat sing van de gemeente naar vierde belas tingklasse de voorkeur geven. Zij vroegen wat een dergelijke verplaatsing de ge meente zou kosten. Bij de behandeling van de begroting van 1952, toen dit onderwerp mede ter sprake is gekomen, werd de ver mindering van de opbrengst van de opcen ten op de hoofdsom van de personele be lasting, voor zoveel deze aan de gemeente ten goede komen, geschat op ongeveer 25.000.luidt het antwoord. Te lage salarissen Bij verschillende begrotingsposten werd opgemerkt, dat de bezoldiging van het ge- meentepersoneel over het algemeen te laag is. Vergelijking met wat in het particuliere bedrijf voor gelijkwaardige arbeid wordt betaald, valt veelal in het nadeel van de gemeente uit. De groei van de gemeente brengt mede, dat aan een aantal functio narissen hogere eisen moeten worden ge steld, en hiermee is de bezoldiging niet in overeenstemming. Op deze klacht ant woordden B. en W. dat de salariëring van gemeentepersoneel is afgestemd op het door de regering aangegeven salarispeil voor het overheidspersoneel in het alge meen, waardoor deze materie in beginsel aan plaatselijke invloed is onttrokken, maar dat, gezien de groei van de gemeenle en de verantwoordelijkheid van verschil lende functionarissen dit onderwerp de aandacht van het college geniet. De besturen van de afdeling Velsen van Het Witte Kruis en de afdeling Haar lem van het Wit-Gele Kruis vragen om een subsidie van de gemeente Beverwijk ten behoeve van de bij die verenigingen in beheer zijnde kraamcentra. In overleg met de commissie van advies inzake kraamhulp en met instemming van de inspecteur van de Volksgezondheid strekken de werkzaamheden van genoem de centra zich ook uit over Beverwijk. De kosten voor het instandhouden van kraamcentra zijn zo hoog, dat deze niet uit eigen middelen van de verenigingen kunnen worden bestreden. Door de gezinnen moet voor de ver leende hulp een bijdrage worden betaald naar draagkracht en de tarieven variëren van f 4 tot f 6 per dag. Deze tarieven kun nen alleen worden gehandhaafd, wanneer yan overheidswege subsidie wordt ver leend. Als dit niet het geval was, dan zou den de tarieven noodgedwongen hoger komen te liggen. Het streven van de kraamcentra is om juist in de minder draagkrachtige gezinnen hulp te verlenen en de ervaring heeft ge leerd, diat deze groep van de bevolking In toenemende mate gebruik maakt van het centrum. B. en W. van Beverwijk achten het in het belang van de volksgezondheid dit werk te stimuleren door gemeente-sub sidie. Het Wit-Gele Kruis verleende in 1951 aan 29 kraamvrouwen hulp en telde 349 verzorgingsdagen als hulp in de gezinnen. Voor 1952 kan dit berekend worden op 500 hulpdagen en in 1953 rekent men dat dit nog 50 dagen hoger zal liggen. Het Witte Kruis begon pas in November 1951 zijn werkzaamheden als zodanig in Beverwijk, maar over 1952 rekent men toch op ongeveer 300 verzorgingsdagen en het wordt voor 1953 geschat op 450. Voor 1952 wordt de uitgave geraamd op f800 en voor 1953 op f 1000. De raad wordt voorgesteld jaarlijks een gemeentesubsidie te verlenen van f 1 per verzorgingsdag met een maximum van 14 dagen per gezin. In de bezettingstijd is het gemeentelijk gasbedrijf in Beverwijk opgenomen in de Wohersomse organisatie, die berustte op de Vakgroep Gasbedrijven. Door de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie zal deze vakgroep uiterlijk Februari 1953 moeten worden op geheven en het ligt niet in het voornemen, voor de gasbedrijven een nieuwe, op deze wet berustende organisatie in het leven te roeoen. Om het belangrijke werk, dat de vak groep voor de gasbedrijven verrichtte, te kunnen voortzetten, is op 29 October in Utrecht een privaatrechtelijke Vereniging ongericht onder de naam „Vereniging van Gasbedrijven". De commissie van bijstand in het be heer van het gasbedrijf gehoord, stellen B. en W. voor, als»lid tot genoemde ver eniging toe te treden. DINSDAG 9 DECEMBER KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Liefde van een frontsoldaat". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „O.K. Nero". WOENSDAG 10 DECEMBER BIOSCOPEN Als Dinsdag. KSA-GEBOUW 8 uur: HOV-concert. De tijdelijke verlenging van de over eenkomst die Beverwijk heeft met de Hoogovens over de inkoop van gas, had ten gevolge dat de inkoopsprijs 0,7 cent per m3 hoger werd. Bij de begroting voor 1953 moet gere kend worden met een kolenprijs van f 56 per ton, dat is f 2 per ton hoger dan nu. De daarmee corresponderende verhoging van de inkoopsprijs voor het gas bedraagt f 0,25 per m3. Dit zijn oorzaken waardoor op een ver hoging van lasten in 1953 moet worden gerekend van f 112.575. Zal de begrotinirs- positie niet in gevaar worden gebracht, dan is volgens B. en W. een verdere ver hoging van de bedrijfstarieven onvermij delijk. Uit hoofde van een herziening van de tarieven wordt voor 1953 een hogere op brengst begroot van f 117.500 of gemid deld 1 cent per m3. B. en W. menen dat het niet aangaat te volstaan met een min of meer uniforme verhoging over de ge hele lijn. De materie, zo zeggen zij, moet critisch worden bezien en een geheel nieuw tarief moet worden opgesteld. Men zou in ogenschouw moeten nemen de inkoopsprijs van het gas per eenheid, het aandeel van de afnemer in de kosten van de distributie volgens de vaste kosten van de bedrijfsapparatuur, de vaste kosten van het buizennet, de kosten van de huis aansluiting en van de meteropneming en incasso. Volgens deze berekening zou bij de tegenwoordige outillage van het bedrijf gemiddeld per gebruiker f 28 per jaar in rekening moeten worden gebracht. Zo zou dus een tarief ontstaan, waarbij aan iedere afnemer een vast recht van f 28 per jaar in rekening wordt gebracht en verder een bedrag per eenheid dat iets hoger is dan de gemiddelde inkoopsprijs, bijvoorbeeld 9 cent per m3. Dit tarief zou op sociale overwegingen niet verantwoord zijn. Het college meent dit te kunnen onder vangen door van alle afnemers als bij drage in de vaste lasten van het bedrijf een bedrag van 75 cent per maand te hef fen. De gasprijs wordt erop berekend, dat bij een jaarverbruik van ongeveer 600 m3 alle overige lasten, verminderd met die van de zogenaamde „spitsen" (afnemers van gas voor verwarming) betaald zijn. De kosten, veroorzaakt door laatstgenoem den, komen voor hun rekening. Het verbruik boven 48000 m3 per jaar kan berekend worden naar een prijs, die niet veel hoger behoeft te zijn dan de in koopsprijs. Het college heeft nu besloten de volgen de tarieven in te stellen: Voor 3everwijk, Heemskerk en Uitgeest: vast bedrag: 75 cent per maand; gasprijs: 12i/2 cent per m3 voor de eerste 100 m3 per periode; IOV2 cent per m3 voor de vol gende 400 m3 per periode; 91/2 cent per m3 voor de volgende 7500 m3 per periode; 8Y2 cent per m3 voor het volgende verbruik per periode; 9 cent per m3 voor de straat verlichting (geen vast bedrag). Voor Castricum en Limmen: vast be drag 75 cent per maand; gasprijs: 14 cent per m3 voor de eerste 100 m3 per periode; 11 cent per m3 voor de volgende 400 m3 per periode; 9V2 cent per m3 voor de vol gende 7500 m3 per periode; 8J/2 cent per m3 voor het volgende verbruik per perio de; 9 cent per m3 voor de straatverlich ting (geen vast bedrag). Een periode omvat een tijdsduur van ongeveer twee maanden. In uitzonderings gevallen, waar de gasmeter maandelijks wordt opgenomen, geldt de helft van de per periode vastgestelde gashoeveelheid. Bij de berekening van het vast bedrag zal als regel gelden, dat minder dan een halve maand niet wordt berekend. Een halve maand en meer wordt als een ge hele maand berekend. Het verbruik voor tijdelijke doeleinden wordt steeds, ongeacht het verbruik, bere kend naar 12cent per m3; het vast be drag wordt niet in rekening gebracht. Deze tarieven worden op 1 Februari 1953 van kracht. Maandag zal de raad zijn sanctie aan dit voorstel moeten, hech ten of wel het veto erover uitspreken. De steeds groeiende Aquariumvereniging „Kennemerland" bood haar leden en der- zelver dames gisteravond in de bovenzaal van het veilinggebouw ,,'t Centrum" een bonte avond aan, die door eigen krachten in elkaar was gezet. Onder de titel „Maak er een lolletje van" werd een programma voor het voetlicht gebracht, dat de vele aanwezigen tot laat in de avond in de stem ming hield. De motor van het gezelschap, de heer Fr. Basstra, had er slag van zijn medespelers, waarvan de meesten voor de eerste keer op de planken stonden, op gang te brengen en te houden. De muzikale be geleiding werd verzorgd door „The Swinging Rio's" en een paar jonge knapen „The two days" namen de afdeling community-sin ging van Sinterklaas-hymnen voor hun rekening. Groot succes oogstten de „Ber- leeta's" met quatre-mains op de piano. Jammer was, dat het derde zusje door ziekte verhinderd was: six-mains kwam daardoor niet aan bod. Het „vrolijk samenzijn" van het pro gramma werd tot grote hoogte opgevoerd, waarbij zware eisen aan de dansvloer zijn gesteld. De tombola met een groot aantal mooie prijzen bracht de vereniging een aardig bedrag en de bezoekers menig aar dig presentje op. Door de vele verrassende uitslagen van de laatst gehouden wedstrijdavond is de spanning zowel in de eerste als de tweede afdeling van de Castricumse schaakclub De Pion opnieuw gestegen. P. Bouwen versloeg J. van Ravenzwaai met de wapens waarmede laatstgenoem de altijd zelf ten strijde trekt, namelijk: tempo en overrompeling. Werner Uhl gaf Th. de Smalen geen kans en won op over tuigende wijze. In het begin had C. Ben nes het tegen J. Bos zwaar te verduren, doch allengs wist hij zijn positie te verbe teren om tenslotte de volle winst binnen te halen. Koploper Walter Uhl trachtte door een loperoffer een gevaarlijke aan val op te zetten tegen D. Keetbaas. Het resultaat was voor Uhl negatief, want de partij moest later afgebroken worden in een voor Keetbaas betere stelling. C. J. Heeck was een moment niet op zijn hoede tegen L. Born na er aanvanke lijk prachtig voor te hebben gestaan. Hij gaf een stuk weg, waardoor de stand weer gelijk kwam. Hierbij werd deze partij af gebroken. In afdeling 2 verloren de drie eerst ge plaatsten. S. van Weeren moest in C. Men- ke zijn meerdere erkennen. Rozing ver loor van R. v. d. Berg en P. Zwart van B. Schlosser. Door zijn overwinning nam C. Menke de eerste plaats op de ranglijst in. Bij de ingekomen stukken, die de raad van Velsen Maandag krijgt te verwerken, is een schrijven van de Nederlandse Bond van Kleinhandelaren in vis, met het ver zoek de halvedagsluiting voor de viswin kels te stellen op Maandagochtend. De Federatie van Slagersnatroonsver- enigingen heeft een soortgelijk schrijven ingezonden, waarin wordt gevraagd de sluiting voor de slagerswinkels vast te stellen op Maandagmiddag na 1 uur. De vakgroep détailhandel in aardappe len, groente en fruit had deze halvedag sluiting graag op Woensdag na 13 uur. Bloemisten-hoveniers verzoeken in aan merking te mogen komen voor de aanleg en verzorging van de gemeenschappelijke achter- en voortuinen bij de woningblok ken, die in de laatste jaren zijn gebouwd en die nog gebouwd zullen worden. Extra subsidie voor „De Hoop" De kerkeraden van de Ned. Herv. Ge meente, de Gereformeerde Kerk en de Chr. Gereformeerde Kerk in IJmuiden verzoeken de raad een extra bedrag te willen noteren voor de bouw van het nieu we hospitaal-kerkschip. Al deze verzoeken zijn in handen gesteld van B. en W. om advies. Een verzoek van het hoofdbestuur van de Bond van Nederlands Overheidsperso neel om aan het personeel in vaste, tijde lijke en losse dienst van de gemeente een uitkering - te verstrekken van 2 procent van het jaarsalaris, zal, aldus B. en W., op de bekende gronden worden afgewezen. 15 December worden de zinken centen ongeldig. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 1 trawler f 17.400. Drifter: LT 279 f 6860. Kotter: IJM 227 f135. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere wijziging van de Schepenwet. In zijn Memorie van Ant woord geven de minister van Verkeer en Waterstaat en de minister voor Uniezaken en Overzese rijksdelen op dit ontwerp de volgende toelichting: Het is wenselijk, dat, nu het internatio nale verdrag voor de beveiliging van men senlevens op zee 1948 voor Nederland van kracht is geworden, de wijzigingen en aanvullingen, die dit verdrag inhoudt ten opzichte van dat van 1929, in de Neder landse wet worden verwerkt. Het verdrag is op 19 November in wer king getreden. Voor het begrip „passagiers" is in het nieuwe verdrag een nauwkeuriger om schrijving aanvaard dan die van het ver drag van 1929 welke thans in artikel 1 van de Schepenwet voorkomt. Voorts wer den de internationale certificaten uitge breid met een certificaat voor de radio- telefonie-inrichting en het uitrustingscer- trficaat, dat betrekking heeft op de red- dings- en veiligheidsmiddelen aan boord van vrachtschepen van 500 ton of meer. Tenslotte is de verplichting van de kapi tein tot hulpverlening aan in nood ver kerende schepen uitbereid tot hulpverle ning aan vliegtuigen. Voorts is het wenselijk dat de Schepen wet voorziet in de mogelijkheid om spe ciale voorschriften terzake van construc tie en uitrusting te geven met het oog op de veiligheid van de koopvaardijschepen in tijd van oorlogsgevaar 01" oorlog. Dan is gedurende de laatste jaren de be hoefte aan het licht getreden aan wette lijke voorschriften voor het veevervoer overzee. Het betreffende wetsontwerp houdt een voorziening in die zin in. Voorts wordt voorgesteld, in den ver volge kosten in rekening te brengen voor alle door de Scheepvaartinspectie verrichte onderzoekwerkzaamheden. Strekt het onderzoek naar de oorzaak van scheepsrampen zich mede uit tot schepen onder vreemde vlag, indien deze in de na bijheid van de Nederlandse kust bij een scheepsramp worden betrokken, een zoda nig voorschrift is met betrekking tot de Nederlandse Antillen in de wet van 19 Juli 1950 achterwege gebleven. Hierin wordt thans alsnog voorzien. De landsregering van de Nederlandse Antillen is ip de gelegenheid gesteld ter zake van dit ontwerp van wet van raad te dienen, van welke gelegenheid zij even wel geen gebruik heeft gemaakt. Op last van de rechter-commissaris bij de Haarlemse rechtbank, mr. H. G. Ram- bonnet, is een onderzoek ingesteld naar de safes van een thans in Bremen wonende Nederlandse ingenieur. Er is namelijk reeds een half jaar een onderzoek gaande naar een smokkelarij van deviezen waarbij die ingenieur be trokken zou zijn. Nu is het openen van safes van bij eco nomische delicten betrokken personen door de Justitie een normale zaak. De bankdirecties stellen in zo'n geval dat zij geen sleutels van verhuurde safeloketten hebben, zodat de smid eraan te pas moet komen. Dat is in het onderhavige geval bij de Twentse en de Middenstandsbank ook het geval geweest. Alleen heeft zich bij de Middenstandsbank even een woorden wisseling tussen de directeur en de rech ter-commissaris voorgedaan, omdat de eer ste vooraf een zekerheid omtrent de scha deloosstelling voor de geforceerde safe wilde hebben, die de rechter-commissaris uiteraard niet kon geven omdat dit niet tot zijn competentie behoort. Overigens vernamen wij van de Officier van Justitie belast met de Economische Zaken, mr. J. Wiarda, dat het nog de vraag is of er zijnerzijds tot een vervolging kan worden overgegaan. Wel schijnt het Rotterdamse parket daartoe voldoende aanwijzingen te heb ben. Een moeilijkheid is echter dat de in genieur thans buitenslands vertoeft. Dat de Nederlandse automobilist spaar zaamheid betracht, kan men hem in dit tijdsgewricht moeilijk kwalijk nemen. Maar wanneer hij zijn spaarzaamheid zo ver drijft, dat hij bij mist hardnekkig weigert méér dan zijn stadslichten aan te steken, wordt zü een levensgevaarlijke gewoonte. De laatste dagen met hun dikke mist heb ben nochtans overduidelijk aangetoond, dat er veel mensen zijn die liever het leven van hun accu rekken, dan dat van zichzelf öf dat van anderen. Slechts een zeer klein deel van de automobilisten reed namelijk zoals dat tegenwoordig zelfs voorge schreven is met de koplampen aan. Het heeft totaal geen zin met stadslich ten in de mist te rijden. De tegenligger ziet dan namelijk éérst de auto en dan pas de lichtjes. Controleert u het maar. En let dan ook eens op hoe verschrikkelijk dicht bij zo'n wagen dan al is. Ontsteekt men daarentegen (bij dag) gróót licht, dan zijt ge over dubbele afstand zichtbaar, 's Nachts is het natuurlijk zaak met gedimd licht te rijden, aangezien ge anders door eigen licht verblind wordt. Dat men voorts werkelijk zijn accu zou sparen door met stadslicht te rijden, is na tuurlijk niet waar. Maar zelfs al zou men het geloven, dan is het nog een misreke ning om te denken, dat zulks a. een aanrij ding en b. een bekeuring waard zou zijn. Al moet, wat dat laatste betreft, worden gezegd, dat deze uitermate gevaarlijke overtreding tot de categorie behoort, die in de politiële aandacht nog steeds geen voorrang heeft boyen de formele „stil staande" vergrijpen zoals verkeerd par keren. Een door het R.K. Centrum voor Staat kundige Vorming ingestelde commissie heeft een rapport uitgebracht betreffende een aantal problemen van de loonpolitiek. De commissie heeft haar beschouwingen en conclusies beperkt tot die groep van loontrekkenden, wier arbeidsvoorwaarden momenteel de facto de goedkeuring behoe ven van het College van Rijksbemidde laars, dat zijn dus zij, die in feite onder hevig zijn aan de werking van het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945. Zij acht het wenselijk en mogelijk, bij de bestaande sociale en economische situatie van ons land over te gaan tot een vrijere loonvorming, hetgeen niet betekent een advies, terug te keren tot een proces van loonvorming gelijk dit vóór 1940 domineer de, maar waarbij grotere verantwoorde lijkheid en zelfstandigheid gelegd wordt bij het georganiseerde bedrijfsleven. De commissie is van mening, dat het juist is in die bedrijfstakken, die daarvoor de nodige staat van rijpheid reeds verwor ven hebben, bedrijfschappen te bekleden met verordenende bevoegdheden betref fende lonen en andere arbeidsvoorwaarden. De taak van de bedrijfschappen zal zijn loon-minima en -maxima aan te geven, waarbinnen per onderneming nadere loon- bepaling plaats kan vinden. De commissie meent ook, dat de overheid terwille van werkgelegenheid en betalings balans een globaal toezicht op het proces der loonvorming dient uit te oefenen. Dit toezicht moet betrekking hebben op de grenzen, in beginsel voor het bedrijfsleven zelf gesteld, waarbinnen het bedrijfsleven zich vrij kan bewegen. Deze controle moet zich uitstrekken zowel tot de verordenin gen als tot de C.A.O.'s. De commissie be veelt een repressief toezicht aan, gekoppeld aan een mededelingsplicht opgelegd aan het bedrijfsleven ten opzichte van de over heid. De taak van de S.E.R. wil de com missie vooralsnog beperkt laten tot het uitbrengen van advies. GEEN VANGSTBERICHTEN Daar degene, die in Katwijk de vangst- berichten verzorgt, een ongeval is overko men, staat tot onze spijt de publicatie van de vangstberichten uit zee enige tijd stil. 11 DINSDAG 9 DECEMBER REX Geen voorstelling. THALIA 20 uur: „Mara Maru, schip der verschrikking". CULTUREEL GEBOUW Zaal 7: DA- MAS-tournooi, 18 uur. WOENSDAG 10 DECEMBER RAADHUIS 1415 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. REX 20 uur: Metropole-cabaret. THALIA 20 uur: Velser Kunstkring „Meeuwen boven Sorrento" door Her man Bouber. CULTUREEL GEBOUW Zaal' 7: DA- MAS-tournooi, 18 uur. BINNENLAND Door de Rijksgebouwendienst is aan besteed het bouwen van enige laboratoria voor de Technische Hogeschool te Delft. Er kwamen 36 inschrijvingen binnen. De laag ste was die der Nederlandse Basaltmaat schappij te Zaandam met f 3.649.000 en de hoogste van de "firma De Wilde te Gouda met f4.312.000. Drs. F. Weinreb, die aan de economische faculteit van de Universiteit van Indonesië als hoogleraar statistiek en econometrie zal doceren, is naar Djakarta vertrokken. Prof. Weinreb, die in November 1910 te Lemberg (Polen) werd geboren, was woonachtig te Rotterdam. Hij heeft zich verbonden op een contract van drie jaar. Vijf mijnwerkers, die in een Limburgse mijn werkten, zijn dezer dagen ontslagen, omdat zij de veiligheidsvoorschriften voor de ondergrondse mijnbedrijven niet in acht hadden genomen. Zij hadden ondanks streng verbod de kooi van een „opbraak", welke alleen voor het vervoer van materialen mag worden benut, voor personenvervoer gebruikt. Blijkens de in de Staatscourant opgeno men staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland gedurende October waren in ons land in totaal in die maand 13.916 dieren van 623 eigenaren aangetast door de varkenspest. Bij deze 13.916 dieren waren 6504 nieuwe gevallen van 264 eigenaren. In de vacatures, ontstaan door het over lijden van prof. mr. B. C. Slotemaker en door het ontslag van de heer A. C. de Bruijn als lid van de Sociaal Economische Raad, zijn benoemd tot lid van het dagelijks bestuur prof. dr. G. M. Verrijn Stuart en de heer J. A. Middelhuis. Maandagavond heeft prof. dr. G. Brii- lenburg Wurth in de grote aula van de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken aan de Oudestraat te Kampen het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger prof. dr. A. D. R. Polman. Prof. Brillenburg Wurth hield een rede over „Liefde en angst in de moderne psychologie en in het Bijbels denken". De verdediger van de wegens moord op Keesje Schreurs door het Bossche gerechts hof tot twaalf jaar veroordeelde 42-jarige weduwe J. M. G.H. uit Zierikzee, heeft beroen van cassatie aangetekend. De Volksuniversiteit te Amsterdam be staat in Januari 40 jaar. Zij was de eerste volksuniversiteit in ons land. De viering zal bestaan uit enige kunstavonden van bijzon dere aard in het voor- en najaarsprogramma. Het bestuur van de Nederlandse Radio Unie komt on Vrijdag in vergadering bijeen, ter behandeling van een voorstel tot her verdeling van de commissariaten. Dit voor stel, door N.C.R.V., K.R.O. en V.A.R.A. ge zamenlijk ingediend zou de voordracht be vatten: de heer Willem Vogt te benoemen tot technisch directeur en de heer E. Bomli tot programmadirecteur van de N.R.U. Bij K. B. is prof. dr. F. L. Polak be noemd tot commissaris voor de werkgele genheid en als zodanig ter beschikking ge steld van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. HAARLEM EN OMGEVING Op Donderdag 11 Dec. zal voor de Anti- Revolutionnaire Kiesvereniging „Dr. H. Ba- vinck" in het Hervormde Jeugdgebouw aan de Schoterweg spreken over het actieve kiesrecht der vrouw, mevrouw L. A. Lever- Brouwer, onder de titel: „De vrouw ook hier tot hulpe". Tot leraar in het trompetspel aan de Muziekschool van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst te Haarlem is be noemd de heer C. H. Tukker. In Utrecht is geslaagd voor het tand artsexamen de heer N. A. Beets uit Heem stede. Onder verscheidene officieren van de Nederlandse luchtmacht die in Januari 1953 in Engeland en in Amerika cursussen zullen volgen, is ook de vaandrig J. Flohil uit Haarlem. Maandag heeft de Haarlemse recherche, als verdacht van verduistering aangehouden een vijfendertigjarige melkventer. Bij zijn klanten geïnde bedragen droeg hij niet aan zijn patroon af. Het verduisterde bedrag wordt op f700 geschat. Naar de haaien. Hoewel de handel Maandag al wat meer belangstelling aan de dag legde en er dus ook betere prijzen wer den geboekt, was zij nog bijzonder voorzich tig met inkopen. De binnenlandse vraagen die uit het buitenland waren gering, zodat er gereser veerd werd gekocht en de grote heek geen f 300 maar f 170 per 125 kg. opbracht. Alleen de rokerijen, die sinds lang geen „levende" kwaliteit makreel konden kopen, waren niet karig. De Vios kreeg ruim f34 per 50 kg. voor de prima soorten! De braatschelvis hield stand op f30 tot f32, de grovere soorten deden f45 tot f50 per 50 kg. Kanaalharing, die voor het groot ste deel overging in handen van de conser venfabrikanten en rokers, varieerden van f 12 tot f 15 per 50 kg. De anders zo gewilde haai bracht het dit maal niet verder dan tot f20 tot f22 per 50 kg. Dunnetjes. Behalve een paar loggers, die Maandag verstek lieten gaan en enkele dagvissers waren er vanmorgen geen aan voeren. Alleen dus wat plat- en fijnvis. Vijf voor morgen. Voor morgen worden de Maria van Hattum, de Herman en de Antje verwacht en van de Kanaalvissers komen de Mary en de Tzonne. De Herman, die Maandagmorgen al op de thuisreis was, gaf zijn vangst al door, die in totaal 900 kisten bedroeg plus 25 stuks stijve kabel jauwen. Van de Noordloggervloot worden binnen verwacht de Slotje, de Wirons en de Excelsior 3 KW 76. Van deze laatste sche pen kwamen echter tot heden nog geen vangstmeldingen binnen. Haarlem maar weer. De Haarlem werd Maandag weer eens de hoogste besommer: de 6-daagse Kanaalreis leverde een resul taat op van niet minder dan f27.000. Ook de Vios bracht het er niet slecht af met f26.000 voor een 12-daagse visreis. De Tubantia en de Chénévière brachten het ieder tot f 16.500. Beide schepen maakten er 13-daagse trips van. Als hoogste van de loggers kwam de KW 76 uit de bus met f7700. Driehonderdduizend meer. De omzet van het Staatsvissershavenbedrijf bedroeg over de maand November f2.916.409,03 tegen f2.616.072,54 in dezelfde maand van het vorige jaar. Hiermede werd een totaalomzet- bedrag bereikt van f27.558.760,22 terwijl dit het vorige jaar over dezelfde periode f26.163.710 bedroeg. Besommingen. IJM 32 Elie f 16.850; IJM 37 Tubantia f16.700. Verse haring. KW 75 f5680; KW 138 f5470; IJM 204 f2260; IJM 53 f2940: KW 104 f2230; KW 166 f2460: KW 155 f2530: KW 107 f2010; KW 108 f1640; KW 17 f1950; KW 89 f 2230; KW 162 f2660; KW 84 f3500: KW 169 f3900; KW 114 f3540; KW 76 f7780; KW 26 f3640; WR 33 f2400; BU 33 f2080; AM 16 f2870; AM 17 f4260; AM 18 f2620; IJM 230 f940; IJM 276 f 1330: IJM 221 f5600; IJM 228 f1400; IJM 7 f3650: KW 60 f390; KW 30 f1880: KW 53 f 1900; KW 34 f2980: KW 133 f2720: KW 27 f1440; KW 31 I860; KW 210 f900; KW 98 f 2590. 2 trawlers totaal f53.600.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3